G.P.D. KIJKJE IN DE KRANTENKEUKEN ...en (le stype an de zetterij ...via de opmaak Nieuwsdienst van meer dan honderd berichten per dag LUCHTIG BEELD VAN LEIDEN pONDERDAG 13 MAART 1969 LEIDSCH DAGBLAD ■b Een luchtig beeld, vanaf de stadhuistoren, van de stad, waar het Leidsch Dagblad sinds jaar en dag verschijnt. Het is echt een beeld van een oude stad, waar geen huis en dus ook geen dak hetzelfde is. Blikvanger is de Pieterskerk. 1 die als een hen de kuikens rond zich heeft. Op een ander punt zal de foto binnen afzienbare tijd historie zijn. Rechts in het midden springt het oude MSG-gebouw in het oog, dat op de nominatie staat om te worden gesloopt. Ter oriëntatie: rechts beneden is de Breestraat. pilillilllllilltllllllllllllillllllllilil Foto's LD-Holvast h'anneer de opmaker zijn pagina heeft voltooid en de correctie 1 aangebracht, wordt van deze pagina onder hoge druk een kar- winen afdruk gemaakt. Deze z.g. matrijs gaat naar de stype, waar Inn die matrijs uit lood ronde platen worden gegoten. Platen, die ■edes passen op de cilinders van de pers. Het lijkt eenvoudig: een Jöfri/s in de machine, een handel overhalen en de loden ronde stype jordf gebakken. Maar hier is de uiterste zorgvuldigheid noodzake- Ifc, want van de kicaliteit van de plaat is de druk van de krant af wil kelijk. En ook hier geldt weer de tirannie van de klok. Elke stag wie in de stype houdt de krant op. En wij zeiden het reeds: dat mag Bef gebeuren. DEN HAAG Een vijftiental telexen en 12 telefoonlijnen. Dat is de verbinding van het nieuws bureau van de Grote Provinciale Dagbladen <GPD> met de bui tenwereld. De vereniging de Grote Provinciale Dagbladen kent vijftien leden en een van die leden is het Leidsch Dag blad. Het nieuwsbureau in Den Haag is dag en nacht geopend om zijn leden te bedienen met nieuws. Nieuws uit alle hoeken en gaten. Dat kan zowel een re portage uit Rodeschool zijn als een politiek commentaar uit Washington. In 1936 richtten enkele regio nale dagbladen in Nederland de vereniging de Grote Provin ciale Dagbladen op met het doel gezamenlijk nieuws te verwer ven. De grote bloei van deze ver eniging kwam echter na de twee de wereldoorlog. Op het ogenblik krijgt men op het centrale bureau in Den Haag dagelijks of liever gezegd per etmaal zo'n honderd berich ten, reportages, interviews en andere artikelen binnen, die per telex worden doorgezonden naai de leden. Een van de paradepaarden van de GPD is de buitenlandse dienst. Er zijn eigen correspon denten in steden als Brussel, Londen, Bonn en Parijs, maar ook verder zoals in Washington en Rome. Daarnaast heeft de nieuwsdienst tal van medewer kers die vaak of minder vaak hun artikelen sturen. Voor de lezers van dit blad zullen de na men niet geheel onbekend zijn: A. D. Lissauer in Londen, Frank Onnen in Parijs, mr. H. L. Lef- felaar in Washington, Christian Roll in Hong Kong, Rudolph Bakker in Bonn. Deze correspondenten staan over het algemeen dagelijks in verbinding met Den Haag. Van uit het centrale bureau wordt hen meegedeeld wat zy dienen te geven, welke feiten zy bekend mogen veronderstellen, welke po litici moeten worden geïnter viewd, welk toneelstuk of welke voetbalwedstrijd moet worden bekeken. Een belangrijke pion in het „spel" van de GPD is ook de reisredacteur, een man die over het algemeen naar brandpun ten van het wereldnieuws wordt gezonden. Op het ogenblik ver vult Henk Kolb deze functie, die eerder werd waargenomen door W. L. Brugsma nu presenta tor van het NTS-programma Denkbeeld en hoofdredacteur van de Haagse Post en mr. Leffelaar, thans GPD-corres- pondent in Washington. Voor de reisredacteur kunnen vooral de verbindingen met het centrale bureau in Den Haag van bijzonder belang zyn. Het is by een revolutie in een Latyns- Amerikaans land niet in de eer ste plaats belangryk wélk nieuws hy in handen krügt, maar hoe De vereniging de Grote Pro vinciale Dagbladen (GPD) telt de volgende leden: Nieuwsblad van het Noorden (Groningen), Stichting De Friese Pers (uitge ver van de Leeuwarder Courant en Friese Koerier), Provinciale Zwolsche en Overijsselse Cou rant, Tubantia (Enschede), Arn- hemsche Courant. Amersfoortse Courant, Utrechts Nieuwsblad, Gooi- en Eemlander, Haarlems Dagblad, Verenigde Noordhol landse Dagbladen (Alkmaar), Leidsch Dagblad, Haagsche Courant, Rotterdams Nieuws blad, Provinciale Zeeuwse Cou rant (Vlissingen), Brabants Nieuwsblad (Roosendaal) en Limburgs Dagblad (Heerlen). De combinatie heeft een eigen parlementaire redactie die teza men met de centrale redactie een bureau in Den Haag bezet, een Amsterdamse redactie en een radio- en televisieredactie. hy het weet door te spelen naar Den Haag. Brugsma was byvoor- beeld in de jaren vyftig als eni ge journalist in Indonesië ge tuige van een militaire opstand, maar hy kon pas dagen later zyn ooggetuigeverslag naar Den Haag doorseinen. Mr. Leffelaar slaagde er na de mislukte communistische staats greep in Indonesië in 1965 spoe dig in het land binnen te komen, maar had als grootste zorg het vraagstuk der verbindingen. Via particulieren slaagde hy er in om te melden dat Nasoetion nog in leven was, dat Soekarno's ïyf- wachtcommandant Oen Toeng was gearresteerd en dat er 'n ac tie gaande was tegen de toen malige minister van buitenland se zaken Soebandrio. Maar het centrale bureau in Den Haag stelt zich by wereld schokkende gebeurtenissen niet tevreden met het zenden van ei gen verslaggevers. Zo werd b.v. op 21 en 22 augustus van het vo rig jaar contact gezocht met een aantal abonnees op het telexnet in Praag. Willekeurig werden verbindingen gelegd. By ver schillende Praagse dagbladen en op het partybureau werd de ver binding geweigerd, maai een fir ma, die verder niet genoemd hoeft te worden, trad op als in formant. Voortdurend hield „onze man in Praag" Den Haag op de hoog te van de berichten die de ille gale Tsjechoslowaakse radiozen ders verspreidden. Via deze te lex-aansluiting kon ook reisre dacteur Henk Kolb contact on derhouden met *t GPD-nieuws- bureau. Het is slechts een greep uit de .sterke maar waar gebeurde" verhalen van een nieuwsbureau, dat ook by het minder opwin dende dagelykse nieuws voor zyn kranten klaar staat. krant leeft bij de gratie van het nieuws. Nieuws. dat tn een en ononderbroken stroom via A.N.P.A.P., G.P.D. en correspondenten) op ons afkomt of door de uitgebreide staf LD.-redacteuren zelf wordt verzameld. Dat nieuws ivordt ter in zo duidelijk mogelijke krantentaal omgezet. Daarna gaat naar de technische krantenkeuken, waar het wordt verwerkt tot produkt, dat dagelijks bij de nu dertigduizend abonnees in de glijdt. wij zo'n bericht op zevenmijlslaarzen volgen door onze afdelingen. Eerst komt het terecht op de zetterij, waar klein legertje zetters en teletypistes (al of niet via een pons- het omzetten in een schier onafzienbare rij loden zetregels. Van de stype naar de pers. In ons gebouw aan de Witte Singel in- 1 der daad maar een klein stapje. Bij die pers staan de drukkers gereed om de stypeurs letterlijk de platen uit de handen te rukken. Snel j worden die platen op de cilinders van de pers gelegd. Pas als zo alle 1 pagina's zijn aangebracht kan de 48-zijdige pers aan zijn dagelijkse j 1 rondedans beginnen. Zodra de eerste exemplaren van de pers zijn 11 gerold, vinden zij gretige handen en waakzame ogen. Snel wordt de i j krant nog even nagelopen om mogelijk achtergebleven fouten op 1 te sporen. Dan wordt het tempo opgevoerd en vlot achtereen worden de kranten eruit geperst. De dagelijkse kringloop is voltooid. De krant 1 kan op weg naar de wachtende abonnee. Inmiddels is men ter redactie alweer aan de volgende dag be- 1 gonnen. De nieuwsstroom stopt immers nooit. Van de zetterij komen deze in lood gegoten berichten terecht bij j de z.g. „steen", waar de opmakers hun dagelijkse legpuzzels maken, j Zij zetten (in namv overleg met de redactiedie berichten inmid- 1 dels voorzien van de hand- of machine gezette koppen in de paginavorm. Een moeilijk werkje. Niet alleen moet die hele stroom zetsel worden verwerkt, het beeld van de pagina's is als het ware de verpakking van het produkt. Hoe aantrekkelijker die verpakking is, hoe gretiger men het produkt ter hand zal nemen. Bovendien is er het altijd-durende gevecht met de tijd. Want al is nieuivs niet aan de klok gebonden, de technische verwerking ervan wèl. De krant mag niet te laat komen. Vandaag niet, morgen niet, nooit.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19