eestelijke begroeting van 30.000ste abonnee i.i 'Het is een fijne krant. GESTAGE STIJGING Echtpaar in Lisse tv-toestel aangeboden Zij lezen 50 jaar (en langer) het LD ees Coimbee W GROEI VAN HET LEIDSCH DAGBLAD IN ZESTIEN DAAR to '55 '56 '57 '58 '59 '60 '61 '61 '63 '64 '65 '66 '67 '68 '69 MEER DAN 60 J tAR (,()EDE HUIS VRIEND )ERDAG 13 MAART 1969 LEIDSCH DAGBLAD pleid aanj in). hg* ISSE Het LD heeft zijn 30.000ste abonnee feestelijk be- et. In een dichte sneeuwjacht reden onze directeur, de heer er9° E. van Dishoeck, en de chef van de abonnementsafdeling, refs!ieer ^erwer' gistermorgen naar Lisses nieuwe woonwijk, 'oelpolder. Daar woonde in een van de riante flats aan de evaarstraat (nummer 107) het echtpaar, dat er mede voor [e, dat de 30.000 kon worden volgemaakt. Het waren de en mevrouw Gordijnvan den Berg. het betreden van de smaak- \erichte flat wenste de heer Dishoeck het (verraste) 1 ige echtpaar geluk met het dat het zich als dertigdui- ite abonneerde op het LD. uees erop, dat dit een van de \epunten ivas in het 109- bestaan van de krant en icndigde de heer en me- o Gordijnvan den Berg als inering aan deze dag een televisietoestel. itbaar verrast nam het echt- dit onverwachte geschenk in ngst. Het kon geen woorden n om aan zijn vreugde uiting 'en. Daarom nam zoon Richard naand) de honneurs van pa en laar over. Hij draaide zich in »x op zijn knieën en schaterde it van plezier. in eenmaal de spanning gebro- m kwamen de tongen los en e heer Gordijn uiting aan de (vreugde van hem ei; zijn vrouw de ontvangst van dit kostbare enk. „Nu kan ik tenminste van- I de wedstrijd CelticA. C Mi- i ii". zei hy verrast, bleef echter niet by dit tele-1 lestel. banketbakker F. den (met wit jasje en koksmuts) aan en overhandigde het echt- een taart met het opschrift 0.000ste". „Dat is leuk", zei me- Gordyn, „want nu hebben we ond als we naar de televisie te kijken ook nog iets lekkers koffie". alleen de 30.000ste abonnee iet LD de heer Gordyn gaf 7 januari op maar ook alle j e 34 abonnees van het Leidsch lad in deze flat deelden in de de. Ook bij hen werden taarten rgd met erop gespoten de woor- „LD-30 000ste". Dat deze geste Ie directie van het Leidsch Dag- in de smaak viel is begrijpelyk. -2l Het echtpaar Gordijnvan den Bergdat de 30.000 LD-abon- nees volmaakte, bekijkt het fraaie geschenk van de directie van het Leidsch Dagblad. Zelfs Richard (5V2 maand) schijnt belang te stellen in het t.v.-toestel. Of zou het meer zijn in pappa? (Foto LD Hol Vast) LEIDEN Het viel ons niet moeilijk om op het mo ment. dat onze dertigduizendste abonnee „zijn visite kaartje afgaf", naar abonnees te zoeken, die reeds meer dan een halve eeuw het Leidsch Dagblad lezen en daar uit voorlichting ontvangen. Het zijn er honderden Wij deden een willekeurige greep. Hun oordeel over ..onze" en hun krant leest u hieronder. Iflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllillllllllllll LISSE Ik kon geen woorden vinden om de LD-directie te be danken voor het mooie televisie toestel. Natuurlijk waren mijn vrouw en ik ervan op de hoogte, dat er iets bijzonders zou gebeu ren. De heer J. Verwer, chef van de abonnementenaf deling van het LD. had me immers gevraagd vanmorgen vrijaf te nemen en hij had ook geïnformeerd, wat we nog misten in onze nieuwe flat. 'k Heb toen gezegd: een televisie toestel en een elektrische naai machine voor mijn vrouw, want die maakt bijna alle kleding zelf. Dat zei LD's 30.000ste abonnee, de heer J. J. Gordijn jr. (24), tijdens een gesprek na afloop van de overhandiging van het geschenk. De heer en mevrouw Gordijn-van den Berg wonen van kort voor de kerstdagen om precies te zyn 23 december op de tweede etage in een van de flats aan de Ooievaar straat in Lisse. En met heel veel genoegen! Ze hebben een prachtige vierkamer (huuriflat, waarin men een vergezicht heeft op Lisses Poel- polder, waar een grote bouwactiviteit heerst. „We waren blij, dat we op de eerste dag, dat we hier woonden tussen de stapel kranten in de brievenbus ook het Leidsch Dagblad ontdekten", zegt de heer Gordijn «werkzaam bij de In spectie van de Belastingen in Leiden, lste afdeling). „U moet weten, ik ben Leidenaar van geboorte en bij mijn ouders, die wonen Alexanderstraat 24 in Leiden is het L.D. 'n trouwe huis vriend. Jaren, jaren lang. Als kind las ik de krant al. Daarom hebben we niet lang geaarzeld ons als abonnee op te geven". Mevrouw J. Gordijn-van den Berg (23», geboren in Alkmaar en getogen in Wezept: .,'t Is een fyne krant. Er staat Lisses en Leids nieuws in en de heer en mevrouw Gordyn-van den Berg met recht trots zijn. Mevrouw Gordyn: „We hadden na tuurlijk graag een huis in Leiden ge had. Daar was geen kijk op. We zijn heel erg gelukkig met deze flat. Ken nissen hebben we nog niet. maar we hebben Richard en elkaar. Dat is het belangrijkste. Voor myn man is dat op en neer reizen naar Leiden «twee maal drie kwartiert wel een hele op gave. Je moet echter wat over hebben voor een woning. „Helemaal niet", onderbreekt de heer Gordyn het gesprek. „Dat rei zen valt heus wel mee. Er zijn goede N.Z.H.-verbindingen. Alleen moet ik een kwartier lopen om bij de bushalte te komen. De rest. gaat vanzelf" heel veel over mode. Over wat de be roemde modehuizen brengen en over de shows, die in Leiden en omgeving worden gegeven. Ik maak namelijk al mijn kleding zelf". Sport De heer Gordijn «met Richard op de knie en hartelijk lachend om de opmerking van zijn echtgenote»: „Die mode is voor mij zeker niet het be langrijkste in de krant. U moet me goed begrijpen, ik stel het zeer op prijs als mijn vrouw er goed gekleed uitziet, maar geef mij de sport maar en het Leidse en Lissese nieuws. Ja, die sport boeit me. Ik heb zelf altijd gevoetbald en lees daardoor steeds met heel veel interesse de uitvoerige en deskundige verslagen over de ver richtingen van de Leidse clubs. Wat heb ik gesmuld van dat verhaal van Ruud Paauw over zijn reis met de Banketbakker F. den Butter bezorgt met zijn bediende de taarten bij de lezers van het LD in de flat, waar de 30.000ste woont. (Foto LD/Holvast) Leidse supporters van Ajax naar Pa rijs. Kostelijk. M'n broer heeft deze reis ook gemaakt en toen ik hem een dag of twee daarna sprak en hy be gon te vertellen van zyn belevenissen, zeg ik: Hou maar op. "k Heb het al lang gelezen in het LD! Het is een beste krant voor de sport en het plaatselijk nieuws". Geanimeerd Onder het genot van een kopje koffie met cake ontwikkelde zich een zeer geanimeerd gesprek, dat af en toe werd onderbroken door een luide kreet van Richard, een baby waarop oning De heer Gordijn heeft, toen hy als stoottroeper in Ermelo diende, zyn j tegenwoordige echtgenote leren ken- nen. In 1964 verloofden zy zich en toen hebben zij zich direct in Leiden voor een woning laten inschrijven Er was echter geen uitzicht op een huis. Ze kregen een aanbieding om tijdelijk een zomerhuisje in Noord- wijk aan Zee te betrekken en traden daarom 22 september 1967 in het hu welijk. Op 1 april 1968 was dat zelfstandig wonen ten einde. Het vakantiehuisje moest worden ontruimd voor de bad gasten. Daarom trok het jonge paar in bij de ouders van de heer Gordijn aan de Alexanderstraat. Daar werd ook Richard geboren. Gelukkig kre gen ze enige maanden daarna de aanbieding van een woning in Lis6e's Poelpolder, waar zich steeds meer Leiden aars gaan vestigen. De kerst dagen konden ze zodoende in eigen „home" doorbrengen. Bij het afscheid zeiden de heer en mevrouw Gordijn: „Een leuke geste van het LD. Wat een geluk, dat wij de 30.000ste abonnee zijn. Nu kunnen we tenminste thuis naar de televisie kijken en hoeven we er niet meer uit als er een voetbalwedstrijd wordt uitgezonden 30000 ABONNEES 290 0 0 - 2 8 O O O 2700 O 26 00 0 25 00 0 2«iOO O 23000 22000 2IOOO 20 OO O 19000 ISOOO Op donderdag 1 maart 1860 verscheen het eerste exemplaar van het Leidsch Dagblad. Met de oplage wilde het in het begin niet erg snel lukken. Bij de oprichting bedroeg het aantal abon nees 180 en tien jaar later was dat getal met nauwelijks hon derd gegroeid. Maar daarna kwam de groei. In 1890 ruim 5000 abonnees, in j 1910 bij het vijftigjarig bestaan ongeveer 13.000. Tegen het uitbreken van de tweede wereldoorlog waren er ruim 20.000 vaste lezers van deze krant. Na de oorlog heeft de groei van de krant zich geleidelijk voortgezet. Het gestaag stijgende abonnee-aantal van de laatste jaren laat zich aflezen uit bovenstaande grafiek. „Voor ik zelf abonnee werd dat was by mijn huwelyk in 1918 las ik het Leidsch Dagblad al, thuis." In al die jaren heeft de heer E. J. de Geus geen moment met de gedachte gespeeld om het LD op te zeggen. Myn dochter heeft er nog een tijdlang ge werkt". De heer De Geus herin nert zich als de dag van giste ren, dat het LD als een buiten blad met 1 inlegvel op de deur mat viel. „Het vervult je met respect als je ziet hoe het blad er nu uitziet". Bijzonder aandacht van de heer des huizes tenminste kregen altyd de commentaren Mevrouw De Geus leest nog steeds met veel belangstelling het nieuws uit Katwijk, de plaats waar ze vandaan komt. De heer en mevrouw Vogelaar- v. d. Voet zyn 59 jaar getrouwd en al die jaren lezen ze het Leidsch Dagblad Dat begon in Alkemade, waar ze de eerste ja ren van hun huwelyk woonden, en dat zette zich logischerwijs voort in Leiden, waar ze eerst op de Lange Gracht en nu reeds dertig jaar in het Kooipark wo nen. De heer J. Vogelaar (83>. die timmerman is geweest, trekt el ke dag een paar uur uit voor het LD „Ik spel het van voor naar achter", vertelt de vitale Leide naar. Zyn vrouw, de 77-jarige mevrouw M. M. Vogelaar-v. d. Voet. zegt: „En ik sla ook weinig over. Het stadsnieuws en de ad vertenties lees ik altyd. Die oor logsverhalen laat ik maar voor wat ze zijn". Conclusie van bei den: „We zijn aan de krant ge wend en zouden er niet buiten kunnen". IIIIHIIillllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllintllllllllllN iiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHmiini Twee lezeressen, die meer dan een halve eeuw deze krant lezen, vroegen we naar hun mening over het LD. Die wilden ze best geven, maar ze wilden niet op de foto. Mevrouw B. van Haarlem Felix van de Haven in Leiden las het LD thuis als geboren Leidse en nam de krant, toen ze in 1918 trouwde. „En nog steeds kijk ik elke dag met verlangen uit naar de krant. Dat is al die jaren zo ge weest". Wat haar bijzonder trekt, is het feit, dat het LD haar op de hoogte houdt van het wel en ivee van de stad. De familieberichten interes seren haar en in de adver tenties winkeltze. Me vrouw Van Haarlem vertelt verder, dat haar kinderen vroeger naar het Leidsch Dagblad grepen vanwege het sportnieuws. De 88-jarige mevrouw J. BaartmanVei-wer in het bejaardencentrum Haagwijk leest het LD ook vanaf haar trouwen. „En dat zou in april van dit jaar 65 jaar zijn, dus ga maar na, hè". Ze laat geen letter ongelezen. Zodra ze de krant voor ogen krijgt, slaat ze hem op en leest door tot 's avonds de televisie begint. ,,En de volgende dag ga ik 's morgens verder. Ik wil er niets uit missen". „Op 31 december 1907 ik was toen nog een jongetje van vyf jaar zat ik voor het eerst gebogen over het Leidsch Dag blad. Ik herinnerde het mij nog als de dag van gisteren. Mijn vader pakte die dag het L.D., wees op het jaartal 1907 en zei: als er nu weer een krant komt is de zeven in een acht veranderd. Op 2 januari 1908 greep ik weer naar het Leidsch Dagblad en dat doe ik nu -al zestig jaar". Dit vertelt ons de heer J. B. van Kempen «66) uit de Regentesse- laan in Oegstgeest, die verder van mening is, dat de krant be hoort tot het levenspatroon van de mens. Hoevelen zullen dage lijks niet zeggen „is de krant er al?" Er is echter een bepaalde periode in het leven van de heer Van Kempen, dat hy de krant beslist niet wil lezen en dat is in de vakantie. „Het opgeven van myn vakantie-adres is er beslist niet by". De heer Van Kempen „ik lees echter niet alles" is een systeemlezer. Zo dra de krant er is wordt eerst de frontpagina „onder handen ge nomen" en daarna Panda, de familieberichten en als oud-Leidenaar het stads nieuws. 'k Lees al 61 jaar om pre cies te zyn van 2 januari 1908 af het Leidsch Dagblad. U be- grypt, dat het een trouwe huis vriend is geworden in al die ja ren. Aan het woord is de zeer vi tale heer E. J. Remmelzwaal (84) uit Katwyk aan Zee. Gezeten voor het raam van zijn ruime bovenkamer in de riante woning Parklaan 48, waar men een prachtig uitzicht heeft op de zuidduinen, hebben we een gesprekje met hem. Sinds het overlijden van zyn echtgenote zorgen zijn dochter en schoon zoon het gemeenteraadslid J. Bergman voor de heer Remmelzwaal. Hy is daar erg over te spreken al schuift hij niet graag zyn benen onder „an dermans" tafel. Daarom vertoeft hy altyd in zyn kamer. Ook tU- dens het eten. Iedere middag, vertelt hy. maak ik nog een duinwandeling van zon zes kilometer. Naar de „muur" en terug. Als ik thuis kom zet ik een kopje thee en ga dan het LD lezen, 'k Doe het zeer intensief. Eerst het plaatse lijk nieuws en daarna al die an dere berichten. Ook de sport. Zelf heb ik er wel niet aan ge daan. maar toch stel ik belang in de verrichtingen van Quick Boys. Mijn zoon Aad (61) heeft veel voor deze club gedaan. De heer Remmelzwaal is een geboren en getogen Katwijker. Hij was visser, kruidenier en re der. 'k Ben de enige nog, die overgebleven is van het eerste bestuur van de Vereniging van Schippers-eigenaren. zegt hy. Is het daarom vreemd, dat het vis- serMnieuws me het meest boeit van alle nieuws in het LD .1

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17