PRIJSSTIJGING ZET DOOR Schiphol II in Z. Flevoland? Mr. Bruma: 'Nederland heeft crisis in de hand gewerkt' uw spaarkas- inschrijving kan u jaarlijks f100.- extra opleveren NVV: in 969 6 a 7 pet CNV: toestand zeer kritiek NKV: voer n strak beleid DRIE JUWELIERS BESTOLEN VOOR ZESTIG MILLE Eis drie jaar voor vergiftigingspoging sparen... verstandig en handig AGENT LEVERT FEL GEVECHT MET INBREKER ♦MSN —nm JOSE UIT ARNHEM WAS BIJNA MILJONAIR PvdA - voorstel onteigenings - wet wijzigen »9 DINSDAG 4 MAART 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG (GPD, ANP) De drie vakcentrales (NVV, NKV en CNV) zijn zeer bezorgd over de voortgezette stijging van de kosten van levensonderhoud, zo blijkt uit de reacties op het gisteren bekend geworden prijsindexcijfer over de periode half januari-half februari. De reeds eerder optredende stijging van 3,5 pet. is per half februari uitgelopen tot 4,4 pet. ari een onvoldoende basis bieden om een meer gefundeerd oordeel te ge ven over de prijsbewegingen in 1969". Artsenhonoraria Inmiddels heeft een vijf man ster ke delegatie van het overlegorgaan van de drie vakcentrales gistermid dag vijf kwartier lang met de minis ters van Sociale Zaken en Volksge zondheid en van Economische Zaken gesproken over de honoraria van huisartsen en specialisten. De vakcentrales hadden om dat gesprek gevraagd omdat Zij veront rust waren over de exorbitante stij ging van de honoraria die artsen en specialisten in rekening brengen aan met name particuliere patiënten. „Wij hebben de indruk gekregen dat de regering even bezorgd is over deze stijging als de vakbeweging", zo zei NVV-bestuurder Berends gis teren na afloop van het gesprek, „Het ziet er naar uit dat Economi sche Zaken aanstuurt op het vrij willig terugschroeven van te hoge huisartsentarieven". <8Q§c*<^c§<s<§o§cfrc8Q§ae<§csaf<£o§<3K8c§aK8<a§cs<ïK>§cs<segaK£o§cw§o^^ Het NVV vreest dat over het gehe le jaar een prijsstijging van zes tot zeven pet. onontkoombaar is. Het handhaaft zijn standpunt dat streng moet worden opgetreden tegen on gemotiveerde prijsstijgingen. Het CNV noemt de situatie „zeer kritiek". Het is zeer onwaarschijn lijk dat de prijsstijging over het ge hele jaar zich zal beperken tot de aangekondigde 5,5 pet. nu de hum- verhoging per 1 april en de aange kondigde accijnsverhogingen elk voor een verhoging van 0,3 pet. ver antwoordelijk zullen zyn. Er resteert dan nog een geringe ruimte van on geveer 0,5 pet. voor de rest van het Jaar. Strenge controle Van NKV-zijde ds andermaal ge wezen op het belang van een zeer strak prijsbeleid. Strenge controle is nodig wanneer prijsmaatregelen zijn genomen, aldus een woordvoer der van het NKV. Drs. Den Uyl, voorzitter van de PvdA- tweede-kamerfractie, zei dat „voor de economie als geheel de prijsstijging van 4,4 pet. in twee maanden tijds de grens van het toe laatbare ver overschrijdt". De verantwoordelijkheid voor de zware last, die een dergelijke stij ging veroorzaakt, wil hij gelegd zien bij de reg°ring en de regeringspar tijen. die geweigerd hebben een al gemene prijsstop in te voeren. Het tweede-kamerlid van de KVP mr. R. J. Nelissen bekeek de prijs ontwikkeling met andere ogen. „Ik acht het bijzonder verheugend, dat zich geen herhailng heeft voorge daan van de sprong, die de prijzen in januari hebben genomen. Ik meen dat de cijfers over de maand febru- Specialisten De situatie bij de specialisten ligt moeilijker, aldus de heer Berends, ook al omdat er thans richtlijnen voor deze honorering in de maak zijn. Wanneer die richtlijnen er zijn zal het overlegorgaan van de vak centrales opnieuw met de regering gaan praten over deze tarieven. De vakcentrales hebben verder va ge aanwijzingen over een soms wat te sterke verhoging van tandartsta rieven en apothekerskosten voor particulieren. „Het is terloop aange stipt", aldus de heer Berends, „Een klacht mag het eigenlijk niet heten, daarvoor zijn die aanwijzingen te schaars". j GRONINGEN (GPD) In j Leeuwarden, Groningen en Zwol- I le zijn vannacht door zeer waar schijnlijk dezelfde inbrekers drie juwelierskraken gepleegd. De to tale buit aan sieraden, gouden ringen, diamanten broches en briljanten bedraagt circa 60.000. Bij de inbraken werd steeds dezelfde taktiek toegepast: de etala ge werd met een fikse steen vernield, waarna de inbrekers met een zeer snelle auto de benen namen. Het eerst aan de beurt was de ju welierszaak Rolf in Leeuwarden. Volgens de politie zouden de inbre kers hier om goed twee urn- van nacht hun slag hebben geslagen. De etalageruit van de zaak, waar van de eigenaren op vakantie in Spanje zijn, werd kapotgegooid met een steen. De buitgemaakte juwelen vertegenwoordigden enkele tiendui zenden guldens. Omstreeks kwart over drie werd juwelier P. Hazekamp in Groningen wakker door een harde knal en het vallen van glas. „Ik vond een grote steen wel vijf meter verder in de winkel". In de etalage trof de heer Haze kamp een chaos aan. Er bleken ver scheidene tableaus met dames- en herenringen te zijn verdwenen, alsmede diamanten broches en bril janten. „Op de stoep vond ik nog een paar ringen en een broch te rug. Totaal schat ik de buit op zo'n HILVERSUM (GPD) Een hoofdagent uit Naarden heeft de afgelopen nacht een fel gevecht ge leverd met een beruchte inwoner van Naarden. De worsteling ontstond toen de 19-jarige jongeman werd ontdekt op het ogenblik dat hij met een schroevedraaier de achterdeur van een benzinestation wilde ope nen. De politieman kreeg een klap op zijn hoofd en de jongeman dreigde hem te zullen neersteken. Al vech tend slaagde de politieman erin vat te krijgen op de inbreker en hield hem vast in de houdgreep. Een voorbijganger assisteerde de po litieman later door op de benen van de inbreker te gaan zitten terwijl een ander het politiebureau om assis tentie verzocht. Pas toen er hulp was gekomen, kon de inbreker in de boeien worden ge slagen. Toen bleek dat hij een sla gersmes in zijn bezit had. f 20.000. Bij mij hebben ze nog vin gerafdrukken gevonden. Erg handig zijn ze dus niet geweest". Ruim anderhalf uur later, hon derd kilometer verder, in Zwolle vond weer een juwelenroof van het zelfde kaliber plaats. Dit gebeurde bij een juwelier in het noordelijk stadsdeel. Ook hier werd de „ruitentikkerstak- tiek" toegepast. Uit het gat in de etalageruit werden voor f 4000 aan horloges en sieraden weggehaald. Waardevolle voorwerpen werden over het hoofd gezien. Hier zouden drie inbrekers met een auto, waarschijn lijk met een Belgisch nummerbord, zijn gesignaleerd. '.ÏS'M fffj# t:: m z:jm ***WM —Ml Zi mstsm ARNHEM (ANP)—De 18-jarige José Siep uit Arnhem is gisteren bijna miljonair geworden. Ze liet haar broer Piet vijfenzestig gul den van haar boekje bij de ge meentespaarbank halen, waar door haar tegoed zou slinken tot 146,23 gulden. Bij een controle thuis bleek, dut haar boekje bij vergissing een saldo vermeldde van 999.946,23 gulden. Ze was er reuze mee in haar sas, maar verwachtte toch niet dat de bank haar dit tegoed ook zou betalen. <^c8cK®Q5dH3?c£<3<§C)§cfr<^Q§<3<£a§cK©03crocgcK80§c*<8cgc*<®0§oK©e)§a?^^^ ADVERTENTIE Wat moet u daavoor doen? Gewoon met uw vrouw deel nemen aan het Premie Spaarplan. Als u per jaar bij voorbeeld samen f 500,— betaalt als premie aan een spaarkas, krijgt u later per jaar een premie van 20% (maximaal f 100,—). Belastingvrij. U kimt met die f 100,— eventueel uitbreiding geven aan uw spaarkasinschrijving. Dat betekent later meer uit kering. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar inkomen hadden van ten hoogste f 15.000,-. Het maxi male spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,— voor een echtpaar. Vraag morgen eens inlichtingen. Spaarkassen zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaar- vormen van het Premie Spaarplan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afde ling Voorlichting bezitsvorming, Postbus 51, Den Haag. DEN HAAG (GPD) De socia listische tweedekamerleden mr. R. v. d. Bergh, mr. F. H. J. M. Daams, dr ir A. Vondeling en drs Th. J. Wes terhout hebben een initiatiefvoorstel van wet ingediend om een wijziging van de onteigeningswet te bereiken, die de grondprijzen zal drukken. Volgens de opvatting van de PvdA kan alleen als werkelijke waarde bij onteigening in aanmerking komen een berekening op basis van het be staande of gewezen gebruik. Niet dus een nog niet gerealiseerd ge bruik. Een dergelijke wijziging van de onteigeningswet is blijkens medede lingen van minister Polak niet van de zijde van de regering te verwach ten. In him toelichting wijzen de ka merleden erop dat de hoge grond prijzen een ernstige belemmering vormen voor de uitvoering van de stadsvernieuwing. Grondverwerving is maar een klein gedeelte van de waarde van het eindprodukt, bouw rijpe grond, maar elke gulden die een vierkante meter meer kost scheelt een rijksdaalder huur per maand per woning. SCHIPHOL (ANP) De Stich ting tegen geluidshinder door vliegtuigen heeft een provisorisch plan openbaar gemaakt voor de bouw van een tweede Schiphol, midden in de voormalige Zuider zee en wel aan de noordoost-rand van de polder Zuidelijk Flevo land. Het economisch belang van het hui dige Schiphol volkomen onderschrij vend voert de stichting aan, dat het luchtverkeer in circa 10 jaar tijds verdubbeld zal zijn en dat daarmee dus ook de huidige geluidshinder in de omgeving van Schiphol zal wor den verdubbeld, tenzij men het luchtverkeer zal weten te versprei den en daartoe biedt volgens de stichting de Flevopolder nu nog unie ke gelegenheid. Volgens de stichting zal daar lucht verkeer mogelijk zijn zonder dat ook maar een enkele stad, dorp of woon wijk last zal hebben van geluidshin der (met uitzondering van enkele zeer verspreid liggende boerderijen). Naar dit tweede grote vliegveld in Nederland, dat zich hemelsbreed op slechts 30 km afstand van Schiphol zou bevinden, zou de stichting alle lesvluchten, de nachtvluchten, het charterverkeer en in de toekomst ook zoveel mogelijk vrachtvluchten willen dirigeren. Schiphol zou het geregelde lijnverkeer moeten behou den met de internationale doorver bindingen voor transit-passagiers. Wel zal de aanleg van een tweede nationale luchthaven, ook als depen dance van Schiphol, grote kosten met zich meebrengen, maar daarvan zou men kunnen aftrekken alle kosten, die in de naaste en verre toekomst gemaakt zullen moeten worden voor verdere uitbreiding van Schiphol, dat naar algemeen erkend binnen afzienbare tijd te klein zal worden. SURINAAMSE POLITIEKE LEIDERS (Door mr. H. L. Leffelaar) PARAMARIBO (GPD) De Partij voor de Nationalistische Republiek (P.N.R.) van mr. E. J. Bruma heeft nooit een zetel in het Surinaamse parlement gehad. Bij de laatste verkiezingen van 1967 werden er een 3500 stem men op uitgebracht, ongeveer 1500 minder dan bij die van 1963. Toch bleek premier Pengel zo be ducht te zijn voor de invloed van de PNR, dat hU eens een hypotheek in trok, die door een vorige regering was verleend op het partijgebouw van de PNR. Partijleden brachten zelf de vereiste 27.000 Surinaamse guldens bijeen en ontliepen daarmee niet voor de eerste maal de machtige arm van de premier. Pengels schijnbaar ongegronde vrees in wezen blijk van een gezond politiek intuïtief instinct. Toen kort na de verkiezingen van 1967 in een aantal vakbonden gestemd moest worden voor nieuwe leiders, werden niet de door de partij-Pengel (Natio nale Partij Suriname) gestelde kandi daten gekozen, maar de jonge Suri naamse academicus mr. E. J. Bru ma. De arbeiders van suikerfabrieken Paranam en Mariënburg stemden op Bruma, en Bruma-man H. Rusland werd tot voorzitter gekozen van de MAASTRICHT (GPD) „Ik heb er niet aan meegewerkt, ik heb er niets van gezien en er is bij ons geen koffie gedronken. Die bekentenissen heb ik bij de politie afgelegd, omdat die mij heeft overdonderd". Dat verklaarde gistermiddag voor de Maastrichtse rechtbank de 48-ja- rige Amsterdamse wegenbouwarbei der Gerrit V. die terecht stond op be schuldiging van poging tot gifmoord subsidiair medeplichtigheid aan zul ke poging op zijn Geleense vrouw, van wie hij inmiddels is gescheiden. De poging zou verdachte hebben ondernomen in samenwerking met de beruchte gifmengster Riet H., uit Schijndel, die behalve haar 82-jari- ge vader en haar eerste man J. van Eyndhoven, ook haar tweede man ge- Fols (een van de nu stakende onder wijzersbonden) In het geval van Mariënburg was Bruma's verslagen tegen-kandidaat zelfs de hoofd-propagandist van Pen- gels NPS. Een van de achtergrond speculaties over de reden van het af treden van de regering is dan ook dat Pengel bevreesd was dat elke con cessie aan de stakenden uitgelegd zou kunnen worden als een overwin ning van Bruma's groep. De redenatie lijkt wat vergezocht, maar het verleden toont aan dat Pengel Bruma's aanwezigheid in de Surinaamse politiek slecht verdraagt. Mr E. J. Bruma Is 43 jaar, zoon van een politie-man op Aruba, en heeft zijn advocatuur gevestigd in 'n donker houten huis aan de Dr. Nas- sylaan. Bruma wordt door de oudere Suri- namers als het „enfant terrible" in de politiek beschouwd. Men vindt hem agressief, links, niet passend in de gemoedelijkheid van Suriname. Daar zijn redenen voor. Bruma was zes tien jaar, toen hij in 1942 door het toen nog Nederlandse bewind gevan gen werd gezet voor nationalistische activiteiten. tracht heeft met behulp van vergif om het leven te brengen. Ook de poging de vrouw van Ger rit V. te vergiftigen, mislukte. De uit Frankrijk afkomstige Jeanne R. kreeg wel tot tweemaal toe ernstige vergiftigingsverschijnselen maar kwam er weer bovenop. De zaak kwam aan het licht toen onlangs, 9 jaar nadat deze pogingen zouden hebben plaatsgevonden, Riet j H. haar gifmoorden bekende en de voormalige vrouw van Gerrit V. haar toenmalige ziekteaanvallen plotseling in verband zag met de tweemaal dat zij koffie had gedronken in gezel schap van Riet H. Officier van Justitie mr. W. Moors achtte echter wettig en overtuigend bewijs geleverd en vroeg, rekening houdend met de verstreken 9 jaar, op grond van poging tot gifmoord in vereniging tegen Gerrit V. een ge vangenisstraf van 3 Jaar. Onafhankelijkheid Bruma: „Al vanaf mijn veertiende jaar had ik belangstelling voor de politiek, en vooral voor de strijd voor de onafhankelijkheid, die toen meer het aspect had van een strijd voor de erkenning van ons eigen volk. We behoorden tot de oorlogsgene ratie die voortdurend streefde naar wijzigingen. Wij gingen uit van 't na tionalisme, zoals dat beleden werd door onze leraar aan de Hendrik- school, Bosch Verschuur (die ook door liet Nederlandse gezag langdu rig werd geïnterneerd)". Toch zonder wrok jegens de Hol landers vertrok Bruma vier jaar la ter naar Nederland, waar hij bleef ijveren voor een nieuwe staatsrechte lijke positie van Suriname. Toen in Den Haag de ronde-tafel conferenties werden gehouden demonstreerde hij met Surinaamse studenten „om druk uit te oefenen". Handvat Het was dit verleden dat eerste mi nister Pengel als handvat aangreep om te proberen Bruma's politiek de das om te doen. Bij de verkiezingen van 1963, twee jaar nadat Bruma zijn partij voor de nationalistische republiek had opgericht, werd hij van regeringswege als „communist" bestempeld, en Pengel kondigde aan hem „te vuur en te zwaard te be strijden". Bruma zegt daarover: „Ik ben nooit communist geweest. Ik ben wel anti-kolonialistisch en anti-imperia listisch. In die tijd had ik de leiding van het AVRO's radio-station. Pen- gels eerste poging was om het station economisch te wurgen. Toen dat niet lukte, werd de vergunning ervoor in getrokken, werden PNR-leiders in de gevangenis gezet, en andere die in ambtelijke functies zaten, zonder meer ontslagen. In die paar jaren kon je spreken van een totale vervolging". Later zou Pengel Bruma ook proberen te „bre ken" door te weigeren zaken te doen met Surinamers die hem als advocaat hadden. Intellectuelen Bruma's PNR werd voor de verkie zingen van 1967 geacht de partij van de jonge Surinaamse intellectuelen te zijn. Over het verlies van stem men in dat Jaar zegt hij: „Door de overwinningen van Pengel in 1963 trokken veel jongeren uit Suriname naar het buitenland, in de hoop dat het bij hun terugkeer beter zou wor den. Dat was een aderlating voor on ze partij. Maar daarnaast was er ook de fac tor van Pengels verkiezingsmethodes. De regeringspartij (NPS) besteedde drie-kwart miljoen gulden uit staats fondsen voor de campagne en had bovendien het gebruik van regerings- boten en vliegtuigen om het binnen land in te gaan. Als wij ergens een geluidswagen hadden staan, dan zet te de NPS er twee naast. Bovendien waren de verkiezingen vol bedrog. In het district Brokopon- do stemde een man voor het hele district. In het district Marowijne hetzelfde. Daar konden wij niet te genop". Bruma staat „een binding met de landen van de derde wereld", voor, de landen van de Afro-Aziatische conferentie die door president Soe- kamo in Bandoeng werd gehouden. Deze conferentie werd door een de legatie van Bruma's party bezocht, ook namen zy deel aan de in 1966 in Havanna gehouden „tricontinen- tal" conferentie, en aan de conferen tie van de organisatie voor Latyns- amerikaanse solidariteit, een jaar la ter. Nederland De jonge Bruma Is van mening dat Nederland de huidige crisissituatie in de hand heeft gewerkt door „Pengel te bUjven financieren, terwyi het duideiyk was dat de gelden tegen de oppositie werden aangewend en niet voor nationale doeleinden werden ge bruikt". Hy noemt als voorbeeld het in 1964 voltooide televisie- en radiosta tion. dat o.a. met Nederlandse fond sen werd gefinancierd en dat exclu sief door de regeringsparty wordt ge bruikt. Bruma is van mening, dat de for matie van een nieuw kabinet grote moeiiykheden zal opleveren", tenzy het duidelijk wordt dat leden van Pengels party in groten getale van heir weglopen". Wie deze stemmen ten goede zou den kunnen komen, wil Burma niet zeggen, maar uit zyn aarzelend ge pieker bleek dat hy niet verwacht dat er een toeloop op zyn PNR zal plaats vinden.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7