DE BLOCK WIL NU GEEN ALGEMENE PRIJSSTOP Grootvader haalde zelf zijn kleinkind Hulp aan arme landen is niet zonder zin Wie van de twee is de vakkundigste spaarder? DE EUROPESE MUSTANG: FORD CAPRI Verloskundige was niet te vinden VANDAAG. MORGEN-ZOND AG FORD Kinderbijslag per 1 april drie procent omhoog Verplichte melding van krantenfusie KAMER VERWERPT UNANIEM DE STELLING LEIDSE HOOGLERAAR Aanval op het wereldrecord broodbakken Nieuwe uitgaven DONDERDAG 27 FEBRUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Er komt voorlopig geen algemene prijsstop. Minister De Block (Economische Zaken) vindt een dergelijke maatregel nu nog niet nodig, maar wil hem als uiterste redmiddel achter de hand houden. Intussen denkt hij de slag tegen de prijzen nog te kunnen winnen door: het afkondigen van nieuwe be perkte prijsstoppen voor bepaalde branches; verplichte melding van voorge nomen prijsverhogingen. De plicht geldt voor fabrikanten, importeurs en handelaren van eerste levensbe hoeften, maar niet voor detaillisten. Ben wetsontwerp inzake deze mel dingsplicht zal binnenkort worden ingediend; financiële steun aan de prijs vergelijkende publikaties Van het Consumenten Contact Orgaan. Deze publikaties zullen worden gericht op basis van onderzoekingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat gegevens heeft verzameld over de prijzen van 500 artikelen; vervolging van individuele over treders van bedrijfstakgewijze prijs stoppen. Er zijn tot dusver 80 pro cessen-verbaal opgemaakt. Minister De Block, die deze maat regelen gisteravond tijdens het grote prijzendebat in de Tweede Kamer bekendmaakte, zei dat de cijfers over de prijsverhogingen in de pe riode half januari-half februari vol gende week bekendgemaakt zullen worden. Het is niet onmogelijk dat de Kamer op grond van deze nieuwe cijfers binnenkort weer in het ge weer zal komen. Minister Roolvink (Sociale Zaken» maakte tijdens het prijzendebat een aantal nieuwe compensatie-maat regelen bekend: de uitkeringen op grond van de wet arbei dsonges chikthei dsverzekering zullen met 4 procent omhoog gaan met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 1969; de kinderbijslagen voor loon- trekkenden zullen op 1 april met 3 procent omhoog gaan. Over ver hoging van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen is intussen ad vies gevraagd. Verhoging minimum Verder zei de minister dat hij over verhoging van het minimumloon advies aan de SER heeft gevraagd. Als dat advies gunstig is zal de mi nister de minimumlonen vermoede lijk wel verhogen. In dat geval zul len in vele gemeenten ook de uitke ringen op grond van de bijstands wet omhoog gaan. Dat zal het geval zijn in die gemeenten waar de bij standswet gekoppeld is aan het mi nimumloon. Over een verbetering van de zie kenfondsverzekering voor bejaarden is overleg gaande. Vorige week reeds diende de socialist Vellinga hierover een motie in, die morgen in stem ming zal komen. Voor de laagste in komensgroepen vindt minister Rool vink de premie van deze zieken fondsverzekering te hoog. Ook aan de hoogte van de vrij willige zieken fondspremie overweegt de minister eveneens iets te doen; de premie verhoging van de particuliere ziekte kostenverzekeringen zal hij kritisch bekijken. Ook de tariefverhogingeo van de medische specialisten zullen „onder behandeling worden geno men". De huisartsen, aldus minister Roolvink, hebben nog geen nieuw contract met de ziekenfondsen ge sloten, maar hebben wel beloofd ir» hun nieuwe tarieven het trendmatige verloop te zullen volgen. gemene prijsmaatregel wanneer dan wel. Het nachtelijk debat kreeg onver wacht aan het slot een zekere oli- max door een laatste klemmend be roep van de socialistische fractie voorzitter Den Uyl op de regering, om alsnog te besluiten tot een alge mene prijsmaatregel. De compensa tiemaatregelen die we allemaal wen sen hebben zelf ook weer prijsverho gende effecten, aldus de heer Den Uyl. Daardoor ontstaat er weer een opwaartse druk op de lonen. Wil de regering voorkomen dat na de prij- zenohaos niet ook een loonohaos volgt, dan moet de regering nu de prijsstop afkondigen. Minister De Block hield vast aan zijn oude standpunt: nu nog geen algemene prijsstop, maar deze achter de hand houden als uiterste redmiddel. De moties waar de Kamer van daag over zal stemmen zijn: 1. Motie-Brautigam (PvdA), mede- ondertekend door D '66, PSP en PPR inzake de algemene prijsstop van „ongemotiveerde prijsstijgingen". 2. Motie-Van Lier (PvdA), mede- ondertekend door D '66, PSP en PPR, waarin wordt voorgesteld het mini mumloon met ingang van 1 januari 1969 met 2 gulden per week te ver- Niet moeilijk De ministers De Block, Roolvink en Schut (Volkshuisvesting) hebber; het gisteravond en vannacht niet erg moeilijk gehad. Hoewel het debat tot na twee uur vannacht duurde, was al vrij vroeg duidelijk dat de regeringsgezinde meerderheid in de Tweede Kamer het beleid andermaal zou steunen. Kritische opmerkingen werden wel gemaakt, maai* daar bleef het bij. Dreigementen werden gemaakt door de opposdtie die niet minder dan vijf moties indiende. De moties, die allemaal kansloos zijn, zullen vandaag in stemming komen. Zij handelen over uitstel van de huurverhoging van 1 april, de ver hoging van het minimumloon, uil stel van de accijnsverhoging op 1 juli, instelling van een algemene prijsmaatregel en verhoging van de uitkeringen op grond van de alge mene bijstandswet. Centraal in de discussie stond ce vraag: wel of geen algemene prijs stop. De regeringspartijen waren er allemaal tegen, omdat zo'n maatre gel niet erg effectief is en de con currentie als prjjsverlagende factor uitschakelt. Mevrouw Brautigam (PvdA), de indienster van de motie waarin de algemene prijsmaatregel werd voorgesteld, oordeelde dat zo'n stop de enige manier is om de in- flaitiespiraal af te remmen. De rege ring. zo zei zij, heeft alleen maar vertrouwen, vertrouwen en nog eens vertrouwen, voert overleg met alle mogelijke instanties, maar intussen blijven de prijzen alsmaar stijgen. Als het nu geen tijd is voor een al- 3. Motie-Janssen (PPR), mede- ondertekend door PvdA, D '66 en PSP, waarin wordt voorgesteld de huurverhoging van 6 procent per 1 apri luit te stollen tot 1 juli a.s. Minister Schut (Volkshuisvesting) ontraadde deze motie ernstig, omdat, de nieuwbouw er schade van zou on dervinden. 4. Motie-De Goede (iD '66), mede- ondertekend door PvdA, PSP en PPR, voorstellende de accijnsverho ging per 1 juli a.s. niet te laten doorgaan. Volgens de heer De Goede zullen deze verhogingen nieuwe schokken aan het prijzenfront ople veren. Het geld dat de regering zou missen door het niet laten doorgaan van de accijnzen kan verkregen wor den door het verhogen van de ver mogensbelasting, de successierechten en de inkomstenbelasting op de zeer hoge inkomens. 5. Motie-Wiebenga (PSP), mede- ondertekend door PvdA, PPR en D '66 over verhoging van de uitke ringen van de algemene bijstands wet. De heer Wiebenga wilde de uit keringen met terugwerkende kracht tot 1 januari met 5 procent verho gen. Gom een ten die de verhoging niet zelf kunnen betalen zouden compensatie moeten ontvangen uit de schatkist van het rijk. DEN HAAG (GPD) Een wette lijke aanmeldingsplicht voor alle overeenkomsten in een voorontwerp wet Voorziening perswezen 1968. Dit voorontwerp is door de Persraad op gesteld op verzoek van de minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. Het is op 26 no vember j.l. aan mej. dr. Kompé toegezonden en thans in overeen stemming met het verzoek van de Persraad in de openbaarheid ge bracht. De raad, adviescollege van de mi nister. zegt dat met het oog op het concentratieverschijnsel In het pers wezen een aanmeldingsplicht aan bevelenswaardig is. Alle overeen komsten tot overdracht, samensmel ting of langdurige samenwerking van persondememingen moeten, vol gens het voorontwerp, worden aan gemeld bij de fusiekamer, een (nog in te stellen) afdeling van de Pers raad. In een begeleidende tekst zegt de Persraad zich bewust te zijn van het ingrijpend karakter van de voorge stelde regeling. Hij acht echter voor de betrokken persondememingen voldoende rechtsbescherming aan wezig. Om artikel 7 van de grond wet (het „persvrijheid-artikel") alle recht te laten wedervaren Is geko zen voor een regeling, waar de be slissingsbevoegdheid bij de rechter, en niet bij de overheid is gelegen. Om de Persraad goed inzicht te geven in de economische positie der persondernemingen moeten deze, al dus het voorontwerp, periodiek een duidelijk en volledig overzicht indie nen van de financiële toestand en de structuur der onderneming. Voorts bepleit de persraad een enquête-be voegdheid om bij het onderzoek van concentratieversohijnselen een wet telijke verschij ningsplioht te kunnen opleggen. Nu in de STADSGEHOORZAAL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De KVP'er drs. Westerterp heeft gisteren in de Tweede Kamer de regering ge waarschuwd het uitgavenplafond voor de ontwikkelingshulp, dat is vastgesteld op één procent van het netto nationale inkomen van 1971. niet aan te tasten voor be zuinigingen op de overheidsuitga ven. die zij nastreeft. De KVP'er schatte dit plafond voor 1971 ho ger dan de regering doet, namelijk op ongeveer 900 miljoen gulden en vroeg minister Udlnk (Ontwik kelingshulp) daarmee al op de be- iroting voor volgend jaar reke ning te houden. D« Kamer verwierp gisteren vrijwel unaniem de stelling van de Leidse hoogleraar Brugman, dat ontwikke lingshulp nauwelijks effectief zou zijn en derhalve zinloos. „Over de doelmatigheid van de besteding valt te praten, niet over de uitgangspun ten", zei de socialist Ruygers. „Ont wikkelingshulp is geen dwaasheid en de armoede in de wereld is onze ver antwoordelijkheid „Doe wel" Zelfs de staatkundig gereformeerde Ir. Van Dis verwierp de hulp in be ginsel niet, al weigerde hij mee te werken aan een verhoging van de uitgaven als die verhoging de aange kondigde belastingverlaging in ge vaar zou brengen. „Doe wel aan alle mensen, maar inzonderheid aan de huisgenoten des geloofs", zo citeerde hij het bijbelhoofdstuk Galaten. CHU-woordvoerder mr. Bos, die zei, dat Nederland In de Verenigde Naties dank zij de toegezegde één procent een goede naam heeft, vroeg om meer voorlichting. Hij wilde de ontwikke lingshulp invoeren als vak op de les roosters van de lagere en middelbare scholen en vroeg om televisie-uit zendingen, die laten zien waar het geld blijft. De pogingen van minister Udlnk om de hulp te concentreren op een bepaald aantal landen, kreeg in be ginsel wel de steun van de regerings partijen. Drs. Westerterp wilde bij de keuze ook de sociale vooruitstrevend heid van de betrokken landen in be schouwing nemen. In dit verband be pleitte hij hulp aan Chili, De heer Jongeling van het GPV wilde Peru en Columbia uitsluiten, omdat daar godsdienstvervolgingen plaatsvinden. HEERLEN (ANP) Een twaalf tal Heerlense bakkers wil in de nacht van zondag op maandag een brood gaan bakken van 26 meter lengte, dat 120 tot 130 kilo zal wegen. Een achttien meter lange oven, die zy hiervoor tot hun beschikking heb ben, wordt voor deze „aanval op het wereldrecord broodbakken" uitge bouwd. Vorig jaar oktober bakten leerlingen van de vakschool voor maalderij en bakkerij in Wageningen in een broodfabriek in Arnhem een brood met een lengte van 24 meter. Als het brood klaar is, gaat het naar Valkenburg, waar in de Euro hal een bedrijf sten toonstelling wordt gehouden. De opbrengst van het brood is be stemd voor het „Franciscusoord", een instelling voor spastische kinde ren in Valkenburg. Voor het vervoer van het brood van Heerlen naar Val kenburg is bij de politie escorte aan gevraagd. Jacht zonder genade, door Barry England. Uitg.: Elsevier, Amsterdam. Nacht zonder dromen, door Anne- lies Jorna. Uitg.: van Holkema en Warendorf, Bussum. Scheepsjes van papier, door Clara Lennart. Uitg.: Kosmos, Amsterdam. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) VLISSINGEN (GPD) De Vlis- singse filmoperateur J. Jilleba (53) is er zelf nog het meest ver wonderd over: „Ik heb m'n eigen kleinkind mogen halen". Snel voegt hij eraan toe: „Maar dat ivas een consternatie, zèg. Ik hoop niet dat zoiets me nog eens overkomt". In de wieg: Sylvia, 7 pond bij de geboorte, die het evenals haar moeder, mevr. S. de Graaff-Jilleba, uitstekend maakt. Sylvia, het tweede dochtertje van mevrouw De Graaff, kwam niet alleen een rveek te vroeg, maar ook bijzonder snel. Binnen een half uur speelde zich alles af. In dat halve uur, tussen tien en half elf maandagmorgen, heeft de heer Jilleba ettelijke malen de weg tussen zijn huis aan de Hoo- gendorpweg en een telefooncel op 'de hoek van de straat sprintend afgelegd. Vergeefs. Alles mislukte. De verloskundige was niet thuis. Bij de politie verwees men hem naar een kraamcentrum, het kraam- centrum gaf hem een telefoon nummer in het 25 kilometer ver der gelegen 's Heerenhoek. Zo lang kon Sylvia niet wachten. Toen de verloskundige arriveerde, lag de baby al huilend naast haar moeder in bed. Op het moment dat de baby zich aankondigde, was de heer Jilleba alleen met zijn dochter thuis. Zijn vrouw deed juist een (ADVERTENTIE) in de STADSGEHOORZAAL. De trotse grootvader met zijn dochter en zelfgehaalde klein dochter. boodschap: de baby werd immers pas op 3 maart verwacht. „Eerst had ik er nog geen erg in dat het al zo ver was", vertelde de heer Jilleba, „maar toch vloog ik al naar de telefooncel om de verloskundige, mej. Stolk, te bel len. Geen gehoor. Ik terug; het werd ernst. Ik weer terug naar de cel. Eerst een plaatsvervang ster geprobeerd. Geen gehoor. Toen de nood het hoogst was. kon ik niet meer terug naar de cel. Ik moest wel. Ik zag een blauw kop je en had nog het besef m'n jas uit te trekken en m'n handen een beetje te warmen. Toen heb ik 't er maar achter elkaar uitgehaald Ik heb het wel netjes gedaan, ge loof ik. Ook had ik ivel eens ge hoord van een paar tikken op de billen. En waarachtig, het huilde Na de geboorte heb ik het zo maar bij m'n dochter neergelegd Van afbinden ivist ik niets. Om kwart over tien begon het. om half elf lag het nog ioel verbon den met de navelstreng bij de moeder. Ze moest verder geholpen wor den. Eindelijk kreeg ik de verlos kundige te pakken en om elf uur lag het kindje aangekleed in de wieg. Maar het was me een con sternatie. dat zal ik u wel vertel len. Ik heb nog een pluim van allebei de verloskundigen gekre gen, dat ik het zo netjes had ge daan. Ze hebben me al een baan tje aangeboden als assistent Maar één keer is genoeg. Later lach je erom en veel later zal er nog wel eens om gelachen wor den. Maar ik was net zo bang als mijn dochter, dat mag u gerust weten". Natuurlijk spaar je. Maar krijg je nou de hoogste rente Het is gek, maar ik weet het werkelijk niet. Man, hij de Atnro Bank krijg ik zes en een kwart procent. Je kan daar kiezen uit vijf spaarmogelijkheden. Hoe langer je je geld laat staan, hoe meer rente je krijgt. Ze hebben ook een spaarrekening waarvan je dagelijks geld kunt opnemen. Daarop krijg je vier procent Ik ben big datje het vertelt. Ja, zo'n bank is handig. Je kunt er ook geld lenen, en bijvoorbeeld je verzekeringen regelen. Makkelijk hoor. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7