'Merenwijk zeer goed plan' "n Kind met vakantie bij u IE RAI-SENSATIE: DE FORD (APR Tuimel ontlast straks Van Brieneiioordbrug Opening Rioolinstallatie Z.W. eind dit jaar gereed Stichting Nieuwe Woonvormen in Leiden: Gangmakers liart op lichaamsenergie Handenarbeid Kerkelijk leven zaterdag 1 maart a.s. voor elegante modieuze en exclusieve DAMES- HERENSCHOENEN en LEDERWAREN MEVR. VAN SETERS ZOEKT PLEEGOUDERS IN LEIDEN EN OMGEVING Zweminstructeur Leidse PTT-er naar Suriname DONDERDAG 27 FEBRUARI 1969 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 3 1 (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN „Het vlekkcn- plan voor de Merenwijk in Lei den is een zeer goed plan", zegt de directeur van de in het nieuws zijnde stichting Nieuwe Woonvormen, die kortgezegd anders wil bouwen dan de con ventionele woningen en stads uitbreidingen van de laatste tientallen jaren. „Wij willen van de Merenwijk iets bijzon ders maken", zegt de Leidse wethouder van openbare wer ken. Wat is er, gehoord deze uitspraken, tegen een contact tussen gemeentelijke plannen makers en vertegenwoordigers van de stichting? Tot die vragende conclusie kwam ook de directeur van Nieuwe Woon vormen. de heer A van Dien. gis teravond in de foyer van de Stads gehoorzaal na drie uur discussie tus-, sen hemzelf, geflankeerd door een LEIDEN In de cursusruimte van de Leidse Jeugd Actie, Hoog landse Kerkgracht. 4 werd het exa men handenarbeid A afgelegd voor het landelijk diploma „Creatieve Handvaardigheid voor jeugdleiding" A-gedeelte. Van de 24 cursisten, die door de L J-A.-cursus handenarbeid werden opgeleid, gingen 23 kandidaten op. waarvan 5 kandidaten afgewezen werden. De geslaagden zijn: mej. C. Hoorn, mej. P. C. M. van Leeuwen, mej. A. de Jong. mej. E A.M de Kier. mevr. H. G. Milikowski, mej. C. E M Vlasveld, mej. D. J. v. d. Berg. de heer V. van Mastrigt, mevr. E. B. Speekman, mevr. M. J. van Diemen, mevr. D. Roorda. mevr. H. Gordijn, mej. J. Gottenbos, mej. E. C C. van Velzen, mevr. S. A. H. M. Dirks, de heer V. C. W. van 't Wout, mej. J. C. M. Versteegen, mej. I. I. M. van Teylingen. bestuurslid en een lid van de advies raad van de stichting, en een flink aantal Leidenaars. De afdeling Lei den van de Partij van de Arbeid was zo actief geweest deze mogelijk heid te scheppen en zij had succes gehad met het uitnodigen van leden van gemeenteraad, B. en W. bur gemeester Van der Willigen en wet houder Piena waren aanwezig en vertegenwoordigers van openbare werken. Soiïale bouw Uit filmpjes en gesproken woord hebben de aanwezigen eerst gehoord wat de stichting is en wil en welke plannen er zijn. Er is een enkel plan verwezenlijkt, andere „lopen" en ook staan er op stapel, o.a. ook voor so ciale woningbouw in de woningwet sector, o.a. in Hoogeveen, waar wo ningwetwoningen van een bijzonder type met centrale verwarming ko men. die een huur van f 150 per maand niet te boven zullen gaan. In het westen met zijn hogere grondprijzen zullen de prijzen wel anders liggen. In antwoord op vra gen hierover zeiden de vertegenwoor digers van de stichting toch mo gelijkheden te zien betaalbare wo ningen te stichten, die vooral meer privacy bieden. Begonnen Is aan een opzet voor Berkel en Rodenrijs, die een richtlijn voor het westen zal zijn. De stichting zal graag in het Merenwijkplan duiken om de moge lijkheden te onderzoeken. De stich ting moet daarvoor worden gevraagd. Of dat in de bedoeling van B. en W. ligt. bleek niet uit de woorden van wethouder Piena, die in de dis cussie een flink deel van de tijd voor zich opeiste om over de Merenwijk en de met de woningbouw gepaard gaande problemen te vertellen. De wethouder vestigde vooral de aan dacht op de moeilijkheid van de curveprys by de bouw van woning wetwoningen. Beleggers Ei kwamen tal van vragen en uiteraard antwoorden, waarbij weinig concrete zaken ter sprake kwamen De stichting heeft een aantal con crete dingen, maar veel meer idea len. die nog in de lucht hangen en waarbij vooral de financieringspro- blematiek om de hoek komt kijken Het is heel moeilijk beleggers te vin den voor de plannen van de stich ting. Wie de argumenten van de stich tingvertegenwoordigers hoort, kan achter hun mening staan, dat Ne derland van woningnood in woon nood terecht komt. Vooral de ar gumenten van de in Amsterdam praktiserende kinderarts Ph. H. Fie- deldij Dop overtuigen. Hij gaf aan de hand van onderzoe- Ter illustratie van het verslag over de activiteiten van de stich ting Nieuwe Woonvormen een beeld van woonvormen, zoals ook Leiden, die in de na-oorioqse ja ren heeft gekregen. De fotograaf bracht de nieuwbouw langs de Churchilllaan in Zuidwest in beeld, waar langs de Voorschoier- weg nog gaten worden gevuld. (Foto LD Holvast) ken in de Amsterdamse nieuwbouw flats, flats en nog eens flats voorbeelden van moeilijkheden en remmingen, die de mens van baby af onden indt door het wonen in een gehorige stapelwoning. De baby moet al stil zijn en vooral de motoriek van de kleuter kan niet tot ontwikkeling komen. Op de medische opvoedkun dige bureaus in de hoofdstad komen tegenwoordig meer gevallen voor met kleuters dan met pubers, vertelde hij. GRONINGEN ANP Het is te verwachten dat in de toekomst meer patiënten dan tegenwoordig gebruik zullen maken van een kunstmatige gangmaker van het hart. een ..pa cemaker". Deze elektrische hart-sti mulator vindt zijn toepassing bij pa tiënten met een gestoord geleidings systeem Thans zyn er ongeveer 1200 pa tiënten in Nederland, die een derge lijk apparaat dragen. Op een on langs gehouden congres in Kopen hagen heeft de Scandinavische Car diologen Vereniging de verwachting uitgesproken dat op de één miljoen personen ongeveer 300 gebaat zou den zijn met een kunstmatige gang maker van het hart Dit is de mening van dr. H. J. Th. Thalen die gistermiddag aan de Rijksuniversiteit in Groningen pro moveerde tot doctor in de genees kunde. Een van de problemen van een gangmaker van het hart. is de energievoorziening. De batterijen die thans gebruikt worden, hebben een werkingsduur van 2 a 2la jaar. Naast het onderzoek naar batterij en met een langere levensduur, on derzoekt men thans de mogelijkheid van het gebruik van atoomenergie of de bio-energie. De moeilijkheden van het gebruik van atoomenergie betreffen de vrijkomende warmte en de straling. Beschermende omhulsels maken het apparaat dan weer zwaarder. Bio-energie wordt verkre gen door de processen die zich in het lichaam afspelen. Voorbeelden hier van zijn temperatuurverschillen of het gebru.«k van lichaamsvloeistof fen die als eleetrolieten optreden wanneer er twee metalen in worden gebracht. Poolse minister in Moskou De nieuwe Poolse minister van Buiten landse Zaken. dr. Stefan Jedry- ohowski, is gisteren voor zijn eerste officiële bezoek aan de Sowjet-Unie in Moskou aangekomen. Hij zal tot vrydag besprekingen voeren met de Sowjetrussische leiders. Jedrychowski heeft vorige week besprekingen ge voerd in Praag. ROTTERDAM «GPD Rijkswaterstaat neeft een nieuwe tunnel ter oosten van Rotterdam op de tekentafel staan de Alexandertunnel, d'e even ten zuidoosten van de Van Brienenoordbrug moet worden gebouwd ter uitbreiding van de capaciteit voor het ri vier kruisende verkeer tussen de linker en rechter Maasoever Veel eerder al vier jaar na de opening - dan de prognoses heb ben aangegeven, is de Van Brienenoordbrug met rond 55.000 voer tuigen per dag tijdens de spitsuren aan de too van zijn capaciteit. Dat. komt mede doordat de Van Brienenoordbrug ook frequent als lokale verkeersverbinding tus sen Rotterdam-noord en zuid wordt gebruikc Rijkswaterstaat heef: nu een tracé uitgezer. voor een afbuiging van Rijksweg 16 met 65.000 voertuigen per dag de drukste wee in ons land die het in terlokale verkeer kan verwerken. In dit tracé is de Alexandertunnel nodig. De Van Brienenoord brug zou dan beschik baar komen voor het lokale verkeer Met dit hele project is meer dar f 100 miljoen gemoeid Over het tijdstip van uitvoering is overigens nog helemaal niets te zeggen. De enige bedoe ling van Rijkswaterstaat voor dit moment is in Rotterdam-oost waa; de dubbelstad Alexan- derpolder Cappelle in opbouw is de gron l te reserveren om de uit voering van een derge lijk project niet bij voorbaat onmogelijk te maken, doordat de be nodigde ruimte is volge bouwd. Evenmin nog is de bouw van de Alexander tunnel afgewogen tegen de vervanging van ae Willemsbrug. De Wil lemstunnel zal een zo veel grotere capaciteit hebben, dat minder lo kaal verkeer van de Van Brr-enenoordbrug ge bruik zal behoeven ta maken. Anderzijds neemt ae verkeersintensiteit zoda nig toe. dat deze winst al kan zijn opgesoupeei d nog voor de Willems tunnel is geopend. •ADVERTENTIE) NED. HERV. KERK Beroepen te Dinteloord en te Nun- speet: G. C. Post te Giessendam, te Anjum: J. H. Gorter, kandidaat te Amsterdam, te 's Grevelduin-Kapellej B. J. Zaal te IJsselmuiden. Aangeno- i men naar Streefkerk: W. J. C. van Rennes, kandidaat te Utrecht, die be dankte voor Langerak bezuiden de Lek en voor Waspik. Bedankt voor j Sluiskil: A. H. Smits te Noordwijker- hout. voor Groningen: J. Monteban te Almelo. GEREF. KERKEN Beroepen te Vriezen veen: R. Kasse- j fras. kandidaat te Lobith. Bedankt voor Assen: A. C. van Beek te Kat wijk aan den Rijn. Proefvlucht Concorde Het Fran se prototype van het supersonische „Concorde"-passagiersvliegtuig zai j met goed weer zaterdag in Toulouse zijn eerste proefvlucht maken. De 1 Concorde is een gezamenlijk Brits- j Frans project. Ook in Engeland is een j prototype gebouwd, dat later aan de i proefvluchten zal beginnen. Leiden - Donkersteeg 12-14 Met enige verbazing heb ik in uw blad van 25 februari j.l. in de ru briek „Lezers schrijven" een ingezon den stuk gelezen van de heer P E. Doderer. De heer Doderer geeft hier in te kennen, dat zweminstructeurs gelyk dienen te worden gesteld met het onderwijzend personeel van de lagere school „omdat het diploma Zwemonderwijzer door het Rijk is beschermd". Ik meen te mogen opmerken dat de heer Doderer het. Diploma Zwemon derwijzer wel ver overschat. Het Di ploma Zwemonderwijzer K.N.Z.B. san door een ieder met 6 jaar lagere school en een eigen zwemvaardigheid. gelyk te stellen met diploma C, in een jaar tyd met 1 les per week zonder moeite worden ge haald. De theorie is niet van dien aard dat dit veel hoofdbrekens kost. Een on derwijzer van de lagere school zal minstens een diploma van een 4-ja- rige mulo en een 4-jarige Kweek schoolopleiding voltooid moeten heb ben. Uiteraard versta ik onder het diploma Zwemonderwijzer niet het diploma Cios met specialisatie zwem men, welk diploma op een heel wat hoger niveau ligt dan het diploma z wemonderwij zer In de theorie van de heer Dode rer zou een instructeur van een auto rijschool met erkend diploma gelijk gesteld dienen te worden met een le raar M O. (Deze man geeft ook les en wel aan „kinderen" die de lagere 6chool verlaten hebben). J. y. d. Meer Leiden LEIDEN Mevrouw E. W. van Seters-Banen van de Rijji- en Schiekade 95b in Leiden is een vrouw met een agenda en een uitge sproken mening over de verhouding „man-vrouiv-maatschappij". Ze is ook moeder met een groot hart voor haar eigen kinderen (één van acht. één van vijf en één van twee) en voor andere kinderen. Twee maal heeft het gezin Van Seters een Fra?is knulletje Angelo uit een stoffige, grauive straat in Parijs een heerlijke vakantie be zorgd en eenmaal een Duits meisje, Sylvia uit Hannover. Angelo komt deze zomer voor de derde maal naar Leiden. Mevr. Van Seters hoopt, dat er ,,De trieste achtergrond is lang tal van andere kinderen kunnen niet altijd een kwestie van geldge- meekomen naai' Leiden en wyde brek. Er komen kinderen hier. die omgeving. Daarom zoekt ze nu pleegouders in het onontgonnen ge bied. dat de Leidse streek wat dit betreft is. Ze doet dat als mede werkster van de stichting Europa kinderhulp. die tien jaar geleden werd opgericht. Zelf zei ze ..ja", toen ze dit stukje in een krant las: Kleine Daniëlle uit Parijs heeft haai' droom. Op het armoedige Pa- rijse boven woninkje, twee kamers groot, ploetert ze. 9 jaar oud. voor haar vader en vijf jongere broertjes en zusjes. Moeder is al maanden ziek. vrye tijd heeft Daniëlle niet. Daniëlle zou eens zo graag vakantie hebben. Fijn buiten spelen met ande re kinderen. Zelfs eens 'n beetje ver wend worden. Maai' wie kent haar droom? Jean-Marc is zeven jaar. Hij ziet zjjn ouders bijna nooit. Overdag werken ze allebei en 's avonds zijn ze bi/na altijd weg. En in het week end wordt Jean-Marc met zijn broer tjes in een kamer opgesloten en gaan pa en ma met de auto uit. Jean-Marc droomt ervan in een groot bos te spelen, zo maar Maai' wie weet wat Jean-Marc droomt? De stichting Europa-kinderhulp heeft Daniëlle en Jean-Marc gevon den en met hen honderden lot- genootjes uit Parijs. Lyon. Lille, Berlijn, Hannover en Amsterdam, j elk met een min of meer trieste ach- tergrond. Dit is Angelo, een Frans jongetje met een Tunesische vader en een Italiaanse moeder, die vergeefs hebben vertellen, dat zowel vader als moe der een auto heeft. Het zyn vaak psychisch trieste omstandigheden, waaruit een kind een poosje moet worden gehaald. Vier weken in een Nederlands gezin, spelen in een tuin Angelo van acht is gek op de zandbak en uitjes maken naar strand (Leiden en omgeving bieden tal van mogelijkheden) kunnen zo'n kind even halen uit zijn omgeving" Zielig voor het kind om na de va kantie terug te keren? Mevr Van Seters gelooft dat niet. ..We hebben allemaal wel. dat we na vakantie even moeten wennen. Dat hebben de kinderen ook. maar ze keren terug naar de oude. vertrouwde omge ving, naar het gezin en de ouders, met wie de band in het algemeen toch zo sterk is. dat omstandigheden er niet toe doen. Een kind kan het thuis met eèn pak slaag beter naar geprobeerd in Parijs i succes te hebben. Ze J wonen er met een flink 1 gezin op een tweekamer- appartement en de X kinderen kennen alleen X de vrijheid van de X drukke wereldstad - X straat. Komende zomer X komt Angelo voor de derde maal naar Leiden X om er vakantie door te brengen. Zijn pleeg moeder is een Leidse, die momenteel in Leiden en wijde omgeving pleeg ouders zoekt voor jongetjes als Angelouit Frankrijk, uit Duitsland, uit Amsterdam ook. In een gesprek met één van onze stadsredacteuren vertelt ze iets over dit werk. kind van een ander in hun gezin op te nemen. Ze willen wel geld storten i om deze kinderen naai' vakantieko lonies te sturen, maar dat is de zaak niet. We willen de kinderen juist in een gezin hebben. En we hebben als Nederlanders de naam gastvrij te zijn". Buitenlandse partners van Euro- pa-kinderhulp, charitatieve organisa ties. zoeken de kinderen op. die vaak I I ouderliefde en een normaal gezins- leven mussen. Vorig jaar kwamen er vierhonderd kinderen, voor Wie al lemaal een pleeggezin kon worden gevonden. Maar er zijn steeds meer l pleeggezinnen nodig, want kinderen kunnen er voldoende komen, al is het alleen uit West-Berlijn. jeugd uit een door prikkeldraad ingesloten j stad. De stichting maakt noch bjj de kinderen noch by de pleegouders on- derscheid in wat dan ook. Er zijn geen betaalde krachten, geen bu reau. geen apparaat. Het bestuur wordt alleen geruggesteund door provinciale besturen en medewer kers In de provincie. Mevr. Van Se ters is er één van en ze is met en thousiasme aan haar taak begonnen. Ze weet. dat er in juli en augustus kindertransporten komen uit Frank rijk en in juli uit Duitssprekende landen. Moeten pleegouders de taal spreken? Mevr. Van Seters zegt het zo: „Dat is helemaal niet nodig, als ze maar enkele dingen duidelijk kun nen maken, zoals „niet doen". ..we gaan eten", „je bent lief. Dat laatste tekent haar een beet je. Ze zal niet de enige zyn. En ze verwacht reactie LEIDEN Aan de Voorschoterweg is vandaag het heiwerk begonnen voor de fundering van het grote transportriool, dat de laatste schakel vormt tussen rioleringsnet en rioolwaterzuive ringsinstallatie. Met het gereedkomen van deze rioolhouw zal in de nazomer de nieuwe installatie langs de Voorschoterweg in gebruik worden genomen. Dit is een miljoenenbedrijf waar aan Leiden jarenlang heeft gewerkt en dat binnen afzienbare tijd door het Hoogheemraadschap Rijnland wordt overgenomen. Het werk langs de Voorschoterweg aan de kant van Zuidwest) is geen sinecure. De aanneemsom bedroeg f 1 340.000. Het wordt uitgevoerd door het bouwbedrijf W. Egas te Amster dam. Vijvers men te liggen. Zodoende zal boven dit rioolgedeelte te weinig gronddek- king aanwezig zijn, waardoor dit van boven verzwaard moet worden met betonplaten. Het zou anders weieens omhoog kunnen komen. Na voltooiing van dit rioolgedeelte wordt aan de andere zijde van de Churchilllaan naar en voorbij de Rooseveltstraat in de aanwezige ien tijdelijk te dempen) vyver een ver- bindingsriool gelegd naar de zinker onder de Trekvliet. Een derde onder deel van het werk is het bouwen van het 95 m. aansluitingsriool tussen de rioolwaterzuiveringsinstallatie en de Brahmsbrug, waarmee Zuidwest een tweede aansluiting op deze installatie krijgt. de zin hebben dan met verwennerij ergens anders Gezin Nog een vraag: waarom kunnen de kinderen niet in eigen land op vakantie? ..Omdat de Fransen en Duitsers er niet voor voelen een In totaal moet 135 meter rioolbuis met een binnenwerkse middellijn I van 1.50 meter, 177 meter van 1.20 en 95 meter van 50^75 cm „in de I grond worden gestopt". Daarbij komt nog het graven van evenwijdig aan de Voorschoterweg lopende vijvers met een totale lengte van 340 meter j en een variërende breedte van 8 tot 20 meter Deze vyvers lopen van Churchilllaan tot aan het toekom stige wykpark. De inlaat van de rioolwaterzuive ringsinstallatie bij de Brahmslaan ligt op rond 4.50 meter beneden Nieuw Amsterdams Peil, byna 5 me- j LEIDEN Volgende week. op 4 ter beneden het wegniveau. Tussen i maart, vertrekt de heer J P. Fla- de met een vibratorinstallatie inge- man. hoofdempoyé van de technische trilde damplanken van de rioolsleuf dienst PTT Leiden, naar Suriname. T moet een grote hoeveelheid grond worden ontgraven Tussen Churchilllaan en Brahms laan zal het riool over een lengte van 340 meter «van de 480» onder Hy is voor dertien maanden uitge leend aan de landelijke telegraaf- en telefoondienst in Suriname. De heer Flaman gaat in Paramaribo helpen bij de opbouw van een lokaal tele- de later te graven vyverpartU ko- foonnet. •ADVERTENTIE» Nu te zien in de STADSGEHOORZAAL.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3