BUSBY TEVREDEN 'Ans Schut kan nog veel sneller Manchester United verslaat op eigen terrein stug Rapid Wien met 3-0 Nico lieeft liet druk MATIG VOETBAL VAN FEIJENOORD DAMESCOACH KEES BROEKMAN: Hij Atletiekfestijn in de oude RAI Henk Scholte heeft griep Schuba leidt Tegen militairen Nederlaag voor UEFA-jeugd Spaans protest Verrassende zege Mansfield Town DONDERDAG 27 FEBRUARI 1989 PAGINA 21 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD MANCHESTER (ANP) Sir Matt Busby kan gerust zijn. Na de wat teleurstellende resultaten, van „zijn" Manchester United de laatste tijd in de Engelse competitie, leek de kleine Schotse manager met de Europacupwedstrijden tegen Rapid Wien in het vooruitzicht, iets van zijn vertrouwen te hebben verloren. Woensdagavond echter op het stampvolle Old Traf- ford in Manchester, kon hij na het laatste fluitsignaal van arbiter Bozidar Botic met een tevreden glimlach achter zijn spelers aan naar de kleedkamers lopen. De 30 overwinning immers, die de „Mancunians" in de eerste wed strijd van de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tegen Rapid Wien behaalden, lijkt genoeg om de re turnwedstrijd over een week in de Oostenrijkse hoofdstad met ver trouwen tegemoet te zien. Toch heeft de Europese bekerhou der het niet eenvoudig gehad. Ver re van dat. Vooral in de eerste helft gaf de stugge Oostenrijkse verdedi ging de Engelse schutterij slechts weinig kans en het was eigenlijk aan een ongelukje van Rapid-back Gebhardt te danken, dat de Engel sen de rust in leder geval met een voorsprong van 10 ingingen. De Oostenrijkse international schoot de bal namelijk, in een poging een Britse aanval te smoren, naast doel man Puschbichler tegen de paal. Het leer huppelde precies voor de voeten van Georg Best, die juichend scoor de. Geen gelijk Zij die dachten dat Manchester na de rust wel zou terugvallen om dat de ploeg nauwelijks achtenveertig uur daarvoor nog in een Engelse be kerwedstrijd tegen Birmingham City wa6 uitgekomen, kregen geen gelijk. Integendeel, de rode brigade van ge neraal Busby zette de negen-mans- verdediging van de Oostenrijkers nog meer onder druk en vooral Georg Best, die weer eens een van de avon den had waarop hij niet was te stop pen, maakte het de Weense defensie bijzonder lastig. Toch was het niet de „voetballer van het jaar" die de tweede Engelse treffer maakte. Die eer was weggelegd voor rechtsbuiten Willy Morgan. De Schot, die enige tijd geleden voor bijna een miljoen gulden van Burnley naar het Busby- team was gekomen, kreeg de bal na na een formidabele solo van Bob by Charlton, plaatste hem door naar Brian Kidd, ontving hem terug en echoot vervolgens prompt raak (2 0). gen Maar nog vonden de Britten dat niet genoeg. Rapid Wien, dat 2500 gulden de man had kunnen touche ren wanneer er in Manchester ge wonnen zou worden, kreeg nauwe lijks de kans even uit te hijgen. De mannen van trainer Rudy Vytlacil, die een ronde terug Real Madrid toch met een verbazingwekkende be hendigheid uit Bet toernooi hadden LEIDEN Een atletiekfestijn van de eerste orde staat Nederland het aanstaande weekeinde te wach ten. De afdeling Amsterdam organi seert in samenwerking met de Am sterdamse Atletiek Club (AAC) en onder auspiciën van de KNAU in de sporthal Zuid (de oude RAI) de eer ste Nederlandse Indoor Atletiekkam- pioensc happen. Op zaterdag (aanvang 3 uur) strij den de oudste juniorengroepen jon gens en meisjes om de indoortitels, terwijl op zondag (aanvang half twee) de dames en heren senioren in actie komen. De afdeling Amsterdam, die al veel baanbrekend werk voor de in- dooratletiek heeft verricht, heeft niets nagelaten deze eerste kam pioenschappen tot een succes te ma ken. De loopbaan in de sporthal Zuid bedraagt volgens de internationale maatstaven 200 meter, helaas dit jaar nog zonder verhoogde boch ten. Verder is een uitstekende ver springbak aangelegd. Een greep uit het sterke deelnemersveld: 60 m da mes: Corrie Bakker (Hellas) en Mieke Sterk (ADA), die deel uit maakten van de 4 x 100 m estafette- wereldrecordploeg in Mexico; 60 m heren: alle leden van de estafette ploeg, t.w. Ad de Jong (Diomedon). Coen Janssen (Metro)Chris van der Meulen (PSV) en Chris Mooy (AAC) 800 m.: bü de dames start de we reldrecordhoudster op de 1500 m. Maria Gommers (Unitas). terwijl bij de heren de ontdekking van het vorige Jaar. Geert Udding (GVAV), in het strijdperk treedt. By het hoog springen heren komt de Maastricht se 2 meter-springer Peter Geelen (Kimbria) naar Amsterdam. Bert Krijnen (GAC) gaat met de polsstok zijn record van 4.30 m proberen te verbeteren. gewipt, moesten vier minuten later zelfs een derde treffer incasseren. Een pass van Nobly Stiles spleet dwars door de stalen ring van Oos tenrijkse verdedigers, die nog wel vliegensvlug het gat probeerden te stoppen, maar toch niet konden ver hinderen, dat de rappe Best de bal langs Fuschbichler schoot. Ook na dat derde doelpunt bleef Manchester United, gesteund door het enorme lawaai, dat de 63.000 supporters vanaf de tribunes produ ceerden, aandringen. Nu echter kon Rapid's defensie, waarin Fuschbich ler een heldenrol vervulde, het. dar tele spel van Manchester s voorhoe- Ajax bereidt zich speels" voor op de grote strijd in Parijs. De landskampioenen trapten gis termorgen een balletje op een bij- veld aan de Middenweg. Speciale oefeningen waren door trainer Rinus Michels niet voorgeschre ven. Bennie Muller (links) en Klaas Nuninga „vissen" het leer uit de sloot. de beter intomen, al kregen Kidd en Law nog wel enkele kansen de voorsprong te vergroten. Zij wisten er tot teleurstelling van de getrou wen in Old Trafford geen gebruik van te maken. Spartak Spartak Trnava won op eigen ter rein de eerste wedstrijd tegen AEK Athene voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen met 21. De Tsjechische ploeg leidde bi) de rust van de door 20.000 kijkers bijgewoon de wedstrijd met 20. ópartak Trnava kreeg direct na het begin van de wedstrijd, die op een doornat veld werd gespeeld ook tijdens het spel regende het een groot overwicht, doordat de Grie ken zich met tien man in de ver dediging terugtrokken. De toe stand van het veld en de gesloten verdedigingslinie, die de Grie ken voor doelman Konstantini- dis hadden opgetrokken, voor kwamen voorlopig doelpunten. De aanvallen van de goed combinerende Tsjechen strandden meestal bij het strafschopgebied. In de 25ste minuut, bij de achtste hoekschop van de Tsjechen, was het dan toch raak. De pass, die rechtsachter Dobias gaf kwam bij Jara bek terecht, die de bal in de rechter beneden hoek kopte 10. De Grieken, die slechts zelden tot een tegenaanval kwamen al- tot een tegenaanval kwamen al leen Nikolaidis bevond zich in het eerste half uur constant op de helft van Spartak volhardden na dat doelpunt in hun defensieve tactiek, maar weken hiervan af nadat Ka- bat een minuut voor de pauze voor 20 had gezorgd. Zij toonden zich na de hervatting veel agressiever en slaagden erin de achterstand tot 12 te verkleinen door een treffer van Sevastopoulos (61ste minuut). De Tsjechen ondernamen in de res terende speeltijd furieuze pogingen om de marge weer te vergroten, maar konden de hechte Griekse bar rière niet meer nemen- NOORDWIJK (ANP) Henk Scholte is verhinderd deel te nemen aan het Nederlandse blljartkam- pioenschap ankerkader 47/1, dat van daag in Noordwijk is begonnen. Hij heeft griep. De plaats van Scholte wordt ingenomen door de Amster dammer Janus Jacobs. Colorado Springs (ANP) Na de verplichte figuren is de stand in het toernooi om het wereldkampioen schap kunstrijden dames: 1. Beatrix Schuba (Oos.) 1.223, 2. Gabrielle Seyfert (Odl.) 1.207, 3. Su zan Almassy (Hong.) 1.156, 4. Julie Lynn Holmes (Vst.) 1.140, 5. Jeanet Lynn (Vst.) 1.130, en 6. Elizabeth Nestier (Oost.) 1.102 pnt. Hanfa Maskova (Tsj.-Slowakije) moest zich terugtrekken i.v.m. een rugblessure. ROTTERDAM (GPD) Het Is be grijpelijk, dat een elftal, dat door kou ruim drie weken stil ligt, tijd nodig heeft om warm te lopen. De 6000 Peijenoord-aanhangers. die hun elftal tegen het militaire team heel matig zagen starten, hadden daar aanvankelijk begrip voor. Feljenoord moest er immers weer even inkomen. Maar Feijenoora kw&m er gistermiddag niet in. negentig minuten lang niet. Daar door ging het „legioentje" mok kend naar huis en bléven manager Guus Brox en trainer Ben Peeter s met zorgen achter. Want het was duidelijk geworden: Feijenoord maakt op het ogenblik een moei lijke periode door. Desalniettemin werd met 21 van de militairen gewonnen. Maar dat kwam alleen omdat het team van trainer Jan Zwartkruis slechts twee generaals kent (Van Be veren en Rensenbrink) en veel te veel oorveeërs. Ma.w., in het elftal zit ondanks de twee toptalenten, te weinig kwaliteit. Feijenoord keek na tien minuten te gen een achterstand aan. Rob Ren- i senbrtnk (DWS), die een heel wat betere indruk maakte dan Moulijn. werd door de matig spelende La serorns in het strafschopgebied ge haakt. Scheidsrechter Hoppenbrou wer zag het goed. Van Essen (Tel star) even later vanaf elk meter ook: 0—<1. Al bleef Feijenoord in een zeer laag toerental verder spelen en al zat er vrijwel geen verband tussen de linies, tóch werd het na een half uur gelijk. Na een korte corner van Moulijn volgde er een voorzet van Wery, waaruit Van Hanegem goed inkopte: 11. In de tweede helft kreeg ook Feijenoord een strafschop te ne men. Na 19 minuten vloerde Van Essen de in volle sprint liggende Jansen. De penalty leverde Kind- vall die al een keer op de lat had geschoten nu eens geen moeilijkheden op: 21. Hierbij bleef het. DEVENTER (GPD) Het Ne derlands jeugdelftal (16 tot 18 jaar) zag woensdagavond op het licht be sneeuwde veld van Go Ahead in De venter zijn illusies op een plaats in de eindstrijd van het UEFA-jeugd- toernooi (in mei in Leipzig) in rook opgaan door een 20 nederlaag te gen de Franse Jeugd. Hoewel de jonge oranjemannen gedurende een lange periode van de strijd een overwicht hadden, zagen zU geen kans door de prima opge bouwde Franse verdediging te ko men. Twee vrij gelukkige doelpun ten bezorgden de als sterk gekwalifi ceerde Fransen tenslotte de zege De Fransen, die al eerder met 6 0 van Zwitserland wonnen (Neder land verloor destijds in Thum met 10 van de jonge Helvetiërs), zijn nog ongeslagen in hun voorronde- pool en zullen vrijwel zeker de eind strijd in Leipzig halen. AMSTERDAM Administra teur Nico Dalmulder van Ajax, die gisteren in Parijs de toe gangskaarten heeft gehaald voor de wedstrijd Ajax—Benfica op 5 maart, heeft de handen vol om de kaartjes tijdig bij zijn (bege rige) klanten te krygen. Het Stade de Colombes (62.000 plaatsen) is zo goed als uitver kocht. Gistermorgen in Parijs stonden Franse belangstellenden in de rij om een kaartje te be machtigen. Een official van de Franse voetbalbond vertelde onze Panjse correspondent, dat hij zelden internationale voet balwedstrijden had meegemaakt, waarvoor het tevoren al zo on stuimig storm had gelopen. MADRID (AP) De Spaanse voet balbond zal bij de internationale voetbalbond. Fifa, protesteren tegen de incidenten welke zich hebben voorgedaan tijdens de wedstrijd tussen Spanje en België in de voor ronde van het toernooi om de wereld beker. „Wij zullen een klacht indienen over het ruwe spel van de Belgische spelers, het gedrag van de Belgische manager, de heer Goethals, en over het beleid van de scheidsrechter (de Deen Sörensen), dat wij als rampza lig beschouwen", aldus een woord voerder van de Spaanse bond. De woordvoerder zei: „Wfj kunnen uiteraard niet protesteren bij de FI FA tegen incidenten die buiten het veld gebeurden, zoals het gedrag van de politie in het stadion". Linksback Eladlo Silverstre, die van het veld was gestuurd, vertelde bi) zijn aankomst in Madrid dat de politie hem mishandeld had toen hü naar de kleedkamer liep. Rechtsback Martin Segundo. die het veld in de eerste helft moest ver laten zou onder medische behande ling staan, evenals voorhoedespeler Velazques die een wond aan zijn been opliep. ■tr Wielrennen De vierde etap pe van de Ronde van Sardinië is ge wonnen door de Belg Albert van Vlier - berghe. HU legde de 139 kilometer van Nuoro naar Olbla af in 3 uur, 21 minuten en 7 seconden. De Italiaan Polidorl werd tweede en diens land genoot Guerra derde. Jan Janssen eindigde met een achterstand van 8.53 op de 66ste plaats. Voetbal De belangrijke wed strijd Ajax—Feijenoord, die zondag 9 maart voor de derde ronde van de KNVB-beker zal worden gespeeld, zal worden geleid door de heer W. J. M. Schalks uit Leiden. MANSFIELD (ANP) Mansfield Town, een club uit de Britse derde di visie, heeft woensdag voor een van de grootste verrassingen in de historie van het toernooi om de FA-Cup ge zorgd door West Ham United in de vijfde ronde met 3-0 uit te schakelen De 21.000 supporters van Mansfield Town konden hun ogen nauwelijks geloven hoe hun favorieten West Ham United, dat drie spelers, Bobby Moore, Geoff Hurst en Martin Peters bevatte van het elftal waarmee En geland in 1966 wereldkampioen werd, naar een blamerende nederlaag speel den. Mansfield Town ontmoet in de kwartfinales de winnaar van het duel tussen Leicester City en Liverpool, dat zaterdag plaatsvindt. ■it Tennis Althéa Gibson, die tijdens het professional toernooi in Oakland (Callfornië), haar rentree in het top-tennis maak te, heeft dinsdag haar wedstrijd te gen Ann Jones-Haydon met 2-6 en 5-7 verloren. Als enige Amerikaan plaatste Marty Rlessen zich voor de halve finales van het herenenkelspel door een overwinning op John New- combe. ■tr Schaatsenrijden Kees Ver kerk, die momenteel bezig is aan een trip langs de Noorse ijsbanen, is het opnieuw niet gelukt een afstand te winnen. Aan de reeks tweede plaat sen, die hij deze week al behaalde, voegde hij er woensdag in Hamar weer een toe. Op de 3000 meter nl. was Dag Fornaess met zijn 4.26.6. bij na twee seconden sneller dan Verkerk die een tijd van 4.28.4 voor zich liet afdrukken. ■tr Voetbal In een op matig ni veau staande wedstrijd heeft Zuid- slavië gisteren in Split met 2-1 ge wonnen van Zweden. (Door Fred Racké) INZELL (GPD) Het kwieke Nederlandse damesploegje strekt even de benen, alvorens nog eenmaal de wonderbaarlijk lang in stand gehou den topconditie aan te wenden voor een laatste recordjacht. Als het in de „Klause" weer allemaal even „gemütlich" toegaat, mag een deel van de ploeg zich van de goedmoedige Broekman naar wens ook eventjes laten terugvallen uit de dage lijkse sleur van de oefenronden. En dan ook is Ans Schut snel middelpunt van handtekeningen jagende wintersportvierders. In Inzeil is de houd ster van wereldrecords op de schaats een per soonlijkheid, zelfs voor Duitsers. Maar 's morgens is het allemaal weer anders Dan wachten het ijs en de oefeningen. „Want Ans kan gemakkelijk nog sneller", meent Broekman, die uitsluitend goed weer eist om voor het week einde opnieuw recordverbeteringen in het voor uitzicht te kunnen stellen. Anders dan bij de heren, is de accu bij de dames nog tot de nok toe geladen. Geen wonder: er moesten opnieuw in het bijna voorbije sei zoen veel te weinig vonken worden geleverd. „De dames", klaagt Broekman, „hebben veel te weinig wedstrijden, een te gering aantal belangrijke eve nementen. Dat de meisjes hier nog zo hard gaan. is niet verwonderlijk. Er is duurzame conditie opgebouwd. Die is nog lang niet opgebruikt". Ans Schut onderschrijft dat: „Jammer, dat het bij het wereldkampioenschap op een paar puntjes net mis ging. Je krijgt zo weinig gelegenheid om te tonen, dat het min of meer vergissingen waren, ongelukjes ook". Het Apeldoornse meisje, op het platform van haar „top" toch bescheiden omlaag blikkend: „Ik ben heus de enige niet, die zo goed gaat. Het zou me trouwens ook niets verwonderen, als Stien in het weekeinde zou proberen toch weer wat van me terug te pakken". Kan dat? De oud-wereldkampioene, als immer uiterst bescheiden in het verstrekken van steek houdende mededelingen, haalt de schouders op: „Ans doet het geweldig goed. Ze is moeilijk te kloppen". Broekman: „Nee, Stien lijdt er niet zozeer on der, dat Ans nu min of meer een hoofdrol is gaan spelen. Tenslotte is het zo, dat Stien tot nu toe bepaald niet slecht heeft gereden, integendeel". Kaiser: „Nee, ik geloof niet, dat ik dit jaar veel minder rijdt dan anders. Maar Ans is zo geweldig vooruitgegaan". Broekman weet precies op welk punt: „Ze is nu van haar angstcomplex voor de kortere afstanden af. Ze weet, dat ze niet alleen maar kan stayeren, maar dat ze in de vierkamp nu ook een gevaarlijke tegenstandster is ge worden". Ans Schut beaamt dat: „Toen ik eenmaal het goeie ritme voor de 1500 onder de knie had, leek dat record opeens helemaal niet zo ver weg. Ach teraf denk je: hoe is het mogelijk geweest, dat het zó lang heeft standgehouden". Broekman: „Je zult zien, het gaat nu snel naar beneden en het record op de drie kilometer is ook nog lang niet scherp genoeg. Ans moet zeker tot 4.45.- kunnen komen. Dat zat er trouwens zondag al een beetje in. Maar ze reed tegen Stien en dus startte ze niet vrijuit. Er is nu eenmaal een zekere rivaliteit. En dan durf je ln zo'n rit niet alles te riskeren". Broekman heeft de ervaringen, opgedaan in zijn eerste seizoen als damescoach, al gerubri ceerd. „Er moeten, wil dat damesschaatsen de op gaande lijn behouden, natuurlijk meer wedstrij den komen. Meer gelegenheid om te testen wat je met de trainingsopbouw kunt bereiken. Een stap in de goede richting zou al zijn, als volgend jaar een interland tegen de Noorse meisjes gere den zou kunnen worden. Maar daarmee ben je er natuurlijk nog niet. Dan heb Je namelijk de Rus sinnen nog in de buurt. Ik wou, dat die maar eens wat meer naar het westen trokken. Er be staat vrijwel geen contact. Je kunt ook helemaal geen ervaringen uitwisselen". De coach is dus aangewezen op zijn eigen op merkzaamheid. „Een belangrijk punt bij de zo- mertraining", zegt hij, „zou zijn een wat meer individuele aanpak. Aan de techniek van som mige meisjes en aan hun specifieke conditie moet heel wat worden geschaafd. Het is niet zo vreemd, dat Ans zo ver is gekomen. Ze rijdt tenslotte in een stijl, die het meest nabij komt aan die van haar mannelijke collega's. Ans „zit" lekker diep. Daar mankeert het bij de anderen vaak nog aan". De man, die het Nederlandse schaatsenrijden lange tijd met zijn prestaties een „gezicht" gaf, beëindigt rond half maart zijn eerste optreden als oefenmeester. „Maar van de zomer zal ik weer vaak bij de training zijn", belooft hij. Broekman zal zich in het verre Noorwegen wellicht ook bui gen over de mogelijkheden, die in dit eerste sei zoen in de mentale begeleiding van het vrouwvolk nog zijn open gebleven. „Nee", stelt hij vast. „ern stige moeilijkheden heb ik niet gehad. Kijk trou wens maar, hoe de ploeg nog plezierig optrekt". Wat toegegeven moet worden. Maar ook wat onder de oppervlakte sluimert, dient verder be graven te worden. Daarbij is vooral van belang, dat de trainer aan de afzonderlijke leden van de kernploeg een even grote portie aandacht schenkt. Dat Ans Schut zich dit Jaar, ondanks wrijfpunten in juist dat randgebied van de sportprestatie, heeft gemanifesteerd als de beste van het kwin tet, moet de coach zeker zijn opgevallen Juist zijn ervaringen op d&t punt moeten voorop staan, als Broekman de opgedane kennis rangschikt om er volgend Jaar een effectief gebruik van te kunnen maken.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 21