Premier Esjkol overleden Nixon in Bonn Weer menselijke fakkels in Praag Vietcong blijft in de aanval CAIRO VREEST AANVAL ISRAEL Volgens Al Fatah na beschieting van zijn woning (9uc/ ^)li teuwo TV-UITZENDING AJAX-BENFICA NOG NIET ZEKER ENKELE OPKLARINGEN No, g een Brieven Noodlanding in Hannover ONGELUKKIG BEGIN VOOR FELLOWSHIP Opvolging Zwerver verdacht van roofmoord Ongunstig JAMIN Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 26 FEBRUARI 1969 No. 32724 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Di?hoeck Hoofdredacteur: Drs: J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 67055 Telefoon Direetie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T CAIRO (AFP, AP, Reuter) In Cai ro kan men horen verluiden dat men daar op bijzonder korte ter mijn Israëlische vergeldingsaanval- len verwacht. Een woordvoerder van de Palestijnse guerrilla-organisatie Al Fatah ver klaarde vanochtend in de Egypti sche hoofdstad, dat Israël binnen de 48 uur een groot offensief be gint. Volgens deze woordvoerder hebben de Israëlische autoriteiten onder voorwendsel dat er sneeuw stormen op komst zijn de bevolking al vast voedselvoorraden laten vor men voor tenminste twintig dagen. De Egyptische minister van Buiten landse Zaken Riad verklaarde na zyn terugkeer uit enkele Arabische hoofdsteden, dat de Arabieren het Israëlische bombardement op guer- rillastrij derskampen in Syrië voor speld hadden. „Wij verwachtten el ke dag dergelijke aanvallen", voeg de Riad er aan toe. Polgens de hoofdredactuer van het invloedrijke Egyptische dagblad, Al Achram. Heikal, die een persoonlij ke vriend van president Nasser is. overwegen de Israëlische leiders een inval in Egypte om een poli tieke oplossing voor het huidige conflict af te dwingen. Volgens Hei- kal hebben de Israëliërs een wan hopig stadium bereikt omdat zij on danks de militaire overwinning in juni 1967 hun doel niet hebben be reikt. „Daarom ben ik er zeker van dat de Israëlische leiders thans overwegen het Suezkanaal- ge bied of zelfs Cairo te bezetten voor twee of drie dagen om de een of andere regeling af te dwingen", al dus Heikal. (aarnemers in Cairo menen, dat de speculaties van Heikal geen slagen in de lucht zyn. Zij wijzen er op dat ondanks de mohammedaanse j feestdagen voor heel Egypte de noodtoestand is afgekondigd en niet alleen voor 't Suezkanaal. Het leger en de burgerverdediging is in staat van paraatheid. In oktober vorig jaar zijn Israëlische militai ren tot ver in Egypte doorgedron gen. Zij vernielden een door de Russen gebouwde krachtcentrale en een brug halfweg Assoean en Caï- President Nixon was vanoch tend al spoedig na zijn aankomst in Bonn in gesprek gewikkeld met de Westduitse Bondskanselier Kiesinger in de kanselarij in Bonn. ro. Oefening in Korea De Ameri kaanse luchtmacht begint op 9 mart met het overbrengen van on- eveer 2.500 parachutisten van noord- larolina naar zuid-Korea. Daar zul- en zij op 65 km. ten zuidoosten van ie hoofdstad Seoel van 15 tot 20 naart deelnemen aan oefeningen met ndere Amerikaanse troepen en Zuid- oreaanse militairen. HILVERSUM (GPD) Een tele visie-uitzending van AjaxBenfica, volgende week woensdag in Parijs, is nog niet helemaal zeker, ofschoon de NTS wel optimistisch gestemd is over de kansen van een uitzending. Er zijn op dit moment nog proble men van technische aard. Er zijn na melijk op diezelfde woensdag twee evenementen, die de wedstrijd op het vlak van de nieuwswaarde beconcur reren. Van de drie Eurovisielijnen worden er twee in beslag genomen door de Duitse presidentsverkiezingen en de Apollo-9. De derde lijn zal open moe ten blijven voor nieuwsuitwisseling, maar misschien is het mogelijk twee lijnen samen te voegen, zodat er ruimte voor AjaxBenfica komt. BONN, LONDEN (GPD, DPA, AP) Om tien uur vanochtend is de Amerikaanse president Nixon op het besneeuwde vliegveld Wahn tussen Keulen en Bonn aangekomen, waar hij werd be groet door Bondskanselier Kiesin ger en het vrijwel voltallige West duitse kabinet. In zijn toespraak bij aankomst zei de president: „Uw natie en de mijne hebben zich verplicht tot de uiteindelijke hereniging van Duitsland. Dat kan niet veranderen. En het feit, dat uw natie en de mijne zich hebben verplicht tot gezamenlijke verdediging, ook dat kan niet ver anderen". Alvorens Londen te verlaten hij werd van zijn hotel door premier Wilson in diiens Rolls Royce naar het vliegveld Heathrow gebracht ver klaarde de Amerikaanse president in zijn afscheidswoord, „dat de Verenig de Staten en Engeland niet moeten vergeten, dat de namen van beide landen beginnen met „verenigd", na melijk "United States" en "United Kingdom" (Verenigd Koninkrijk). Dit is niet de eenheid van een monoliet, maar de eenheid die kracht wint door verscheidenheid, het kenmerk van de vrijheid. I Gisterochtend waren.de besprekin gen tussen Nixon en Wilson in Dow ning Street hoofdzakelijk gewijd aan de NAVO. niet alleen wat betreft de militaire, maar ook de politieke as pecten van deze organisatie. Nixon herhaalde dat Amerika achter Euro pa zal blijven staan en dat de aan dacht van Amerika niet zal verzwak ken als Europa een grotere eenheid zou bereiken. Integendeel, verdere stappen in die richting zullen juist I voor de Verenigde Staten een grotere I aansporing zijn voor steun aan het j oude continent. De verdere bespre- I kingen golden voornamelijk de EEG. I Nixon zei, dat Amerika het Britse I streven naar lidmaatschap van de EEG volledig steunt. Hieruit blijkt, dat Nixon wat NAVO en EEG betreft in het conflict tussen Londen en Pa rijs in feite achter Engeland staat. PRAAG (AP. DPA) Nauwelijks londerd meter van de plaats waar 16 januari de 21-jarige student Jan Palach de eerste Tsjechoslo- ïaakse menselijke fakkel werd, heeft tateren weer een zelfverbranding plaatsgevonden. Jan Zajits, een achttienjarige mid- Jelbare scholier uit Soemperk in het Worden van Moravië rende, na zich ii een smalle steeg met benzine te lebben overgoten, het drukke Wen- clausplein in het centrum van De Bilt verwacht van heden- tot fonderdagavondenkele opklaringen, maar ook plaatselijk wat lichte sneeuw. Overwegend matige noord oostelijke wind. In de nacht meren deels lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 12.40 uur) 27 FEBRUARI Zon op: 7.31 uur; onder: 18.16 uur Haan op: 12.30 uur; o ader: 5.56 uur Hoogwater te Katwijk te 12.11 uur, teagwater te 7.21 en 20.13 uur. Hit nummer bestaat uit 18 pagina's Praag op, dwars door de daar win kelende menigte. Na het bewustzijn te hebben verloren werd Zajits een gebouw binnengedragen, waar hij enkele minuten later overleed, on danks pogingen de levensgeesten op te wekken. Een politieagent die te hulp was geschoten, moest met brandwonden naar een ziekenhuis worden overgebracht. Volgens geruchten in Praag heeft zich gistermiddag een evenoude jon geman op dezelfde wijze van het le ven willen beroven. Hij zou met zwa re brandwonden naar een ziekenhuis zijn overgebracht. Praag, dat giste ren ontsteld kennis nam van de be richten over nieuwe zelfverbrandin gen, spreekt erover, dat Jan Zajits heeft behoord tot de groep van Jan Palach, waarvan de leden zouden hebben beloofd te zullen sterven voor de Tsjechoslowaakse vrijheid. Jan Zajits zou het tweede lid zijn van de groep-Palach dat door zelfverbran ding om het leven kwam. Hij zou zijn daad hebben begaan, nadat hij van tevoren geruime tijd in hongersta king was gegaan. Zajits heeft op de plaats waar hij stierf enkele brieven en documenten achtergelaten, waarin hij uiteenzet, zo gingen geruchten in de menigte op het Wenceslausplein, dat zijn daad door politieke motieven werd ingegeven. Deze brieven werden dooi de politie in beslag genomen, zeer tot ontevredenheid van de verzamel de menigte op het Wenceslausplein, die ermee naar de redactiebureaus van enkele kranten wilde gaan. Uren later werd door het persbu reau Tseteka meegedeeld, dat Jan Zajits was overleden. Over de andere zelfverbranding zweeg het persbu reau. Volgens welingelichte kringen in Praag zou Jan Zajits vorige week met Russische officieren in conflict zijn geraakt en daarbij zijn mishan deld. Sinds de dood van Palach hebben ongeveer dertig personen in Tsjecho- Slowakije gepoogd door middel van zelfverbranding een eind aan hun le ven te maken. In zijn laatste brief schreef Jan Palach, dat ongeveer vijftien jongeren hadden beloofd zijn voorbeeld te zullen volgen, als de censuur niet zou worden opgeheven en het door de Russen verspreide blad Zprawi niet zou verdwijnen. Het Slowaakse blad „Loed" meldde gisteren dat Zprawi normaal blijft uitkomen, „alsof de Tsjechoslowaakse wetten tegen de verspreiding van niet geregistreerd drukwerk machteloos zijn". Volgens „Loed" wordt Zprawi in Oost-Duitsland gedrukt. Het blad doet regelmatig aanvallen op de Tsjechoslowaakse leiders. JERUZALEM (AFP, AP, Reuter) Vanochtend om kwart over zes Nederlandse tijd is in een zieken huis in Jeruzalem de Israëlische premier Levi Esjkol overleden. Volgens een bekendmaking van de Israëlische regering is de 73- jarige staatsman gestorven na een hartaanval. Volgens deze bekend making was Esjkol al een maand ziek. Hij leed aan bronchitis. De Palestijnse guerrilla-organisatie Al Fatah heeft verwarring gezaaid over de oorzaak van Esjkols dood door te verklaren dat de Israëlische premier is overleden aan verwondin gen opgelopen bij een beschieting maandagnacht van zijn woning in de kibboets Degania Bet. Na de be schieting zou de premier in een zie kenhuis in Jeruzalem zijn opgeno- i men. De Israëlische ambassade in Den i Haag wijst vanochtend in een com mentaar over deze berichten op dat de kabinetszittingen steeds zijn ge houden in de Jeruzalemse woning van Esjkol. Volgens de ambassade is dit voldoende bewijs dat de overle den premier niet in de kibboets De gania Bet verbleef, toen die door Al Fatah werd beschoten, maar in zijn huis in Jeruzalem. Gisteren nog hadden de leden van het Israëlische kabinet bij Esjkol thuis vergaderd om de stappen te be spreken die moest volgen op de aan val op het El AI vliegtuig in Zürich Zyn a rts professor Rachmiliwitsj werd vanochtend vroeg ontboden omdat de premier klaagde over pijn in zijn borst. Ook op 3 februari, al dus een bekendmaking, had Esjkol een hartaanval. Een uur nadat zijn lijfarts professor Rachmiliwitsj arri veerde is de premier overleden. op de bezette westelijke oever van de Jordaan. die volgens deze geruch ten klaar staan om Jordanië binnen te vallen. Palestijnse guerrilla-orga nisaties beweerden vanochtend dat Israëlische vliegtuigen boven het zuidelijk deel van Libanon pamflet ten hebben afgeworpen waarin ge waarschuwd werd voor een komen de aanval. (Zie ook elders in dit nummer) SCHIPHOL (ANP) De gloed- nieuwe F 28 „Fellowship", die maan* J dagmiddag als eerste machine van j dit type op Schiphol door de Fok- j ker-directie werd overgedragen aan de Duitse chartermaatschappij LTU» is zyn carrière met een ongeluk be gonnen. Gisteravond raakte 't toestel bü het vertrek uit Hannover, terwijl het zich na volle aanloop juist in de lucht verhief, door nog onopgehelderde oorzaak met de rechtervleugel de baan, waarna de machine vrywel me teen een noodlanding naast de baan maakte. Het ongeluk liep wonderwel af. De tien inzittenden kwamen met de schrik vrij, maar de Fellowship Is wel beschadigd. Deskundigen van Fokker onder lei ding van dr. J. H. Greidanus direc teur ontwikkeling var de Fokker fabrieken en van de Rijksluchtvaart dienst zijn met spoed vanochtend voor een onderzoek naar Hannover vertrokken. De machine werd bestuurd door een vlieger van de LTU zelf, die by Fokker een opleidingscursus voor de besturing van de F28 heeft gevolgd, i Maandag j.l. was het directeur-ge- I neraal Kruys van de Ryksluchtvaart- dienst. die aan Fokker het lucht- waardigheidsbewys voor de Fellow- I ship overhandigde. HAARLEM <GPD> Alle politie korpsen in ons land hebben opdracht gekregen uit te kijken naar een 30- jarige zwerver uit Groningen. De Haarlemse recherche heeft ern stige aanwijzingen, dat hü betrokken is geweest by de roofmoord op de 78-jarige Amsterdammer H. P. Sand- bergen, die vorige week in een bouw keet in Haarlem werd gepleegd. De zwerver is de laatste weken meermalen in Haarlem gesignaleerd. Tijdens het onderzoek is gebleken, dat hy de Amsterdammei- enkele ke ren in de bouwkeet heeft ontmoet. De verdachte is met proefverlof van een psychiatrische inrichting in Overijssel. De begrafenis van de overleden Israëlische premier heeft nog van middag plaatsgevonden. Het kabi net kwam direct vandaag onder vi ce-premier generaal Allon byeen. Het Israëlische parlement hield een rouwzitting. Waarnemers in Jeruza lem zyn er nog niet geheel van over tuigd, dat Allon door het kabinet als opvolger van Esjkol zal worden aan gewezen tot in november verkiezin gen worden gehouden. De naam van de figuur die de afgelopen tijd het meest is gehoord als mogelyk opvol- gei" is de oud-minister van Buiten landse Zaken en oud-secretaris-ge neraal van de Mapai, mevrouw Gol- da Meir. Volgens Palestynse kringen in de Libanese hoofdstad Beiroet zal er nu een machtsstryd ontstaan tussen vice-premier Allon en minister van Defensie Dajan. De laatste zal waar- schynlyk nieuwe aanvallen lanceren om te laten zien dat zyn harde lijn juist is. Waarnemers in Damascus wijzen er op dat de dood van Esjkol komt op een byzonder on gunstig moment. Niet alleen ver wacht Egypte ieder ogenblik een aanval van Israël, maar ook in de Jordaanse hoofdstad Amman wordt gesproken over troepenconcentraties SAIGON (AP, AFP. Reuter) De beschieting van steden en mi litaire doelen in Zuid-Vietnam door de Vietcong en Noordvietna- mezèn duurde vanochtend onver minderd voort. Volgens Ameri kaanse gegevens zijn de afgelopen dagen bij deze aanvallen 2700 communisten gesneuveld. In die periode vonden 340 Zuidvietname- zen en ruim honderd Amerikaanse militairen de dood. Het aantal slachtoffers onder de burgerbe volking is gestegen tot 170 doden en 500 gewonden. In totaal zijn in vier dagen tijd meer dan honderd aangevallen of beschoten. De zwaarste gevechten viq- den plaats rondom de Zuidvietna- mese hoofdstad Saigon. Van Ameri kaanse züde in Da Nang is meege- Prins Claus heeft vandaag een werkbezoek gebracht aan Rot terdam. Omstreeks tien uur van ochtend arriveerde hij bij het stadhuis, Jvaar burgemeester W. Thomassen en wethouder G. Z. Vos hem verwelkomden. In de col legekamer werd een vergadering gehouden over stadsontwikkeling en -sanering. deeld, dat een stormaanval op de ar tilleriebasis Russell, die acht kilome ter ten zuiden van de gedemilitari seerde zone ligt, is uitgevoerd door Noordvietnamese zelfmoord-troepen met een explosieve lading op hun rug. Het -kwam tot felle gevechten van man tegen man. De bedoeling van deze aanval was door de Ame rikaanse verdediging heen te drin gen door daarin gaten te la ten springen, waarbü zy dan zelf tegelük de lucht in gingen. De aan val werd echter afgeslagen: 56 aanvallers verloren het leven. Aan Amerikaanse zyde sneuvelden 36 man en vielen 97 gewonden. De commandant van het Ameri kaanse korps mariniers, Chapman, toonde zich gistren optimistisch. Hü gelooft, dat de aanvallen van de laatste dagen de inleiding vormen van een grootscheeps offensief, maar, aldus Chapman, dat zullen zü verliezen. „Wü kunnen dat offen sief niet alleen tot staan brengen maar de vüand ook een behoorlüke afstraffing geven en dat kunnen m zich gewoon niet veroorloven". ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWl RUN 40 ADVERTENTIE morgen engelse snijcaramels 250 gram van 79 voor 69 niet te geloven voor die prijs! Uit het Leidsch Dagblad van 7 25 Februari 1869: Het adres aan de 2e Ka mer der Staten-Generaal, houdende adhaesie aan het bekende adres van het Anti- Dagbladzegel-Verbond. is he den van hier verzonden, voorzien van 137 handteéke- ningen. De heer Voit, geleerde physioloog te Miinchen. nam van verscheidene duiven de hersenen weg, en na eenige maanden constateerde hij tot zijne verbazing, dat ze weer aangegroeid waren Na eenige weken kunnen de dui ven weer normaal vliegen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1