Spits voor duizenden B. en W.: „Pamflet gaat ons te ver Barkeeper uit Lisse geen lieer in verkeer Tussen zes en half negen op Leiclens Stationsplein Stromen Wie geeft er mi zwemles Ruim 100 INSPRAAK LEIDSE SCHOLIEREN VOOR l)E LEIDSE BALIE DINSDAG 25 FEBRUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Twee per auto pa- LEIDEN Op het Stationsplein zie je elke dag het leven op gang komen. Tussen zes en half negen is het er een verlengde Bolero, die met Ravel's muziek gemeen heeft, dat het thema steeds terugkomt op een telkens groter aantal instrumenten. De bussen vormen als het ware de blazersgroep, de Spoorwegen voeren de strijkers aan en het imponerende ritme van pauken en trommen wordt gemaakt door haastig over de zebra's stam pende voeten Haast kenmerkt in de vroege ochtend het centrum van forensenverkeer. Zes uur. half zeven. Het is koud en donker. Oliedampen van pas ge starte bussen geven het Stations plein de geur van een grote garage. Het is nog stil met reizigers, die wat verkleumd hun weg zoeken uit war me bussen. Ze slapen bijna nog. zo als de donkere ramen van bussen bij wijze van spreken slapen, die op weg zijn naar hun eerste halte. De meeste ingrediënten ontbreken nog in de cocktail, die het gemengde verkeer in de volgende uren maakt. Er staan weinig auto's geparkeerd en de reinigingsdienst maakt van die gelegenheid gebruik om de goten t*- .stofzuigen". Een oranje knipper licht gaat rond. In lijn 14 zit een passagier, die even later moet wacn- ten voor de Blauwpoortsbrug. Ouder kerkse „Neeltje Jacoba" gaat vóór ia het vroege ochtendverkeer De eerste koffie is niet vers meer in de etablissementen rond het sta tion en een tweede zetsel gaat op- De chauffeur van de eerste taxi toe tert tegen het eerste meisje, dat langs loopt, zoals hij later alle „mini-rokjes" op deze manier groet Het is half acht. De straatverlich ting dooft. Tot kwart over acht volgt de grootste drukte. Bussen staan twee. soms drie rijen dik vóór het stations gebouw om stromen reizigers uit te laten, die zich mengen met de stroom, die uit het station komt. Er is ook verkeer in tegengestelde rich ting Het Stationsplein is een bijen korf. Tegen elke paal saan fietsen en brohimers van forensen,die nel hun bus of trein hebben kunnen halen. Die fietsen wachten tot vanmiddag Dan herhaalt de geschiedenis zien maar (fan in tegengestelde richting. Een geschiedenis, die zich ook in cij fers laat vertellen. Dat gaat zo. Als de eerste trein het station bin- nendendert. is het in NS-tijd 5.59 en uit de om 5.19 uuit Rotterdam ver trokken trein komen de eerste rei zigers. Enkelen staan klaar om op dit vroege uur uit Leiden richting Amsterdam te gaan. naar hun werk eró óchryoeH Naar aanleiding van het stuk in uw krant van zaterdag ..Leiden heeft de (school)slag te pakken" het volgen de: Het is jammer dat er nog het één en ander hapert aan de wetge ving. aangezien deze instructeurs geen erkenning krijgen in de zin van de lagere-onderwtfswet. En dat. ter wijl deze mensen toch het diploma Zwemonderwijzer bezitten, dat door het Rijk is beschermd. De klasseonderwijzer of onderwij zeres blijft verantwoordelijk, terwijl velen van hen deze materie niet vol doende beheersen. Er komt meer voor kijken dan „armpjes omhalen, beentjes intrekken en sluiten". Pro beer de kinderen eerst eens zover te krijgen dat ze geen angst meer heb ben voor het water, kortom, ieder kind vriend van het water te maken Dan denk ik terug aan het ver- drinkingsgeval van een scholier in zwembad De Vliet. Als we dus letter lijk te werk gaan betreft hier h et badpersoneel nooit blaam, want de onderwijzer(es) blijft verantwoorde lijk! Daarom wordt het hoog tijd dat men de klas overdraagt aan de be voegde man: de zwemonderwijzer. Ik spreek de wens uit dat deze erken ning ook door de lagere-onderwyswet als zodanig wordt onderstreept. P. E. Doderer jr. Jac. van Campenlaan 27 Leiden. waar-dan-ook. krantje in de hand. brood in oranje trommeltje, koffie in thermofles. Ruim een half uur later ontmoet de eerste trein ui! Amsterdam hier de tweede uit Rot terdam. To halfnegen wordt het een serie van achttien treinen, die de stroom van reizigers steeds dikker maken. Van kwart vóór zeven af (in NS-tijd 6.43» voegen zich daarbij de reizigers van de „kanaries", de gele treinen op het traject Utrecht-Woer den-Alphen-Leiden. Tot halfnegen „fluiten" er vier. Met enkele vroeg uit Leiden vertrekkende treinen mee worden er als NS-ontbijt 25 spiegel eieren gebakken Het aantal bussen, dat in die uren het Stationsplein op-, rond- en af rijdt. kan op meer dan het viervou dige worden gesteld. Het geel (nog gemixed met grfjs) van de NZH overheerst. Dertien lijnen doen het station aan en tot half negen bren gen ze meer dan zeventig bussen op het Stationsplein. Stel het aantal reizigers per bus (laag) op vyftig en u kunt uitrekenen hoeveel men sen gebruik maken van het openbaar vervoer met de Leidse stadbussen en j de lijnen tussen Leiden enerzijds en Katwijk, Noordwijk, Lisse (Haarlem) Den Haag (via Wassenaar en Leid- i schendam) en al de tussenliggende I plaatsen anderzijds. Om even over half zes strijken de lichtbundels van de eerste NZH-bus j over het Stationsplein en na dit mo- i ment is het plein niet vrij van deze j bussen, die af- en aanrijden. De an- j dere busmaatschappijen, die Leiden „aandoen tonen een kleiner visite- j kaartje. Tussen half zeven en haJf negen brengt Maarse Kroon met l drie lijnen een stuk of tien bussen op het Stationsplein. Allemaal ko men ze uit de Haarlemmermeer en eén lijn m het bijzonder van Schip hol. Om kwart vóór zeven is de eerste „vliegbus" hier, die om tien over zes van de luohthoven „op steeg". Reizigers uit de Rijnstreek brengt de Citosa, sinds 1 januari dieel uit makend en nu ook op de bussen de naam dragend van de maatschappij West-Nederland, via twee lijnen in Leiden. Tussen kwart over zes en half negen trekken zeven chauffeurs de handrem aan op het Stations plein. De eerste is om half zes ai vertrokken om in de Rijnstreek pas sagiers op te pikken. En „in de Ve nen" rijdt in de vroege uren een tiental bussen van de NAL, met vier lijnen vertegenwoordigd. op het Sta tionsplein. NV SLAVENBURG IN T NIEUW LEIDEN Het historische pand op de hoek van Kort-Rapenburg en Breestraat ziet er aantrekkelijker uit na de nog maar gedeeltelijk gereed gekomen restauratie, die gepaard is gegaan met de verbouwing van dit bankgebouw, waarin de laatste jaren NV Slavenburg's Bank de Leidse ves tiging heeft. Gistermiddag heeft burgemeester Van der Willigen in een grote kring van relaties van de bank het ver nieuwde kantoor voor geopend ver klaard. Hij deed dat in een speech, waarin hy zijn waardering uitsprak voor de restauratie van dit pand op deze belangrijke hoek in de stad. Een dankwoord sprak de president commissaris en oprichter van de bank. de tachtigjarige heer Slaven burg sr. De bank heeft nu voor alle afde lingen voldoende ruimte gekregen op de begane grond en de eerste ver dieping van het pand. Achter de in oude luister herstelde muren gaat een modern bankkantoor schuil. Forensen op weg naar werk en school en bussen zijn in de vroege ochtenduren op het Sta tionsplein in een niet aflatende stroom te zien. (Foto's LD/Holvast J Prof. <lr. E. Jansen Schoonhoven (iaat heen als rector ZeiidingshogescJiool ADVERTENTIE Aiito-sltow zonder neerga IN DE STADSGEHOORZAAL A.S. DONDERDAG, VRIJDAG, ZATERDAG EN ZONDAG. VRIJ ENTREE van 10 lot 10 uur. trouil lerende Noordwijkse politie- mannen zagen in de avond van de 28-ste oktober op de Zeeweg, dat een 31-jarige barkeeper uit Lisse i zich dermate „genoeglijk" met zijn passagiere bezighield, dat hij, huns inziens niet bij machte was zijn auto naar behoren te besturen. Omdat de barkeeper een stopteken negeerde, zetten zij een achtervolging in Alvo rens de overtreder kon worden aan gehouden. probeerde deze met èen zwenking naar links de inhalende politieauto vrfje doorgang te belet ten. Omdat na de aanhouding een vluchtig onderzoek uitwees, dat de auto van de barkeeper een totaal ondeugdelijke uitlaat bezat, konden de politiemannen in één klap drie processen-verbaal opmaken. „Als ik, toen hij naar links zwenk te, niet krachtig had afgeremd, zou er ongetwijfeld een botsing zijn ont staan", zo luidde de belastende ver klaring van de bestuurder van de 1 politieauto in de zitting van de Leld- se kantonrechter van gisteren „Ik had privé-moeilykheden en was die avond mezelf niet. Vandaar, dat ik zo stom handelde", zo luidde I verdachtes excuus. Dat de uitlaat niet deugde, was hem niet bekend. De officier, mr. J. Wessel. zei in 1 zijn requisitoir o.m., dat privé- moeilijkheden toch geen reden ge ven zich niet „als een heer in 't ver- i keer" te gedragen. Hij laakte ver dachtes handelwijze en eiste ter cor- rectie een totale geldboete van f 200 subs 40 dagen De kantonrechter zag geen reden tot clementie en von niste geheel conform. Geen A J* aar bij gemeente LEIDEN Het is donderdag veer tig jaar geleden, dat de toen 22-jarige heer Cornelis van der kraan in dienst van het Leidse gemeentebestuur trad als hulptekenaar op arbeidsovereen komst. De heer Van der Kraan, inmiddels opgeklommen tot de rang van tech nisch hoofdambtenaai- voor bijzonde re diensten bij de afdeling Bouw- en Woningtoezicht van de dienst Ge meentewerken. zal dit om gezond heidsredenen donderdagmorgen in al le rust ten Stadhuize ondergaan. 's Middags van half vijf tot zes uur recipieert de heer Van der Kraan met zijn echtgenote in de grote zaal van de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg «ingang Verlengde Bloe mistenlaan). Als geboren Leidenaar heeft de jubilaris buiten zijn ambtelijke werk kring veel contacten gekregen o.m. door zijn vele werk voor de Bescher ming Bevolking, als voorzitter van de Chr. Korfbalvereniging „Pernix" en als ambtsdrager van de Geref Kerk. Aan de meeste neven-activiteiten kwam enige jaren geleden op dok tersadvies een gedwongen einde. LEIDEN Bij het vaststellen van verordeningen op de scho lengemeenschappen voor athèneum,t h.a.v.o. en m.a.v.o diende de heer Amptmeijer (P.S.P.) gisteravond in de Leidse raad een amendement in, waarin hij verzocht om de positie van de leer lingen in deze verordening ook te omschrijven. De leerlingen, aldus de indiener, komen er in deze verordening te passief af. Ze moeten gelegenheid krijgen tot inspraak. lift in de flats aan te brengen, geeft hy zichzelf weinig kans. Prof. dr. E. Jansen Schoonhoven OEGSTGEEST Prof. dr. E Jansen Schoonhoven, rector van de Zendingshogeschool in Oegst- geest en bijzonder hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de zen dingswetenschap en ontwikkeling van het christendom in de nieuw ste tijd, zal in april afscheid ne men als rector van de Zendings hogeschool. Prof. Jansen Schoonhoven, die in 1904 werd geboren, aanvaardde in 11931 in de gemeente Lichtenvoorde 'het predikambt in de Ned .Herv.Kerk Voordien was hjj enkele jaren secre taris van de N.C.S.V. In november 1947 werd hij beno emd tot rector van de Zendingshogeschool. Prof. dr. Jansen Schoonhoven zal in deze kwaliteit worden opgevolgd door dr. I. H. Enklaar. wetenschap pelijk hoofdmedewerker en docent in het vak wezen en geschiedenis van het apostolaat aan de universiteit in Groningen. De nieuwe rector werkte j reeds van 1961 tot 1964 in Oestgeest j als predikant-directeur en later als J waarnemend rector van de zendings- I school. Hoewel de wethouder er niet op tegen was. dat de leerlingen in het schoolse gebeuren, een zekere in spraak hebben, toonde hij zich een tegenstander van de inhoud van een verspreid pamflet, waarin wordt ge zegd. dat de leerlingen by benoe mingen dienen te worden gehoord en hen de mogelijkheid moet wor den gegeven om vergaderingen van de schoolleiding by te wonen. „Dit gaat mij en ook het College te ver" Het is echter een vanzelfsprekend heid, dat rectoren en docenten een goed contact met de leerlingen die nen te bevorderen", aldus de wet houder. Toen de wethouder liet u.Hkomen geen behoefte aan het amendement te hebben, vroeg de heer Amptmeyer om het in pre-advies te nemen. De heer Portheine (V.V.D.) vroeg voor dit laatste het nemen in pre-ad vies een stemming aan. Bij deze stemming bleken de stemmen te sta ken (19 tegen 19). In een volgende zitting zal opnieuw worden gestemd. Inmiddels had de raad reeds zyn fiat gegeven aan de vaststelling van de verordeningen. Bij de behandeling van het. voor stel om 36 woningwetwoningen in drie woonlagen met onderbouw in het Morskwartier te bouwen, sprak mevr. Kerling «P.v.d.A.i er haar teleurstelling over uit. dat we derom geen lift wordt aangebracht. „In feite is dit toch een vier lagen- bouw", aldus mevr. Kerling. die ver wachtte. dat de thans weer toe te passen bouw (zonder lift) in Leiden de laatste zal zijn. Wethouder Piena maakte mevr Kerling duidelijk, dat deze woningen in een bestaand uitbreidingsplan wa ren opgenomen. Ze zijn een aanvul ling van het bijna voltooide com plex van 193 galerijflats. Hoewel de wethouder „in Den Haag" alsnog pogingen zal aanwenden om een Nu B. en W. financieringsmidde len hebben verkregen voor o.a. het slopen van panden aan de Pieters kerkgracht en de aanleg van een parkeerterrein, stelden zij voor een destijds afgevoerde kapitaalsuitgaaf wederom in de begroting op te ne men. By de heer Amptmeijer ont- lokte dit voorstel de opmerking of B. en W. nu ook overgaan tot het slopen van de panden Lokhorst straat 18. 20 en 22. panden, die on der monumentenzorg staan en dus niet afgebroken mogen worden. Wet houder Harmsen: ..hier is geen spra ke van, het betreft alleen het oude M.S.G.-gebouw". Conform het voor stel wordt dan besloten. Alle overige door ons reeds gepu- bliceerde voorstellen werden deze avond, behoudens en enkele detail opmerking. z.h.s. aangenomen Slechts bij het voorstel een aanvul lend krediet van f 22.500 te verle nen t.b.v. de civiele verdediging en een grondverkoop vroeg de PS.P.- fractie aantekening tegen te hebben gestemd. Benoemingen r De heer Van Dee, die deze avond in de vacature van de heer G. van der Vliet (Prot. Chr.) was geïnstal leerd als raadslid, werd benoemd tot lid van de Commissie voor de Markt en Havendienst en idem in de Com missie voor de Reinigings- en Ont- smettingsdienst. De heer Kret werd benoemd tot lid van de Verkeers- commissie en de heer Zunderman tot lid van de Recreatieraad. Mevr M. Stolp-van Ommen en de heer D van Eek zagen zich herbenoemd tot leden van de Raad van bestuur van de Stichting tot exploitatie van Be jaardencentra. Het nieuwe raadslid, de heer Nvan Dee. ZWO-eubsidie dr. K. Bakker LEIDEN De Nederlandse Orga nisatie voor Zuiver—Wetenschappe lijk Onderzoek heeft dr. K Bakker, lector in de algemene dierkunde (oecologie' aan de Leidse Universi teit. een subsidie verleend voor een oecologisch onderzoek naar de rela tie tussen de Sint Jacobsvlinder en zijn voedselplant het Jacobskruis- kruid Het Jacobskruiskruid is in ve le delen van de wereld (Nieuw-Zee- land. Australië. Verenigde Staten en Canada) een lastig en gevaarlijk on kruid. o.a. door zyn giftigheid voor vee, en men heeft op grote schaal getracht de Sint Jacobsvlinder te gebruiken in de bestrijding Het onderzoek wordt uitgevoerd door drs. E. van der Meiden, waar bij dr. Bakker als mentor optreedt. De resultaten van dit wetenschappe lijk speurwerk zullen te zijner tijd door de heer Van der Meyden in een dissertatie worden neergelegd, waar bij prof dr D. J. Kuenen als promo tor zal optreden. Het genoemde project maakt deel uit van het zogenaamde „Meyendel- onderzoek". dat gedaan wordt in het gebied der Haagse duinwaterleiding. „Het was een oude auto. die eerst door de verzekeringsexpert gekeurd moest worden alvorens deze een W. A. verzekering wilde afsluiten", verklaarde een 20-jarige monteur uit Leiderdorp de reden waarom hij met zijn pas verworven „koopje" onverzekerd rondreed. Dit feit kwam aan 't licht, nadat hij een bocht in de Van de Valk Boumanweg ver keerd had .afgerond" waardoor een botsing met een tegenligger ont- stond. „U had die keuring moeten afwachten en niet alvast onverze- kerd moeten gaan rijden", verweet de kantonrechter verdachte op scherpe toon „Dat lag ook niet in mijn bedoeling, maar ik had een haastkarweitje en nam toen maar even de auto", aldus verdachtes be scheid. Voor het foutief afronden van de bocht, kon hij geen redelijke ver- j klaring geven j In zijn requisitoir legde de officier j er de nadruk op, dat verdachte een j groot gebrek aan verantwoordelijk heidsgevoel had getoond en hiervoor een gevoelige straf volkomen ver- I diende. Hij eiste zowel twee geldboe ten van respectievelijk f 75 en f 150 subs 45 dagen als de voorwaarde lijke ontzegging der rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Inzake de voor waardelijke ontzegging vonniste de kantonrechter conform De geldboe ten bepaalde hif op f 50 en f 150 subs 40 dagen. Ander rijbewijs Een 30-jarige Turkse gastarbeider woonachtig in Katwijk reed met een auto. zonder echter in het bezit te zijn van een geldig Nederlands rij bewijs. Hij kreeg derhalve een pro ces-verbaal en stond als gevolg hier van voor de balie. „Ik had wel een rijbewijs", ver klaarde hij kn redelijk goed Neder lands. „Ja maar dit was een Turks rijbewijs en dat is hier niet geldig", lichtte de kantonrechter hem in. „Dat wiet ik echt niet", verzekerd# verdachte het Leidse rechtscollege. Mede omdat verdachte mogelijk onwetend was inzake de ongeldig heid van zijn Turks rijbewijs week de officier bij zyn eis van het vaste tarief af (f 100©n beperkte hij deze tot f80 subs 18 dagen. „Nog wel wat veel", reageerde verdachte prompt. De kantonrechter kwam hem ten slotte in zeer ruime mate tegemoet en vonniste met f 50 subs 10 dagen. Boek op stuur JHiJ had een boek op het stuur liggen en zat hierin te lezen. Daar door lette hy absoluut onvoldoende op de weg". Zo luidde een gedeelte uit de verklaring van twee rijkspoli tiemannen, die voor dit feit op rijks weg 4a proce6-verbaal hadden opge maakt tegen een 43-jarige chauffeur uit Katwijk. „Wij reden", zo zeiden verbalissanten voorts nog. „over een vrij grote afstand naast hem zonder dat hy het merkte en schrok min of meer op toen wy vóór hem gin gen rijden en een stopsignaal ga ven". Waarmede zij, aldus het rechtscollege, duidelyk weergaven dat verdachte inderdaad ..zeer on voldoende" op de weg en het ver keer had gelet. Het speet de officier kennelijk, dat verdachte verstek liet gaan en hy deze niet persoonlyk kon vertellen hoe hy over zyn be grip voor „veilig verkeer" dacht. Ter correctie eiste hy een boete van f 50 eubs 10 dagen. De kantonrech ter vonniste conform. Sleutelstad wandeltochten LEIDEN Op zaterdag 22 en zondag 23 maai t zullen onder aus piciën van de Leidse Wandelsport - vereniging „Willen is Kunnen" de Sleutelstadwandeltochten worden ge houden. De afstanden bedragen 10. 15 en 20 km terwyl voor jeugdige wandelaars van 8 tot 16 jaar de ge legenheid bestaat een parcours ter lengte van 5 km af te leggen. De start vindt plaats vanuit de vereni gingszaal in de Maria Gyzensteeg (naast „De Overdekte", Haarlem merstraat» de starttyden zyn: za terdag van 13 tot 15 uur en zondag van 10 tot 12 uur. Evenals in de voorafgaande jaren zal by het volbrengen van één der tochten (óók de 5 km-tocht) de be loning bestaan uit een speciaal ont worpen medaille met een specifiek Leids motief «ditmaal de Stads- timmerwerf Deelnemende groepen, bestaande uit tenminste 12 personen, komen bovendien nog in aanmer king voor een speciale gr oeps be Lo ning Vroeg uit de veren waren vanmorgen één onzer stadsredacteuren en fotograaf voor deze „uitgeslapen" indrukken van het Leidse Stationspleindat in de vroege uren een bijenkorf is met duizenden reizigers: Leidenaars. die hier vertrekken om elders naar hun werk te gaan (in de minderheid) en niet-Leidenaars. die hier aankomen met openbaar vervoer om in streekcentrum Leiden hun dagtaak te beginnen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3