Vlot gesprek Nixon- Wilson Britten betreuren nu houding Accijnzen Uitvoerige discussie over wereldproblemen op 1 juli 13 procent omhoog MAZURE BEDANKT Al 35.000 aanvragen Generale repetitie voor maanlanding Arrestaties bij demonstraties Prijzen diebat PROF. DEN HAAN DECAAN IN ROTTERDAM BRUG TUSSEN PARIJS EN LONDEN DEFINITIEF OPGEHAALD Hoofd DEZELFDE TEMPERATUREN Minister Luns over Frans-Britse twist ^an Hall nieuwe president Senaat? „Hanoi schendt afspraken" Van Z.: neen VOO!* Ajax-Beilfica opzienbarende onthullingen (9ucZ QlteutVO Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 25 FEBRUARI 1969 No. 32723 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs: J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.10 per kwartaal postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG <GPD> De minister raad is het gisteravond tijdens 'n ex tra vergadering eens geworden over de belastingverhogingen die op 1 juni zullen worden ingevoerd voor de fi nanciering van de extra defensie-in spanning. De verhogingen zullen betrekking hebben op de accijnzen op bier. ge destilleerd. olie en benzine en ook de verhoging van de motorrijtuigenbe lastingen. in politieke kringen wordt aangenomen dat de verhoging 13 14 procent zal bedragen. De rerhogingsvoorstellen. die in middels naar de Raad van State zijn gezonden, zullen binnenkort bij het parlement worden ingediend. De beslissing van het kabinet heeft meer tijd gevergd dan aanvan kelijk werd verwacht. Reden is de ongunstige invloed die de accijnsver hogingen zullen hebben op de kosten van levensonderhoud. Mede gezien door de recente stij gingen van het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud zijn de politieke bezwaren ook in het ka binet mag worden aangenomen sterker geworden. Op de wekelijkse vergadering van vrijdag jl. is het kabinet niet tot een beslissing gekomen. De extra verga dering werd gehouden omdat een be slissing genomen moest zijn voordat vice-premier Bakker woensdag naar de Antillen vertrekt. De Amerikaanse president Nixon heeft vandaag de bespre kingen met premier Wilson van Engeland in Londen voortgezet. Gisteren hadden de staatslieden een onderhoud va7i vier uur op het landgoed Chequers (foto) (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) De eerste besprekingen tussen president Nixon en de Britten, op premier Wilsons buitenverblijf Che quers bij Londen, zijn vlot verlopen. Zij bestonden uit vrije dis cussies van de wereldproblemen, met name over de Sowjet- Unie. Vanochtend schaarde men zich in Downing Street om de kabinetstafel voor een formeler gesprek over specifieke onder werpen, dit op basis van een vragenlijst, welke Wilson kort geleden aan Nixon had toegezonden. In het Lagerhuis hebben 117 leden, onder wie oud-ministers, een motie ingediend, waarin de oprichting wordt bepleit van een vrij handelsgebied, dat open moet zyn voor alle landen. leuzen zwaaiende lieden, waarbij ver scheidene personen werden gewond. Gistermiddag werd op het stille Gros- venorplein waar de Amerikaanse am bassade staat, een armzalige beto ging gehouden: er stonden 1500 po- litie-agenten. maar er kwamen slechts tweehonderd jongelui opda gen. die bovendien onderling ruzie begonnen te schoppen. Vandaag zou Nixon de gehele dag met als kern Engeland, de Verenigde besprekingen voeren, met onderbre- Staten. Canada en de landen van de king van een kranslegging op het Europese Vrijhandelsassociatie graf van ae onbekende soldaat, en «EVA» Deze motie is een reactie op een lunch in Buckingham Palace. Nixons oproep voor een ..open we- waaraan behalve Koningin Elizabeth reld". Deze motie is een demonstra- en Prins Philip ook Prins Charles en tief gebaar en zy zal zo goed als ze- Prinses Anne aanzaten, ker niet in behandeling komen. De Zie ook pagina 2 Britse regering houdt namelijk vast aan haar EEG-kandidatuur en voelt niets voor een Atlantisch vrijhandels- gebied. dat door sommigen wordt be pleit Vanochtend stonden in Londen ze ventien personen terecht, die zich gisteravond hadden schuldig gemaakt aan ordeverstoring by demonstraties voor Nixons hotel. Er deed zich een botsing voor tussen politie en met Minister De Block komt morgen in de Tweede Kamer voor he te vuren te staan. Kamerle den zullen hem in het prij zen debat ongetwijfeld verwijten, dat hij de prijzengolf niet heeft kun nen tegenhouden, noch behoor* lijk controleren. Als de ministef alsnog tot een prij zenstop over gaat, betekent dat allerminst een zegevierende manoeuvre. Het lijkt in de gegeven omstandighe den zelfs niet onmogelijk, dat de oppositie een motie van wan trouwen indient tegen de minis ter, in de hoop dat een aantal vertegenwoordigers van rege ringspartijen zal meegaan. De minister heeft een groot deel van de nu verwekte onrust aan zichzelf te wijten. Zijn be leid ten aanzien van de prijzen is, om het maar eens zacht te zeg gen, weinig vooruitziend geweest. De voorlichting over de btw in de laatste maanden van het vo rig jaar lijkt vooral gericht te zijn geweest op een sussen van het publiek. De richtlijnen voor producenten en middenstanders zijn niet steeds even duidelijk ge. weest. Het resultaat is een prij- zenchaos. waar op het ogenblik niemand vrede mee heeft. (Van onze correspondenten) LONDEN/PARIJS (GPD, AFP) Ondanks alle Britse zelfrecht vaardiging heerst in Londen het gevoel dat de Britse regering de voorstellen van De Gaulle om te komen tot een nieuwe organisatie voor de EEG verkeerd heeft be handeld. Nadat het afgelopen weekeinde de meeste dagbladen de regeringslyn trouw hadden nagevolgd spreken de meeste commentatoren nu hun twij fel uit over de juistheid van de tac tiek die de regring—Wilson heeft ge volgd. Velen vragen zich af of de Britse regering de poging van De Gaulle om op de een of andere manier het Us te breken met Engeland niet ver der had dienen aan te moedigen en uit te buiten. Parijs schijnt een punt te willen zetten achter het geharrewar over de juistheid van de Britse interpre tatie van hetgeen De Gaulle aan de Britse ambassadeur Soames zou hebben gezegd. Premier Couve de Murville achtte het gisteravond in een toespraak tot de Franse televi- lieschare niet nodig nog eens zijn kijk op de Engelse diplomatieke bom te onthullen. 's Middags had Debré een onder houd met de vyf ambassadeurs van de EEG—landen. Wat Debré de am bassadeurs heeft gezegd zal wel, zo denkt men in Pbrys, overeenkomen met een verklaring die kort daar voor aan het semi-officiële Franse persbureau AFP was gegeven. Het belangrijkste element in deze verklaring is dat de Franse regering geen goedkeuring kon verlenen aan Soames' interpretatie van het ge sprek met De Gaulle omdat daarmee (zoals met Soames was afgesproken) gewacht zou worden op de terugkeer van Debré uit Spanje. De Belt verwacht van heden- tot morgenavond. Zwakke tot matige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 12.10 uur) 26 FEBRUARI 1969 Zon op: 07.33 uur; onder: 18.14 uur. Maan op: 11.29 uur: onder: 05.10 uur. Hoogwater in Katwijk: 10.33 uur en 13.27 uur, laagwater: 5.45 en 18.38 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Hoe het ook zij, de Fransen schij nen niet van plan te zyn het conflict met de regering-Wil son af te wente len op het hoofd van de Britse am bassadeur in Parijs. Soames, die gis teren een officiële Franse protestno ta overhandigd kreeg, zal naar men in diplomatieke kringen in Parijs ver wacht daar toch mogen blijven. De Franse regering maakt nu een on derscheid tussen de missie van de Britse ambassadeur en het misbruik van vertrouwen waaraan zyn op drachtgevers in Londen zich schul dig hebben gemaakt. Eén van deze opdrachtgevers, mi nister van Buitenlandse Zaken Ste wart, heeft gisteren nog eens zyn volle autoriteit in het geding ge bracht om de juistheid van de Brit se verklaringen te onderstrepen. Ste wart onthulde in het Lagerhuis, tij dens een scherp debat over het con flict, dat De Gaulle persoonlyk de tekst van Soame's verslag had goed gekeurd. De Britse regering blijft ondanks de debacle streven naar overeen stemming met Frankryk. zo voegde Stewart daar aan toe. Diplomatieke waarnemers in Londen en Parijs zijn het er echter wel over eens dat de brug tussen Londen en Parijs nu definitief is opgehaald voor de tyd dat De Gaulle en Wilson het in hun respectievelijke landen nog voor het I zeggen hebben. LEIDEN Voor het eerst zal vrijdag een volledige Apollo-combinatie door drie Amerikaanse astronauten in de ruimte worden beproefd. Tijdens deze ruimtelijke „ballet-première van een maanvlo" zullen in een baan om de aarde alle operaties worden gesimuleerd, die moeten worden uitgevoerd voor een maanlanding van twee Amerikaanse ruimtevaarders. Bij een feilloos verloop van deze generale repetitie i6 de kans groot, dat tijdens de volgende Apollovlucht in april of mei a.s. de eerste Amerikanen hun voet sporen in het maanstof zullen drukken. Op pagina 6 geven wy het eerste van twee artikelen, die aan deze histori sche vlucht zün gewijd. Bijgaand schetsje brengt de veertig ton wegende Apollo-combinatie In beeld. Zij bestaat uit drie componenten: de eigenlijke Apollocapsule (Com- mand-Module of CM), de maantaxi of maanvlo (Lunar Module of LM) waarin twee ruimtevaarders de maanlanding uitvoeren, en het brandstof- en raket-gedeelte (Service-Module of SM) dat de meeste operaties op weg naar de maan, by de maan en op de terugweg naar de aarde mogelijk moet maken. SOAMES geen zondebok LONDEN (AFP RTR) Mi nister Luns heeft gisteren in het televisie-programma „Pano rama" van de BBC verklaard dat de Britse ambassadeur in Parijs. Soames. zyn regering correct heeft ingelicht over wat president De Gaulle in een on derhoud met hem gezegd heeft over de toekomst van Europa Ook gelooft de Nederlandse bewindsman dat de Britse re gering er juist aan heeft ge daan. de vijf andere EEG-le- den op de hoogte te stellen met de strekking van het onder houd. en deze ook juist heeft overgebracht. Volgens minister Luns zou het onderhoud De Gaulle-Soa- mes geen ongunstige gevolgen hebben gehad als de pers er zich niet op had geworpen „Een dergelyke gelegenheid v ooi- Frans-Britse toenadering zal zich stellig niet zo spoedig voor doen", zo achtte h«ij. DEN HAAG (GPD> - Prof. dr. ir. J P Mazure zal zich het komende parlementaire jaar niet meer her kiesbaar stellen als voorzitter van de Eerste Kamer. Prof. Mazure. die 69 jaar oud is en lid van de Partij van de Arbeid, is sinds 1966 voorzitter van de senaat. Reden voor zijn besluit is het feit, dat binnen de Party van de Arbeid reeds lang de afspraak bestaat, dat leden boven de 65 jaar niet meer worden gekandideerd. „En toen ik voorzitter werd, was ik al een uitzon- i dering op die regel", aldus prof. Ma- j zure vanmorgen. Hij ontkent met klem. dat zijn be- I slissing iets te maken heeft met het j feit dat hij één van de voormannen j is in de groep Democratisch Appèl binnen de PvdA Als mogelijke opvolger van prof. Mazure worden oud-burgemeester Van Hall en mr. Cammelbeeck ge noemd WASHINGTON. SAIGON (Reuter, AP) De Amerikaanse regering on derzoekt in opdracht van president Nixon of de jongste aanvallen van de Noordvietnamezen en de Vietcong in Zuid-Vietnam beschouwd moeten worden als schending van de over- j eenkomst van oktober vorig jaar, waaronder de rebellen zouden afzien van aanvallen op grote steden in ruil voor volledige stopzetting van de j Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. j De Zuidvietnamese president Thioe heeft gezegd, dat het communistisch offensief van zondag „op niets is uit gelopen". Geen dorp of vlek is verlo- I ren gegaan. j Vice-president Ky dreigde gisteren de Zuidvietnamese luchtmacht op- dracht te zullen geven tot het bom- j I barderen van Noordvietnamese steden wanneer de communisten Zuid-Viet- nam blijven aanvallen. Vannacht hebben de communisten hun offensief voortgezet door aanval len op militaire bases en steden in alle delen van Zuid-Vietnam. Gisteravond trilde de grond in Sai gon toen de enorme Amerikaanse B 52-bommenwerpers en de artillerie een ring van vuur rond de stad leg den tegen communistische eenheden. ROTTERDAM/LEIDEN Het Ugt hi de verwachting, dat prof. D. C. den Haan. uit Leiden, in het ko mende studiejaar prof. dr. A. Queri- do zal opvolgen als decaan van da medische faculteit in Rotterdam. Prof. Den Haan doceert in Rot terdam algemene praktijk van de geneeskunde. Hij is vice-voorzitter van het faculteitsbestuur. Sedert de oprichting van de Rotterdamse fa culteit heeft prof. Querido een sterke centrale bestuursfunctie uitgeoefend, waardoor het mogelijk was de nieu we onderwijsinstelling in een zeer hoog tempo van de grond te helpen. UTRECHT (GPD) Het .laatste woord" van Hans van Z. is voor ve len een grote anti-elimax geworden. De opzienbarende onthullingen, die werden verwacht na zijn verzoek om wat meer bedenktijd, bleven achter wege. Van Z. zei vanmorgen het plan te hebben gehad om de zaak Elly Ila- fers opnieuw ter sprake te brengen. „Maar vanmorgen heb ik al mijn aantekeningen in de prullenmand ge gooid. Misschien klinkt het belache lijk. maar ik geloof dat ik de enige man ben ik in deze zaal die hier be lachelijk kan en mag zyn De sfeer waarin deze zitting heeft plaatsgehad heb ik als iets kost baars ervaren. Het heeft my de mo gelijkheid gelateh mezelf te kunnen zijn Dat wil ik heel graag behou den Van Z zei de politiemensen giste ren dat hy zal berusten in de straf die de rechtbank hem oplegt hoe zwaar het vonnis ook uitvalt Van Z zal niet in hoger beroep gaan. „De eis van de officier had moeilijk an ders kunnen luiden", was zyn com mentaar Het proces heeft Van Z volkomen uitgeput. Het verzoek van Oude Nol om on middellijk in vrijheid te worden ge steld werd vanmorgen dooi de Utrechtse rechtbank afgewezen. Het vonnis in de zaken tegen Hans van Z en Oude Nol zal op dinsdag 11 maart openbaar worden gemaakt. AMSTERDAM <GPD> De stroom aanvragen van Ajax-sup- porters voor kaarten voor de wed strijd Ajax-Benfica in Parijs over treft het aanbod ver. Er zijn ruim 35.000 aanvragen binnengekomen. De Franse Voetbalbond heeft Ajax „slechts" 25.000 kaarten toe gezegd. „Zo'n gekkenhuis als het op het ogenblik is heb ik nog nooit meege maakt". zegt Ajax-voorzitter Jaap van Praag i Gistermiddag zag het er even naar uit dat Ajax met 2.000 kaarten min- j der dan de 25.000 genoegen zou moe ten nemen Officials van de Franse voetbalbond in Parys liet weten dat voor Nederland niet meer dan 15 000 staanplaatsen en 8 000 zitplaat sen konden worden gereserveerd. De heer Van Praag heeft hiertegen fel geprotesteerd en vastgehouden aan de 25.000 voor de afname waarvan de club zich eerder garant heeft moe ten stellen. De administrateur van HAARLEM 'GPD» - De Party van de Arbeid in Haarlem heeft oud- minister mr. M. Vrolyk, kandidaat gesteld voor het burgemeestersambt van Haarlem Als mogelijke opvolger van mr O P. F M Cremers, die pei 1 juni met pensioen gaat, wordt voorts o.a. de naam genoemd van mr F T Dijck- meester (prot.-christelijk), eerste burger van de Haarlemmermeer. Ajax gaat de kaarten morgen in Pa rijs ophalen. De verdeling zal plaats vinden naar volgorde van binnenkomst van de aanvragen. Alleen zij die na hun aanvraag een circulaire van Ajax heb ben ontvangen waarin de aanvraag wordt bevestigd kunnen op vertoon van deze circulaire hun kaarten af halen. Supporters die voordat da koek van de 25.000 kaarten verdeeld was by een reisbureau hebben kun nen boeken, krijgen de kaarten via het reisbureau. 1 Uit het Leidsch Dagblad van i 24 Februari 1869 (Advertentie) Koetsier. Te- i j gen le Mei a.s. biedt zich aan een gehuwd koetsier, zonder kinderen, P G.. 33 jaren oud, i van de beste getuigen voor- zien en vrij van sterken i drank, zijn vak grondig ver- staande. Adres, met franco brieven onder letter A. aan het bureau van het Leidsch k Dagblad. De gemeenteraad van i Aalsmeer heeft besloten, dat, i te beginnen met 1869 in die gemeente veemarkt zal ivor- den gehouden op den 2den 1 Dinsdag der maanden April en October.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1