Vereniging kapiteinsvrouwen bepaald geen dameskransje Litteris gaf sterk pel CHARME EN GRATIE IN VEEL LEVEN OM NIETS REIGER UIT DE NIEUWE RIJN GERED 'Leidse Weef kring' exposeert in Rijnsburg Thriller 5Madame Tic-Tac5 RAI gesloten Waar je ook kijkt steeds meer mensen stappen over opRoxy 25. U toch ook? Kerkelijk leven MAANDAG 24 FEBRUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD LISSE De Nederlandse vereniging van kapiteinsvrou wen heeft haar koers duidelük uitgestippeld. „Het wordt be paald géén gezelligheidsver eniging. geen dameskransje of *o" stelt mevrouw J. C. Pothof uit Lisse twee weken geleden tijdens de oprichtingsvergade ring in Rotterdam gekozen tot voorzitster zeer nadrukkelijk. „Ons doel is in de eerste plaats op te treden als een hulpver lenende en adviserende vereni ging voor onze leden, met een eigen cachet naar buiten en re presentatief voor de groep, die wordt vertegenwoordigd". Sinds 11 februari 1969 kent Nederland nu ook een vereni ging van kapiteinsvrouwen. Een vereniging, zoals die in Enge land („Wacht Ashore") reeds jarenlang bestaan. En die zich van de overige vrouwenvereni gingen onderscheidt door haar doelstellingen. Het voorstel om te komen tot een specifieke vereniging van kapiteinsvrouwen werd verleden jaar geopperd door een man. Dat gebeurde tijdens de jaarver gadering van de Nederlandse vereniging van Kapiteins Grote Vaart in Amsterdam. Een voor stel, dat onmiddellijk aansloeg bij de aanwezige dames. De Rotterdamse mevrouw J. Plat- teel (48) verklaarde zich bereid om de plannen en ideeën nader uit te werken en tevens voorlo pig de leiding van een „werk comité" op zich te nemen. Er werd met de welwillende medewerking van alle rederijen een enquête ingesteld en toen daaruit bleek, dat er wel dege lijk belangstelling en bestaans- kansen voor de nieuwe vereni ging waren, werd in Lisse een bijeenkomst van het voorlopig bestuur gelegd om „als een me disch team de baby ter wereld te helpen". Het resultaat was een opkomst van ongeveer honderd vrouwen tussen de 35 en 50 jaar bij de oprichtingsvergadering in de MEVROUW J. PLATTEEL Initiatiefneemster kapiteinssociëteit in Rotterdam waar niet alleen het „werkco mité" onder leiding van me vrouw Pothof en mevrouw Platteel officieel werd geïnstal leerd, maar tevens de doelstel lingen van de vereniging wer den vastgelegd. Voorzitster mevrouw Pothof over de „idealen" van de vereni ging: „Het doel is allereerst om saamhorigheid, contacten ook, te leggen. Om te helpen. El kaar te helpen. We willen ko men tot het regionaal uitwisse len van adressen, telefoonnum mers en zo en die lijsten dan te verspreiden. Als er iemand dan hulp nodig heeft, weet zij waar zij dan (dioht in de buurt) te recht kan". door Cecs Onvlee Initiatiefneemster en vice- voorzitster mevrouw Platteel „We maken er beslist géén ge zelligheidsclubje van. Wij zyn misschien meer de bazige ty pes. De vrouwen, die vaak tege lijk vader en moeder moeten zijn. Denk niet, dat dit een soort van zelfbeklag is. Maar we zitten nu een maal zo, dat we enorm veel zelf moeten opknappen. Zachter uitgedrukt: we missen vaak een „klankbord" in de persoon van de man. Omdat we allemaal in dezelfde situatie verkeren, kun nen we van elkaar iets opvan gen. Typisch is, dat je elkaar nog nooit hebt gezien en toch direct al een onderlinge verbon denheid voelt. Je voelt je by elkaar thuis. Neem de jonge vrouwen. Die willen toch ook dolgraag met hun man mee? Maar waar moeten de kinderen naar toe? Die problemen moeten wy zien op te lossen. Byvoorbeeld door een tydelyke uitwisseling van kinderen. Misschien kan de vereniging een vaste kracht aan trekken, die dan als een soort baby-sit haar werk kan doen". Mevrouw Pothof: „Een van de grootste problemen is altyd de vakantie. Het gebeurt vaak, dat een verlof niet door gaat en moet worden uitgesteld, waardoor dan de hele vakantie in het water valt. Maar dat mo gen wy de kinderen toch niet aandoen? Daarom denken wij ook aan ponykampen, zeil en roeikampen, waar de kinde ren dan met vakantie kunnen". De vrouwen van kapiteins op de grote vaart nemen ook uit de aard van het beroep van hun man een nogal geïsoleerde po sitie in. De reden, waarom er bewust is gestreefd naar een eigen vereniging, ofschoon er in Nederland reeds vele jaren een algemene zeemansvrouwenver eniging (Stella Mares) bestaat. Mevrouw Pothof: „wy zyn voorstandsters van zeer de mocratisch denken. Maar wy vinden, dat wy daarby de reali teit nooit uit het oog moeten AMSTERDAM (ANP) Met een bezoekersaantal van 380.991 sloot gistermiddag de 58ste RAI-automo bieltentoonstelling. Dit tweede week einde was zeer druk: er waren 97.436 bezoekers. Volgens de RAI blijkt uit het drukke bezoek en de geboekte resultaten, dat de belangstelling voor auto, ondanks het grote aantal reeds in gebruik zynde wagens, nog steeds toeneemt. Dit versohynsel loopt parallel met de ontwikkeling in andere Europese landen, aldus de RAI. die hieraan toevoegde dat vele exposanten zeer positieve resultaten meldden. ADVERTENTIE verliezen. Aan boord neemt de gezagvoerder een geïsoleerde po sitie in. Hy is het hoogste ge zag. Hy dient boven de man schappen te staan. Dat zelfde patroon willen wy ook volgen. Bovendien willen wy de zaak eerst goed opzetten. Wy hebben nog geen contact opgenomen met Stella Mares. Maar dat zal zeer zeker gebeuren. Als de vereniging goed draait, dan willen wy natuurlyk graag zoe ken naar een vorm van samen werking. Ook met de Engelse vereniging zal ongetwyfeld con tact worden opgenomen. Voor een mogelijke samenwerking en voor het opdoen van prak tische ervaring" Een moeiiyk punt by het op zetten van de kapiteinsvrouwen vereniging was het „werkcomi té" de vraag, of het lidmaat schap ook voor echtgenotes van stuurlieden en werktuigkundigen moest worden opengesteld. Iets. waartoe men na uitvoerige dis cussie niet is overgegaan. Voorzitster mevrouw Pothof „wy vonden toch dat de MEVROUW J. C. POTHOF eigen cachet" vrouwen van stuurlieden en werktuigkundigen een minder geïsoleerde positie innemen. Bovendien: van de Neder landse vereniging van ka piteins ziyn immers ook geen stuurlieden en werktuigkun digen lid? Ze kunnen als gast geïnviteerd worden Die moge- ïykheid houden wy ons even eens voor ogen. Verder wordt het dan ook erg moeiiyk om een grens te gaan trekken: moeten wel de vrouwen van eerste stuurmannen worden uit genodigd voor de vereniging en niet de echtgenotes van de tweede en derde stuurlie den? Wy zyn wel van plan om onze hulpverlening open te stel len voor niet-kapiteinsvrouwen. Misschien kunnen wy daarmee de basis leggen voor een over koepelend orgaan. Een soort fe deratief verband, waarin wél wordt samen gewerkt, maar waarin elke vereniging toch zelfstandig blyft". Sbakespaere bij Haagse Comedie DEN HAAG (GPD) De Haag se Comedie heeft elf jaar nadat Cees Laseur naar Shakespeares .Much ado about nothing" greep voor een enscenering van dit blyspel van jeug dige bravour daar opnieuw voor ge kozen, nu in een regie van Joris Diels. Onder de jongeren van het gezelschap ontpopten zich de laatste jaren de speeltalenten van Anne-Wil Blankers, Guido de Moor en Kees Coolen en die zouden ideaal kun nen passen in de rollen van Beatrice. Benedick en Dogberry. Een frisse en jeugdige romantiek Is het meest markante kenmerk van „veel leven om niets" De faal heeft een lichte, flonkerende toets zonder onmiddellyk het predicaat poëtisch te verdienen. Anderzyds is er veel tegen dit werk van Shakespeare in te brengen. De geestigheid van de twee hoofdfiguren is tameiyk onge- polyst. charmante egards ontbre ken by na totaal. Joris Diels heeft naar de charme, gratie en jeugdige ombevangenheid eekoerst, die meer ln de speelse ele gantie van het Italiaanse karakter te vinden is dan in de stoutste onver schrokkenheid van de Elizabetaan, die men geneigd is in Shakespeares stukken in de eerste plaats aan te treffen, waar ze dan ook heten te spelen. Paren-bridge DDS LEIDEN De stand na de 6e j ronde in de parencompetitie van 1 bridgeclub DDS luidt: Groep Zwart: 1. Brouwer-v. d. Meer 466 pnt; 2. SchölvinckBeek 411, 3. mej. Nagel I —Mekking 378, 4. echtp. Galj aard 372, 5. Parmentiervd. Voort 371, I 6. mevr. BrouwerDe Jong 346, 7. dames Den HolderVisser 344, 8. I mevr. v. HeusdenWoons 336. Groep Rood: 1. dames KrulKeu- I ter 632 pnt.. 2. Plouvier—Eichhorn I 620, 3. Vogelenzangv. Santen 593, 4. dames De JongSier 577, 5. da mes Petersen—Vlaardingerbroek 566 6. dames HamerKengen 540. 7. da mes Verstraaten—v. Royen 536, 8. mej. SchneiderTellekamp 528. 9. j echtp. Ipenburg 481, 10. mevr. v. d. Brink—v. d. Logt 477. ACAD. EXAMENS LEIDEN Aan de Leidse universi- I teit zyn geslaagd: Kand.ex. Duitse j taal- en letterkunde de heer D. Her- stel (Gouda»; Doct.ex. W. Sociologie mevr. P. E. M. Lyphart-Herman j (Leiden): Kand.ex. W. Sociologie de j I heer G. Wiersma (Leiden). In de luchtige lijnen, die Diels met theaterrafflnement had uitgezet gin gen de twee hoofdfiguren zodanig op. dat zy minder op de voorgrond stonden dan wel eens gebruikelyk is. Vooral ten aanzien van Beatrice ging dat op. die by Anne-Wil Blan kers in het verloop van geestige on aandoenlijkheid naar toegewyde ge negenheid maar enkele momenten markant kon worden Guido de Moor haalde breder uit. glad van tong, een beetje naief en springend als een verliefd kalf bleef hy gees tig. Wim van Roov speelde zijn koe ne Claudio recht uit het hart. voor zover Shakespeare hem niet tot won- deriyke pirouettes verplichtte. Da- ria Mohr vertolkte zeer ongerept een maagd-blanke Hero, Kees Coo len en Gerard de Groot hadden in de rollen van de gerechtsdienaren Brummel en Knuppel succes als kluchtige taalbedervers Belangstelling ilit Leiden voor tlieaterinitiatief EINDHOVEN LEIDEN De wethouder van onderwys en culture le zaken van Eindhoven, de heer J. van der Harten heeft zyn collega's uit de grote Nederlandse steden en gemeenteiyke functionarissen, die met cultureel werk zyn belast, ont vangen voor een oriënterende by- eenkomst. De Eindhovense wethouder had dit initiatief genomen op verzoek van een aantal medewerkers van to neelgezelschappen. die zich tot taak hebben gesteld het nieuwe jeugdige theaterpubliek te vormen. Ze had den onlangs kennisgenomen van de Eindhovense activiteiten op het ge bied van de kunstzinnige vorming. Het gezelschap, uit 50 personen be staand kreeg tydens de byeen- komst een uiteenzetting over de kunstzinnige vormen in Eindhoven en bracht 's middags een bezoek aan een instructievoorstelling van de to neelwerkgroep Proloog. Wethouders van Arnhem, Ensche de, Groningen, Hilversum, Leiden Tilburg en Zwolle hadden gevolg ge geven aan de uitnodiging. Ook enke le directeuren van stadsschouwbur gen en gemeentelijke inspecteurs van het lager onderwys woonden de oriëntatiebyeenkomst by. ANNE-WIL BLANKERS NED. HERV. KERK Beroepen te Laag Keppel: C. van Ooyen te Treebeek: te Doornspyk: A. Vlietstra te Waarderte Benthui zen: J. den Dikken, kandidaat te Hardinxveld. Aangenomen naar Huizen (N.-H.) P. Alblas te Boven-Hardinxveld. die bedankte voor Cape 11e a. d. IJssel GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Bedankt voor Kampen: J. Kok te Amersfoort. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Béroepen te Rhenen: J. Panne- koek te Terneuzen. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen naar Utrecht: J. Blase te Dordrecht. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Firesoheloo: H. V. v. d_ Flier te Doetinchem. RUILBEURS LEIDEN De ruilclub Konings- kerkBoshuis en de Leidse afdeling van De Verzamelaar organiseren za terdag een grote ruilbeurs in het An- toniusclubhuis aan de Mare. Er is ge legenheid voor het ruilen van postze gels, sigarenbandjes, lucifermerken, suikerzakjes, speldjes, munten, enz. Men kan er trecht van 1017 00 uur. Nieuwe party in V.S. Aanhan gers van George Wallace, de oud gouverneur van Alabama, die vorig jaar als onafhankelijk kandidaat meedong naar het Amerikaanse pre sidentschap, hebben een nieuwe par ty opgericht die beoogt „Amerika te redden". Voorzitter is William K. Shearer uit Los Angeles. De oprich tingsvergadering werd by gewoond door circa 150 afgevaardigden uit 26 staten, maar had kennelijk niet de instemming van Wallace. Hy werd tweemaal uitgenodigd om te komen, maar reageerde niet. LEIDEN Een groep Leidse dames heeft als hobby-onderwerp gekozen spinnen en weven. Éénmaal per maand komen ze by elkaar om de gesponnen en geweven stoffen te to nen en er over te spreken. Het hand- spinnen en -weven is een kostelyke vrye-tydsbesteding, maar vraagt ge duld en tyd. Deze week houdt de Leidse Weef- kring een expositie in de Chr. Lagere Tuinbouwschool te Rynsburg (Sandt- laan-hoek Spinozalaan). tegeiyk met een bloemen-show dinsdag van 610 uur en woensdag tot vrijdag van 10-10 uur. Een groot aantal artikelen wordt tentoongesteld: stoffen voor mantels, en Japonnen, kussens, tafelkleden, wandtapyten, handtassen, enz. De wandtapyten zyn merendeels in go belintechniek geweven. Zeer exclusief is b.v. een wandtapyt in Spaanse motieven, waarin verschillende tech nieken (spinnen, weven, borduren, naaien en haken) zyn gecombineerd. De ontwerpen, door de dames zelf ge maakt. getuigen van een ryke fan tasie. Tydens de expositie wordt het we ven en spinnen gedemonstreerd op een weefgetouw en een spinnewiel. Bovendien is de bloemenexpositie, waaraan meer dan zestig oud-leer lingen van de tuinbouwschool hebben meegewerkt, de moeite waard. LEIDEN Voor de tweede voorstelling in het seizoen, die de Koninklijke toneelvereniging „Litteris Sacrum" zaterdag- avond in de Leidse Schouwburg gaf, was een thriller gekozen, I „Madame Tic-Tac" van Falkland L. Cary en Philip Weathers. Al te veel behoefden Litteris' getrouwe bezoekers er niet van te ijzen, want de handeling was vrij doorzichtig. Er gebeurde maar één moord en iedereen kon wel ongeveer voorspellen, hoe het zou aflopen. Een uitblinker onder de gruwelverhalen was het dus niet. Maar het stuk had één verdienste: dat het een aantal helder geschreven rollen bevatte en dat de schrijvers de moeite hadden genomen hun figuren met enige details weer te geven. Het pleit voor de vertoning, dat men daaraan zou kun nen toevoegen: het leek haast of die figuren voor Litteris waren geschreven. De hoofdpersoon, die door de man hadden opgebouwd Eigenlyk schryvers in dit stuk ten tonele jammer, dat het reeds voor de aan- maar dit was waarschijnlijk meer het gevolg van de wyze waarop men haar beduidde, wat er tegen haar ge zegd werd; een soort computertaal door tikken op de hand. waardoor een toch snelle gedachtenwisseling werd bereikt. Zeer sterk was haar optreden met name in het laatste bedrijf, waarin zy de uitdaging van haar tegenstander heeft aanvaard. De wyze waarop zy, hulpeloos, by de tapkast neerviel, was bepaald in drukwekkend. wordt gebracht, is een oudere vrouw, die ondanks het feit, dat ze zowel blind als doof is, haar omgeving re geert. De naam Tic-Tac biykt aan het feit ontleend, dat men met haar van gedachten wisselt door tiksigna- len op de hand. Het domein waar haar macht zich uitstrekt, is een café. De bezoekers van dat café, aldus biykt al gauw. zyn van twyfelachtige allure. Er wordt een vang van de vertoning by open doek te zien was. want daardoor werd het verrassingselement daarvan enigs zins weggenomen. Het gaf echter wel gelegenheid zich tot in details te overtuigen hoeveel werk er van dit voor een amateurvertoning steeds zo belangryke onderdeel was gemaakt. Alle hulde aan de ontwerper, die er bovendien in zyn regie tot in kleinig heden (b.v. de amusante doorkyk Sterk spel kraak gepleegd en er is sprake van jes door de ramen en later het op en afstappen van Madame) een vak- verraad. En met dat verraad ont wikkelt zich de kernhandeling van kundig gebruik van had gemaakt, het stuk, het trotseren van Mada me Tic-Tac's macht. Dat deze over heersende vrouw, hoe benauwd haar positie ook wordt, de baas zal bly ven. zit er voor de toeschouwer En dan komen we tot het vertoon de spel. Daarin lag. gezien de niet al te grote kracht van het stukje, de 'dik waarde van deze vertoning. Het be- ln. Veel meer zullen we over de ge heimen van het stuk niet vertellen. Het behoort immers tot de elemen ten van een thriller, dat men voor verrassingen gesteld wordt. hoeft geen betoog, dat de rol van de meesteressen van het gebeuren. Ma dame. een kolfje naar de hand van het sterk dramatische talent van me vrouw Co Hageman-Verhagen was. Van het eerste ogenblik af. nog voor dit was uitgesproken, overtuigde zy volledig van de blindheid van deze Voor ons was de eerste verrassing vrouw en zy hield dat gedurende het het zeer uitgewerkte, alleraardigste hele v erdere verloop zonder ook café- décor, dat de mensen van Lit- I maar één verflauwing vol. Haar tens onder leiding van Bob Hage- doofheid was minder spectaculair. Verrassing Geconstateerd mag worden, dat ook de figuren om Madame heen verrassend sterk spel te zien gaven. In de eerste plaats gold dit naar on ze smaak voor mevrouw Bep van den Wyngaard-de Vries in de mocilyke rol van het miesje Beth, Madame's rechterhand en betrokken in alle ver- wikkelingen. Zeer zuiver gaf zy elke reactie weer. Maar ook de grote te genstander Clem, de man zonder enig menselyk gevoel, werd door Bram Harteveld overtuigend gebracht. Zyn optreden bleef vry van elke opgeleg de fielterigheid, waartoe de rol zo ge- makkelyk aanleiding zou hebben ge geven. Een knappe prestatie! Bob Ha- geman had naast zyn met succes vervulde taken van décorontwerper en regisseur ook nog de wat kleine re rol van de chaffeur Rudge, die vermoord wordt, op zich genomen, j Ook dat deed hy met begrip. De lyst van medespelenden was groot. Joop Segaar als de bedreigde zoon Luke overtuigde eveneens. Bram Hassel- bach speelde ervaren en beheerst de medeplichtige Hobby. Nelleke Bol. biykens.de rectificatie in het pro gramma ingevallen voor deze roL boeide met een tot in onderdelen vo yante Marguérite, meisje van lichte zeden Annet Pieters-van de Staak was een pittige, eveneens losse juf- LEIDEN Een heerlijk zonni ge zondag was het, waarop velen erop uit trokken om bijvoorbeeld ln de Leidse Hout de resten van de winter te zien smelten. Er lag nog Ijs in de sloten en sneeuw op het land en de vogelvoederende leden van de Dierenbescherming bleven actief. Bijzondere activiteit legde ook nu de leider van de voederingsactie de heer De Ridder uit de Hartman- straat. aan de dag. samen met de gaf een aardige mrs. Parson. Leo beren Van Ingen Schenau van de Gaykema was de correcte sergeant Hogewoerd en Van Brussel van de Harris en mevrouw Selma Hageman- Zoeterwoudsesingel. Zy hadden veel Oele gaf op het laatst treffend biyk moeite met het vangen van een rei ger. die door de langdurige winter periode in de Nieuwe Ryn in moei- ïykheden was geraakt en by wyze van spreken het kopje liet hangen. Dagenlang waren andere dieren vrienden bezig geweest met het van gen van riviervis en het voeren van de reiger, die hierdoor in leven bleef. Met een schepnet haalde het ge noemde drietal gistermiddag de vo- gri uit het ys-water. Met een auto werd de reiger naar het Dier. r.n-rk DEIN HAAG 'ANP) Meer dan Wassenaar gebracht, waar een ver- 50.000 personen, hebben er zaterdag warmde volière klaar stond om te voor geeorgd dat de manifestatie dienen als .ziekbed" voor de vogel „kunstdrukte" in het Nederlands De Dierenbescherming is bly met Congresgebouw in Den Haag haar dit staaltje van dierenvriendschap naam eer aandeed. Met deze „kunst- I en met de reacties ook in geld I drukte" wydde het publiek de nieu-idie zyn gekomen naar aanleiding we congresmammoet in de residentie van het artikel in het Leidseh Dag officieel in. blad over de frouw Chloe Anny Beerbaum-Meyer van vrouweiyk leed. D. KOEKEBAKKER Kunstdrukte trok 50.000 bezoekers Met groot enthousiasme woonden over de vogelvoedering. De heer De Ridder zegt: „Nu is geble- de kunstminnaars voorstellingen by ken. dat er behalve dierenmishan van om. 't Nederlands Dans Theater, debug ook dierenliefde voorkomt in de slagwerkers van het Residentie- Leiden en dat is iets om verheugd orkest, het Scapino-ballet. de to- over te zyn. j neelgroep Arena—Nieuwe Komedie, een gamelan-orkest, de Koninkiyke Militaire Kapel, cabaretier Paul van Vliet, een groep oJ.v. Mlsja Mengel berg, poppentheaters, voordrachts kunstenaar Albert Vogel, a capelle zangers en de sopraan Ank Relnders. Voorts kon men lichtshows van Llvinus van der Bundt by wonen, shows van het kostuummuseum, dia lezingen van het postmuseum, mode- j shows, of zef de draaischijf van de pottenbakker of het weefgetouw han teren, of luisteren naar en dansen 1 op muziek van combo's en muziek- j groepen. Ook de filmliefhebbers wa ren niet vergeten, terwyi er tegen gereduceerde prijzen kunst te koop was in de vorm van schilderyen van 'een aantal Haagse kunstenaars. Brom f ietsberijders gewond in \erkeer LEIDEN Een bromfiets en een fiets gingen tegen de grond, toen zaterdagmiddag op de Rynsburgei - singel een auto met aanhanger uit week De beryders van de bromfiets een 17-jarige Leidse aan het stuur, en een 50-jarige Leidse duopassa- giere, kregen beiden een hersen schudding en werden per EHD naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3