Massale executies op Java Israëli's bestoken guerrillastrijders Het hele bedrijf naar Ajax Koning en president Velekustvaarders5 op zonnige zondag Moskou wil Berlijnse verkiezing ruilen voor een „pasjesregeling" (Duet Van Z. vraagt 'jï dag uitstel Vrij koud B N V. «.d. Velde Citroën Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 24 FEBRUARI 1969 No. 32722 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs: J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling:), losse nummer* f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze reisredacteur Henk Kolb) SEMARANG (GPD) In Indonesië vinden nog steeds massale executies plaats van communistische gevangenen. Alleen al in de streek rond de stad Poerwodadi, ten oosten van Semarang, hebben bataljons van de Diponegoro-divisie, met hulp van de burgerwacht ,tfanra", in minder dan twee maanden omstreeks 3500 veronderstelde aanhangers van de PKI (Partai Kommunis Indonesia) terechtgesteld. De slachtoffers wier zaak nooit behoorlijk werd onderzocht en tegen wie nimmer een gerechtelijk vonnis is uitgesproken kwamen voor het merendeel om het leven door een slag met een staaf ijzer in de nek. Deze „zuiveringsacties" hebben lich voltrokken op initiatief van plaatselijke militaire commandanten, ronder dat daartoe vanuit Djakarta opdrachten waren verstrekt en bui ten medeweten van president Soe- harto. De voortdurende dreigende arrestaties en executies hebben de bevolking van het per traditie sterk, communistisch georiënteerde Mid- den-Java in een angstpsychose ge bracht, die tot een abnormaal hoog aantal zelfmoorden heeft geleid. De militaire commandant van Poewoda- overste Zedjosoewarno, zei in een toespraak: „Het is maar beter dat degenen die zich niet geheel zuiver op de graat voelen, zichzelf zuiveren voordat wij het doen". Tussen de burgerij en het leger heerst dan ook een uiterst gespan nen verhouding temeer nu de mili tairen er niet in geslaagd zijn de executies en de afschuwelijke tone len, die zich daarbij afspelen, geheim te houden- Enkele lokale „Hanra"- functionarissen, door het leger ge dwongen bij de moordpartijen te as sisteren. zijn gek geworden van wat z(j hebben moeten zien en doen. Het staat vast dat „bekentenissen" „getuigenverklaringen" worden ifgedwongen door martelingen, waar bij de duimen, de slapen of de ge slachtsdelen van de arrestanten on- >r elektrische stroom worden gezet, let het onthullen van o.a. dergelij- j zelfgeconstrueerde „komplotten' EN" Voor liet 'laatste woord' inftfr P» >1 t! UTRECHT (GPD> Hans van Z. verraste vanmorgen de Utrechtse hie techtbank opnieuw door vierentwin- VOOflüg uur bedenktijd te vragen om zich grondig te kunnen voorbereiden op njn laatste woord. De rechtbank heeft na overleg in de raadkamer in gestemd met het verzoek van de verdachte. Het verzoek kwam, nadat zijn raadsman mr. F. P. van Ravens- vaaij bet pleidooi had gehouden. ,arin deelde de raadsman mee. dat hÜT de eis van de officier van Justitie tegen zijn cliënt gezien de feiten niet onrechtvaardig vindt. Wel vroeg hij zich af of de recht- ink met de eis moet meegaan om dat de combinatie van levenslange gevangenisstraf en ter beschikking stelling volledig met elkaar in strijd „Levenslang en t.b.r. maakt voor Hans van Z. het leven uitzichtloos", aldus mr. Van Ravenswaaij. „On danks het feit. dat de maatschappij ;en herhaling van deze moorden worden beveiligd, moet Hans redelijk kleine kans hebben nog iets van zijn leven te maken". Een bepaalde suggestie kon hij de recht bank echter niet doen. De advocaat vroeg tijdens zijn Pleidooi vrijspraak voor de moord op Elly Hagers omdat daarvoor vol gens hem geen enkel bewijs zou ijjn. In alle andere zaken heeft Hans Z. steeds direct en volledig be kend. aldus mr. Ravenswaaij. rechtvaardigt het leger zijn straffe optreden, dat binnen het raam van de op Midden-Java nog steeds voort durende staat van oorlog en beleg, nauwelijks door rechtsregels wordt beperkt. Welsprekende bewijzen voor de wil lekeur waarmee het leger pleegt op te treden, vormen de bordjes, die men aan eenvoudige kamponghuizen kan zien hangen, met de tekst: „Hier woont het gezin van een militair". Poerwodadi, gelegen in een zeer ar melijk maïs-gebied, telde aanvanke lijk in zijn omgeving vier centra waar de gevangenen werden vastge houden. Daarvan zijn er nu nog twee over. De tweor andere kampen zijn opgeheven de bewoners ver moord. Hun stoffelijke resten be vinden zich ln massagraven, in ge bieden die door eenheden van poli tie en leger zorgvuldig afgesloten worden gehouden. Bijvoorbeeld de streek Koedoes: acht dessa's, ver deeld in veertien zelfstandige be stuurde wijken. Slechts in vier van deze wijken hebben geen executies plaatsgehad. Onder de hoge djati-bo men naby de tien andere dessa's liggen graven waarin telkens 25 do den zijn geworpen. Het zijn geen bekende namen: Bandjarsari. Tandjoengsari, Gro- bogan, Pakis. Tjrewek. Sima, Band- jardawa. Kalisari. Zij staan niet aangegeven op de doorgaans verve loze richtingaanwijzers langs de er barmelijke wegen, waarover slechts een ossekar zich redelijk kan ver plaatsen. Doch op het punt waar de wegen naar het Koedoes-gebied be ginnen staan argwanende militairen en leden van de burgerwacht ieder een zorgvuldig gade te slaan die passeert: naargeestige doden wacht voor duizend slachtoffers, daar begraven. SOEST (GPD) „Ik heb een ge zond bedrijf, ik verdien leuk en daar wil ik 't personeel ook van laten pro fiteren", zegt de heer A. W. van den Dyssel '40». directeur van de chemische industrie Procar in Soest. Daarom heeft hij besloten op 5 maart zijn bedrijf een dag te sluiten en het fabrieks- en kantoorperso neel en de vertegenwoordigers 'ln totaal 40 man» een reis naar Parijs aan te bieden. Hij heeft een bus ge huurd en kaartjes gekocht voor do beslissingswedstrijd Ajax-Benfica. Hij heeft aan deze aanbieding aan het personeel de voorkeur gegeven boven een uitkering in natura. ,Jk kan iedereen wel 5 tientjes geven, maar die zijn zo op. Hier praten ze jaren later nog over", zegt de heear Van den Dyssel Pater Vrijburg in woorddiensten AMSTERDAM (GPD) In do Amsterdamse studenteparochies zul len vanaf 9 maart naast de eucha ristieviering ook woord-diensten wor den ingevoerd. In deze woorddien sten kan ook de verloofde pater Vrij burg voorgaan. Dit is het resultaat van het overleg tussen het bisdom Haarlem en de Amsterdamse studen tenpastores. (Van een onzer redacteuren) KATWLJK/NOORDWIJK WASSENAAR De eerste, werkelijk zonnige winterzon dat- van dit jaar, heeft vele tien duizenden naar de Noordzeekust getrokken. Op de wegen naar de badplaatsen heerste een onge kende drukte. Zeer velen wilden blijkbaar profiteren van de zon en de frisse zeelucht door mid del van een fikse wandeling over het strand of door de duinen. Vooral in de kuststrook tussen Hoek van Holland en Zandvoon, was het bijzonder druk. Op de toegangswegen naar de bad plaatsen Katwijk en Noordwtik en naar het Wassenaarse Siae reden de auto's bumper aan bumper. De parkeerplaatsen in de badcentra waren al vroeg geheel bezet en ook op de grote parkeerterreinen hadden velen een plaatsje gezocht om hun auto's neer te zetten. Op do nog schaars geïnstal leerde terrassen van de restau rants aan de boulevards van Katwijk. Noordwijk, Scheve- ningen en Zandvoort was geen plaatsje onbezet. Er waren zelfs hoteliers, die hun torrassen in allerijl „bedrijfsklaar" lieten maken. Ook werd het zo nodige bedienend personeel opgeroepen. Over het strand wandelden vele duizenden mensen in de weldadig aandoende winterzon. En er wei-den door de jeugd ook al weer forten gebouwd en kuilen gegraven. Zo genoot iedereen op zijn wijze van deze door de zon overgoten zondag. Het opmerkelijke was. dat veei Duitsers onze badplaatsen had den opgezooht. Kennelijk met een tweeledig doel: wal frisse luoht inademen en kamers be spreken voor het komende zo merseizoen. Ook de zeevissers waren ln groten getale naar de kust ge trokken om te proberen een gulletje of tongetje te ver schalken. De bollenstreek mocht even eens niet over gebrek aan be langstelling klagen. Velen kwa men kijken hoe het stond met de bolgewassen Nu het sneeuw dek verdwenen is. zag men overal de groene topjes van de tulpen, narcissen en hyacinten door de aarde breken. Voorbo den van de komende lente. Dat waren ook de talrijke lammetjes, die men in de weilanden kon waarnemen. Overal kon men zien, dat de barre koude ook grote schade heeft aangericht. Op het strand lagen dode zeevogels, in het duin konijntjes, die het leven hadden gelaten door de koude en op het veld talloze hazen, die door gebrek aan voedsel de winter niet overleefden. JERUZALEM/DAMASCUS/AMMAN (AFP, Reuter, AP, DPA) Israël heeft vandaag met een aanval op opleidings kampen van Arabische guerrilla-organisaties in Syrië zijn vast beradenheid onderstreept om, zoals gisteren na een kabinets zitting werd meegedeeld, zichzelf te verdedigen tegen terreur acties. Schade De Israëlische luchtmacht voerde vanochtend vroeg een zware lucht aanval uit op de bases van de Pales tijnse verzetsorganisaties te El Ham- meh en Maisaloen aan de verkeers weg tussen Damascus en Beiroet in Synë. Daarna ontstond een luchtge- recht heeft zich te verdedigen tegen terreur Syrië heeft voorlopig alle burger vliegvelden gesloten cn ook het vliegveld Amman in Jordanië werd vanochtend enige tijd gesloten. De zwaarste aanval van de Israëli- vecht met Syrische Mig-straaljagers scho luchtmacht was vanochtend ge- waarbij volgens mededelingen uit richt tegen El Hammeh van waaruit. Damascus twee Migs-17 van Syrië en drie Israëlische Mirage-toestellen werden neergeschoten Het luchtge vecht duurde van zes tot acht uur Nederlandse tijd. Volgens Israëlische mededelingen keerden de aanvallen de vliegtuigen alle behouden op hun basis terug. De aanval volgde op een kabinetsvergadering in Tel Aviv waar besloten werd tot acties, om aanvallen als vorige week op een Is raëlisch verkeersvliegtuig op de Zwit- sersche luchthaven van Zürich, door Arabische terroristen te voorkomen. Daarna deelde minister van Buiten landse Zaken mee, dat Israël het volgens Israëlische zegslieden, toch ten naar Israël werden ondernomen Het tweede kamp, bij Maisaloen. leidt saboteurs op voor kampen in het zui den van Libanon, zo werd gezegd. Men zei voorts dat er enige honder den „Fedayeen" in twee kampen ge legerd waren, maar een Israëlische officier wilde geen schatting maken van het aantal doden. Van Israëlische zjjde wil men nog geen mededelingen doen over de om vang van de vanochtend aangerichte schade.. Er liggen enkele dorpen in de omgeving van de kampen maar de aanvallen waren uitsluitend tegen de twee bases gericht, zei men. George Habasj, de leider van het Palestijnse Bevrijdingsfront. het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, dat verantwoordelijk ia voor de aanslag op een supermarkt te Jeruzalem, heeft verklaard, dat her. front zich niets aan zal trekken van Israëlische vergeldingsmaatrege len. In een interview zei Habasj, dat de Palestijnen niets te verliezen heb ben: „Wij hebben alles al verloren en op het ogenblik hebben wij huizen noch land voor een toekomst". Ver rwac lit De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: veel bewolking en op 4e meeste plaatsen droog weer. Vrij koud met in de nacht en ochtend lichte vorst. Zwakke tot matige oos telijke wind. (Opgemaakt om 12.40 uur) Hoogwater te Katwijk te 9.17 uur en 21.56 uur, laagwater te 4.35 uur en 11.13 uur. Dit nummer bestaai uit 14 pagina's BRUSSEL (GPD) Vijftig jaar nadat de Amerikaanse president Wilson in juni 1919 België be zocht, arriveerde gisteravond om negen uur de huidige president. Nixon, met zijn vliegtuig op het Brusselse vliegveld Zaventem. Hij werd verwelkomd door Koning Boudewijn in donkergrijze over jas, rechts op de foto), premier Eyskens en een aantal leden van regering en parlement. Koning Boudewijn herinnerde aan de gastvrijheid, die zijn land aan NAVO en EEG verleent en toonde zich verheugd over het initiatief van de Amerikaanse president om door gemeenschappelijke actie de vrede te dienen. President Nixon memoreerde, dat het eerste bezoek van Koning Boudewijn na zijn troonsbestijging aan de Verenigde Staten was, terwijl zijn eigen eerste buitenlandse bezoek als president aan België is. Na een bezoek aan het koninklijk paleis in Brussel reed president Nixon naar het Hilton-hotel. (Voor verdere mededelingen over Nixons bezoek aan België zie men pagina 2). SCHWABACH (DGP) Als de Westduitse Bondsrepubliek zou be sluiten de nieuwe president op 5 maart a.s. niet in West-Berlijn te kiezen, zou Oost-Duitsland bereid zijn tot een pasjesregeling met Pa sen en Pinksteren. Deze verrassen de ontwikkeling kwam het afgelopen weekeinde, toen de Sowjetrussisehe ambassadeur in Bonn, TsarapSn. de Westduitse kanselier Kiesinger ach terna reisde, toen die gedurende het weekeinde in de buurt van Stuttgart vertoefde. Zaterdag was Tsarapkin al door leiden. Kiesinger in Bonn ontvangen. Hij had toen alleen het Westduitse ant- woord dn ontvangst genomen op een 1 I Russische protestnota inzake de pre- sidentsverkiezing in Berlijn. Giste- I ren kon de ambassadeur de West duitse kanselier echter meedelen, dat zijn regering het bijleggen van de strijd om de presidentsverkiezing zou beschouwen „als een stap. die bevor derend zou werken op de wederzij d- 16e betrekkingen". Daarbij bracht ht) het voorstel voor een pasjes regeling over. Kiesinger had geant woord. dat deze regeling een duur zame moest zijn. met andere woor den ook Kerstmis zou moeten be treffen en niet voor éénmaal zou moeten gelden. Na het bezoek, dat Tsarapkin zaterdag in Bonn aan Kie singer bracht, heerste in de Sowjet- meh en Maisaloen russische ambassade een koortsachti- band staat met di activiteit Waarschijnlijk heeft hrt El Al-vliegtuig in Zürich. Het ls ga tweede Israëlische luchtaanval uur De eerste was gistermiddag gericht tegen guer rillastrijders en geregeld^ Jordaanse eenheden ten zuiden van de Dode j Zee Het waren acties in het kader j van „actieve zelfverdediging" zoals rapkin tot concrete resultaten zal 1 De Arabische landen vreesden al sedert de aanval in Zürich een re- prcssaille. Na de aanval haastten Li banon, Jordanië en Egypte zich te verklaren dat zij niets met ae aanval te maken hadden dat de terroristen niet van hun grondgebied waren ver trokken. In de Libanese hoofdstad Beiroet is men van mening dat deze aanval, die verwacht werd. een antwoord is op de laatste Arabische guerrlla-actie in Israël. Er was toen geschoten op een bus met 50 Israëlische arbeiders waarbij een man zou zijn gewond Hei was de eerste maal sinds 1967 dal Israëlische jagers zich boven Sy- risch gebied begaven. Het telefoonverkeer tussen Syrië en Libanon is sedert de luchtaanval ver broken. Volgens een Syrische mili taire woordvoerder zijn. volgens de eerste gegevens twintig ouigers ge wond. onder wie een Libanese arts die per auto op weg was van Beiroet naar Damascus. Een hoge officier van de Israëlische generale staf deelde in Tel Aviv mee dat de aanval op de bases Al Ham- n i e t in ver band staat met de beschieting van ge Tsarapkin druk overleg gepleegd met I het Kremlin ln Moskou en met de btnara vierentwintig Oostduitse autoriteiten. Het directe I contact met het Kremlin geeft reden j tot optimisme: in Bonn verwacht men, dat het initiatief van Tsa- I gisteren door de Israëlische regering 1 is meegedeeld ADVERTENTIE ZUYIEN. NIJEVELTSTR. 372. WASSENAAR, TEL. 3013 ZÖEtERWÓUDSEWEG 23 - LEIDEN TELEFOON 21156 Zoon ex-koning Saoetl hier SCHIPHOL (ANP) Een terneer geslagen zoon van de gisteren over leden koning Saoed. prins Khaled Ben Saoed ben Abdel Aziz aal Seoed, is vanochtend met een eigen vliegtuig uit Athene op Schiphol aangekomen. Met betraande ogen zat hij vanoch tend in de aankomsthal buiten het kantoor van de marechaussee met zijn begeleiders op een bank gedul dig te wachten op de paspoorten, waarvan de registratie geruime tijd vergde. „Ik ben hier alleen gekomen voor een particulier zakelijk bezoek", aldus de prins, die zijn intrek ging nemen in het Amsterdamse Hilton-hotel. Zijn reis naar Nederland staat ln verband met de dood van zijn vader, waarvoor hij een financiële kwestie bij een bank in Amsterdam moet af handelen. (Zie ook pagina 2), j Uit het Leidsch Dagblad van 23 Februari 1869 Volgens beslissing van den kantonrechter van Wagenin- gen, voorkomende in het „Weekblad van het Regt" van l.l. Maandag, maakt men zich door des nachts over straat het Volksliedte zin- I gen, aan geene verwekking van burengerucht schul- 1 dig. Dit schijnt alleen het j geval, wanneer eenig ander lied hier gezongen wordt. Z.M. heeft verleend de volgende pensioenen o.a. aan: J. de Bruin, postbode f 98; Wed.e C. A. Rulijs f 199; G. J. Baltus. commies bij 's rijks bel. f 172.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1