Pronks eenzame strijd Vultink nog niet best op dreef De Ajacied die Eusebio buiten gevecht stelde Vreemd loterijtje van Zwolse Boys Om de Europese titel neo-kader 47/2 Amateurvoetbal afgelast „Ik pronk niet zo graag met mezelf" Australië klopt Westindiërs Post boekt weer zesdaagse-zege Microkorfbal Verkerk tweede in Levanger Moeilijk er Spijt VRIJDAG 21 FEBRUARI 1969 PAGINA 9 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEI DSC H DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD AMSTERDAM (GPD) Het wat bleke gezicht van Ton 'ronk (27) herinnert aan de lange woelige nacht, waarin Ajax bleet klinken op de stunt tegen Benfica. Tot ver na de kleine uurtjes dwaalde het overgelukkige team door de straten van Lissabon, dat allang mokkend was ingeslapen. Terug in het met wegdooiende sneeuw bekladde Amsterdam blijken de helden vermoeid en nog steeds beduusd van het mirakel. Pronk, lich telijk verbaasd over zijn eigen conclusie: „In de Europa Cup hebben alleen Manchester United en wij Benfica op eigen terrein verslagen. Dan mag je toch wel van een grootse prestatie spreken". DEN HAAG (ANP) De KNVB heeft het gehele amateurvoetbal- I programma voor zaterdag en zon- dag in verband met de toestand van de terreinen afgelast. Ook de i wedstrijden voor de betaalde b-elf- j tallen, die zaterdag zouden worden gespeeld, gaan niet door. Over het al dan niet doorgaan van het betaal- j de voetbal op zondag, wordt zater dag een beslissing genomen. Ras-Ajacied Ton Pronk (als tien jarige in de laagste klas, acht jaar later al aan de top) hielp met luide stem mee het wonder op te roepen door Eusebio te temmen. Trainer Gloria van het onluisterde elftal wees in de kleedkamer ook hem als een ran de uitblinkers aan. De Braziliaan bewonderend: „Ajax heeft veel aan hem te danken. In zijn (florerende) sportzaak herleest de geel-blonde Pronk, inwendig genietend, het lan ge lofdicht, waaraan nog steeds re gels worden toegevoegd. Uiterlijk echter schermt hij, gehard en voor- sichtig geworden door een keten recente teleurstellingen zijn vreugde over het succes af met een sluier van onverschilligheid. „Ik pronk niet graag met mijzelf". Ton Pronk beleefde Ajax-Benfica als een lijdzame reserve. „Ik was er voorbereid dat ik in het Olym pisch Stadion op de bank zou zitten. De laatste twee competitiewed strijden had ik immers ook gemist. Ik kon dat wel verklaren. Michels testte Barry Hulshoff, beschouwde hem als de man, die Torres in de lucht moest onderscheppen. Wij ver loren smadelijk met 1-3 en toen kreeg ik een beetje hoop voor de iturn. Het liep niet. Benfica regeer- te krachtig op het middenveld. Ik ontdekte voor mijzelf een kans je: door die hoop begon ik mij van- ilf te prepareren op Lissabon. Ik ifde er heel anders naar toe dan ar het eerste duel. Ik had op de een indruk gekregen van het sta- j dion daar. In visioenen zag ik mij zelf zal over de grasmat rennen". Versmade status De ex-internationiail heeft bij Ajax tot zijn verdriet al meer dan een seizoen de versmade status van wis selspeler. Twee weken na Real-Ajax (herfst '67) kreeg hij tegen Xer xes een liesblessure die tergend-lang zaam genas. Het herstel kostte hem zeker negen weken. Toch heroverde hij zijn plaats naast Vaso-vic. Maar in Neurenberg knorde hy in de dug out over zijn raadselachtige degrada tie. „Het verrastte my als een don derslag bij heldere hemel. Ik begreep er niets van, kon geen antwoord op het waarom geven". Als een pont zonder vast diénst-schéma voer hij heen en weer. De ene week lag hij buiten de lynen, een andere keer dreef hij in de achterste linie van Ajax. Pronk raakte echter nimmer op drift. „Ach, ik heb wel momen ten gekend, waarop ik weg wilde, ge transfereerd worden. Maar dan dacht ik aan de zaak, aan andere banden, die je onmogelijk kan af kappen. Dan vermande ik myzelf, dwong myzelf door te knokken, de strijd niet op te geven. Ik verwerkte alles alleen, sprak soms wel eens met psychiater dr. Zeven, die mij" enkele nuttige adviezen verstrekte, maar het gevecht leverde ik in eenzaam heid. Wat er precies aan mij schort te, houd ik liever voor mij. Een van de grieven was dat ik het bij vlagen wat te gemakeklyk opvatte. Ik was mij daar wel van bewust. Nu gaat er steeds een lampje branden, dat mij waarschuwt". Op de middag vóór AjaxBenfica had Pronk een verhelderend onder houd met zijn trainer („een hele gro te en dat zeg ik niet om hem te paaien") ik mijn naam als eerste van de mid delste twee. Ik viel helemaal dicht, begon te beven en te transpireren. Ik sliep samen met Muller, die ik had verdrongen. Maar hij heeft te gen mij niet geklaagd". Na het verkwikkend hazeslaapje vouwde trainer Michels de door hem geschetste kaait met taktische aan wijzingen voor zijn kernploeg open. „Hij zei alleen maar tegen mij „Eusebio is jouw man." Dan weten wij wel wat hij daarmee bedoelt. Ik was nog te versuft om de opdracht Wijzer „Het was een heel openhartig en bevredigend gesprek. Ik ben er veel wijzer van geworden. Het is mij toen duidelijk geworden dat Michels waardering voor my heeft. Dat hij op me vertrouwt. Het is hem. bij voorbeeld, heus niet ontgaan dat ik ondanks de problemen in vorm groei de". Diezelfde avond stroopte hij nog niet het trainingspak af. Ontzet keek hij toe hoe Ajax in de sneeuw werd ingepeperd. „Benfica moet je met tempo verslaan. Maar dat lukte niet in Amsterdam, omdat wij het wisse lende spel van korte en lange passes niet konden opzetten in de glibbe rige en stroeve brei. De Portugezen speelden uitsluitend kort. Dat bleek wel mogelijk. Maar wy putten juist onze kracht uit de variaties. Uit het tempo maken". Het echec veroorzaakte een gefluis- fluister aan speculaties. „Velen wis ten mtf zelfs al te vertellen dat ik in Lissabon beslist zou meespelen. De onzekerheid slikte hy pas door tij dens de lunch op de dag der wrake. „Vlak voordat wij gingen rusten maakte Michels het elftal bekend. Hij noemde Hulshoff en toen flitste het door mij heen dat ik er weer niet by was. Maar plotseling hoorde ADVERTENTIE Ze zijn er weer: Tulpen! Massa's. Dagelijks vers van de veiling. Gezellig zo'n bos. Een kleine kleurexplosie in uw huis. En zonder bloemen is het toch eigenlijk maar een kale boel. Bruce Tulloh loopt dwars door de FS LONDEN «ANP) De Engels man Bruce Tulloh, die in 1962 tij dens de Europese atletiekkampioen- schappen in Belgrado blootsvoets de titel op de vijf kilometer veroverde, wil nog eenmaal in het nieuws ko men. Tulloh, die enkele malen Euro pees recordhouder was, gaat opnieuw een recordpoging maken. De Engelse leraar heeft zijn oog laten vallen op het „record" van de Zuidafrikaan George Sheppard. die in 1964 in 73 dagen de 4800 kilometer van New York naar Los Angeles aflegde. Tul loh heeft vakantie genomen om op 19 april aan zijn avontuur te begin nen. Hij rekent er op elke dag 72 kilometer te lopen en zo na 66 da gen In Los Angeles te zijn. Tulloh is al geruime tijd in training. Hij heeft zijn training inmiddels van 240 kilometer in een week opgevoerd tot 352 kilometer in vijf dagen. Op zijn tocht door de Verenigde Staten za! Tulloh begeleid worden door twee auto's te doorgronden. Later pas realiseer de ik mij welke taak mij was toege schoven. Maar lang heb ik er niet over gepiekerd. Ik wist- wat mij te doen stond. Ik moest voor alles voorkomen dat hy weer de Spiel- macher zou worden. Als hy gevaar lijk zou worden, was dat voor mij een slechte zaak, spookte het al maar door mijn hoofd." In de boeien Eusebio werd ogenblikkelijk in de boeien geklonken. ,Jk blokkeerde hem bij zijn eerste actie ergens aan de zijkant. Ik zat er meteen goed in. Dat gevoel pompte me vol zelfver trouwen. Eusebio moet je geen se- SYDNEY (ANP) Het Australi sche cricketelftal heeft de Frank Worrell trofee, inzet van de testserie tussen Australië en West-Indië, her overd. De Australiërs wonnen woens dag in Sydney de vyfe en laatste wedstrijd met 382 runs. Van de vijf wedstrijden in de serie zegevierde Australië er in drie, West-Indië was eenmaal de sterkste en een ontmoe ting eindigde in een draw. j De Australiërs hadden woensdag j slechts 43 minuten nodig om de laatste drie wickets van West-Indië, dat dinsdag op 303 voor zeven had gesloten, te nemen. West-Indië sloot I de tweede inning af op 352. De cijfers van de laatste wedstrijd i zijn: Australië: 619 en 394 voor acht gesloten. West-Indië: 279 en 352. ZWOLLE (GPDi Zwolse Boys heeft in een advertentie degenen, die kaarten hebben gekocht van een door de club' opgezette deelnemerskaarten-ac tie in de gelegenheid gesteld zich voor een verdere afwikke ling van de actie bij het be stuur te vervoegen, dat hiervoor tot 12 maart elke dinsdagavond zitting zal houden. Zwolse Boys begon, om aan geld te komen, vorig jaar bij zijn vijftigjarig bestaan met, een actie waarbij 500 kaarten aan de man moesten worden gebracht. Als prijzen werden in het vooruitzicht gesteld eer- personenauto, een televisie en een koelkast. De actie verliep echter traag en van de beoogde trekking op 1 mei van het vorig jaar kwam niets terecht. Verscheidene kopers van kaarten begonnen te morren, maai- men oefende geduld om dat Zwolse Boys beloofd had de trekking begin februari van dit jaar te zullen houden, hetgeen echter niet geschiedde. Bij de thuiswedstrijd tegen S.C. Gooi land werden van het restant ook kaaiden aan niet-leden ver kocht. Daarmee werd het ver eiste besloten karakter verbro ken en werd volgens de loterij - wet een vergunning noodzake lijk. Deze was er echter niet. Daarop werden van hoger hand de niet verkochte kaarten in beslag genomen, ook werd er proces-verbaal tegen Zwolse Boys opgemaakt, tevens kreeg de vereniging te verstaan, dat de gedupeerden hun geld moet worden terugbetaald, Zwolse Boys tilt hier echter niet zo zwaar aan, omdat de meeste kaarten toch onder de leden zijn verkocht. Het bestuur meent, dat velen van die deel nemers hun geld wel aan de club zullen laten. Degenen die er anders over denken kunnen desgewenst hun geld terug krij gen., aldus een woordvoerder van Zwolse Boys. Dit is wellicht de plaats waar Ajax en Benfica op 5 maart in Parijs hun beslissingswedstrijd zullen spelen: het Stade de Co- lombes, dat ruimte biedt aan on geveer 59.000 toeschouwers. Het stadion heeft geen lichtinstallatie, hetgeen zou betekenen dat de ivedstrijd in de middaguren wordt gespeeld. Een ander stadion dat in aanmerking komt is het Pare des Princes. Het beschikt wel over een lichtinstallatie, maar bezit een accommodatie voor slechts 20.000 personen. conde uit het oog verliezen, heb ik in Portugal geleerd. Hij doet alsof hü zich aan het spel onttrekt, maar dan plotseling schiet hy met de bal langs je. Hy is zo weg op de eerste meters. Hij wendt gemakkelyk, schermt de bal uitstekend af. Hy is wel getruct, maar geen erge kome diant. Nee, gemeen ook niet. Hy doet wel eens wat, maar zyn wy dan zulke lieverdjes?" De loyale cipier van Eusebio vlast op een herbenoeming voor 5 maart i in Parys. „Wy hebben misschien j het voordeel van een groot legioen. Maar wy zyn sinds Amsterdam lie- i ver de underdog dan de favoriet." Een prognose is in het kader van die I deemoedigheid niet te ontstelen. Hoewel „myn inziens hebben wij de klasse om de finale van de Europa- I Cup te halen." j IJshocky In een wedstryd voor het toernooi om de Coupe Internatio nal heeft de ijsrockeyclub Den Bosch gisteravond met 2-6 verloren van Luik. De Coupe International is reeds veroverd door het Tilburgse Tysc Trappers. ANTWERPEN (ANP) Het trio Peter Post - Patrick Sercu - Rik van Looy heeft de Antwerpse Zesdaagse gewonnen. In het laatste uur achter dernies legden de winnaars 64,065 km af en boekten zy een ronde winst op de grootste concurrenten. Post, Sercu en Van Looy reden in de 145 uur van de zesdaagse 3.129,75 km. Leo Duijn- dam bezette met zyn koppelgenoten i Fritz Pfenninger en Leo Proost de tweede plaats. Tour de France- winnaar Jan Janssen moest met Klaus Bugdahl en René Pijnen het I winnende drietal een voorsprong van maar liefst veertien ronden toestaan. De eindstand is: I 1. Post - Sercu - Van Looy (Ned. - Belg. - Belg.) 893 pnt., Op één ronde: 2. Pfenninger - Duyndam - Proost (Zwi. - Ned. - Belg.) 797, 3. Versehueren - Renz - Severeyn6 (Belg. - W-Dld. - Belg.) 748, Op zeven ronden: 4. Stevens - De Loof - Lelangue (Belg.) 561, Op veertien ronden: 5. Janssen - Bugdahl - Pynen (Ned. - W.-Dld. - Ned.) 706. Op zeventien ronden: 6. Steevens - Wagtmans - Oldenburg (Ned. - Ned. - W.-Dld.) 348. Op 23 ronden: 7. De Wit - Koel - Van der Lans (Ned.) 315. LEIDEN In de sporthal aan de Boshuizerlaan wordt zondagmiddag het volgende L.K.B.-programma af gewerkt: 14.00: Jun. B. Noorderkwartier A— Zuiderkwartier B, 15.10: Jun. B. Algemene BVicus Orientis A. 16.20: Jun. B. Danaiden BCres cendo A. 17.30: Ze kl. Algemene 3Crescen do 2. 18.40: 2e kl. Vicus Orientis 3 Zuiderkwartier 3. 19.50: 3* kt. Danaiden 4— KNS 4. Boksen In heit sportpaleis van Milaan zyn gisteravond twee Neder landse boksers verslagen door hun Italiaanse tegenstanders. De Nederlandse kampioen ban- tamgewicht Gerard Berkhout ver loor van de Italiaan Antonio Sassa- rini door een technische knock-out. Lichtgewicht Joop Kruis verloor op punten van de Italiaan Renzo Ores- pan Autosport De door de vereni ging van Grand Prixryders ingestel de Grand Prix Organizers Trophy is voor 1969 toegekend aan de Ko- ninklyke Nederlandse Automobiel Club, die in de Stichting Autoraces Nederland samen met de Nederland se Autorensport Vereniging de jaar- lykse Grote prys van Nederland op het circuit van Zandvoort organi seert. LEVANGER (ANP) Kees Ver kerk is gisteren tijdens internationa le schaatswedstrijden in de Noorse plaats Levanger voor vierduizend toeschouwers als tweede geëindigd in het algemeen klassement, achter de Noor Magne Thomassen. Verkerk won zyn rit op de drieduizend meter tegen Europees- en wereldkampioen Dag Fornaess in de snelste tyd van de dag: 4 minuten en 28,1 seconden. Fornaess kwam niet verder dan 4,38,4 (zesde). De prestatie van de man uit Puttershoek betekende te vens een nieuw baanrecord. De Noor Bjoern Tveter zegevierde op de 500 meter in 41,8 seconde. Ver kerk werd vierde in 42,6, Nottet vyfde en Eriks zesde. De resultaten waren: 500 m. 1. Tveter Noorw.» 41,8 sec., 2. Thomassen (Noorw 41,9, 3. Fornaess (Noorw.), 42,1, 4. Verkerk (Ned.). 42.6, 5. Nottet <Ned> 42,8. 6. Eriks (Ned 43. 3.000 m.: 1. Verkerk 4.28,1. 2. Not tet 4,30,5, 3. Guttormsen (Noorw.) en Stiansen (Noow 4.31,2, 5. Tveter 4.34,2 9. Eriks (Ned.). 4,40,3 Klasse ment: 1. Thomassen 87,100 pnt, Verkerk 87.283, 3. Tveter 87,500, 4» Nottet 87,883, 8. Eriks 89.717. COURCELLES (ANP) Enkele jaren geleden kwam de in ternationale biljartwereld tot de conclusie, dat de bestaande spelsoorten op driebanden en bandstoten na voor de top te gemakkelijk waren geworden. De toetreding tot de amateur- rijen van de Franse ex-prof Jean Marty, die een heel ander en beter systeem in de uitvoering van het kader introduceerde waardoor de moyennes tot een nog hogere piek werden gedre ven, droeg daartoe in niet geringe mate bij. In het kader 47/2 be voorbeeld behoorden algemene moyennes van 100 en meer al spoedig niet meer tot de uitzonderingen. Evenmin partijen in één beurt, ook niet in het 71/2. Daarom gingen er stemmen op om nieuwe, moeilijker spelsoorten uit te denken. Uit een reeks van suggesties werd het neo-kader 47/2 gekozen, waarin men. (door de 1 engtelijnen op 47 centimeter van de korte ban den te doen eindigen, het aantal vakken in dit soort kader van negen tot vyf reduceerde. De „uitvinders" waren echter geen echte biljarters en al vrij snel bleek dat zij opnieuw de vaardigheid van de top-kadristen hadden onderschat. Voor het eerste Europese kam pioenschap neo-kader 47/2, dat don derdag in het morsige Courcelles een voorstadje van Charleroi be gon, werd in enkele landen op na tionaal niveau gestreden om over de uitzending te beslissen. In Belgie maakte Tonny Schrauwen zyn eer ste partij van 300 caramboles in twee beurten uit met een slotserie van 297 De verwachting ie dan ook dat hier in Courcelles hoge scores zullen worden bereikt. Wat Nederland be treft staan de zaken er niet zo erg gunstig voor. want zowel Vultink als Bess ems (deze Limburger vervangt Soholte), hebben nauwelyks in deze spelsoort geoefend. Dat konden zy ook moeilijk, want vorige week nog waren beiden gewikkeld in de kwa- lifioatie-vijfkamp in Rotterdam. Er klonk ook spijt uit de stem van Vultink toen hy na zijn eerste ne derlaag tegen Müller moest consta teren: „Omdat wij geen nationaal kampioenschap hebben gespeeld, zijn wy nog bang voor dat spelletje. We kennen de moeilijkheden nog niet" Dat was duidelijk uit het spel van de Gelderlander gebleken. Zijn vechtlust liet overigens niets te wen- sen over, want nadat hy had gemis*. I en Müller in zijn eerste beurt hei Hans Vultink boekte een moeizame zege op de Spanjaard Galvez. Europees serierecord op 199 had ge steld, kwam Vultink met 66, 75 en 39 tooh nog tot het aanvaardbare moyenne van vijfenveertig rond Want na twee moeiiyke posities voor de Berlijner achtergelaten te heb ben, die prompt met nullen werden gewaardeerd, het Vultink na de 39 een redelijke stoot liggen en toen ging de Duitser met 101 uit. Ook Bessems was onwennig, maar zijn nederlaag (105300 in 3 beur ten» tegen Corin was niet zo ver- wonderlyk, want deze Wael is met Schrauwen (winnaar in zyn eerste party in zes beurten tegen Viera) favoriet voor de titel. Vultink had zyn zege op Galvez in de tweede party wel aangekon digd, maar er niet bij verteld hoe moeizaam het zou gaan. Dat had hij natuurlijk ook niet verwacht. „Die Galvez moet oppassen", zo had Vul tink na zijn nederlaag tegen Müller gezegd. Welnu, lange tyd i*ees er bij Vultink zelfs twijfel aan die woer den. Want hy faalde in het begin en de Spanjaard liep met kleine, maar nuttige series langzaam uit: 160 38 in 5 beurten. Toen pas kon Vul tink de baas worden over de tot dan onwillige knikkers Hy had een aanloop van vijftig' over het hele biljart byeen gegraaide caramboles nodig om vervolgens in yitempo op de kaderlyn naar 115 te snellen. Een simpel snystootje, normaal voor hem een zacht eitje, liep toen mis. Gal vez, die een dergelijke explosie niet meer had verwacht, was aangesla gen en ging praktisch gesproken k.o toen Vultink in zyn volgende beurt weer 88 glanzende punten scoorde waarmee de stand 204285 werd Galvez, die nog drie beurten kreeg aleer Vultink het vonnis voltrok, speelde van dat moment af te ner veus om nog echt gevaarlyk te kun nen worden en bleef op 260 staan. Bessems deed het heel wat slech ter dan Vultink. De jonge Limburger startte tegen Schrauwen met drie poedels, maakte vervolgens een be scheiden reeksje van 33 en mocht daarna heel lang op zyn stoel bly- ven schuiven omdat de Belg met een sublieme serie van 221 de Duitser Müller het kersverse Europese re- oerd ontnam. Nog twee beurten kreeg Bessems. die te zeer ondar de indruk van Schrauwens prestatie was gekomen, om zelf nog ve^l te presteren86—300 in zes beurten. Uitslagen Vultink iN.) 180 4 75 45.00 Müller (Dj 300 4 199 75 00 Spielmann (O.) 300 17 94 17.64 Galvez (S.) 300 17 81 17.64 Bessems (NJ 109 2 96 36.33 Corin (B.) 300 3 169 100.00 Viera OP.) 72 6 52 12.00 Schrauwen <B.) 300 6 127 50.00 Müller 300 14 75 21.42 Spielmann 244 14 94 17.42 Galvez 260 11 49 23.63 Vultink 300 11 115 27.27 Bessems 86 6 33 14 53 Schrauwen 300 6 221 50 00 Viera 108 9 26 12.00 Conn 300 9 101 33.33 De stand na de eerste dag luidt (achtereenvolgens punten serie, al- gemeen gemiddelde): 1. Schrauwen 4 - 221 - 50.00; 2. Corin 4 - 169 - 50.00 3. Müller 4 - 99 33.33; 4. Vultink 2 - 115 - 32.00; 5. Galvez 1 - 81 - 2000: 6 Spielmann 1 94 - 17.54; 7. Bessems 0 - 6 -21.66,8. Viera 0 - 52 - 12.00.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9