FOUTE CALCULATIES OOK DORZAAK PRIJSSTIJGINGEN Rechtsgevoeldat heb ik Witte veen komt Kamertegemoet Oude Nol met ellenlang strafblad: Uitverkoopgunstig Loonstijging: ongunstig J ivef vennootschapsbelasting y V,"V 7~ï Pas 1 januari '70 nieuwe RISKANT li VRIJSTELLING Studenten gaan „maagdenhuis" bezetten Directies moeten CAO aanvaarden Boerenpartij wil weten hoeveel voetballer kost Coördinatie - onderzoek 470.000 pillen uit de handel Geen vaste tarieven op de Rijn Hiswa in RAI Continentaal flat-voorstel verworpen Twee kinderen omgekomen bij bij felle brand Niet krankzinnig IJDAG 21 FEBRUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG (GPD). Wanneer het effect van de uitverkoop er niet was geweest zou de alarmerende stijging van de kosten van levensonderhoud in de periode van half december tot half januari van 3,5 procent nog een half procent hoger hebben gelegen. Met de invoering van de nieuwe omzetbelasting, de b.t.w., heeft ten dele een versnelde doorberekening van arbeidskostenstijgingen plaatsgevonden, begun stigd door de aantrekkende conjunctuur. Onjuiste calculaties (het niet volledig in mindering brengen van de oude omzetbelasting op produkten en diensten) van het bedrijfsleven 'hebben de stijging mede veroorzaakt. zijn drie kernpunten uit de yse van de prijsontwikkeling, minister De Block (Economische si) vandaag aan de Tweede Ka- heeft voorgelegd. De analyse 1 volgende week woensdag tij- het prijzendebat in de Tweede ler aan de orde. nister De Block zegt in de nota hy van plan is aan twee aspec- het vooruitlopen op kostenstij- en de onjuis/te calculaties, ie rest van het jaar bijzondere jacht, te schenken, bewindsman waagt zich in de niet aan een raming van het indexcijfer voor de gehele ad januari. „Dat is een zeer inte zaak". De conclusie als zou irijsstijging in de gehele maand ari het debbele zijn van 3.5 pro- iB echter onjuist. De directe in- van de b.t.w. op de prtfsont- eling doet minister De Block af een schatting van 1,1 procent, de analyse wordit de volgende ilitsing naar oorzaken van de rocent gegeven: 0m-r. (gesch. effect januari) z.g. voorraadeffect (on- calculeren) b, oogstinvloed en invoer- stijging i-effect en Kennedyronde aksaccijns, verhoging luis- f0}. ;lden t v dische zorg, overheidsta- arbeidskosten 1,1' 0.3% 0,3% uitverkoopeffect 4 0.5% 3.5% ilef. bewindsman wüst erop dat het iffsleven in januari nog geen er' ig had opgedaan met de btw en ög veel onzekerheid over de re inkoopprijzen bestond. Ook niet precies bekend hoeveel de lindering te brengen totale oude itbelasting was, die op de pro- en drukte. Als hulpmiddel heeft toen veelal de percentages ge- ïn, die de fiscus zal restitueren le per eind december 1968 aan- ?e voorraden. Deze teruggaaf liter geringer dan de totale ou- mzetbelasting die op de goede- 31 diensten drukt, armate de bestaande voorraden rijnen zal dit prijsstijgende t moeten verdwijnen, aldus mi- r De Block. Voorzover vooruit- pen is op kostenstijgingen zijn fan in de rest van het jaar geen verhogingen meer te verwach- zo meent de bewindsman. de specificatie naar goederen dienstencategorieën blijkt dat al de prijsstijgingen in de sec- medische verzorging, verzeke- en belastingen (10,4 procent) en ie van produkten uit voorname- agrarische grondstoffen (3,5 pro- belangrijke invloed hebben id op de stijging van het index- t gehele voedinsmiddelenpakket 50 een stijging van 2,7 procent te opstelling is als volgt: met een waarde van meer dan dui zend gulden. Gevolg is een trek van de Neder landse consumenten naar West- Duitsland. De communist M. Bakker diende een motie in waarin hij de regering uitnodigt de levering van gas. water, licht en vaste brandstoffen alsnog vrij te stellen van btw. Volgens de heer Bakker zijn het vooral de eerste levensbehoeften die door grote prijs verhogingen zijn getroffen. Hij wil een verlaagd tarief (4 voor textiel schoeisel, benzine, verf, behang, hout, kappers, wasserijen en wasserettes, zaken die nu met 12 pet btw zijn be last. Staatssecretaris Grapperhaus noem de de motie, die pas bij de plenaire begrotingsbehandeling in stemming zal komen, niet uitvoerbaar. Hij schatte de consequenties voor de schatkist op bijna een miljard gul den verlies. irische prod-, vis 1. agrarische grondst. ige industr. prod. en rheidstarieven dienstverlening verzorging, verzeke- m, belastingen. indingsverschil 2.2 3.5 2.7 0.9 3.5 6.7 G G i 0,43 0,62 1,01 0,07 0,15 0.41 0.72 0.09 KVP-er drs. Noteboom heeft ,e* Jtravond namens de vier rege- kt Spar tij en staatssecretaris Grap- iaus (Financiën) gevraagd ook ikope Nederlandse goederen die West-Duitsland worden Uitge- lfh t tijdelijk vrij te stellen van ts. Noteboom wil daarmee een ie maken aan de ongelijke con- fentieverhoudingen in Limburg en site, die zijn ontstaan doordat Duitse Bondsrepubliek restitutie i- 't op alle goederen die over de ur1 as worden gebracht, terwijl Ne- y bnd dat alleen doet op goederen AMSTERDAM (GPD) Een groep Amsterdamse studenten doet op het ogenblik pogingen medestudenten zover te krijgen, dat zij volgende week dinsdag overgaan tot bezetting van één van de universiteitsgebouwen, „Het Maagdenhuis" aan het Spui. De groep bestaat uit be stuursleden van de Algemene Studentenverenigingen Amster dam, de Studenten-Vakbewe ging en enkele faculteitsvereni gingen. De voorgenomen bezet ting is bedoeld als demonstra tie tegen ontwikkelingen binnen de universiteit, die volgens de groep niet juist zijn. In het bezette Maagdenhuis wil men gaan discussiëren over de bestuursstructuur van de universiteit. „Over de nota Posthumus en over de voor stellen van de commissie-An- driessen. Vervoersbonden: UTRECHT (ANP) De besturen van N.B.V., K.B.V. en P.C.B. heb ben met algemene stemmen van hun verantwoordelijk kader machti ging gekregen met de KNVTO een cao af te sluiten op basis van het op 13 februari 1969 tussen de on derhandelingsdelegaties van de KN VTO en bonden bereikte concept- akkoord. Het kader heeft echter een scherp protest laten horen tegen de weige ring van de directies van veertien autobusdienstondernemingen de cao te ondertekenen. Dit wordt volstrekt onaanvaardbaar geacht. Van de bondsbesturen wordt dan ook een krachtige aktie gevraagd teneinde te bereiken, dat de cao als- DEN HAAG (ANP) Dat de sportieve belangsbelling van parle mentariërs zich niet beperkt tot het volgen van voetbalwedstrijden op de televisie, blijkt uit de schriftelijke vragen die het bweedekamerlid Nuijens Boerenpartijtot de minis ters van Cultuur. Recreatie en Maat schappelijk Werk en van Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft ge richt. De heer Nuijens informeert er bij de bewindslieden naar of het hun bekend is, dat de Haagse voetbal vereniging ADO de Noorse voetballer Berg heeft aangetrokken voor haai elftal in de sectie betaald voetbal. De boerenafgevaardigde verlangt inlichtingen omtrent de grootte van het tra.nsferbedrag voor de aanstel ling van deze buitenlandse voetbal ler, alsmede of voor die betaling toestemming van de Nederlandse Bank vereist is. Voorts vraagt hij ot ADO in aanmerking komt voor een Op diverse plaatsen in het oosten en zuiden van ons land vreest men voor over stromingen nu de dooi door zet. De foto toont aan dat het Hengelo in Overijssel ernst is met de bestrijding van de wateroverlast, leder jaar op nieuw krijgt deze gemeente grote hoeveelheden ivater te venverken, waardoor steeds het centrum onder water komt te staan. Daarom wordt er nu een flink voorraadje zandzakken gemaakt. DEN HAAG (GPD) Minister Witteveen heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat hij bereid is de in gangsdatum van de nieuwe Wet op de vennootschapsbelasting te ver schuiven van 1 januari 191 naar 1 januari 1970. fiscale winstberekening aan te pas sen aan de wensen van de regering, misschien op de consument wordt afgewenteld doordat mogelijke ta riefsverlagingen niet worden door gevoerd. Minister Witteveen ontkende dat echter. Hij dacht dat de maatschap- Hij komt daarmee tegemoet aan j Pijen meer hun heil zouden zoeken het algemeen in de Kamer levende bezwaar tegen invoering van deze wet met terugwerkende kracht. Die bezwargn bleken uit het deze week veracht nen voorlopig verslag. Het bugettaire verlies van 55 miljoen dat. deze verschuiving ten gevolge heeft, zal worden opgevan gen door hogere opbrengst aan ven nootschapsbelasting. Deze hogere opbrengst vloeit voort uit een wijzi ging van de fiscale winstberekening, waarover de regering overeenstem ming heeft bereikt met de levens verzekeringsmaatschappij en Die wijziging brengt, mede omdat de levensverzekeringsmaatschappij en over de jaren '65 tot '68 nog niet de volledige heffing hebben voldaan, een zodanig bedrag in de schatkis-t dat er zelfs nog een overschot is, waarvan minister Witteveen gister avond nog niet omvang en bestem ming wilde meedelen. Voor de jaren '70 en volgende brengt de gewijzigde regeling ech ter geen verandering in de geraam de extra opbrengst van de vennoot schapsbelasting. De vaste kamer commissie voor Financiën, die gis teren de begroting van minister Wit teveen besprak, was met de ver schuiving bijzonder ingenomen. De socialist Vondeling vroeg zich alleen af of de toezegging van de verzekeringsmaatschappijen om de UTRECHT (ANP) Een woord voerder van het staatstoezicht op de Volksgezondheid heeft gisteravond meegedeeld, dat alle foute digoxine- Staatslening - Het ministerie van tabletten - waardoor vorige week Financiën heeft medegedeeld, dat twee hartpatiënten in het Juliana het bedrag van de 7 lening 19G9 ziekenhuis in Veenendaal over- ten laste van de Staat dei- Neder- leden uit de handel zijn genomen. Volgens de overheidsinstantie gaat het om een partij van ruim 470.000 pillen. Reeds de vorige week is alle apothekers en drogisterijen schrif telijk meegedeeld, dat de bewuste pillen gevaarlijk waren en niet meer aan de man mochten worden ge bracht. Ook de Onderlinge Pharmaceiti- nog door deze bedrijven zal worden subsidie, hetzij rechtstreeks, hetzii ondertekend. De werknemers in de via de Nederlandse Sportfederatie betreffende bedrijven worden opge- en de KNVB, ten laste van de be roepen zich eensgezind achter het i groting van het ministerie van CRM beleid van de bonden te plaatsen en I alsmede voor teruggave van de door hun houding te voorkomen datsinds 1 januari j.l. betaalde verma- een grote rechtsongelijkheid gaat 1 kelijkheidsbelasting. I.v.m. de op- ontstaan. De besturen van de drie bonden hebben zich bereid verklaard met de directies contact op te nemen om te trachten alsnog tot overeenstem ming te komen. Deze bereidheid houdt in, dat met alle toegestane middelen steun zal worden gegeven aan de werknemers die het beleid van hun directies onaanvaardbaar vinden. DEN HAAG (GPD) West- Duitsland zal afzien van vaste ta rieven voor het grensoverschrij dende verkeer op de Rijn. In ruil daarvoor zal Nederland de in sep tember vorig jaar van kracht ge worden sloopregeling voor bin nenschepen een algemener karak ter geven en in het kader van de EEG en de Centrale Rijnvaart meewerken aan een stilleg-rege- tuigente zien. ling. Tijdens de Hiswa wordt voor het Dit deelde staatssecretaris De rai- gebouw een geheel getuigde Keyzer van Verkeer en Waterstaat Lemster aak opgesteld. Op maan- gistermiddag mee na afloop van ^ag jq en dinsdag 11 maart wordt in een bespreking met de Duitse mi- internationaal congrescentrum nister van VerkeerLeberrai een symposium gehouden over Op de foto de beide bewindshe- j ontwikkeiingen die van belang zijn den: de Duitse munster van Ver- VOOJ. de bouw van 3achten. keer, Leber en de staatssecretaris De Keyzer. 1 AMSTERDAM (GPD) In het RAI-gebouw in Amsterdam wordt van vrijdag 7 tot en met zondag 16 maart de 14e Hiswa gehouden een internationale watersport- en kam- peertentoonstelling. Óp de tentoon stelling zullen ongeveer 1.000 vaar- schorting van de opheffing van de vermakelijkheidsbelasting. Tenslotte wil de heer Nuijens graag weten of aan Berg een offi ciële werkvergunning is uitgereikt teneinde zijn werkzaamheden in Den Haag te kunnen aanvangen, alsmede welke voorwaarden aan zo'n vergun ning zijn verbonden. landen is vastgesteld op 350 miljoen gulden. Aangezien de inschrijvingen op deze lening dit bedrag overtref fen. wordt hierop 24.2 toegewezen Biafra-actie De Stichting Vluch telingenhulp Biafraconflict heeft be sloten aan elk van de vier organi saties, die in de stichting samen werken het Rode Kruis, Mensen in Nood. Oecumenische Hulp en Unicef f 500.000.uit te keren Zij is daartoe in staat gesteld door I sche Groothandel in Utrecht, die de de opbrengst van de laatste actie, j pillen in voorrad had, is door het die tot en met 19 februari f 2.171.000 staatstoezicht op de Volksgezond- heeft bedragen. heid ingelicht. Wapendiefstal - Inbrekers hebben D* officieren van Justitie in Ara- uit de winkel van een wapenhande- I hem en Utrecht gaan in samenwei- laar te Venlo Jachtgeweren en buk- j king met de Rijkspolitie in het dis sen meegenomen met een gezamen-1 strict Utrecht, het staatstoezicht op lijke waarde van vijfduizend gulden de Volksgezondheid en het gerechte - Vier jachtgeweren en patronen zijn I lijk laboratorium in Den Haag een in de sneeuw teruggevonden. Men gecoördineerd onderzoek instellen neemt aan dat de dieven in hun j naar de schuldvraag, werk zijn gestoord. Uit het door de rijkspolitie in het Grote inbraak - In de juweliers- I «fWct Utrecht ingestelde onderdek zaak J M. G. Saens in Capelle aan "li de OPG is inmiddels gebleken, de IJssel is in de naeht van woens- dat de grondstoffen voor de tablet dag op donderdag ter waarde van ten zijn betrokken van de Amster- 170.000 gulden aan juwelen gestolen damse chininefabriek in Maarssen. De heer Saers is niet tegen diefstal Deze fabriek krijgt de grondstoffen I verzekerd. van een fabriek in Hongarije. in een winst. hogere inhouding van de DEN HAAG (ANP) Het Inter nationale hof van Justitie heeft gis teren met elf tegen zes stemmen de stelling van Nederland en Denemar ken verworpen dat de afbakening van het continentaal plaat zodanig dient te geschieden dat deze twee landen eik een gebied van ruim 60.000 vierkante kilometer hebben en West-Duitsland 23.000 vierkante kilometer. Nederland, Dfenemarken en West- Duitsland dienen in onderhandelin gen overeenstemming te bereiken over een billijke afbakening. Bij deze onderhandelingen moet rekening worden gehouden met de vorm van die kustlijnen (zoals be kend heeft West-Duitsland een holle kust), met de aanwezigheid van olie en gas, en met het element van een redelijke mate van evenredig heid. Het hof kwam tot de conclusie dat Nederland, Denemarken en West- Duitsland niet verplicht zijn het con tinentaal plat te verdelen volgens het gelijke afstandsbeginsel, d.wa. dat de grens wordt gevormd door een lijn die overal even ver verwij derd is van de dichtstbijzijnde kust van de betrokken staten. DEVENTER (GPD) Door op het toilet te gaan zitten terwijl hun mogelijke redders langs hen heen liepen om een broertje te redden, zijn gisteren twee kinderen van het gezin Molenaar door verstikking om het leven gekomen bij een felle brand in hun woning in Deventer. De 5-jarige Bennie en zijn 4-jarig zusje Christie moeten naai' alle waarschijnlijkheid de achterdeur hebben willen openen, maar vonden deze gesloten. De weg naar de voor deur was door de vuurzee inmiddels afgesloten. Hun moeder (mevrouw Molenaar- Keizer) wierp direct na het ontdek ken van de brand de 3-jarige André uit het slaapkamerraam in de ar men van gealarmeerde omstanders. Zijzelf sprong van de eerste ver dieping en moest met lichte verwon dingen in het ziekenhuis worden op genomen. Het jongste kind van het gezin, de anderhalf Jaar oude Henk werd door resoluut ingrijpen van omstanders uit zijn bedje gehaald en in veilig heid gebracht. De vader van het ge zin was op het moment van de brand op het werk. Het voorlezen van het strafblad Een van die kerels ging toen even in van Oude Nol vormde gisteren de waterrien TerwU' 1 jj t~\ I daar staat kijkt hy dooi een raam opening van de middagzittmg. De jn egn siaapkamer en wat ziet ie? president vroeg of hij daar bezwa- op een nachtkastje lag een hor ren tegen had, maar de oude baas loge. Hij pikt dat klokkie en even zei: „Dat kan me niks schelen, tat«r worden we alle drie gearres- teerd. Toen bleek dat die twee op een hoor. Ik ben geen moordenaar en kraak u(t waren. Maar ik was de geen flikker". j sigaar. De rechtbank gaf me er drie Niettemin bleek dat Oude Nol in !aar voor zijn zesenzeventig-jarige leven niet minder dan 34 maal was veroordeeld, waaronder enkele malen wegens ge weldpleging. „Maar dat was lang geleden meneer de president. Toen stond ik mijn mannetje nog. Ik ben nou een oude man". En even later: zeggen? Maar dan hoop ik niet dat ik u beledig. Ik heb zes jaar on schuldig gezeten omdat ik twee keer voor niks ben veroordeeld. Begrijpt u dat? Kijk mij aan! Dat doet mij pijn, edelachtbare. En als u dat nou gaat voorlezen dan word ik er aan her innerd en dan word ik heel woedend. President: „Dan zal ik het niet voorlezen". Maar Oude Nol liet zich niet af schepen. Eén van de twee volgens hem verkeerde vonnissen lichtte hfj als volgt toe: .Jk loop in 1934 een keer in Amsterdam en daar loop ik zo maar twee kerels tegen het lijf. Enfin, we lopen met z'n drieën door. De president stapte over op de rap porten die ondermeer zijn opgemaakt toen Oude Nol enige weken in de psychiatrische observatiekliniek in Utrecht is onderzocht". Daar heb Mag ik eens wat ik niks mee te maken op mijn leef tijd". protesteerde Nol. „Met die din gen zijn ze te laat bij mij. Ik ben trouwens niet krankzinnig". Voorzichtig, las de president de conclusie van het psychiatrische rap port voor: „De conclusie is dat u lichamelijk een heel gezonde man bent (Nol: „Ik mag er wat dat betreft nog best wezen hoor"). maar de psychiaters menen dat als u de tenlaste gelegde feiten in derdaad bedreven zou hebben (Nol: „Maar dat heb ik goddank niet Dat u zich niet de wil kon opleggen om het niet te doen en men meent dan ook dat u ver minderd toerekeningsvatbaar bent" Even was het stil. Toen brak de OUDE NOL (76) zes jaar onschuldig gezeten oude Nol in schaterlachen uit. „Ha, ha. ha. ik niet toerekenbaar? Maar nou moet ik toch heel hard la chen President: „Ja, en men adviseert de rechtbank een eventuele gevan genisstraf te doen volgen door een tea- beschikkingstelling van de rege ring. U weet wa.t dat betekent?" Nol: „En of ik het weet. Maar dan voorspel ik u dat er dan de grootste ongelukken gebeuren". President: „Verder wordt in het rapport opgemerkt dat u een sterk ontwikkeld, maar een zeer eigen en subjectief rechtsgevoel hebt". Nol; „Rechtsgevoel, dat heb ik, ja". Jaren geleden wist hij uit een ver pleeginrichting te ontsnappen. „Ik heb me toen in Utrecht door vijf dok ters laten onderzoeken. Die zeiden allemaal: Nol. er is niks met je aan de hand. En toen wist ik dat niet ik. maar het hele zooitje van die inrich ting en gek was". Mr. Simon wees hem erop dat hij vroeger toch wel wegens geweldple ging is veroordeeld. Nol: „Ach. dat is onzin. Ik pleeg nooit geweld. Ik zal u wat anders zeggen: ik kan het wel zonder". En om te demonstre ren op welke wijze sloop hij naar de groene tafel, keek snel om zich heen maakte een fluitend geluid en deed alsof hij een portefeuille van het vloeiblad van de president weghaal de. „Zo kan het toch ook?" zei hij triomfantelijk rondkijkend. Mr. Simon: „Maar misschien laat je het plegen van geweld liever aan anderen over?" Nol: „Ik? Nooit! Zowaar als ik hier sta. Ik heb berovingen met ge weldpleging zelfs vele malen voor komen".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7