plannen voor Mogelijkheden voor abortus universiteit erruimen in toekomst Uitbreiding Maasvlak! Geheugenverliesbij vele getuigen •T0T9T0T9T0 attentie! Acht rechercheurs op zoek naar onderduikers dl en VVD voorstanders in Tweede Kamer Rapport drs. Bos: 11 BEZWEKEN ONDER SNEEUWLAST procent voor oemkwekers Rooi vink wil premiedruk zieken J'omls verminderen Plan 2000 wil nop; dit jaar: o Grote voorraden munitie en rijst in Vietnam ontdekt if ingang van 22-23 februari a.s. (toto 28) is er een nieuwe wijze van prijsmelden. SDAG 20 ffiBRyjtfU I960 (Van onze parlementaire redactie) HAAG (GPD) De staatssecretaris voor de Volksge- dr. Kruisinga, heeft gisteren de Tweede Kamer toe een commissie van juristen en artsen in het leven te oepen, die moet nagaan of de wettelijke bepalingen voor richten van abortus provocatus niet kunnen worden id. JUE1DSCH DAGBLAD PAGINA 7 ze commissie was gevraagd rdvocrders van de PvdA en die zich voorstanders toon- ten dergelijke verruiming. tssecretaris deelde mee. dat ring van de Koninklijke ppij tot Bevordering der ast inmiddels druk over het raagstuk wordt gediscussi- de meningsvorming in me- ing is afgerond, wil hij het aan de in te stellen com- a juristen en artsen voor- itósecretaris bleek in eerste de Gezondheidsraad met de ran een dergelijke commissie belasten. ek de woordvoerders van PvdA echter een te om en tijdrovende procedure, mr. VederSmit iWDi en erts (PvdA.) wilden liever taatssecretaris zelf met een zou komen. Ook de CH- rder drs. Tilanus was in voor de instelling van een commissie. dr. Kruisinga neemt het vallen van abortus provo ons land overigens sterk af. »1 komt abortus thans min- dan op enig tijdstip sinds van deze eeuw. In de laat- aar is het aantal gevallen ilveerd. itssecretaris herinnerde er- een commissie van deskun- lici in 1966 de toenmalige heeft geadviseerd geen ver- van de wettelijke mogelyk- te brengen. Hij zei dat er- In het buitenland hebben ttd. dat uitbreiding van de erde abortus de illega'le abor- v bevordert dan doet af- •Europa en Japan heeft de- iding van de mogelijkheden preventief gewerkt. Daar- ilematiek volgens de on- dan ook niet alleen met [ing op te lossen VERDEELD ner toonde zich sterk ver- het vraagstuk van de rovocatus. De scheiding in de opvatting lag. zoals gebruikelijk. I ook nu weer tussen de confessionele en de niet-ccnfessionsle partijen. Mevrouw Veder Smit noemde de be staande situatie onbevredigend en wilde behalve wetswijziging ook be- tere voorlichting in de thans reeds bestaande mogelijkheden tot gelegali seerde abortus. Dr. Lamberts vroeg om een wette lijke regeling, waarbij abortus zou worden toegelaten als zulks zou ge- 1 schieden in een erkend ziekenhuis en AAG (ANP) Werkne- de bloemkwekerijen krijgen isverhoging van zes pet., pet. van de. toeslagen in Joon wordt verwerkt. De [-vergoeding wordt van f 40 gebracht. De normale wordt met 65 uur per kort. In verband hiermee Kier meer het aantal nor- rkzaterdagen teruggebracht 7. nieuwe collectieve arbeids- «nst voor de bloemkweke- op 1 maart ingaat, een ran een jaar heeft en geldt igeveer 2700 werknemers reenstemming bereikt in de tommissie bloemkwekerijen ndbouwschap. [kloon van de vaste vakar- de bloemkwekerij is thans irorden. Voor de losse vak- is het f 169,75. In verband te verwachten stijging van jeldpremie voor de losse ar- alle agrarische sectoren, rag per 1 januari 1970 lerhoogd met een gulden per op indicatie van twee artsen, waarbij de ongeboren vrucht niet ouder zal mogen zijn dan drie maanden. Omdat volgens recente enquêtes ongeveer de helft van alle Neder landse artsen aan een dergelijke re geling niet zou willen meewerken, stelde hij voor regionale medische bureaus op te richten, waartoe men zich in dat geval zou kunnen wenden. Mr. Imkamp 'D'66> bepleitte lega lisering van de abortus, terwijl de heer Wolff (CPN) meende, dat de bestaande wetgeving blijk geeft van een ..kwaadaardig paternalisme". Ook dr. Van der Lek 'PSP) vend dat abortus op sociale gronden moet worden toegestaan. Ook de confessionele woordvoerders wilden over het algemeen eerst de discussies in de medische kring af wachten. Mej. Van Leeuwen (ARP) vroeg de aandacht voor de mentale en sociale achtergronden die tot de illegale abortus leiden. Zij vroeg een duidelijke voorlichting aan de artsen over de bestaande juridische positie inzake de abortus. Mr. De Vreeze (KVP) achtte abor tus in werkelijke noodsituatie, mits uitgevoerd door een arts. volgens in medische kringen aanvaardbare maatstaven, aanvaardbaar. Nadere omschrijving in de wet achtte hy onjuist, omdat tenslotte toch de me dische ethiek beslissend is. eVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Roolvink is van plan iets te doen aan de enorme stijging van de pre mies voor de vrijwillige ziekenfonds verzekering voor kleine zelfstandigen en bejaardenverzekering. Hij zei gisteren in de Tweede Ka mer bij de behandeling van zijn be groting te streven naar een tijdelijk:- oplossdng waarbij de premiedruk voor de laagste inkomensgroepen per 1 januari 1970 wat wordt verzacht. De minister zal de SER. die zich al met de zaak bezighoudt, om een interimadvies vragen. Volgens de heer Roolvink zijn de premiekosten voor beide verzekerin gen dermate hoog opgelopen dat van een zeer klemmend vraagstuk moet worden gesproken. Hij was het eens met drs. Tilanus iCHU), die om dt tijdelijke oplossing had gevraagd, dat de grens van de sociaal toelaatbare premiestijging is oven-schreden. Sommige groepen zyn daari r niet meer in staat de premie op te bren gen. Eerder had ook de sooialist Ve'.- lenga in een motie om een oplossing voor deze zaak gevraagd. Zijn moti» komt. als zy tenminste niet wordt ingetrokken, de volgende week in stemming. ROTTERDAM (ANP) Nog dit jaar moet worden begonnen met de uitbreiding van de Maasvlakte In zuidelijke richting en met de ontwikkeling van de Hoekse Waard en het eiland Tien Ge meten tot haven- en Industrie gebied. Dit is de belangrykste conclusie uit t vandaag verschenen Plan 2000. een werkstuk dat drie Rotterdamse gemeentediensten (havenbedrijf, stadsontwikkeling en gemeentewer ken) maakten in opdracht van het Maasstedelijk gemeentebestuur. Het rapport geeft een visie op ha ve nuitbreidingen in de noordelijke delta. Het gemeentelijk rapport komt tot de verrassende slotsom dat mis schien met het uitvoeren van haven- pionnen op het eiland Voorne Put ten gewacht kan worden tot een vol gende generatie. Havenontwikkeling op Voorne behoort tot de mogelijk heden maar is op dit moment niet aan de orde. aldus de rapporteurs, die daar evenwel onmiddellijk op la ten volgen dat het de plicht is van de huidige generatie om een beslis- Sjng over de uiteindelijke bestem ming van Voorne Putten niet bij voorbaat onmogelijk te maken dooi de uitbreiding van Hellevoetsluis en de aanleg van bijvoorbeeld kassen. ..De mogelijkheid van haven- en industrieontwikkeling op Voorne zou dan uitgesloten zijn en dit recht mag de huidige generatie zich niet aan matigen. zo menen de rapporteurs. In het Plan 2000 wordt het mogelijk geacht dat de uitvoering van haven werken op Voorne Putten naar een later tijdstip kan worden verschoven als bijvoorbeeld de Maasvlakte vol doende kan worden vergroot. Een ander alternatief ten gunste van Voorne Putten kan men volgens de rapporteurs bereiken door in het Grevelingenbekken een geheel zelf standig havengebied van enorme af metingen aan te leggen. Veel enthou siasme kan men in het Plan 2000 (Van onze correspondent) EYSDEN (GPD) In de nacht van dinsdag op woensdag is het dak van de bioscoop „Modern" in Eysden over een lengte van 25 meter ingestort. Het pannendak, dat een zaal van 13 meter over spant, bezweek onder de ruim 50 centimeter dikke sneeuwlaag Alleen de gedeelten van het da.-: boven het podium en boven de ruim te, waarin de filmapparatuur staat opgesteld, weerstonden de druk en bleven overeind. Door de kracht van de instorting werd een van de zij muren omver gedrukt. Een gedeelte van deze muur kwam op een aan gebouwde garage van de buurman terecht. De totale schade wordt ge raamd op 90.000 gulden. De eigena ren zijn tegen deze schade niet ver zekerd. Van het Maastrichtse kledingma gazijn Cancelen stortte woensdag middag een glazen dak in onder het gewicht van sneeuw die van een gla zen dak schoof. Glas, balken en sneeuw kwamen in de win kei. terecht. Niemand liep verwondingen op. De schade aan kleding in de winkel en aan het dak wordt op enkele tien duizenden guldens geschat. overigens niet voor deze oplossing opbrengen omdat hiermee, aldus de rapporteurs, een uniek potentieel re creatiegebied van nationale beteke nis verloren zou gaan. De eerste fa sen van het P!an 2000 zullen zoals gemeld volgens de rapporteurs in I de loop van 1969 tot een begin van uitvoering moeten komen UTRECHT (ANP) In bijna alle sectoren van de Rijksuniver siteit in Utrecht is het toekomst beeld vaag. Ook in het ontwikke lingsplan (1969/1973) ontbreekt de visie Door de bestaande proce dures worden financiële middelen verspild en is de communicatie- weg veel te lang. Veel zaken „in behandeling" worden door de fei ten achterhaald. Dit staat te lezen In het rapport „Doelmatig functioneren van de universiteit" samengesteld door de directeur van het raadgevend effi ciency-bureau Bosboom en Hegener NV uit Amsterdam drs. J. B. M. Bos dat is uitgebracht aan hei college van curatoren van de Rijks universiteit. Er werden tal van on volkomenheden en gebreken aange stipt. In Leiden, Groningen en Amster- dam (Gemeente-Universiteit) worden op het ogenbük door hetzelfde bu reau onderzoeken ingesteld naar de doelmatigheid van het universiteits- i bureau en naar het werken van twee I faculteiten. Het onderzoekprogramma is zo sa- j mengesteld. dat de resultaten van alle i studies van wederkerig belang zijn De studies buiten Utrecht zullen dit jaar moeten worden afgerond. Drs. Bos en zyn medewerkers heb ben het curatorium in Utrecht aan geraden uiterlijk over twee maanden een permanent beleidsorgaan voc doelmatigheidsverhoging in het leven te roepen. In de periode van Juni tot en met oktober moet een instituut worden opgericht, waarin wordt gewerkt aan de samenwerking met andere univer siteiten, terwijl in oktober van dit jaar begonnen moet worden met een opleiding voor universiteitsbeheer ders. De looptijd van het uit zeven tien punten bestaande pakket van adviezen eindigt omstreeks 1972. Uit het onderzoek dat. werd in gesteld. bleek dat het aantal studen ten en personeelsleden van de uni versiteit in Utrecht in acht jaar ver- dribbelde en het budget verviervou digde. De universiteit is volgens drs Bos bijzonder kwetsbaar. „Kwantitatief is de universiteit weerloos ten opzichte van het stu dentenaanbod en kwalitatief in de eisen die de snel veranderende maatschappij stelt. De universiteit is ook in zich zelf kwetsbaar". Het rapport wyst op de „acade mische" manier waarop de universi teit haar problemen benadert en de twijfel aan de bruikbaarheid van mogelijke oplossingen. Verder is er een moeizame samenwerking tussen hoogleraren, de wetenschappelijke staf en de studenten. Volgens het rapport, ligt de be- stuursverantwoordelijkheid veelal in handen van de individuele hoog leraar. Het rapport constateert een duidelijke „versnippering" door het ontbreken van een algemene aan vaarding van het gezag. De universiteit in Utrecht telt op het ogenblik ruim 14 000 studenten en maakt zich op voor de bouw van een nieuwe universiteitsstad. In deze stad worden in 1985 al ongeveer 40.000 studenten en wetenschappe lijke stafleden verwacht. SAIGON (AP) Geallieerde strijd krachten hebben in de buurt van de grens met Cambodja grote voorra den vijandelijke munitie en ryst ont dekt. In militaire kringen in Saigon wordt hieruit afgeleid dat de com munisten zich aan het voorbereiden zijn voor een offensief in het gebied van Saigon. Alhoewel de gevechtsactiviteit niet sterk is toegenomen is de vijand voortdurend bezig met de voorberei ding van een grote slag. aldus de mening in Saigon. Daarbij is hij niet aan een bepaalde tijd gebonden. Po litieke druk van uit Parijs zou het sein kunnen zijn om iets te gaan on dernemen. Amerikaanse B52-bommenwerpers hebben gisteravond en vanochtend vroeg 900 ton explosieven doen neer komen op communistische basiskam pen. bunkers en opslagplaatsen in de provincies rondom Saigon. De aan vallen maken deel uit van een aan houdende actie van de ernorme stra- toforten om de vijandelijke activi teiten langs de toevoerwegen naar de stad en de nabygelgen militaire in stallaties te ontwrichten. Amerikaanse mariniers hebben meer dan 300 Noordvietnamese mili tairen gedood bij een operatie in de omgeving van de A Sjau vallei in het noorden van Zuid-Vietnam. De operatie „Dewey Canyon" begon op 22 januari bij de Laotiaanse grens. Bij deze operatie zouden tot nu toe dertig mariniers zijn gesneuveld. Geestesziek of bang De Russi sche luitenant-generaal J. A Sbitow, die thans een bezoek brengt aan Fin land. heeft op een persconferentie in Helsinki gezegd dat dienstweige raars weliswaar voorkomen in de Sowjet-Unie, maar dat deze geesten ziek zijn of bang voor een atoomoor log. Westduitse verkiezingen De Westduitse algemene federale ver kiezingen zullen 28 september wor den gehouden, zo heeft het Westduit se kabinet besloten. Dan zullen on geveer 40 miljoen mannen en vrou wen naar de stembus gaan om een nieuwe bondsdag te kiezen en aldus te beslissen welke van de drie grote partijen de eerstvolgende vier jaar zal r Heropening hogeschool De Lon- dense Economische Hogeschool, wel ke na relletjes 25 dagen werd geslo ten, is gris teren heropend UTRECHT (GPD) Acht re chercheurs v. d. Utrechtse politie zijn gisteren begonnen met het zoeken naar een drietal getuigen die door de officier van Justitie zijn opgeroepen om te verschijnen in het strafproces tegen de 76- jarige „Oude Nol" en die de Utrechtse rechtbank waarschijn lijk ook wil horen in de zaak van Hans van Z. (Zij hadden geen ge hoor gegeven aan de oproep. Dinsdag waren zij ook niet aan- ADVERTENTIE Vraag bij het inleveren van uw totolormuller een groene prijsmeldingskaart! j wezig toen alle gedagvaarde ge- tuigen werden beëdigd. Met de getuigen die wel waren ver- I schenen, had de president, mr. D. I van Zeben, het bijzondei' moeilijk. I De meesten konden zich niet meer j herinneren voor de politie en de j rechter-commissaris voor Nol be lastende verklaringen te hebben af gelegd en balancerend op de rand van meineed klonk het herhaaldelijk .Maar ik kan het me echt niet meer herinneren. Het is al zolang geleden". Het werden tijdrovende verhoren, nodig om vast te stellen pf Oude Nol Inderdaad de door Hans van Z. ver moorde bejaarde Jan Donse en de veehouder Reyer de Bruijn en de neergeslagen en beroofde weduwe Woortmeyer heeft gekend en in hoe verre hy Hans tot diens misdaden heeft aangezet. Enkele getuigen ga ven hierbij de rechtbank niet meer dan een strohalm en zelfs minder dan dat. Uitschieters het belang van de deelnemers aan de Sporttoto en de werkzaamheden op het bureau vereen- igd te worden. Om dit te bereiken zullen - te be en met toto 28-de prijsmeldingsstroken vervangen ten door prijsmeldingskaarten die u bij uw vereni- en/of inleveringsadres kunt krijgen. p/erk s.v.p. op de hieronder omschreven wijze mee een vlotte afwikkeling van zaken bij de Sporttoto "aak nó toto 27 geen gebruik meer van de prijs- fingsstrook 'raag bij inlevering van formulier 28 een prijs- Singskaart bewaar deze zorgvuldig tot u haar moet gebruiken verzend de kaart aangetekend als u een prijs van enige betekenis hebt te melden, maar sluit haar nooit in een envelop schrijf duidelijk, vul alle gegevens in en gebruik de kaart uitsluitend voor een prijsmelding bel niet op om te vragen, hoe groot het door u gewonnen bedrag is; u kunt dat lezen in de krant van vrijdagavond of zaterdagmorgen. De Sporttoto dankt u voor uw medewerking die van zoveel belang is voor alle deelnemers en wenst u veel succes Grommend gaf Oude Nol van tyd tot tyd blijk van zyn ontstemming, maar op een enkele uitschieter na bleven interrupties achterwege, dank zy de oplettendheid van mr. Simon, die zijn cliënt vele malen tijdig de mond wist te snoeren. Een moeilijk ogenblik was voor Ou de Nol de confrontatie met de niet op haar mondje gevallen mevrouw Woortmeijer (67). Hij moest in leder geval toegeven dat hij de weduwe wel degelijk heeft gekend. Mevr. Woortmeyer: „Nol heeft me gevraagd met hem te gaan samen wonen. Dat was natuurlijk om m'n geld te doen". President: „Bent u wel eens bij hem thuis geweest?" Mevr. Woortmeijer: „Hij fietste me overal na. Eigenlijk ben ik toen onder druk een keer bij hem boven ge weest". President.: „Maar u voelde er niets voor om met hem te gaan samen wonen?" Mevr. Woortmeyer: „Met die man j daar? Ha. nee. hij behoort niet tot I mijn categorie". Nol: „Je hebt me nog gezegd, dat als ik niet meer zo dronk, je nog eens I zou nadenken over dat samenwonen" Mevr. Woortmeyer: „Man, je bent niet lekker. Ben ik een type voor Jou? Kom nou, trouwens ik wil geen oude man. Ik kan nog wel wat anders i krijgen". I Nol: „In dat tuinhuis van je heb ik toch wel eens gezien I Mevr. Woortmeijer (kwaad': „Dat I gaat me te ver. Mag ik misschien? Het was een vriend van mijn man en daar heb ik nooit iets mee gehad. En nou moet Je uitkijken, anders zal ik je eens even op z'n goed Amster dams de waarheid vertellen. Meneer de president wilt u doorgaan?" Sprakeloos spreidde Oude Nol de armen en liet zich tussen de beide parketwachters op de verdachtenbank neervallen „*t Is een vrouw", stamel de hy machteloos. „Je moet niet denken, dat je tegen me op kan met je grote smoel", beet de vrouw hem nog toe Belastend De belangrijkste getuige die het Openbaar Ministerie gisteren had op geroepen. was de 25-jarige kelner G J. Wittebol. een pleegzoon van de dochter van de vermoorde Donse Het kostte wat moeite houvast te krygen aan deze man. die tot de kennissen van Oude Nol behoorde en zeer belastende verklaringen had afgelegd. Onder ede kon hy zich die verkla ringen niet meer herinneren. „Ach, het is allemaal zo lang gelegen en ik heb zoveel meegemaakt". Uit zyn vroegere verklaringen bleek dat hy eens papier ging kopen bij zijn ..opa'', waar hij overigens weinig kwam. Oude Nol zou hem by die ge legenheid hebben vergezeld. Nol zou i hem by herhaling hebben gevraagd naar bijzonderheden over de oude Donse. President: .Heeft Nol u wel eens i gevraagd Donse te beroven?" I Getuige: „Hij heeft dat wel eens met een gekheidje gezegd". President „U bent er vroeger po sitiever over geweest. U hebt gezegd I dat Nol u dat vroeg en dat hy u een waardeloze kerel noemde toen u weigerde''. I Getuige: „Dat weet ik niet meer" I De jongeman zou ook hebben ver- klaard dat Nol hem had gezegd een mannetje te weten die iemand met één klap kon neerslaan. Niet zonder belang was ook de verklaring van de I rechercheur Kleinveld: „Toen Donse i was vermoord en wij Wittebol op haalden en hem vertelden wat er was gebeurd werd hij lijkbleek. Hy moest water drinken voor hy kon praten en toen zei hy..Dat heeft j die vieze Nol gedaan Getuige: „Dat kan ik nooit hebben gezegd want Nol is geen moorde- j naar". Het was de officier van justitie, mr. Somerwil. die tenslotte zwaar ge- schut in stelling bracht en de getui ge bestookte: „U hebt toch een brief aan het parket geschreven om tip geld te krygen. Daarin hebt u Oude Nol genoemd". Moeilijke ireg Voor rechercheur Kleinveld. die door de aan geheugenverlies lyden- de getuigen in zyn hemd werd gezet, was het een zware dag. al treft hem geen blaam. Want wel had hy de vi oegere belastende verklaringen opgesteld, maar die waren door de betrokkenen ondertekend en later by de rechter-commissaris bevestigd. Een toevallige omstandigheid was dat de zoon van de rechercheur, die op een laboratorium tegenover het huis van Oude Nol werkte, een half uur na de moord op Donse een jon geman op een scooter heeft zien aan komen by het huis van Oude Nol. RAADSMAN B. J F SIMON weer een moeilijke dag Ook een buurman, met wie deze zoon stond te praten, heeft dat ge zien. ..Deze man is zelf een misdadiger", zo stoof Oude Nol op, wyzend op de rechercheur. Dat was de politieman te machtig. .Meneer de president, ik voel me door deze opmerking zeer gegriefd. Ik ken Nol al jaren en hy weet hoe ontzettend veel ik voor hem heb gedaan. Ik was zyn klaagmuur en dikwijls zyn steun. Deze uitval had ik niet van hem verwacht". Ook de president vond dat de gry- ze verdachte te ver was gegaan. „Ik zou dat woord maar terugnemen. Nol". En Oude Nol rees overeind, stapte op de rechercheur toe, gaf hem een hand en sprak: „Het kan me niks schelen. Ik neem het woord terug".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7