RIDDERlijk tegen vogels 'DoorbraakMorsweg In Leiden symposium over medische ethiek Promoties Winter maakt dierenbeschermers extra actief Na demonstratie in Leiden karate op rijksireg Leiderdorp Eendjes voeren Vogelkliniekje HAAGSE POLITIERECHTER Mishandeling Zwanen eten zachtjes uit je hand ALSV: satirisch „Acta et Agenda" K 0: „Sla nooit een vrouw Openbare colleges KerkelHk leven Container-firma uit Londen naar Rotterdam Familieberichten LBF breidt uit met pand van Poot DONDERDAG 20 FEBRUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 a <D« ca. 7j ustnu i Huü ft. Ka r M# >enbui Ise Le Krijt er nam ö.n/0j 'go. 0j nsgr« r.c.vj i''< Sluit .15 u 4.45 |r. Dl Isti zoi e n zi (tel :oi (t 'endü (t/ffl (Door Hans Melkert) LEIDEN Gisteren tussen de middag in huize De Ridder, Hartmanstraat 15. De heer J. de Ridder eet wat gehaast, naar de radio luisterend of De Bilt nog geen dooi voorspelt. „Lek ker?" vraagt Lorre, één van de vele huisdieren, met het (kraal)oog op het eten. De heer des huizes heeft weinig tijd voor de papegaai. Andere vo gels wachten op hem. Ze drom men even later rond hem op het sneeuwtapijt by de Plan tage en bij de Kraaierbrug, waar hij elke dag verschijnt om de vogels te voederen. De heer De Ridder is één van de acht Leidenaars, die in het kader van de voederingsactie van de Dierenbescherming elke dag op pad gaan. Als bestuurslid is hij de leider van dit geldverslin dende onderdeel van het werk van de vereniging. Het is een lange, koude winter (nog) niet zo lang als in 1962-1963. maar toch één. die vele zakken graan verslindt. Het is de tweede periode deze winter, waarin elke dag 25 tot 30 zakken met elk 5 kg. gemeng de mais, tarwe en gerst worden uit gestrooid voor duizenden vogels in parken, plantsoenen en singels. „De vogels hebben het hard nodig", zegt Koos de Ridder, die tussen zijn druk ke werkkring als woninginrichter, door tijd vindt om dit werk-voor-de- vogels te doen, nu al een jaar of acht. „Ik ben niet de enige. Ande ren gaan er ook op uit, zoals de heer i Van Krieken uit de Mariënpoelstraat. die er o.a. voor zorgt, dat de zwanen j in de Rijnsburgersingel goed over winteren", vertelt hij. In deze wintertijd is dit werk hard nodig, maar ook in andere jaarge tijden. De Dierenbescherming voedert eigenlijk het hele jaar door. Het is zeker nodig als het weer slecht is Opvallend is, dat moeders met kin- deren eigenlijk alleen „eendjes voe ren" als het warm en mooi weer is. In tijden als deze, waarin de kou om extra voer voor de vogels vraagt, komen de broodkorstjes alleen in de tuin terecht, overigens goed voor de „huisvogels". De watervogels zijn aangewezen op de dierenbeschermers, die elke dag het liefst tussen de middag, om dat het voer dan vóór donker op is op pad gaan met een paar zak ken graan. En zo nu en dan, zoals vorige week, met pakken stro om de vogels een warm plekje te geven nu de sneeuw het gras ijskoud maakt en de vorst het water dreigt te dichten. „Er blijven plekken open. want de vogels kunnen gezamenlijk door hun warmte het ijs eruit hou den", zegt de heer De Ridder. „Maar dan moeten ze goed doorvoed zijn. Dat kost in deze tijd veel graan. Per jaar hebben we f3500 a 4000 voor dit doel beschikbaar, maar we zijn al over de schreef. De voederings- portemonnee is leeg". We dachten zo: Als u geld over hebt, dan weet u er weg mee. En u weet nu de weg naar het juiste adres! „Als watervogels niet goed door voed zijn, weigeren de vetklieren met alle gevolgen van dien", doceert de heer De Ridder. En hü heeft de voorbeelden bij de hand. Niet al leen zijn huis is een centrum van dieren (behalve de papegaai, twee honden, waarvan één gewezen zwer ver, en een kooi met vogels), maar vooral de tuin met erin gebouwde vo- LEIDEN DEN HAAG Twee sportlieden verschenen gisteren vooi de Haagse politierechter, omdat ze zichzelf volkomen hadden vergeten en de verkeersdiscipline geschonden. Een fors gebouwde 34-jarige ka- ra^e-ip.ciahst uit De Bilt en en! 36-jarige sportinstructour uit Am- sterdam, keerden in het vroege och tenduur van 14 juni terug van een door hen voor Leidse studenten ge geven demonstratie. Op de rijksweg onder Leiderdorp, waar met een sne' heid van 160 km werd gereden, maakte een vrachtauto, die voor hei tweetal uitreed, een vreemde ma noeuvre, waardoor de karate-specia list gevaren zag aankomen en hevig moest remmen. Hij dwong daarna d» bestuurder van de vrachtauto, een groentehandelaar uit Ridderkerk te. stoppen. De karate-man diende de bestuur der van de vrachtauto een klap toe. terwijl inmiddels de instructeur zich bezig hield met het aanrichten van j vernielingen aan antenne, autospie- gel en deur van de vrachtauto, ter- wijl hy ook een broer van de vracht - j autobestuurder te lijf wilde. Dez° greep in zijn angst een stuk ijzer, doch dat werd hem vakkundig afge- j nomen door de karate-specialist. Naar deze voor de politierechter verklaarde, had hij zich vooral ge- ergerd aan het feit. dat de bestuur - der van de vrachtauto zat te lachen teen hij na de gevaarlijke s^ogering van reohts naar links passeerde. „Mijn broer heeft een zenuwtrek in zijn gezicht", zo verklaarde de groentehandelaar voor de rechter „Nu ziet u eens, hoe u zich in iemand kunt vergissen", constateerde de rechter. lière. Daarin komen de „zielepoten" terecht, de vogels, die niet meer kun nen zwemmen, of niet meer kunnen vliegen en dus ten dode waren op geschreven. Politie, brandweer en an deren, die zich bver deze in nood ge komen vogels ontfermen, weten de weg naar de Hartmanstraat, waar zowel de heer als mevrouw De Rid der letterlijk en figuurlijk klaar staan. Momenteel worden in dit „vogelkli niekje" twee spreeuwen, twee duiven, één meeuw, twee meerkoeten verzorgd „Als het weer omdraait, kunnen we meer voor deze vogels doen en dan ztfn ze gauw op de been en kunnen terug in de natuur. Het is fijn, al vraagt het bijna al je vrije tijd. om op deze manier iets voor de vogels te kunnen doen. Die hebben het in de ze winterse tijd het moeilijkst, zegt de heer De Ridder, die ook de aan dacht vestigt op het werk, dat Die renbescherming voor zwerfdieren doet. „In ons asiel is dat te zien. Dat is werk, dat me niet ligt. Alle maal even zielig". En toch is deze vogelliefhebber ook op zijn gebied heel wat gewend. Ver scheidene malen moet hij de hulp inroepen van dierenarts Bloem, die op alle tijden van dag en nacht klaar staat om te helpen. Dat is bijvoor beeld nodig als er operatief moet worden ingegrepen, omdat een eend nen vislijn met een grote haak heeft ingeslikt. „Je staat ervan te kijken hoeveel mensen op deze manier pro- beren een eend te vangen!" zegt de man, die zich uitermate kan ergeren l aan dierenmishandeling, waarvan hij I als dierenbeschermer sterke staaltjes meemaakt. „Laatst moesten we zelfs naar Utrecht met een paar zwanen, die grote gaten in de hals hadden en geopereerd moesten worden. Ook I veroorzaakt door vishaken. Wie wil er nou een zwaan vangen?" De heer De Ridder „vangt" de vo- gels met zijn liefde, met zijn werk- Elke tussen de middag, koud of niet, i laadt hy de zjjtassen van zijn fiets vol met zakken graan. De vogels lo pen bij wijze van spreken in mars- tempo naar het hek als ze hem zien aankomen. LEIDEN „De zwanen eten uit je hand", zegt de heer W. A. van Krieken uit de Mariënpoelstraat, de man, die in het kader van de voe deringsactie van de Dieren bescherming de Rijnsburger singel voor zijn rekening neemt, waar vrijwel alle zwa nen uit de stad zijn samen gekomen in deze wintertijd. „Er zijn ook veel ganzen, maar die zijn zo wild, dat je weieens een bloedende hand hebt. De zwanen zijn uiterst voorzichtig. En verder zijn er tientallen ivaterhoejitjes. waarschijnlijk door de honger uit de polder naar de stad ge komen. Ik heb zó veel voedsel nodig, dat ik aan de zakken graan niet genoeg heb en daarom de broodfabrieken afstroop voor bijvoedering" aldus de heer Van Krieken. „Wie het voederen en de dankbaarheid van de vogels ziet. heeft er graag wat voor over", vervolgt hij en in dit verband noemt hij even het gironummer van de penning meester van de Dierenbe scherming in Leiden: 64739. De vogels drommen om de heer De Ridder samen bij de Kraaierbrug (Foto LD Holvast) LEIDEN Van de zijde van de Algemene Leidse Studenten Vereniging is een satirisch in formatieblad uitgegeven, dat qua vormgeving identiek is aan het officiële universitaire in formatieblad „Acta et Agenda" en dat op grote schaal is ver spreid onder hoogleraren, staf leden en studenten. Deze activi teit is bedoeld als protest tegen de wat de ALSV noemt eenzij digheid van het officiële blad. Het gaat om een nota, die van studentenwege werd ingeleverd ter plaatsing, maar door het in grijpen van curatoren niet werd geplaatst. Deze nota bevat het standpunt van de Leidse Stu denten Raad inzake de werk wijze bij de vernieuwing van de structuur van de Leidse univer siteit. Het satirische „Acta et Agenda" bevat behalve de voor naamste punten uit de nota een open brief van het ALSV-be- stuur aan de curatoren, alsme de enkele satirisch bedoelde me dedelingen ACAD. EXAMENS LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit is geslaagd voor het acad. exa mens kand. ex. Franse taal en let terkunde mej. Ganzevoort (Den Haag); doctoraal examen godge leerdheid de heer A. Hennephof (Driebergen); kand. ex. godgeleerd heid de heer M. de Heer (Amers foort) LIEDEN In samenwerking met de directie van het Camera-theater heeft K en O gisteravond twee voor stellingen gegeven van de Tsjechische film „Sla nooit een vrouw, zelfs niet met een bloem". Het is een uiterst beminnelijke film, met een toon van understatement, die Briteer aandoet dan koningin Elisabeth. Regisseur Podkalsky laat Vlastimil Brodsky o- ver het celluloid dwalen als de zacht moedige orkestleider, wiens goedheid tevens zijn zwakheid is. De ene na de andere vrouw valt voor de verlegen musicus, die niet de moed kan op brengen nee te zeggen. Het gevolg is een reeks verwikkelingen, waarbij ge liefden in kasten worden gestopt om dat er al een ander op de stoep staat, echter, door de filmmaker met een minzaam spottende houding be naderd. Brodsky is de Don Juan- Quichotte waaromheen een spranke lende film is gebouwd. LEIDEN Het Verbond van wetenschappelijke onderzoekers houdt za terdag 15 maart in het Fysiologisch laboratorium een symposium over me dische ethiek tussen natuurwetenschap en samenleving. LEIDEN Aan die Leidse Univer- j siteit ls de heer M. W. Kalff geboren I in Balikpapan en thans wonende in Leiden, gepromoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde op proefschrift getiteld „Genetic and anvironmental influences on serum immunoglobulin levels in man. De promotor was prof. dr. J. Goslings: dean mej. I. E. Mattern geboren in Pematang Siantar 'Indonesië) tot doctor in de faculteit des wiskunde en natuurwetenschappen op proef schrift getiteld „Genetisch onderzoek van stralingsgevoelige mutanten van escherichia coli". De promoter was prof. dr. A. Rörsch. In Leiden collecte Groesheekse tehuizen Leiden. Ook in Leiden wordt vol gende week de nationale collecte voor de Groesbeekse tehuizen gehou den. In deze tehuizen, die in 1969 veertig jaar bestaan, wonen circa vierhonderd kinderen en volwassenen De kinderen, omdat ze thuis te kort kwamen waar ieder kind van nature recht op heeft: liefde, begrip, opvoe ding tot een harmonisch mens. De volwassenen, die wegens hun gehan dicapt bestaan —lichamelijk en/of geestelijk in de maatschappij op een zijspoor of zelfs doodspoor ge rangeerd dreigden te worden. Hoe wel de tehuizen, een protestantse in slag hebben, kan iedereen, ongeacht geloof of levensbeschouwing daann opgenomen worden. Collectanten, die zich in de komende week met deze inzameling willen be lasten, kunnen daarvoor terecht bij mevrouw De Koning, Jan van Hout kade 42a. LEIDEN In het kader van de door de faculteit der Rechtsgeleerd heid te Leiden georganiseerde voor drachten voor afgestudeerde juris ten, die mede toegankelijk zijn voor notarissen, ambtenaren van de be lastingdienst en andere belangstel lenden spreekt op woensdag 5 maart om kwart voor acht in het Juridisch Studiecentrum „Gravensteen", Pie terskerkhof 6, prof. mr. H. J Hof- stra over „De goede trouw in de ver houding tussen belastingplichtige en belastingadministratie". Op woensdag 12 maart zal door prof. dr. Moh. Koesnoe in het „Gra vensteen" een extra college worden gegeven over een actueel onderwerp van het adatrecht. Ook dit college begint om kwart voor acht. Prof. dr. Moh. Koesnoe is hoogleraar in het adatrecht aan de Universiteit van Soerabaja en verblijft op het ogen blik als gast van de Leidse Universi teit in Nederland. NED. HER.V KERK Aangenomen naar Amersfoort: C. Vos te Gouda., naar Elkerzee/Scha- rendijke: J. van den Berg, kandidaat te Utrecht, die bedankte voor Hinde- loopen. GEREF. KERKEN Beroepen te Bergentheim, drs. D. de Bru'ijn. kandidaat te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN (VfclJGEM.) Beroepen te Rijnsburg: H. W. Op- hoff te Leek. Zomaar 'n tik De kaïrate-specialist zei dat hij zn maar een „tik" had gegeven, doch de officier van justitie, mr. Wessei, zelf een forsgebouwd man. bekende „Ik zou anders niet graag met u op de vuist gaan, dan zou ik er wel ge kneusd afkomen". De officier vond een dergelijk optreden als van ver dachten onjuist. „Op die manier zou het op de wegen al gauw een bloed bad worden", zo stelde hij vast. „Bo vendien moet een sportman juist 1 zichzelf weten te beheersen". „Ik was echt niet kwaad, ander:-; zou er wel iets anders zijn gebeu-d". I gaf de karate-specialist te kennen De officier wilde nu nog volstaan met f 100 boete voor deze verdachte, waartoe de rechter hem veroordeelde. Wat de sportleraar betreft, deze ontkende de vernielingen te hebben gepleegd. „Ze proberen zeker nu hun schade op mij te verhalen", aldus zijn standpunt. Maar de karate-in- struoteur had juist tevoren vei- klaard, dat zyn college „wit-heet" was en nauwelijks meer wist wat hij deed. „En deze man is nogal militair- sportinstructeur. Ik houd mijn hart vast hoe deze man zijn mensen tarnt", gaf d? officirr te ken n. die het optreden van verdachte wei nig sportief vond. De eis luidde f 80 boete en toewijzing van de schade vergoeding tot een bedrag van f54.30, waartoe de rechter veroor deelde. LONDEN (GPD) Aangezien de Londense havenarbeiders volharden ln hun weigering om nieuwe con tainerschepen te behandelen heeft de „Overseas Containers and Ass. Container Transport" volgens de fi nancial Times besloten de Londense hiaven te verlaten. In de eerste week van maart zou deze maat schappij een containerdienst tussen Engeland en Australië gaan begin nen. Het is waarschijnlijk dat de fir ma de Britse havens volledig de rug zal toekeren en in plaats daarvan voorlopig Rotterdam zal gaan gebrui ken. Het is echter mogelijk, dat zy. zodra de arbeidsmoeilijkheden ach ter de rug zijn, in de toekomst naar Londen zal terugkeren. Deze gang van zaken betekent op dit ogenblik een ernstige klap voor de Londense haven, nu men de ge volgen van de voortdurende stakin gen tracht te boven te komen en de modernisering van de haven een nieuwe fase heeft bereikt. Nationaliteit ontnomen By re geringsdecreet is gisteren aan 24 Grieken, onder wie de zeemanslei der Tony Ambatielos. hun Griekse nationaliteit ontnomen. Zij worden door de Griekse autoriteiten beschul digd van activiteit in het buitenland ten gunste van de ontbonden linkse partijen in Griekenland Dit thema zal worden ingeleid door prof. dr. P. J. Thung, hoogleraar in i de betrekkingen tussen de natuur- wetenschappen en geneeskunde aan j de Leidse Universiteit en prof. dr. J. i J. Groen, hoogleraar in de methodo logie van het psycho-biologisch on- i derzoek, eveneens in Leiden. Ach- tereenvolgens zullen zij spreken over 1 „De kennis van goed en kwaad" en „Natuurwetenschap, ethica en ge neeskunde". Co-referaten by deze inleidingen zullen worden gehouden door prof. dr. M. Jeuken, hoogleraar in de theo retische biologie aan de Leidse Uni- versiteit en bijzonder hoogleraar (vanwege de St. Radboudstichting) I aan de Landbouwhogeschool in Wa- geningen en prof. dr. G. C. Heringa. 1 oud-hoogleraar in de histologie aan j de Universiteit van Amsterdam. Aan sluitend aan de inleidingen en co-re feraten zal er ruimschoots ge legen- I heid tot discussie zijn. (overgenomen uit andere kranten» Geboren: Egbert- Jan. z.v. Van Weelderen- Mulder. Papendrecht; Pim, z.v. Van der Linden-Kooi, Rot terdam; Mark-Willem, z. v. Walkate- Schröder, Den Haag: Miriam Leony, d. v. Polk-v. d. Meulen. Amstelveen. Overleden: dr. J. F. C. Steyling (53), Zevenhuizen: C. C. R. Verhoog- Theunissen (62). Lunteren; A. J. A. de Jonghuneau '59) Amsterdam; L. C. J. v. Beek-Weyerse '78), Heenvliet; dr. O. P. N. Clinge Doorenbos (60), Vlviers (Fr.); L. Polk (62), Amster dam. LEIDEN Aan een uit verkeers- opzicht onhoudbare toestand waarop reeds vele malen in de Leid se raad is gewezen zal thans spoedig een einde komen. Vanmor gen is de afbraak begonnen van een rijtje woningen langs de Morsweg ter hoogte van de Lopsenstraat. Ge meentewerken verwacht, dat het karwei in een dikke week geklaard zal zijn, dat wil zeggen, als het weer 't niet af laat weten. Daarna zal nog een dag of acht heen gaan met het leggen van een stevige on dergrond voor het nieuwe wegge deelte en de bestratingswerkzaam heden. Het rijtje huizen, dat een tijdlang door de firma Nieuwenhuizen benut is als opslagruimte, vormde door de dwarse ligging een ernstig ver keersobstakel voor het verkeer dat over de Morsweg reed. Ter hoogte l van de levensmiddelenfabriek moes ten de auto's zich door een flesse- hals wringen. Het gevaar werd nop vergroot door de vrachtwagens die I daar stopten om te laden of te lossen. I Na de sloop zal ook het verkeer uit j de Lopsenstraat beter af zijn. De aansluiting van deze straat op de Morsweg wordt aanzienlijk verbreed en daarmee overzichtelijker. Hoewel de verbreding van de weg het verkeer ten goede komt, levert 1 de smalle passage bij de spoorweg overgang een handicap op. Zoals be kend overwegen de Ned. Spoorwe- I gen nog steeds om de baan omhoog ■M te brengen, hetgeen ook van belang j meente, waarbij ook de financiële is voor het verkeer langs de Haag- consequenties onder ogen worden ge- weg, dat nu maar al te vaak moet 1 nomen. wachten voor de gesloten spoorweg- (Foto L.D./Holvast) overgang. Over de plannen wordt nog steeds onderhandeld met de ge- LEIDEN - De NV. Leidsche Broodfabriek L.B.P. heeft met in gang van 1 maart as. het naast-- staande fabrieksgebouw van de N V. Leidsche Breifabriek v/h P. en J, van Poot gehuurd. Met ingang van dezelfde datum zal de N V. Leidsche Ereifabriek haar activiteiten beëin digen. In het gebouw, met een vloerop pervlakte van circa 750 m2 zal de L.B.F een moderne banketbakkerij onderbrengen, De LB.F. kampte de laatste jaren met een groot ruimte gebrek, dat nu is opgelost Het bedrijf heeft 140 werknemer* in dienst. Wereld- vriendschapsweek LEIDEN In de kader van de Wereldvriendschapsweek vond in de Salvatorkerk in Leeuwareden een or gelconcert plaats door de Antwerpse organist Jo Haazen met solistische medewerking van de Leidse ingezete ne. Mevr. Jelly Koopmans-Schota- nus. Zij zong zowel originele, als vertaalde liederen in het Esperanto uit Japan. Finland en Tsjecho-Slowa- kije. In Bolsward gaf de beiaardier Jo Haazen, een carillonconcert. Een gedeelte van deze concerten is van daag te zien en te horen in het pro gramma „Van Gewest tot Gewest" om 19.10 (net 2). De Rono zendt even eens vanavond om 18.50 gedeelten uit. Pogingen worden gedaan om tij dens het Oecumenische Weekende voor Esperantisten, dat in Leiden van 12-13 april in „Kortevliet" wordt gehouden, de Antwerpse beiaardier het Leidse Stadhuiscarillon te laten bespelen. Sithole niet in beroep De Afri» kaanse nationalistenleider, ds. Sit hole, die de vorige week in Salisbu ry tot zes jaar gevangenisstraf werd veroordeeld op beschuldiging van aanzetten tot moord op premier Smith van Rhodesië en twee minis ters, zal niet in beroep ga&n.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3