ISRAEL VERBITTERD AANSLAG NA Zware druk van Russen op Bonn: verkeer geremd Stookolie grote ramp voor de zeevogels ijk: eui» Bonn zal kernstop tekenen H*r LEIDATO 1969 Toestel van El Al in Ziirich beschoten m Snelle reactie Terroristen Caroline Gigli getuige als opgeroepen UNDER VORST Veertig doden bij <j)UeutM verkeersongeluk in Mexieo Ipgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 19 FEBRUARI 1969 No. 32718 EIDSCH DAGBLAD gecteur: E. A. E. van Dishoeck Dofdredacteur: Drs: J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling:), losse nummer* f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 8150T :R Lest: lio lor ZÜRICH (DPA, AFP, Reuter) Israël is verbitterd, nadat j stellen, verseherpt. meui er Arabische commando's van het „Volksfront voor de bevrij- >elen. ng Van Palestina" drie mannen en een vrouw gistermid- om ]ia|f zes 0p het vliegveld van Zürich vanuit een per- lenauto een straalpassagiersvliegtuig Boeing-720 van de Is- lische maatschappij „El-Al" met machinepistolen onder vuur len. tiet toestel werd getroffen door ongeveer vijftig kogelswaarvan meeste insloegen in de cockpit. Er vielen zes gewonden: de leer- n \g-piloot Joran Perez kreeg drie schoten in de maagstreek, maar Wesfy\eert niet meer in levensgevaar. De piloot en drie anderen konden behandeling het ziekenhuis verlaten. Een agent van de Israëlische iigheidsdienst slaagde er enkele seconden na de aanval in het istel via een noodluik te verlaten en een van de aanvallers dood tchieten. ze, ioDp tal van vliegvelden, onder andere Schiphol, is de bewaking van El-Al ieldl zij zich gesteld voor „de vernietiging van de burgerluchtvaartroutes in het Midden-Oosten". De Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, Ei»an, gaf een verklaring uit, waarin hij zegt.dat de ware aard van de terroristische organisaties blijkt uit het feit, dat .hun activiteit nog en kele dagen geleden door president Nasser is geprezen". Ook het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de aanval ver oordeeld. „Het is een zinloze daad, die het nog dringender maakt een ii'i.ernationale regeling ter beveili ging van de burgerluchtvaart te tref fen". De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Thant, zei de aanval diep te betreuren maar te hopen, dat Israël geen vergeldings maatregelen zal nemen. fan de zeventien passagiers van toestel dat uit Amsterdam I un werd niemand gewond. On- hen bevonden zich de Haagse inische hoofdambtenaar van «èswaterstaat W. A. A. van Eijden de directeur-generaal van het Is- lische ministerie van Buitenlandse ;en Rafael, die een vergadering i bijgewoond van Israëlische am- sadeurs in Europa. )e Zwitserse politie sloot direct toegangen tot de luchthaven af daders konden worden gegrepen ir de brandweer, die via de mobi- tn was gewaarschuwd en een [pluim bij het toestel had waar omen. De rook bleek afkomstig te van een pakket explosieven. dat ter niet ontplofte maar uitbrand- Er werden in de omgeving van toestel nog enkele van die pak ten gevonden. De daders hebben handgranaten naar het toestel orpen, die echter geen doel trof- De schoten werden afgevuurd een auto, die op ongeveer honderd er van het vliegveld geparkeerd achter een hoog hek van ijzer- id, dat het vliegveld begrenst. [JNI „Zeer ernstig de auto werd een groot aantal ifletten van het Volksfront voor bevrijding van Palestina aange- len, waarin de Zwitserse bevol- om begrip werd gevraagd voor motieven van de aanvallers Vol- deze pamfletten vervoeren ftuigen van E] Al wapens en mu- ie naar Israël. In een communi- uitgegeven door het hoofdkwar- van het Front in de Jordaanse (dstad Amman, werd gezegd, dat banval een vergeldingsmaatregel voor „de wreedheid en marte len", die de Israëlische autoritei- zouden hebben begaan tegen newapende en onschuldige burgers het bezette Arabische gebied". Volksfront is een linkse groep, ook verantwoordelijk was voor kapen van een toestel van El Al ra de Middellandse Zee in de af- (ien zomer en voor de aanval op ander toestel op het vliegveld Athene op 26 december. Zoals rad overvielen twee dagen later lêlisohe commando's het vliegveld Beiroet en vernietigden daar ten Arabische vliegtuigen. Bern hebben regeringsfunctio- fcsen verklaard, dat de Zwit- 'se regering het gebeurde „bij ter ernstig" opneemt. Het kabi- zou de aanval vandaag bespre- De hoofdartikelen van de Israëli sche ochtendbladen lieten er geen twijfel aan bestaan, dat Israël „pas send" zal dienen te reageren. Dat is, schrijven zij, de dure plicht van een regering, die zich niet kan veroorlo ven zich te laten terroriseren door wraakzuchtige staatslieden, die niet alieen vrede afwijzen, maar zelfs voor onderhandelingen niet te vinden zijn. In dit verband wordt er op gewezen, dal de maatregelen, die van Israë lische kant zijn genomen om de kans op incidenten zoveel mogelijk te be perken, niet afdoende blijken te zijn. Tot die maatregel behoren een ver zoek aan alle staten, waar Israëlische Vliegtuigen geregeld landen, toestel len en inzittenden een maximale be scherming te verlenen. Bovendien zi n na Athene aan boord van de Viiegtuigen zelf bepaalde maatrege len genomen, die men hier om be grijpelijke redenen niet aan de grote klok wenst te hangen. De snelle re actie van een man van de Israëli- sche veiligheidsdienst, die een der i daders neerschoot spreekt echter duidelijke taal. DE terroristische acties van Ara» bische verzetsorganisaties te» gen Israëlische vliegtuigen onder» mijnen het laatste beetje hoop dat nog bestond op vrede en rust in het Midden Oosten. Uitspraken van president Nasser over een mogelijke beëindiging van de oor» logstoestand met Israël verliezen hun betekenis, zolang de Egypti» sche leider de Arabische verzets- groepen en moordcommando*» moreel steunt en prijst. Voor Israël betekent de voortdu» rende bedreiging van El Al toe stellen natuurlijk niet alleen een economisch verlies. De toenemen de moorddadigheid van de terro risten zal ook. hier de stemmen» die pleiten voor vrede en overleg, het zwijgen opleggen. Ondertussen gaan de terroristen door, ge schraagd door wat zij zien als hun succes. Hun fanatisme wordt niet belemmerd door morele overwe gingen. Zo wordt de toestand in het Midden Oosten steeds gevaar lijker. BONN (GPD) Het verkeer over de grote autowegen tussen West- Berlijn en de Bondsrepubliek werd gisteren voor enige uren door de i Oostduitsers opgehouden. Bij de con- 1 trole-stations Dreilinden en Drewitac waar het verkeer in de richtingen Hannover en München BerRjn ver laat kwam de stroom enige uren geheel tot stilstand. Driekwart van alle verkeer van en naar West-Ber lijn passeert deze grensposten. In Helmstedt. aan de grens tussen de Bondsrepubliek en Oost-Duitsland op de weg Hannover-Berlijn, ston den de personen- en vrachtauto's v er uur stil. De files waren twee ki- 1 lom eter lang. Vooral de vrachtwa- gens deden over de 148 kilometer bussen Helmstedt en West-Berlijn UTRECHT (GPD) —De Utrecht se rechtbank is met mr. Simon, de verdediger van Nol R. van mening, dat de Engelse vrouw Caroline Gig- li, de 20 jaar oudere vriendin van Hans van Z.. als getuige moet wor den gehoord in de zaak tegen Oude Nol. De president heeft dit vanmor gen kort na het begin van de zit ting meegedeeld. Mr. Van Zeben sprak een bevel tot Door zich bliksemsnel uit een noodluik van het El-Al-toestel te laten vallen slaagde een der inzit tenden, een agent van de Israëli sche veiligheidsdienst erin, naar buiten te komen en een der over vallers neer te schieten. medebrenging uit, zodat Caroline morgenochtend om half tien ter rechtszitting aanwezig zal zijn. Oude Nol zorgde vanmorgen op de zitting weer voor het eerste incident De koptelefoon, die voor Nol is aan geschaft om hem beter te laten ho ren, wees hij abrupt van de hand „Ik hoor een stuk minder", was zijn commentaar, „Alles wat niet na tuurlijk is, is niet goed meneer en ik bedank ervoor". DEN HAAG (GPD) Minister Luns meent uit «dichtingen, die hem zeer onlangs bereikten te mogen op maken, dat de Westduitse bondsrege ring het kernstopverdrag zal tekenen. Hij zei dit gisteravond in de Eerste Kamer, waar zijn nota inzake het NAVO-beleid aan de orde was. De minister zette voor de senato ren uiteen waarom ondertekening van het verdrag tegen verdere versprei ding van kernwapens juist door West- Duitsland van het allergrootste be lang is. Zonder de Bonner handteke ning wordt het verdrag voor de Sow- Jet-Unie vrijwel waardeloos, zo meen de hij. De Nederlandse regering volgt de fang van zaken in Bonn dan ook VlifMrtllifr VArinict met grote zorg, maar hoopt van har- v tri nu si te dat het federale bewind spoedig tot tekening zal kunnen komen. Op het ogenblik is het verdrag ge tekend door 87 staten en door Oost- Duitsland. Het is echter nog pas be krachtigd door negen landen. De Westduitse houding zal voor 'n groot aantal landen de doorslag moeten ge ven. tweemaal zo lang als normaal. Dat betekende ruim acht uur. De trage afwikkeling door de Oost- I duitsers houdt direct verband met de Oostduitse maatregelen tegen de verkiezing van de 'nieuwe bondpre- sident in West-Berlijn op 5 maart. Men rekent er in Bonn op, dat de stooracties nog zullen toenemen. Sinds enige dagen is men er in de hoofdstad ook niet meer zo zeker van dat alles met een sisser zal aflopen. Tot deze overweging heeft de tekst bijgedragen van een Sowjetrussische nota, die ambassadeur Tsarapkin af gelopen donderdag aan kanselier Kiesinger gegeven heeft. Het valt op. dat de tekst van deze nota pas af gelopen maandag door de Bondsrege ring openbaar werd gemaakt. Er staat om. in te lezen, dat de Sowjet russische regering de verkiezing in West-Berlijn als de grootst mogelijke overtreding van de door de Grote Vier gemaakte afspraken beschouwt. Deze overtreding zo gaat de nota verder kan „buitengewoon onge wenste gevolgen voor de toestand in dit gebied en dientengevolge voor de belangen van de Westberliji-se bevol king hebben". Wat in Bonn bijzonder ernstig wordt opgevat, is de passage waarin Moekou er mee dreigt om, voor het geval de verkiezing zal doorgaan, „de kwestie van de strikte en consequen te vervulling van de bepalingen van de geallieerde besluiten, die West- Berlijn betreffen, opnieuw aan een onderzoek te onderwerpen". Het complex van afspraken op dit terrein is uiterst onoverzichtelijk en kan tot eindeloos geharrewar tussen de tekstuitleggers komen. Gevaarlij ker voor de bondsregering is, dat in de kern van de zaak de geallieerde wederzijdse garanties over de toe gangswegen naar en van W.-Berlijn alleen betrekking hebben op 't ver voer door die geallieerden zelf. HAWTHORN (Neveda) <AP) Een vliegtuig dat met 35 personen aan boord van een avondje in Ne vada naar zuid- Californië terug keerde. wordt vermist in de berg achtige woestyn, ongeveer 320 km ten noorden van Los Angeles. Het opsporingswerk wordt ernstig belemmerd door het slechte weer. E Westeuropese Unie (WEU) kwam tot stand in 1954. Toen sloten de drie Beneluxlanden, Frankrijk en Engeland een ak koord met de verliezers van de tweede wereldoorlog. West-Dults- land en Italië. De Westeuropese landen wilden in de eerste plaats voorkomen, dat West-Duitsland de kans zou krijgen om atoom wapens te maken. Voorts stelden zij zich ten doel om de Bondsrepu bliek de NAVO binnen te loodsen, om een eigen aandeel te hebben aan de westelijke verdediging te genover mogelijke agressie uit het oosten. In deze militaire taken is de WEU geslaagd. Na de opname van West-Duitsland in de verdragsor ganisatie leidde de Unie verder een schimmig bestaan, vooral na dat het Europa van de zes (zonder Engeland) bij het verdrag van Rome van 1958 tot stand was ge komen. Dat leek anders te worden nadat de Franse president De Gaulle in 1963 de Engelsen de toegang tot de Euromarkt had ontzegd door zijn veto. Voorstanders van Enge- lands entree in de EEG hebben toen getracht om van de West europese Unie een nieuw ontmoe tingspunt met Groot-Brittannië te maken. Sommigen hebben zelfs de Illusie gekoesterd dat via de WEU een nieuwe brug geslagen zou kunnen worden tussen Parijs en Londen. De Franse president heeft nu aan die illusies een eind gemaakt door bijeenkomsten buiten hem om tot stand gekomen te boycotten. Het is een veeg teken voor de suppor ters van een verenigd Europa» Want niemand behoeft er op te rekenen dat de Franse president zijn houding op korte termijn zal herzien. En daarmee worden de tegenstellingen tussen het Euro pees ideeaal en de Europese wer» kelijkheid alleen nog maar schrij nender. KARATSJI AP) Militairen hebben vandaag in Dacca het vuur geopend op mensen die tegen de re gering betoogden. Er vielen vier do den. Ondanks het uitgaansverbod waren studenten de straten opge trokken nadat zij om middernacht hadden gehoord dat een professor gisteravond bij een demonstratie 160 km verderop was gedood. Bij de botsingen met militaire patrouille* werden 30 mensen zo ernstig ge wond dat zij in een ziekenhuis moes ten worden opgenomen met kogel» wonden. sraëlische minister van roer, Carmel, heeft vandaag de bische landen gewaarschuwd „de oristische activiteiten tegen Is- ïsche vliegtuigen Onmiddellijk te len. Doen zjj dit niet, dan zien 'e Bilt verwacht van heden- tot rgenavond leel bewolking met sneeuw of i, voornamelijk in het zuiden van land. Krachtige tot harde en ës de kust tot stormachtig toe- Jende noordoostelijke wind. Ma- tot lichte vorst, in het zuiden het land later mogelijk stijging temperatuur tot even boven het Spunt. (Opgemaakt om 12.40 uur). 20 FEBRUARI 1969 k 7.46 uur; onder: 18.02 uur ïn op: 9.00 uur; onder; 23.10 uur fcwater in Katwijk: 5.45 en 17.59 laagwater: 1.37 en 14.00 uur. nummer bestaat uit 18 pagina's LEEUWARDEN <GPD) Op Ter schelling, Vlieland en Texel spoelen op het ogenblik honderden zeevogels aan die bedekt zijn met een dikke laag stookolie. Vele vogels zijn reeds dood wanneer ze aanspoelen; andere fladderen hulpeloos rond en dreigen eveneens te sterven. Dt rijkspolitie op Terschelling acht de kans klein, dat 't schip dat de ge. vaarlijke stookolie loste ooit gevon den zal worden. Èen monster van de op het strand gevonden olie is op gestuurd naar het Rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater (RTVA) om het te laten analiseren, maar dan kan nog niet worden uit gemaakt, welk schip de olie in zee heeft gebracht. Op Terschelling bestaat wel het vermoeden dat het hier gaat om een lege tanker, die zijn tanks heeft schoongemaakt op zee. De kust wacht heeft dat echter niet gemerkt. Inmiddels is de ramp nog steeds ln omvang toegenomen. Niet alleen spoelen opnieuw slachtoffers aan op liet Noordzeestrand, maar ook aan de kant van de Waddenzee. Zondag is er namelijk een grote hoeveelheid stookolie de Waddenzee is opge- stroomd. Wat dit voor de in de westelijke Waddenzee overwinterende eidereen- den zal betekenen kan nog niet pre cies worden nagegaan. Dat hangt er vooral vanaf hoe lang er olie op de Waddenzee zal blijven. „Als het. er nog vier of vijf dagen blijft, zullen er duizenden sterven, aldus de heer A. L. Spaans, mede werker aan het biologisch station op Terschelling. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat meer dan twintigdui zend vogels (vooral de zwarte zee eend) het slachtoffer worden van de stookolie Overigens ziet de heer Spaans er weinig heil in om de vogels te van gen „De vogels die je te pakken kunt krijgen zijn dood of stervende, de lichter aangetaste vogels kun je niet vangen, die vliegen de zee in wanneer je naderbij komt". Ondanks deze mededeling zijn er vanmorgen toch drie medewerkers van de Stichting Vogelolieslachtof- fers uit Vlaardingen met de boot naar Terschelling vertrokken om te zien hoeveel vogels er nog te redden zijn. De drie mannen hebben netten, manden en een chemisch middel om olie op te lossen meegebracht. Lukt het de dieren in leven te houden dan gaar ze straks mee terug naar Vlaar dingen en krijgen een nabehandeling in de eendenkooi. Nu zoeken de sterk besmette vogels de slootjes in de polder op en ster ven daar. De lichtbesmeurde zitten op een topje van de dijk, maar vliegen de zee in wanneer er iemand nadert. Op het strand van Texel liggen honderden vogels die door in zee geloosde stookolie zijn gedood. De vogels die het slachtoffer zijn ge worden, zijn voornamelijk de zwarte zee-eenden. ADVERTENTIE HET GEZINSEVENEMENT VOOR LEIDEN EN HAAR 48 RANDGEMEENTEN Gezien de totaal nieuwe opzet en presentatie van de 8ste HLTSHOUDSHOW in de nieuwe GROENOORDHAL te LEIDEN, nodigt het Leidato-Comité belanghebbenden uit op de toelichting- en inschrijvingsbijeenkomst op DONDERDAG 20 FEBRUARI A.S. te 8 uur n.m. in Café-Restaurant OLD DUTCH, 2e Binnenvestgracht 15 bij de Steenstraat), Leiden. Inlichtingen LEIDATO COMITÉ Secretariaat: Haarlemmerstr. 295 - Leiden - Tel. 01710-22082 GUADALAJARA (AFPi - Op de weg van Guadalajara naar Manzanillo, in het westen van Mexico, heeft zich gisteren een verkeersongeluk voorge daan, dat een veertigtal levens heeft geëist. Bij dit ongeluk botsten drie voertuigen op elkaar, een vrachtauto met alcohol, een bus en een bestel wagen. Er deed zich een ontploffing voor. die de alcohol in brand deed vliegen. De meeste passagiers in de bus kwamen in d« vlammen om. X Uit het Leidsch Dagblad van x 18 Februari 1869 'j Als herder en leer aar bij v, de Gereformeerde Gemeente q onder 't Kruis alhier is be- roepen de heer P Los Gz., boekhandelaar te Dordrecht. (Advertentie) - Openb. Ver- t gadering v. d. afd. Leiden der Maatschappij Tot Nut van j? den Javaan, op 19 Febr., des 7, avonds te 8 uren. in het ge- j? bouw van het Nut op de Ruï- ne. SprekerProf. P. J. Veth. t Toegang vrij.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1