Aia\ heeft Hog negentig minuten We hebben hier wel wat goed te maken vervul je har te wens... met de zilvervloot ylla zaterdag tegen SÜpartacus Boedapest Nog kleine kans op een tv-uitzending inns Michels niet terneergeslagen sparen... verstandig en handig r Hollands weer Nederland direct in halve finales Coupe Galea arbeurstoernooi Honderd uur op de fiets Touwtrekken om televisierechten WK voetbal Schaatskalender J! 1 te: Miljoen Philips voor kunstijsbaan Schaakzege van Paul Benkoe Boksgevecht uitgesteld 1965 )[nsdag 18 februari 1969 PAGINA 7 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD TS„ i. on Bh! os ga (Door René Vos) ISSABON (GPD) De regen kletterde gisteravond tegen ruiten van het hotel Palacio dos Seteans in het op 25 kilo- er afstand van Lissabon gelegen plaatsje Sintra. Steeds het de residentie van de koningin van Portugal, nu her- jt het tot en met donderdag de Nederlandse club Ajax. Het ier in de Portugese hoofdstad regenen en nog eens regenen de klok slaat. ,.Very bad", mopperde de taxichauffeurdie nsief speurwerk diende te verrichten om het afgelegen ?l een specialiteit van Rinus Michels in het vizier te gen. Echt Hollands weer was het ook bij aankomst op het vliegveld in Lis sabon. nadat de DC8 van Martin Air na een voorspoedige reis om tien voor half vijf zyn wielen op het zeer natte platform zette. ..Asjax. Asjax 50". Grijn zend hielden bij de uitgang van de luchthaven tientallen Portugese jon gens vijf vingers omhoog, terwijl ze met de andere hand een nul vorm den. Het werd de lachende ajacie- den wel heel duidelijk gemaakt, dat de bevolking van Portugals hoofd stad de kansen van de Nederlandse kampioensploeg om de kwartfinale van het Europa-cuptoernooi te over leven niet bijster hoog schat. Ajax heeft overigens de „klap" van woensdag goed verwerkt. „We hebben nog altijd negentig minu ten voor de boeg", vertelde Rinus Michels, die na de door kok Walter bereide maaltijd „tong, het was erg lekker", lachte Klaas Nuninga die in een bijzonder goed humeur stak. „Eenvoudig zal het niet zijn om alsnog Benfica uit te schakelen, daar zijn we het allemaal wel over eens. Maar het blijft sport, met al zijn grilligheden Niet onderschat De coach van de roodwitte kam pioensploeg uit de Meer was het er beslist niet mee eens, dat Ajax Ben fica onderschat zou hebben. „Dat hebben wij niet gedaan, maar de mensen er omheen, ook de jounalis- ten", zei hij bestraffend. Michels verwacht woensdag geen uitgespro ken verdedigend voetbal van Benfi ca. „Dat spelen de Portugezen zel den. en zeker niet voor eigen pu bliek. Ze verdedigen wel. maar het is anders, meer positiespel. En daar moet je heel goed voor kunnen voet ballen". Dat Benfica kan voetbal len, daarover liet Rinus Michels geen enkele twijfel bestaan. De Ajax-coach roemde nogmaals hij deed dat afgelopen woensdag ook al de fabelachtige techniek, het goede positiespel en het inzicht van de Portugese kampioensploeg. „Wij zitten nu in de rottige positie te moeten scoren, omdat we anders bij doelpunten zijn geweest, is er geen enkele reden om te zeggen: we hadden net zo goed thuis kunnen blijven". Trainen Het ligt in Michels' voornemen vandaag met Ajax in het Estadio de Luz te gaan trainen. „Wanneer? Ik zit nog steeds op bericht van Ben- verloren zijn. Maai- het kan. Als je fica te wachten" Het uitblijven van verliezen moet. omdat de tegenpartij sterker is, a la, maar nu we in Am sterdam in de tweede helft zo dicht PARIJS (ANP) Nederland is rechtstreeks geplaatst voor de hal ve finales van het tennistoernooi om de Coupe Galea. Dit omdat de Nederlandse ploeg vorig jaar goed voor de dag kwam in het toernooi, dat alleen openstaat voor amateur spelers, die na 31 december 1948 zijn geboren. De Oranjeploeg komt in de halve finales van 1969, die van 24 tot en met 27 in vier verschillende plaatsen in Europa worden gehou den. in de Spaanse plaats Palma No va uit tegen Brazilië. In Palma No va spelen eveneens Spanje en Zwe den tegen elkaar. De Winnaar van de „Spaanse groep' 'komt uit in de eind strijd, die van 31 juli tot 5 augustus in Vichy (Frankrijk) wordt gehou den. dit bericht hinderde de Ajaxspelers niet zo erg. Nuninga bekeek het an tiek, dat in Palacio dos Seteans rij kelijk voorhanden is. „Daar houd ik van", verklapte de Ajax-schakelspe- ler, die het nog steeds betreurde dat hij woensdag jJ. maar een halve I wedstrijd heeft mogen spelen. „Een j prima ploeg dat Benfica. Ik vond de aanpassing van die Portugezen aan het moeilijke veld fantastisch". Aanvoerder Bals was minder te spreken. „Zo even vroeg iemand j mij", zei hij verongelijkt, „met hoe- j veel doelpunten verschil wint Ajax woensdag? Ik zeg voor de grap 50 en het werd nog opgeschreven ook. Dat is toch onzin". KLAAS NUNINGA ivoélre wedstrijd is niet prettig ati >urw( word DAKAR (AP) De Indiase wielrenner. Mohammed Newad. heeft gisteren beweerd dat hij een nieuw wielerrecord heeft ge vestigd. Newad heeft in een sta dion in Dakar 100 uur aan een stuk door gefietst. Newad. die het klaar speelde om Zich op zijn fiets te sche ren, zich te wassen en te eten. werd door enkele duizenden fans toegejuicht toen hij het stadion rondreed op weg naar zijn record. Toen hij van zijn fiets stapte, na 100 uur aan een stuk door te hebben gereden, viel hij bijna onmiddellijk vast in slaap. Skiën De Oostenrijkse Gertrud Gabl heeft gisteren in het Tsjechi sche Vysoke Tatry een reuzeslalom gewonnen. De Amerikaanse Marylin Cochran werd tweede, de Frangaise Florence Steurer derde. Ook in de combinatie legde Gabl beslag op de eerste plaats. LONDEN (ANP) Over de tele visierechten voor Europa van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal, dat in 1970 in Mexico wordt gehouden, is hevige strijd ont staan tussen de European Broad- (door Johan Cruijff) LISSABON (GPD) —..Ajax. reel geschreeuw, weinig wol", ïtond er na die voor ons zo be roerde woensdagavond in het Portugese blad, O Bola. „Heren, laten we niet dezelfde fout ma ten als Ajax met Benfica", zei den de schaatsjongens don- ierdag in Deventer. Na de 3—1 verliespartij is de kritiek wel •ven over onze „arme" hoofden uitgestort, als een wat wrang „toetje" na de dreun. Je moet er eigenlijk boven staan. maar toch raakt het je ergens, wordt je er door ge prikkeld. Vooral als die kritiek niet helemaal eerlijk is. Goed. we hebben woensdag avond in de eerste helft bar slecht gespeeld en in de tweede teveel kansen gemist. Ik zal dat niet tegenspreken. Wat dat laatste betreft heb ik ook wel een paai- pondjes boter op het hoofd. Maar we hebben niet „geschreeuwd", we hebben niet hardop gedacht „dat wij Benfi ca wel even zouden pakken", zoals die meneer van O Bola kennelijk met zijn woorden be doelt. Als wij Ajaxspelers, mis schien de fout hebben gemaakt Benfica te onderschatten, dan is dat beslist niet bewust ge beurd. Natuurlijk, ook wij heb ben nieuwsgierig de commenta ren gelezen (en naar de televi sie gekeken) van de verslagge vers, die al weken van tevoren naar Portugal waren vertrok ken om de kwaliteit van Ben fica te peilen. De berichten wa ren geruststellend: Benfica zou in moeilijkheden verkeren, Eu- sebio zou de oude niet meer zijn. Quatsch, denk je bij jezelf, dat kan niet. Een ploeg die de kwartfinales haalt van het Eu- ropacup-tournooi moet klas se hebben. Maar ik geloof ik heb nu een paar dagen de tijd gehad om er eens rustig over na te denken dat er ergens In je achterhoofd toch iets van JOHAN CRUIJFF al dat optimisme blijft haken. Daar kwam nog die sneeuw op het veld bij. Dat heeft even min goed gedaan. Laten we eer lijk zijn: héél Nederland heeft zich in de handen gewreven en gedacht: ha. daar gaat Benfica. Je zet je af tegen die verleide lijke gedachte. Je prent jezelf in: jongen dat is geen voordeel, een technisch prima ploeg als Benfica moet op elk veld goed uit de voeten kunnen. Maar tocher blijft iets van han gen. Het is net een soort her senspoeling. Nou ja u weet het: Benfica speelde er zo gemakkelijk op, dat het leek of de ploeg uit Oslo of voor mijn part uit Reykja vik kwam, in plaats van uit het doorgaans lekker warme Lissa bon. Ergens was dat ook wel lo gisch: die ploegen uit de war mere streken hebben bijna al tijd een betere lichaamsbeheer sing dan de Nederlandse. Van nature. Wij. spelers van Ajax, waren op dit besneeuwde veld in het nadeel. Otto Gloria moet dat hebben geweten. Een slim me jongen, als je het mij vraagt, die trainer van Benfica. In Portugal heeft hij de Neder landse pottekykers met open ar men ontvangen en ze geen cent wijzer gemaakt. Bij aankomst op Schiphol bezorgd met het hoofd geschud en gezegd: die sneeuw, dat is een handicap voor ons. Maar geloof me. hy heeft in zyn vuistje gelachen. Maar genoeg nagekaart over die 31 nederlaag. Vandaag zyn we in Lissabon. Het regent. Dat ligt ons beter. Woensdagavond gaan we het nog eens probe ren maar nu op een behoorlyk bespeelbaar veld waar die wat betere lichaamsbeheersing der Portugezen niet de doorslag geeft. Maar de pure voetbal- techniek. In de tweede helft van de wedstrijd in Amsterdam, toen wy op alles of niets speelden is toch wel gebleken, dat de Benfica-defensie beslist niet potdicht is. Misschien kunnen we nu wat „meer wol op de pen nen krygen". We zyn geprik keld. we hebben iets goed te ma- ken. Gemakkelyk zal het niet gaan. maar wy hebben eigenüjk al niets meer te verliezen. Ik ben er van overtuigd, dat we er nu beter voorstaan dan op die ongelukkige woensdagavond in Amsterdam en dat er nog van alles te winnen is. DEN HAAG (ANP) De schaats kalender voor de komende dagen ziet er als volgt uit: 18 februari: Jorwerd: gewestelyk kampioen schap langebaan van Friesland voor heren over 500, 1500 en 5000 m. Assendelft: gewestelyk kampioen- ADVERTENTIE pres« Hi, onze tafeltennismedewerker) ,wM IDEN —Het Hongaarse Spar g-ehoBoedapest, dat zaterdagavond by b ibruari in de kwartfinales van Jaarbeursstedentoernooi tafel- Is tegen Scylla moet uitkomen, l ^^8 vry dagmiddag in Leiden omen. De Hongaren maken de r trein. team van Spartacus bestaat oud-international Laszlo Pig- Gyorgy Kollar en Szaboles Als reserve maakt de ta- a'sttfolle Gy<H*y Guttmayer de reis e De ploeg zal onder leiding n3 a van de befaamde Hongaarse International Ferenc Sido (49), in 1953 wereldkampioen was en 959 nog de finale van het we- me! am pioenschap wist te bereiken, kwartfinale voor het toernooi de Messe-Cup word in de re sporthal aan de Morssin- ipeeld. De stryd begint om ze- echt er t redas zuü uJ s i. OUT. de ontmoeting met Scylla zal fU(5 rtacus Boedapest nog enkele '~^^yden in Nederland spelen. De ren zullen maandagavond 24 mnis Nadat hy de titel in het «enkelspel reeds had veroverd, •I iStan Smith samen met Bob Lutz PJ1 het herendubbel van het toernooi J de internationale indoortennisti- en v&n de Ver. Staten. In de finale aflop toegen de Amerikanen hun land- waar oten Ron Holmberg en Charlie Tell in drie sets (7—9. 8—6 en bij A«4ié» In het Zuidslavische ttejska Gora heeft de Zwitser Ed- ad Bruggmann gisteren tydens J®1® todstrijden, die tellen voor de we- Ibeker. de reuzeslalom gewonnen. m ^witser was ruim anderhalve se- de sneller dan de Fransman Alain die tweede werd. ten. februari in het jeugdcentrum De Rank aan de Golfbaan in Noordwyk aan Zee achter de tafel verschij nen tegen het nationale jeugdteam. Anton Will van Zoelen, die twee we ken geleden in Vlissingen de Neder landse jeugdtitel veroverde, zal als kopman van de nationale ploeg fungeren. Als omlysting wordt een wedstryd gespeeld tussen de oud-in- temationals Will van Zoelen, Wim Stoop, en Jan Hogendoorn tegen het eerste team van Scylla (Bert van der Helm, Gerard Bakker en Ed van den Berg). De wedstryden in De Rank beginnen om half acht. EINDHOVEN (GPD) Eindho ven krijgt, dank zy een royale geste van de NV Philips, een kunstysbaan va<n formaat. Het project omvat een open 400 meter-baan en een hal met een ijsoppervlakte van 30 by 60 m. De kosten van dit project bedragen bijna vier miljoen gulden, waarvan de NV Philips een miljoen voor zyn rekening neemt. Het betreft hier een geschenk van de grootste gloeilampenfabriek in het zuiden des lands' by gelegenheid van haar 75-jarig bestaan, dat in 1967 is gevierd. Voorts rekent net gemeentebestuur van Eindhoven op een bydrage van 400.000 gulden van de Nederlandse Sportfederatie. De Eindhovense kunstysbaan wordt in de wijk Gestel aangelegd in het groeiplan Gennep aan de zuidkant van de stad. Het ligt in de bedoeling om nou dit jaar een deel van de kunstys baan in gebruik te nemen. casting Union (EBU) en de Britse schap^kortebaan van Noord-Hol- maatschappij „World Wide Sports" een dochteronderneming van de on- afhankelyke Britse televisiemaat- schappy ATV. De oorzaak van het geschil schuilt in het feit dat de Mexicaanse maatschappij „Telesis- tema Mexicano" de rechten aan 1000 15Q0 n beide maatschappijen heeft ver-1 kocht. De EBU verklaarde gisteren in Genève dat het verdrag tussen de land/Utrecht. Den Hoorn: langebaan wedstrijden voor heren 500, 1500 en 3000 m. 19 februari: Hemelunnationale langebaan- wedstryden voor dames over 500, •00 en 15(K Nyelaner: af val wedstryd voor he ren. Vriezeveen: gewestelyk kampioen en^ uat nut •«-«e schap kortebaan van Overijssel Mexicaanse maatschappij en „World Wide Sports" een inbreuk is op het neren, contract van de EBU. De Mexicanen j zouden, volgens de EBU. zich niets Tennis De Nederlandse tennis - hebben aangetrokken van een beg m ster Astrid Suurbeek is in de kwart- december 1968 in Zürich met de finales van het damesenkelspel van FIFA (internationale voetbalfedern- het toernooi om de indoorkampioen- tie> gesloten verdrag en de particu- schappen van Nieuw Engeland (Ver. liere Engelse maatschappy de rech- 1 Staten) uitgeschakeld. De Egmondse ten voor ongeveer 500.000 pond (by- I verloor in twee sets van de Ameri- na viereneenhalf miljoen gulden) J kaanse Mary-Ann Eisel: 62 en hebben verkocht. i 86. Stadion niet uitverkocht PAUL BEN KOE MALAGA (AP) De Amerikaan i Paul Benkoe en de Joegoslaaf Boris Ivkov zyn gisteren na de vyftiende en laatste ronde in het schaaktoer- j nooi van de Costa del Sol in Malaga met elf punten als eersten uit de bus j gekomen. De Amerikaanse grootmeester werd echter volgens het Sonneborn-Ber- ger-systeem tot winnaar van het toernooi uitgeroepen. In de laatste ronde versloeg Ben koe de Spanjaard Ruiz, terwyl Ivkov remise maakte met de Puertoricaan Julio Kaplan. De Spanjaard Pomar. zyn land genoot Medina en de Hongaar Leng- yel deelden de derde plaats met ieder 9!» punt, gevolgd door Kaplan met Q',2 en de Joegoslaaf Marovic met 8. LISSABON (GPD) Het is volgens de directeur van de afdeling voet bal van Benfica, ir. Helder Vieigas, nog niet helemaal zeker, dat Ne derland de returnwedstrijd van Ajax tegen Benfica in de kwart finales om de Europa Cup niet te zien zal krygen. Wel staat het vast, dat de ontmoeting in ieder geval niet in Portugal zal worden uitge zonden, om de eenvoudige reden dat slechts 40.000 van de 70.000 plaatsen in het Estadio da Luz voor morgenavond zijn verkocht. De kans. dat het niet geringe res tant van 30.000 alsnog aan de man zal worden gebracht kan. gezien de weersomstandigheden van hPt ogenblik in de Portugese hoofd stad en het feit dat Benfica reeds een comfortabele voorsprong heeft, niet al te hoog worden aange slagen. Belangstelling De televisie-uitzending van de wed stryd in Nederland is echter vol gens de Benfica-officials een kwestie tussen de Portugese tele visie en Eurovisie. Voor de wed stryd BenficaAjax heeft behalve Nederland ook Joego-Slavië (in verband met Vasovic by Ajax) en volgens ir Vieigas Philips belangstelling. De aanbieding van de Eurovisie is volgens de Portu gese televisie echter te laag. Men wacht reeds sinds zaterdag op een nieuwe aanbieding. Komt deze niet, dan moet Nederland er reke ning mee houden, dat het het tweede bedrijf van de tot nu toe dramatische opvoering tussen Ajax en Benfica niet te zien zal krij gen. Een en ander heeft natuur- lyk niets te maken met het feit. of het Estadio da Luz is uitver kocht of niet. Het is gewoon, en kwestie van loven en bieden. Wel staat vast dat Benfica van de Portugese televisie een miljoen escudos eist neerkomende op 130.000 gulden) voor het recht de wedstrijd in eigen land te mogen uitzenden. Wat het bedrag zou ^yn. dat nog ontbreekt om van Portugal het recht te verkrijgen de wedstryd in Nederland op net scherm te brengen, daarover hult men zich hier in stilzwygen. De NTS probeert inmiddels als BenficaAjax niet doorgaat een reportage uit Milaan over te nemen \an de wedstryd tussen AC Milan en Celtic Glasgow, evenals Benfi caAjax een duel in de kwart finale van de Europa-cup voor landskampioenen. Als de pogingen van de NTS slagen en dat lijkt zeer waarschijnlijk, dan wordt de wed strijd 's avonds om kwart over acht op Nederland 1 uitgezonden. Hoe dat kan? Heel eenvoudig als je zo vroeg moge lijk begint te sparen met de Zilvervloot. Wanneer je ermee kunt beginnen? Op iedere werkdag tussen je 15e en 21e verjaardag; oud-militairen zelfs tot en met23jaar. Je spaart 6 tot 9 jaar een bedrag van ten minste f 30,— en ten hoogste f 300,— per jaar. Na afloop van de spaarter- mijn (bij huwelijk al na ten minste 3 jaar sparen) ont vang je over de totale inleg plus rente een belasting vrije premie van 10%. Wie bijv. 9 jaar f 25,— per maand inlegt, krijgt maar liefst 'n dikke f 3.500,— terug (f 2.700,— inleg, zo'n f 500,— aan rente plus een premie van ruim f 300,—). Daar kun je heel wat mee doen! Vraag een brochure aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting be zitsvorming, Postbus 51, Den Haag. Atletiek Naar de internationale atletiekwedstrijden, die van 14 april tot en met 19 april in Bloemfontein in Zuid-Afrika worden gehouden, zal ook een Nederlandse ploeg worden afgevaardigd. Deze zal bestaan uit Rein van den Heuvel (400 m), Maria Gommers (800 m), Tilly van der Made (400 en 800 m). Els van Noorduyn (kogelstoten), Wilma van den Berg (100 en 200 m) en An neke de Bruin (discuswerpen). De ploeg staat onder leiding van de heer Jo Moerman. Boksen Het voor donderdag vast gestelde gevecht tussen de Neder landse kampioen zwaarweltergewicht Ronald Riedewald en de Europee» kampioen, Remo Golfarini, is in ver band met ziekte van Golfarini afge last.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7