Raad van Wassenaar over parkeerprobleem Nederlanders worden steeds langer Opleidingscentrum Radio Nederland door prins geopend Ds. Kievit gaat heen 1 Afrika-studieceiitrui] ontvangt subsidie Hoogleraar staakt colleges wegens verstoring van orde Oude Nol uit zaal gezet Steeds Vooruit speelde gelijk Werkbezoek mr. Klaasesz aan Wassenaar Laatste Nieuws Familieberichten Successen voor E Leidse badmintonspelers RIAFRANENIN PORT HARC0URT TERECHT GESTELD Leidenaars naar Noord-Togo ar J Voetgangers minder belangrij PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD WASSENAAR De Wassenaar- se gemeenteraad deze keer on der voorzitterschap van loco-bur gemeester dr. J. J. M. Veraart heeft gisteravond in een korte vergadering een gevarieerde agen da behandeld. De raad benoemde tot onbezoldigde ambtenaren van de burgerlijke stand de wethou ders S. J. van den Bergh en dr. J. J. M. Veraart, terwijl de heer R. Wentink benoemd werd tot vierde bezoldigde ambtenaar van de bur gerlijke stand. Voor investeringen in 1969 ten be hoeven van de bedrijven en diensten van de gemeente Wassenaar werden kredieten tot een totaal van f 1.054.750 goedgekeurd. Burgemees ter en wethouders zullen zo spoed.Vg mogelijk trachten voor deze kapi taalsuitgaven vaste geldleningen te verkrijgen. Besloten werd aan Gedeputeerde Staten te verzoeken het maximum aantal woonwagens dat in de ge meente toegelaten moet worden te verlagen van 11 tot 5, een en an der in afwachting van de toetreding van Wassenaar tot de gemeenschap pelijke regeling inzake een regio naal woonwagenkamp in Leiden. De raad stelde na enkele opmer kingen een krediet van f 22.000 be schikbaar voor het aanbrengen van een nieuwe ANWB-bewegwijzering op de kruispunten van de Van Olden- barneveldtweg met resp. de Lange Kerkdam en de van Zuylen van Nijeveltstraat, en f 45.000 voor het vernieuwen van het pleister- en schilderwerk aan de buitenkant van het raadhuis. Mr. dr. W. F. van Gunstefen (prot. chr.). merkte ten aanzien van deze beide punten op, dat hij het be ter had gevonden als daarover in een commissie nader beraad zou zijn gepleegd. Voor tal van nuttige zaken blijkt geen geld bescliibkaar te zijn. Als er dan een toch niet onaanzien lijk bedrag moet worden uitgegeven, bijvoorbeeld voor het opknappen van het raadhuis, dan is nader overleg in een van de commissies wel ge wenst. De voorzitter en wethouder mi*. N. W. A. Brink antwoordden, dat het hier een dringend noodzakelijke voorziening betreft, die tot het nor male onderhoud van het raadhuis behoort. Voor de aanleg van een verbin dingsstaatje tussen de Molenstraat en het parkeerterrein dat zioh tus sen Molenstraat en Kerkstraat be vindt werd een krediet van f 14.470 gevraagd. De bedoeling van burge meester en wethouders is na het ge reedkomen van deze verbindings straat een proef te nemen met het afsluiten van een deel van de Lang- Vechtpartij met mes beslecht LEIDEN Een 18-jarige Leide- naar heeft gisteravond omstreeks kwart over tien tijdens een vechtpar tij op de Middelstegracht een café houder met een mes in de bort ge stoken. De caféhouder <55) is na be handeling in het Academisch Zieken huis naar zijn woning vervoerd. De man zou er veel ernstiger aan toe zijn geweest wanneer hij niet een af- weerbeweging had gemaakt. De da der kon ter plaatse door de gealar meerde politie worden aangehouden. Hij verkeerde onder invloed van ster ke drank. Het motief van deze steek partij is nog niet duidehjk Beroep ex-architeet van Zoeterwoude ongegrond verklaard DEN HAAG Het Ambtenaren gerecht heeft het beroep van de Zoe- terwoudse ex-gemeente - architect, de heer J. L. van den Broek, onge grond verklaard. De heer Van den Broek was bij het gerecht in beroep gekomen, omdat hy van mening was, dat hij op onjuiste gronden uit zijn functie was ontslagen. Dit ontslag was gevolgd op een on derzoek van een uit Zoeterwoudse gemeenteraadsleden samengestelde commissie waaruit was gebleken dat de heer Van den Broek niet ge schikt en bekwaam genoeg kon wor den geacht om zijn functie op de jui ste wijze te vervullen en dat hij als zodanig niet langer gehandhaafd kon worden. Tijdens de behandeling van deze zaken, drie weken geleden werd de ze stelling door burgemeester, en kele wethouders en gemeenteraads leden van Zoeterwoude bevestigd. HILVERSUM (ANP) In Hilver sum heeft Prins Bernhard vanoch tend met een korte toespraak hel Radio Nederland Opleidingscentrum geopend, waar radio- en televisie- medewerkers uit jonge landen in cursussen van telkens vier maan den, een ruimere grondslag zal wor den geboden voor hun toekomstige werk, in het bijzonder voor zover het informatieve- en educatieve pro gramma vormen betreft. Uitgangs punt daarbij is, dat de Wereldom roep zich op de ontwikkeling ter plaatste richt en dus niet tracht te komen tot een overdracht van in formatie of programmering volgens de Europese technische maatstaven. Het centrum is daarom eenvoudig van opzet gehouden, al zal het ge bruik maken van de in zijn soort modernste apparatuur op radio- en televisiegebied. Onwetendheid is ook één van de voor naamste barrières, die een werke lijk doeltreffende bestrijding van de menselij e geschiede is zien wij armoede in de weg staat. In de hele hoezeer steeds de armoede en de onwetendheid zijn samengegaan en de verspreiding van kennis vooraf ging aan de verhoging van de le vensstandaard. Tot deze uitspraak kwam de mi nister zonder portefeuille belast met de ontwikkelingshulp, drs. B. J. Udink, nadat allereerst het woord was gevoerd door de vice-voorzitter van het bestuur van de stichting Ra dio Nederland Wereldomroep, drs. H. A. Korthals. Minister Udink had allereerst de nadruk gelegd op de voorlichtende taak van de massa-communicatie middelen, die hij Uiterst belangrijk noemde in het ontwikkelingsproces. Hij meende dat het belangrijk is te bekennen, dat het niet gaat om voorlichting als zodanig, maar om de dienst, die deze voorlichting moet verlenen om een ontwikkelingsdoel te bereiken. Evenals in Nederland by inzamelingsacties het geval is ge weest, staan de radio en televisie in de ontwikkelingslanden in dienst van het activeren van de bevolking om een door de overheid gesteld doel te bereiken. DS. L. KIEVIT LEIDEN Ds. L. Kievit, her vormd predikant in Leiden, heeft het beroep van de Hervormde ge meente van Gouda aangenomen. Ds. Kievit, die in de afgelopen maanden voor vele beroepen be dankte, deed in november 1964 zijn Intrede als predikant in de Sleutelstad. Zijn arbeidsterrein ooncentreerde zich rond de Ko- ningskerk. straat op zaterdagen voor alle ver keer behalve voetgangers. De heer C. E. van den Berg (KVP) vroeg deze proef uit te stellen tot er een voetpad zal zijn aangelegd tus sen het hier bedoelde parkeerterrein en de Langstraat. De afstand tussen parkeerterrein en winkels in de Langstraat is anders misschien wat te groot. Wethouder mr. N. W. A. Brink ant woordde, dat burgemeester en wet houders pogingen in het werk ge steld hebben een daarvoor benodig de strook grond in eigendom te krij gen, hetgeen niet gelukt is. De heer G. L. Elout (WD) pleitte ervoor als blijkt dat het parkeerterrein niet voldoende wordt gebruikt de win keliers in dit gedeelte van de Lang straat een achteruitgang naar het parkeerterrein te geven. De wethouder antwoordde dat dit ten koste van de parkeerruimte zou gaan. De heer A. Lodder (BP) kreeg de verzekering, dat over de proef met de afsluiting van de Langstraat nog overleg met de betrokken win keliers zal worden gepleegd. De raad stelde het gevraagde krediet be schikbaar en voteerde ook f 20.500 voor diverse sloop- en bestratings werkzaamheden d.»e in het kader van de komsanering zijn of nog zul len worden uitgevoerd. WARMOND Een gehavend eer ste team van „Steeds Vooruit" Sikking) moest zaterdag de strijd aanbanden tegen Smash Rk. De ver wachtingen waren dan toch ook niet hooggespannen toen deze samen stelling bekend werd. Toch heeft dit team met Joop v. d. Zwet, Jan de Vroomen (3e kl.) en Nel van Rijn een gelijkspel weten te behalen na een 5-4-achterstand terwijl de zege even heel dichtbij is geweest. Team I liep uit van 2-0 naar 4-1, door overwinningen van Nol van Rijn (2), Joop van der Zwet en dub bel. Toen kwam Smah goed terug, en zette de achterstand om in een 5-4 voorsprong. J. v. d. Zwet wist in de laatste partij de zege te behalen, zodat er een gelijkspel kon worden geboekt. Team II kwam tegen TOV niet verder dan een 4-6 nederlaag, waar door de kampioenskansen wel zijn verkeken. Toch zal team II een goe de plaats op de ranglijst behouden en wel bij de eerste vier eindigen. Ton v. d. Voort wist 2x te winnen. Corné Elburg en Rob Ritsen ieder een maal. Team III won ternauwernood van De Lier met 6-4. Louis Ritzen lijkt een beetje van slag en incasseer de opnieuw een nederlaag. Hans van Wissen bleef ongeslagen terwijl Jan de Vroomen eenmaal won. Het eerste damesteam trof het ook al niet bij zonder en moest wegens ziekte en af wezigheid incompleet vertrekken. Het werd dan ook een 7-3 nederlaag. Marlies Broxterman en Lies v. d Post scoorde ieder eenmaal en het dubbel werd een Warmondse zege. De afd. junioren had het rustig. Er stonden slechts twee wedstrijden op het programma. Opnieuw liet De Valken verstek gaan (2e keer) zodat deze wedstrijd wellicht niet meer zal worden gespeeld. Het 3e meisjesteam won met 6-4 van de Treffers. AMSTERDAM (ANP) Het be stuur van de Faculteit der Sociale Wetenschappen van de Universi teit van Amsterdam heeft in een communiqué meegedeeld, dat het college sociologie van prof. dr. A. N. J. den Hollander wegens erge- lijke ordeverstoringen door de eerste en tweede jaars studenten is gestaakt tot de zomervakantie. Vorige week vrijdag liep professor Den Hollander de zaal uit, toen zijn gehoor het hem onmogelijk maakte zijn college te geven. Hy had gewei gerd met de studenten in discussie te treden over onderwerpen als vernieu wing van de wijze waarop het college gegeven moet worden, de inspraak van de studenten en soortgelijke on derwerpen. Hij had zich echter wel bereid verklaard tot een ordelijk ge sprek met vertegenwoordigers van de besturen van de studenten. De zaal wees dit voorstel van de hand. De moeilijkheden waren reeds be gonnen op zijn wekelijkse college van vrijdag, 7 februari. In de eerste helft van zijn college besprak de hoog leraar op verzoek van de studenten WASSENAAR In de gemeente raadsvergadering van gisteravond heeft loco-burgemeester dr. J. J. M. Veraart de raadsleden medegedeeld, dat de commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz en zijn echtgenote voor nemens zijn op maandag 31 maart a-s. een werkbezoek te brengen aan de gemeente Wassenaar. „Dames Onder Elkaar" ZOETERWOUDE De „Vlieland avond" van „Dames Onder Elkaar", die moest worden uitgesteld wegens ziekte, zal thans worden gehouden op donderdag 20 februari a.s. In „Ons Huis". UTRECHT (GPD) Twee minu ten nadat de president van de Utrechtse rechtbank vanmiddag de zitting heropende is de 76-jarige Ou de Nol uit de rechtzaal verwijderd. Ondanks het door de president luid toegeroepen verbod nu weer te gaan spreken, ging Oude Nol door met lui de zware stem zijn protesten kenbaar te maken. „Dat beest daar, het is een schan daal", riep hij uit in de richting van Van Z. wijzend. Beheerst en kalm keek Hans van Z. voor zich uit. Plot seling greep Oude Nol een microfoon waarmee hy kennelijk Van Z. mee te lijf wilde gaan. Twee sterke parket wachters voerden de heftig proteste rende Nol de zaal uit. Hans van Z. heeft vanmorgen toen hij als getuige in de zaak tegen Oude Nol werd gehoord, uitdrukkelijk ver klaard. dat er bij de moorden op Jan Donse en Reyer de Bruin en by de roofoverval op Reyer de Bruin geen sprake is geweest van chantage. „Ik heb duidelijk de bereidheid getoond die dingen te doen. De dreiging dat Nol mij zou aanbrengen wegens de moord op Coby van der Voort heeft zeker niet de voornaamste rol ge speeld", aldus Van Z. hun eisen: verandering van de hoor colleges in discussiezittingen, het recht onbeperkt te laat op college te verschijnen, het verstrekken van een syllabus en onmiddellijk splitsing van het omvangrijke college (400 toehoor ders) in kleinere groepen enz. Hij zei hun wens te delen, dat het college gesplitst zal worden, maar dat dit wegens gebrek aan de nodige do centen voor het begin van de nieuwe cursus niet verwacht kon worden. (De andere eisen oordeelde hij „misplaatst en ondoordacht". Na een roerige dis' cussie deelde hij mede niet nog meer tijd hiervoor te kunnen verbruiken, De tweede helft van het college ver liep rustig. Vorige week vrijdag eisten de stu denten opnieuw discussie. De hoog leraar stond dit niet toe. Het werd een complete chaos. Geschreeuw van studenten in de zaal, beledigende uit roepen en spreekkoren buiten de zaal van laatkomers, die de deuren geslo ten vonden. De hoogleraar heeft toen de zaal ver laten. Tegen de middag kwamen twee studenten, naar de hoogleraar met het verzoek om een gesprek. Morgen zal dat onderhoud plaats hebben. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Cornells Albertus, z. v. C. T. P. van cier Pijl en M. A. Koeleman; Cornells Jan. z, v. A. van den Eijkel en A. Ha- senoot; Alexandra Maria, d. v. J. N Tijssen en M. C. Jager; Hermann Pie- ter Gustav Willem Frederik, z. v. H. Kukler en H. H. L. Sasburg; Alexan der Jules Marijn, z. v. T. H. van Roii en J. I. W. A. M. Vissers; Michel, z. v. J J. Bei.i en F. Gorree; Pieter, z. v. N Glasbergen en H. Verdoes; Jan WlUem. z. v. H. Selier en T. Kuijt; Iwan Ricardo, z. v. H. G. Grau Ortiz en E. Rueda; Ronald Erik Edward Ka- rel. z. v. L. A. J. van der Meel en J. H. van der Reek: Paulus Andreas, z. v. P. J Schouten en E. M. A. Elferink; Ja cob. z. v. G. C. van Duijn en J. J. C. Wassenaar; Johannes Wouter Adria- nus. z. v. T. Platteel en C. E. de Groot; Frank Marinus, z. v. M. J. N. Doffer- hof en W van As; Marco, z. v. J. A. Lambooy en J. M. Kamphues; Joke. d. v. N. Schouten en M. C. Koet;' Yvonne, d. v. J. P. van der Hoorn en A. M, van Staveren; Eduard Cornells Gerar- dus. z. v G, J. Slobbe en M. E. van Graven; Danny, z. v. J. Bezemer en G J. van Wilgen; Rolf Jacques Theodoor, z. v. A. L. Hoekstra en M. T. A. Beu- gelsdijk; Nancy, d. v. M. C. P. de Laaf en A. M. Wortel; Petrus David, z. v. P. G. Brama en M E. G. Hoogewoonink; Denis Patrick Jacques, z. v. J. J. Cos ter en M. C. Wolters; Johannes Caro- lus, z. v J. C. Soederhuijsen en C Baak; Catharlna Jacoba. d. v. W. van Egmond en J. Pardon; Iwan, z. v. A. J. van der Linden en S. H. Huisman; Marc, z, v. A. E. Accensi Ardit en S. Wezel; Simon Jacques, z. v. S. P. J. van Kins en H. Mulder; Peter Arjan, z. v. A. van der Plas en A. A. van der Bent; Wilhelmina. d. v. C. van Duijn en A. Wessel GETROUWD P. F. Briët en E S. Fagel; T. W J. Tetteroo en E. M. M. Dofferhoff; D Florijn en J H. van Leeuwen. OVERLEDEN C M de Haas, 71 jr., vr.; N. M. van der Voort. 53 Ir., e. v. P. Allebas; T. L. D. van Barneveld 4 dagen, zn.; C. B Stuij. 76 jr. vr.; J. Robbers, 88 jr mah; L. Lubanekl, 60 jr., man; J. Ver sluis, 78 lr.. man; A. van Ham, 62 jr.. e. v W. F. Stouten; G. C. Dirkse, 80 jr., wed. v. J J. Planjer; F. A. Heems kerk. 66 jr., man; F. G. de Mooij, 54 Jr., e. v. J. van der Kwaak. In de Katholieke Theologi sche Hogeschool in Amsterdam werd vanochtend een teach-in over het celibaat georganiseerd door de theologische studenten. Op de foto spreekt H. van der Meer over „Celibaat als levens staat", terwijl studentenpastoor J. Vrijburg luistert (op de voor grond) (overgenomen uit andere kranten) Geboren: Nicolaas Jan, z.v. Van der Vorm-van Regteren Altena, Rot terdam; Steven Cornelis, z.v. Schel- tema-van Dam, Freetown, Sierra Leone; Pieter Leonard Gaius, z.v. De Gaay Fortman-vaq Bentum, Lusaka. Zambia; Feyo, z.v- Meeter-Brugmans Rotterdam; Thijs Pieter, z.v. Roede maker-Kalis, Rijswijk. Overleden: mr. M. Tiele-van Ver- sendaal (79), Gouda; C. van Duyven- dijk (79), Rotterdam; C J. Schuur man (72), Rotterdam'. Op het jaarlijkse toernooi v» Vijf sluizen in Vlaardingen z(j de Leidse badmintonspelers j| tijd goed voor de dag gekomen. 0ó dit weekeinde gingen er weer twé eersteprijzen naar Leiden. Het herendubbel B werd een ver dienstelyke zege van het Smash koppel E. Spadon/A. Hartwyk, die de halve finale de gebroeders v. Wetering met 15;7, 156 uitschafa den. In de eindstand hadden jj aanzienlijk meer moeite met L. Pj ters/D. Bastiaans, die ze met 17— 1115, 1715, de baas bleven. Niet minder fraai was de dreigde zege van mej. M. de Vrind P. v.d. Loo (Meerburg) die in de fj nale van het gemengd dubbel B h: echtpaar v.d. Berg weinig kans ga ven: 15—12, 15—6. verder bereikte E. Spadon nog halve finale in het herenenkel waarin hy na een sterk begin eer moest laten aan de taaie O.v, Ostende: 15—11, 9—15, 1—15. JSS r uit ter lu gt ier GENÈVE/OEMOEAHIA (AP) 9^r' Volgens de Europese voorlichting dienst van de Biafraanse regeri zyn vorige week donderdag dan 120 manlijke vluchtelingen i Biafra in Port Har court door de K geriaanse troepen terechtgesteld, 4 waren uit vluchtelingenkampen, j Elele naar Port Harcourt bracht. Na 19 maanden is het Biafra regime in Oemoeahia begonnen i een intenser burgerlijke en milita mobilisatie. Het doel hiervan schi| tweeledig te zijn: een langdurig l leg van de omringende nigeriaaj strijdkrachten te doorstaan, als worsteling die loop zou nemen, een eventueel nieuw offensief v de Niger tanen om deze laatste bu langrijke stad, welke dé Biafran p nog bezetten te veroveren, af slaan. De Biafranen zeggen, datj mobilisatie een bewijs is van uitgesproken voornemen, zich formeel over te geven. LEIDEN De Stichting voor wetenschappelijk onderzol van de tropen heeft het Afrika-studiecentrum in Leiden d subsidie verleend voor een studie van het volksrecht bij dej Noord-Togo (Afrika) wonende Tschokossi. De studie van het volksrecht in Afrika, dat nauw verweven is met de sociale structuur en cultuur, maakt een belangrijk onderdeel uit van het onderzoekprogramma van het Afrika-studiecentrum. Het onderzoek zal worden verricht door mr. E. A. B van Rouveroy van Nieuwaal, verbonden aan het Afrika- studiecentrum, die daarbij geassd- sbeerd zal worden door zijn echtge note, doctorandus in de culturele antropologie. Het onderzoek in Noord-Togo zal in de helft van dit jaar beginnen en circa twee jaar duren. Het staat on der supervisie van prof. dr. J. F. Holleman, hoogleraar in de sociolo gie en cultuurkunde van Afrika aan de Leidse Universiteit en van mr. H. W. J. Sonius docent in het volks recht aan deze universiteit. In een onderhoud met drs. G. W. Grootenhuis, algemeen-secretaris van het Afrika-studiecentrum verna men wij, diat die grote verscheiden heid van die Afrikaanse autochtone volksrechtsystemen reeds lange tijd de aandacht getrokken heeft en dat diverse auteurs daar reeds gedegen verhandelingen over geschreven hebben. Een belangrijke reden voor onderzoek van liet niet-westers volks recht, zo vervolgde hy, is onder meer, dat de problematiek van d'e aanraking tussen inheems en wes ters recht en de daarmee gepaard gaande mogelijkheden van verdrin ging van het eerste door het laatste zich in vrijwel alle landen van Afri ka in toenemende en klemmende ma te voordoet. Evenals in andere 3 westerse landen biedt het inlhei volksrecht tegen deze verdirini weerstand. Het aantal Tschokossi in No< Togo bedraagt volgens de recente volkstelling uit 1960 one veer 13.000. Over de Tschokossi, i omstreeks 1770 van uit midden Ivoo Ive kust komend, zich gevestigd hebt in Noord-Ghana en in Noord-Tc is weinig bekend. De bestaande i gevens zijn voor het merendeel i komstig van Duitse auteurs uit jaren 1880-1914 en de geschrift van dje jurist R. Asmis. stre C1 Observati LEEUWARDEN (GPD) De Nedeiian- ders worden steeds langer. In 1955 en 1965 zijn onder leiding van prof. dr. J. H. de Haas, hoofd van de Afdeling sociale hygiëne van het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde TNO, onderzoekingen verlicht naar lengte en gewicht van de ontwikkeling van rijpingskenmerken bij ruim 60.000 kin deren en jeugdigen in de leeftyd van 0 en 24 jaar. Enkele van de belangrijkste resultaten van deze studie: van 1955 tot 1965 is bij beide geslachten de lengte van zuigelingen en kleuters ongeveer één centimeter, van school kinderen twee centimeter en van jonge vol wassenen drie centimeter toegenomen. Kinderen uit hogere beroepengroepen zijn als kleuter bijna één centimeter en als leer ling van voortgezet onderwijs drie centimeter groter dan hun leeftijdgenoten uit de lage re beroepengroepen. Naast toegenomen groeisnelheid treedt ver vroeging op in de ontwikkeling van de ge slachtskenmerken. Het volwassen worden, zo concluderen de on dei-zoekers, begint bij een toenemend aantal kinderen reeds op de lage re school. De volwassenheid wordt naar bio logische maatstaf op jongere leeftyd bereikt. De studie bepleit daarom ook een verlaging van de meerderjarigheidsgrens van 21 naar 18 jaar. Tenslotte: kinderen uit de noordelijke pro vincies zyn langer en zwaarder dan die uit de zuidelijke: op kleuterschoolleeftijd ruim één centimeter en één kilogram en bij jonge volwassenen zelfs vier centimeter en twee kilogram. Bij de vergelijking met buitenlandse gege vens blijkens Nederlandse kinderen en vol wassenen, met de Zweedse bevolking tot de langste bewoners van Europa te behoren. De leeftijd, waarop de eerste menstruatie plaatsvindt, ligt thans gemiddeld op 13 jaar en vijf maanden, hetgeen een vervroeging van drie maanden betekent sinds 1956. In biologisch opzicht zijn meisjes volwassen op gemiddeld vijftien jaar, jongens op 16 jaar. De lengtegroei stopt bij meisjes op onge veer 17-jarige leeftijd, bij een gemiddelde lengte van 167 centimeter. Bij de jongens op achttien-en-een-halfjarige leeftijd, bij een gemiddelde lengte van 178 centimeter. De samenhang van de groeiverschuiving met de welstand noemen de onderzoekers duidelijk. Verhoging van de welvaart van een land gaat reeds na korte tijd gepaard met een dergelijke groeiversnelling. Dat heeft consequenties, voor opvoeding, wetgeving en rechtspraak. De grote gestalte van kinderen en volwas senen stelt eisen aan industriële vormgeving, onder meer op het gebied van kleding, bouw nijverheid, meubilair en vervoersmiddelen. De afmetingen van gereedschappen en werktuigen, de uitrusting op werkplaatsen, keukens en scholen, moeten aangepast wor den aan de toegenomen lichaamsafmetingen, aldus de schrijvers J.C. van Wieringes, F. Wafelbakker, H. B. Verbrugge en prof. De Haas. irwj N r«'Sl rva J rest J Het wetenschappelijk speui strekt zich o.m. uit in een lange riode van participerende obsei in een of meer dorpen, die represt tatief voor de Tschokossi zijn. Hk n by zullen rechtzittingen van inhea se rechtbanken worden bijgewoo en vraaggesprekken worden geho den met personen, die daarbij trokken zyn. B< 1 ebru Jaa !s ti reed ome Ook zal een studie worden maakt van geschillen, welke laagste formele, inheemse recht) jgj lijke instanties niet bereiken, ma j door arbitrage worden afgedas waarbij eveneens interviews zuil plaatsvinden met partijen i middelaars 'dorps-, clan- of fa nu, hoofden). Op het programma sti voorts een onderzoek naar de mi waarin zowel traditionele als na Vl traditionele autoriteiten vorming gelding van het inheemse volksree mediebepalen. De by het onderzoek verzamel ;aml gegevens zullen in Leiden wordf kv uitgewerkt. Met nog pynlyke ledematen gevolge van een val by het aflop "oeg van een brug, waag je je af waafl °ten de trottoirs in het algemeen en 1 hrell bij bruggen in het bijzonder bij gladheadsbestryding worden „ver| yën ten"! Het lichamelijk welzijn van voetganger is toch niet minder 1 ac] j langrijk dan dat van de andereteds. tegorieën weggebruikers? Waan heeft men de zandkisten, die va £Wj heen bij bruggen aanwezig waft je g afgeschaft? M. C. SCHOUTEN' inte 1 amii enen a. di

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6