Reisbureaus bieden grotere keus dan ooit Het geld rolt in de Britsd Kroonkolonie VAN SAHARA TOT POOLCIRKEL ,IE ZATERDAG 15 FEBRUARI 1969 LD EXTR yiiegvakanties zijn goedkoper dan u dacht. Datzelfde geldt trouwens ook voor de populaire verzorgde rei zen per trein of touringcar: ze zijn, vergeleken hij 1968, niet of nauwelijks duurder geworden. Dat is de prettige eerste indruk hij het doorbladeren van de zomer programma's der reisbureaus. Nog altijd kan men, volledig verzorgd, een reis van twee weken naar een der zonlanden hoeken voor circa f 30,- per dag, inclusief de vliegretour, hotelkosten en drie maaltijden per dag, van welke er vaak twee „warm" zijn. En dat is een spotkoopje. Op eigen gelegenheidper lijnvliegtuig, zou alleen het vliegticket u al evenveel of méér kosten! Leefregels Geld verdienen en geld verteren, dat zijn de twee leefregels voor Hongkong en Kowloon. De mees te Europeanen, die zich hier veelal in dienst van een handels- of scheepvaartonderneming vestigen, doen dat om in de kortst mogelijk tijd zoveel mogelijk geld over te houden. Tal van gro te hotels bestaan van de zakenlieden, die in blik sembezoeken aan deze marktplaats grote trans acties doen. Geld verdienen aan de zakenlieden en toeristen is ook het doel van de Chinese be volking, voorzover deze hiertoe de kans krijgt. Honderdduizenden toeristen overstromen Hong kong. Voor hen is shopping belangrijker dan sightseeing. De artikelen in de winkels worden door geen enkele belasting belast. Zy zyn meest al goedkoper dan in het land van herkomst. Foto- en filmcamera's en elektronische apparatuur zijn er ruim 50 procent goedkoper dan in Euro pa. Honderden en honderden winkels leven van de koopgrage toeristen. Sinds enkele jaren kent Hongkong naast de toe risten, ook andere gelduitgevers. Zy zyn de Ame- De lokkende zonnige Italiaanse Riviéra. irgerd stranden van nder rtime: Toch mod Van een zevental willekeurig gekozen reisbu reaus varieerden de pryzen voor een 14- daagse all-in vliegreis naar het populaire vakantieoord Majorca van f 395 tot f 469. De prijzen, zo vertelde ons een „tour-operator" zijn scherper door ons gecalculeerd. Want de Neder landse toerist is uitermate prijsbewust. Een paar tientjes meer en hy loopt naar de concurren tie. Daar deze populaire arrangementen het leeu wendeel van het debet vormen, hadden wy geen keus, aldus deze „tour-operator". Hoewel alles in het buitenland duurder is geworden, moesten wy onze tarieven van 1968 in deze categorie eigen- lyk onveranderd handhaven. Kritisch Hoee kan dat? Is er dan bezuinigd op de kwali teit? Krygt de „verzorgde toerist" minder over vloedige maaltyden; moet hy langer met zyn beddelakens en zyn handdoeken doen? Vergeet het maar I Onze tour-operator: „Nederlanders zyn ook heel kritisch. Ze willen waar voor hun geld, teveel waar zelfs. Zy eisen schapen met vyf poten. Sny er een half pootje af en ze komen nooit meer terug. Daarom beknibbelen wy alleen op de con- tractpryzen die wy onze hoteliers in het buitenland bieden. Zolang dat gaat althans Uiteraard bieden goedkope reizen in deze cate gorie niet het laatste woord aan luxe en com fort. De hotelaccomodatie zal over het algemeen eenvoudig zyn, de maaltyden idem dito. Jongeren zullen aan het vetarme zuidelyke menu misschien niet genoeg hebben. Maar dan is er altyd wel wat byvoeding, gebak met slagroom of een kip-uit- het-vuistje, te organiseren in het vakantieoord. Velen doen hét tegenwoordig trouwens liever zelf. Zy huren, ook alweer via het reisbureau, een zo merhuisje of appartement, waar zelf gekookt wordt, maar profiteren wel mee van de goed kope charter-vliegreizen. Ook kampeer-vliegrei- zen met zelfverzorglng komen steeds meer in trek en dat is geen wonder. Op de camping aan de Costa Brava, langs de Adriakust of op Kamperen in Nederland kan gezellig zijn. Maar zó niet. Majorca, staat de compleet-uitgeruste bungalow tent al voor u klaar. Geen gezeul meer met lood zware tenten, bedden en kooktoestellen in het overbeladen familie-autootje over duizenden kilometers overvolle autowegen, en bovendien: spotgoedkoop. Verschillende reisbureaus bieden een nieuwe ser vice. U vliegt naar uw vakantieoord, en op het vliegveld aldaar staat een Fiatje of Seat voor u klaar, die u de hele vakantie gebruiken kunt: ook daar heeft uw reisagent voor gezorgd. De autohuur is in de reissom begrepen en u loopt geen risico, een gammele wagen te krygen, zoals nog wel eens gebeurt als u er zelf ter plaatse een huurt. Nieuwe mogeiykheden? Sporthuis Centrum organiseert redzen voor alleen staanden die de eerste jeugd achter de rug heb ben naar de Costa Brava. Majorca, Noord- en Zuid-Italië. Deze .single club" vliegreizen (14 da gen vol pension van f 375-f 460) zyn bestemd voor vrygezellen van 35-65 jaar. Een sympathiek initiatief, want vele van deze vrije „jongens" en „meisjes" maken niet zo makkelyk contact met de andere sekse- Op vakantie gaat dat allemaal meer vanzelf en zonder plichtplegingen. Wie weet, hoeveel tedere banden er op deze single clubrei- zen gesmeed zullen worden: hoeveel huwelyks- banden misschien wel? Het scheelt in elk geval een stuk in de belasting Nog een primeur by hetzelfde reisbureau: „hob- byreizen" voor fanatieke hengelaars, golfers en paardryders naar Ierland, Zweden en zuid-Span- je. Ook aan de zwerflustigen is gedacht. Men vliegt naar Ierland waar een kampeer-huifkar ge reedstaat. Al mennend kunt u een of meer weken het groene eiland afstropen met zyn prachtige natuurschoon en zyn auto-loze landwegen. „Een vakantie-avontuur dat echt helemaal an ders is", zegt het reisbureau en dat velen zal aan spreken. Zelfs de haver voor het paard is by de reissom inbegrepen. Safari Op safari naar donker Afrika? Ook dat kan ge regeld worden. Maar goedkoop is het bepaald niet. Een beetje safari zonder schietwerk komt u al gauw op een mille of twee, drie. Maar dan slaapt u ook in luxe, airconditioned hotels en uw maaltyden bestaan uit minstens vier gangen. Moet er met alle geweld geknald worden, dan wordt het een kostbare affaire. Een stuk grof wild omleggen onder bescherming van erva ren beroeps jagers kost u nog een paar briefjes van 1000. Daarvoor krygt u dan weliswaar een trofee nagezonden, een luipaardkop, of een ge prepareerde olifantspoot van het door u neerge legde exemplaar (als statussymbool in de vestibule plaatsen!) Een „eenvoudige" safari naar Mombassa, duur 16 dagen (waarvan 13 dagen luieren op het strand en 3 dagen jagen in de bush) is er al van f 1957 af. Wie alleen met de camera wil ja gen, die kan by Intraned-Alitalia-nv. Focus goed koper terecht (inlichtingen by de fotohandel). Ryke jachtbuit aan foto's, diaatjes en smalfilms wordt op deze foto-safari's gegarandeerd, evenals de ongeschonden terugkeer van alle safari-gan gers. Cruises zyn nog steeds voorbehouden aan toeris ten met een brede beurs. Wagons Lits-Cook biedt oa. een 16-daagse Donaucruise aan voor f 1177 (vliegreis en cruisen door 4 landen naar de Zwar te Zee), een Middellandse Zee cruise van 19 da gen voor f 2060, en een Portugal-Palma-Madei- ra-zeereis van 13 dagen voor f 700. Eurotours combineert een week luieren aan de Italiaanse Ri viéra (Alassio) met een week Middellandse Zee cruise naar (Italië, Afrika, Spanje, Majorca) voor f 699. Helemaal nieuw zijn de „minitrek"-reizen die het Engelse bureau van die naam (voor Nederland: Aircos-intertravel, Amsterdam) gaat organise ren naar: Marokko, Aziatisch Turkye, Lapland, de Poolcirkel, Ethiopië, de Sahara, het Tibesti-ge- bergte en zelfs by voldoende animo naar de Galapagos-eilandenVooral de voor het voorjaar geplande trans-Sahara-„expeditie" zal menig man nenhart sneller doen kloppen. Maar wacht even! Men accepteert alleen deelnemers van 18-38 jaar. Onderweg in de zandwoestyn gaat er namelyk nogal primitief gekampeerd worden, zo'n beetje by de Bedoeïnen af. Helse hitte, zandstormen en nachtelyke vrieskou zyn mogeiyke „attracties" die alleen voor stoere heren genietbaar zyn, ter- wyi enige ervaring in het kameelryden ook ge wenst lykt. Men vliegt naar de rand van de Sa hara of naar een vriendeiyke oase in het hart daarvan. Vandaar gaat het verder in mini-bn en als ook die in het rulle zand bly ven i ken, staan daar, keurig georganiseerd door fUW reisbureau, de .schepen der woestijn" gereed. ken en bakken moet men overigens zelf op primus of gasbrander: voor koele drankjes de reisleiding. Een ruig bedryf dus. Maar v een glorie als u straks uw kennissen kunt ver? ten op uw eigen Sahara-diaatjes! oog illen. Ziverveii Dichter by huis in volle vryheid zweiwen men via Aircamp-Holland, een nieuw bureau gecombineerde vlieg- en kampeerbusreizen biedt naar Frankryk, Portugal, Israël en Joe Slavië. Men vliegt naar een van die oor pe vindt er een freedom-kampeerauto met koell ren en volledige keukenuitrusting gereedstaan en dan zyn eigen weg gedurende drie weken. Ljjbr kampeerbusjes hebben overal stahoogte en nen 6 a 7 slapers bergen. Gaat u met 6 p4 eyel nen, dan kost het hele arrangement u per D^n soon (22 dagen» circa 440 gulden (Joegoslai Met vier mensen wordt dat f 525 per persijs natuurlyk exclusief de stagelden op de campi die men aandoet. Gewoon langs de weg karlij®0^ ren mag overigens met een dergelyke a u pingbus in vele landen ook (Nederland ufiauWf zonderd). ven- HERMAN CROES ukt eisjes Iedere drie minuten vertrekt er een veer boot van de Star Ferry Company van het eiland Hongkong met zijn typisch En gelse sfeer naar het eveneens tot de Brit se Kroonkolonie behorende Kowloon, waar het Chinese karakter overheerst. De boten zijn steeds volgepakt met haas tig toestromende mensen. Acht minuten duurt de overtocht, lezend in het krant je, zuigend op de kandij of likkend aan het ijsje, toont men niet de geringste be langstelling voor de fascinerende bedrij vigheid'op het water. Een miljoen mensen ruim een kwart van Hong- kongs bevolking varen iedere dag heen en weer door de haven. Hongkong en Kowloon, de dynamische tweeling die dag en nacht bouwt aan nieuwe hotels, kantoren, banken en flatgebou wen, vormen een onverbrekeiyk geheel, maar zul len altyd afhankelyk blyven van die veerponten, bootjes en watertaxi's. Er is dringend behoefte aan een brug of een tunnel. Maar die zal er nooit kamen. Het is nog maar honderd jaar geleden, dat het Chinese vissersplaatsje Hongkong een nieuwe ge schiedenis inging, die het zou maken tot een mi litair, politiek en economisch steunpunt van het Verenigd Koninkryk in heit Verre Oosten en la ter tot een draaischyf in de handel tussen Oost en West- Maar niemand weet hoelang Hongkong als westerse vryhaven nog zal bestaan. En daar om is* niemand bereid enorme investeringen te doen, die pas op zeer lange duur rendement zul len geven. Geen brug of tunnel dus daar in de haven. rikaanse soldaten uit Vietnam, die voor enkele dagen of een week verlof een keuze kunnen ma ken uit een tripje naar Bangkok of Hongkong. Het entertainen van de verlofgangers heeft zich in Hongkong ontwikkeld tot een ware industrie. De ontspanning zoekende soldaten vinden er een waar paradys, waar het goed leven is zolang de portefeuille nog dollars bevat. In Kowloon schie ten de bars met animeermeisjes als paddestoelen uit de grond. Massageïnstituten, al dan niet met Turkse baden, doch steevast met schaars gekleed charmant vrouwelyk personeel maken een gou den tyd door. In de hotels, zelfs de meest luxeu- ze. ziet men de gewone soldaat liever dan de gefortuneerde zakenman. De Yank met verlof laat immers meer geld achter dan de miljonair. In het meest chique hotel van Kowloon, Penin sula. wordt de lobby bevolkt door soldaten en matrozen, die zich gedragen of zy in de kantine van een kazerne zyn. De bar-dancing van Hong kong Hilton is steeds tot de laatste plaats bezet door G.I.'s met hun tydeiyke vriendinnetjes en wie zich inschrijft aan de receptie van het Presi dent Hotel, eveneens behorend tot de luxueuze ca tegorie, wordt onmiddellyk aangeklampt door een van de vele hier wachtende meisjes, die vriende- lyk verzoeken wat gezelligheid op de kamer te mogen brengen. Ze zyn lief en knap, de Chinese meisjes, hip ge- illedi eer c Eden rouw laakt Al la Ik er Dg rm kleed in minirokjes, felgekleurde laarsjes en i tijk dagende bloesjes. Meisjes uit de sloppen rauw Kowloon, dertien tot achttien jaar oud, met into aangeboren gevoel van de Aziatische vrouw, in weet welke liefdeskunsten de man van haar t tod wacht. Ze zyn overal te vinden, in de haven, iji het Kai Tak vliegveld, in de lounges van de!den, tels, in de bars en gewoon op straat. Ze sté zich beschikbaar voor een uur, een nacht, week en er zyn er, die op deze wyze zes zend of meer gulden per maand verdienen. 5 mand die zich zorgen maakt over het afgliji 5 van dieze kinderen. Integendeel, ze worden I schouwd als handige kleine zakenvrouwtjes, 1 wie velen na enige tyd tot een monogaam leven rugkeren, maar dan op een hoger sociaal niï fi dan hun ouders. Het geld rolt in Hongkong. Er gaat geen dag va i by of er wordt een nieuwe bar geopend of 1 nieuwe winkel opgericht. Aan de Tsim Sha4 in Kowloon is kort geleden een nieuw shoppi center in gebruik genomen, dat het grootste 1 keicentrum van Azië heet te zyn. Een nieuw gi hotel is in aanbouw. Hongkong en Kowloon 1 len geen kans missen om profyt te trekken de verlofgangers en de toeristen. De vermaakcentra van Kowloon (Ha kong) maken een gouden tijd door. tek( »gje oevi In d ike- ee;

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 10