bouwkeet afgebrand J in Yoorschoten Extra-kredieten voor Oegstgeester zwembad Voorschoten in het teken van de hijhei Sporttoto Leiderdorp heeft kinderspeelzaal en bluswater voorradig in Noord-Hofland X. J. Plasmeijer pachter van restaurant eugddienst in et Trefpunt edisehe diensten KNVB verbiedt voetbal op tv Personeel Coster naar Amerika Vertraging tussen Utrecht en Leiden Nieuwe straten in Oegstgeest ACAD. EXAMENS Dr. Constandse voor AzuV PAO 14 FEBRUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 RSCHOTEN De Voorsoho- brandweer werd gistermid- omstreeks tien voor vier ge leerd voor een brand in een keet in de nieuwe woonwijk d-Hofland. Waarschijnlijk is brand ontstaan door overver- van de oliekachel. Het irse meubilair (vier stoelen) worden gered, doch de keet jde geheel uit en van het aan- ende huis werd een deel van ïk beschadigd. dellijk na het alarm rukte de ichotense brandweer met een ipuit uit. Bij aankomst op het In van de brand constateerden randweerlieden tot hun schrik er in de buurt geen enkele dput te vinden was. Zij konden liets anders doen dan de in de van de auto aanwezige water rad uitspuiten. egonnen zij dan ook mee, tevens werd een tweede wa- iet water via de mobilifoon op pen. Met deze watervoorraad de brandweer de vuurzee, die frote rookontwikkeling veroor- Ie, bedwingen. nd bleef gelukkig beperkt tot nwkeet en het in aanbouw zijn. ngrenzende huis. Intussen had I randweer en politie zich meer j gemaakt om wat had kun- lebeuren als de op vijftig me- j ifstand gelegen bewoonde wo- door de vlammen was aange- Sneeuw en vorst maakten het füjk onmogelijk ergens water lan te halen. Bovendien reden andweerauto's met grote moei- rer de spiegelgladde bouwstra- naar het terrein van de brand. Foto's LD/Holvast. Woningwetbouw bij Irislaan in Oegstgeest OEGSTGEEST Het college van B. en W. deelt de raad mee, dat de gemeente voor dit jaar een toewij zing krijgt voor de bouw van 18 woningwetwoningen. Het bestuur van de woningbouwvereniging „Buiten - lust" heeft zich tot de raad gewend met het verzoek de daarvoor beno digde bouwgrond te mogen aankopen en kredieten beschikbaar te stellen voor betaling van deze grond, voor de ophoging en de bouwkosten. De woningen zullen worden ge bouwd als galerij woningen in 4 woonlagen (en in twee blokken van elk 24 woningen». De bouw zal ge schieden op een terrein ten oosten van de Irislaan. De te verkopen grond heeft een oppenlakte van 2755 m2. De prijs wordt bepaald op f 66 per m2, hetgeen neerkomt op een totaal bedrag van f 181.830. De kosten van ophoging van het ter reinen kunnen worden gesteld op f24.528. terwijl voor de bouw op een bedrag van f 1.552.425 moet wor den gerekend B en W stellen de raad voor tot verkoop van de grond tegen genoemd bedrag te besluiten en een krediet te verlenen van f 1.758.783 De huurprijs van de woningen zal f 170-f 180 bedragen. Voorts wordt de raad voorgesteld een bedrag van f 181.800 uit te trek ken voor straataanleg. Voor de bouw van 48 flatwoningen zal de Rozen- laan over een lengte van 48 meter worden aangelegd. Tevens vindt de aanleg van een zijweg plaats. OEGSTGEEST Thans blijkt dat voor het nieuwe zwembad nog een grote hoeveelheid materialen e.d. dient te worden aangeschaft. Uit een overzicht van de directeur van gemeentewerken komt naar voren, dat hiermee een bedrag van f 75.500,is gemoeid. B. en W. vragen de raad. die donderdag bijeenkomt, hiervoor een krediet tot genoemd bedrag beschikbaar te stellen. Nu de bouw van het zwembad de voltooiing nadert, vinden B. en W. het gewenst over te gaan tot ver pachting van het restaurant. De beheerscommissie is unaniem van oordeel nadat met verschillende personen besprekingen zijn inge voerd dat het verpacht dient te worden aan de heer J. Plasmeijer, kelner in Oegstgeest. B. en W. kun nen zich hiermee verenigen en stel len de raad voor het restaurant in gaande 19 april (datum van opening van het bad) voorlopig voor de tijd van drie jaar tot 1 april 1972 te verpcahten aan de heer Plasmeij er voor een pachtprijs van l'i cent per verkocht zwemkaartje, alsmede 112 cent voor elke keer, dat een j abonnementhouder het zwembad bezoekt. De overblijvende terreinstro ken ten oosten en ten zuiden van de grond, die bestemd is voor het door- trekken van de Lange Voort en die i gelegen zijn nabij het parkeerter- rein van het zwembad, liggen thans nog braak. Om te voorkomen, dat deze terreinen in de aanstaande zo mer door onkruid zullen worden 1 overwoekerd en nestelplaatsen worden voor ongedierte, is het wenselijk deze grondstroken voor het voorjaar met popul eren en hoogopschietende hees- i ters te beulanten. De oppen-lakte be draagt in totaal ongeveer 4072 m2. Tegelijk kunnen ook, zo delen LEIDERDORP Een dezer dagen is ten kantore van notaris .W F. Kar stens in Leiden de akte van de Stichting „Kinderspeelzaal Leider dorp' gepasseerd. Het doel van I de stichting is het in stand houden en exploiteren van kinderdagverblij ven in Leiderdorp, in beginsel be- j stemd voor kinderen beneden de leef- I tijd van 4 jaar. Het stichtingsbestuur bestaat uit 5 leden, te weten: mevr. W. J. van I Daalen-Feenstra (maatschappelijk I werkster) .voorzitter: mevr. T. G J Vlek-Tiggeler, secretaris; drs. E. |Hennipman; penningmeester: mevr. j E. Rohm er-Hofland (arts) lid: drs. I R. T. J. Buve, lid. Het bestuur staat onder toezicht van een raad van toe- I zicht en advies, waarin zitting heb- I ben de heer J. W. Boot, voorzitter; mevr. M. C. C. Sisterman- van Vel- zen (maatschappelijk werkster), en de heren dr. M. P. Hennink (arts), D. v. d. Kwaad en J. Scherphof. Deze stichting vloeit voort uit het geslaagde initiatief van een drietal moeders uit de nieuwe wijk Beren- drecht. nu ruim een jaar geleden. Sindsdien werd er ruim 2000 maal IMi IMOND In het Trefpunt, de herv. kerk aan de Heren- vordt zondagavond om zeven der leiding van ds. J. M. Snjj- tn jeugddienst gehouden waar- T. Huistra een causerie (Met ing van dia's) zal houden over ilimogebied in West-Irian. Inistra zal binnenkort als ver ier in dit gebied gaan werken, eerder is zij enkele jaren Km geweest in West-Irian. reis van mej. Huistra wordt d door de jongeren van de ge leerde en chr. gereformeerde i, de herv. gemeenten en de van Warmond, Sassenheim, out en De Kaag. Via acties Tt men in de komende maan- tor dit doel f. 15.000 bijeen te VOORSCHOTEN De Raad van Samenwerkende Kerken van Voor schoten heeft de volgende week in h<'t teken van de Bijbel geplaatst ..Het Boek dat blijft". Met ingang van zondag worden in de hervorm de Dorpskerk en het daar naast ge legen Ontmoetingscentrum twee ten toonstellingen opgesteld: van de II. Landstichting en van het Nederlands Bijbelgenootschap. De week van de bijbel wordt zon dagavond geopend met een Allemans- dienst in de Dorpskerk. Voorgangers zijn ds. J. H. Sillevis Smit en kape laan H, P. Warmerdam. De tentoonstellingen zijn de gehele week geopend. Overdag voor de schoolgaande jeugd, die onder leiding van hun klasse-onderwijzer een be- lerdorp: dokter Blaauwendraad Waard 4, Koudekerk, tel. 01714- Wijkverpleging: zr. Van Maar- 'nifasiusstraat 15. Zoeterwoude. 1673. •tgeest: dokter Meissner Louise %nylaan 19. tel. 53865. vschoten: dokter James, Leidse- '1. tel. 2520. Apotheek: Voor- Apotheek. Leidseweg 66. 525. Wijkverpleging zr. Wiege- Curielaan, tel 2052. dnond: dokter Bots. Prof. Aal ten 2. Voorhout, tel. 02532-7393. 'trpleging zr. Van Paassen. 3, tel. 2250. Benaar: dokter Ten Cate, 'tlaan 9, tel. 3027 en dokter De Jonkerlaan 83. tel. 2460. Apo- Wassenaarse Apotheek, 'ouwweg 32, tel. 2402. Tandarts: Lange Kerkdam 63, tel. 4207. terwoude Voor ongevallen aan J indijk. bellen 01114-2278. Milde straf voor misbruik vertrouwen DEN HAAG VOORSCHOTEN Met een geldboete van f 400,- en een maand voorwaardelijke gevan genisstraf kwamen de 34- jarige chauffeur uit Leidschendam en zijn 25- jarige collega uit Voorschoten er goed af. Het tweetal had zich in het tijd vak 1962-1968 o.a. vishengels, een jachtgeweer en een radiotoestel toe- geeigend. De chauffeurs reden sa men op een buitenlandse vracht- dienst. meestal naar West-Duitsland. Onderweg hadden zij genoemde ar tikelen ontvreemd. Het waren meest goederen, die van overzee kwamen en door de transportonderneming, waarbij verdachten werkzaam wa ren, naar landen in Europa werden vervoerd. „Dat is een kwaad misbruik van vertrouwen" vond de Officier van justitie. Verdachten verdienen een goed loon, waarom moet er dan nog bij worden gestolen, zo vroeg hij zich af. Eigenlijk zou hier gevange nisstraf op zijn plaats zijn, omdat misbruik van vertrouwen een ern stig feit is. Maar omdat het alle maal zo lang is geleden, wilde de Of ficier verdachten niet uit hun werk halen. Hij volstond met een geldboe te van f. 400.- benevens voorwaarde lijk een maand gevangenisstraf voor ieder van de verdachten. De rechter veroordeelde overeenkomstig die eis. zoek brengen «alle Voorschotense scholen nemen daaraan deel) en in de avonduren voor de ouderen. Drie avonden in de tentoonstel- lingsweek zal er een half uur „avond- niuziek" zijn in de Dorpskerk, telkens van 8 tot 8-30 uur. Maandagavond verzorgd door de zangertjes van St. I.aurentius o-l.v. W. Schrama: woens dagavond zingt het meisjeskoor „De Alcuettes" o.l.v. mevrouw Eriks-Zon- neveld en donderdagavond de canto- rij van de Dorpskerk o.l.v. H. J. Wal- vaart. Vrijdagavond vervalt de kwartier- dienst in de Dorpskerk. Hiervoor in de plaats komt een lezing van ds. Th. C. Frederiks uit Wassenaar, die op uitnodiging van de Oecumenische Werkgroep spreekt over „De functie van de bijbel in de godsdienstige op voeding" Naast de twee tentoonstellingen zullen alle inwoners van Voorschoten huisbezoek ontvangen uitgaande van de Katholieke Bijbelstichting en het Nederlands Bijbelgenootschap. ROTTERDAM (GPD) De voet balwedstrijd in de kwartfinale van de Europa Cup Manchester United Rapid VVien op woensdagavond 26 februari zal niet op tv komen. De KRO had de tweede helft van deze wedstrijd willen uitzenden, maar kreeg geen toestemming ervoor van de KNVB, omdat op die avond in Deventer de wedstrijd Nederlands JeugdelftalFrankrijk wordt ge speeld. De KRO heeft nu op die avond een aflevering van de serie „De Reporter" ingelast. een kind naar de speelzaal gebracht, afkomstig uit 53 verschillende gezin nen. Thans is de speelzaal iedere ochtend, van 83.0-12.30 uur geopend. Per ochtend worden maximaal 15 kinde ren opgenomen, waarvoor één kinder verzorgster en één kleuterleidster klaar staan. De gemiddelde bezetting is op het ogenblik ruim 13 kinderen per ochtend. De groepen worden klein gehouden, omdat deze jonge kinderen veel aandacht en verzorging nodig hebben. De speelzaal is voor lopig ondergebracht in de Schep- pingskerk aan de van Poelgeestlaan. Het is gebleken, dat kinderen uit alle lagen van de bevolking gebracht worden. Zowel kinderen van werken de of studerende moeders, als kinde ren met geringe speelmogelijkhe- den. Een kinderspeelzaal is dus niet in eerste instantie een bewaarplaats voor kleuters van werkende moeders. De voordelen voor de moeder zijn voor de hand liggend Wetende dat haar kind zich vrijelijk leert ont plooien onder gediplomeerde leiding, kan zij zich aan andere bezigheden wijden. De kosten per kind bedragen in abonnement f 2.- per ochtend. Hier bij is inbegrepen een tussenvoeding en verbruiksmateriaal. In verband met de kleine groep en de benodig de leiding zijn de exploitatiekosten hoog. Dank zij de belangeloze mede werking van vele enthousiasten is men er tot nu toe in geslaagd zon der verlies te werken. 1 De kinderspeelzaal, waar aan het jonge kind een verantwoorde speel- i gelegenheid wordt gegeven geduren de één of meer ochtenden per week. blijkt in deze moderne leefgemeen schap een duidelijke plaats te hebben. DEN HAAG 'ANPj De cijfers voor Sporttoto 26 zijn: Aantal deelnemers: 868.495. Bruto inleg: f 1.919.011,50. Prjjzenbedrag: f836.556. Eerste prijs: f259.066.80, 330 mel dingen: netto f785. Tweede prijs: f 172.711.20, 6.210 meldingen: ca. f27,60. Derde prijs: f259.066.8d. 40.100 meldingenca. f 6.40. Extra prijs: f 172.711.20. 8.750 mel dingen: ca. f 19.70. Voor de bejaarden van War mond, wordt vanavond om halfacht in 't Trefpunt een toneeluitvoering gegeven. Als extra attractie zullen enkele Warmondse meisjes koek bak ken. De bejaarden zullen dan bé- oordelen, wie van hen, de titel Miss Baksel, mag dragen. —De gemeenteraad van War mond komt op woensdag 26 februari in openbare vergadering bijeen. B. en W. de raad mee. de terreinen met opstallen van mevr. N. Krjjgs- man-Filippo en de heer M. Fiiippo (Abtspoelweg 11). die daar geen over eenstemming wordt verkregen voor lopig niet zullen worden aangekocht, rondom beplant worden. Teneinde dew oonboot. die in het terrein ligt aan het oog te onttrekken, zal deze eveneens rondom een beplanting krijgen. Ook zal een afrastering wor den aangebracht. De kosten van de uit te voeren beplantrngswerkzaamheden e.d. wor den geraamd op f. 24.000. De raad wordt gevraagd hieraan zijn goed keuring te hechten. In de toelichting bij dit voorstel delen B. en W. nog mee, dat het terrein, ten zuiden van de grond be stemd voor doortrekkding van de Lange Voort, ter grootte van 2800 m2, geschikt is om er een kleine hulp kwekerij van de gemeente te vesti gen. Voor de inrichting van deze kwekerij is geen nader krediet nodig Voorts kan dan de aan de Dorp straat gevestigde hulpkwekerU ver vallen. De raad wordt tevens in overweging gegeven het raadsbesluit van 11 november jl. waarbij tot aan koop van grond van mevr. Krijgs man-Fiiippo werd besloten, in te trekken. In verband met de ingebruikne ming van het nieuwe zwembad is het wegens de ter plaatse te ver wachten grote verkeersdrukte nood zakelijk om, vooruitlopende op de reconstructie van de Abtspoelweg, het kruispunt Abtspoelweg Lange Voort reeds thans door middel van verkeerslichten te beveiligen. In een later stadium kan de installatie wor den aangepast aan de vorm van het gereconstrueerde kruispunt. De kosten die hiermee ge moeid zijn, worden geraamd op f. 61.600, hetgeen de raad wordt ge vraagd als krediet beschikbaar te stellen. B. en W. vertrouwen erop, dat G. S. de kosten grotendeels voor rekening van de provincie zullen la ten nemen, daar het hier een ter tiair weggedeelte betreft. Zondagavond wordt voor de jongeren van de hervormde, gerefor meerde, christelijk gereformeerde kerken en de protestantenbond een jeugddienst gehouden in 't Trefpunt in Warmond. Tijdens deze dienst, on der leiding van ds. J. M. Snijders, houdt mej. T. Huistra een lezing over het Jalimogebied in Nieuw- Guinea. Huize Groenhoven aan de Witte Rozenstraat, dat met het gereedkomen van het zusterhuis zijn opname-capaciteit kon ver groten. heeft thans ook een re creatiezaal, welke beter dan de oude voldoen aan de daaraan te stellen eisen. De zaal is niet alleen belangrijk vergroot, doch ook van een moderne verlichting en betimmering voorzien. Deze uitbreiding maakte het tevens mogelijk om op de eerste verdie ping een conversatieruimte in te richten. Bestuur, personeel en be woners hebben gisteravond de zaal „officieel" in gebruik geno men. LEIDEN ROTTERDAM Ruim 350 personeelsleden van de NV j Gebr. Coster heren-en jongenskle- ding, die ook een vestiging heeft in Leiden, gaan volgend jaar op uitno- j diging van de directie een week naar Amerika. Om de zaken "draaiende te j houden gaat het personeel in twee ploegen. Het personeel maakte eer der reizen naar Luxemburg. Parijs, j Londen. Kopenhagen en Israël. LEIDEN UTRECHT Gister middag rond kwart over vijf deed zich btf een elektrische treinstel, dat van Utrecht naar Leiden reed, een defect voor ter hoogte van Vleuten. De vertragingen liepen van twintig minuten tot een uur. In de loop van de avond was de dienst weer nor maal. Kredieten voor sanering kom van Wassenaar WASSENAAR In het kader van de sanering van de dorpskom zijn de laatste tijd diverse werkzaamhe den verricht, zoals het afbreken van panden, het herstellen van muur vlakken, het aanbrengen van af scheidingen en het maken van pro visorische verhardingen Burge meester en wethouders stellen de raad voor voor deze werkzaamhe den een krediet van f 26.506.- be schikbaar te stellen. Op het binnenterrein tussen de Kerkstraat en de Molenstraat is eni ge tijd geleden een nieuw parkeer terrein aangelegd Dit terrein is op net ogenblik alleen bereikbaar via de Kerkstraat Doordat de panden Molenstraat 24 en 26 intussen afge broken zijn. is het mogelijk ook eert toegang naar dit terrein vanuit de Molenstraat te maken. Daartoe moet een verbindingsstraatje wor den aangelegd, waarvoor een kre diet van f 14 470 - nodig is. Vv anneer deze verbindingsstraat /al zijn aangelegd zal de reeds eer dei- voorgenomen proef genomen v orden met de afsluiting van een ge deelte van de Langestraat voor alle terkeer behalve voetgangers op za terdagen van 10 tot 17 uur. Aan de raad wordt voorgesteld het benodig de krediet beschikbaar te stellen. LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit is geslaagd voor het kand. ex. Cult Antrop Mevr. A. Wljffelmans- Clemens (Leiden). OEGSTGEEST De eigenaat van de gronden tussen de Terwee- weg en de Prinses Marijkelaan heeft B. en W. gevraagd om aan de stra ten. die op dit terrein te zljnertijd moeten worden aangelegd, reeds thans namen te geven. De meest noordelijke weg komt in het ver lengde van de Prinses Beatrixlaan te liggen. Bij de nummering van deze laan is er reeds rekening tnea gehouden, dat de laan deze naam zou krijgen. Het college stelt d« raad voor hiertoe te besluiten. De andere weg op het terein loopt vanaf de Terweeweg haaks naar de nieuw aan te leggen prinses Beatrixlaan. B. en W. stellen voor deze weg te noemen Prinses Mar- gr ie tlaan. Vervolgens zal de weg. die aange legd is vanaf de Abtspoelweg naar het zwembad, een naam moeten hebben. Daar deze weg loopt in het verlengde van de Lange Voort, wordfc voorgesteld deze ook Lange Voort te noemen. De commissie voor openbare wer- j ker kan zich met dit voorstel ver enigen. Eén lid verklaart zich er tgen, dat de gehele laan Prinses Margrietlaan wordt genoemd, daar deze laan een zijtak krijgt, waardoor verwarring kan ontstaan. LEIDEN De publicist dr A L. Constandse heeft gisteravond voor de Leidse vereniging van Spaans studerenden „Azul" een lezing gehou den over Latijns-Amerikaanse revo luties. HU vergeleek daarbij de Me xicaanse. de Boliviaanse en de Cu baanse revolutie, waarin hij drie ty pen meende te bespeuren. Dr. Constandse beschreef de Mexi caanse revoluties van 1856 en 1910 als revoluties van liberalen en ka- pil alisten in opstand tegen het feo dalisme. Het resultaat van deze ontwikkeling was volgens dr. Constandse, dat het oude feodale systeem omgezet werd in een soort feodaal kapitalisme, dat opnieuw armoede en uitbuiting; bracht onder kleine boeren en ar beiders. Na de recente revolutie van 1952 maakte Bolivia een soortgelijke ont wikkeling door. Ook hier kreeg het land bij gebrek aan eigen kapitaal grote schulden aan de Verenigde Staten. Dr. Constandse concludeerde daaruit, dat de omzetting van een feodale maatschappij in een kapita- listische onmogelijk is. wanneer het betreffende land geen koloniën bezit. De koloniën hebben de Europese lan- I den het kapitaal geleverd, waarmee een nieuw e maatschappij kon wor den opgebouwd. Landen die zelf I koloniën zijn geweest, missen die bron Cuba is de uitzondering De revolutionairen zagen in, dat het verdelen van de grond ander de be volking leidt tot vermiderde pro- duktie, armoede in de steden en ver volgens 'n steeds grotere stroom bui tenlands kapitaal het land in. Fldel Castro wijzigde daarom zijn politiek en socialiseerde het land en de gro te bedrijven.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9