Geen zeehavens in Hoeksche Waard Voor hetzelfde geld Hans v. Z.Ik kon 'l niet 1.75 CAFÉ CFÈME „Laatste moord" bleef poging Stroom aanvragen tariefsverhoging bejaardenoorden Minister Bakker ook niet op Voome-Putten -J t met rente! Algemene Bank Nederland Felle brand in Deventer PROVO ARCHIEF AANGEKOCHT Tarieven van huisartsen te hoog Verzekering voor pleziervaartuigen rookt u 20 geurige Café Crème sigaartjes. HENRI WINTERMANS 9? fRIJDAG 14 FEBRUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) Aan alle onzekerheid rondom de zee havenontwikkeling voor de naaste toekomst in zuidwest-Neder land, heeft minister drs. J. A. Bakker van Verkeer en Water staat gistermiddag bij de behandeling van de Zeehavennota in de Tweede Kamer, een eind gemaakt, door een paar duidelijke beleidslijnen aan te geven: I de regering wil geen havenaanleg op Voorne-Putten en in de Hoek sche Waard. Dat is niet de oplos sing. Er valt ook op een andere manier te profiteren van de Rot terdamse ontwikkeling. Bijvoor beeld door de uitbreiding van de pijpleiding RotterdamMoerdijk, mogelijk in de richting van Zee land. Europoort zal zich dan ver der kunnen ontwikkelen als dis tributie-centrum wèl positief staat de regering te genover de uitbreiding van de Maasvlakte (met 800 hectares Betogingen in Amerika Neger- studenten aan de universiteit van Wisconsin in Madison en de Duke- universiteit te Durham in Noord-Ca- rolina hebben gisteren geageerd voor toelating van meer negers als stu dent en docent. Intussen, zijn poli tie en leden van de nationale gar de nog steeds bezig demonstrerende studenten, die de toegang tot de ge bouwen van de universiteit van Wis consin hebben versperd, te verwijde ren. Er wordt gebruik gemaakt van traangas. Universiteit heropend De uni versiteit van Barcelona zal op 24 februari, na zes weken gesloten te eijn geweest, worden heropend. Zij werd op 13 januari gesloten nadat een groep studenten het kantoor van de rector was binnengedrongen en ge tracht had de rector het raam uit te werpen. voorlopig, via de bekende demar- katielijn loodrecht op de kust). Rotterdam heeft een unieke po sitie voor de grote scheepvaart.; met de uitgifte van havenindus trieterrein in het Rijnmondgebied zal zeer selectief moeten worden te werk gegaan. Voor het Wester- sohelde-gebied en het noorden van het land zal een zeer gericht en actief beleid nodig zijn, om daarheen industrieën af te leiden, die niet per se aan het Rotter damse diepe vaarwater moeten zitten. LANGDURIG Binnen vijf minuten beantwoordde minister Bakker met deze medede lingen gisteren een discussie, die bij na vijf uur had geduurd en waarin bij herhaling om duidelijkheid was gevraagd over de in de komende ja ren te voeren havenpolitiek. „Er is voor de regering nog geen aanleiding om de principiële uitgangspuntenzo als die zijn neergelegd in de Zeeha vennota, te herzien", zei de bewinds man. Toen hem by interruptie werd ge vraagd of het hem werkelijk ernst was met zijn uitspraak over de Hoeksche Waard en Voome-Putten. zei hij nog: „Ik sta wat dat betreft op een heel strak standpunt. We I moeten die gebieden niet aantasten I door er havens te graven. Dat moet niet gebeuren. Als u dat wenst, wil ik hieronder nog wel een paar stre pen zetten". De minister voegde er nog aan toe, ADVERTENTIE Nieuw bij de AB N de BTW-rekening met 4V2% rente. Op een BTW-rekening kunt u dagelijks het geld storten, dat u later voor de BTW aan de fiscus moet afdragen. Zo reserveert u tijdig en bijna ongemerkt uw belasting. U kunt het tegoed overmaken aan de fiscus of er zelf over beschikken door overboeking naar een deposito-rekening bij de ABN. Over het tegoed op uw BTW-rekening wordt een rente vergoed van 41/2% per Jaarf Zo verdient u aan uw belastinggeld. Wilt u meer weten? Op onze kantoren zal men u graag nader inlichten. U bent welkom bij de dat de regering wel duidelijk wil tegemoetkomen aan de op- en over slagfunctie van het IJmond- en Rijn mondgebied. In dat verband stelde hij zich positief op tegenover de Rotterdamse plannen voor de aanleg van de Rijnpoorthaven (container-, roll on roll off-verkeer en veerboten naar Engeland) aan de Noordkant van het Waterweggebied. VERLEIDEN Het was duidelijk, dat de Tweede Kamer de behandeling van de Zee havennota (daterende uit 1966) zou aangrijpen om de minister te verlei den tot uitspraken over de plannen en rapporten over de toekomstige havenontwikkeling in het delta gebied, die elkaar de laatste tijd in snel tempo zijn opgevolgd. Minister Bakker erkende in zijn antwoord op vragen van kamerleden, dat de prognoses in de nota een on derschatting van de werkelijkheid zijn. „De schattingen zijn te laag ge- weest". Het rapport van het overleg- j orgaan Zuidwest-Nederland komt volgens de bewindsman dichter bij de werkelijkheid. Hy signaleerde de procentueel ster ke groei in het Sloegebied en het noorden van het land en wees erop dat de Eemshaven vroeger tot stand zal komen dan aanvankelijk was verwacht, in 1973. Het overlegorgaan j noemde de minister een stap in de I goede richting. Gevraagd naar een j duidelijke totaalvisie zei de minister i dat het Centraal Planbureau bezig j is met een onderzoek naar het rende- I ment van de Nederlandse havens I voor de gehele economie. Plasticfabriek verwoest DEVENTER (GPD)—Inkt zwarte wolken en roetneer- slag tot in de verre omtrek van Deventer lokten gisteren duizenden mensen naar de felle brand van N.V. Tedeco in Deventer. In een omme zien baande het vuur zich een weg door hoog opgetaste stapels folie en schuimpoly- estereen, die het bedrijf ge bruikte voor de vervaardi ging van vacuüm-gevormde plastic-produkten, zoals au- tomatenbékers, maaltijden bordjes en vleesschaaltjes. De brandweerkorpsen van Deventer en Apeldoorn kon den zich gistermiddag slechts bezighouden met het nat houden van het nog niet aan getaste fabrieksgedeelte. Eerst bij het vallen van de duister nis waagden de brandweer lieden zich aan een blussings- poging. Gisteravond laat kreeg men zekerheid dat nog éénvierde van het fabriekscomplex was behouden. De rest was uitge brand. Verloren ging het gloednieuwe machinepark van de n.v. Op een opper vlakte van ruim 4000 m2 stonden machines, grond stoffen en voorraden ter waarde van ettelijke miljoe nen. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Functionarissen van het bedrijf achtten het gister avond laat aannemelijk dat zelfontbranding in de schuim- poly ester af deling voor de vuurhaard moet hebben ge zorgd. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich niet voor gedaan. Wel zijn enkele brandweerlieden behandeld, die bedwelmd raakten door vrijgekomen gassen. AMSTERDAM (GPD) De Amsterdamse universiteits bibliotheek heeft voor onge veer f 10.000,het archief van de provo-beweging aan gekocht. Het archief omvat 8 ordners met correspondentie, een grote hoeveelheid druk werken en stencils van de be weging en uitvoerige docu mentatie over de reacties die provo in binnen en buiten land heeft opgeroepen. Een curieus onderdeel van de verzameling is een hoed, die enkele provo's eens heb ben gestolen van de Amster damse journalist Jacques Gans. De adjunct-directeur van de universiteitsbiblio theek, prof. dr. S. van der Woude, verklaart de belang stelling voor het provoarchief uit de betekenis die de provo beweging heeft gehad voor de nationale geschiedenis. DEN HAAG (GPD) Het lid van de Tweede Kamer mr. Th. J. A. M. van Lier (PvdA), heeft de aandacht van de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevraagd voor de tarieven, die de huisartsen en specia listen berekenen. Hij vraagt of het waar is, dat de tarieven van de huisartsen vrijwel over het gehele land sinds 1 januari 1969 met 25 procent zyn verhoogd. Mr. Van Lier wil weten of de be windslieden bereid zijn de nodige maatregelen te nemen om deze ver hogingen van de huisartsentarieven binnen redelijke grenzen te houden. Ten aanzien van de specialisten stelt mr. Van Lier de vraag of het waar is, dat de tarieven van de spe cialisten voor particuliere patiënten de laatste jaren sterk zijn gestegen. Hij wil weten hoeveel de gemiddelde styging in de laatste drie jaren be draagt. Ook vraagt mr. Van Lier of het waar is, dat op 1 april a.s. richtlijnen in werking zullen treden van de lan delijke specialistenvereniging voor het opstellen van declaraties voor particuliere patiënten, die wederom een belangrijke kostenverhoging zul len betekenen. HAARLEM (GPD) Ter gelegen heid van de HISWA-tentoonstelling heeft de Goudse Verzekeringsmaat schappij N.V. een ongevallenverzeke ring voor opvarenden van plezier vaartuigen geïntroduceerd. Deze gloednieuwe verzekering geeft niet alleen dekking voor ongevallen aan opvarenden tijdens de vaart, maar tevens iedereen die behulpzaam is bij het meren, tewater laten, op- of afladen, of het verrichten van onderhoudswerkzaamheden. De verzekering geldt uitsluitend voor pleziervaartuigen bestemd voor eigen gebruik en is geldig bij het varen op alle wateren in Nederland en België, wedstrijden inbegrepen. Het aantal pleziervaartuigen is de laatste jaren op de Nederlandse wa teren aanzienlijk toegenomen, omdat de waterrecreatie enorm in trek is. Naar een schatting van de ANWB telde Nederland vorig jaar 75.000 ple ziervaartuigen (zeil- en motorboten). 9 (ware grootte Fijne geselecteerde tabak, verwerkt tot slanke, gave, geurige sigaartjes. Café Crème, van Henri Wintermans. Twintig van die geurige sigaartjes gaan er in een elegant aanbied-blikje. 't Is maar hoe u uw rook-geld besteden wilt 20 voor UTRECHT (GPD) Ze is de enige geweest die de reeks moordaanslagen van de Utrech ter Hans van Z. heeft over leefd, mevrouw E. Woort- meijer-Nickel, de 67-jarige we duwe die in haar bovenwonink- je te Utrecht op 13 december '67 werd overvallen, maar de politie een signalement van de dader wist te geven, waardoor Van Z. nog diezelfde dag kon worden gearresteerd. Voor de rechtbank deed ze giste ren uitvoerig haar verhaal. „Op die woensdagmorgen zou er om half tien iemand komen om de televisie te repareren. De voordeur heb ik altijd op slot, want het is be neden zo'n rommel en daar heeft een ander niet mee te maken. Enfin, tegen half tien wordt er ge beld. Ik ga naar beneden, doe open en daar staat die meneer daar. Ik j ben van de belasting, zegt-ie. Ik zeg: mijn man is al twee jaar dood en wU hebben alle belasting betaald. Dat is het hem Juist, zegt hl), we duwen krijgen altyd wat terug en daar kom ik voor. Kom dan maar boven, zeg ik. Hy ging bij de kachel zitten en pakte een zwarte map. Toen begon hij alle maal dingen te vragen over mijn man en zo. Flauwekul natuurlijk maar dat wist ik niet President: „Vroeg hij toen ook spullen voor de dag te halen, waar bij zioh uw portefeuille bevond?" Mevrouw Woortmeijer: „Hy vroeg mijn weduwe-boekje. Ik pakte mijn tas. zette die op de bank, stond voor over gebogen om het boekje te pak ken en toen hoorde ik een sissend geluid, een soort spuitep, waarmee hij me wilde verdoven en toen sloeg i hij op mijn hoofd". President: „Was dat één klap of j waren er meer?" Mevrouw Woortmeijer: „Ik denk' wel een paar klappen". President: „Of was het er toch maar één?" Mevrouw Woortmeijer: „Zal tiet er I een geweest zijn, is dat some al niet erg genoeg?" Na de klap had Hans van Z. een greep in haar tas gedaan en o.m. een rode en een zwarte portefeuille en een knipportemonnee wegge- graaid. In een van de portefeuilles zat een bedrag van circa 12.000 gulden. Hans van Z.: .Jk heb het geld, j mijn tas en mijn hoed gepakt, 'net licht uitgedaan, de deur achter *ne gesloten en ben de trap afgelopen, i Al die tijd moet zij bewusteloos zyn I geweest". Getuige: „Onzin, het licht was niet eens aan". Hans van Z. was op aanwijzingen van „een relatie" (de naam van de I volgende week terechtstaande Nol R. werd ook op de derde procesdag niet genoemd) naar het huis van de weduwe gegaan. De relatie had aan geraden de vrouw van de trap af ce gooien, maar Hans vond dat mei zo'n best. plan. In zijn melkkokertje thuis smolt hij voor 't laatst wat lood om een pijp te vullen Die pijp had de „be lastingambtenaar" met de zwarte map in zyn tas en bovendienn nam hij een identiteitsbewijs mee, dat hij zelf had vervaardigd van een uit een paspoort gescheurd blaadje. President: „U hebt haar tooh dood willen slaan, is het niet?" Hans van Z.: „Jazeker, dat was de bedoeling". President: „Maar u zag na de slag met de loden pijp, dat zij niet dood was. Hebt u toen nog overwogen haar nog een klap te geven?" Hans: „Ik kon niet doorgaan. Toen ik mijn arm ophief voor de eerste klap, wilde ik haar met grote kracht op het hoofd slaan. Maar dat ging niet. De klap kwam niet hard ge noeg aan omdat ik afremde. Waar om dat gebeurde weet ik niet. Wel weet ik dat het onbewust gebeurde Ik kon het met". Verdediger, mr. Van Ravenswaay. „Kon u het lichamelijk niet of gees telijk niet?" Hans: „Geestelijk niet". Hans van Z. gaf de feiten toe, kalm en rustig en met koude ogen zoals hij dat de vorige dag met twee andere moorden had gedaan. Op weg van zijn slachtoffer naar zyn „rela tie" had hy al vast wat geld uit de portefeuille gehaald. Hy was bang dat de relatie hem anders zou bedu velen. Hij kreeg tenslotte de helft van het overgebleven geld. Vervol gens ging Van Z. naar Amsterdam. Diezelfde avond bezocht de recher che hem in zijn woning in Utrecht. Hij ontkende, maar toen er 5700 gul den, het vervalste identiteitsbewijs en de portefeuille achter een spiegel vandaan kwamen, zou hij hebban gezegd: „Jullie hebben gewonnen" En rechercheur Van Dijck zei giste- DEN HAAG (GPD) Ongeveer des te zijn heeft tot nu toe btf het de helft van de bejaardentehuizen in provinciaal bestuur een aanvrage in- Zuid-Holland (88 van de 178 om pre- gediend voor een tariefsverhoging per 1 januari van dit jaar. Een gedeelte van die aanvragen, is afgewerkt, zo deelde het lid van Ge deputeerde Staten prof. dr. J. P. van Praag de leden van Provinciale Sta ten gistermiddag mee, en zoals het er nu naaruit ziet, is er onder die klei ne negentig gevallen een zevental, waarbij de beoogde prijsverhoging de twintig procent te boven gaat. De weduwe Woortmeijer- Nickel teas voorbestemd om het vijfde slachtoffer te worden. Het bleef echter slechts bij een poging. Dank zij het signalement dat zij aan de politie verstrekte kon Hans van Z. korte tijd later worden aangehouden. ren tegen de rechtbank: „Hij had die dag inderdaad het gevoel dat het was afgelopen met het moorden". Voor zUn arrestatie al? „Ja" ver klaarde ook Hans van Z. „Toen Ik die middag naar Amsterdam ging. In veertig gevallen wil men de ta rieven met minder dan tien procent verhogen, een ongeveer even groot aantal behelst een tariefstij ging die tussen de tien en twintig procent ligt. Vinden G.S. een tariefsprong van meer dan twintig procent in het al- gemeente al snel „te kras", aldus ge deputeerde prof. Van Praag, toch kunnen ook op het oog opzienbaren de verhogingen verklaard worden uit een aantal factoren, met name ook het eigen provinciale toezicht. Uit dat toezicht komen nu eenmaal eisen voort, die kostbare gevolgen kunnen hebben. Men komt ln die gevallen op het punt, dat men handhaving van een j bestaand gebouw tegen nieuwbouw gaat afwegen. Dat gebeurt ook veelal. I Maar of die nieuwbouw te verwe- zeniyken valt Is vers twee: G5. van Zuid-Holland kunnen zich wel op I het standpunt stellen dat er niet ge noeg nieuwe bejaardentehuizen (en ook verpleegtehuizen) kunnen wor den gebouwd. Algemeen hanteert men de vuistregel, dat het aantal bejaardentehuizen berekend dient te zijn op ongeveer zeven procent van het aantal bejaarden. wist ik dat het mijn laatste moord was geweest. Toen ik 's avonds werd aangehouden, kon ik het niet op brengen om meteen te bekennen Pas toen de heer Van Dijck met ov rtui- gende bewijzen kwam. liet ik opge lucht het geweer vallen".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7