)e mn klassieken hebben functie al gehad Voorhout niet tevreden over passieve-recrea tiero l Je moet partij kiezen Bisschop wil WEL praten over prediking ORGEL TE KOOP entr u rn-actrice Els van Roodeni n N. 1- Theatergroep ,Funhouse'> Jopie Tourniaire (80) overleden Lente is een ballonnetje dat wiegt, in de wind Rath Doodeheefver Stoel niet van Petrus Kerkelijk leven Familieberichten BRIEF AAN JOS VRIJBURG BURGEMEESTER G. A. STOLWIJK jjdag 14 februari 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 AARLEM (GPD) Een zaterdagochtend, enkele uren na duister van de nacht waarin de bus is teruggekeerd uit -enter, enkele uren vóór het einde van de middag wanneer bus warm zal draaien voor een reis naar Zwolle, zaterdag- tend wanneer iedereen het weekeinde viert: praten met van Rooden, actrice bij toneelgroep Centrum. Honderd zo- voorstellingen van „Verdomde Loewietje" achter de rug du bezig met de repetities voor het stuk AjaxFeyenoord Gerben Hellinga (volgens Peter Oosthoek: een voetbal- lorium) len jaar of twee geleden, toen wilde ik wel iets anders dan toneel- in. Dat was een impasse, ik zag het nut niet zo erg. 't Zat 'm ichien ook in het repertoire dat me niet lag. Ik deed toen tachtig il Alleen op vrijdag". Een leuk ontspannend stuk, maar tja n Hermans blijft nog altijd een stukje beter. Maar sindsdien is \t\ukkig veel veranderd" van Rooden geeft onomwonden mening over het toneel. „Ik ge niet dat het toneel bezig is dood lan. Ja. als je twintig of dertig met het bijltje gehakt hebt, dan 't voor een acteur niet mee om raaien naar een andere pro- istelling. Maar de establish- is toch wel weggenomen, 't Is laai veel essentiëler geworden, ranje is weg, er wordt hout ge in. Er moet nog veel meer ge- m, maar 't hangt natuurlijk ook e stukken die voorhanden zijn. eloof dat het toneel een goede tegemoet gaat als we ons bezig en met de dingen die de men- nü bewegen. Strijdbare zaken, de problemen, die we al zo kennen. De wereld wordt met communicatiemiddelen tegen- tdig zo klein dat je er niet meer ruit kunt. Je leeft dagelijks met ersnood, oorlog, rottigheid. Het [stigende vind ik dat 't mensen die dat veroorzaken. Ik kan me tellen als je in Shakespeare of in Molière dat Je de men- ;el wat ontspanning geeft maar 1 ze verder niet veel zegt. De b die 't leven, de rottigheid ra- nag je ze niet onthouden. De ;ken hebben hun functie al ge il misschien hebben ze die nu Dg wel wat, zo er eens tussen maar je moet vooruit, 't Gaat N 2 Jdere problemen." ilm als plaatsvervanger van to- zie ik niet. Op toneel zie je le- e mensen staan. Toneel heeft te maken met de nieuwsgierig die mensen aan de dag leggen, om praat je, discussieer je, ga i bezoek. Daarom is het fijn in schouwburg te gaan zitten. El- leren kennen. Film is toch illusie dan werkelijkheid. leijK Mensen op 't toneel kun je iken. 't Is een heerlijke erva- als je merkt dat ze reageren mensen en niet als publiek. De ind is kleiner dan bij film. En plicl Peelt tegenwoordig ook veel di- r dan dertig jaar geleden. In dOmde Loewietje" bijvoorbeeld t ik direct tegen de mensen in lal aan. Je overspeelt de voet- n ■I in, te rollen, dat is eraf. zeker bij de jongeren. En dan geeft 't niet of je een kleine of een grote rol hebt". Telefoontjes Geboren op 31 mei 1941 in Heem stede. Toneelschool in Maastricht, van 1960 tot 1963. Sindsdien bij to neelgroep Centrum: een van de jon geren van de groep die in aanmer king komen voor Cor Hermusprijs. Getrouwd met KRO-tv-regisseur Paul Pouwels. Dochtertje Barbara van anderhalf jaar. Barbara was de aanleiding om van Amsterdam te verhuizen naar het grote huis in Haarlem: mei 1968. Sindsdien heeft huize Pouwels ook een ander tele foonnummer, zodat mevrouw geen last meer heeft van vervelende tele foontjes: mensen die haar, sinds de roemruchte tv-uitzending van Pint- ters „Thuiskomst", opbellen met de mededeling dat zij beter meteeen maar een huis op de walletjes kon betrekken. Of mensen die hun sexu- ele problemen denken op te lossen na telefonische afspraak. „Werken in een groep als Studio .ik ben actrice, ik heb een instru ment om laten we zeggen gevoelens uit te dragen. Als ik alleen maar teksten moet zeggen, of bewegen moet in bepaalde patronen die meer te maken hebben met marionetten dannou dan kan ik m'n ei niet kwijt, 't Lijkt me wel boeiend om te ervaren, 't lijkt me ook nuttig om es te doen. Ik geloof wel dat het erg leerzaam is. maar dat alleen nee. Ik wil alle vezels kunnen ge bruiken ik ben er geloof ik te veel voor. Begrijp je wat ik bedoel..ik wil gebruiken: lichaam, stem, emo ties". „Je bent als actrice vertolkster en nietuh daarom wil ik aan het toneel, om me belemaaJl te ge ven. 't Klinkt een beetje theatraal hè. Maar ik zou niet't lijkt me trouwens erg moeilijk, misschien kan ik 't niet eens, misschien is dat 't wel. Als het om rallen gaat, heb ik een voorkeur voor mensen van vlees en bloed. Tot nu toe heb ik geboft: 't zijn allemaal toch karaktermen sen geweest." Twee in één klap. „Alleen op vrij dag", „Het moeizame liefdesleven van Attilla Galop," „Dievenbal," „De eerbiedwaardige lichtekooi," „De thuiskomst," „Liefdesloze les," „Een dag uit de dood vatn verdom de Loewietje," „Slachtveld." „Het gaat om het ensemble. Als je een goeie rol krijgt is 't mooa, maar een kleine hoort er ook bij. Trouwens, wie zei dat: es gibt keine kleine Rol len, es gibt nur kleine Schauspieler. De jonge mensen in het toneel zijn er van overtuigd dat 't niet meer gaat om glamour maar om confron tatie met wezenlijke problemen, 't Zit ook in die tijd. Ik wil niet zeggen dat de vorige generatie het heeft la ten aifweten. Ach nee, dat klinkt cru. Het was een heel andere wereld. Je moet 't een generatie niet aanreke- Els van Rooden de franje is weg nen. Ik weet niet of wij 't beter had den gedaan in die situatie. De over gang van sterdom naar ensemble, daar zit 't toneel in. Tien jaar gele den had je die eerste, de tweede, de derde acteur en dan 't tableau. Die eerste acteur zat in de bus ook voor in. Zijn we gelukkig van af, bijna, 't Is best lekker, voor in de bus, het schokt minder." AMSTERDAM (ANP) In Am sterdam is opgericht de Stichting Theatergroep „Funihouse". Zij 6telt zich ten doel voorstellingen te ge ven, waarbij de mime de basis vormt voor een omvangrijker theatergebeu- ren, in samenwerking met toneel, dans. ballet, zang, muziek, geluid, poëzie, licht, speioal effects, mario netten, film, e.d. De stichting theatergroep wil een theatergroep blijven waarin geëxpe rimenteerd kan worden met alle mo gelijke kunst- of amusementsvormen zonder zich blijvend te binden aan één vorm of uiting. De stichting theatergroep „Fun- house" zal zich speciaal richten tot de scholen en kunstkringen. DEN HAAG (GPD) De actrice Jopie Tourniaire is in Haarlem op 80-jarige leeftijd overleden. Zij kreeg haar opleiding aan de toneelschool in Amsterdam, werkje bij verscheidene gezelschappen en maakte een tournee door het voor malige Nederlands-Indië. Na de oor log maakte ze deel uit van onder meer het gezelschap van Johao Kaart. Ze speelde de rol van Jennv in Arthur Millers „De dood van een handelsreizigerDe laatste jaren trad zij niet meer op. ADVERTENTIE Op een dag glimlachen er weer bloemen tussen het gras. Kijk, zeggen de mensen, het is lente en dat is 't. Buiten, maar... hoe is Jat binnen? Waarom zouden we ook daar de zon niet op visite vragen? Het is zo gezellig. En makkelijk. Sla de stadboeken van R&D maar open en kies een fleurig, kleurig behang dat de winterse somberte van uw wanden verdrijft. Maak morgen nog een nieuw begin. Met behang van R&D. Vijf boeken boordevol ideeën om van een huis uw thuis te maken. Op elke rol R&D-behang ziet u ons merk. Uw garantie I VATICAANSTAD (AFP' De stoel in de basiliek van het Vaticaan die eeuwenlang pleegde te worden vereerd als die van de apostel Pe trus heeft in werkelijkheid nooit aan de apostel toebehoord. Tot deze con clusie is een vorig jaar door de Paus Ingestelde commissie gekomen. Het wetenschappelijk onderzoek heeft uit gelezen, dat de houten stoel met ingelegd ivoor uit een latere periode moet dateren dan die waarin Petrus leefde. Waarschijnlijk is de zetel in de vierde eeuw gemaakt. VOETBAL Het bestuur van Ale- mannia Aken, door de Duitse voet balbond aangewezen voor de interto- to-competitie, heeft laten weten geen belangstelling voor deze wedstrijd- reeks te hebben. Alemannia Aken motiveerde zijn afwijziging met de mededeling zijn spelers in deze pe riode liever zomervakantie te geven. NED. HERV. KERK Beroepen te Streefkerk: W. J. O. van Rennes, kandidaat te Utrecht| te Meteren en Est: B. Schroten, kan didaat te Hasselt. GEREF. KERKEN Beroepen te MusselkanaalR. Has- sefras, kandidaat te Lobith. (overgenomen uit andere bladen) Geboren: Robert, z. v. Deutman-# Meizer, Diepenveen; Sandra, d. v» LeijerKleijn, Groesbeek. Overleden: mevr wed. J. A. H. van den Brande—Callié (72), Rotterdam i W. Weener (55), Rotterdam; mevr. wed. F. Ruiter—Vrijburg (89), Twel- lo; L. A. Blindenbach (92), Tholen. t gaat mij niet om politiek ge geerd theater, 't Menselijk en- ment vind ik van belang. An- zou ik 't niet kunnen volhou- honderd keer een stuk spelen je niet achter staat. Het idee ictrlce en heerlijk om toneel te dat kan niet meer. Je moet ij kiezen ln een heleboel din- dat je achter de mens staat die loet spelen. Het gaat om 't stuk, de acteur of alles d'r om- de status van toneelspeler, gro- a lite HAARLEM (GPD) Bisschop Zwartkruis van Haarlem heeft de verloofde pater Jos Vrijburg geschreven, dat hij bereid is met hem te praten over de eventuele prediking buiten de eucharistie. De gisteren per koerier bezorgde brief volgt op een verklaring van het Nederlandse episcopaat, dat een priester die gaat trou wen niet meer mag preken tijdens de eucharistieviering. „Er ligt hier beslist geen tegenstel ling", zo verklaarde men ons namens de bisschop van Haarlem. „De brief van mgr. Zwartkruis is ook verzon den na overleg met het episcopaat. Overigens betekent het verzenden van de brief niet, dat er inderdaad een preek verlof zal komen. Voorlopig gaat het alleen om een gesprek. Hoe dat gesprek zal aflopen is nu nog niet te zeggen". LONDEN (AP) Het orgel van Alexandra Palace, het grootste Wurlitzerinstrument van alle tijden is te koop. De eventuele koper dient viel te beseffen waaraan hij begint, want de nodige repa raties zullen naar raming '0.000 gulden vergen. Het orgel iSerd 94 jaar ge leden gebouwd en was één van de wonderen van het laat-Victoriaanse en Edwar- 'aanse Londen. Op het hoogtepunt van zijn roem trok het orgel 12.000 en neer mensen naar Alexan dra Palace, een enorm ste nen gebouw in het noorde lijk deel van Londen. Alexandra Palace overleef de weliswaar de bombarde nenten van beide wereldoor logen, maar het orgel ver keert in slechte staat. In de winter van 1947 lag vr 15 cm sneeuw op: het dak van het paleis ivas nog niet hersteld van de schade die in de tweede wereldoorlog door een vliegende bom was aan gericht. Oorspronkelijk telde het orgel ruim 2.000 pijpen. De grootste ivas 10 meter lang en 60 cm in doorsnee. De kleinste ivas als een strootje. Wijlen Sir Malcolm Sargent, de meest gevierde Britse or ganist en dirigent van deze eeuw noemde het eens het mooiste concertorgel van de wereld. In 1959 opende hij een herstelfonds, waarin ech ter niet meer dan 800 pond sterling werd gestort. Thans hoopt de raad van Groot-Londen, dat een Ame rikaan belangstelling heeft voor het orgel en derhalve worden advertenties ge plaatst in Amerikaanse tijd schriften. Deze raad is eige- Jiaar van het Alexandra Pa lace, dat thans als tv-studio in gebruik is, maar waarvan iveldra een groot recreatie centrum zal worden gemaakt. Of Jos Vrijburg op het aanbod zal ingaan staat nog niet vast. Hij had vanmorgen nog geen standpunt be- paald omdat hij eerst overleg wil j plegen met zijn collega's en met de I vertegenwoordigers van de studenten- i parochie. In de brief schrijft mgr. Zwartkruis onder meer dat hij het voor pater Vrijburg en de gemeente betreurt, dat hij geen verlof tot preken tydens de eucharistie kan geven. „Van uit mijn besef bisschop te zijn ook voor andere mensen en parochies dan de studentenecclesia en bisschop te zijn samen met de collega's in de Nederlandse kerk acht ik mij per soonlijk en in geweten aan dit ge zamenlijke besluit gebonden". Uitweg? De Amsterdamse studentenpas toor H. Oosterhuis heeft gisteravond ln Tilburg gezegd, dat het niet on mogelijk is dat ©i' voor 1 maart een uitweg zichtbaar wordt in het con flict tussen de vier Amsterdamse studentenpastores en het Nederlands episcopaat. Er is, zó zei hij. bij de bisschoppen grote activiteit in deze kwestie, vooral nadat de vier stu dentenpastores hebben besloten na 1 maart de uitoefening van hun stu dentenpastoraat te gaan opschorten ais geen vorderingen worden ge maakt, die tot een oplossing kunnen lelden. Pater Oosterhuis onthulde, dat de vier Amsterdamse studentenpastores besloten hebben 1 maart als de fata le datum aan te duiden omdat langer uitstel geen enkele oplossing kan bie den. Er bestaat, zo zei hjj, geen en kele garantie, dat er na de bisschop penconferentie in Chur een beslis sing komt. Pater Oosterhuis gaf te kennen dat vooral de bisschop van Breda, mgr Ernst, steeds blijk heeft gege ven van groot begrip voor de opvat tingen van de vier Amsterdamse studentenpastores. Hij is de enige die tot nu toe heeft gereageerd op de brief die het viertal zondag jl. heeft voorgelezen. (Door Henriëtte van der Hoeven) VOORHOUT „Ik ben nu ruim tweeëneenhalf jaar burgemeester van Voorhout", zegt de heer G. A. Stolwijk (50), „en ik heb er geen mo ment spijt van gehad. Voor hout is voor een burgemees ter een dankbare gemeente, omdat er nog zoveel gedaan moet worden. Je krijgt hier de gelegenheid om je hele maal voor iets in te zetten". Met de gemeenteraad kan burgemeester Stolwijk heel goed opschieten; de raadsle den zijn een echte steun in het gemeentebeleid. Toen ik hier kwam, vertelt burgemeester Stolwijk, was het uitbreidingsplan „Boerhaave" al helemaal gerealiseerd, maar plan „Boekhorst" moest prak tisch nog helemaal van de grond komen. In het begin liep het allemaal niet zo erg vlot. Nu is het bijna klaar. Wanneer we ons strikt aan het Streek plan voor de Bollenstreek hou den zijn we „uitgebouwd." Het in 1968 voltooide scruc- tuuronderzoek heeft echter uit gewezen, dat er meer woningen zullen moeten komen om de na tuurlijke bevolkingsaanwas op langere termijn op te vangen. De gemeente heeft nu in 1969 6125 inwoners. Het aantal woningzoekenden bedraagt 156, waarvan er ongeveer 110 de ko mende jaren graag in het huwe lijk zouden willen treden Het plan „Oosthout," aan de noordkant van de spoorlijn in de Luizemarktpolder, zou de na tuurlijke bevolkingsaanwas op langere termijn kunnen opvan gen. Helaas heeft G S, dit plan nog niet goedgekeurd. Gelukkig, gaat burgemeester Stolwijk ver der, is er voor het woningpro bleem op korte termijn mis schien een oplossing. Als de plannen door G.S. worden goed gekeurd kan het gebied tussen de Boekhorstlaan en de Spoor - laan worden volgebouwd. Het ligt beslist niet in de be doeling van Voorhouts burge meester van de gemeente een forensendorp te maken, hoewel het daarvoor wel zeer gunstig ligt: vlak bij de grote steden en recreatiegebieden als de Kager- plassen en de badplaatsen. „Voorhout is niet tevreden met de passieve rol, die het in deze wijze krijgt zijn voor een burgemeester van onschatbare waarde. Vooral het jeugdwerk in de gemeente wordt gestimuleerd. Toen de jeugdraad met een schetsplan voor een jeugdhuis kwam, heeft het gemeentebe stuur meteen een startsubsidie toegekend en een perceel grond aangewezen, waarop dit jeugd huis gebouwd moest worden. Maar omdat de gemeente de kosten van een jeugdhuis niet alleen kan dragen is contact op genomen met de Stichting voor Maatschappelijk Opbouwwerk in Den Haag om een provincia le subsidie te verkrijgen. Ook de jeugdraad voert natuurlijk acties om geld bij elkaar te krijgen. Het wachten is nu op definitieve plannen van de jeugdraad. Wensen het Streekplan op het terrein van de recreatie van de Pro vinciale Staten heeft toebedeeld gekregen, verzekert burgemees ter Stolwijk met klem. Deze rol houdt in dat wij niets anders kunnen doen dan ons landschap zoveel mogelijk intact houden en af en toe wat groenstroken aanleggen. Burgemeester Stol wijk en hij niet alleen is van mening dat Voorhout actief aan de recreatie moet deelne men, niet alleen voor de eigen bevolking maar zo nodig ook voor de omliggende gemeenten. Het plan Elsgeest is ontwor pen om op bescheiden schaal met deze actieve recreatie te beginnen. Het betreft stukken grond, die liggen tussen de ge meentelijke sportvelden aan de Leidse Vaart en het Sikkens- complex. Hier bestaat de gele genheid het sportcomplex met een voetbalveld en een of meer tennisbanen uit te breiden. Ook heeft burgemeester Stolwyk zijn gedachten laten gaan over een kampeerterrein. De ligging van het gebied is ideaal. Tussen de Rijksweg en Noordwijk. Kan het mooier? Een klein aanloopje in de richting van de actieve recrea tie Is al gemaakt, want op de open plek in het „Overbos" gaat men een hotelletje bouwen. Dit is helemaal niet zo verwon derlijk, want de hotelaccommo datie in de badplaatsen Noord- wijk en Katwijk is ln het hoog seizoen lang niet voldoende. De badgasten worden dan naar de omliggende gemeenten verwe zen. De tuin rondom het Boer- haavehuis, het enige gebouw van historisch belang in het dorp, werd kortgeleden door de Hortus Botanicus uit Leiden in exploitatie genomen. In deze tuin worden vooral planten ge kweekt die interessant zijn voor wetenschapsmensen. Voor hen die belangstelling hebben voor botanie is de „Hortus Boerhaa- vianus" zeker de moeite waard. Toen ik in Voorhout kwam. zegt burgemeester Stolwijk, was ik verheugd te zien, dat het verenigingsleven goed ont wikkeld was. Een kleine terug gang van activiteiten was ook in Voorhout merkbaar, maar dat is een algemene tendens. Burgemeester Stolwyk heeft veel belangstelling voor vereni gingen in zyn gemeente. Door het verenigingsleven kom je op een speciale manier met elkaar in contact. De relaties, die je op Wanneer burgemeester Stol wijk gaat opsommen wat hij nog allemaal voor de gemeente zou willen, lijkt er geen eind aan te komen, maar wat is een geemeente zonder wensen? En kele van deze wensen zijn soms geheel, soms gedeeltelijk in vervulling gegaan. Binnen kort gaat men naast de Boer- haaveschool een gymnastieklo kaal bouwen waarvan alle la gere scholen in de gemeente ge bruik kunnen maken. Een zwembad is een te grote opgave voor een gemeente als Voorhout, zegt burgemeester Stolwyk. In samenwerking met de LTS (oude BNS) heeft de ac tieve zwemvereniging echter een oplossing gevonden. De Voor hou ters maken gebruik van het zwembad waarover de LTS al enige jaren beschikt. Toch blüft op z'n minst een instruc- tiebad op het varlangiystje van het gemeentebestuur staan. Nog een paar wensen zyn: een ma vo-school, een gezondheidscen trum en een dorpshuis. Voorhouts actieve burgerva der zou tenslotte graag zien, dat de trein ook in Voorhout stopt- Die kans is niet zo gering als men over het algemeen wel denkt. Voorhout ligt aan de spooriyn Amsterdam-Den Haag. Wanneer de spoorwegen „Plan 75" werkeiyk gaan uitvoeren, maakt Voorhout wel een kansje. Als het aan burgemeester Stolwyk zou liggen veranderde er in Voorhout nog heel veel. Er zyn echter ook nog anderen waarmee rekening gehouden moet worden.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13