bAi 11 r Leidse garageho bestuursleden BOVAG) over de 58ste RAI VOOR ONS HOEFT HET NIET VROUW WIL HAAR EIGEN WAGEN af. Twintig nieuwe typen PERSONEN AUTO'S 23 februari ELF DAGEN ■jjjjiNergens in Randstad mcurrentie zo sellerp" Na de tweede auto komt de derde IAO 12 FEBRUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Het bezitten ran een auto voor puur particulier gebruik is een bijzonder prettige, maar be slist geen goedkope luxe. Voor wie het financieel kan doen, le vert het natuurlijk geen proble men op. Maar er rijden er zo- velen, die zich deze luxe nauwe lijks of eigenlijk niet kunnen veroorloven. Na de prijs van de aanschaf fing, de hoge kosten voor ben zine, de premie voor de verze kering en de verfoeide bijdrage aan de wegenbelasting komt voor hen het onderhoud in de vorm van de nota van een ga rage als het sluitstuk van de ellende. Natuurlijk wordt er dan gemopperd (om het zacht uit te drukken) op die garage. Ter gelegenheid van de 58ste RAI, die morgen opent, laten wij twee garagehouders. be stuursleden van de Bovag in Leiden en omstreken, aan het woord. Het blijkt, dat in de ga rages toch ook niet alles koek en ei Is. Het zal de pijn van de margerijders uiteraard niet kunnen wegnemen. Maar mis schien kan deze pijn wat wor den verzacht door de smart te delen. De garagehouder vraagt geen medelijden, maar wat be grip kan geen kwaad. Tussen twee vuren zitten is ook niet al les De 58ste RAI-tentoonstelling, deze maal gewijd aan personen auto's wordt gehouden van don derdag 13 tot en met zondag 23 februari in het Nieuwe RAI-ge- bouw in Amsterdam. De toegangs prijs bedraagt f 3.50. De openings tijden zijn dagelijks van 10-17 en van 19-22 uur, zondags alleen van 10-17 uur. Het zal nodig zijn de parkeer terreinen langs de Europaboule vard in Buitenveldert mede te ge bruiken voor degenen, die per auto naar de RAI komen. Omdat de afstand van deze terreinen naar het RAI-gebouw voor menig een te groot zal zijn om te voet af te leggen, is er een speciale pendeldienst georganiseerd. (Door Koos Post) iEN „Die R.A.I. voor mij hoeft het niet. Het wordt nogal opgeblazen, veel publiciteit. Maar er is tijdens die R.A.I. echt geen ie in de autoverkoop. Zeker, er zijn wel mensen, die op pw een auto kopen, maar tien tegen één, dat zij al enige iet een garage in gesprek zijn. Dat gesprek wordt in Am- im afgerond. Het staat wel aardig als je tussen neus en I kunt zeggen: „Ik was nog even op de R.A.I. Ik heb er jito gekocht het ivoord is de heer P. C. Reizevoort, vice-voorzitter van de ng Leiden en omstreken van de Bovag, in het kort gezegd: de tan garagehouders. rzltter Th. J. M. van der Velde valt hem onvoorwaardelijk bij: Jje R.A.I. is een prachtige etalage voor ons vak, maar meer ijk niet. In al die jaren, dat ik nu meeloop, heb ik zegge en pe één auto daar verkocht. Ik geloof trouwens niet, dat 4 pas op de R.A.I. zijn keus bepaalt. Weineen. Men weet echt m wel welke wagen men gaat kopen. Daar kan geen R.A.I. 4 van af brengen. Men kijkt eens uitvoerig rond, laat zich \oerig voorlichten, maar koopt toch de wagen van zijn keuze. ons levert zo'n tentoonstelling in hoofdzaak contacten op. die strekken zich meestal over vele maanden later uit". worden doorberekend, heeft deze op den duur natuurlijk toch invloed. Er wcrdt wel geklaagd, dat men voor een niet-ervaren monteur evenveel moet betalen als. voor een eerste klas vak man. maar dat is een misvatting. We rekenen het gemiddelde Naast een volledig geschoold vakman lopen er in onze bedrijven drie of vier minder geschoolde krachten. Zij doen hun weik onder toezicht. Anders zou het helemaal niet zijn te betalen. Nu komt een uurloon (exclusief btw) zo tussen de dertien en zestien gulden. Hadden wij alleen eerste monteurs in dienst, dan zou men per uur 22 of 23 gulden moeten betalen Dat neemt overigens niet weg, dat wij naar zoveel mogelijk vakbe kwaam personeel streven. Maar het aanbod is ook in ons gebied te gering. Het feit, dat de V.A.M. in Voorschoten en dus vlakbij is ge vestigd, speelt daarbij kennelijk geen enkele rol. Misschien is dat gebrek aan animo terug te voeren naar de tijd, dat het personeel in de garages werd onderbetaald. Toen er nog gro te verschillen bestonden tussen klein en grootmetaal. Die verschillen bestaan wel niet meer, maar het aanbod is nog steeds te klein. Daar staat dan wel tegenover, dat de kwa- I liteit van de auto's steeds beter wordt, waardoor er per monteur meer auto's kunnen worden behandeld. Maar dat i is niet oneindig rekbaar, anders komt de veiligheid in gedrang". R.A.I. was niet het doel jns gesprek met de heren jer Velde en Reizevoort. n de aanleiding. Wij wilden over het garagebedrijf in het ien en dat in Leiden en omge- i het bijzonder. garagebedrijf vormt een veel den en vaak ook omstreden ie. Vooral bij personen, die r net een auto kunnen ver in. En de cijfers wijzen uit. It een niet onaanzienlijk deel autorijdend Nederland. Bij hen soms ongepeperde rekening van age vaak als een onverteerba- in op de maag. Onvriendelijke tingen liggen dan voor in de die verwijten terecht? Zijn ga- iuur? Té duur rcer Van der Velde en Reize- pillen grif toegeven, dat gara- lur zijn. Maar té duur. Ze then zo'n beetje als ouders die Bet boos meer kunnen maken pe halsstarrige onwetendheid hbeter-weten-in van hun kin- Maar over opmerkingen als „Je 11 een tientje kwijt als je maar s drempel rijdt" kunnen zij i nog wel opwinden. „Klink- reageren zij bijtend. De heren Th. J. M. van der i Reizevoort menen, dat dit nog te wei- Voldoende even enkele oorzaken, die het voor een garage duur maken, garage vraagt een grote opper - een groot pand- Dat kost geld, ld. e geperfectioneerde!* de auto hoe ingewikkelder de reparatie, (stbaarder de apparatuur daar- pat vraagt hoge investeringen, de magazijnen liggen de talloze onderdelen hoog opgestapeld, zit een fiks bedrag niet direct levend geld in. premies, die moeten worden be- voor de verzekering om gedekt n tegen, welke ontstaat door i (niet te'voorkomen!) in het f, liegen er niet om. Een dop ten, een moer niet aangedraaid, otslng, wie is de schuldige? Wie lthet gelag? De garage moeter orbereid zijn, want waar men- 'erken worden fouten gemaakt. Mankracht mensen werken er juist veel in garage. Dat is de voornaamste I. dat de rekening zo kan oplo- ~Tr is in een garage mankracht veel mankracht. En die is erg ..Rationalisatie is maar op be- schaal mogelijk. We zouden administraties in één computer len stoppen, zo dat dat te be- zou zijn. Maar een ontsteking een auto kan nu eenmaal niet een computer worden afgesteld. zovele andere dingen in een «e om mensenhanden vragen. De te is daar het belangrijkste. Daar- f is de kostenfactor ook zo moei- °P te vangen. Hoewel de stij- I van de lonen officieel niet mag De heren Van der Velde en Reize voort zijn van mening, dat er in Lei den en omgeving op dit moment wel voldoende garages zyn om de vraag van het groeiende autopark op te vangen. Maar of dat in de toekomst zo zal blijven is een grote vraag. In verscheidene bedrijven liggen plan nen tot uitbreiding in verschillende stadia gereed. Maar het is in Leiden een vrij moeilijke zaak- „De binnenstad moet nodig werden gesaneerd. Daarom is 't haast onmogelijk om daar een bouwvergun ning los te branden. En wat de bui tenwijken betreft, de stadsplanning is zodanig, dat daar geen garages mogen worden gevestigd". V/aar om er dan aan de Kennedy- laan in Leiden- zuidwest al zolang een gloednieuw garagecomplex leeg staat, konden de heren ons ook niet vertellen. „Misschien is het moeilijk er gegadigden voor te vinden. Wellicht is het te duur", gisten zij, maar ze wisten 't verder ook niet. De Steenko len Handelmij in Utrecht, eigenaresse van het pand, kon ons by navraag ook nog geen nadere bestemming noemen. Wat is er waar van de berichten, dat de garages in Leiden en omge ving binnenkort volledige contante betaling gaan verlangen? „Ach, eigenlyk is dat absoluut noodzakelijk in verband met de li quiditeit. Onze leveranciers, impor- teius en de benzinemaatschappijen pressen ons ook om contant te be talen. Bepaalde merken en echt niet de onbelangrijkste willen zonder geld al geen onderdelen meer afzenden. We worden er dus wel toe gedwongen om ook van onze cliënten contante betaling te eisen. U kunt rustig zeggen, dat het nog maar een kwestie van tijd is". Dan een hoofdstuk apart: de ge bruikte auto, die wordt ingeruild. „Een noodzakelijk kwaad", rea geert de heer Reizevoort spontaan. „In zijn algemeenheid een ver liespost", aldus de heer Van der Vel de. „Wy zouden graag naar een i patroon willen ais in het buitenland, Velde (rechts) en P. C. Reizevoort, voorzitter en vice-voorzitter van de Bovag-Leiden. (Foto LD/Holvast) waar men met zijn gebruikte auto naar een handelaar gaat. Die koopt deze wagen en met dat geld stapt men naar de dealer om een nieuwe wagen te kiezen. Zo gaat het in Frankrijk bijvoorbeeld- We wilden dat het hier zo was. Maar helaas, we zitten hier met de gewoonte, dat we gebruikte auto's moeten inruilen. Wat dat betreft Zitten we in Leiden in een wel heel ongelukkig hoekje. Nergens in de Randstad worden de dealers zo sterk tegen elkaar uitgespeeld als juist hier. Misschien heeft het gemiddeld lage inkomen van de Leidenaar er mee te maken, dat hij probeert voor zijn oude auto het onderste uit de kan te halen. Maar het maakt de concurrentie ongemeen scherp. Scherper dan waar ook. Inderdaad we hebben vorig jaar in Leiden en omgeving 25 procent meer nieuwe auto's verkocht. Maar de winst is niet evenredig gestegen. Juist door. die concurrentie. We hadden echt geen slecht jaar. Maar we kunnen gerust zeggen, dat we het hier met meer in spanning en meer moeite hebben verkregen. De verkoop van een nieu we auto is trouwens vaak een lastige zaak. omdat de koop wordt bepaald door de waarde van de inruilauto. En dat hangt veelal weer samen met de kortingen, die men kan geven. Of moet geven om een bepaalde voorraad kwijt te raken. Het kan je als garagehouder gebeuren, dat je plotseling ongevraagd een flink aan tal auto's op je dak krijgt gescho ven. De importeur of fabrikant is dan door de een of andere oorzaak met een grote hoeveelheid wagens van een bepaald type of een bepaalde kleur blijven zitten. Het is heel vreemd, maar soms stagneert de ver koop op een of ander gebied ineens. Die importeur of fabrikant wil daar van af en verdeelt die wagens over de dealers. Jij zoveel, jij zoveel. Soms met een extra korting, soms ook niet. De rekening gaat erbij. Bin nen dertig dagen gireren. Daar zit je dan met een grote hoeveelheid wagens. Je moet ze kwijt zien te ra ken. anders gaat het je teveel kosten. Tegen de importeur kan je geen neen zeggen, anders ben je het dea lerschap kwijt. Dus moet je bij de verkoop wat meer korting geven. Dat betekent een hogere inruilwaarde voor de oude auto. En dan moet je die maar weer zien te slijten Wij staan dus v an twee kanten onder druk. Aan de ene kant de impor teur, die eigenlijk de dienst uitmaakt. We hebben maar af te nemen die importeur trekt zich van de inruil niets aan. Aan de andere kant de cliënt, die —overigens heel begrij pelijk de hoogste waarde voor zyn inruilauto tracht te krijgen. En dat, terwijl de winstmarge op automobie len in verhouding tot andere arti kelen vrij laag is. Dat ligt ook wel voor de hand, want eigenlyk is de auto in vele jaren niet duurder ge worden. Gezien de inflatie in feite dus goedkoper Veiligheidskeuringen In het afgelopen Jaar werden in ons land door zo'n 1.500 gese lecteerde automobielbedrijven 155.930 veiligheidskeuringen verricht. De heren Van der Velde en nig is. „Eigenlyk zouden die veilig heidskeuringen verplicht moeten wor den gesteld. Er ryden nog teveel begin aan worden gemaakt. Het is het belang van alle weggebruikers". Volgens de heren Van der Velde en Reizevoort is de onderlinge verhou ding tussen de Bovag-leden in Lei den en omgeving ondanks de scherpe concurrentie redelijk goed. Het gros van de garages is aangesloten. Men wil ook graag lid worden, maar een enkeling moest worden afgewezen, omdat hij niet aan de gestelde eisen I kon voldoen. Van beunhazerij in het vak heb- j ben zij niet veel last. De doe-het- i zei vers zijn vooral te vinden onder de I eigenaars van kleinere auto's. Vaak 1 zyn het studenten. „Ze prutsen aan hun wagens tot by het griezelige af. Ach, als het om de motor gaat. kan het niet zo veel kwaad. Die kan er hooguit mee ophouden. Maar griezelig wordt het als zij gaan morrelen aan de rem men en de stuurinrichting. Een fou tieve handeling brengt dan niet al leen hun eigen leven, maar ook dat van anderen in gevaar. We helpen zoveel we kunnen, maar wat die on derdelen van de auto betreft zouden we toch liever hebben dat ze dat aan de garages overlieten. Die zijn voor dat werk beter geoutilleerd. Men kan erop vertrouwen, dat we naar beste vermogen zullen repareren. Er moet nu eenmaal een vertrouwensband auto's, die de veiligheid in gevaar bestaan tussen cüënt en garage. Ge- brengen. Misschien kunnen de gara- lukkig gaat dat steeds beter. En als ges vandaag de dag deze verplichte i we een keer agressief tegenover el- keuringen nog wel niet geheel op- l kaar staan, in onderling overleg is vangen. Maar er moet toch eens een I veel te regelen Stedebouwkundigen, die zich bezighouden met uitbreidings plannen van de gemeenten, heb ben de afgelopen jaren met de parkeerruimte rekening gehouden met één auto per gezin. Vooruit strevende gemeenten houden zelfs rekening met anderhalve auto per gezin. In de nieuwe wijken, waar de huren vaak aan de hoge kant zijn en waar dus vooral de zgn. middengroepen wonen, zal al spoedig blijken, dat de prognose niet ver genoeg heeft gereikt. Overigens mag men de stede bouwkundigen niet van een kort zichtige blik beschuldigen: het zijn vaak de financiën, die ruime parkeergelegenheden die pas over een aantal jaren nodig zul len zijn onmogelijk maken. In menige nieuwgebouwde wijk is nu al sprake van een parkeerpro bleem. Pa heeft een auto, oma en opa komen per auto op visite, mis schien heeft moeder ook een eigen wagentje en in menig gezin is er een zoon, die een tweedehands wagen tje heeft gekocht, dat na enig sleute len misschien nog zal ryden ook. De tweede auto is voor steeds meer gezinnen al een normale zaak geworden. In tienduizenden andere gezinnen bereidt men zich voor om bij een komende uitkering van tan tième of vakantiegeld de aanschaf i DE NSU K 70 zal nog niet op de RAI staan. De ivagen wordt maart a.s. in Genève geïntrodu ceerd. Hij staat thans op het test centrum van de fabriek nog aan zware beproevingen bloot. Hier ivordt zijn wegligging beproefd op een cirkelvormige baan met een middellijn van 35 meter. j De testrijder draait hier con- I stant rondjes met een snelheid van 37 km/u om de technici in I staat te stellen de nodige metin gen betreffende het onder- of j overstuurkarakter te meten. Ge- lijktijdig worden daarbij ook de beproefd. Voor het bepa- i het weggedrag in bochten droog wegdek zijn echter snelheden dan 37 km/u omdat de banden dan aan vervormingen onderhevig De hogere snelheden kan men nu nabootsen hetgeen ook op een anti-slipbaan gebeurt door de weg nat te houden. Het effect op een glad wegdek bij een lagere snelheid is namelijk gelijk aan dat op een droog wegdek bij ho gere snelheid. van een auto voor mevrouw te reali seren. Waar de familie al beschikt over twee auto's, maar ook over gro tere kinderen, wordt het al gauw een probleem of zoon of dochter de wa gen van mama of papa moeten krij gen voor hun weekeinduitstapje of dansavondje. De derde auto? Kyk eens btf de villaatjes buiten en men telt er niet zelden al drie. Slechte verbindingen en voldoende parkeer ruimte bij huis en natuurlijk ook een ruime beurs liggen meestal aan de koop van zo'n derde wagen ten grond slag. De man op het bovenhuis in de stad is al blij als hy één auto in de buurt kan plaatsen. De derde auto is nog niet zo actu eel, maar de tweede beslist wel. De huisvrouw beschikt over steeds meer vrije tijd, zij zal steeds meer een eigen beroep gaan uitoefenen en dus ook over een eigen inkomen be schikken en er komen steeds meer mannen, die door een groeiend inko- j men in staat zyn hun vrouw met een i autootje te verrassen. Het is opvallend, dat zo'n tweede autootje niet altyd het goedkoopste wagentje is. Soms koopt pa een nieu we en laat moeder de oude auto af rijden. Economischer is natuurlijk door moeder een mini-wagentje te geven, die goedkoop in onderhoud en gemakkelijk te parkeren is. Maar zo eenvoudig ligt het probleem niet anders zouden er meer lelijke eend jes en Fiatjes 500 op de weg zijn dan thans. De praktijk is dat moeder haar eigen eisen stelt. De damesauto? Dat is beslist niet hei handige, laaggeprijsde bood- I schappenwagentje. De damesauto is de sportwagen of op z'n minst de sportieve en «legante wagen. En sinds enkele jaren geeft de markt hierin een ruim aanbod. Voor elegan te jonge vrouwen zijn er bijv. de Triumph Spitfire, de M. G. Midget, de Peugeot 204 Cabriolet, de Honda S 800 en de Fiat Sport Spider, om er maar een paar te noemen onder de negen mille. Daarnaast zyn er tal van uit de standaardmodellen afge leide in fastback uitgevoerde coupé modellen bij vele merken kleine wa gens te vinden, waarin men een ele gante vrouw achter het stuur ver wacht. Voor eind 1971 zal Nederland even veel auto's als gezinnen tellen. Toch zullen honderdduizenden familie geen hand's" op de weg zijn. De kans is I len dus honderdduizenden „twee.de hand's" op de weg zijn. D ekans is groot, mijnheer, dat ook uw vrouw daarbij zal zijn. Het is daarom goed eens op haar te letten als u met haar de RAI-tentoonstelling beaoekL. Bouw-minister Schut opent morgenochtend in Amsterdam de 58ste R.A.I. (personenauto's) Deze tweejaarlijkse tentoonstel ling omvat alle hallen van het nieuwe RAI-complex. Er zyn bijna 200 stands met personen - aulo s, onderdelen en toebeho ren, terwijl ook diverse organi saties met voorlichtingsstands aan de expositie deelnemen. Er zijn 70 verschillende automer ken te zien, afkomstig uit 11 landen. Men krijgt een over zicht van ruim 700 typen auto's Veel van de modellen, die de autofabrieken voor 1969 hebben uitgebracht, zijn reeds te zien geweest op eerder genouden ten. toonstellingen in het buiten land. Op de RAI staan 20 auto's, die voor het eerst in Nederland worden getoond. Hiervan zijn er twee, die als we reldprimeurs worden geannon ceerd: de uit Duitsland komen de Ford Caprtl en de door de Sow jet-Unie op het export programma geplaatste ZAZ 1200 V-4. Uit Japan komen drie auto's die voor het eerst in Europa worden getoond. Het zyn de Datsun 1800, de lsuzu 117 Coupé en de Susuki Fronte. Andere wa gens, die alleen voor wat ons land betreft noviteiten zijn, la ten wij hier volgen: Audi 100, BMW 2800 Coupé Sport, Fiat 124 Special, Fiat 125 Special, lsuzu 1600 Sport, Javelin Kar- mann. Mazda 1200, Mercedes- Benz 250 C, Mercedes-Benz 250 CE, Peugeot 504, Rover 3500, Saab 99, Skoda 1203 microbus, Triumph TR 6 en Volvo 164. Ook deze maal hebben diverse standnouders voor attracties ge zorgd. De DAF-fabrieken tonen natuurlijk de belde Daf's 55 van de Londen-Sydney-marathon, uit dezelfde rallye is de Scaldia te zien en tenslotte is er de Sun beam Hunter, die de marathon won. Citroen exposeert o.m. do Méhari, een terreinwagen met een carrosserie van kunststof, er ks een oude Skoda uit 1934 en verder zullen de aandacht trek ken de Lotus Europa, de race wagen van Datsun, de STP Tur bo Car 40 en de Porsche 907, een prototype van een achtcilin der racewagen. De gemiddelde prijs van de personenauto's ui 1956 was f 275b8 in 1960 ruim f 7200 en na en kele kleine schommelingen is de. ze in 1968 weer f 7200 geweest. Bladerend in de prijscouranten kan men constateren, dat de pryzen sinds 1960 vrijwel gelijk zyn gebleven. De geldontwaar ding in acht genomen zijn de auto's dus in werkelijkheid rela tief goedkoper geworden en dat kan men van weinig artikelen zeggen. De autoverkopers zijn hier door in staat steeds weer nieu we lagen van de bevolking aan te boren. De verwachting is, dat in 1969 minstens 350.000 auto's zullen worden verkocht. Dat wil zeggen, dat er voor 2,5 miljard gulden in nieuwe auto's wordt geïnvesteerd. Nederland is bezig een ach terstand in te halen. Thans heeft ons land één auto op zes inwoners. In Zweden is deze verhouding een op 3,8 in Frank rijk een op 4. in Denemarken een op 4,9, in Duitsland en Zwit serland een op 5, in België een op 5,3. Dat het in Nederland zo vol op de wegen is komt al leen omdat er zoveel mensen op epn kluitje wonen. Men kan de verstopping van wegen en ste den niet wijten aan de autover kopers, maar eerder aan onze drift zoveel mensen op zo wei nig ruimte in het leven te wil len roepen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9