proces tegen Hans van Z. VERDACHTE ZAG MOORD OP ELLY HAGERS IN VISIOEN Geen sabotage van NSR-plan Tweede Kamer tegen bijzondere commissie Uw Mercedes Benz dealer heet u van harte welkom op de RAI in Amsterdam iidet DRIE TEKENINGEN rt OM: Mans is bijzonder slagvaardig VROUWEN VEROVERAAR NOOIT GEDAAN Minister Veringa: Prof. In 't Veld: ARSV-ENQUÊTE HEEFT GEEN ENKELE WAARDE Eerst archieven over Indonesië ordenen ZELFBEHEERSING Eerste Kamer akkoord met AOW - verhoging Familieberichten ONTSNAPTE VERPLEEGDE MELDT ZICH ,,r 'OENSDAG 12 FEBRUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 UTRECHT (GPD) „Ik heb het allemaal in beelden gezien: 8*1 de straat waar Elly Hagers woonde, haar huis, haar kamer en nedai de wijze waarop ze werd vermoord. Ik weet dat ze van ach- °y teren in een wurgende greep is genomen. Toen de politie mij het mes liet zien waarmee ze in haar keel is gestoken, voelde ik dat het het mes was waarmee ze is gedood. Ik zie dat allemaal met diepte in het beeld. De politie zegt: Brjj als je dat zo precies weet en beleeft, dan ben je ook de dader, koni Ik ken er zelf in êaan geloven, maar nu weet ik dat ik het niet heb gedaan" Het is waarschijnlijk de eerste maal Vrijdag, als de geneesheer-directeur In de geschiedenis van de rechtspraak I en een zenuwarts van de Psychiatri- in Nederland dat de verdachte der- sche Observatiekliniek in Utrecht als j gelijke paranormale belevenissen i getuigen-deskundigen worden ver- biecht en de justitie tart het bewijs te leveren voor moord. Hans van Z., de 26-jarige Utrechter, die gistermor gen geboeid voor de Utrechtse recht bank werd geleid voor een marathon proces dat tenminste twee weken zal duren, heeft zich in meer opzichten als een opmerkelijke verdachte doen kennen. De eerste dag, die aan de moord op de 26-jarige Elly Hagers-Segov was gewijd is geen succes geworden voor de officier van Justitie mr. A. Somerwil. Vandaag en de komende dagen Zit het openbaar ministerie wat steviger in het zadel, want de an dere moorden heeft hij tenminste er kend en hebben meer bewijsmateri aal voortgebracht. In het eivolle zaaltje van de Utrechtse rechtbank heeft president mr. D. van Zeben met twee korte pauzes zaten 7 uur achtereen mini- tieus de gebeurtenissen rond het dra ma Elly Hagers onder de loep geno men. Aan het eind van de dag stelde hij op uiterst correcte wijze Hans van Z. in de gelegenheid diens merk waardige gevoelens onder woorden te brengen. Van Z. moet in tegenstel ling tot zijn duidelijk gedemonstreer de minachting voor de officier van Justitie in de president wel iemand hebben gezien die zich de uiterste moeite geeft mee te denken in zijn vreemde droomwereld. e: eldri chte 'loon onge De duisternis was al gevallen toen etari Hans van Z. het woord kreeg om zijn vjsie op de zaak-Elly Hagers te ge- en ven. „Het is begonnen nadat ik in de gevangenis drie tekeningen had ge- maakt en die de namen Brigitte, Michelle en Eleonora had gegeven. De politie zei dat ik deze meisjes met de namen Brigitte en Michelle had ge kend en dat ik dus ook wel een Eleo nora zou hebben gekend. Toen ik zei dat ik hiervan niets wist wilden ze dat ik een vrouw be schreef die bij die naam paste. En ik beschreef een vrouw die overeen kwam met Elly Hagers. Ik zag beel den en ik heb precies verteld wat ik zag, maar ik zag mezelf er nooit bij. Als dan vyf man je steeds voorhou den dat zoiets niet kan ga je ten slotte denken dat je er wel bij was. Ik kan het niet helpen dat ik die din gen voor me zag. Het is net als bij Claude Berkeley. Ik wist dat in het pakket waarin zijn lijk was gewik keld een steen lag aan de linkerkant. En ik voelde die steen, ik voelde die steen werkelijk. Maar ik kan het niet verklaren". President: „Dus je zag droombeel den waar u als het ware zelf was uit getreden en waar u als buitenstaan der tegenaan keek". Van Z.: „Precies. Er zijn beelden die ik driedimensionaal beleefde, dus met diepte. President: „U hebt ook gezegd in de IJsclubdwarsstraat te zijn geweest in de nacht dat Elly Hagers werd ge dood. Kunt u zich herinneren of dat werkelijkheid was, of u dat diep zag of dat het misschien een plat beeld ls geweest?" Van Z. (bij enig nadenken): „Dat moet ik plat hebben gezien". n ht erna week ei t be mge tken ls di t Oj rden eier •ken Ru Al nu (38J ISl ;trij di ondf UTRECHT (ANP) „Wij zijn verrast over de wijze waarop Hans van Z. zich gisteren heeft verweerd. We hadden gedacht dat hij vrij timide zou zijn, maar door zijn manier van rea geren ten opzichte van getuigen toonde hij zich bewonderens waardig ad rem te kunnen op stellen tegenover sommige men sen". Dit verklaarde gisteravond omstreeks zeven uur de officier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank mr. Van den Bergh. die mr. A. A. Somerwil vervangt als deze niet meer in staat zou zijn als openbare aanklager in het proces tegen Hans van Z. en „Ouwe Mol" te fungeren. Mr. Van den Bergh zei ook dat tij dens de eerste zittingdag dingen zijn gezegd die „voor ons toch nog nieuwtjes" waren met name met betrekking tot de relatie tussen Hans van Z. en de ver moorde lerares Elly Hagers uit Rotterdam. hoord zal er wellicht meer inzicht kp- tnen in de droomwereld van de welbe spraakte jongeman. De eerste procesdag ging voorby met ellenlange verhoren die de in druk gaven willekeurige brokstukken te zijn uit het onderzoek, maar die allengs enig verband begonnen te krijgen. Tientallen meisjesnamen pas seerden de revue (Vrouwenveroveraar Hans hield in een losbladig zakboek je zelf een soort kaartsysteem bij van zyn liefdesaffaires), maar Elly kwam volgens hem niet bij zijn veroverin gen voor. Een voor de verdachte niet zo prettige verklaring werd afgelegd door zijn bloedeigen achternicht, mevr. J. H. IJzendoom-Hendrikse (19). Zij vertelde in 1964 toen zy 14 k 15 jaar was, vele weekeinden by Hans van Z. en diens ouders in Utrecht te hebben gelogeerd. Hans zat dan vaak in zyn onder- kleren en toen had ze opgemerkt dat hy een kettinkje met een bedeltje eraan om zyn hals droeg. En hy had ook van die manchetknopen, wees ze naar de grote blauwe steen op tafel. „Ik vond dat ze zo apart waren en ik wilde ook zo'n paar kopen voor een vriend van me." (Het kettinkje en de manchetknopen werden in het. huis van Elly Hagers gevonden - red. LD). President: „Kunnen we zeggen dat deze knoop precies lijkt op die welke Hans toen droeg?" Getuige: „Ja." President: „Als twee druppels water?" Getuige: (aarzelend): „Ja." Van Z.: „Maar meneer de presi dent dat gaat me te ver. Als u my vertelt dat hier een olifant rond loopt, wat moet ik daarop dan zeg gen? Er worden hier mensen naar toe gehaald die my nauwelijks heb ben gekend. Toch heb ik in 1964 heel veel mensen gekend, ik heb zelfs met ze geslapen. Niemand van hen zal kunnen verklaren dat ik een kettinkje om myn hals droeg. Want dat heb ik namelijk nooit gedaan." De officier van justitie had ook een 22-jarige koopman uit Heems kerk opgeroepen, een zich duidelijk opgelaten voelend bebaard jong mens. Ja, hy had tegenover de poli tie verklaard dat hy Hans van Z. in de jaren 1962-1965 toen deze in Am sterdam werkte, enige malen een overhemd had zien verwisselen. En toen had hy ook gezien dat Hans een dergelijk kettinkje om de hals droeg. Van Z. was ook altyd keurig gekleed, die manchetknoop? Ja, zulke manchetknopen droeg hy altyd. Deze zou best van Hans kun nen wezen. Van Z.: „Meneer de president, u President: „Maar u moet ndet zo i vragen en dat heeft toch geen enke- geprikkeld doen." le zin. Ik word er zo moe van." Van Z.: „Ja, maar voor u is het de eerste dag. Ik word er al veer tien maanden over doorgezaagd. De j President de zitting tot vanmor- officier stelt steeds weer dezelfde I gen. Zo bracht onze tekenaar Gijs- Om 7 uur gisteravond verdaagde bers de eerste zittingsdag van het proces tegen Hans van Z. in beeld. DEN HAAG (GPD) Mi nister Veringa heeft in ant woord op vragen van het socia listische tweede kamerlid J. G. H. Tans over een plan van de Landelijke vereniging van stu dentendecanen voor een inte grale studiekostenvergoeding meegedeeld dat dit voorstel zal worden voorgelegd aan de com missie Andriessen. Aan de com missie zal worden overgelaten of dit plan enige mate van uit voerbaarheid heeft. Over de normen die gehanteerd worden bij de beoordeling van de studieprestaties van studenten die een beurs hebben aangevraagd deel de de minister het volgende mede: Het oordeel over de studieprestaties van bursalen bevat twee elementen. Een oordeel over de kwaliteit van de afgelegde tentamens en examens en een oordeel over het studietempo. Op het tweede deel van de vragen van de heer Tans over de analyse die de NSR in mei '68 over het rijks- studietoelagenbeleid heeft doen sa menstellen, ontkent de minister dat het plan opzettelyk zou worden ge saboteerd omdat enkele besprekingen met het NSR-bestuur door onvoorzie ne omstandigheden niet zyn doorge gaan. De minister zegt in zyn ant woord toe dat op korte termyn met de uitvoering van het voorstel zal wor den begonnen. Hy heeft dit 5 februari jL ook al aan het NSR-bestuur mee gedeeld. In april is een overleg geweest tus sen de NSR en de chef van de afde ling rijksstudietoelagenbeleid. Het NSR-bestuur deelde toen me de dat zy kon beschikken over en computerprogramma waarmee men een analyse van het rijksstu- dietoelagen'oeleid kon samenstellen. 1 De chef van de afdeling Ryksstu- waarde van het steekproefprogram- ma (een werkstuk van een student aan de TH.-Twente) een duideiyke omschryving van de voorwaarden en van de financiële consequenties. Op 5 december diende de chef van de afdeling Ryksstudietoelagen een voorstel voor een principe-beslissing in. ROTTERDAM (GPD) De en quête naar de onderwijscapaciteiten van de Rotterdamse professoren, wel ke enquête door de Algemene Rot terdamse studenten vereniging wordt gehouden, heeft maandag al voor de eerste maal tot discussies in de Ne derlandse Economische Hogeschool geleid. Mevrouw prof. dr. H. M. in 't Veld- Langeveld, woonachtig in Leiden, had haar college over sociaal onderzoek geheel in het teken geplaatst van de enquête, die onder de hoogleraren hier en daar tot felle verontwaardi ging heeft geleid. Het ARSV-bestuur is nameiyk van plan de uitkomsten van de enquête zonder meer te publiceren. Mevrouw in 't Veld zei in haar col lege dat het onderzoek, dat door en kele sociologie-studenten is opgezet, een schoolvoorbeeld is van hoe 't niet „Wetenschappeiyk heeft deze enquête geen enkele waarde", aldus de hoogleraar. Haar kritiek had overi- dietoelager. toonde wel belangstelling hoofdzakelijk betrekking op de moor nrll/id n'ol rrar-o Tl t Ir. rw&v rio maar wilde wel garantie over de ADVERTENTIE Op stand nr. 50 van de RAI staat de nieuwe generatie van Mercedes-Benz in al haar perfektie. Wij zullen u ook daar graag van dienst zijn met elke gewenste informatie. Er is meer te tonen en te vertellen dan ooit U bent van harte welkom. Mercedes-Benz 80 jaar pionier der perfektie ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N. V. Oegstgeest, Leidsestraatweg 1 tel. 01710-518 55 Leiden, Beestenmarkt 6 tel. 01710-31850 Leiderdorp, v.d. Valk Bouwmanweg 180 tel. 01710-342 90 DEN HAAG (GPD) De meer derheid van de Tweede Kamer heeft gisteren geweigerd de socialistische fractieleider, drs. Den Uyl te steunen In zijn voorstel om een bijzondere ka- ik hebben allebei de indruk dat I mercommissie in te stellen, die de re- die man best af wil van het verhaal gering zal moeten bijstaan in het ver dat hy de politie heeft verteld, u zamelen en ordenen van gegevens kunt hem laten verklaren wat u over het optreden van Nederlandse wilt. Als u een half uur met hem militairen in Indonesië, praat, zal hy verklaren dat hy er I by stond toen Elly Hagers werd ge- I De regenngsfracties waren eensge- 1 nnd m hun opvatting dat er klaar- President' Nu moet u zich wel I heid in de zaak moet komen, maar beter gaan gedragen, anders gaat u dat de Kamer er beter aan doet met de zaal uit." Van Z.: „Nou. graag." Hans' tante Helena Hoogendoorn. die van 's morgens 10 uur tot 's mid dags 5 uur op een bankje in de gang had zitten wachten om te getuigen, beriep zich op het verschoningsrecht en stond met drie minuten weer bul- ten. De officier van justitie had haar willen vragen over een lippenstift, die zy van Hans had gekregen en die mogelyk van Elly Hagers af komstig zou zyn geweest. Hy zou by die gelegenheid hebben gezegd: „Dat is van een meisje geweest dat 'ik nooit meer zal ontmoeten." Soms verloor Van Z. zyn zelfbe heersing tydens vragen van de offi cier, mr. Somerwil. Deze wilde nog eens vaststellen dat Vanj totdat de regering nader rapport een van de verhoren duideiyk emo- I het Instellen van een commissie te wachten totdat de regering het be schikbare archief-materiaal heeft verzameld en overgelegd. Het debat kreeg een onverwacht slot doordat de kamer zich na de ver werping van de voorstellen van drs. Den Uyl en mr. Van Mierlo zonder meer neerlegde bij de alternatieve suggestie van de socialistische frac tieleider om de brief, waarin de re gering de kamer van het archiefon derzoek op de hoogte heeft gebracht, toch maar gewoon op de agenda te plaatsen. Het besluit daartoe was genomen voordat de consequentie daarvan een volledig debat met de regering over het archief onderzoek tot iedereen was doorgedrongen. Al leen werd over het tydstip van be handeling geen beslissing genomen. De regeringspartyen kunnen het de bat daardoor desgewenst opschorten optreden van de militairen heeft plaatsgevonden alsmede de politieke verantwoordeiykheden die daarby hebben gegolden. De regeringspartyen vonden dat de commissie, zoals drs. Den Uyl wil de instellen, nauweiyks zinvol zou kunnen werken zolang het materiaal heeft uitgebracht. Archieven oplichten Het voorstel van drs. Den Uyl kreeg alleen de steun van PvdA, D'66, PSP. CPN, PPR en werd met zitten en opstaan verworpen. Dat gebeurde ook en in dezelfde stemverhoudin gen —met een voorstel van mr. Van Mierlo (D'66) om de archieven op te lichten op gegevens omtrent de be- tie toonde by het zien van het mes waarmee Elly is gedood. Van Z.: „Hoe zou u reageren als u acht uur achtereen zou zyn ver hoord en dan opeens werd gecon fronteerd met een moordwapen?" Mr. Somerwil: „Maai' het verhoor was pas een half uur aan de gang. Van Z.: „Dan vergist u zich be hoor ïyk. U bedoelt dat u er pas een half uur bijzat. Daarvoor hebt u ze- w ber de hele avond zitten kaarten. velsverhoudingen, waarbinnen het DEN HAAG (GPD) De Eerste Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelyke stemming het wetsont werp aanvaard waarbij de uitkerin gen van de a.o.w. en een aantal an dere sociale wetten met 1,1 procent worden verhoogd, als gevolg van de stygende kosten van levensonder houd door de invoering van de nieu we omzetbelasting, de BTW. De Party van de Arbeid diende een motie in, waarin de regering wordt gevraagd een sterkere verhoging voor te bereiden, maar het werd spoedig duidelyk dat dit voorstel in de senaat geen meerderheid zal krygen. De verhoging van de uitkeringen met 1.1 procent geldt voor de a.o.w., de aww, de algemene kinderbyslagwet de kinderbyslagwet voor loontrekken- den, de kinderbyslag voor kleine zelf standigen en de ziekenfondswet. Vooral by de oppositie ondervond het wetsontwerp ernstige bezwaren. Men vond de stijging onvoldoende om de verhoogde kosten op te van gen en wees op de duurtetoeslagen, die in het bedrijfsleven worden verstrekt, als compensatie voor de prysverho- gingen. „Die werknemers krijgen 25 gulden per maand, de bejaarden moeten het met vier of vyf gulden over dezelfde periode doen' Damming aan. uit de archieven niet is geordend. KVP-fractieleider, drs. Schmelzer, zei dat voor eventuele contacten met de regering over deze zaak altyd nog het seniorenconvent uit de kamer, maar dan uitgebreid tot alle fractie-voor zitters, kan worden ingeschakeld. Ook de anti-revolutionaire fractielei der, mr. Biesheuvel, en de liberale fractieleider mr Toxopeus, vonden dat de Kamer op de stoel van de rege ring gaat zitten als zy een commis sie zou instellen die zich met het ar chief-onderzoek bemoeit. Volgens mr. Toxopeus zal een dergeiyke ka mercommissie alleen maar vertra gend werken. Wat doe je, als je van skiën houdt, in Nederland woont, niet naar de wintersport kan, omdat je nog op school zit en je toch wilt skiën? Dan moet je wachten tot het flink hard gaat sneeuwen vragen naar de kwaliteit van colle ges, schriftelijk lesmateriaal en de re levantie van de behandelde stof. zy vroeg zich af wat een docent eraan heeft, wanneer uit het onder zoek mocht bUjken dat de studenten het college slecht vinden. Ook de vragen naar de relevantie konden in de ogen van mevrouw In t Veld geen genade vinden. (overgenomen uit andere kranten) Geboren: Marina Trude Elisabeth, d. v. Sinke-van der Kolk, Zoetermeer: Linda Suzanne, d. v. Dekhuyzen-van der Schuyt; Slpke, z. v. Breimer- Fledderus, Bangkok, Thailand: Lariet Alexandra, d. v. Manger Cats-Kue- nen, Guatamala City. Overleden: dr. W. D. Verduyn (93), Ginneken; mevr. wed. A. H. J. Byi- Sterk (87), Hilversum; A. Heyermans (61), Barendrecht; H. J. Boivin <65>, Utrecht; A. J. F. van Thienen (59), Ouderkerk a. d. Amstel; M. Gokkes (72), Steenwyk. en je zoekt een hoge helling op. Onze fotograaf vond die hoge helling en de ski-enthousiasten in Bloemendaal. GRONINGEN (GPD) De 28- jarige verpleegde die uit het RUks- asiel voor psychopaten dr. S. van Mesdag in Groningen wist te ont vluchten, heeft zich vannacht om kwart over een weer vrijwillig by het asiel gemeld. De man had. zoals bekend, zon dagmiddag in gezelschap van een be waker 'n zaalhandbalwedstryd in de sporthal bezocht. Na afloop ging het tweetal nog naar het café-restaurant „In den Jacobyn". Daar maakte hy van de gelegen heid gebruik om te verdwynen. Waar hy de tyd sinds zyn verdwyning heeft doorgebracht is de politie niet bekend. De twee andere ontsnapten, een voerde de socialist 33-jarige en een 41-jarige verpleeg de zyn nog voortvluchtig.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7