KOU DUURT VOORT Sorbonne docenten door bezet Eer lijn -crisis begonnen Hans bekent de moord op Coby CAR gaat Woerdens bedrijf overnemen J oenemende vorst JOEGOSLAVIË- WORDT FORT HTI AANVAT Opvolger van prof. Presser uit Leiden ISRAËLIËRS HALEN EEN MIG NEER JAMIN ©ud ëfa teuwo «richt 1 maart 1860 WOENSDAG 12 FEBRUARI 1969 No. 32712 „EIDSCH DAGBLAD tear: E. A. E. van Dishoeck [redacteur: Drs: J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 DEN HAAG (GPD, ANP) Het wegverkeer in ons land wordt op het ogenblik belemmerd door de gestadig vallende sneeuw en de plaatselijk voorkomende ijzel. Gisteravond had plotseling opkomende gladheid tot gevolg, dat het verkeer op vele plaatsen vastliep. Na een langdurige regenval in de nacht en vroege ochtend leek er verbetering in zicht, maar in de loop van de ochtend begon het opnieuw te sneeuwen. Mocht de sneeuwval aanhou den dan bestaat de kans dat de voetbalwedstrijd AjaxBenfica alsnog wordt afgelast. De Schot se scheidsrechter R. Davidson heeft meegedeeld dat hij van middag om vyf uur een defini tieve beslissing zat nemen. Het publiek wordt via de radio zo snel mogelijk op de hoogte ge steld. Na een inspectie van het Olympisch Stadion zei de heer Davidson vanmorgen dat er geen reden voor afgelasten zou zyn, wanneer de kwaliteit van het gehele voetbalveld zo zou zijn als die van enkele tot op dat moment sneeuwvrij gemaak te delen. Een leger van vijfentwintig sneeuwruimers werkte vanmor gen aan het sneeuwvrij maken van het veld. Stadiondirecteur Mellegers zei dat het veld tegen vijf uur zeker geheel sneeuw vrij zou zijn. Het afdekken van het veld met plastic lappen, zo als gisteren gebeurde heeft niet het gewenste resultaat gehad. De wind blies de lappen van hun plaats. De weerkamer van het KNMI in De Bilt verwacht dat het vanavond in het Am sterdamse stadion tijdens de wedstrijd drie graden zal vriezen bij 'n matige noordoosten wind. De sneeuwval heeft ook het tijdschema van de spoorwegen danig in de war gestuurd. Voor al in het westen kampt NS met moeilijkheden. Volgens de rijkspolitie in Driebergen zijn er gisteravond op de grote wegen ondanks de gladheid weinige grote aanrij dingen gebeurd. Op de weg Am sterdamUtrecht ter hoogte van Abcoude slipte een automo biliste met haar auto. De be stuurster werd vrij ernstig ge wond. Op de Gouwebrug (weg Den HaagUtrecht) ondervond het verkeer enige vertraging door een slippartij waarbij drie auto's waren betrokken. Vanmorgen kwam bij een slip partij op de weg Baarn—Hilver sum de 42-jarige mejuffrouw W. Poelman uit Soest om het leven. Zij kwam met haar auto in frontale botsing met een tege moetkomende auto. B. en W. van Rotterdam hebben in verband met de heersende weersomstandigheden besloten thuiswonende bijstand-ontvan genden een eenmalige extra- win te rui tkexing te verstrekken van zestien gulden. Volgens onze weerkundige medewerker zijn de afgelopen nacht en ochtend grote tempe ratuursverschillen geregistreerd door het passeren van een de pressie uit IJsland. Aan de noordzijde van de depressiekern voerde een toenemende noord oostelijke wind koude lucht met drie tot 5 graden vorst aan. Deze koude lucht wint vandaag ver der terrein zodat vanavond het hele land weer in de vorst zal zijn gekomen. De vooruitzichten voor de ko mende dagen zijn: aanhoudend winterweer met af en toe nog enige sneeuw en 's nachts tot matig toenemende vorst. Op de foto een beeld uit Lei- dens centrum tegen het middag uur tegen de achtergrond van een deels verlaten, deels inge sneeuwde warenmarkt, één van de dingen, die bijna altijd door gaan. weer of geen weer (Foto LD/Holvast» PARIJS (GPD) Afgelopen nacht hebben leden van de links- extremistische organisatie van hoogleraren de (SNE-SUP) de Sorbonne bezet, waaruit ze enke le uren later door de politie weer werden verwijderd. Ofschoon er niet echt gevochten is. werden vangen, die een goed woordje wilden doen voor de 34 studenten, die vorige week aanzegging kregen dat hun na men uit de universiteitsregisters wa ren geschrapt en dat ze nu ijlings de I soldatenrok moesten aanschieten. I Reden voor deze laatste maa tregel j van de regering was weer, dat de I studenten enkele weken eerder de bureaus van de rector hadden be- enkele opstandige docenten licht j stormd. waarbij aanzienlijke schade gewond k3,11 m0Ut>0ls 011 schilderijen werd Aanleiding tot de bezetting was do I weigering van de liberale minister van onderwijs Edgar Faure een deputatie van hoogleraren en lectoren te ont- aangericht- Sedert afgelopen nacht lijkt de beruchte vicieuze cirkel dus weer in werking te zijn getreden: de vi- UTRECHT (GPD ANP) fer in 1963 heeft leren kennen Cob? De moord op de Amsterdamse I Coby van der Voort zal de I Utrechtse rechtbank minder I hoofdbrekens opleveren dan die op Elly Hagers. Op de twee de dag van het proces tegen Hans van Z. liet de verdachte na een uur al blijken dat hij de Amsterdamse vrouw met een met lood gevulde pijp op het j vermoorden' In april 1967 zou Hans volgens zijn ver klaring het plan hebben opgevat om Coby van het leven te beroven. ..Waarom?" vraagt de president. ..Ik heb zelf uitvoerig naar motieven ge zocht". is het beheerste antwoord van de verdachte. De president: „Was het lust om te doden?" Ver dachte: ..Ik weet het niet. Ik had I geen enkel zinnig motief om haar te skou overweegt maatregelen RLIJN (AFP, DPA, GPD) Moskou meldde gisteren (in hi Berlijn beluisterde uit- ng), dat „andere maatregelen die welke door de Oostduitse iteiten zijn genomen worden rogen in geval de Westduitse lei- niet van mening veranderen. dens besprekingen tussen Rus- e en Oostduitse vertegenwoor- s begin deze maand in Oost-Ber- zjjn volgens de Russische radio torzieningen in die richting ge- Bijzonderheden werden niet edeeld. mmige Russische zegslieden in ijn hebben in privégesprekken journalisten eveneens te ken- gegeven dat de enkele dagen ge- door Oost-Duitsland uitgevaar bepaling. die de leden van de Isvergadering verbiedt over duits grondgebied naar West- jn te reizen voor de verkiezing een nieuwe president „nog een begin is". Zij weigeren er te zeggen of eventuele andere tregelen genomen zouden wor- door de Russen, de Oostduitsers e landen van het Warschau Pact menlijk. opperbevelhebber van de strijd- ihten van het Warschau Pact. de sische maarschalk Jakoebowski gisteren in Oost-Berlijn be dingen gevoerd met de Oostduit- Gesprek te Bilt verwacht van heden tot iderdagavondopklaringen, maar atselyk ook enkele sneeuwbuien khtige tot matige noordoostelij- wind. Vannacht matige, hier en strenge vorst. Morgenmiddag ite vorst. (Opgemaakt te 12.40 uur) 'oogwater te Katwijk te 12.14 en {water te 7.38 en 20.29. f nummer bestaat uit 20 pagina's. se premier Stoph. Er werden „kwes ties van actueel belang" besproken in een sfeer van volledige overeen stemming. Van Russische zifde wa ren ook de bevelhebber van de Rus sische troenen in de DDR Kopiewoi. en ambassadeur Abrassimow bii dp bpsorpki"q:en tegenwoordig. Stoph was vergezeld van de veiligheidsex pert van het Oostduitse centrale partijcomité Honecker. minister van Defensie Hoffmann en Oostduitse le gerleiders. In Bonn deelde gisteren regerings woordvoerder Diehl na een gesprek tussen Bonrf.«dagvoorzitter Von Hos sel en kanselier Kiesinger mee dat aan West-Berliin als plaats voor de Bondsdagverkiezing wordt vastge houden. De „Prawda" heeft intussen een aanval gelanceerd op president Wil son die gisteravond aankwam in de Westduitse hoofad. Volgens de ..Prawda" bracht Wilson naar Bonn nieuwe militaire nl^npej» voor een kern wapen arsenaal met zich mee" Hpf Russ'Sch" oartilb'ad noemdp d^ plannen voor het oprichten van een Engels-Westduits-Nedprlands con sortium voor de produktie van ver- Hikt uranium - volgens de methode van de Nederlandse hoogleraar Kis tenmaker. de zogenaamde ultra-en- trufigale methode Morgen ?al n'"°m'er Wilson een bp- zoek aan Wpst-Berlyn brengen Vol gens onze correspondent in Bonn houdt dit bezoek geen enkel verband met de huidige crisis rond deze stad. Minister Schut van Volkshuisves ting opent morgenochtend de 58ste R.A.I.-tentoonstelling. Gedurende meer dan een week staan alle hallen van het nieuwe R.A.I.-gebouw in Amsterdam vol met personenwagens- De toenemende motorisering staat er h«.rg voor, dat vele belangstellenden deze show van „werkpaarden" en droomauto's zullen gaan bezoeken. Daarom gaan wjj op pagina 9, 11 en 13 wat dieper op deze tentoon stelling in. YVü geven onder meer een opsomming van de nieuwtjes, die er zi.ln te vinden. We doen een grote greep in de prijslijst (die vandaag de dag nogal aan de wijzigingen on derhevig is). Wij gaan wat dieper in op de veiligheid van de auto's. Wü laten de heer Lang aan het woord, die nogal wat op het hart heeft en wij voeren een gesprek met twee Leidse Bovag-bestuurleden, die ons tiebben uiteengezet, waarom garages (helaas) zo duur moeten zijn. BELGRADO (AP) Het federale parlement van Joego-Slavië heeft gisteren met algemene stemmen een nieuwe wet op de landsverdediging aangenomen welke een fort zal ma ken bij een aanval van buitenaf. De minister van Defensie zei: „De politieke toestand in de wereld en in Europa is speciaal in hel afgelopen jaar verslechterd. Fr bestaat voort durend gevaar voor bedreiging van de vrede en speciaal voor de onaf hankelijkheid van kleine landen." De wet werd opgesteld na de Sow- jetrussische invasie van augustus in Tsjecho-Slowakije. De nieuwe wet, die waarschijnlijk uniek in de wereld is. stelt een territoriaal leger in I waarvoor eventuele guerrilla-eenhe- j den zullen worden georganiseerd. I gefinancierd en bewapend door de I republieken, provincies, steden, dor- j pen. fabrieken en andere onderne- I mingen. LEIDEN AMSTERDAM <GPD) Een groep kandidaatsstudenten in de geschiedenis aan de universi teit in Amsterdam wil inspraak bij de benoeming van de opvolger van professor dr. J. Presser, hoogleraar in dc algemene en vaderlandse ge schiedenis sinds de Middeleeuwen Professor Presser bereikt over en kele maanden de pensioengerechtig de leeftijd. De studenten zijn nu bezig een eigen kandidatenlijst voor de opvol ging op te stellen Geschikte kandi daten zijn volgens de studenten dr. D. van Arkel, lector in Leiden, prof. dr. I. Schroef fer, hoogleraar in Leiden, dr. J. W. Smit. verbon den aan de Columbia University en dr. M. C. Brands, verbonden aan het Historisch Seminarium in Am sterdam. De benoemingscommissie heeft inmiddels laten weten dat met de verlangens van de studenten reke ning zal worden gehouden. hoofd heeft geslagen. De loden staaf waarmee Hans van Z. enkele van zijn gewelddadige mis drijven heeft gepleegd, kwam van morgen als corpus delicti op tafel. Hans van Z. interrumpeerde: „De daar gebruikte pijp was lichter dan deze. Hij was iets dunner. Die u daar heeft heb ik bij mevrouw Woort- meijer gebruikt". Moe en stuurs voor zich uitsta rend met de armen over elkaar, uiterlijk onberoerd, luisterde Hans Op een gegeven moment, toen dr. Zeldenrust verklaarde dat twee zeer ernstige messteken bijna het gehele lichaam hadden doorboord, werd het Hans van Z. een beetje te machtig. Hij vroeg een glaasje water en slikte snel een paar slokjes weg. Uit het verhoor blijkt dat Coby van der Voort bewusteloos kan zijn ge weest ten tijde van de moord. In haar bloed zijn namelijk sporen aangetroffen die duiden op het ge bruik van zes tot tien tabletten van het slaapmiddel soneryl. Het woord is dan aan Hans van Z. Hij vertelt hoe hij het slachtof- TEL AVIV (AP) Een gevechts vliegtuig van het type Mig-21 is vanochtend over de Syrische be standslijn het Israëlische luchtruim binnengedrongen. Het toestel we.rd neergescho ten door straaljagers van de Is- j raëlische luchtmacht, zo heeft het leger bekend gemaakt. Hans van Z„ zo bleek tijdens de zitting, moet al voor zijn bezoek aan Coby op het idee zyn gekomen haar te vermoorden. Onder het voorwend sel van een „middel om de sexuele prikkelingen wat op te wekken" gaf hij haar soneryl. Tot zijn verwonde ring raakte de vrouw niet bewuste loos. Dat irriteerde hem zo, dat hij toesloeg met de loden pijp. Daarna begon hy de koffer in te pakken. Gebruikte glazen, drank en de witte jurk die Coby gereed had gehangen om erin uit te gaan. ver dwenen erin. Van Z.: „Dat was paniek. Ik wilde alle sporen uitwissen". De koelbloedigheid waarmee Hans van Z. zijn grywelijke daden uitvoer de blijkt uit het feit dat hij nog de avond van de moord met zyn nieuwe vriendin Corolyn iets ging drinken in een Utrechtse bar. I Geen sneeuw, maar papier in j de Canadese stad Montreal, waar studenten gisteren voor vier mïl- I joen gulden zinloze vernielingen hebben aangericht in het com putercentrum van de Sir George Williams universiteit. Daar had den zij zich sinds 29 januari ver schanst uit protest tegen een ras senvooroordeel, waarvan, volgens hen, een hoogleraar blijk zou heb ben gegeven. Gisteren gingen de jongelui tien uur lang als beesten tekeer: zij stichtten brand in het computercentrum, wierpen bak ken vol kaarten en andere papie ren naar buiten en dreigden alle computers te vernielen als de po litie niet buiten het gebouw bleef. Toen de politie toch tot de aan val overging, werd zij bestookt met kapotte flessen. Tenslotte werden tachtigjeugdige cultuur dragers, die het op 20 januari geopende computercentrum gro tendeels hebben vernield, in ar rest genomen. cieuze cirkel van provoca ties, sancties en represailles, die vo rig jaar mei, zoals men zich herin nert, tot een formele revolutie leid de. En een bijzonder ernstige bij komstigheid is natuurlijk, dat de linkse hoogleraren nu het voorbeeld gaven. Een ietwat goedkoop voor beeld bovendien, omdat, krachtens een traditie die al uit de Middel eeuwen stamt, de Sorbonne-docen- ten feitelijk immuniteit genieten en dus straffeloos een gevaarlijke agita tie kunnen voeren. Het gevaar ligt hierin, dat nu zelfs de liberale mi nister Faure, die tot voor kort de dialoog met de extremisten gaande wist te houden, zichzelf als gespreks partner lijkt be hebben geïsoleerd. Er zijn voor vandaag weer nieuwe manifestaties aangekondigd, waar bij te vrezen valt dat de revolutio naire studenten en hun hoogleraren niet meer hun minister van Onder wijs, maar de politieprefect met zijn troepen tegenover zich zullen vinden. En die nieuwe wending in de ont wikkeling is voor minister Faure des te betreurenswaardiger, daar zyn hervormingsplan dat in de provincie, getuige de opkomst bij de studenten- verkiezingen, tamelijk goed ontvan gen is, door de Paryse Sorbonne nu toch nog zou kunnen worden be dreigd. (Van een onzer streekredacteuren) KATWIJK AAN DEN RIJN De C.A. Ruigrok Industrie N.V. en de N.V. Fabriek en Handelsbureau „Nederland" in Haarlem zijn in onderhande ling over de overneming van de stalen buismeubelen industrie „Stabin-Bennis N.V." in Woer den door het Katwijkse bedrijf. Dit werd vanochtend door een woordvoerder van de CAR meegedeeld. Evenals de C'AR (personeelsbestand 100) produceert Stabin-Bennis o.a. stalen buismeubelen. Het Woerdense bedrijf heeft ongeveer vijftig werk nemers in dienst. Over het tijdstip van afsluiting van de onderhande lingen konden vanochtend geen na dere mededelingen worden gedaan. (ADVERTENTIE) morgen melkchoc. bloemen 150 gram van 125 voor 109 niet te geloven voor die prijs! ADVERTENTIE Voor goed auto-onderhoud NIEUWE RIJN 19 Vit het Leidsch Dagblad van 11 Februari 1869: Ruim 3 jaren geleden is aan een winkelier te Rotter dam eene portemonnale met 30 gulden ontvreemd. Dezer dagen heeft de bestolene per post een brief ontvan gen, met 30 gulden in papie ren-geld. Er was een briefje bijgevoegd met de mededee- ling: „ik heb het zoo be- nouwd die tijt gehat, dat ik het niet eerder weerom hep kunnen geeven". Uit Delft wordt geschre- i ven: Dezer dagen overleed alhier Joha. Krieke in den ouderdom van 84 jaren, zoo men meerit de laatste mar ketenster van den veldslag van Waterloo. cgOK9CScKt',S<jK9C5

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1