nu perziktaart! l; Fondue schept gezelligheid KOM ER ACHT ER koffie is klaar rouwen in Rusland Vrouwelijke vrijgezellen Uitwuiven Anna Karina -¥■ Op de voorj aars- en zomer-modeshow in Londen presenteerde Hadry Amie het hiernaast afgebeelde avondkostuum van bedrukte zijde waarover een stola van veren gedragen wordt. uw handen vragen erom 1 uniform militair links 2. boomstam 3. geweer van militair rechts 4. snor van generaal 5. grasmachine 6. linker vliegtuig 7- laars van militair achter grasmachine 8. stuur in jeep De „ovale lijn" heeft in de haar mode haar intrede gedaan. De be kende Parijse haar specialist Alexan dre ontwierp voor smalle gezichten dit strakke kapsel voor voorjaar en zomer. 8 FEBRUARI 1969 Het is oud nieuws, maar Elle wil er toch nog eens de schijnwerper op zetten: In Rusland wer ken duizenden vrouwen in beroepen, die in het westen nog vaak als „typisch mannelijk" wor den gezien. Driekwart van de mensen, die in de Sowjet-Unie het drukkersvak uitoefenen, be staat uit vrouwen. De medische wereld kent een soortgelijke situatie: 76 procent van de Russi sche artsen zijn vrouwen. Ook de vrouwelijke chirurgen zijn in de meerderheid. Het aantal vrouwelijke ingenieurs neemt snel toe: in 1965 had Rusland er al een kleine vijfhonderddui zend. Achtendertig procent van de wetenschap pelijke werkers bestaat uit vrouwen. In Brussel is een ontmoetingscentrum voor vrou welijke vrijgezellen geopend. Alleenstaande vrou wen uit allerlei beroepen kunnen daar elkaar ontmoeten of, wanneer ze meer zoeken dan alleen maar gezelligheid, informatie over uiteenlopende onderwerpen krijgen. Het centrum organiseert voorlichtingsbijeenkomsten, heeft een bibliotheek en geeft een maandblad uit. Elke maandagmid dag van vijf tot zeven uur en elke woensdagavond van zeven tot negen uur kunnen de vrouwelijke vrijgezellen van de Belgische hoofdstad elkaar in het centrum ontmoeten. Oude schoenen, handenvol rijst en bossen con fetti zijn de klassieke attributen bij het „uit wuiven" van kersverse echtparen die na het hu- welijksdiner op wittebroodsreis gaan. Dat die rijst iets met vruchtbaarheidswensen te maken heeft, weet iedereen wel, maar de betekenis van de oude schoenen en de confetti blijft doorgaans wat vaag. In ladies' Home Journal deze ver klaring: zulke attributen moeten gezien worden als een symbolisch gebaar van vrienden en fa milieleden, die de prille geliefden eraan willen herinneren, dat zij er ook nog zijn. Een en an der om te verhinderen dat het jonge paar de oude banden met familie en vrienden door snijdt. LD EXTRA 1 deze pagina met wat lekkers te be- deze perziktaart behoort tot de toe nog weinig gemaakte vruchten- Een reden temeer het eens te omhulsel is nodig 6 eieren room kopje suiker vanille de vulling is nodig: (800 gram) California Cling perziken suiker en ng. f» it-gel&mandelextract ae slagroom dat omhulsel: sla de eiwitten, de room en het totdat het schuimig is en sla er dan voor de suiker doorheen. Opnieuw stijf slaan, werkje dat 'ook met een mixer) een klein duurt. Maak daarna een rondte van twintig centimeter doorsnee op alumium- en doe het mengsel daarop. Maak er met lepel zes holtes in van een zodanige grootte, perziken er later in passen. Bak het ge in een matig warme oven gedurende een urn-, vervolgens een uur afkoelen. Het oppercommando van de Zwitserse strijd krachten heeft in een rondschrijven aan de verplegingsdiensten aanbevolen melk en zui- velprodukten in het soldatenmenu op te ne men. Als voorbeeld wordt o.a. genoemd: bij elke broodmaaltijd tenminste 20 g boter: 's avonds een „Kaseplatte" met uitsluitend Zwitserse kaassoorten en bij bijzondere gelegenheden „Fondue". Zover is het in Nederland nog niet. Voorlopig worden door het ministerie van Defensie wekelijks biefstuk met gebakken aardappelen, nasi goreng en in de win termaanden erwtensoep voor onze strijdkrachten voorgeschreven. Het tijdperk dat „rats, kuch en bo nen" op het legermenu stonden, is weliswaar voorbij, doch er zal nog heel wat water naar de Noordzee moeten stromen, voordat het Nederlandse oppercom mando kaasfondue zal voorschrijven. Het woord fondue is overigens ten enemale in de ogen van ons, Nederlanders, een Zwitsers begrip. Wellicht vanwege de legende dat fondue afkomstig zou zijn uit het Zwitserse wijngebied Valais, waar de vrouwen in de tijd van de wijnoogst het te druk hadden om een volledige maaltijd klaar te maken. Kaas en wijn had den ze echter wèl bij de hand en zo ontstond fondue: kaas, gesmolten in witte wijn. Minder, of vaak helemaal niet bekend is het, dat de kaasmakende boerinnen uit Gouda en wijde omgeving sinds jaar en dag niet anders doen. Zo werd en wordt ook nu nog op drukke dagen, zoals b.v. de typisch Nederlandse wasdag, evenals in Zwitserland een kaasfondue oftewel Goudse kaasdoop bereid van de restanten van zelfgemaakte kaas. In plaats van een droge, witte wijn, worden dunne reepjes volvette Goudse kaas met wat melk, al roerend of kloppend verwarmd, totdat de kaas volledig is gesmolten. In de Goudse kaasdoop worden echter, in tegenstelling tot de Zwitserse fondue, reepjes bruinbrood gedoopt. Ter afwisseling worden ook wel warme, gekookte aardappelen in de gesmolten kaas gedoopt. Op diverse boerderijen in de om geving van Gouda worden de reepjes kaas nog wel onmiddellijk met melk door de gekookte aardappelen ge stampt. Laatstgenoemde gerechten werden ge woonlijk op de vleesloze dagen op tafel gebracht. In de Nederlandse keuken is dit streekgerecht on der de naam Fondue Gouda langzamerhand in ere hersteld. Bereidingswijze: Wrijf een lage, vuurvaste ste nen schaal met kort handvat, caquelon genaamd, in met een knoflookteentje. Schenk er daarna 4 dl half droge witte land wijn in en verwarm deze tot hfj gaat bruisen. Roer er nu 500 gram heel fijngesneden of geraspte, jong belegen Goudse kaas door en blijf met een garde roeren tot het mengsel weer aan de kook komt. Laat het zacht jes doorkoken en blijf roeren tot een mooie, glad de massa is ontstaan. Bind deze met wat aange mengde maizena tot hij lobbig dik is. Maak de fondue zo nodig met wat zout. peper en noot muskaat op smaak af. De kirsch, die eventueel aan het slot wordt toegevoegd, zet de puntjes op de i. Intussen hebben de gasten of huisgenoten hun plaatsen aan de gedekte tafel ingenomen; een rechaud, gevuld met spiritus, wordt ontstoken en de gastvrouw kan het fondue-maal binnen bren gen. (Kaasfondue kan ook aan tafel gemaakt worden, zodat iedereen de bereiding op de voet kan volgen). Aan tafel schenkt men gewoonlijk dezelfde droge, witte wijn die in de fondue is ver werkt. Op het oorspronkelijke kaasfondue-recept kunnen tal van variaties aangebracht worden, zoals o.a. Fondue met champignons en verschillende tuin kruiden, als fijngesneden bieslook- In de Franse keuken worden nogal eens fijngesneden truffels gebruikt, die een bijzonder aroma aan de fon due geven. Sedert kort is in Nederland bijna-klaar fondue in de handel, waarvoor speciaal geselec teerde, belegen Goudse kaas wordt gebruikt- Gulden regels voor het fondue-eten Aan gewone of speciale drietands kaasfonduevor ken prikken de gasten elk een stukje brood. Hier voor kan een aan dobbelstenen gesneden stok brood, doch ook normaal witbrood gebruikt wor den. Hoofdzaak is, dat het knappend moet zijn. Deze blokjes, aan de fonduevork gespietst, wor den door de gesmolten kaasmassa gehaald en warm gegeten. Het komt de dames in het gezel schap duur te staan wanneer zij een stukje brood in de fondue laten vallen. Zij zijn dan verplicht de heren rond de tafel een kus te geven; of wat milder: de dame betaalt met een charmante lach en een kus aan haar overbuurman. Bij de heren der schepping wordt een aanslag op de portemonnaie gedaan: elk stukje brood dat van de vork af in de fondue verdwijnt, kost hen een fles wijn ofwel: zij worden verplicht de eerst volgende fondue-maaltijd voor hun rekening te nemen. ADVERTENTIE Filmactrice Anna Karina is (volgens maandblad Marie-Claire) aan haar „tweede leven" begon nen. Ze trouwde destijds met regisseur Jean-Luc Godard, werd mede door zijnffilms snel beroemd maai- slaagde er niet in, huwelijk en carrière afdoende gescheiden te houden. Nu is ze getrouwd met Pierre Fabre, veelbelovend scenarioschrijver die „geweldig is, haar gerust weet te stellen, in haar gelooft". Anna Karina, van origine Deense, is zevenentwintig jaar, heeft in zevenentwintig films gespeeld en wordt door mensen van het vak een „fotogeniek wonder" genoemd: ze heeft een mooie korte neus, die geen schaduw op het ge zicht werpt, een mond die men elke gewenste vorm kan geven, grote ogen en lange mooie benen. Haar grote liefhebberijen: kleren en het marionetten spel. De roomvulling als volgt maken: de perziken af gieten en een half kopje van de siroop bewaren. Eidooiers, suiker, siroop en zout met elkaar ver mengen en onder voortdurend roeren, opwarmen totdat het geheel een dikke massa is. Van het vuur halen, extract eraan toevoegen en af laten koelen. Sla de slagroom stfjf, druk die op de mas sa en in de holtes, waarin de perziken geplaatst worden- Garneer desgewenst met wat amandelen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11