KABINET WEIGERT MOTIE NSR ving bot bij Veringa Spreekverbod Paardekooper in Koewacht Artikel 240 is be CPN herdenkt zelf „februari-staking legeringspartijen houden vast tan eis investeringsaftrek n BENDER Aantal werklozen daalt verder MUZIKALE PROEFTIJD JDERDAG 8 FEBRUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 A |iing l\I ging (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De regering heeft ernstige bezwaren ;en het voorstel van de regeringspartijen om de investerings- |rek die op 8 januari is ingegaan ongedaan te maken ior de stimulerings- en herstructureringsgebieden in het noor- |in en zuiden des lands. tllnist>er De Block (Economische ken) zei gisteren in de Tweede Ka- r, dat ook deze streken hun bjj- ige moeten leveren aan de afkoe- g van de economie, die met de natregel wordt beoogd. De rege- g wil de schorsing bovendien in Be omvang handhaven om geen hil te krijgen in fiscale behan- ig van de bedrijven, minister gaf de Kamer in over ging de behandeling van de Mo- y. Nelissen, waarin om die uitzon- ringspositie voor de bedrijven in stimuleringsgebieden is gevraagd. te stellen tot de behandeling van O O t wetsontwerp, waarin de schor- LU )g ter goedkeuring aan de Kamer [worden voorgelegd. De regeringspartijen voelden even- niets voor uitstel. zy besloten de vandaag opnieuw aan de or- stellen in het debat met mi- Witteveen (Financiën) over maatregelen, die de regering irige maand heeft afgekondigd om bestedingen wat af te remmen. Naar verluidt heeft de motie-Nelis- jn binnen het kabinet tot enige «inningen geleid en is het vooral inister Witteveen, die zich tegen het jorstel verzet, dat de schatkist een ►drag van ongeveer 12 1/2 miljoen ilden zou schelen. De voorgestelde maatregel moet in 69 (schorsing van 5 tot 2% pro- veen zou vandaag stellig nader op die bezwaren ingaan. Het gerucht gaat, dat de regering de motie, die ook door de oppositie wordt gesteund en zeker zal worden aanvaard, naast zich neer wil leggen. Industrieparken Minister De Block verzette zich gasteren verder tegen een motie van de socialist Oele, waarin diens voorstel tot oprichting van een natio nale ontwikkelingsmaatschappij voor de aanleg van regionale industrie parken was vervat. De bewindsman Juichte wel elke regionale samenwerking op dit ge bied toe, maar vond het idee van nt) f 100 miljoen opleveren en in 70 (in het geval geen aftrek meer) 140 miljoen. Uitzonderingen leveren bovendien MINISTER WITTEVEEN ernstige bezwaren wetstechnische bezwaren op, die nog al moeilijk schijnen te kunnen wor den ondervangen. Minister Witte- i Tegen progressieve concentratie IAMSTERDAM (GPD) De CPN Weeft besloten dit jaar zelfstandig jen herdenking van de „februari staking" te organiseren. Zij breekt daardoor met de officiële herdenking deze staking, die de laatste twee |#Y&r op initiatief van de fractielei- "^Jers in de Amsterdamse gemeente raad georganiseerd is door de geza- Iglnenliike politieke partijen en ver- >5Jclieidene andere organisaties. Het besluit van de CPN is een actie op de pogingen die in Am- lam worden ondernomen om te comen tot een „progressieve concen- itie". Het betekent een ernstige rerscherping van de politieke tegen- yy. ^tellingen in de hoofdstad, waar de (ADVERTENTIE) Muzikale studie willen wij stimuleren. Noemt U het gerust eigenbelang, maar houdt het in gedachten. Bij voorbeeld als Uw kind piano wil leren spelen en U niet weet of U met een tijdelijke bevlieging dan wel met een ontluikend virtuoos te maken hebt Bender geeft Uw kind een muzikale proeftijd. Is het ernst dan blijft de piano en betaalt U de koopsom. Was het toch een bevlieging dan zijn Uw enige kosten de huurprijs. Overigens zijn er veel meer redenen om altijd bij Bender advies in te winnen! CPN vfjf gemeenteraadszetels en een wethouderszetel bezet. In politieke en gemeentelijke krin gen ziet men in het besluit mede een poging de communistische wethouder A. A. Verheij tot aftreden te bewegen. Binnen de Communistische Partij is de medewerking die de heer Ver heij als wethouder aan verschillende niet-populaire maatregelen, zoals ta riefsverhogingen heeft verleend velen een doorn in het oog In een hoofdartikel over de februari staking in het communistische dag blad De Waarheid wordt behalve de progressieve concentraties de verho ging van de NAVO-bijdrage met 225 miljoen gulden en de bestelling van Leopardtanks in West-Duitsland. als reden genoemd voor de afwijzing van verdere samenwerking bij de herdenking van de februari-staking. In Rotterdam Vertraging bij uitkering van kinderbijslag ROTTERDAM (GPD) Rotter damse gezinnen die hun kinderbij slag via de Raad van Arbeid krijgen zullen nog wel een poosje op de bij slag over het laatste kwartaal moe ten wachten. Wannner men de Raad van Arbeid belt en vraagt wanneer de uitbeta ling verwacht kan worden, zegt de telefoniste: „Belt u na 3 maart nog maar eens terug. Ik mag u niet doorverbinden met de afdeling, want men wil niet gestoord worden. Ze zijn volop bezig". De verlate uitbetaling van de kin derbijslag is een gevolg van de griep epidemie van de afgelopen weken. Als de griep niet had toegeslagen, zou de kinderbijslag reeds begin ja nuari uitbetaald zijn. EIS: 20 JAAR KERKDRIELSE MOORDZAAK DEN BOSCH (GPD) Bevesti ging van het vonnis van de Bossche rechtbank 20 Jaar gevangenisstraf eiste de procureur-generaal bij het Bossche gerechtshof, jhr. mr. N. Witsen Elias, gisteren tegen een 34- jarige chauffeur uit Kerkdriel. De procureur achtte tweevoudige moord overtuigend bewezen. De chauffeur reed met zijn wagen de Zuid-Willemsvaart in. Daarbij kwamen zijn vrouw en zijn vriend J. Kooyman om het leven. Op deze manier maakte de chauffeur de weg vry voor een huwelijk met de vrouw een aparte ontwikkelingsmaatschap pij binnen het huidige instrumenta rium niet uitvoerbaar. In navolging van de anti-revolu tionair Goudzwaard, die sprak van een onvoldragen vrucht, gaf hij de socialist de raad de motie in te trekken om het plan nog eens rustig op zijn uitvoerbaarheid te kunnen bekijken en bespreken. Dr. Oele be sloot daarop de motie aan te hou den voor nader overleg in de kamer commissie voor Economische Zaken. De minister verdedigde met suc ces zijn regionale beleid voor de ko mende jaren. HIJ bleek van plan de condities, waaronder bedrijven zich in de stimuleringsgebieden kunnen vestigen, soepel te hanteren en een actief acquisitiebeleid te voeren waarbij de voorkeur uitgaat naar de elektronische industrie. Premie De minister voelde er niet veel voor de premie van 15 procent, die tijdelijk voor industriële uitbreidin gen wordt gegeven, een permanent karakter te geven. Hij beloofde wel, dat de maatregel gehandhaafd blijft zolang de werkloosheid in de ontwik kelingsgebieden dat vraagt. Intrek king zal niet dan na zorgvuldig be raad geschieden. Experimenten van de baan DEN HAAG (GPD) Minister Veringa is niet bereid in te gaan op 'n suggestie van de Nederlandse Stu denten Raad om experimenten met nieuwe vormen van onderwijs en be stuur op universiteiten en hogescho- Minister Veringa heeft echter nog maals duidelijk gemaakt, dat de re gering nog geen standpunt heeft be paald. Hij hoopt op 1 juli suggesties en alternatieven van alle betrokke nen binnen te hebben om tegen het eind van het jaar met een definitieve herstructureringsnota te kunnen ko men. Over de situatie in het medisch on derwijs en de daar dreigende studen tenbeperking heeft de bewindsman i gezegd, dat hij het rapport van de ien mogelijk te maken alvorens een commissie-Verdam (over de oplei- wettelijke regeling voor een nieuwe dingscapaciteit van de bestaande me- structuur van het wetenschappelijk dische faculteiten) wil afwachten al- onderwijs vast te stellen. De bewindsman weigert voorlopig ook het verzoek van de NSR om de begrotingen van de universiteiten te publiceren vóór er op het ministerie over wordt beslist. Een teleurgestel de delegatie van de NSR deelde dit gistermiddag mee na afloop van een bijna vier uur durend onderhoud met minister Veringa. De studentenraad had de minister om experimenten ten aanzien van onderwijs- en bestuursstructuur ge vraagd om met gefundeerde alter natieven te kunnen komen voor de voorgestelde structuurwijzigingen. ..Zonder dat wij door middel van experimenten weten hoe een bepaal de structuur in de praktijk werkt, zijn beslissingen over bestuursvorm en onderwijs zinloos", aldus NSR- vooratter E. Bomhoff. Een belangrijk punt van discussie tussen de bewindsman en de NSR- afgevaardigden vormde de nota-Pos- thumus, waarin voorstellen zijn ge daan voor een nieuwe structuur van het wetenschappelijk onderwijs. van zijn vriend, maar voor het zover Eén van die voorstellen is het te- kwam werden beiden gearresteerd. j rugbrengen van de studieduur tot Maandag behandelt het hof devier of vijf Jaar. zaak tegen de vrouw met wie de ver- De NSR vreest nu. dat de discus- dachte had willen trouwen en die sie over de nota zich teveel op die door de Bossche rechtbank destijds studieduur zal toespitsen, omdat de als mede-daüeres werd veroordeeld betrokkenen overtuigd zijn. dat de tot 10 jaar gevangenisstraf. i bewindsman het voorstel van prof. Posthumus steunt. vorens een beslissing over een even tuele numerus fixus te nemen. Dat rapport zal waarschijnlijk eind februari gereed zijn. Aan de hand van de resultaten ervan zal minister Veringa besluiten of hij een wet op de numerus fixus zal indienen of wachtlijsten op de universiteiten zal invoeren. Een positief punt in de bespreking noemde de NSR de toezegging van de minister om op zeer korte termijn een beroepscommissie voor studietoe lagen in te stellen. Nog hoger Klaarblijkelijk nog ailtijd niet tevreden, dat de Eiffelto- ren, die met zijn ruim 300 meters alle monumenten van heel Euro pa vandaag aJ in die schaduw stelt, beraamt Parijs plannen een nog veel hogere toren van liefst 750 meter te bouwen. Die hoogste toren ter we reld zal bij de nieuwe expositiehal len van La Defense tussen Parijs en de voorstad Puteaux moeten verrij- Oude schepen Drie oude sche pen uit de tijd van de Poenioiërs (ca. acht eeuwen voor Christus» zijn gevonden in de wateren bij west- Met de KLM DC-& Admire11 ->fe. Ov Schiphol Werd zli hnrte- Bvrd arriveerde Koninain JvVana Hik verwelkomd door Prinses oistermiddao terug in NederlandMargriet en premier De Jong. na een staatsiebezoek aan Ethio- I KOEWACHT (GPD) Een lezing Dr. Paardekooper verklaarde van die dr. P. C. Paardekooper, de man j het verbod niets te begrijpen. Hij zei voor wie in België een spreekverbod j met zijn lezing geen politieke be- geldt gisteravond in de grensplaats i doel ing te hebben gehad, al achtte Koewacht zou houden, is niet door- hij het achteraf niet uitgesloten, dat gegaan. Burgemeester G. C. E. M. men hem voor een politiek karretje Dierick verbood de bijeenkomst op wilde spannen. grond van de gemeentewet, (verste- Feit is. dat de voorzitter van d« ring openbare orde). Zeeuwse-Wase kring, een van de medestanders van burgemeester Ab- Dr Paardekooper zou in Koe wacht op uitnodiging van de Zeeuws- Wase kring spreken over de culture don Heyse is inzake de kwestie van het ereveld. Dr. Paardekooper zegt absoluut le integratie tussen Nederland en njeta te weten van enige relatie tua- Vlaanderen. <je Zeeuws-Wa.se kring en het ba- Vorige week besloten de Bonden A*"" ereVejd H,U van Belgische oud-ver/.etetnjders de f e,s ?<*robeerd hebb™ <"d* lezing, te verhinderen. Extremist!- burgemeester van Koewacht gaf sche Vlaamse groeperingen die on- n£?ere ®'or- ma ties over de Zeeuws-Wase kring te krijgen. Burgemeester dermeer ook de aanleg van een ere veld voor gesneuvelde Oostfrontstrij ders te Stekene nastreven, zouden er politieke munt uit willen slaan. Dierick van Koe wacht ontkende gisteren ten stellig ste dat er van bovenaf druk op hem In het dorp werd gisteren druk ge- zou zijn uitgeoefend om de lezing patrouilleerd door rijkspolitie, uitge- van dr. Paardekooper te verbieden, rust met walkie-talkies. Op een paar „We weten hier allemaal hoe in Bei- honderd meter afstand van het café g-jë die twee partijen tegenover el- Hl stond net over de grens de Belgische kaar staan. Dat was vechten gewor- Sicilië. Zij werden ontdekt, toen rijkswacht paraat. Functionarissen den. Alleen daarom heb ik gebruik een schip, dat zand opbaggerde tus- van de BOB (de Belgische BVD> gemaakt van die bepaling in de ge- sen het eilandje Pantaleo en de Mar- noteerden alle Belgische kentekens, meentewet". salese kust enkele stukken hout van Tot ongeregeldheden kwam het ner- een der schepen ophaalde. gens. DEN HAAG (GPD) Minister eerbaarheid moet worden beschouwd: Polak heeft enkele weken geleden mr- s van der Hoeven offi- in de kamer duidelijk laten blij- deskundig in klank Hoogleraar vraagt ontslag uit protest DEN HAAG (GPD) De Delftse hoogleraar prof. dr. ir. W. J. Beek heeft ontslag gevraagd uit de afde ling scheikundige technologie van de Technische Hogeschool. Hij weigert verdere medewerking aan de afde ling omdat hij zich niet kan ver enigen met de organisatie en de gang van zaken. Prof. Beek blijft wel ver bonden aan de natuurkundige afde ling van de T.H.. In een uitvoerige brief, die onder een aantal personeelsleden is ver spreid, geeft de hoogleraar een mo tivering voor zijn ontslagaanvrage. Met name verzet hij zich tegen het feit, dat de hoogleraren bij de afde ling in de eerste plaats als research- mensen worden aangetrokken en dat hun onderwijstaak slechts bijzaak is. Bovendien is er onvoldoende sa menhang tussen de colleges en de practica, waardoor de studenten in ®en bos verdwalen. ken dat een soepeler wetgeving op de pornografie voorlopig niet te verwachten is. De bestaande wetgeving op de pornografie is soepel geformuleerd en de justitie pleegt niet tot lichtvaardige ver volging over te gaan, aldus de mi nister. Artikel 240 van het Wetboek van Strafrecht, dateert uit de jaren '80 van de vorige eeuw, en liet veel toe. In 1911 achtte een conservatiever kabinet een strenger optreden nood zakelijk. Pas na hevige tegenstand van het parlement werd het artikel gewijzigd in de vorm die wy nu ken nen. Artikel 240 verbiedt alle geschrif ten en afbeeldingen die als aanstote lijk voor de eerbaarheid moeten wor den beschouwd. Wat is „aanstotelijk voor de eerbaarheid"? De Hoge Raad en het Hooggerechtshof in Den Haag hebben hier enkele uitspraken en arresten aan gewijd die alle ge baseerd zijn op het normbesef van de gemiddelde beschouwer in Neder land. Het algemeen fatsoen bepaalt dus in feite de mate van aanstotelijk heid. Wij vroegen drie deskundigen wat onder .aanstoteiykheid" voor de cier van Justitie en hoofd van het parket arrondissement te Rotterdam, hoofdinspecteur H. J. Ryks, chef ze denpolitie te Rotterdam en „vrybui- ter" prof. mr. L. H. C. Hulsman, hoogleraar strafrecht, strafproces recht en criminologie aan de juri dische faculteit van de Nederlandse Economische Hogeschool In Rotter dam. Wat verstaat u onder het begrip „aanstoteiyk" voor de eerbaarheid? kunnen zeggen, alles wat door gro te groepen Nederlanders wordt aange voeld als obsceen, ontuchtig en in stryd met de goede zeden, is straf baar". Prof. Hulsman: „Een begrip, dat zdch moeilijk laat verduidelyken. Er zit een stuk willekeurigheid in". Heeft voor u een wet op pornogra fie waarde? Van der Hoeven: „Afgezien van de misdragingen, die pornografie ten gevolge kan hebben, heeft de over- MODEL (vr) zoekt mogelijk heden. Stuur je graag foto (schrijf hoe!)als je wat insluit en 't niet verder vertelt.Br.o.nr. G-26 Mr. Van der Hoeven: „Aanstote- ïyk voor de eerbaarheid zyn dingen waarvan de gemiddelde beschouwer zegt: .Dit schokt. Dit wordt te gek". Hoofdinspecteur Rijks: .Daar kun Je geen duideiyke omschryving van geven. Het begrip evolueert. Je zou WIE ruilt-verkoopt, of verhuurt mij 'speciaal' super 8 mm.film.Abso lute diskr.Br.o.nr.G-5 heid een taak. ei-voor te zorgen, dat het algemeen fatsoen biyft gehand haafd. Wy krijgen hier wel eens din gen. die in Denemarken of Zweden dat weet ik niet precies niet zijn toegestaan. Moet dat dan? Bovendien stoot je je als fatsoeniyk mens aan de louche figuren, die zich met pornografie bezighouden en zo aan hun boter ham komen. Maar ik kan u wel ver zekeren: voor ons gevoel zyn wy heel ruim". Rijks: „Op zichzelf is pornografie niet verboden. Ik ken mensen en dat zyn er nogal wat die een heel archief hebben van pornografische voorwerpen, foto's, boeken en films. Dat mag. Het accent ligt op de ver spreiding en vooral op de ongewilde confrontatie. Wy nemen een mild standpunt in". Je hoeft het toch niet te zien? Meestal moet men voor pornografie betalen. Dat is toch niet ongewild confronteren? .Nee. als wy in een winkel iets in öeslag nemen, is het echt .harde" pornografie". Huisman: „Strafbepalingen voor sexlectuur zyn in deze maatschappij alleen maar achadelyk. In 1911 zei de toenmalige minister van Justitie dat alleen datgene, wat ieder ach tenswaardig mens met afgryzen ver vult, vervolgd zal worden. Maar op dit moment vinden heel achtenswaardige mensen het sneller, veel sneller dan de minister in 1911 bedoelde, noodzakelijk die dingen te vervolgen. Heeft de wetgever een taak als „keurmeester" van lectuur? Van der Hoeven: „wy moeten de kat niet op het spek binden. Een an dere zaak is, dat men pornografie waarschynhjk niet meer aan de straatstenen kwyt zou kunnen net als in Denemarken als men het vry zou geven". Dat zou toch een voordeel zyn? „Ja, maar we weten nu nog niet in hoeverre pronografie kwade of goede invloeden heft. Rijk: „De burger moet tegen zich zelf beschermd worden. Artikel 240 is een soort bevoogdingswet. Maar lie ben er wel voor de consument van pornografie zelf meer verantwoorde- ïykheid te geven, dus minder snel in te grypen". Hulsman: ,,Het publiek selecteert zyn lectuur zelf wel. Dat behoeft de justitie niet te doen. Door de ge varieerde samenleving van nu zyn de beslissingen van de rechter altyd subjectief". Hoe zou u het vinden, als in Ne derland de wet op pornografie evenals in Denemarken, zou worden afge schaft? Van der Hoeven: „Dat is niet mo gelijk". Klopt het, dat in de diverse arron dissementen verschillende opvattin gen zyn over pornografie? Van der Hoeven: .Dat fc wel waar. De opvattingen liggen niet overal ge- Ujk Ik kan me voorstellen, dat de justitie in het westen van het land vry er denkt over pornografie dan in blijkt uit de cyfers. dat la Til 1G H dllnin in /4a nminnroo /I DEN HAAG (GPD) De werkloos heid is weer verder gedaald. Vol gens gegevens die minister Rool- vlnk (Sociale Zaken) gisteren d» Tweede Kamer voorlegde, is de geregistreerde arbeidsreserve, ge corrigeerd op seizoensinvloeden, in de maand januari gedaald mee 3.000 mannen en vrouwen tot 56.000 personen. Gerekend over heel 1968 is deze ra- serve met 20.000 mannen en vrou wen gedaald, hetgeen, gemeten In procenten van de afhankeiyke be roepsbevolking. neerkomt op een vermindering van 0.6 procent. Minister Rooi vink sprak woensdag in de Tweede Kamer by het debat over het regionale beleid van da regering van een verheugend re sultaat Uit zyn cyfers biykt dat de geregistreerde arbeidsreserve van mannen, (niet gecorrrigeerd naar seizoen) in 1968 met maar liefst 36.000 is gedaald. Dat wil zeggen, dat 1.3 procent van da mannelijke beroepsbevolking in dat Jaar weer werk heeft gevonden. Groningen of in Limburg. Maar dat is niet erg. want de rechtsopvatting van het publiek is daar ook anders. Nogmaals: wy zyn by zonder ruim". Rijks: „Daar is Nederland nog niet rijp voor. Onze bevolking heeft nog een zodanige samenstelling, dat sex lectuur een taboe is. maar de nor- 1 men verschuiven. Heel snel. Mis- j schien is over twintig Jaar allee wel vry". Hufcsman: .De toestand van voor 1911 was nog niet zo onwys. Het vervolgen van pornografie heeft geen zin. Er zyn nuttiger dingen om te doen". januari alleen in de provincie Gro ningen de werkloosheid is gestegen. Op seizoeninvloeden gecorrigeerd ls de geregistreerde arbeidsreserve van mannen en vrouwen daar met 200 personen opgelopen. In de overige provincies is de reserve gelijk gebleven of gedaald. Over heel 1968 genomen is de reserve van geregistreerde mannen en vrouwen gedaald in Groningen met 1.600, Friesland met 90 o. Drenthe met 1.800. Overysel 2.400, Gelderland 2.200. Utrecht 500. Noord-Holland 900 Zuid-Holland 2 .700, Zeeland 400. Noord-Bra bant 4.400 en Limburg 4.600.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7