slechte huizen en einig „opknapbeurten Nederland en VS voorop hij hulp Biafra uw spaarbewijs van f25- is in 1974 f36-waard Oorlogsmisdaden: wat zijn dat? (1) Nieuwe actie op stapel dm 39% van de krotten in t westen sparen... verstandig en H handig Protest van Zionisten tegen Irak lid-vlieger n der Hoop verleden CNV schrapt vliegreizen naar Spanje Gobain wint. van BSN maar gooit eigen glazen in Flats Ie duur: nu goedkoper Juridische aspecten PAGINA 7 AMSTERDAM <GPD) ..Alleen een compromis kan een oplossing bren gen in het conflict tussen de Jo den en Arabieren. Een overwinning j van de een op de ander is niet. alleen onmogelijk, maar. afgezien van de internationale complicaties I van een oorlog, ook verwerpelijk Mi Abel Herzberg zei dit gisteravono tijdens een protestbijeenkomst in Krasnapolsky in Amsterdam tegen I de ophanging van negen Joden en zes Arabieren vorige week maan -1 dag in Irak De bijeenkomst was georganiseerd door de Nederlandse Zionistenbond. ADVERTENTIE HAAG (GPD) Wanneer op 1 januari 1970 de totale voorraad van Nederland 3.686.000 bedraagt wordt meer procent daarvan gevormd door krotten. Daarnaast zijn ,o'n 250.000 slechte maar te verbeteren woningen. niet aanbrengen van ver- i kan men erop rekenèn, ar 20.000 a 25.000 woningen ket aan het krottenbestand den toegevoegd. Schut van Volkshuisves- het niet irreëel uit te gaan ogelijkheid 10.000 woningen e verbeteren. e zal per jaar bij de huidige n bedrag tussen de 60 en gulden zijn gemoeid. De leelt dit mee in zijn Memo- ,ntwoord over de toekomst ude woningbestand, ster tekent daarbij aan. dat 1 niet in de eerste plaats ien gestreefd naar uitbrei de gesubsidieerde woning- de kwantitatief op ongeveer r jaar moet worden gesteld 00 nieuwe woningen in de lieerde sector, maar veel- mergieke aanpak van wo- tering, sanering en recon- Er is tot dusver in deze 1 het een en ander gebeurd i zyn ongeveer 83.000 wo- let rijksleningen verbeterd. Subsidieaanvragen Volgens de minister liggen er nu op zijn departement subsidieaanvragen voor uitvoering van sanerings- en re constructieplannen ten bedrage van 440 miljoen. In de loop van dit jaar worden nog voor 400 miljoen aan aanvragen verwacht. Minister Schut is van oordeel, dat wat er thans aan vervanging en verbouwing van krot ten wordt gedaan, in feite nog maar een eerste aanzet is. Onvermijdelijk is hierbij, dat een deel van de wel slechte, maar nog verbeterbare woningen geleidelijk 3URG (GPD) De be- ud-vlieger dr. A. N. J en a Thuessink van der zondag in de leeftijd van n zijn woonplaats Voor rieden. is de gezagvoerder van rr F VII HNACC waarmee oktober en 24 november '.erste vlucht van Amster- \r Batavia werd gemaakt. Ien hem ten dienste staan om wo ningbouwverenigingen en gemeenten via garanties te helpen oudere wo ningen te kopen, die complexen op te knappen en weer te verhuren. Stimulering O Elk initiatief overigens van parti culiere kant om tot collectieve aan pak van woningverbetering te komen, juicht hij toe. Voor gemeentebesturen ziet hij een taak bij het stimuleren van particuliere deelneming in ge meenschappelijke woningverbete ringsprogram ma 's Zelf streeft hij ernaar de herzie ning van de premieregeling woning verbetering en -splitsing, die uit 1953 dateert, in de eerste helft van dit jaar tot stand te brengen. Tenslotte kondigt de minister in naar de seotor „krotten" verhuist' zÜn Memorie van Antwoord een al- Jaarlijks zal aldus 0.6 pet. van de woningvoorraad verkrotten. Geme ten op de voorraad oude woningen ligt dit percentage zelfs tegen de 1.4. De minister is het niet geheel eens met kamerleden, die concluderen dat binnen afzienbare tijd grote aantal len uit het aantal van 250.000 slechte woningen geruisloos naar de krotten overgaan. Hij voert daarbij de telling van 1967 aan. die te zien gaven, dat bij niet minder dan 20.000 slechte woningen in 1966 toch een aantal bouwtechnische gebreken waren op geiheven. Regionale verschillen Ei* zijn, aldus de minister, regio naal belangrijke verschillen in de krottenpercentages, al zullen exacte cijfers pas uit de woningtelling van 1970 tevoorschijn komen. In provin cies met een structurele werkloosheid ligt het percentage krotten weliswaar hoog. maar de werkelijk zeer hoge absolute krottencyfers vindt men toch in het westen (Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht), waar men 126.900 krotten aantreft: 39.5 pro cent van het landelijk totaal. Wat de nieuwere woningwetwonin gen betreft, spreekt de minister er zijn vertrouwen over uit, dat de na de oorlog gevolgde methode van sub sidiëring reservevorming mogelijk heeft gemaakt, waaruit ook de kos ten van groot onderhoud kunnen worden bestreden. Ook de geplande ontwikkeling van de huren biedt een waarborg voor regelmatig onderhoud en tegen kwa liteitsvermindering. Deze garanties hebben er niet gelegen voor de ou dere woningen. Hele wijken moeten soms verbeterd worden. Met de grote steden is over leg gaande over de wijze waarop. Een vraagstuk apart vormen de woningen van particuliere personen. In ant woord op gestelde vragen meent de minister niet, dat men hier voort komt met fiscale maatregelen. Van directe financiële steun mag meer resultaat worden verwacht. Wat de woningen van corporaties betreft, wil de minister bezien, welke midde- UTRECHT (ANP) Het Christelijk Nationaal Vakver bond heeft in verband met de recente politieke ontwikkelin- gen in Spanje de vliegreizen naar dat land voorlopig van zijn reisprogramma afge voerd. Er worden ook geen boekingen geaccepteerd. De internationale vakbeweging, toaarbij 't CNV is aangeslo ten, heeft een krachtig pro test laten horen tegen het afkondigen van de uitzonde ringstoestand in Spanje, waardoor het regime zonder meer kan optreden tegen op positionele groepen. Het CNV deelt het protest tegen „de terreur van het to talitaire bewind en het on derdrukken van elke demo cratische oppositie". Daarom werden in afioachting van de verdere ontwikkelingen, de Spanje-reizen van het CNV- reisprogramma geschrapt. Er zijn gelukkig nog andere streken in Europa, waar de zon de hele zomer pleegt te schijnen, aldus het CNV. gemene maatregel van bestuur aan, die de beschikking „bijdragen sane ringsplannen" moet vervangen. De minister wil de gemeenten meer be wegingsvrijheid geven in de indeling van hun plannen voor sanering en reconstructie, waardoor de mogelijk heid wordt geopend diverse onder delen van een plan systematisch en binnen afzienbare tijd uit te voeren. Nagegaan wordt reeds nu in hoe verre men belemmeringen kan weg nemen, die de gemeenten ondervin den by de aankoop van krotten, om dat zij gebonden zijn aan een maxi- maal toelaatbaar investeringsniveau. I gelijkheden na. Aan het slot namen de ongeveer 1500 aanwezigen een resolutie aan j waarin een dringend beroep op de Nederlandse regering en de Tweede I Kamer wordt gedaan, initiatieven j te nemen om de evacuatie van de Joden udt Irak en andere Arabi sche staten mogelijk te maken. j Ook sloot men zioh aan bij het ver- j zoek dat de rabbijnen en de ad ministratieve besturen van de Joodse kerkgenootschappen vorige week aan de regering hebben ge daan, Joden als vluchteling in ons land toe te laten. Samenwerking Landmacht en Bundeswehr? DEN HAAG (GPD) De Kon. Landmacht onderzoekt in hoeverre het mogelijk is met de Westduitse i Bundeswehr te gaan samenwerken bij de invoering van het verdere ge- I bruik van de Leopard. Zoals bekend heeft ons land 415 exemplaren van deze in Duitsland te assembleren tank besteld. De Bun- deswehr kocht er 1845. waarvan er reeds 1600 zijn afgeleverd. Een Nederlands-Duitse studiecom missie gaat nu in opdracht van staatssecretaris J. C. E. Ha ex de tno- Dat kan! Voor elke f 25,— kunt u een spaarbewijs kopen. In 1974 ontvangt u dan, behalve de gestorte f 25,—, boven de vaste rente ook nog een belastingvrije spaarpremie van 20%. Dat is f 5,— per spaarbewijs. Als u en uw vrouw samen sparen, kunt u op deze manier van maxi maal f 500,— aan spaarbewijzen zelfs zo'n f 720,— maken. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21t/m59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar inkomen hadden van ten hoogste f 15.000,—. Het maximale spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,— voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Spaarbanken, Postkantoren, Banken, Boerenleenbanken en Raiffeisen- banken zullen u graag helpen U kunt ook een brochure' over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aan vragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, afdeling Voorlichting bezits/^^worming, Postbus 51, Den Haag. U N DEN HAAG (GPD) Premier De Jong, minister van Buiten landse Zaken a.i., heeft op schrif telijke vragen geantwoord dat Ne derland na de Verenigde Staten de grootste bijdrage tot hulpver lening aan Nigerië en Biafra heeft geleverd, namelijk giften tot een totaal van 14,2 miljoen gulden. De moeilijkheid is, dat Nederland in verband met de relaties met Ni gerië niet rechtstreeks Nederland se vliegtuigen ter beschikking kan stellen. Nederland doet het langs in directe weg. Via diverse organisa ties worden gelden voor het lucht verkeer beschikbaar gesteld. Minister-president De Jong vindt, dat er vooruitgang is in de hulpver lening, zowel wat het volume betreft als de coördinatie van het werk van de betrekken organisaties. Alles zou echter veel gemakkelijker kunnen gaan, waneer Nigerië en Biafra het eens werden over huipaan voerwe- gen. Inmiddels heeft de stichting vluchtelingenhulp Biafra-conflict de plannen bekend gemaakt voor een tweede inzamelingsactie. De stich ting mikt weer op een groot bedrag Bij de eerste actie werd een bedrag van rond dertig miljoen gulden bij eengebracht. De actie zal ditmaal worden ge voerd met een advertentiecampagne In de dagbladen en voor radio en te levisie. Precies dezelfde hulpver lenende organisaties als vorig jaar zullen een uitkering krijgen uit de inzamelingspot. Dat zijn het Inter nationale Rode Kruis. Oecumenische Hulp. Mensen in nood en Unicef. De voorzitter van de stichting mr. Van Walsum. oud-burgemeester van Rotterdam, zei gistermiddag dat „een nieuwe actie noodzakelijk is". Hij legde uit dat wanneer de lucht brug gehandhaafd moet blijven, er zeer veel geld op tafel zal moeten komen. De arts dr. Middelkoop deelt mee, dat er van „vreselijke ondervoeding, dank zij de luchtbrug, geen sprake is". Maar, aldus de arts, stagneert de hulpverlening, dat treedt, bi) ge brek aan voorraden, onmiddellijk een ernstige verslechtering van de toestand in. Hij achtte het daarom dringend noodzakelijk dat de hoe veelheid voedsel die naar Biafra wordt gevlogen, verdubbeld wordt i tot twee driehonderd ton per dag. 1 Er is ook reeds contact geweest met het Internationale Rode Kruis over de uitvoer van de plannen om, onder auspiciën van de Organisatie voor Afrikaanse eenheid, in West- Europa tot een verstrekkende hulp verlening aan de slachtoffers In Ni gerië te komen. Dat er contacten met het Rode Kruis zijn geweest onthulde de di recteur-generaal van het Nederland- sche Roode Kruis, de heer v. Emden, gisteren. Hij wilde niet zeggen in welk stadium de besprekingen zou den zijn. „Dahomey biedt mogelijk heden voor de toekomst", zei hij nog in dit verband. Het Internationale Rode Kruis, nauw betrokken bi) de tot dusver particulier gebleven hulp verlening aan de oarlogsslachtfof- fers in Nigerië", vliegt sinds korte tijd vanuit de aan Nigerië grenzen de republiek Dahomey naar Biafra. De federale Nigeriaanse regering heeft erin toegestemd dat zwaar ge wonde Biafraanse militairen naar het buitenland worden vervoerd om daar behandeld te worden. Het gaat voorlopig om een groep van 107 Bia- franen, voor het merendeel krijgs gevangenen. Nederland zal de be handeling van vijftig militairen op zich nemen. De militairen zullen zeker een half Jaar in ons land blij ven. (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) De aanval die de grote Franse glasfabrieken BSN op hun bijna even machtige concur rent Saint-Gobain hadden ge opend om een fusie te forceren, is op een mislukking uitgelopen. Ofschoon officieel pas op 14 februari de afloop bekend zou worden ge maakt, heeft de directeur-gene raal van BSN, Antoine Riboud, die de grote strateeg van deze miljoe- menoperatie was. gisteren zRn ne derlaag al spoedig toegegeven. In plaats van de dertig procent van het aandelenpakket van Saint-Go bain, dat BNS in de wacht had willen slepen, is er niet meer dan negen procent in zijn handen overgegaan. Wanneer BSN zRn hoofddoel niet bereikt zou hebben, dan heeft Saint-Gobain toch in ieder geval een grote hoeveelheid veren ofwel aandelen moeten laten. Geschat wordt, dat in de drie weken die het offensief heeft geduurd, vier miljoen Saint-Gobain-aande len van eigenaar zijn verwisseld. Hiermee is het vertrouwen in d® toekomst van deze oudste Franse glasfabriek die bovendien een wereldconcern Is in ieder geval een gevoelige klap toegebracht. A. N J. Thomassen a nk van der Hoop. die dagen als „stoute vlieg- aejubelde onderneming, die islag zou leggen voor de la- le-lijn van de KLM. m der Hoop was op 9 maart Arnhem geboren Hij leerde ier eerste Nederlanders vlie- de Militaire Luchtvaartaf- p Soesterberg. Evenals zijn lieger op de Indië-tocht. lui- I A. van Weerden Poelman Beëindiging van zyn lucht- fiëre wijdde hy zich geheel geografische studie die hij Idens ajjn vliegerschap had ngen. In 1932 promoveerde laude aan de universiteit icht op een proefschrift over Sche vondsten in Zuid-Su- )e overledene was officier ln van Oranje Nassau en voor lappelijk werk werd hij be- Oiet de zilveren eremedaille bortva rondheid en vernuft Huisorde van Oranje Nassau. ALMELO (ANP) De N.V. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten heeft de huur van 108 flatwoningen in de Almelose nieuwbouwwijk Aalderinks- hoek, die al vele maanden leeg I staan, op verzoek van het gemeente- bestuur met f 30.per maand ver laagd. i De 108 flatwoningen behoren tot j een complex van 144, verdeeld over vier flatgebouwen. Een daarvan heeft het Bouwfonds overgedragen aan het Spoorwegpensioenfonds. In dit gebouw, dat van de vier de fraai ste ligging heeft, zijn de meeste wo ningen wel verhuurd. Deze vallen buiten de huurverla- ging. In december 1967 is het eerste van de vier flatgebouwen al gereed gekomen; de andere volgden succes sievelijk. Het leegstaan zou de N.V Bouwfonds Nederlandse Gemeenten tot dusverre al een schadepost van twee en een half tot drie ton heb ben opgeleverd. UTRECHT (GPD) Het is niet gemakkelijk, in het zo plotseling losgebarsten debat over de politië le acties in Indonesië, het begrip oorlogsmisdaden anders te om schrijven dan in vaagheden als „ernstige schendingen van het oorlogsrecht". Even moeilijk is het om toepasselijke regels te vinden. De „Haagse Regulaties" van 1907 geven er een traditionele omschrijving aan, die hier en daar naar het gevoel van deze tijd van totale oorlog en nationa- Ie bevrijdingsoorlogen nogal in de „tinnen soldaatjessfeer" ligt. Be langrijk zijn ook de Geneefse ver- dragen van 1949 over oorlogs slachtoffers. Het is echter een duidelijk tekort, dat met name de Verenigde Naties er tot op heden niet in zijn geslaagd een veelomvattend en modern oor logsrecht te formuleren, terwijl toch sinds de Tweede Wereldoorlog vrij wel geen jaar is voorbijgegaan zon der gewapend conflict. Mede door deze lacune spelen nog steeds de, uiteraard moeilijk grijp bare. oorlogsgebruiken een belang rijke rol. Dan zijn er natuurlijk de tribunalen van Neurenberg en To- I kio, die het woord oorlogsmisdaden zyn huidige emotionele lading heb ben gegeven en het hebben uitge breid tot de volgende drie catego- misdrijven tegen de vrede —dit is het „supreme oorlogsmisdrijf": het maken van plannen, voorberei- j den. beginnen of voeren van een aanvalsoorlog dan wel van een oor log onder schending van internatlo- I nale verdragen, overeenkomsten of verzekeringen; 1 oorlogsmisdaden (in enge zin;, namelyk „schending van de wetten en gebruiken van de oorlog", zoals het niet maken van onderscheid tus sen tegenstanders en burgerbevol king, het afmaken of mishandelen van krijgsgevangenen of roof; misdrijven tegen de menselyk- 1 heid deze omvatten moord, uit- I roeiing, in slavernij brengen, de- portatie of andere onmenselijke da- I den tegen de burgerbevolking, ver volging op grond van politiek, ras of godsdienst, wanneer deze daden worden begaan ter uitvoering van of in verband met misdrijven tegen de vrede of oorlogsmisdrijven. WAT IS OORLOG Ten aanzien van de politiële acties rijst allereerst de vraag of dit wel een oorlog in de termen van het vol kenrecht was, aangezien het dan Immers een internationaal conflict zou zijn geweest. Het is een klassie ke twistvraag wat nu precies een oorlog is. maar de hele kwestie is in wezen een woordenspel van hoog stens theoretische waarde. President Truman bestempelde in- derttfd het optreden van zyn troepen in VN-verband in Korea uitdrukke lijk als een „politie-actie". Toch twyfelde niemand eraan dat dit een echte oorlog was. In elk geval wordt steeds een mi nimum aan oorlogsrecht van toepas sing geacht op burgerkrijg of kolo niale oorlog. Dit is ook tot uiting ge bracht in de Geneefse verdragen over oorlogsslachtoffers. Aan de andere kant is duidelijk dat in een guerrilla (spaans voor ..kleine oorlog") het traditionele on derscheid tussen „combattanten" en burgerbevolking wordt vervaagd. Dat maakt de toepassing van het oorlogs recht nog moeilijker dan het al is. Het Indonesisohe conflict is een van de eerste voorbeelden hoe het ver schijnsel „ongrijpbare vijand" ook het toepasselijke recht ongrijpbaar dreigt te maken. Sindsdien hebben verscheidene an dere gelegenheden (Maleisië, Algerije, Vietnam) ons geleerd dat het hele onderscheid maar van betrekkelijke waarde is. Al kan men er van mening over verschillen in hoeverre dergelijke on orthodoxe manieren van oorlogsvoe ring in het recht zijn te integreren, het is duidelijk dat tegenover een binenlandse verzetsbeweging niet al les geoorloofd is. Dat blijkt reeds uit de Nederlandse bijzondere recht spraak van na de Duitse bezetting Het gaat zeker niet aan om de ge wone burgerbevolking vogelvrij te verklaren. Blijft de vraag of bepaalde dingen die in Indonesië zouden zyn ge beurd ook naar hun omvang kunnen worden gebrandmerkt als (Oorlogsmis daden Daarbij denkt men immers vooral aan dermate systematisch be dreven wandaden, dat een vorm van internationale berechting op zyn plaats is. Nu biyft alleen ten aan zien van misdryven tegen de mense lijkheid uitdrukkeiyk de eis te wor den gesteld dat ze .stelselmatig" zyn, zodat incidentele ontsporingen niet onder deze noemer vallen. Maar het hele begrip oorlogsmisdaden blykt toch te veronderstellen dat het gaat om zeer omvangryke vergrijpen, waardoor de internationale rechtsor de wordt geschokt. Dat is immers ook de rechtvaardiging van internationa le tribunalen ad hoe, zoals Neuren berg en Tokio. Dat de incidentele krygsvergrtjpen in de realiteit van het internationa le strafrecht nu eenmaal gemakke- Ujk door de zeef vallen, betekent echter nog niet dat ze niet straf baar zouden zyn. Er zit namelyk nog een andere nationale kant aan deze zaak. Daarover meer in het tweede artikel. In Nederland is een brede discussie op gang gekomen over wat onmenselijkheden worden genoemd in het op treden v€n Nederlandse mili tairen in Nederlands-Indië in de jaren tussen 1945 en 1950. Daarmee rijst de vraag: be staan er voor het beoordelen van dergelijke daden nor men? Vallen zij ergens in het strafrecht nationaal oj internationaal onder kwalifi caties die tot strafbaarheid leiden? Bij wie berust even tueel de verantwoordelijk heid? Tellen de omstandig heden mee bijvoorbeeld: wat de tegenstander in het zelfde vlak deed? Onze juridische medewer ker wijdde aan het onder werp een tweetal beschou wingen, waarin hij zowel 't internationale als het natio nale aspect van het oorlogs bedrijf belicht. De eerste van deze beschouwingen vindt u hierbij.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7