Djakarta tegen oprakelen Vervang beurs door lening Gevluchte Chinees topspion? Wegenbelasting hoger „Ons voornaamste cloelde vrijheid, is bereikt Matroos schoot op Mao-buste IULDER-VOGEM FAILLIET Commissie Andriessen Meer bewolking 20 a 25 procent lu China gearresteerd „GEEN VERDERE VERMINDERING V.S.-TROEPEN IN EUROPA" ONDERZOEK MULDER-VOGEM Koningin en Prins in wildpark ëud 9üe. euwo pgericht 1 maart 1860 DINSDAG 4 FEBRUARI 1969 No. 32705 LEIDSCH DAGBLAD «cteur: E. A. E. van Dishoeck )fdredacteur: Drs: J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte 8ingel 1, Leiden - Giro 57058 Telefoon Directie e>n Administratie: 25041; Redactie: 21507 (van onze reisredacteur, H. Kolb) DJAKARTA (GPD) Het valt jt aan te nemen dat van Irido- lische zijde officieel zal worden ;eageerd op de discussie die in [Ierland is ontstaan naar aan- Jing van de gedragingen der flerlandse troepen tijdens de jitiële acties. generaal Kemal Idris, die, als limandant van de strategische erve 35 procent van het Indo- jische leger commandeert en in 1 functie de rechtstreekse op- ger is van president Soeharto, jent dat het geen enkele zin 1 hebben om „de oude koeien er uit de sloot te halen", kr. Mohammed Roem, voormalige fe-premier, voormalig ambassadeur Den Haag. een van de mede-on tekenaars van de Ronde-tafel- jreenkomst en thans invloedrijk jjticus-op-een-zijspoor, stelt na- Ikkelijk dat in de overeenkomst tussen Nederland en Indonesië rd gesloten, óók deze feiten zijn jvverkt. geiden verklaarden ronduit, dat ens de vijandelijkheden tussen Indonesische en Nederlandse troe- niet alleen van Nederlandse it dingen zijn gebeurd die buiten proporties van de directe ge- htshandelingen traden, doch dat alle reden is om te veronderstel- dat ook van Indonesische kant Igst aanvechtbare daden zijn be- :amel Idris: „Er moeten nu niet ieuw pijnlijke wonden worden ngehaald. Ons doel. de vrijheid ben wij bereikt en dat is het rnaamste. Niet alleen aah de Ne- landse kant zijn wreedheden be- n, ook aan onze kant is dat ge- rd. Als Indonesiër moet ik mij ragen of het wel zin heeft daar sr op terug te komen, juist nu de iden met Nederland weer zijn igehaald. In deze toestand van 9eropbouw hebben wü samenwer- g nodig. Die mag nu niet wor- vertroebeld. Als de Nederlanders nieuw Over dit vraagstuk van de logsmisdaden willen gaan praten, is dat hun zaak en niet zozeer onze. En als ze er al over naden- i, dan kun je je alleen maar af- gen, waarom dat dan zo laat moet euren. ovendien zou deze hele affaire r te lande door bepaalde politieke iren (Soekarno-aanhangers en imunisten) tegen het huidige re- jie kunnen worden misbruikt. We ^^eten zo snel mogelijk vergeten wat ^"vroeger is gebeurd". |iipPe vergrijsde politicus Mohammed "Clem, zegt nuchter: „Oprakelen van .•logsmisdaden zou tot niets leiden, j zou kunnen vragen: hebben de ionesiërs dan niets gedaan? Des- Is was er gewoon geen tijd voor i dit allemaal uit te zoeken. Het iden van een overeenkomst was al leilijk genoeg. Mijn rechtsgevoel is elteli bevredigd. Ik heb geen reden om tig te kijken. Het kwam er toen op ;e di alle energie te richten op de toe- nst en niet op het nadrukkelijk maileren van de vuile was. [W ppmerkelijk feit: ook in Indonesië aien thans nog ex-K.N.I L.-militai- voormalige politie-ambtenaren I oud-burgeremployés van de Ne- rlandse militaire inlichtingen- ■■•nst. die als medeplichtigen aan de der Nederlands gezag begane wan- IJ den kunnen worden beschouwd. II lans zijn zij eerzame Indonesische latsburgers aan wie geen stro bed in de weg wordt gelegd. n v HAARLEM (ANP) De Haarlem- rechtbank heeft vanmiddag de NV ulder-Vogem en de N.V. Mulder- •gem Internationaal, beide geves- resjd 'te Amsterdam en kantoor hou- te Nieuw-Vennep, failliet ver- lard. Tot rechter-commissaris is noemd mr. J. Spreij en tot cura- a^fen mr. A. G. Stibbe te Amster- .m en mr. G. A. P. de Kort te larlem. ü^ic verder op onze financiële pag.) O ■De Bilt verwacht van heden tot Oorgenavond: geleidelijk meer be- ^>lking met later mogelijk wat lichte erslag en plaatselijk mist. Van- jIBcht, voornamelijk in het zuidoos- n van het land lichte vorst, morgen 'erdag in het algemeen iets hogere niperaturen. Overwegend matige ind uit westelijke richtingen. (opgemaakt te 12.40 uur) me 5 FEBRUARI 1969 ""Zon op: 8.14, onder: 17.35. maan 21.10, onder: 9.27. aa,Hoogwater in Katwijk: 5.09 en '19. laagwater: 1.05 en 13.23. Jt nummer bestaat uit 14 pagina's AMSTERDAM (GPD) Rijks studietoelagen, beurzen en rente loze voorschotten worden afge schaft. In plaats hiervan krijgen studenten de mogelijkheid bij het rijk 6000 gulden per jaar te lenen tegen een rente van vijf procent. Deze beslissing is volgens het blad „Student" gevallen in de commissie onder voorzitterschap van de oud minister van Economische Zaken prof. di'. J. E. Andriessen. die op het ogenblik het vraagstuk van de stu diefinanciering bestudeert. Het blad put zijn gegevens uit ge heime notulen van de commissie, die naar wordt verwacht binnen af zienbare tijd een rapport aan de re gering zal uitbrengen. De grote meerderheid in de commissie-An- driessen is volgens „Student" van mening dat studenten na hun ac' - tiende jaar niet financieel afhanke lijk meer mogen zijn van hun ouders. Bij invoexlng van het nieuwe stelsel zal de ouders geen kinderbijslag en kinderaftrek meer worden verleend. „Student" meldt verder dat de commissie-Andriessen een verde ling van de studiekosten tussen stu denten en staat noodzakelijk acht. Studeren is van groot belang voor de gehele samenleving, maar de stu dent profiteert van zijn studie door een inkomen, dat boven het inkomen van vergelijkbare werkenden ligt, die niet gestudeerd hebben. Om dit. verschil minder groot te maken wil men de bijdragen van de studenten in de studiekosten vergroten. In de lening van 6000 gulden per jaar is een bedrag van 1500 gulden voor het collegegeld inbegrepen, Op het ogenblik bedraagt, het college geld 200 gulden gedurende vier jaar. Een van de redacteuren van het blad. de Amsterdamse student Lu cas Reijnders, schrijft in een kriti sche beschouwing over de plannen van de commissie- Andriessen, dat deze ijverig bezig is enige objectie ve voorwaarden te scheppen voor de enige echte studentenopstand. Minister De Jong heeft mee gedeeld dat Nederland na de Verenigde Staten de grootste bijdrage tot huig- verlening aan Nigerië heeft geleverd, namelijk giften tot een totaal van 14.2 miljoen gulden. De Stichting Vluchtelingen hulp Biafra-conflict gaat andermaal een beroep doen op het Nederlandse publiek. Donderdag a.s. begint een tweede inzamelingsactie voor de slachtoffers van de Nigeriaanse burgeroorlog. Er is contact geweest met het Internationale Rode Kruis over de plannen om in Europa tot een verstrek kende hulpverlening aan de slachtoffers in Nigerië te komen. Gedacht wordt aan Dahomey als basis voor de voedselvluchten. Nederland zal de behande ling op zich nemen van een groep van vijftig Biafraanse militairendie zaar gewond zijn tijdens gevechten. De federale Nigeriaanse rege ring heeft er in toegestemd. (Voor verdere berichten zie pag 7) DEN HAAG (GPD) De verhoging van de mbtorrijtuigen- belasting (wegenbelasting) waartoe de regering besloten is, zal tussen de 20 en 25 procent bedragen. Het staat nog niet vast, wanneer deze verhoging zal ingaan, maai»men denkt aan juni of juli. Zoals bekend gaat van de motorrijtuigenbelasting 65 procent naar het Wegenfonds en 35 procent naar de algemene midde len. Vermoedelijk zal de komende verhoging over het gehele bedrag worden berekend, al is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat deze alleen voor het Wegenfonds-deel zal gelden. AMSTERDAM (GPD) Een 21-jarige matroos uit Leeuwarden, zit sinds begin januari in Rood- China vast in verband met bele diging van Mao Tse-toeng. Hij is in de haven van Shanghai aan gehouden nadat hij aanboord van de ..Amstelstad" van de rederij Amsterdam, met een windbuks een buste van de Chinese leider had kapot geschoten. Het hoofd van de Personeelszaken van deze rederij zei gisteren dat de ze schietpartij tijdens de jaarwisse ling heeft plaatsgevonden, nadat de matroos gedronken had De buste van Mao was zojuist gekocht door een ander bemanningslid De aanhouding van de matroos vond op 2 januari plaats nadat een politieman scherven van de buste aan boord van de „Amstelstad" had gezien. De rederij heeft er goede hoop op dat de Chinese autoriteiten de ma troos binnenkort vrij zullen laten. Men neemt aan dat hij op een vlieg tuig gezet zal worden nadat zijn pas poort in Peking is aangekomen. De agent van de rederij in deze stad heeft het hoofdkantoor in Am sterdam verzocht het paspoort op te 6turen. Van een veroordeling van de matroos heeft de rederij niets verno men. GRAFENWOHR (AP) De com munistische activiteit in de lucht aan de oostelijke kant van de grens tus sen West-Duitsland, Tsjecho-Slowa kije en Oost-Duitsland is aanzien lijk toegenomen sinds het begin van de Amerikaanse manoeuvre in de Bondsrepubliek. Vorige week waren er op een zeker ogenblik evenveel vliegtuigen van de communistische Staten in de lucht als van Westerse zijde. Een van de belangrijkste gevolgen van deze oefening (Carbide Ice), die vandaag zou eindigen, is een sterker verzet van het Amerikaanse leger tegen verdere besnoeiing van de ge vechtstroepen, welke in Europa zijn gelegerd. Deze opvatting wordt zowel gedeeld door generaal Lemnitzer, ge allieerd opperbevelhebber in Europa, als door generaal Polk, bevelhebber van de Amerikaanse troepen in Eu ropa. De sterkte van de Amerikaan se troepen in West-Duitsland be draagt thans 250.000 man, met in begrip van de luchtmacht. Dit aan tal is het minimum om aan de ver plichtingen te voldoen. Voor het aan voeren van troepen uit Amerika is zeer veel bevoorradingspersoneel nodig, hetgeen eèn bezwaar tegen dit systeeem geacht moet worden. Daar om mag het aantal in Europa aan wezige manschappen niet verminderd worden. In West-Duitsland is men van me ning, dat de thans beëindigde oefe ning zowel politiek als militair niet belangrijk is als tegenzet voor Mos kou 's optreden in Tsjecho-Slowakije. ofschoon de Amerikanen het zo pro beren voor te stellen. LIET ziet ernaar uit, dat de Ne- n derlandse volksvertegenwoor diging zich gaat bezig houden met de kwestie van het militaire optreden in de jaren 1946-1949 in Indonesië. Wij hopen, dat dit onderzoek niet te eenzijdig en te beperkt zal zijn, en dat een even tuele kamercommissie niet zal aarzelen om de nodige deskundi gen in te schakelen. De laatste weken is er kwistig gestrooid met het woord oorlogs misdaden, waarbij nog al eena werd vergeten het militaire op treden van de Nederlanders in Indonesië te plaatsen in het ka der van de tijd en van de oorlog, die daar werd gevoerd. Oorlog is per definitie een „vuil bedrijf" en het heeft weinig zin om twintig jaar na afloop van die oorlog uit sluitend het eigen nest te bevui len. Men kan ons militaire optreden in Indonesië ook niet los zien van het totale politieke beeld uit die in dit opzicht bittere na-oorlogse jaren. Om dat beeld te reconstru eren is veel deskundigheid nodig. Wij hopen dan ook dat vakbe kwame geschiedschrijvers de kans zullen krijgen om in dit opzicht baanbrekend werk te doen. Want eerlijk gezegd hebben wij daar op dit moment meer ver trouwen in dan in een kamer commissie, die in een emotionele sfeer wordt opgericht en die be staat uit mensen die reeds een drukbezette werkkring hebben en bovendien niet zijn opgeleid voor het verrichten van een his torisch onderzoek. ALS men de verschillende stem- men over het drama van Mul- der-Vogem beluistert, kan men zich niet aan de indruk onttrek ken, dat het faillissement verme den had kunnen worden. Maar dan was een ander beleid nodig geweest. Een beleid, dat meer ge richt had moeten zijn op de afzet, dan op het aanmaken van een op zichzelf voortreffelijk produkt. De voormalige directie heeft dit beleid echter niet willen of kun nen uitvoeren. Bovendien heeft zij en ook dat is een tragische fout een rookgordijn opgetrok ken over haar handel en wandel. Niet alleen de werknemers, maar ook de aandeelhouders zijn hiervan het slachtoffer gewor den. Het jaarverslag van 1967 een jaar waarin het bedrijf al in financiële moeilijkheden verkeer de gaf nog een uiterst zonnig beeld. In augustus 1968 werd in een tussentijds bericht gewag ge maakt van de uitstekend gevuld# orderportefeuille. Al met al is de affaire-Mulder- Vogem een modelpleidooi voor een grotere openheid in de on derneming, waarbij directies on der meer gedwongen kunnen wor den in hun jaarverslagen een dui delijk beeld te geven van wat er werkelijk aan de hand is ln hun bedrijven. ADDIS ABEBA (ANP) Op de voorlaatste dag van hun bezoek aan Ethiopië hebben Koningin Juliana en Prins Bernihard gisteren enige tijd vertoefd in het nationaal park Awasj, ten oosten van Adis Abeba gelegen. Het wildpark hééft de grootte van enige Nederlandse pro vincies bij elkaar. Het park bezit een bijzondere flora en fauna. Prins Bernhard, die president is van het Wereldnatuurfonds, deelde mee dat hij Keizer Haile Selassie een aan beveling zal doen om het wildpark verder in te richten en te bescher men tegen rondtrekkende nomaden. Volgend Jaar zal de prins het park opnieuw bezoeken. Hij zed grote toe ristische mogelijkheden te zien voor het wildpark. Binnenkort zal worden begonnen met het onderbrengen in het park van olifanten en giraffen. Prof. dr. E. Andriessen studiefinanciering WASHINGTON (GPD. AP, AN1'. Reuter) De in Den Haag overge lopen Chinese zaakgelastigde Lian Ho-sjoe was de belangrijkste tussen persoon tussen de geheime dienst in Peking en de agenten in West-Euro pa nadat de spionage-activiteiten van China uit Bern naar Den Haag wa ren verplaatst. Dit bericht het Westduitse pers bureau DPA uit bronnen in de Ame rikaanse hoofdstad Washington te hebben vernomen Volgens deze bron nen zou het overlopen van de Chi nese diplomaat mogelijk tot de grootste successen voor de Westelijke geheime diensten kunnen worden gerekend. Voor hij overliep zou Liao er zeker van zijn geweest, dat zijn echtgenote en twee kinderen veilig en wel in Hongkong verbleven. Roe- i meens diplomatiek personeel zou bii het overlopen van Liao een belang rijke rol hebben gespeeld. Over de huidige verblijfplaats van Liao tast men nog steeds in het. duister De woordvoerder van de Amerikaanse regering McClosky heeft gisteren geweigerd een ant woord te geven op de vraag of Liao Ho-sjoe in de Verenigde Staten ver- blijft. Een Westduitse regerings woordvoerder deelde mede dat Liao niet in de Bondsrepubliek vertoeft. Het is vrijwel zeker dat Liao en kele dagen heeft doorgebracht op het jachtslot Sint Hubertus op -e Hoge Veluwe. In Den Haag wordt aangenomen dat Liao uit Nederland is vertrokken omdat hij zich niet meer kan beroepen op zijn politiene onschendbaarheid. De Nederlandse justitie zou een strafvervolging tegen hem hebben moeten instellen gezien zijn aandeel bij de ontvoering van de Chinese las technicus uit het zie kenhuis Zuidwal in Den Haag. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie weigerde echter elk com mentaar. Liao Ho-sjoe Vit het Leidsch Dagblad van 3 Februari: Volgens den uitgekomen Studenten Almanak studeer- 1 den aan de hoogeschool te Groningen 147 jongelingen, waarvan 9 in de letteren, 49 in de rechten, 31 in de god- geleerdheid, 39 in de genees- kunde en 19 in de rvis- en natuurkunde. Onder de merkwaardige annonces die dagelijks in de „Times" voorkomen, rele- veert men de volgende: Een millioen pd. st. belooning i voor een authentiek afschrift van de doopakte van Robert 1 Jennings, den zoon van Ro- i bert en Anna Jennings. Men vermoedt, dat de doop in 1704 in de kerk St.-Giles in The i Fields te Londen voltrokken is.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1