In Grenoble titelstrijd van de angst Ik geloof niet, dat ik ooit zo '11 dag heb meegemaakt Val van Elly van de Brom sleept Nederland mee Speling van het noodlot ORGANISATIE Cijfers van Grenoble ANS SCHUT (MET TRANEN IN DE OGEN)» PAGINA 6 MAANDAG 3 FEBRUARI 1969£Ai LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE (GPD) De lach brak tenslotte toch nog door bij Ans Schut, bij Elly van de Brom, bij Wil Burgmeijer en zelfs bij Stien Kaiser, de onttroonde wereldkampioene. Na een dag van tranen en bittere teleurstellingen kwam toch nog de glijorie, al wilde men aanvankelijk slechts over troost prijzen spreken. Maar een volledige triomf op de 3000 meter, een prachtig wereldrecord van Ans Schut, de ereplaatsen van Stien en Ans achter de sympathieke Russin Lasma Kauniste en vooral de ge weldige prestaties van Elly van de Brom vormen tenslotte de prettige herinneringen aan twee dagen sfeerloos Grenoble, waar de 'zekere' suprematie van de Nederlandse dames werd verbro ken. waarin Elly van de Brom haar on dergang scheen te beleven. Niemand kon op dat moment vermoeden, hoe dapper zij terug zou komen en wat er niet allemaal mogelijk was ge weest als Elly haar evenwicht had bewaard. Maar pas veel later werd die angst overwonnen. Later, toen de beslissende slag al was gevallen. Nimmer slechter reden Nederlandse meisjes op de sprint: Ans Schut mis te de start: 47.1 sec. Stien Kaiser ging verkrampt de fatale bocht in: 48.1 sec.. Carry Geijssen raakte vol ledig uit balans: 48.7 sec. Alleen Wil Burgmeijer reed zoals alle buiten landse concurrenten en werd de bes te van het oranjekwartet. Op de 1500 meter zou die lijn zich voortzetten, al had Stien Kaiser na veel praten van het begeleidende kwintet een deel van haar mentale kracht teruggewonnen. De winst op de concurrenten was echter niet voldoende. Het leek uiteindelijk allemaal de trieste speling van het noodlot. „We hebben in Hamar speciaal getraind op de bochtentechniek", had Kees Broekman aan de vooravond van de titelstrijd gezegd, die Nederland zo mogelijk nog meer ongeremde vreug de zou brengen dan Helsinki, toen Stien, Ana en Carry Geijssen de bui tenlandse concurrentie wegvaagden. Bcchtentechniek. Nauwelijks vijf mi nuten na het eerste startschot leek het woord op een vloek. Te snel stortte Elly van de Brom zich na een messcherp duel met Kristi Bier- ma nn in de laatste bocht. ..Ik ging te hard", zei Elly later, toen ze een verklaring gaf voor de trieste val, die tegen de onbescherm de omheining eindigde. Met een snee in het oor werd het geheel ontredder de Amsterdamse meisje per bran card naar de kleekamer gebracht. Kristi Biermann was inmiddels met een tijd geëindigd die goed was voor dp sprintzege. Er zou na afloop nog veel over gesproken worden. Beslissend De val van Elly van de Brom werd beslissend in Grenoble. Lasma Kaü- niste wilde dat later, toen zij als 's-werelds beste rijdster was gehul digd, wel beamen. De 26-jarige lea- res uit Riga, moeder van een 5- Ja rige zoon, in het Russische kam pioenschap naar de tweede plaats gedrongen door Ludmilla Mochnache- va. maar krachtiger dan ooit terug gekomen: „De Nederlandse ploeg ls sterk beinvloed door de val van Elly. Ik geloof niet dat ik anders zo ver gekomen was". En dat was tenslotte de algemene conclusie. Voor de Nederlandse meisjes werd het de titelstrijd van de angst. De angst voor de bocht. Elly van de Brom is op de 500 meter gevallen. Kees Broekman buigt zich bezorgd over de Am sterdamse, die aan het oor is ge wond. Optimistisch Kees Broekman bleef desondanks optimistisch. „Als Stien morgen op de 1000 meter bijblijft, heeft ze nog uitstekende kansen. Ze kan Kauniste op de 3000 meter met groot verschil verslaan". Over de kans van Ans Schut werd zaterdagavond nauwelijks meer ge sproken. Heel lang had Ans haar verdriet in eenzaamheid proberen te verwerken na een mislukte 1500 m. waarin ze de voorsprong op Stien bijna volledig verspeelde door een misslag in de gevreesde bocht, die bijna een val tot gevolg had. Ook Ans Schut verspeelde daar haar we reldtitel. Elly van de Brom zou na Stien de tweede plaats bezetten. Volledig be- Voordat Elly echter op de tweede dag mocht starten, beleefde Henny Roos moeilijke momenten. De Ne derlandse hoofdscheidsrechter gaf zijn landgenote toestemming om bij de laatste zestien uit te komen. On der felle protesten van de Oostduit- se ploegleider, die de plaatsing van Rose-Maxie Taupadel zag afvallen. Roos beriep zich op een artikel, dat een niet. gediskwalificeerde rijdster, die een afstand niet meer voltooit, onder bijzondere omstandigheden het recht geeft toch aan de 3000 meter deel te nemen. Zij het uiteraard zon der puntenwaardering in het eind klassement. De bijzondere omstandigheden het ontbreken van een beveiligende afrastering werden ook door de Oostduitser niet aangevochten, maar zijn voorkeur ging uit naar een „sportievere uitleg" van het regle ment, die ook Rose-Marie Taupadel gelegenheid zou geven als 17de rijd- ster deel te nemen. Roos weigerde zijn mening te her zien en het komende I.S.U. con gres zal nu het Oostduitse protest moeten behandelen. Die tweede dag zou overigens vele theorieën omver werpen. De theorie van Broekman bijvoorbeeld, dat Stien zonder verlies op de 1000 me ter slechts 12 seconden op de lang ste afstand op Lasma Kauniste zou hoeven goed te maken, en Ans zelfs nog minder. Een wereldrecord leek voor Stien mogelijk onder de bedekte hemel van Grenoble, maar de illusies werden de laatste randen in de nog altijd beangstigende bocht vernietigd. Las ma Kauniste en Elly van de Brom hadden geen vrees voor het verleden. Met 1.31.2 benaderde de Russin Rekenmeester Jan Charisius had het daarna snel uitgerekend: op de 3000 meter zou Stien 15.2 sec. op Lasma Kauniste moeten veroveren, terwijl voor Ans Schut bij 16.7 sec. winst de weg naar het hoogste plat form nog open lag. Kees Broekman later: ,Jk heb er steeds in geloofd dat het te halen was. De beste persoonlijke prestaties van de rijdsters gaven nog alle hoop". Persoonlijke records telden echter niet meer. Ans Schut bewees het da delijk in de rit tegen Kristi Bier mann, het jongste lid van de bijzon der snel opkomende Noorse generatie. Wereldrecord Na 1800 meter was de puntenmar- ge op Kristi Biermann verdwenen, maar toen kwam een nog imposanter doel in zicht: een nieuw wereldrecord Met bijzonder sterke ronden van 38 seconden bereikte Ans Schut haar genoegdoening: 4.52,0, een verbete ring van Stiens oude record met 2,6 sec. En daarna kwam dan het duel van de waarheid: Stien KaiserLasma Kauniste. Na enkele ronden was het al duidelijk dat Stien geen 15 sec. zou kunnen winnen. Ruim 10 sec. bleef de Russin onder haar beste tijd en aan de finish hoefde zij slechts 9,6 sec. aan Stien prijs te geven, die Kees Broekman geeft Ans Schut bij het ingaan van de laat ste ronde van de 3000 meter het sein „nieuw wereldrecord eveneens onder haar oude wereld record bleef en Ans juist van de twee de plaats hield. Lasma Kauniste „dit was het ideale weer voor mij, net als in Riga" dus wereldkampioene, maar Ne derland zou nog tweemaal op een in drukwekkende manier getroost wor den. Eerst door weer Elly van de Brom, die in een hartstochtelijk duel met de Russische kampioene Mochnacheva haar persoonlijke re cord me ruim 15 sec. verpulverde. En daarna nog door Wil Burgmeijer, die de dapperste 3000 meter in haar loopbaan onder de 5 minuten vol tooide, als derde op het erepodium kwam en hoger dan ooit in het klas sement klom. Wat zou er niet allemaal gebeurd zijn als Elly op die 500 meter niet was gevallen. Misschien was zij wel wereldkampioene geworden, stelde men na afloop. Met een tijd van 45,4 sec. zou Elly het gehaald heb ben. De werkelijkheid was echter an ders. Elly viel na een halve minuut en haar val sleepte de Nederland se ploeg mee in een diepte, waarna pas na vele sombere uren de zon weer doorbraak. Het damesschaatsen is slechts in een gering aantal landen popu lair. Veel animo om wereldkam pioenschappen te organiseren bestaat er dan ook niet bij de leden van de internationale schaatsunie. Alleen in Neder land worden de prestaties van de hardrijdsters met aanzienlijk meer dan een beleefde nieuws gierigheid gevolgd, en wellicht is ook in Noorwegen een op komst te verwachten, die de Noorse dames in Grenoble een reeks voortreffelijke resultaten heeft laten noteren. Dat Grenoble in ieder geval van de rij van toekomstige titel- strijdkandidaten moet afvallen, is echter wel duidelijk gewor den. Zelden werd een kampi oenschap in een sfeerlozer om geving uitgevochten. Slechts en kele tientallen betalende toe schouwers. van wie het grootste deel uit Nederlanders bestond, toonden interesse voor de da mes. De entourage werd verder gevormd door een paar honderd Franse jongens en meisjes, die achter de niets verbergende hekken gratis konden meege nieten. Verwondering hoefde dit alles niet te wekken. Tijdens de Olympi sche winterspelen was reeds ge bleken, dat wintersport in Frankrijk voornamelijk uit skie en en ijshockey bestaat. Veel erger is het, dat ook organisato risch in een jaar tijd niets was veranderd. Niemand had er blijkbaar aan gedacht, dat tij dens de winterspelen reeds felle inst bjec hui L e er He^- protesten hadden geklonken te^l gen het ontbreken van een be. I veiliging in de bochten. Toei konden echter nog tijdig stro zakken worden aangebracht. De Franse organisatoren, die di inderdaad uitstekende kunst ijsbaan als een prestige-objec beschouwen, deden ditmaal hui streven naar internationale kenning nog meer afbreuk, ontbreken van stretchers vooi de schaatsters en slijptafels korRC nog na enige moeite worden ge-,m, corrigeerd, een bescherming van e de omheining was onmogelijlr De strozakken bleken te zijn gen 1 stolen en ander materiaal wavoi niet beschikbaar. 5n Scheidsrechter Henny Roos pro* - testeerde krachtig, maar he|zet enige gevolg was, dat hij de verst antwoordelijkheid voor de gang. van zaken weigerde en de Fran se schaatsbond voor de gevolgenlen aansprakelijk stelde. s h ttel De heer Roos bezat de bevoegd^ heid om de wedstrijden na hei^rc ongeluk van Elly van de Broirzel af te gelasten. Hij maakte eijSa terwille van de schaatsters geerl£ü( gebruik van. De organisatorer zouden het hebben verdiend Het lijkt een redelijke eis, dat de I.S.U. in de toekomst ook voor de organisatie van de min-AD der begeerde dameswedstrijdem i dezelfde strenge normen zalïjt hanteren als altijd voor de he-ti 2 renkampioenschappen hebbenll - gegolden. r ij ei De De oude en de nieuwe wereld-ch zusterlijk naast el^?, vrijd van spanningen na een gunstig Stiens wereldrecord op 0.2 seconde, medisch onderzoek reed Elly de 1 Elly bleef er slechts 0.9 seconden beste schaatsmijt in haar loopbaan. boven. Voor Stien was er slechts een En daar bleef het niet bij, zoals gis- j vijfde plaats, voor Ans met een per teren werd bewezen. soonlijk record de negende. 5.00 meter: 1. Kirsti Biermann (Noorw.) 45,1 sec. (nieuw baanre cord), 2. Rutih Schleiermacher (O.- Dld.) 45.5 sec., 3. Laszma Kaoeniste (Rusl.) 45,6. 4. Lisbeth Berg (Noorw.) en Sigrid Sundby (Noorw.) beiden 45,8, 6. Loedmilla Titova (Rusl.) 45,9, 7. Galina Nefedova (Rusl.) 46,3, 8. Vera Kraznova (Rusl) en Jean Ome- lenchuk (VB.i beiden 465,. 10. Willy Burgmeijer (Nederland) 46,6, 11. Ro se-Marie Taunadel (O.-Did.) 46,8, 12. Diane Holum (VS) 46.9, 13. Ans Schut (Nederland) 47,1, 14. Loedmil la Motsjnatsjeva (Rusl.) en Tarja 1 Rinne (Finl.) beiden 47,2, 16. Ar ja Kantola (Finl.) 47,4, 17. Ylva Hed- lund (Zwe.) 47.9, 18. Stien Kaiser (Nederland) 48,1, 19. Kaja Keskivi- 1 tikka (Finl.) 48,2, 20. Carry Geijssen (Nederland) 48,7. 1000 meter: 1. Kaoeniste 1.31,2 (nieuw baanrecord), 2. Van de Brom I.31,9, 3. Titova 1.32.1. 4. Schleier macher 1.32,3, 5. Kaiser 1.32,7, 6. Sundby 1.33,3. 7. Motsjnatsjeva 1.33,4. 8. Holum 1.33,5, 9. Schut 1.33,7. 10/ II. Biermann en Geyssen 1.34,0, 12. Keskivitikka 1.34.1. 13/14. Nefedova en Berg 1.34,2. 15. Aruga 1.34.8, 16 Burgmeyer 1.35,2. 1500 meter: 1. Kaiser 221.5 (nieuw 1 baanrecord), 2. Van de Brom 2.23.4. 3/4. Motsjenatsjeva en Kaoeniste. beiden 2 23.7, 4 Schut 2.23.9, 6. Bier mann 2.24.2. 7/8. Burgmeijer en Geijssen, beiden 2.25.1, 9. Nefedova 2.25.7, 10. Kestivitikka 2.26.0. 11 Schleiermacher 2.26.1. 12. Titova 2.26.4, 13. Holum 2.26.5. 14 Sundby 2.26.6, 15. Berg 2.26.9. 3000 meter: 1. Schut 4.52.0 (nieuw wereldrecord), 2. Kaiser 4 53.2, 3. Burgmeijer 4.59,1, 4. Motsjnatsjeva 5.00,5, 5. Van de Brom 5.02.5. j 6. Kaoeniste 5.02,8, 7. Nefedova 5.06.7, 8. Keskivitikka 5.07,7, 9. Berg 5.08.2, 10/11. Geijssen en Sohleier- maoher 5.08,7, 12. Aruga 5.11.6. 13. Titova 5.12.4, 14. Biermann 5.14,3, 15 Holum 5.14,4. 16. Sundby 5.17,7. Eindklassement: 1. en wereldkam pioene Kaoeniste 189.567 punten, 2. Kaiser 190,483, 3. Schut 190,583, 4 Schleiermacher 191,800, 5. Motsjna- j tsjeva 191,883, 6. Burgmeijer 102,417, 7. Biermann 192.550, 8. Tatova i 192,817. 9. Berg 193.034, 10. Nefedova 193.083, 11. Sundby 194.267, 12. Ho lum 194.883, 13. Keskivitikka 195.200. 14. Geijssen 195,517. 15. Aruga 197,833, 16. Van de Brom (geen 500 meter). GRENOBLE (GPD) Ron den lang reed Ans Schut zater dag tegen het vallen van de avond op de inrijbaan. Met tra nen in de ogen reed zij rond tot er bijna niemand meer op de ijs baan was te ontdekken. Was dit het kampioenschap waarvoor zij zo hard had getraind? Was dit de eerste dag van het wereld kampioenschap dat haar wereld kampioenschap moest worden? „Ik geloof niet. dat ik ooit van mijn leven zo'n dag heb meege maakt. Eerst die val van Elly. Ik was al op de baan, ik moest twee paren na haar rijden. Ik kon wel huilen, dit was een waardeloos begin. Mijn vijfhon derd meter was niet goed, maar er was nog niets verloren. Toen die 1500 meter. Het is niet mijn aard om iemand anders de schuld te geven, maar er was iets met mijn schaatsen. Ze wa ren niet goed in het blok gezet, waardoor de buitenkant niet scherp was en ik in de eerste buitenbocht bijna onderuit ging. Ik kwam helemaal niet in mijn ritme en toen ik uiteindelijk toch nog een goede tijd had gereden, ja. toen ging ik huilen. Nader hand kon ik mezelf wel slaan, dat gejank. Maar op d&t moment. Alles was voorbij, ik wilde stop pen". geweldig. Het kan nog harder op die afstand, ik voel het". Op de derde trede van het ere podium stond Ans Schut even later. En opnieuw lachte ze. „Te vreden ben ik natuurlijk. Maar gisteren had ik toch helemaal ndets meer verwacht. Het is toch ïooi zo". Als ze daarna terug loopt naar de kleedkamer vertelt ze: „Ja, ik had gerekend op dit wereldkampioenschap. Ik had me er zeer goed op voorbereid. Ik wist dat het kon en ik voelde het ook tijdens het trainen. Alles wees erop dat het mogelijk was. Ik kon Stien Verslaan, maar ja die bocht". Bocht Lachend Op de bovenste trede van het erepodium stond Ans Schut, met de bloemen en de gouden me daille. Lachend zwaaide ze naar het groepje dol-enthousiaste Ne derlanders. dat ook in Grenoble weer aanwezig was. Het Franse publiek, dat buiten de hekken, dus zonder te betalen het wereld kampioenschap had gevolgd, was toen al naar huis. Dat deerde Ans Schut echter niet. Een eer ste plaats op de drie kilometers. In een wereldrecordtijd. „Ik was niet eens echt kapot. Het ging Ja. die bocht. Zonder die bocht had dit ook het kampioen schap van Elly van de Brom kunnen worden. De Amster damse ging steeds beter rijden, maar juist zij was het die de gehele Nederlandse ploeg, toen er nog pas een rit op de sprint was gereden, aan de rand van een zeer grote afgrond bracht „Ik was verrast door die snelle stratvan Biermann. Ik ging veel te hard achter haar aan en in de bocht kon ik het niet meer houden. Ik vloog er gewoon uit. Daarna wist ik niets meer. Maar toen ik eenmaal in de kleedkamer zat, bleek het alle maal erg mee te vallen. Eerst wilde ik niet meer rijden, maar nadat iedereen met me gepraat had, ben ik het ijs toch maar weer opgegaan. Het is, geloof ik. daarna wel goed gegaan." voegt Elly van de Brom er met een verlegen lachje aan toe. Die ene bocht is van essen tieel belang geweest voor de hele gang van zaken tijdens dit kampioenschap. Want zonder die bocht, had waarschijnlijk ook Stien Kaiser haar wereldti tel kunnen prolongeren. „Voor mij was de 'lol er na de vijfhon derd helemaal af. Ik heb altijd een achterstand na de rijfhon- twee, drie en vijf in het eind klassement. We kunnen van avond feestvieren. Davos ANSSCHUT derd meter, maar ditmaal was het wel veel. Ik ging die bocht helemaal verkeerd in en mid denin durfde ik ook geen risico te nemen, omdat Elly daar toen gevallen was. Op de 1500 meter liep ik weer wat in, op de 1000 meter verloor ik wat. Maar toen Ans dat wereldrecord reed, waardoor zij bijna die achter stand op Kauniste had goedge maakt, ja toen dacht ik nog dat ik het zou kunnen halen. Maar het ging niet. Ik wilde probe ren eerst in mijn slag te komen en dan weg te lopen van Kau niste. Maar ten eerste kwam ik niet in mijn slag en ten tweede was Kauniste te sterk. Twee maal heb ik geprobeerd van haar weg te lopen, maar de af stand tussen ons bleef te klein. Ja. als ze niet tegen mij had gereden, dan had ik het mis schien wel gered. Maar ach, ik ben best tevreden. Tenslotte stonden er op de drie kilome ter toch maar drie oranje jacks op het erepodium en we zijn „Morgen gaan we naar Davos". vult Willy Burgmeyer lachend aan. Kleine Willy, zo vaak in de schaduw van haar ploeggeno ten. reed in het laatste paar op de 3000 meter zo maar naar de derde plaats op deze afstand, wat ook haar tot het middel punt van een gelukkige oranje equipe maakte. „Het ging hard- stikke lekker, eindelijk ben ik ook onder de vijf minuten". „Ja we worden nog stayers roept Elly van de Brom met een oranjebloem, die zij van een toe schouwer heeft gehad, in haar hand. „Hoe het komt. dat wij alle maal zo'n goede drie kilometer rijden?" Stien Kaiser denkt even na. „Ik weet het niet. Die Rus sinnen en die Noorsen zullen toch ook wel veel conditietraining doen. maar Je ziet het altijd weer. De 1500 meter kunnen ze nog net uitrijden, maar daarna houdt het op. Zij kunnen echter weer veel beter sprinten. Het bes te zou zijn dat we meer wedstrij den reden. Dan ging bij ons die vijfhonderd meter beter en die anderen zouden misschien een 1 betere drie kilometer rijden. We moeten gewoon meer wedstrijden hebben. Kijk nu eens naar Kees. Die is vorige week tweede gewor den. maar die kan volgend week einde alweer revanche nemen. Maar ik? Volgend jaar in Ameri ka. Ja, ik ga naar Amerika, ik blijf nog rijden. Wat dacht Je dan? Ik wil nog een keer wereld kampioene worden". Stien stapt in de bus, die haar straks naar het banket, zal bren gen. Achter haar loopt als laat ste Nederlandse Carry Geijssen. Ook zij lacht. „Ja, natuurlijk, ik was vorig jaar in de belangstel ling. Nu is het een ander. Dat kan toch gebeuren".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6