Nieuw onderzoek naar nicotine in sigaretten PvdA wil KVP-deur openhouden afgebrand Chemische fabriek RESULTATEN Prijzen wasserette nu ook aan handen Pater Pire overleden Heb lak aan de kou. Kustvaarders varen in pool Leidse Autoboxen Garage N.V. Groot idealist, die leven voor vrijheid gaf Jaar en Lb./. geëist VROUW EN ZOONTJE (2) GEWURGD Man na ruzie doodgeschoten met VTiurbuks Nederland wil steun Nigerië intrekken Familieberichten AMSTERDAMMERS OPGESCHRIKT DOOR ENORME EXPLOSIE RUM GROG PAGINA 7 De gehele bevolking van de hoofd- de snel opeenvolgende ontploffingen stad werd opgeschrikt door de enor- niet veel mee*- doen dan een menig- met knallen waarmee tientallen met acetyleen gevulde cylinders explo deerden. „Dit is erger dan de oorlog", zeiden Amsterdammers, die in de om geving van de fabriek wonen. Als door een wonder zyn by het rampzalige gebeuren geen doden ge vallen. Alleen indirect maakten de brand en de explosies slachtoffers. te van duizenden hoofdstedelingen die van alle kanten kwamen toege stroomd, op een afstand houden. Het personeel van de fabriek, waar dag en nacht ongeveer 200 man wer ken en dat van fabrieken en bedrij ven in de omgeving, werd ondermeer met behulp van yiings ter assisten tie geroepen ponten, buiten het De portier van de fabriek, de heer J. rampgebied gebracht. Brouwer, werd getroffen door hartaanval. een Het gevaar voor verdere explosies I was zeer groot. In de directe omge- De bedrijfsleider van een fabriek in ving van de acetyl eenhal stonden de omgeving werd door een stuk rondvliegend glas in het voorhoofd geraakt. De materiële schade be draagt minstens 1 miljoen gulden. De oorzaak van de ramp moet ge zocht worden in een explosie die zich tegen half twaalf gisteravond voor deed in een 45 meter bij 45 meter grote hal waarin cylinders met ace tyleen (koolwaterstof) gevuld wor den. De drie werknemers, die op dat moment in de hal aanwezig waren, konden door snel weg te rennen het vege lijf redden. RUIM MANDAAT De heer H. Sickler, directeur van AGA-Nederland N.V., die de electro- zuur- en waterstoffabriek onlangs heeft overgenomen, zei vannacht, dat deze ontploffing zich heeft voorge daan in één van de leidingen van de Installatie, waarmee men cylin ders met acetyleen vult- In de hal waren een kleine duizend cylinders opgeslagen. Ruim honderd hiervan zyn ontploft. Een half uur tot drie kwartier lang kon de politie in verband met ROTTERDAM (GPD> Tien Ne derlandse kustvaartreders hebben hun krachten gebundeld in een pool, United Coasters geheten, waarin ze hun schepen (op het ogenblik 25 30 met een gemiddelde leeftyd van twaalf jaar) voor gemeenschappe lijke rekening laten varen. De firma W. M. H. Miiller en Co te Rotterdam zelf nauw betrok ken by de kustvaart en beschikkend over een wereldvertakte organisatie op vervoergebied heeft zich op verzoek van de initiatiefnemers be last met de bevrachting van de kustvaarders, die voor de pool wor den aangemeld. De eerste vrachten zijn eind vorig jaar afgesloten. De positie van de Nederlandse kleinhandels vaart is vooral door bui tenlands e concurrentie byzonder slecht. Een van de oorzaken hiervan is de versnippering: de vloot telt duizend schepen, geëxploiteerd door 500 reder yen. De pool kan wellicht enige verbe tering in de situatie brengen. twee tankwagens met ieder tien tot twintigduizemd liter kerosine. Eén hiervan kon men uit de gevaariyke zone redden. De andere bleef van nacht enkele uren lang een voort durende zorg. De brandweer bond met 22 wagens en 3 blusboten de strijd met het vuur aan. Tegen twee urn- was zy de vlammen meester. Het nablussingswerk heeft tot vanmorgen geduurd. Tal van autoriteiten, onder wie burgemeester dr. I Samkalden woonden de blussingswerkzaamheden by Volgens de directie van de fabriek zal de produktie geen stagnatie on dervinden. Men kan ondermeer een onlangs gesloten station in Duiven- drecht voor de vulling van cylinders met acetyleen op korte termijn weer in gebruik nemen. OOK IN WOERDEN Gistermiddag heeft er ook een gro te brand gewoed in de carrosseriefa- briek van de NV Den Oudsten en Zn. in Woerden. Behalve een fabriekshal gingen ook twee autobussen, vyftien containers en een groot aantal ma chines en materiaal verloren. De schade wordt op ongeveer twee mil joen gulden geschat. DEN HAAG (GPD ANP) De i die zich hebben voorgedaan by de minister van Economische Zaken bijkomende handelingen, zoals cen- neeft in de staatscourant van van- j trifugeren, drogen en mangelen, zyn daag een prijzen beschikking afge- in de bovengenoemde verhogingen kondigd voor ze Lfbed icningswass e - begrepen, zodat de prijzen van deze rijen. In deze beschikking is vastge- j bijkomende handelingen niet worden steld. dat de prijzen die deze zelf- bedïendngswasseryen in rekening brengen, niet hoger mogen zijn dan die van 1 oktober 1968, vermeerderd als volgt: a. 25 cent voor een was machine met een capaciteit van ten hoogste 5 kilogram droog wasgoed. b 5 cent per kilogram capaciteit voor een wasmachine met een capa citeit van meer dan 5 kilogram droog wasgoed. verhoogd, aldus dee't het ministerie van Economische Zaken mede. Inmiddels biyft het aantal be drijven in de Industriële sector, waar een duurte toeslag worut gege ven. nog steeds groeien. Gisteren hebben bedrijven met in totaal meer dan 50.000 man personeel de vak bonden in de industriële sector toe gezegd dat zy duurte toeslag gaan betalen. Duurtetoeslagen komen er nu ook D» minister heeft deae maatregel j Jiet personeel van het Konlnk- moeten nemen, omdat hem gebleken jH was, dat een groot aantal zelfbedie- Een nachtelijk beeld van de brand bij de electrozuur- en tea- j terstofjabriek N.V. aan de Distel- i weg in Amsterdam. Vermoedeiyk heeft iemand een sigaret gerookt tydens het spuiten van het zeer brandbare synthetische isolatiemateriaal, dat in de fabriek wordt gebruikt. ningswasserijen te ver gaande prijs verhogingen hebben toegepast. Prijs verhogingen van twee maal de bo vengenoemde bedragen of meer kwa men voor. By de vaststelling van de Priizen in de beschikking is behalve met de invloed van de B.T.W., reke- ning gehouden met de sty ging van externe kosten. De kostenstijgingen. ADVERTENTIE Hik Zout Organon-concem (28.000), voor de baksteenindustrie (10.000) en neg een twaalftal fabrieken met zo'n 15.000 werknemers. Hierbij zyn om. de Shell. De Chemische fabriek Naarden en Van Gelder en Zonen. van Oldenbarneveldtstraat 37 Tel.: 01710-51683-54909 BRUSSEL (GPD) De Belgi sche pater Dominique Georges Pire, aan wie in 1958 de Nobel prijs voor de vrede is verleend, ls gisteren, een paar dagen voor zijn 59ste verjaardag, in een zieken huis te Leuven overleden aan de complicaties tengevolge van een operatie. Pater Pire is een groot idealist ge weest, die zyn leven lang vow de vryheid, onderlinge verstandhouding der volkeren en vrede is opgekomen Pater Pire werd 10 februari 1910 in Dinant geboren. In 1928 trad hy in i het dominicanenklooster van Notre Dame de la Sarte en van 1932 tot 1936 heeft hy in Rome theologie ge studeerd. Hy bracht er ook een hart grondige afkeer van het fascistische bewind van Mussolini van mee. Hy De Bredase rechtbank zochtnaarIs één van de eerste Belgische gees- de achtergronden van het trieste telijken geweest die zich in hun land drama Uit de ondervraging van dehij het verzet hebben aangesloten In 1938 heeft hy zyn eerste twee lief dadige Instellingen gesticht, de gra tis hulp aan armen en de vakantie kolonies van Hoei, zo genoemd naar het plaatsje aan de Maas waar ze gevestigd waren. Hy heeft ze tydens de bezetting zo goed mogeiyk in stand gehouden. Daarby was hy aal moezenier van het ondergrondse Waalse leger en kapitein by de in lichtingendienst. Na de oorlog bezocht hij de kam pen voor ontheemden, of zoals men BREDA (GPD) De officier van justitie by de Bredase rechtbank heeft gisteren een jaar gevangenis straf en terbeschikkingstelling van de regering geëist tegen een 28-ja rige inwoner van de Belgische grensplaats Poppel. In de nacht van 21 op 22 juni doodde de man zyn vrouw en zyn tweejarige zoontje. DEN HAAG (GPD) De Ne- landse Consumentenbond heeft na zeven jaar gewacht te hebben opnieuw een onderzoek inge- I steld naar het teer- en nicotine- i j gehalte van 26 merken sigaretten, I die in ons land worden verkocht. Enkele belangrijke conclusies van dit onderzoek, waarvan de resul taten vanmorgen bekend zijn ge maakt. In West-Duitsland, België en de VB. is het teergehalte ln sigaretten doorgaans lager dan in ons land; Wanneer men in het meest ge schikte filterpypje de sigaret met de minste teer rookt, krijgt men ruim tachtig percent minder teer naar1 binnen dan wanneer men de meest teerhoudende sigaret zonder filter rookt: Biykens de cyfers van het on derzoek komen vooral de merken Pall Mali (zonder filter) en Hunter (zonder filter) er slecht af, het laagst zyn de teer- en nicotinege haltes van de merken Roxy. Newport Filter. Kent Filter en Gold Flake fil ter. Coresta-methode verdachte bleek dat hy 's nachts om een uur was thuisgekomen na een dag van onmatig veel bier drinken. In totaal zou hij zestig glazen bier hebben gedronken. Bij zyn thuiskomst ontstond er een twist tussen de verdachte en zyn vrouw, waarop de man in grote woede zijn vrouw wurgde. Psycholoog en psychiater waren tot de conclusie gekomen dat de verdachte nauwe- ïyks toerekeningsvatbaar kon wor den geacht. PATER PIRE ze toen noemde „Displaced persons" De ellende, die hy daar in de jaren na 1945 aantrof, hebben een diepe reactie by hem teweeggebracht. Hy riep organisaties voor hulpverlening in het leven. Vooral bekend werd hy door het oprichten van de „Europa- dorpen". Daar trachtte hy de „Dis placed persons" onder te brengen en ze terug te voeren naar een mens waardig bestaan en het hen mogeiyk te maken in eigen levensonderhoud te voorzien. In 1964 werd hem de Sonning-prys te Kopenhagen toegekend voor zyn bijdrage tot de Europese cultuur. Eén van zyn laatste bekommernis sen was het scheppen van mogeiyk- heden voor Tsjechische studenten om hun studies in België te kunnen voortzetten. I Het onderzoek van de consumen- i mentenbond is gedaan op basis van de z.g. Coresta-methode, een inter- nationale manier om teer- en nico- j tine-gehalten te bepalen. Deze me- j thode stemt volgens de Consumen- j tenbond overeen met de ontwerp- 1 norm, die in ons land tot stand is gekomen, maar die nog niet is af gerond. De bond heeft doelbewust niet de aanbevolen selectiemethode I gevolgd, omdat die uitgaat van de gemiddelde sigaret. De bond heeft de methode gekozen, waardoor ook een indruk wordt gegeven van de sprei ding in de teer- en nicotinegehalten. In 1962 werd eerder een onderzoek ingesteld naar teer en nicotine in een aantal veel verkochte sigaretten. Dit onderzoek leidde tot enige dei ning en een proces van de impor teur van Lexington tegen de Consu mentenbond. dat de bond verloor. Alaska Filter Alaska Bastos Blauw Caballero Camel Chesterfield Chief Whip Gladstone Filter Gladstone Golden Fiction Gold Flake Filter Hunter Filter Hunter Kent Filter Lex 25 Lexington Lucky Strike Miss Blanche Newport Filter North State Norton Pall Mall Filter Pall Mall Stuyvesant Filter Roxy The Three Castles gem. teergehalte Per slg. in mg. 25 26 31 31 25 30 26 26 28 28 20 23 35 22 26 26 24 26 22 28 33 27 41 30 22 23 gem. nicotine gehalte per slg. In mg. 1.4 1.6 3.1 1.9 1.4 1.8 2.1 1.8 1.8 1.7 1.8 1.6 2.3 U 2.0 1.6 U 1.6 1.2 1.8 2.1 1.9 2.7 1.7 1.0 1.3 nil Ml (ANP) Een 30-jarlge woonwagenbewoner is gisteravond laat door een 25-jarige woonwagen bewoner op een tydelijke standplaats in Diemen neergeschoten en kort i daarna overleden. De twee mannen hadden na het i bezoeken van een café ruzie gekre gen. die in de nabijheid van de I woonwagens zo hoog opliep, dat de jongste van het tweetal een auto- 1 matische vuurbuks te voorschijn haalde en van korte afstand min- stens vijf kogels op zyn tegenstan- I der afvuurde. Deze zakte ineen en werd door een andere bewoner van het tijdelijke kamp met een personenauto naar een ziekenhuis in Amsterdam over gebracht, waar bleek, dat het slacht- 1 offer inmiddels ten gevolge van een aantaJ buikwonden was overleden. I Hy was getrouwd en had acht kin deren. De dader heeft na zyn brute daad het geweer weggegooid en ls ln pa niek met zyn auto gevlucht. DEN HAAG (GPD) De Neder landse regering overweegt een be lli drag van 3,6 miljoen gulden, dal aan de Nigeriaanse regering be schikbaar was gesteld voor hulp aan Biafraanse hongerslachtoffers, terug te trekken. Er heerst verschil van mening tussen de beide regeringen over de bestemming van dat bedrag. UI - Indien deze controverse niet wordi 1 opgelast. zal men het geld Intrek ken en het op een andere manier III %*x>r Etefraanse bevolking be steden. Nederland heeft op het ogenblik in totaal voor 14.2 miljoen gulden aan hulp verstrekt. Dat bedrag voor ziet in een voedselprogramma tot eind maart. Rookmachine By het nieuwe onderzoek werd al leen de opgezogen rook onderzocht De gevonden teer- en nicotinegehal ten gelden alleen voor da manier I van roken, die met de by het onder zoek gebruikte rookmachine werd toegepast. De sigaretten zyn gerookt tot een peuklengte van 23 mm. By filtersigaretten is een peuklengte aangehouden van de filter plus 8mm Vast kwam te staan dat teer- en ni- cotlne-gehalten per cm gerookte ta bak hoger worden naarmate de si garet verder wordt opgerookt: een langere peuk vangt meer op dan een korte. Velen roken by voorkeur sigaret-1 ten met een filtermondstuk omdat zy menen dat deze filters een groot) deel van de teer en nicotine opvan gen. Uit de ervaringen by het on derzoek is echter gebleken dat het I stelveen; teer- en nicotinegehalte van een si garet met filtermondstuk niet altyd lager behoeft te zyn dan van een gewone sigaret. Vooral by Hunter en Pall Mall echter bleek de rook van de sigaret met filter minder teer en nicotine te bevatten dan van die zonder filter. (Overgenomen uit andere kranten) Geboren: Nlcolaaa Jacob, a. t. Den Tex-Dukkere-van Emden. Am- Getrouwd: J. H. Schut en F. E. Dekking, Wassenaar. Overleden: D. A. H. van Ik («1) Haarlem; H. J. Wlemer (75). Rotter dam; J. L. A. van Gunsteren (59) ZUrlch; J. c. H. Meyei (69), Am sterdam. (Van onze parlementaire correspondent) DEN HAAG (GPD) Het party bestuur van de Party van de Arbeid voelt er niet voor, dat het komende partycongres zich uitspreekt tegen regeringsvor ming met de KVP, de CHU en de VVD. Het party bestuur adviseert het congres, een desbetreffend voorstel van de afdeling Kam- pen-IJsselmuiden te verwerpen. Volgens het party bestuur moet ook een voorstel worden ver worpen van de afdeling Eind hoven dat luidt: „Wjj distancië- ren ons zeer duidelijk van de katholieke volksparty". Aanvankeiyk had het party bestuur aan het congres willen adviseren, deze voorstellen ter afdoening in handen van het partybestuur te stellen. De con grescommissie, die eveneens een taak heeft by de voorbereiding van het congres, meende even wel dat de voorstellen behoren te worden verworpen. .Men moet in de politiek nooit nooit zeggen", vond men. Het party- bestuur heeft daarop zyn stand punt gewyzigd. De voorstellen van Kampen en Eindhoven zyn twee van de 190 voorstellen die de afdeling van de PvdA voor het komende congres hebben ingediend. Sa men met de voorstellen van het partybestuur en 250 amende menten van PvdA-afdelingem vullen zy een boekje van byna 90 pagina's. Deze beschrij vingsbrief van 90 pagina's zal in nauwelyks tweeënhalve dag moeten worden afgehandeld op het congres dat van 6 tot 8 maart wordt gehouden en waar voor zich tot nu toe 682 afge vaardigden hebben aangemeld reeds nu een groter aantal dan op het congres van twee jaar geleden. De belangrykste onderwerpen die door het partybestuur aan de orde zyn gesteld zyn: de structuur van de P.v.d.A, inko mens- en vermogensverdeling, de NAVO, de oo6t-westverhou ding. het defensiebeleid en de werkgelegenheid. Daarnaast wordt een nieuw partybestuur gekozen. Ook vormt het beleid van het partybestuur en van de beide kamerfracties een punt van bespreking. Het congres wordt besloten met een rede van de voorzitter van de tweede kamerfractie drs. J. M. den Uyl. Vooral over de partijstructuur lopen de meningen in het be stuur uiteen. De aanhangers van Nieuw Links wensen onder meer dat het maximum aantal kamerleden in het partybestuur worden teruggebracht. Wat de voorstellen van het partybestuur betreft, in de ont werpresolutie over de inkomens- en vermogensverdeling worden tal van maatregelen bepleit om de huidige ongelykheid van in komens en vermogens te ver kleinen. onder meer: het bren gen van grond in gemeenschaps handen, het deelnemen van de overheid in ondernemingen met sterke machtsposities, het onder oontrole brengen van grote machtsconcentraties, een aan- zienlyke verhoging van de be lasting op schenkingen en erfe nissen. invoering van een pro- zre; sief tarief in de vermogen- belasting en invoering van een vermogenswinstbelasting ADVERTENTIE laat een RONGKONG GRIEP of 'n fikse verkoudheid dit jaar uw deur voorbijgaan! /V 'n Ouderwetse h (van HANSEN) houdt je fit! AMSTERDAM (GPD) Onder het donderend geweld van tientallen zware ontploffingen en in het verzengend vuur van ruim honderd meter hoogoplaaiende steekvlammen is van nacht de acetyleen-afdeling van de elektro, zuur- en water stoffabriek n.v. in Amsterdam-noord tot de grond toe afge brand.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7