„Je weet het toch nooit I NEDERLANDSE IN FRANSE PLOEG Ree zegeviert dank zij opening orang-oetan Vroege lente „A Is ik bij cle eerste tien kom ben ik cd diep tevreden TIEMEN GROEN STOPT STIEN KAISER WEER GROTE FAVORIET VOOR WERELDTITEL MAAR KEES BROEKMAN ZEGT: CARRY GEIJSSEN: 5? Krappe zege van Vicus Orientis Kleine zege (3-2) van FC Barcelona Geen voetbal in Afd. Leiden op .15 en 16 februari Hoogovenschaaktoernooi Onduidelijk Annie Famose breekt kuitbeen Supporters veld op - thuisclub verliest duel Taffijn bedankt Go Abead-Twente reeds uitverkocht VRIJDAG 31 JANUARI 1969 PAGINA 1* LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD GRENOBLE (GPD) De voornaam Tommy doet nog niets vermoeden, maar de ach ternaam Monari-Wittink op de deelnemerslijst onder 't hoofdje Frankrijk vraagt om een na dere bestudering van deze sohaatsenrijdster Die naam im mers doet duidelijk Nederlands aan en wie het viertal bepaald niet vlekkeloos schaatsende Franse meisjes bekijkt, ontdekt een blondine, die door de Ne derlandse rijdsters meteen wordt ontmaskerd als Tommy Wu- tink. Een sohaatsenrijdster. die een jaar of vyf geleden deel uit maakte van een groep geselec teerden. maar van wie men daarna niets meer hoorde. Tom my Wittink is in die tussentijd getrouwd met een Fransman en omdat het schaatsenrijden haar beroepshalve ze is lerares lichamelijke opvoeding bleef interesseren, zocht ze contact met de Franse schaatsbond, niet zozeer om zelf weer te gaan schaatsen, maar om het bepaald nog in de kinderschoenen staande Franse schaatsen mis schien als tra ins ter op een wat hoger peil te kunnen brengen Het liep echter heel anders Tommy Monari werd uitgeno digd deel te nemen aan een stage, die voorafging aan het TOMMY MONARI Franse kampioenschap. Daar behaalde ze. zeer tot haar eigen verrassing, een derdfi plaats en werd opgenomen io de Franse ploeg. Ze bleef, hoewel ze in noord- Frankrijk woont, trainen in Grenoble en start nu aanstaan de weekeinde in het wereld kam pioenschap. „Het enige, wat ik hoop, is niet als laatste te ein digen. Verder verwacht ik niet?. Hoe zou dat ook kunnen. W- hebben geen trainer, maar pro beren wat te bereiken via ee». briefje dat we toegestopt krij gen. Grenoble is de enige 400- meter-baan in Frankrijk en om dat het zo duur is, vriezen ze hier maar één uur per dag. Te gen vijf uur 's middags en de rest van de dag laten ze het zo maar liggen. Overdag trai nen er wat scholieren hier op de baan, maar op deze manier komt het schaatsen hier nooit van de grond. Tommy Monari, die hier in Frankrijk met haar Neder landse m.o.-diploma geen werk kan vinden, hoopt door haar deelname alleen nog te berei ken dat ze trainster kan wor den. Schaatsen laat ze over aan de meisjes uit haar geboorte land. (Van een speciale verslaggever) GRENOBLE (GPD) Het de cor is in een jaar nauwelijks ver anderd. Terwijl Grenoble zich koestert in een vroege lente en slechts de hoogste reuzen van de beschermende Alpen zich met een witte piek hebben getooid, maakt de Nederlandse dames-schaats ploeg, woensdagavond laat na een langdurig verblijf in Hamar in hotel Gambetta neergestreken zich klaar voor een herhaling van twee grandioze festijnen. Met de herinnering aan drievoudi ge triomfen in Helsinki en twee gou den Olympische medailles van Carry Geijssen en Ans Schut heeft het zes tal op de nog altijd sfeerloze baan in het „Pare Paul Mistral" gisteren zyn eerste trainingsuren voltooid. Met bewondering is de training gadegeslagen door de buitenlandse concurrentie die, in feite reeds voor de start zijn nederlaag heeft erkend Het is schijnbaar een riskante zaak om ereplaatsen te verdelen met alle risico's van twee dagen schaats sport. Maar er moet toch een groot wonder gebeuren wil Stien Kaiser zondagmiddag niet voor de derde maal als 's werelds sterkste ijsko ningin worden gekroond. geflan keerd door tenminste één lid van de oraniebrigade. Het damesschaatsen blijkt na en kele jaren van Russische overheer sing, die vooral Lydia Skoblikova grote triomfen bracht, een interne aangelegenheid voor de Nederlandse elitegroep geworden. Coach Kees Broekman hoedt zich overigens voor uitspraken, die de indruk van een ongerechtvaardigd optimisme zou den maken: „Vooral op de korte af standen is er wel concurrentie. Om enkele namen te noemen: de Oost- duitse Ruth Schleiermacher die het wereldrecord op de 500 meter eve naarde. de Noorse Sigrit Sundby, de Amerikaanse Diana Holum en de Russische Loedmilla Titova. En de nieuwe Russische kampioene, de 24 Nederlandse schaatsmeisjes speels aan de maaltijd. V.l.n.r. Ans Schut, Carry Geijssen, Stien Kai ser. Of de training in Hamar Broek man „een hard klimaat kweekt hardheid" meer vruchten zal af werpen dan een verblijf op een hoog gelegen baan moet het komende weekeinde worden bewezen, hoewel het absolute bewijs moeilijk te leve ren is. Zeker is het wel, dat bij de meisjes verschillend over deze zaak wordt gedacht. Het psychologisch element en wellicht een zeker bijge loof spelen er een grote rol in. Aan een tekort aan inspanningen zullen eventuele teleurstellingen ech ter niet kunnen worden verweten. Conditietrainer Ben Holleboom. met masseur Nederveen, dr. De Waard jarige Loedmilla Mochnacheva heeft en Kees Broekman, de veelgevraag laten zien een goede klassementrijd- de en eindelijk gerealiseerde sterke ster te zijn. Je weet het toch nooit" begeleiding van de damesploeg: „Er EESTERGA (GPD) Tiemen Groen uit Eesterga heeft definitief besloten te stoppen met wielrennen» De 22- jarige professional, die vier maal wereldkampioen werd ln zijn betrekkelijk korte carrière, gaat ook niet de vastgestelde twee jaar „uit zitten" om daarna weer als amateu# te kunnen gaan koersen. Eind 1968 kreeg Tiemen Groen de mededeling dat hij bij Caballero niet in aanmerking kwam voor verlen ging van zijn contract. „Het zou een gerechtvaardigde beslissing kunnen zijn, omdat ik door ziekte en een ope ratie in 1968 nauwelijks wat gepres teerd heb", vindt Tiemen. „Maai» het is een schofterige streek". Cabellero maakte. volgens de zienswijze van Groen, gebruik van de zwakke rechtspositie van de beroepswielrenner door de beslissing pas enkele dagen voor het aflopen van het contract aan Tiemen mee te delen. Het kwam voor de Fries en kele maanden te laat. want de moge lijkheid om nog een nieuwe werkge ver te vinden bestond slechts in theo rie. Alleen Willem 2 bleek nog niet tot een definitiev e samenstelling van een fabrieksteam te zyn gekomen. De onderhandelingen met Tiemen liepen op niets uit. Willem 2 gaf te kennen, dat htf „te laat" kwam en dat men bovendien ..het vuile werk van Caballero" niet wenste op te knappen. „Zonder contract kan je het niet verdienen en daarom stap ik nu he lemaal uit de sport". Tiemen wei gert om als „sappelaartje" fanatiek te veohten voor een paar tientjes. "De beroepsrennerij is geen liefda digheidsinstelling". vindt de Fries. „Ik had alleen graag een menswaar diger behandeling gehad". GRENOBLE (GPD) „Ach ja. te gaan. toen de gouden 1000 meter- het is leuk weer hier te zijn, plaat- winnares in Deventer een goede sen te herkennen waar je vorig jaar wedstrijd reed. maar het slechte ge- bent geweest en te bedenken, dat het sternte bleef haar achtervolgen en toer. allemaal erg fijn was. maar om de IJsselcup eindigde met een flin- nu te gaan lopen grienen, nee. zo ben ke tuimeling. In Hamar is ook daarom sterk ge- is dit seizoen ongelooflijk hard ge- j ik nu eenmaal niet". Carry Geijssen „Het is niet die val geweest, waar- werkt op de bochtentechniek. Broek- werkt. De meisjes hebben getraind j schokt wat onverschillig met de door ik het in mijn rug kreeg", al- man verklaarde: „Een goede boch- als kerels. De training is ook meer schouders. Als ze na de fikse avond- dus een uiterst opgewekte Carry I tentechniek verhoogt het tempo en specifiek gericht geweest, bijvoor-1 training op het uitstekende ijs in het j „Ik had het vroeger al eens gehad. dat is juist op de langere afstanden beeld met intervalduurloop." En bijna lente-achtige „Pare Paul Mis- Er zit een rugwervel scheef, nou ja, j een voordeel. Daar zullen onze meis- met Instemming van de anderen jes toch vooral de klappen moeten1 „We hebben bijzonder prettig sa- I uitdelen." 1 mengewerkt." LEIDEN De microkorfbahved- strijd Vicus OrientisDKC. gespeeic in de Vijf Meihal stond niet op een hoog peil Voor de rust speelden oe ploegen zich nauwelijks vrij, met uitzondering van Jan de la Rie. de beste man bij de Leidenaars. Hij scoorde na twee minuten 10, maar een strafworp bracht de partij er- weer op gelijke hoogte cl1) Tint Perfors bezorgde de Leidse ploeg een 31 voorsprong, toen zij met een strafworp en een ver schot succes had. Even later verliet zij het veld omdat haar geblesseerde tegen standster de strijd moest staken. In de tweede helft scoorde Jan de ia Rie vlot twee doelpunten, wat een 51 voorsprong betekende. Daarna lukte het aanvallend niet zo best meer bij Vicus en kwam DKC nog gevaarlijk terug. De Delftena ren liepen tot 54 in. maar verder liet de Leidse ploeg het niet komen. Uitslagen: Overgangsklasse: DKC Spangen 57SpangenFluks 53; Vicus OrientisDKC 54. LKB: adsp. eerste klasse: Crescen do aVicus Orientis a 05; vierde klasse: Algemene cZuiderkwartier d 0—2. BARCELONA (ANP) FC Bar celona heeft gisteravond in de eer ste wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor bekerhouders met 3—2 gewonnen van Ski Og Lynn uit Oslo. De ruststand van deze in Bar celona gespeelde ontmoeting was 21 ln het voordeel van de Span jaarden. De tweede wedstrijd is vastgesteld op woensdag 5 februari. LEIDEN In verband met de grote belangstelling voor de tv-uit- zendingen van de wereldkampioen schappen schaatsenrijden in Deven ter heeft het bestuur van de Afde ling Leiden van de KNVB besloten voor het weekeinde van 15 en 16 fe bruari geen wedstrijden vast te stel len. tenzij verenigingen daarom ver- zoeken. tra'" van de ijsbaan naar de kleed-I hoe het precies zit weet ik niet. kamer loop. „Kijk, ik wil me kapot j Maar in ieder geval lag de training rijden hier. om te zorgen dat we zo- j weer stil". veel mogelijk rijdsters bij de eerste i Carry raakte achterop, maar bü twaalf hebben, maar aan de eerste de Nederlandse kampioenschappen drie denken? Mens, schei toch uit. j - „Ik moest me daar wel laten Als ik bij de eerste tien kom. ben ik zien. want ik had nog niets goeds ge- diep tevreden". Tevreden zal de 22- daan" reed ze toch alweer zo in Jarige Olympische medaille-winna- j de voorste rijen mee. dat niets haar res dan zijn over dit voor haar toch J uitzending met de kernploeg in de al verloren seizoen. weg stond. Maar nog altijd waren Een seizoen dat begon met het af- daar die slechte voortekenen van I scheid van een oude trainer en het een slecht seizoen. In Hamar maak- aanstellen van een nieuwe. Een sei- te een stekende pijn verdere training TIEMEN GROEN Ander WIJK AAN ZEE (ANP) De IJmond vierde feest, maar niet de kopstukken van het 31ste Hoogovenschaaktoernooi. Ter- wijl in het Kennemertheater in Beverwijk, waar het vroegere toernooi permanent was ondergebracht, Ria Valk gezelligheid aandroeg, verkozen de meeste kanshebbers voor de eindzege de rust van Wijk aan Zee. Botwinnik, 57, die in de allerlaatste ronde met wit aantreedt tegen de sterke IJslandse grootmeester Olafsson, denkt na drie weken schaak uitsluitend aan zijn con ditie. Keres met een afgebroken partij tegen Ostojic, zal zijn tijd besteden om te onderzoeken of zijn minimum voordeel in winst valt om te zetten. By de eerste zitting van de voor laatste ronde is het nog altijd niet duidelijk wie als eerste over de fi nish zal gaan. De leiders Botwinnik en Gelier hielden vooralsnog gelijke tred door een onderlinge remise in 22 zetten. Portisch halveerde zijn achterstand door een zege op de Pool Doda en vormt thans een niet te onderschatten bedreiging. Het zelfde kan het geval zijn met Keres. Keres, Botwinnig en Portisch hebben in de laatste ronde wit tegen resp. Ree, Olafsson en Benkoe. Gei ler heeft zwart tegen Kavalek. Donner ondervond dat Lombardy ln een kort tijdsbestek vele zet ten kan doen zonder daarbij opval lende fouten te maken. De Ameri kaanse geestelijke had oudergewoon te weer te kampen met tydnoor) Hij wikkelde echter razendsnel af naar een beter staand eindspel. Donner was aanvankelijk pessimistisch over zijn kansen op lijfsbehoud, maar kreeg bij nadere bestudering van de afgebroken stand weer enige hoop. Gelier en Botwinnik, die het el kaar in een Franse partij niet moei lijk hadden gemaakt, keken be langstellend toe hoe hun voornaam ste niet-Russische concurrent Por tisch het er tegen Doda afbracht. De Hongaar verweerde zich voortref felijk. Hij sloeg toe, toen de Pool na een passieve behandeling van het sloeg een bres in de zwarte linies waarna capitulatie snel een feit was. Olafsson sloeg een vroeg remise aanbod van Langeweg af. Hij be steedde een uur voor het zoeken naar een mogelijk winstweg en voer de toen in snel tempo zijn zetten uit. Langeweg nam eveneens een uur bedenktijd..om tot de conclu sie te komen dat hij de strijd beter kon staken. Benkoe verloor na wild spel van Kavalek. Uitslagen HANS REE Koning-Indisch voorbarig h2-h4 speelde. Ciric overschreed in verlo ren positie de tijd. Ree revancheerde zich voor zijn weinig geïnspireerde spel van de voorgaande ronden door een zege op grootmeester Ciric. Hij opende met b2-b4. waarmee Tartakower op zien baarde tijdens het beroemde toernooi in New York 1924. De zet staat sindsdien bekend als de orang- oetan opening, omdat Tartakower vertelde, dat een aap hem op dat idee had gebracht. Ciric was van Ree's strijdplan niet onder de in druk. maar dat veranderde toen de Nederlandse kampioen een verras send schijnoffer bracht op d5. Dat Grootmeestergroepveertiende ronde: DodaPortisch 01. Ben koeKavalek 01, Geller-Botwinnik 'A, OlafssonLangeweg 10. Os tojicKeres afg.. ReeCiric 10, DonnerLombardy afg., Van Schel - tingaMedina Yi De stand na veertien ronden is 1/2 Geiler en Botwinnik. beiden 10 punten, 3. Portisch 9>A4. Olafsson 9. 5. Keres 8% en 1 afg.. 6. Benkoe 8'A, 7. Ciric 8, 8. Doda 7. 9. Donner 6 li en 1 afg., 10. Kavalek 6%, 11. Lombardy 6 en 1 afg., 12. Ostojic 4li en 1 afg.. 13/14 Medina/Lange- weg. beiden 4*4, 51/16 Ree en Van Scheltinga, beiden 3H. Meestergroep: dertiende ronde. UJ- telkiHartoch 'A, HonfiCort- lever *A. Veertiende ronde: KramerKura- jica >AVa, Hartoch—Ciocaltea 0—1, Bernarski—Ujtelki V2-l2, Cortlever— Sandor 'AVa. Gaprindasvili (Rus)— Honfi afg., WesterinenSoholl 10. KrabbéJongsma afg., KozmaBre- dewout 10. De stand na veertien ronden is: 1. Honfi 10 en 1 afg., 2/3 Westerinen en Kurajica, beiden 10, 4. Ciocal tea 9, 5. Cortlever S'i, 6/7 Scholl en Bednarski8, 8. Ujtelki 7L. 9. Kozma 7. 10. Gaprindasvili 61- en 1 afg.. 11. Sandor 6, 12. Kramer 5%, 13. Krab bé 5 en 1 afg.. 14. Hartoch 3%. 15. zoen waar ze eigenlijk niet eens aan begon, omdat ze haar enkel ver- zv/ikte en niet kon „uittrainen". Een seizoen, dat door een operatie al veel te laat begon en nauwelijks be zig zijnde alweer werd afgebroken door griep. Even leek het toen beter ANNIE FAMOSE SANKT ANTON (ANP) De Franse skister Annie Famose. op dit moment leidster in het klassement om de wereldbeker, is voor de res van het seizoen uitgeschakeld. D. 25-jarige wereldkampioene in de sla lom kwam ten val bij de training voor een wedstrijd in Sankt Anton, brak haar linkerkuitbeen en scheur de haar achillespees. Annie Famose zal van het ziekenhuis in Sankt An ton, via een hospitaal in Zürich. overgebracht worden naar een kli niek in Parijs voor een chirurgische ingreep Op de door de verse sneeuw zachte piste is nog een aantal andere voor aanstaande skisters, zoals Rosi Mit- termaier, Gertrud Gabl en Jacqu" Jongsma 3 en 1 afg.. 16. Bredewout line Rouvier, zonder ernstige gevol- 2 'A. gen, gevallen doodgewoon onmogelijk. „Stien trok m'n sokken en schoe nen aan. Ik kon am pier zitten". Ze consulteerde een specialist en er kwam een masseur aan te pas. Tij dens de laatste dagen in Hamar ging het alweer zo goed, dat besloten werd haar inschrijving voor de we reldkampioenschappen te handhaven. „En waarom niet. als ik nu zo aan het trainen ben gaat het goed. Maar zodra ik iets voel zeg ik het echt wel hoor en kan Rieneke Demming mee doen". Carry Geijssen loopt uit de kleed kamer door de straten van Greno ble die voor het zestal, dat uit het zeer rustige Hamar is gekomen, bui tengewoon druk aandoen naar hotel Gambetta. Een meisje in een oranje trainingsjack, dat wat ver dwaald door de totaal in schaats sport ongeïnteresseerde stad loopt. Maar zou diezelfde stad. het weer zien met Grenoble. Carry Geijssen toch tot een enorme krachtexplosie kunnen inspireren? „Ja. natuurlijk, dat kan altijd, hè Het is nu eenmaal m'n geluksbaantje hier"- MILAAN (ANP) De straf com missie van de Italiaanse Voetbal bond heeft Atalanta Bergamo een winstpunt ontnomen. De strafcom- missie bepaalde namelijk dat het re sultaat van de zondag in Bergamo gespeelde wedstrijd tussen Atalanta en Roma van 2-2 wordt gewijzigd in 0-2. De reden voor deze straf is dat supporters van Atalanta kort voor het einde van de wedstrijd het speel veld bestormden. LEIDEN Naar aanleiding van een controverse over de „begeleiding" van het eerste zevental heef'. P J. J. Taf fijn bedankt als be stuurslid (voor de afdeling zwemmen en waterpolo) van de Leidsche Z wemclub. Frans van den Enden, manager van Caballero, liet ivoensdag in Treslong echter een heel ander geluid horen. Toen Tiemen Groen eind 1967 op de winterbaan de ene nederlaag na de andere leed en hij een chronische ver koudheid als oorzaak daarvan zag, hebben ivij hem geadviseerd de door de artsen aanbevolen lichte neusoperatie te laten uit voeren. Wij hebben hem tevens geadviseerd niet te wachten met deze operatie tot iedereen een be gin maakte met de voorbereidin gen voor het nieuwe seizoen. Groen lapte dit advies aan zijn laars. Eind april meldde hij tele fonisch dat hij half mei weer op de racefiets zou kunnen stappen. Ca ballero schreef hem toen in voor Made, maar Groen weigerde daar te starten, omdat h\j in Frankrijk betere contracten kon krijgen. Een weinig plezierig gebaar ten opzichte van de Caballero-ploeg, die Groen tijdens zijn „ziekte" volledig had uitbetaald. Tiemen „ving" daarnaast ook nog van de verzekering, ivaardoor 'hij een dubbel salaris genoot. Vervolgens moesten ivij in de krant lezen, dat Groen zijn wereldtitel achtervol ging niet zou verdedigen, omdat hij zich voor de baanwedstrijden fysiek niet in orde achtte. Dan maar de weg op, dachten wij", al dus de Caballero-manager„en schreven hem in voor de Grote Scheldeprijs Tiemen Groen bleef teeg zonder bericht Wij wilden hem daarna in de Grand Prix des Nations nog een kans geven, stuurden hem eerst naar de dok ter en vroegen hem de uitslag van dit onderzoek (hij is zo gezond als een ris) ten spoedigste bij de Ca- ballero-leiding te melden. Tiemen liet niets van zich horen, unj schreven hem niet in voor de Grand Prix des Nations en ver lengden tenslotte, toen in decem ber de nieuwe ploeg werd gefor meerd. zijn contract bi) Caballe ro niet DEVENTER (GPDi Negen da gen voor de wedstrijd Go Ahead FC Twente is het stadion ln Deven ter reeds volledig uitverkocht. Dat betekent dat het grote oostelijke du el volgende week zondag zal wor den bi/gewoond door ongeveer 23.000 toeschouwers. Zeker 10.00 daarvan komen uit Enschede en omgeving, want behalve dat FC Twente van Go Ahead ongeveer 7 000 toegangs kaarten ontving, hebben talrijke voetballiefhebbers uit Twente zich inmiddels in Deventer van een plaats verzekerd.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13