KLM-vliegers constateren Tekortkomingen op Schiphol Plan Mansholt: lof en kritiek SVB oppermachtig bij studentenverkiezingen „Ik vond het een bijzonder laffe daad" Scholier bekent moord In kamercommissie: Familieberichten Nauwelijks tegenpartijen Surinaams minister door stenen bekogeld Publikatie over Indonesische betrekkingen LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 9 fc—w." Ai- h ■- -Jijr DEN HAAG (GPD) De vas- commissie voor Landbouw en Isserij uit de Tweede Kamer eeft woensdag in haar openba- vergadering lof en kritiek la in horen op het EEG-land- ouwplan 1980, dat de naam ,'aagt van dr. S. L. Mansholt, I vice-voorzitter van de Euro pe commissie. De meeste leden in de kamercommissie stelden [h positief op tegenover het De critiek betrof vooral het prijs- «eid, dat volgens het plan „voor- ihtig" zal moeten worde-1 gevoerd, fï terminologie, die volgens vele perleden een moeilijk verteerba- i „bevriezing" of vermindering in het prijsniveau betekent. Ten aanzien van de uitspraak van n collega, minister Witteveen, die nsdag in Brussel het plan-Mans- lt om financiële redenen had af wezen, merkte minister Lardinois dat uitvoering van de voorstel- a zou betekenen, dat het Land- Uwegalisatiefonds een anderhalf a lee miljard gulden zou moeten op engen tegen nu een drie a vierhon- fcd miljoen. KVchter de uitspraak van de minis- r van Financiën moet niet alleen ins bezorgdheid worden gezien ten jziohte van de ontwikkeling van landbouw, maar ook bezorgdheid (or de ruimte, die hij in de komende Jaren moet vinden voor andere be grotingen, aldus minister Lardinois.I De begroting van het Lanbouwegali- j satiefonds zou alle ruimte voor de j komende jaren opsoeperen. Scherpe kritiek kwam van de li- j beraal mr. J. G. H. Schlingemann, j die in het plan-Mansholt geen enke- I le zekerheid zag dat de produktie zich zal gaan richten op de vraag in 1980. In het hele memorandum j miste h'ü de visie waar de produktie naar toe moet. Voorts zijn niet alle gedachten uit het plan nieuw. Mr. Schlingemann meende, dat Nederland op verschil- j lend gebied al ver op weg was. Mr. T. Brouwer iKVP.' verklaar de, dat een voorzichtig prijsbeleid op de kostenstijgingen, moeilijk ver teerbaar is. Hij bestreed de opvat ting van di'. Mansholt, dat tot nu toe geen economisch, maar een so ciaal prijsbeleid ds gevoerd. Voor ons is het plan-Mansholt moeilijk te aanvaarden, zei de heer ir. H. van Rossum (SGP) Minister Lardinois merkte in zim antwoord op, dat men het prijsme chanisme niet voldoende heeft laten werken. Vandaar, dat de Europese commissie thans met een nieuw me chanisme is gekomen, namelijk de structuur. De minister verklaarde twijfels te hebben over de werking van de structuurpolitiek ten aanzien van de produktie. Het prijsmechanisme kan volgens de minister niet worden uit geschakeld. (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Willem, z. v. Oudemams- Bruynzeel, Voorthuizen. Overleden: J. L. A. van Gunste- ren (59), Breda; A. den Boer Atzn., <85), Nieuw Lekkerland; C. C. Hen- drikse <75). Capelle a d IJssel; J. E. B. Meloen (77). St. Maartensdijk; mevr. wed. M. P. A. Jager-Boer- noop (80), Amsterdam. Inzameling Verpleegsters van het Almelose Prinses Irene-zieken- huis zijn begonnen met inzamelen van bh's t.b.v. de verpleegsters in en vrouwelijke bewoners van Biafra. Bij een winkelier hebben ze al 200 exemplaren kunnen krijgen. Mishandeling Tijdens de zitting van de Haarlemse politierechter te gen een 37-jarige Poolse fabrieks arbeider gaf de verdachte de tolk zon harde stomp dat deze door de rechtzaal wankelde. De zitting werd voor onbepaalde tijd uitgesteld. 'RECHT (GPD) Met de stu- itenverkiezingen van 11, 12 en 13 wordt een punt gezet ach- het tijdperk, waarin de studen- lartüen gezellig parlementje >lden in grondraden en Neder- Studenten Raad. Doordat het lerlands Studenten Akkoord !A) Zich in de meeste plaatsen deelneming aan de verkiezingen onthouden en in geen enkel geval [evaardigden naar de Raad van jftig zal sturen, heeft de Studenten Beweging alleen maar met zich- te maken. Stud'75 en het alge- in non-politiek studentenbelang zijn immers ook al ter zie- jjf^en tegenstand van enige beteke- -t4 van andere partijen hoeft de st ofB niet te verwachten. Het staat. reeds vast, dat de SVB prak- ncoJch overal de meerderheid zal ha- j>. De meeste grondraadsbesturen 9- ven in de loop van dit jaar al voor ;"3SVB gewonnen, uurl deze gang van zaken „ver- irt" de SVB eveneens het leeu- ideel van de zetels in de Neder - idse Studenten Raad. Voorzitter rd Bomhoff kondigde gisteren een vergadering met de voorzit- van de twaalf grondraden aan, tt het bestuur wel zal aftreden, dat er een hieuw bestuur ge ld zal worden van ..uiteraard al- SVB-ers". weken voor de verkiezingen p) de situatie als volgt. In Amster dam (zowel GU als VU». Nijmegen, Utrecht en Drienerlo heeft alleen de SVB een lijst ingediend. In de eerste drie plaatsen worden dan ook geen verkiezingen in de eigenlijke zin van het woord gehouden. Hoogstens zullen er in de plaat sen waar volgens de statuten niet aan verkiezingen ontkomen kan wor den. stembussen voor de show wor den neergezet.. De SVB-grondraden. die hier na de verkiezingen nood wendig ontstaan, zullen worden om gevormd tot werk- en actiegroepen, die de herstructurering van de grond raden moeten aanpakken. De plan nen van Drienerlo zijn nog niet ge heel duidelijk. In Eindhoven, Wageningen, Til burg, Rotterdam en Groningen zijn naast de SVB ook andere groepen van de partij, zodat daar de verkie zingen op minder schertsmatige wijze voortgang zullen hebben, hoewel namen als Partij voor Vrijheid en Blijheid (Leiden) en de Partij tot Verheffing van de Belangen des Volks (Rotterdam) wel duidelijk ma ken. dat ook hier de verkiezingen niet al te serieus genomen kunnen worden. Het NSA tenslotte, zal wel meedoen in Leiden. Delft en Tilburg, omdat in die plaatsen de SVB geen absolu te meerderheid heeft, zodat, naai de mening van het akkoord, de kans bestaat dat er nog iets bereikt kan worden. In Rotterdam wordt over het meedoen van het NSA nog ruzie gemaakt. Reconstructie Het is nu al duidelijk wat het wachtwoord voor de tijd onmiddel lijk na 13 februari zal worden, na melijk: herstructurering van de stu dentenvertegenwoordiging, ook van de NSR. Voor het laatste karwei is reeds een reorganisatie-commissie benoemd Veranderingen zullen moeten gaan. in de richting van de verplaatsing van de studentenvertegenwoordiging van grondraden en partijen naar de faculteiten. Daarover bestaat een grote eenstemmigheid. De studen ten zullen dan per studierichting hun vertegenwoordigers kunnen kiezen voor de besturen van de faculteit, de sub-faculteit en de kleinere afde lingen, op grond van persoonlijke ca paciteiten bijvoorbeeld- een meer di recte vorm van vertegenwoordiging dus dan nu. De huidige studentenver tegenwoordigers. die bij hun ..ach terban" een blauwtje liepen, ver wachten hiervan een opleving van I de belangstelling van de studenten 1 voor hun zaak. Deels zijn die tekortkomingen met geringe middelen, deels tegen hoge kosten en deels helemaal niet meer te verhelpen. Het betekent overigens niet, dat de nationale luchthaven, die een bedrag van f 400 miljoen heeft gekost, onveilig is voor het luchtverkeer. Integendeel. „Schiphol kan in menig opzicht aan tal van landen ten voorbeeld worden gesteld", is de rotsvaste vliegersovertuiging. TAXIËN Toch zijn er een paar dingen, die de vliegers graag anders zouden zien. In hoofdzaak betreffen deze klach ten het taxiën, het grondverkeer van de startende en van een vlucht te rugkerende vliegtuigen. irDe situatie rond de platforms en bij de pieren is absoluut crazy voor ons", zo vertelde één van de vliegers. „Om uit die wirwar van banen de weg te vinden naar de pier waar je op last van de verkeerstoren je ma chine moet neerzetten, heb je elf kaarten nodig. Een van die kaarten moet je tijdens het taxiën op je schoot houden en feitelijk zou je met een vinger moeten bijwijzen. Geen doen voor de DC-8-captain, die ook nog wel wat anders aan zijn hoofd heeft". Uit een reeks van gesprekken met KLM - gezagvoerders vallen de volgen de punten te destilleren: De bebakening van de taxiroutes is niet duidelijk. Op vele plaatsen staan richtingbordjes, maar die zijn niet altijd even logisch geplaatst. Op pun ten waar de vlieger door kruisende banen in verwarring wordt gebracht, ontbreken zij soms helemaal of ze staan zover weg, dat ze bij minder goed weer niet te zien zijn. Het midden van de rolbaan is aan gegeven door een gele streep. De vlieger moet trachten de neus van zijn machine daar boven te houden, hetgeen bij minder goed weer niet gemakkelijk is. Op London-Airport is het baanmidden aangegeven met lampjes, zogenaamde katte-ogen. die aanflitsen op het stuk dat de vlieger heeft te lijden en onmiddellijk na zijn passage weer uitgaan. ..Kostbaar, maar erg duidelijk", zeggen de piloten. Op Schiphol staan de blauwe lampen, die voor rolbanen voorgeschreven zijn, langs de kan ten. Vooral doordat er veel parallel- banen dicht naast elkaar liggen, wer ken deze dubbele rijen verwarrend. Zij zijn, evenals in Londen, in sec ties te ontsteken, maar door het drukke verkeer op Schiphol komt het daar meestal niet van en branden zij allemaal tegelijk. EEN RICHTING Diezelfde drukte op het feitelijk te benauwde areaal heeft de ver keersleiding genoodzaakt een strikt éénrichtingverkeer uit te stippelen. Het gevolg is. dat de vliegers vaak honderden meters om moeten rijden om in de juiste stand voor de hun aangewezen pier te komen. Een volgende klacht is, dat er in dit rolbanenstelsel te veel haakse bochten voorkomen. Zo'n hoek van negentig graden is met een volbela- den DC-8 niet gemakkelijk te maken. Straks zal het naar de mening van de vliegers met de Jumbojets, waar het landingsgestel ver achter de cockpit zit, nog moeilijker worden. Mist een captain de hoek waar hij moest afslaan, dan kan de situatie penibel worden. In theorie zou de verkeersleider, die speciaal met het toezicht op het taxiën belast is, hem onmiddellijk waarschuwen. Maar. opnieuw, bij piekdrukte is dat niet altijd mogelijk. Het is voor gekomen, dat een gezagvoerder de correctie zo laat doorkreeg, dat hij de bocht niet meer kon maken en wel rechtdoor moést. Venijnig heeft hjj de man op de verkeerstoren uit de cookpit van zijn DC-8 toegeroe pen: ..Het is geen fiets!" KNELPUNTEN De twee grootste knelpunten lig gen naar de mening van de vliegers echter bij de startbanen 01-19 links en 09-27. In de eerste plaats moet deze laatste baan voor het verkeer van en naar de hangars op Schiphol- oost worden overgestoken. Het is dui delijk, dat dit niet mag. zolang er gestart of geland wordt. Gevolg lang wachten bij de oversteek. Produktieverlies voor de lucht vaartmaatschappijen, die hun kost bare toestellen soms uren voor de start op het vertrekplatform moeten zetten, omdat er later geen gelegen heid meer voor zal zijn. Ergernis voor de vlieger, die terugkerend van een lange vlucht, alleen nog maar naar huis wil. In de tweede plaats sluiten de twee genoemde banen ergens aan de rand van het veld haaks op elkaar aan. Baan 19 (deze cijfers komen over een met de kompasroos) begint op ongeveer eenderde van de lengte-as van baan 09-27. Het is op dat punt. dat gezagvoerder De Laet zijn ver gissing maakte. Taxiënd in de rich ting van deze kruising gaf hij, we- tend dat hij nog eenmaal rechtsaf DEN HAAG (GPD) Het kruispunt in Schiphols startba nenstelsel waar KLM-gezagvoerder J. T. de Laet, eind vorig jaar een vergissing beging, die het vliegveld veertien lampen kostte en waar deze week opnieuw fouten werden gemaakt wordt drastisch verbeterd. Half februari zal er begonnen wor den met verlenging van baan 01-19 met ongeveer honderd me ter. Tevens wordt een andere aansluiting op de kop van deze „runway" aangelegd. Een van de ergste zorgenkinderenop de nu ruim ander half jaar oude luchthaven zal daarmee uit de weg geruimd zijn. De collega-vliegers zijn ervan overtuigd dat er aan het nieuwe Schiphol uit vliegersoogpunt bekeken tekortkomingen kleven. meest, reeds op de taxibaan vol gas. Gelukkig, naar achteraf bleek. Op de kruising boog hij namelijk niet ver genoeg naar rechts. In plaats van de volle lengte van baan 19 te benutten, maakte hij zijn aanloop over het laatste slechts elfhonderd meter lange stuk van baan 01-19. Het is aan zijn groot vliegervakmanschap en aan de vroege inzet van de start te danken, dat hij de zware machine in dat korte stuk los kon krijgen, zij het dan dat voorbij het einde van de baan enkele lampen sneuvelden. De haveninspeotie van de N.V. Luchthaven Schiphol kan veel van de klachten van de KLM-vliegers met overtuiging weerleggen. Echter niet alle. NIET EENVOUDIG „Inderdaad", zo zegt men, „vor men de vele rol- en startbanen geen eenvoudig patroon. Als wij van de tekentafel af een nieuw vliegveld hadden kunnen ontwerpen, zouden we het heel anders hebben gedaan Maar een flink deel van het huidige Schiphol lag er nu eenmaal. Daar hadden de ontwerpers van uit te gaan. Tekort aan beschikbare ruimte, aan financiën en zelfs aan tijd speelden voorts een rol. Bovendien is het veld voor een toekomst van minstens vijftien jaar ontworpen. Het eenrichtingverkeer op de paral- lelbanen mag de vliegers nu onlo gisch of niet nodig voorkomen, maar over enkele jaren is het absoluut noodzakelijk". Dat er veel bochten moeten worden gemaakt, wordt erkend, maar de ha- I veninspectie wijst beslist de klacht af, dat de bochten te rechthoekig I zouden zijn. „Zij zijn volgens ICAO- standaard aangelegd en als een DC- 8-captain er moeite mee heeft, ligt dat aan hem. Het taxiën met zo'n grote machine is nimmer gemakke lijk, maar dat behoort nu eenmaal bij het vak". Dat soms het toezicht van de ver keersleiding op het taxiën niet opti- j maal is. wordt evenzeer erkend, maar d« haveninspectie heeft er begrip j voor. Bij grote drukte hebben de verkeersleiders een inspannende job. Zij zou wensen, dat de vliegers dit zelfde begrip opbrachten. Hetzelfde geldt voor de oversteek van baan 01-19, die is nu eenmaal, gegeven het beperkte grondgebied, onvermijdelijk en alle gebruikers van 1 Schiphol zullen er mee moeten le ren leven. Aan de hoogst ongelukki ge situatie bij het snijpunt van twee startbanen wordt, zoals gezegd, bin- nenkort een eind gemaakt. Weliswaar zullen de twee banen elkaar dan kort na het begin volle dig kruisen, maar omdat zij, gelet op de windrichting, toch nimmer tege- j lijk zullen worden gebruikt, is dat niet erg. En voor het overige: „Laten we niet vergeten, dat het heel moeilijk is het iedereen naar de zin te maken. Tijdens de ontwerpfase en de bouw I van Schiphol is er veel overleg ge- weest. ook met vliegers. Maar als je honderd vliegers vraagt hoe ze het j hebben willen, krijg je vijftig ver schillende antwoorden. Dus moeten wij de keuze wel ma ken. Het feit, dat er zowel bij de haveninspectie, als bij de verkeers leiding van de Rijks Luchtvaart Dienst gebrevetteerde vliegers wer ken, is een waarborg, dat wij het ook voor de vliegers zo goed moge lijk doen". Gisteren werd bekend, dat bij slechte weersomstandigheden, als de de verkeersleiding van Sohiphol het vliegveld niet geheel kan overzien, een vooruitgeschoven post in de rich ting van de startbaan zal worden geplaatst om zonodig de verkeerslei ding van de gang van zaken op de hoogte te houden. Ook heeft Schiphol aanschrijvin gen gericht tot de luchtvaartmaat schappijen om zich te voorzien van de nodige kaarten van de start- en landingsbanen en te letten op de kompasrichting. Hiermee wil men trachten een herhaling te voorko men van de gevaarlijke situaties die zich hebben voorgedaan. Zeepost Met de volgende sche pen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Australië „Waalekerk" (3 2)Bra zilië ..Eemland" (5/2); Canada „Lun- defjell (5/2); Chili „Cd de Tun- ja" (4/ 2)Indonesië ..Essen" (3 2) Tanzanië ..Vogtland" (4/2); Ned. Antillen „Neptunus" (4/2); Nieuw- Zeeland „Weserstein" (3/2); Surina me „Oranje Nassau" (5/2); Ver enigde Staten van Amerika ..Alster Express" (3/2); Z.- Afrika (Rep.), m.i.v. Z.W.- Afrika ..Serooskerk" (5 2»; ..Palabora" (7 2). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpaketten ge- I ven de postkantoren. DEN HAAG (GPD) „Ik vind het een bijzonder laffe daad. Op laaghartige wijze werd het gezag omlaag gehaald". Aan het woord is de Surinaamse gevolmachtigd minister in Ne derland, mr. W. Lim-a-Po (40>. Toch schijnt hij nauwelijks on der de indruk van de ontluis terende regen van rotte toma ten. eieren en stenen die hem overviel toen hij het afgelopen weekeinde in de International Student Club in Nijmegen een lezing hield voor Surinaamse studenten. „Het eerste wat ik dacht was: kan de rust nog hersteld wor den? Toen de zaak een hyste risch karakter vertoonde leek het rnjj verstandiger te vertrek ken. Wat moet je anders doen als een groep van dertig je ach tervolgt? Ik heb overigens bij de poli tie aangifte gedaan van ver nieling van mijn auto. De ban den waren doorgesneden en er werden stenen door de ruiten gegooid". Waarom mislukte de missie van de gevolmachtigd minister in de Karelstad? Op een uitnodiging van de Surinaamse studenten heb "ik gezegd dat ik wel zou komen maai- niet over interne Suri naamse politiek zou praten. Ik had nauwelijks vijf minuten gespreken of plotseling stonden enkele jongelui op en vroegen om verantwoording over de ac ties van de Surinaamse politie waarbij vorige week middelbare Opdracht verstrekt DEN HAAG (ANP) De mi nister van Onderwijs en Weten schappen ad interim, mej. dr. M A. M. Klompé, heeft in een brief de Rijkscommissie voor vader landse geschiedenis verzocht de publiqatie van de officiële be scheiden uit regeringsarchieven betreffende de Nederlands-Indo nesische betrekkingen in de jaren 1945—1950 op zich te nemen. In bedoelde brief heeft de minister geschreven dat naar het oordeel van de regering publikatie onder auspi- I ciën van de Rijkscommissie de voor keur verdieht boven een publikatie. te verzorgen door een van de depar- i tementen. Bij de uitvoering van deze j taak i6 de rijkscommissie vrij in haar keuze van de bewerker Het is de minister bekend, aldus de brief, dat daanoor wordt gedacht aan prof. dr. S. L. van der Wal, hoogleraar in de geschiedenis der betrekkingen van Nederland (en an dere Europese landen» met de over zeese wereld aan de universiteit van Utrecht. De bewerker en toezicht houder (s) zullen naar eigen inzicht kunnen handelen en toegang hebben tot alle betreffende overheidsarchie ven. Volgens de minister zal op deze wyze de eigen verantwoordelijkheid van de Rijkscommissie ten aanzien van het wetenschappelijke karakter van de publikatie voldoende ge- i waarborgd zijn. De politieke verant woordelijkheid berust echter bij de regering die dus ook de uiteiniplijkp toestemming tot publikatie moet verlenen. scholieren uiteen werden ge dreven. „Ik heb toen alleen gezegd: ik ben hier niet gekomen om verantwoording af te leggen. Megafoons werden te voorschijn gehaald en enkele studenten begonnen te joelen en te schreeuwen. Drie kwartier heb ik gewacht, in de veronderstel ling dat de zaal rustig zou wor den. De wanorde groeide tot een chaos en toonde symptomen van hysterie. Ik ben 'm toen ge smeerd". Volgens mr. Lim-a-Po zijn de aanstichters van de rel dertig extreem-links georiënteerde Su rinaamse studenten die ln Lei den studeren. „Ze waren met twee bussen naar Nijmegen ge komen en hadden duidelijk pro vocerende oogmerken. Tegen demonstreren heb ik geen enkel bezwaar. Als de men sen grieven hebben kunnen ze naar mij toe komen en luister ik aandachtig. Tot nu toe is echter niemand van de groep uit Leiden, die zich tenachter- gesteld voelt met zijn grieven bij mij geweest". Eén ding hebben de gebeur tenissen van zaterdag de gevol machtigd minister voor Suri name wel geleerd: „Voor stu- dentengroepen treed ik niet meer op Als studenten infor matie willen hebben kunnen ze naar Den Haag komen. Wat mij in Nijmegen is overkomen, wil ik geen tweede maal door staan". VENLO (GPD) Een 15-jarige scholier uit Venray heeft bekend de 26-jariige verpleegster Hermine van der Vorst te hebben vermoord. Een mislukte poging tot aanranding ging aan de moord vooraf. Gistermiddag op het groepsbureau van de Rijkspolitie in Herkenbosch sloeg de tot dan toe hardnekkig ont kennende jongen door Hjj bleek een zenuwinstofrting nabij. Na zijn be kentenis is de scholier overge bracht naar een gesticht voor gees telijk- en lichamelijk gehandicapten. De jongens stond als zeer agressief bekend. De scholier heeft zich niet kun nen beheersen, toen hij in de late namiddag van dinsdag 14 januari in de dichte bossen tussen Venray en Merselo, langs Hermine van der Vorst liep. De verpleegster wist zich aan zijn brute greep en de daarop volgende worsteling te ontrukken. De jongen haalde haar echter weer in en wurgde haar tenslotte. Koelbloedig wiste hjj in de daarop volgende dagen de sporen van de misdaad uit. Figuren m de schoen- zoelen schuurde hij weg. op andere schoenen ging hij naar school. Zijn bril. die bij de worsteling was ge sneuveld, liet hy daags na de moord herstellen. Onbewogen bleef hij thuis en in de klas zodra over de moord werd gesproken. Het stelde de scho lier gerust dat de politie blijkens de kranten, zocht naar een man met gekrabd gezicht. Zijn gelaat was na melijk na het bloedbad ongeschonden gebleven. Het riempje van zijn verrekijker tas. een sjaal, een mes en de afdruk van een hak die op de plek van het misdrijf werden gevonden, werden de scholier echter noodlottig.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9