Indonesisch plan voor West-Irian Koninklijke familie bij waterval Blauwe Nijl Frankrijk en Rusland omsingelen Israel Definitieve regeling van een penibele kwestie Eenplatenbonisaliijd raak! LEIDSE AGENDA J erkeersfout komt toerist in Span je nu duur te staan Bronchiletten Een platenbon is altijd raak! Spaanse politie treedt streng op tegen studenten \lbert - bibliotheek (met Nassau-kapel) voltooid HAAGSE [p AGENDA Wj Een platenbon is altijd raak! LEIDSCH DAGBLAD DONDÉRDAG 30 JANUARI 1969 'iiWIIIIIIIIIinilllllllllllllllilllUlllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllliilliiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijhiiri^ tülHIINIINIiflllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllilliUIIIIIIIIJIIiillilllll!llllllillllllllllllillllllllillllllliiiiMi;,n.M.<..ii)ili„ll DJAKARTA (GPD) Indonesië heeft een „strijdplan" op gesteld, waarmee het wil trachten de kwestie-West-Irian defi nitief te regelen. Dit jaar moeten de Papoea's, volgens de Neder lands-Indonesische overeenkomst van 1962 over Nieuw-Guinea hun „vrije keuze" kunnen maken of zij al dan niet bij Indonesië willen blijven. Een grote mate van zelfbestuur voor de Papoea's en met steun van de Verenigde Naties en Nederland een snelle ontwikkeling van land en bevolking zijn twee hoofdpun ten van het plan. De Indonesische regering wil in vertrouwelijke gesprekken met de Nederlandse regering en de politieke partijen, alsmede met het secreta riaat-generaal van de V.N., nagaan of Irian Barat als gebiedsdeel van de republiek Indonesië voldoende finan ciële en economische hulp uit Ne derland en van de Verenigde Naties zal krijgen. Wanneer Indonesië deze zekerheid heeft zal de mogelijkheid worden onderzocht of op deze basis met Papoea-leiders verder overleg kan worden gepleegd om de volks raadpleging in West-Irian tot een formele kwestie te maken, waarvan de uitslag al bij voorbaat vast zou staan. Bij dit overleg zouden ook de in Nederland wonende Papoea's, die behoren tot de zich tegen defin'tieve aansluiting bij Indonesië verzettende srroep van Kasiepo worden betrok ken. De regering in Djakarta gaat daarbij uit van de gedachte, dat het ook bij de weerstrevende Papoea's in de eerste plaats moet gaan om de zekerheid van een snelle ontwikke ling van bevolking en economie van West-Irian. Optimisme In Djakarta is men optimistisch over de kans van slagen van het plan. Zowel in Nederland als in de meeste Westelijke landen groeit het besef, dat er in wezen voor de Pa poea's geen andere keuze bestaat dan te stemmen voor een blijvende band met Indonesië. De gedachte van een Melanesische federatie, die de uitgeweken Papoea-leiders als een alternatief beschouwen, vindt noch in Den Haag noch in Londen, Parijs en Washington weerklank. De gebieden, die men in de „Mela nesische federatie" wil onderbrengen hebben bovendien volkomen verschil lende achtergronden. Een gesprek daarover is nog nauwelijks gevoerd. Een keuze van de Papoea's. d!e tot resultaat het verbreken van de band met Indonesië zou hebben, zou zo meent de regering in Djakarta -- daarom niet direct tot zulk een Melanesische federatie leiden maar noodzakeliikerwiizp slechts tot een onafhankelijk West-Papoea. Zulk een onafhankelijk en alleen staand West-Papoea zou politiek en economisch gezien de omstandig heden weinig levensvatbaar zijn. Ook de Papoea-leiders beschouwen trouwens een onafhankelijk West- ADVERTENTIE Hij was geweldig blij naet m'n cadeau Papoea niet als het alternatief voor een blijvende band met Indonesië. Maar Djakarta beseft, dat het win nen van de Papoea's voor een blij vende band met Indonesië conces sies noodzakelijk maakt. Niet alleen zal men de autochtone bevolking van Wesft-Irian een grote mate van werkelijk zelfbestuur moeten geven, maar bovendien is het oor de Pa poea's een weinig aantrekkelijk voor uitzicht om eenmaal voor Indonesië gekozen hebbende tot de ontdek king te komen, dat Indonesië de grootste moeite heeft om zelfs met buitenlandse hulp het economische hoofd boven water te houden en dus geen kans zal zien om West- Irian de nodige financ:ële. economi sche en technische hulp te verle nen. Het is daarom de bedoeling van de Indonesische regering om bij vol- Reeds 26 doden bij betogingen in Pakistan RAWALPINDI (Reuter» In La hore (Pakistan) zijn gisteren drie mensen dodelijk getroffen door ko gels van de politie, die vuurde op een menigte po.itieke betogers. De menigte was bezig een station te ver nielen op ruim 220 kilometer ten zuiden van Rawalpindi. In Pakistan zijn sinds vrijdag minstens 26 mensen om het leven gekomen en rond 1.000 gearresteerd by vechtpartijen die uitbraken als gevolg van het verzet tegen het autoritaire bewind van president Ajoeb Chan. In vier steden Ka- ratsji, Pesjawar. Lahore en Dacca— heeft men de hulp van het leger in geroepen om het verzet te breken. In Karatsji venvacht mem dat de pre sident met zijn tegenstanders zal on derhandelen over de eis tot vergaan- die politieke hervorming. Eenheden van het Indiase leger zijn de burgerlijke autoriteiten van de Indiasp staat Andh.ra-Telan.gana te hulp gekomen om het verzet te breken van de studenten die eisen dat het onderontwikkelde gebied van Telangana een afzonderlijke staat wordt. doende steun van Nederland en het secretariaat-generaal van de Ver enigde Naties voor dit plan. aan West-Irian de status van .Daerah Istimewa" bijzonder gebied binnen de Indonesische republiek aan te bieden, een status die ook de residentie Djokjakarta op midden- Java bezit Het bestuur van de .Da er ah Istimewa Irian Barat" zal don geheel uit leden van de autoch tone bevolking van het gebied be staan. dat volledig vrij zal zijn bij de uitvoering van de ontwikkelings plannen. Het zal zich wel moeten richten naar de adviezen en aan wijzingen van de Wereldbank en de I organen van de Verenigde Naties. die er op zullen toezien dat de voor West-Irian ontvangen buitenlandse hulp volled'g en effectief voor de ontwikkeling van dit gebied wordt besteed. Eerste fase I De eerste fase van dit plan is in- gtzet met de u tzending van de vroegere Indonesische ambassadeur in Den Haag. mr. Soedjarwo Tjon- aronegoro naar Den Haag en New York om op diplomatiek niveau de mogelijkheden van het plan te on- dcrzoeken. De regering-Soeharto wil met het nieuwe Indonesische plan BARCELONA (GPD) —Vanaf 8 februari zullen buitenlandse toeris ten op de Spaanse wegen goed op hun tellen moeten passen. Het Spaan se ministerie van Binnenlandse Za ken heeft gisteren namelijk enkele wijzigingen aangekondigd in de ver- keerswetgeving die voor de toeris ten niet gunstig uitvallen. Het probleem zit in de boetes van de stedelijke politie. Volgens een voorzichtige schatting werd meer dan de helft daarvan niet betaald, hetgeen de overheid jaarlijks op een groot verlies kwam te staan. Bü de wijziging van de verkeers- wetgeving meent het ministerie, dat hier nu grondig een einde aan wordt gemaakt. Wie niet betaalt, verliest zijn rijbewijs voor drie maanden en krijgt bovendien te maken met de justitie. Aan de andere kant maakt de regering het boetebetalen iets meer aantrekkelijk 'voor zover zulks mogelijk is) door een „korting" van 20 tot 60 procent in rekening te brengen wanneer de boete ter plaat se of binnen tien dagen betaald wordt Wat de toeristen aangaat heeft de overheid zulke slechte ervaringen met vergeefse pogingen om van reeds vertrokken toeristen een boete be taald. te krijgen, dat men tot drasti sche maatregelen is overgegaan. Een ieder, die niet in Spanje woon achtig Is en die er wel een verkeers overtreding begaan heeft, zal nu ter plaatse en in geldige munt (dus geen cheques of buitenlands geld) het schuldige aan de schatkist moe ten afdragen. Daarbij krijgt de toe- rist dan ook een korting van 20 pro- cent. Mocht hy echter niet voldoen 1 aan deze els, dan zal hy zyn reis te voet moeten vervolgen, want dan j mag de agent zijn voertuig als on- i derpand in beslag nemen. Precies zeven jaar geleden inspecteerde de toenmalige gene raal-majoor Soeharto, opperbevel hebber van het „commando voor bevrijding van West-Irian", de strijdkrachten voor de invasie in 't toenmalige Nederlands Nieuw- Guinea. Generaal Soeharto. nu president van Indonesië, rechts onder. aan de bevolking van West-Irian de keuze geven tussen een gegarandeer de economische ontwikkeling bin nen de Indonesische republiek en een wankel en onzeker bestaan in een onafhankelijk West-Papoea, dat gezien de strategische siuatie noch door het Westen noch door het com munistische blok wordt gewenst. Ge hoopt wordt, dat Papoealeiders als Kasiepo van het aanbod gebruik zul len maken. Anderzijds wil Djakarta voorko men. dat de regering Soeharto door een volksraadpleging in een onmoge lijke situatie zou worden geplaatst. De vraag wat er zou gebeuren wan neer de Papoea's voor een verbreking van de band met Indonesië zouden kiezen moge door velen binnen en buiten de Indonesische republiek als een academische kwestie worden be schouwd „Indonesië weet best hoe het de volksstemming in een voor Indonesië gunstig resultaat moet dwingen" het feit dat de „Act of Free Choice" onder het toe ziend oog van de Verenigde Naties moet plaatsvinden zou daarna we! eens tot pijnlijke discussies in de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties kunnen leiden. En dat achten regeringskringen in Djakarta het laatste wat Indonesië, dat nog zoveel hulp u t. het buitenland no dig heeft, zich zou kunnen veroor loven. (ADVERTENTIE) Hoestdrank in tabletvorm. f 1.- ADDIS ABEBA <AP> Gisteren hebben Keizer Haile Selassie en zijn j koninklijke gasten uit Nederland de watervallen bezocht, die de oor- sprong vormen van de Blauwe Nyi Het hoogste punt op de rotsen werd bereikt na een klimparty van 20 mi nuten. Een Ethiopische generaal, die bang was dat Koningin Juliana zou uitglijden, bood aan haar naar bo ven te helpen, maar dit aanbod werd vriendelijk, maar beslist geweigerd. „Zoals u wenst, majesteit", zei de generaal en ging een stap opzy. Bovengekomen voegde de Keizer zich by Koningin Juliana, en terwijl de twee praatten en het prachtige landschap bewonderden, waren Prins Bernhard en Prinses Beatrix druk in de weer met de filmcamera. Voordat het gezelschap naar de watervallen was gegaan, had men een bezoek gebracht aan Axoem. een stad die al 100 jaar voor het begin onzer jaartelling bestond en die ligt in het gebied dat volgens de legende toebehoorde aan de Koningin van Sheba. Toen het koninklijke gezelschap in Axoem arriveerde, werd het be groet door priesters in met goud draad bestikte gewaden, die op al lerlei soorten muziekinstrumenten het bezoek van de koninklijke I familie aan een gezondheidspro- ject in Jimma, waar iveeskinderen zijn ondergebracht, kon Prins Claus het goed vinden met een aantal van de Ethiopische kinde- I ren. speelden. Na een bezoek aan de plaatselijke kerk bewonderde het ge zelschap een demonstratie zwaard- j dansen. Vandaag vloog het gezelschap naar Asmara, dat ongeveer 1075 km ten noorden van Addis Abeba ligt. en men zal daar tot zaterdagmorgen of zaterdagmiddag blijven. ADVERTENTIE! „Ik weet niet waar ze van houdt" Duizend arrestaties MADRID (AFP) In Spanje, waar vorige week de noodtoestand werd afgekondigd, heeft de politie woensdag haar „zuiveringsacties" voortgezet. Volgens officiële kringen zijn tot dusver in totaal 200 tot 300 studenten opgepakt, maar volgens de oppositie loopt het aantal arrestan ten In de duizenden. Aan de universiteiten van Saragos- sa en Pamplona hebben studenten de afgelopen dagen pogingen onderno men om protestdemonstraties op touw te zetten. Twintig studenten werden daar aangehouden. In Pam plona verhinderde de politie een „vrije vergadering", waarby negen personen werden aangehouden. Eén I van hen werd onmiddellijk naar de I Canarische Eilanden gedeporteerd. I De Spaanse politie schy'nt ook met een „culturele schoonmaak" te zijn begonnen. In verscheidene bibliothe ken zyn boeken in beslag geno men als „Het dagboek van Che Gue vara" en „De gedachten van Mao Tse-toeng", benevens werken van Bakoenin en Marcuse. Intussen is uit goede bron vernomen dat de on dergrondse arbeiderscomités donder dag een reeks bliksemacties zullen ondernemen om tegen de afkondiging van de noodtoestand te protesteren. BRUSSEL (GPD) Zeventien februari a.s„ 35 jaar na de dood van Koning Albert van België en vijf tien jaar na het leggen van de eer ste steen, zal de naar de vorst ge noemde bibliotheek plechtig worden geopend. De kosten van het com plex, dat zich uitstrekt langs de Kunstberg, hebben iets meer dan 58 miljoen gulden bedragen en daarbij is dan nog eens 3.5 miljoen voor de inrichting gekomen. Het. is een werk van lange adem geweest. Het oorspronkelijke ont werp was van de architecten Gho- bert en Houyoux. In de loop der Jaren ziiin er nog al wat verande- rineen in het oorspronkelijke plan aangebracht. Eén daarvan is zeer kostbaar geweest. Het ging er n.l. om de laat-gotische kapel van het hof van Nassau, die zich op de plaats van de te bouwen bibliotheek be vindt. te handhaven. Oorspronke lijk hebben de architecten er over gedacht de kapel Steen voor steen af te breken en hem dan ergens in het complex weer op te nemen. Op aandringen van de Nederlandse re gering besloot Brussel de kapel ter plaatse te handhaven, naar verluidt op nadrukkelijk verlangen van Ko- i n'ngin Juliana, die indertijd moet zijn geïnspireerd door wylen Konin- I gin Wilhelmina. De overleden vor- sfin moet zeer gesteld zijn geweest op het blijven voortbestaan van deze laatste herinnering aan het Brussel se hof van de vorsten van Nassau, waar ook Willem de Zwijger heeft gewoond. De Albert-bibliotheek heeft als taak alle in België vervaardigde boe ken te verwerven, te catalogiseren en te bewaren. Als centrale wetenschap pelijke bibliotheek traoht ze de be langrijkste buitenlandse wetenschap pelijke werken te verwerven. De ver zameling groeit dan ook met circa 40.000 werken per Jaar. waarvan I 13.000 Belgische. De bibliotheek zal I voorts worden uitgerust met een I sneciale computer voor het verwer- I ken van wetenschappelijke informa- j t-e. i De verzameling omvat, behalve boe- I ken. ook oude handschriften en drukwerken, een grote verzameling kaarten, plattegronden, prenten, te keningen. munten, penningen en ge graveerde platen, voornamelijk uit de Belgische gewesten. DONDERDAG Micro-theater (Vestestr. 40) Impe. rium met „Vuile handen" 8 uur nam. Chr Lyceum (Kagerstr.) In terse ho la! re Contactcommissie. Schrijver6con- cours 7.30 uur nam. Oegstgeest Rijnzichtweg 27) Voll» evangelie-gemeente Spr. dhr. Slelstra uur nam. Au berge Fr&nc&lse (Kloketeeg 19) Cabaret Peter de Jong mm v Donald ten Hooven 9 uur nam. Tit us Brandsmalaan 76 „De Duik boot" Clubhuiswerk handenarbeid 8-10 uur nam. Oude Ve6t 13 Evangelisatie christen- gemeenschap „Ecclesia" 8 uur nam. Oranje Nassau-school (Asserstr. 1) Atscheid receptie mej. H. P. L. van Doorn 9-10 uur nam. Levendaal 101 „Leython" Tienerso. cieteit en ouderensocieteit 7.30 uur na middag. ZATERDAG Levendaal 101 „Leython" Mlddenso- cietelt Wajangpoppenspel 7.30 uur nam Oegstgeest (Het Witte Huls) Schaak- sociëteit „Palamedes" 25.30 u. nam, Romanuszaal HartebrugkerkJon gerenmis Celebrant pater Vreeburg, th ma: „Vrijheid", 7.15 uur nam. Levendaal 101 „Leython" Ouderen- sociëteit 7.30 uur nam. Rijnlandslyceum (Apollolaan 1) Ge meente voor oorspronkelijk christen- dom afd. Oegstgeest. Spr. evang. N. v. d. Brugge 7.30 uur nam. Steenschuur 6 Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 11.30 uur voorm. Oude Rijn Pinkstergemeente. Spr. dhr. Eikerbout 2 uur nam. MAANDAG Stadhuis Gemeenteraad 7.30 u. na middag. DINSDAG Diamantplein 27: Bah al-geep reks- avond 8 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zitting Bouwfonds Ned Gemeenten 7- 8 uur nam. BIOSCOPEN Camera: „Een man voor leder uur", 14 Jr Dag. (beh. womid.) 2.30. 7 en 9.15. Zondag 4.45. 7 en 9.15 Nacht voorstelling vr. en zat.: ..Orfeu negro", 18 Jr 23.30. Zo. en wo „Vier rakkers ca een oude jeep". 14.30 a.l. Eldo: „Men noemt mij Ho!" 18 Jr Dag. 2.30, 7 en 9.15. Zond. ook 4.45. Luxor: „Buigen of barsten", 14 Jr, Dag. 2 30. 7.00, 9.15. Zond. ook 4 45. sta: den ma het vrij de uit V iet Vol me Ha; de kui die var er de ger te ger ma Rex: „Punes(te) meisjes", 14 Jr. Dag. 2.30. 7 en 9.15. Zond. ook 4.30. Nacht voorstelling vr. en zat. „In de macht van de vampier". 18 Jr. 23.30. Trianon: „Dokter Zjlvago", 14 1a< Dag. 2 en 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Galerie Duyvenhuys (Rapenburg) Lars Pohlln, tekeningen (tot 15 fe bruari Academiegebouw: Guillaume Lo-A- njoe, schilderijen (tot 21 februari). De Lakenhal Tentoonstelling Paul 'itroen als verzamelaar 10 uur voorm - j 4 uur nam (t.em. 2 febr. (Zondag i gesloten). Ut Lakenhal: Dag 105 uur. aond i 6 uur Rijksmuseum van Oudheden i Ra penburg 28)Werfcd 10 uur voorm n uur nam.: zond 1-5 uur nam RUKsmwseun. voor Volkenkunde: (Steenstraat 1) dag 10—0 az son- dags 1—6 uur aam RUksmuseum voor de geechledenli Qer natuurwetenschappen- Dag 10-4 uur zond 1-4 uur (ADVERTENTIE) Ze is morgen jarig en woont ver weg. Een platenbon-per-brief is altijd raak! DONDERDAG Kon. Schouwburg. 20 15 uur: Haagse Comedle: „Het wijde land" van Ar thur Schnitzler. Congresgebouw. 20.14 uur; Ned Stu denten Orkest met werk van Haydn en Mendelssohn Circustheater. 20.00 uur: Ned. Opera Studio: ..Cosl fan tutte" van W. A. Mo zart. L tra enii kor mei dar raa ove E kie: leid resl een deli ook Ned.-Legermuseum: Geopend tot en met vrijdag 0 uur voorm 6 u nam.: zon.- eD feestdagen 1-6 uur nam Kunstzaal Heuff (Wassenaar): Expo sitie Joop van Dam (aquarellen en houtplastieken) en Kees Hoogendam (keramiek en etsen) 's maandags t/m 's-zaterdags 10-5 uur (dinsdag ook van 8-10 uur) Tot en met 5 februari Galerie Walenkamp Expositie slera den en draagbare objecten van Emmv van Leersum. Nicolaas van Beek en Gijs Bakker (dinsdag t.em. vrijdag 1-6 - - - m. T.e. Avond- en nachtdienst der apotheken. Geopend voor spoedeisende gevallen Centraal Apotheek. Breestraat 74, tel. 20552. Apc^heek R. van Breest Smallenbur* te Leiderdorp ls de gehele week ge opend. A aar I. J. Kif Tal by heg pas spr; la ia de ten moi te i wet fins ver: pen par in op hee jaa gea al i mie 8tO! WEERRAPPORTEN Van hedenmorgen 7 uur. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Twente Viissingen zwaar bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. half bew. geh. bew. geh. bew. zwaar bew. Luchth. R'dam licht bew. Zuid-Limburg geh. bew. zwaar bew. PARIJS (DPA) Het links-onaf hankelijke Parijse blad „Combat" beschrijft in het nummer van dins j dag in een hoofdartikel een plan voor omsingeling van Israël, dat door Frankrijk en de Sowjet-Unie gezamenlijk ontworpen zou zyn en als eerste stadium zou streven naar neutralisering van Israël. Het blad schrijft: „De omsingeling zou als volgt moeten verlopen: Frankrijk zou de taak van bewa- 1 king van de noordelijke en ooste- 1 lijke grenzen langs de traditionele linie „van de Vruchtbare Halve maan" op zich nemen. Dat zou vanzelfsprekend niet rechtstreeks gebeuren, eerder in de vorm van materiële, technische en militaire hulp alsmede bijdrage aan dc ont wikkeling van landen en legers die de „Vruchtbare Halve Maan" steu nen. De Sowjet-Unie zou zich bezig hou den met de westelijke en zuidelijke flank van Israël langs een as, die van Egypte over de Rode Zee naar de Perzische Golf loopt. Daar mee zouden de Sowjet-Unie en Frankrijk traditionele doelen kun nen bereiken, wanneer men be denkt. dat de Sowjet-Unie om commerciële en strategische rede nen daar steeds van gedroomd heeft en dat nooit alleen met ei gen middelen zou kunnen bereiken, terwijl generaal De Gaulle al lang met de gedachte speelt, in de lan den van het Midden-Oosten even veel invloed uit te oefenen als hij I al over een deel van Afrika bezit. Deze Arabische droom gaat gepaard met realistische financiële over- I wegingen van het Franse staats hoofd. Hij hoopt uit deze onderne ming zoveel voordeel te trekken i dat hy er In zijn ogen door in staat wordt gesteld, de financiële moeilijkheden van Frankrijk op te i lossen". I Het artikel begint met te zeggen dat het „ongetwijfeld een onteken ning zal uitlokken". Maar het zegt dat het „ongetwijfeld een ontken nen beschikt en „op een gegeven ogenblik tegenover een dementi nieuwe feiten zal stellen". >lgens Combat had één van de hoogste medewerkers van de mins ter van Defensie, Pierre Messmer, de opdracht gekregen om de nood zakelijke contacten te leggen met de Arabische landen en met de Sowjet-Unie. Aberdeen Athene Barcelona Belgrado Berlijn Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Grenoble Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich zwaar bew. mist mist geh. bew. geh. bew. regen zwaar bew. regenbui half bew. geh. bew. regen zwaar bew. regen onbewolkt geh. bew. geh. bew. regen half bew. mist sneeuw licht bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. zwaar bew. geh. bew 7 uur. a a a S a a 3 la s a 7 4 0 8 4 0 8 4 0 7 2 3 7 3 0 6 5 0 1 8 3 1 6 5 0 8 5 3 6 4 o.« 7 1 0 5 0 15 9 0 8 2 12 7 3 4 7 3 4 12 4 4 7 2 4 9 2 7 -7 -8 5 8 0 2 4 3 4 15 11 2 6 -3 0 8 5 0.4 6 1 8 9 4 5 17 9 16 8 0 9 -0 3 17 6 0 2 -1 2 8 4 2 15 12 oa 2 1 2 -1 -2 0.6 7 2 4 ADVERTENTIE Hy heeft een grammofoon. Dus

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 2