Politie in Leiden lost grote autozwendel op i» Duurtetoeslagwint steeds meer terrein iplomaat Irak neemt ontslag Kruiden dokter verliest geding ONDERZOEK 1949 NOOIT VOLTOOID Iets kouder ROUTINE CONTROLE Hoge winst bokkepootjes JAMIN De Jong over Indië-affaire: (3uc/ *£Ïlte, teuwo Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 30 JANUARI 1969 No. 32701 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs: J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling:), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van één onzer redacteuren) LEIDEN De Leidse politie is op het spoor gekomen van en heeft opgelost een serie van rond veertig autodiefstallen, ge volgd door vervalsing van chassis- en motornummer en ken tekenbewijs. Ze heeft twee broers, de 30-jarige uit Leiden af komstige koopman D.V., die zonder vaste woon- of verblijfplaats was, en de 25-jarige koopman A.V. uit Katwijk, aangehouden en voorgeleid voor de officier van justitie in Den Haag. Beiden hebben bekend deze autozwendel te hebben opgezet, waardoor Belgische autobezitters en te goeder trouw zijnde autokopers in Nederland ernstig zijn gedupeerd. tijken van de broers, die geen hand langers hadden. In samenwerking met de Utrechtse recherche werden de kooplieden aangehouden op de Utrechtse automarkt. De oudste werd hierna verhoord in het Leidse poli tiebureau, de jongste in het politie bureau van Oegstgeesl. Bij zijn over brenging ging de Katwyker er van door, maar werd drie minuten later gegrepen. Na een verhoor van een j uur of zes gingen beiden door de knieën, waarna ze konden worden I voorgeleid. Ze zijn ingesloten in het huis van bewaring. Een beeld van één van de j aan. Accessoires, die de wagen Irie autoboxen, die de gebroeders herkenbaar konden maken, gooi- l. in Antwerpen hadden gehuurd. den ze eruit, wat blijkt uit de berg, lier pasten ze de gestolen auto's die in deze box is opgeslagen. BAGDAD/PARIJS (AP. AFP, .euter) Volgens Arabische diplo- laticke zegslieden in de Amerikaan- hoofdstad heeft de Iraakse am- fussadeur bij de Verenigde Naties achachie zijn ontslag aangeboden it protest over de arrestatie in Bag- ad van oud-premier Al Bazzaz. Al Bazzaz, een persoonlijke vriend an Pachachi, werd als getuige ge- loord in het proces tegen de veer- ien Irakezen (onder wie negen Jo den) die maandag in Bagdad in het ipenbaar zijn opgehangen. Hij werd n 1966 gedwongen om af te treden, 'achachie was minister van Buiten- andse Zaken in het kabinet -Al Baz- iz. Naar in Bagdad verluidt is het mo- elijk dat Al Bazzaz behoort tot de weede groep van verdachten tegen ie op het ogenblik achter gesloten euren in Bagdad een spionagepro- es wordt gevoerd. De belangrijkste getuige in dit pro- ?s, de tot de dood door de strop ver- ordeelde 67-jarige advocaat Bachari. leeft in december jl. ir. een radio- n tv-uitzending verklaard dat Al lazzaz en zijn minister van Defensie leneraal Al Okeili een komplot heb- gesmeed tegen het huidige raakse regime. Bazzaz en Okeili zou- ien samen met de Amerikaans* in- ichtingendienst, de CIA, een kom- ilot hebben gesmeed om de macht iver te nemen en vrede met Israël e sluiten. Naar gisteren in Bagdad w:rd he iend gemaakt is het proces dat nu tan de gang is gericht tegen spion- die met de CIA hebben samen- Se werkt. In New York wordt het mogelijk jeacht dat bij dit proces ook twee Amerikaanse burgers betrokken ra- ien. Een Amerikaanse emplivan ie Iraqi Petroleum Company en zijn touw zijn enkele weken geleden ge presteerd. Over het aangehouden echtpaar is weinig bekend. De man verblijft in de gevangenis, zijn vrouw heeft huisarrest. Voor zover dit valt na te gaan is er tot op dit moment nog geen aanklacht ingediend De Israëlische minister van defen sie Dajan heeft gisteren de gemoe deren in zijn land gesust dooi' te ver klaren dat Israël niets moet doen, dat het leven van de ongeveer 3.000 Joden in Irak in gevaar zou kunnen brengen. De Bilt verwacht van heden tot vrijdagavond: wisselend bewolkt met enkele regen- of hagelbuien. Matige lot krachtige, aan de kust af en toe harde tot stormachtige wind tussen zuidwest en west Iets lagere tempe raturen dan vandaag. (Opgemaakt te 12.40 uur) 31 JANUARI Zon op: 8.22 uur; onder: 17.26 uur. Maan op: 14.46 uur; onder: 7.57 u. Hoogwater te Katwijk te 2.08 en 14.24 uur. laagwater te 10.13 en 8.35 uur. Dit nummer bestaat uit 24 pagina's De kansen op een vier-mogendhe- denconferentie lijken te zijn geste gen. Naar in Parijs verluidt heeft de Sowjet-Unie nogmaals bevestigd achter een Frans plan voor een der gelijke conferentie te staan. Ook de Britse regering zou voorstander zijn. Het wachten is nu op president Nixon Volgens diplomaten in Washing ton bestudeert deze op het ogen blik de mogelijkheid van een Ameri ka ans-Rus&Lsch optreden zonder En geland en Frankrijk. Nixon zou met name de missie-Jarring weinig kans meer geven. President De Gaulle heeft gisteren opnieuw aangedron gen op een conferentie van de gro te vier" om een „bloedige chaos in het Midden-Oosten" te voorkomen. In zuid-Duitsland, op 40 km van de grens met Tsjecho- Slowakije, zijn gisteren grote Amerikaanse manoeuvres begon nen, waaraan 17.000 man deelne men. Twaaljduizend deelnemers aan deze oefening „Carbide Ice" zijn per vliegtuig uit de Ver. Sta ten aangevoerd. Er zijn speciale posten opgesteld om grensinci denten te voorkomen. De Tsje chische ambassadeur in Washing ton heeft gisteren bij het minis terie van Buitenlandse Zaken te gen deze oefening geprotesteerd wegens „toeneming van de inter nationale spanning". De diefstal met fraude was opge zet als een copie van bekende prak tijken in de handel van tweedehands auto's met dit verschil, dat het sy steem geperfectioneerd leek. De Leid se politie kwam de zaak op het spoor bjj een routinecontrole, die in het najaar bij een autosloperij werd ge houden. Het viel de politie op, dat deze sloper, die medewerking aan het onderzoek heeft verleend, veertig autowrakken ter vernietiging had gekocht van dezelfde verkopers. De gebroeders V. waren in juni begonnen met deze zwendel, waartoe ze in Antwerpen als „werkplaats" drie autoboxen hadden gehuurd, als mede een gemeubileerd appartement. Zij stalen in België auto's, die wei nig hadden gereden. Van tien wa gens is inmiddels in goede samen werking met Interpol en de gerech telijke politie van Antwerpen bewe zen, dat deze in Groot-Antwerpen waren ontvreemd. Als ze auto's hadden gestolen, gin gen de broers op pad om in Neder land tweedehandswagens wrakken vaak van hetzelfde merk en type als de gestolen auto's te kopen. De kentekenbewijzen hiervan werden gebruikt voor de gestolen wagens, de nummers werden hierin onzicht baar zonder deskundig onderzoek aangebracht. Vervolgens gingen de gekochte auto's naar de Leidse sloper om te worden vernietigd. Met de nieuwe wagens gingen de broers naar de Utrechtse automarkt, waar ze goede prijzen maakten. Ze vroegen en kregen deze prijzen, om dat ze erom bekend stonden uitste-1 kende wagens te leveren. Ze maakten dus hoge winst. De politie kan op dit moment niet zeggen hoeveel, maar weet, dat de kooplieden goed gekleed j gingen en er goed van leefden. Mo- menteel wordt uitgezocht hoeveel geld er over is. Tien wagens, die op deze manier in Nederland zijn verkocht, zijn in middels opgespoord, maar de ande ren rijden nog rond zonder dat de kopers weten in een gestolen wagen te rijden. Het onderzoek, dat onder leiding staat van de Leidse hoofdin specteur van de recherche D. J. Ver zijden. zal daarom nog maanden du ren. Het strekt zich over het gehele land uit. De politie heeft snel ingegrepen om een einde te maken aan de prak- De gestolen en na behandeling in Antwerpen op de Utrechtse auto markt verkochte wagens waren, zo het er nu uitziet, van populaire types in de middenklas. De broers hadden „bedrijfskosten", die van de winst moesten worden afgetrokken, omdat ze voor de tweedehandsauto's meer betaalden dan ze er later in de Leid se sloperij voor kregen. Er zaten verschillen in deze prijs van f 1000. De beide kooplieden waren eerder met de politie in aanraking geweest. Beiden hebben een strafblad. De oudste werd door de Haagse politie gezocht wegens oplichting en flesse- j trekkerij. e Een door Max Koot vervaardigde foto van Prinses Beatrix Q ter gelegenheid van haar eenendertigste verjaardag, die ze V morgen hoopt te vieren. Ook prijsstop voor autorijscholen AMSTERDAM (ANP) De „krui- j dendokter" W. .1. A. van de Moosdijk uit Casteren (NB) heeft het kort ge- j ding tegen Willem Duys over diens I t.v.-uitzending van „Voor de vuSst weg" van 13 december j.l. verloren. De heer Van d? Moosdijk had via dit kort ged'ing de heer Duys willen dwingen tot een rehabilitatie in een „Voor de vuist weg"-uitzending. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, die vanochtend uitspraak deed en weigerde de eis in te willigen, zei wel dat het optreden van de heer Duys in de bewuste uitzending ge tuigt van een ernstig gebrek aan zorgvuldigheid en fatsoen. En zelfs van een in het maatschappelijk ver keer gevaarlijke onverschilligheid ten aanzien van de persoon van een ander en diens belangen, in het on derhavige geval met name van de heer Van de Moosdijk, die rechtens aanspraak kan maken op bescher ming daarvan. In zyn vonnis overwoog de presi dent dat de heer Duys zijn uitzending begon met „het is belangrijk om dit aan de kaak te stellen" en daarmee treffend de sfeer van beschuldiging weergaf waarin hij de uitzending zou presenteren waarin het gedrag van de heer Van de Moosdijk als kruidenhandelaar "ou worden be- handeld. Met de heer Duys zegt de presi dent niet te kunnen inzien wat de heer Van de Moosdijk een voorzie ning in kort geding tegen de heer Duys zou baten, van wie een herha ling van een dergelijke misdraging jegens de heer Van de Moosdijk niet j is voor te bellen. I De heer Van de Moosdijk werd I veroordeeld tot betaling van de kos- ten van het geding; f 250. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (GPD) Het be gint steeds duidelijker te worden, dat ondanks het afwijzend advies van de AWV toch nog vele werk nemers in de industriële sector een duurtetoeslag zullen ontvan gen. Volgens een raming van de industriële vakbonden zijn dat er tot nu toe ongeveer 40.000. Het gesprek tussen de bonden en zeven Zaanse ondernemingen (o.a. Honig en Duyvis) resulteerde in een overeenkomst over een eenmalige uit kering van f 75.- aan iedere werkne mer tot 1 april. Bij deze zeven fabrie ken werken in totaal 4000 mensen. By vijftien andere bedrijven wer den overeenkomsten bereikt, waar bij' in de meeste gevallen de duurte toeslag werd bepaald op een bedrag van f25,- per maand. Tot deze be drijven (6100 man personeel) beho ren alle bedrijven uit de „kanaalzo ne" in Zeeuws-Vlaanderen en de NV Ketjen in Amsterdam. Ook bij de vervoersbonden zijn de eerste positieve reacties binnengeko men op hun verzoek aan de werkge vers om een duurtetoeslag toe te ken nen aan die werknemers in de sec tor vervoer die pas over enkele maanden een nieuwe c.a.o. krijgen. Zo wordt er bij het Spoorwegbouw bedrijf in Utrecht met 400 man per soneel, tot 1 april een extra-uitke ring van f 100.- gegeven, terwijl clas- sificeerbedrijven in Amsterdam en Rotterdam (in totaal 5000 werkne mers) vijf gulden per week uitke ren tot dat de nieuwe c.a.o. is afge sloten. De NV Tankerclaening in Rotter dam geeft een toeslag van vijf pro cent, terwijl in het wegvervoer een aantal transportbedrijven ertoe is overgegaan om f 25.- per maand aan het personeel te geven. Tenslotte is aan de werkgevers in de zeevaart twee procent gevraagd en in de bin nenvaart een vast bedrag. Gesprekken Aan het „prijzenfront" is het nog lang niet rustig. Het is vrijwel zeker dat evenals voor de horecasec- tor een prijsstop zal worden afge kondigd voor autorijscholen. Vertegenwoordigers van deze sec tor zijn op het ministerie van Eco nomische Zaken ontboden omdat een aantal ry'schoolhouders de prijzen te hoog heeft vastgesteld. Met repre sentanten van enkele andere sec- ADVERTENTIE) UNIEK VOOR LEIDEN Heden een SHOWROOM voor KLASSIEK MODERN BEHANG geopend. DE KLEURENHOEK G. H. BLIKMAN Schildersbedrijf Behang - Verf - Glashandcl. Q Bachstraat 546 - Leiden -V' Tel. 22986 Q toren, waaronder de kappers, worden nog besprekingen gevoerd. De werkgroep Protest, die enkele weken geleden in Maastricht werd gevormd om de uitwassen van de b.t.w. tegen te gaan heeft de han den vol. Er is een lawine van klachten binnengekomen alsmede een groot aantal adhesiebetuigingen. morgen 2SO gram van 119 voor IOS niet te geloven voor die prijst DEN HAAG (GPD) Het onder zoek naar eventuele wandaden van Nederlandse militairen in In donesië, dat in 1949 is begonnnen, is nooit afgemaakt. Dit heeft mi nister-president De Jong vandaag aan de Tweede Kamer meege deeld. Bovendien heeft de premier laten weten dat een grondig en veelomvattend onderzoek nooit is ingesteld. Anders dan wordt ver ondersteld staan de regering geen samenvattende rapporten ter be schikking. die een algemene in druk zouden kunnen geven. I'et kabinet betreurt dit in hoge mate. Onder de gegeven omstan digheden heeft de regering beslo ten dat allereerst met spoed het bestaande materiaal uit de depar tementale archieven zal worden gezocht en geordend. Zodra de re gering een beeld heeft van wat hierover aanwezig is, zal zij zich onnieuw met de Kamer in verbin ding stellen. Het verzoek van de Kamer herin nerde aan dp motie Goedhart waarin de regering werd gevraagd een onderzoek te laten instellen. Deze motie werd ingetrokken na dat minister Van Maarseveen had betoogd dat een onderzoek van deze algemene strekking onuit- I voerbaar was. j Toen berichten over incidentele mis- i dragingen bleven aanhouden, werd men het er over eens dat drie ju risten zouden worden uitgezonden voor een onderzoek. Voor zover nu valt na te gaan is in de jaren na de soevereiniteitsoverdracht het onderzoek niet voortgezet. Nationalisering havens In een witboek heeft de Britse regering voor gesteld alle havens, waarin per jaar meer dan vijf miljoen ton goederen wordt verwerkt, te nationaliseren. Daar de meeste havens reeds in han den van de overheid zyn, zullen de nodige schadevergoedingen. aan plaatselijke instanties en particulie- j re bedrijven in totaal hooguit 25 i miljoen pond bedragen. Uit het Leidsch Dagblad van 29 Januari 1869: Uit Amsterdam wordt ge meld aan de N. Rotterdam- scht Courant: Gisterenavond had in lokaal Odeoneen hoogst opmerkelijke verga dering plaats, waarin behan deld werd de kinderbewaar plaatsen, waarin te dezer stede niet minder dan 6000 kinderen in ongeveer 300 in richtingen wcrrden bewaard. In bewaarkelders onder den beganen grond worden tal van kinderen tusschen 1 en 4 jaren bewaard tegen 5, 10 a 15 cent per kind in de week. In den regel worden de kinderen bewaard van 8 uren 's morgens tot 9 a 10 uren 's avonds, soms zelfs van 6 uren 's morgens tot 12 uren 's nachts

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1