Televisie forum eenstemmig oordeel: Oude vrouw in Onderzoek moet er komen lompenpakhuis pastarief i Handelingen interessante bron (I) IET LAGER Kamer hoorde in 4over wandaden MOORDPOGING: 3 JAAR GEEIST R.A.I.-tentoonstelling 13 tot 23 februari Vliegtuigen nemen erkeerde startbaan Indonesische ambassade wacht nog af eer fouten op Schiphol KLM: niet langer op Cuba vliegen DR. VAN HEEST OVERLEDEN familieberichten DINSDAG 26 JANUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD, ANP) Er moet een parlementair of en wetenschappelijk onderzoek komen met openbaarmaking an de tot dusver niet gepubliceerde rapporten om een juist eeld te krijgen van de mate waarin tijdens de politiële acties Indonesië misdaden zijn gepleegd. Dat was de eenstemmige conclusie van een forum dat gisteravond de VAR A-televisierubriek Achter het nieuws, de aan deze oorlogs- isdaden gewijde tv-uitzendingen van de afgelopen week besprak. Niet alle deelnemers stond echter ,i eenzelfde verwachting voor ogen. Terwijl het D'66-kamerlid drs. Van Mlerlo. de vroegere kabinetschef van I de luitenant-gouverneur-generaal dr. P. J. Koets, de uit het zendingswerk bekende prof. dr. J. Verkuil, de oud voorzitter van de commissie-generaal voor Indonesië, het oud-KVP-twee de-kamerlid mr. Th. M. J. de Graaf en de man die het rumoer heeft ver oorzaakt. dr. Hueting hopen dat Ne derland lering zal trekken uit de fou ten die in de Jaren 46-50 zyn ge maakt, ziet generaal A. A. J. Thom son, oud-brigadecommandant van de 7 december-divisie en later plaats schuldgevoel opbiechtte: „Op moei lijke momenten liet ik mü leiden door de telefoongesprekken die ik met Koos Vorrink in Nederland had. Dat is een enorme fout geweest". Een van de eerste reacties na de uitzending kwam van het veteranen- legioen Nederland. „Het veteranen- legioen stelt zich geheel achter de uitlatingen van de ex-generaal Thomson", aldus de heer A. van de Most van Spijk „Openheid moet zich echter niet beperken tot de militaire activiteiten in die jaren, maar ook de activitei ten van politici, de regering e.d.". „Het gaat in de eerste plaats om een intern Nederlandse zaak. Ik denk echter niet, dat we kunnen blijven zwijgen, wanneer de discussie voort duurt. Wij hebben mannen gehoord als Schermerhom en Koets, die van historisch belang zijn", was de eerste reactie van de kant van de Indone sische ambassade in Den Haag. De persattaché van de ambassade deelde nog mee: ,De ambassadeur zal ongetwijfeld de verdere discussie en commentaren afwachten, voordat hij bepaalt of hierop van onze kant moet worden gereageerd" PROF. BEEL felle kritiek [STERDAM (GPD, ANP) Een idroep uit de verkeerstoren op ilphol heeft gistermiddag op laatste nippertje voorkomen een Caravelle van de Italiaan- uchtvaartmaatschappij Al Ita- van een verkeerde baan ge- ik maakte voor de start voor vlucht naar Milaan en Rome. et vliegtuig, dat ongeveer 60 pas- ers aan boord had, moest in Iwestelijke richting opstijgen via 19—01, die wordt gekruist door n 0927, welke bekend staat als mlderbaan. p de kruising sloeg de captain de Caravelle linksaf. Toen hij start ging werd de fout in de lerstoren opgemerkt. Het aan- [e personeel van de Rijkslucht- idienst sloeg direct alarm, de noodroep die men uit deed kon de captain het toestel nog op tijd tot stilstand brengen om s te zetten naar de juiste baan. anneer de start van de Caravel- ria de bulderbaan was doorge- n waren er, naar alle waar schijn- leden, geen ongelukken gebeurd. toestel was niet volledig bela- ien had een startbaan van onge- 2.5 kilometer tot zijn beschik- erkwaardig genoeg maakte vijf minuten later een vertraagde lijn- machine van de Poolse luchtvaart maatschappij LOT met bestemming Warschau, precies dezelfde vergis sing. Naar baan 09—27 taxiënd draaide ook dit toestel een driekwart slag naar links om en kwam met de neus in de westelijke richting op de baan te staan, waarop de ver keerstoren de gezagvoerder op zijn vergissing opmerkzaam maakte. Het is in ruim een maand tijds minstens driemaal voorgekomen dat op precies dezelfde plek op baan 09.27 piloten van drie verschillende nationaliteiten tijdens minder goed zicht hun richtinggevoel verloren hebben en volkomen in de war zijn geraakt over hun positie. „Vergissingen als deze mogen na tuurlijk niet voorkomen", aldus een Nederlandse gezagvoerder. „Op het nieuwe Schiphol vormen de vele ogenschijnlijk nogal systeem loos neergelegde taxlbanen „een wa re doolhof", waarbij men zeer ge makkelijk de weg kwijtraakt. Aan bewegwijzering is evenmin veel ge daan. Wanneer men dit bij voorbeeld vergelijkt met London Airport, waar de vliegers slechts de midden over de taxi baan lopende groene lichten moeten volgen, dan is het verschil met Schiphol hemels breed", aldus de vlieger. DR. W. DREES afwezig vervangend-chef van de generale staf in Indonesië in een onderzoek en openbaarmaking de mogelijkheid tot rehabilitatie van zijn soldaten „op wie nu zo eenzijdig een smet is ge worpen". AFWEZIG Vier uit de besproken periode zo belangrijke figuren hadden aan de uitnodiging om in het forum zitting te nemen geen gehoor gegeven. Het waren oud-minister-president Beel, ziln opvolger dr. Drees. de oud-mi- nister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. Jonkman, en prof. Romme, KVP- fraotievoorzitter in die jaren. Opvallend was. dat dr. Koets op een vraag of hij destijds een rapport over de moord op 42 mensen had ontvangen, zei er zich niets van te herinneren. „Maar ik zal het zeker hebben gezien". De politici uit die dagen kwamen er niet zo best af in de uitzending. Dr. Verkuil betreurde het. dat de beslissingen over wat er met en in Indonesië moest gebeuren werden genomen door binnenlandse politici, die er niets van af wisten. Verder merkte hy op: „Het is mij altijd een raadsel geweest hoe prof. Beel op de hoogste stoel ging zitten met een minimum aan kennis en een maximum aan verantwoordelijkheid". Generaal Thomson verzette zich scherp tegen de argumenten van an deren en de vragen die de redacteu ren van Achter het nieuws hem stel den. „De uitzendingen hebben vele mensen diep getroffen. U hebt ken nelijk niet begrepen welk leed u bij hen heeft aangericht. Als er misda den zijn gepleegd, gebeurde dat zeer Incidenteel, en als er iets van bekend werd had een strenge vervolging plaats. Generaal Spoor was er erg fel op", aldus generaal Thomson. OPENHARTIG Openhartig was prof. Schermer - horn, die de conferentie in Ling- gadjatii leidde en daarover niet zonder i 9-vliegtuigen. BREDA (ANP) De officier van Justitie bR de rechtbank van Breda, mr. K. Thijssen, heeft gistermiddag wegens poging tot doodslag en po ging tot moord tegen een 42-jarlge Bredase student een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek en een voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering met drie jaar proef tijd geëist. Op 31 juli had verdachte getracht zijn ex-ver loof de in Breda in een flat te wurgen. Het meisje wist te ontkomen. Later op de dag reed verdachte met zijn auto op het meis je in, dat op de stoep bij haar wo ning op een bus stond te wachten. Door opzij te springen ontkwam het meisje opnieuw aan letsel. SCHILHOL (ANP) De Cubaan se regering heeft de KLM meege deeld, dat zij geen vergunning meer zal krygen voor het uitvoeren van chartervluchten naar en van Havan na. Tot nu toe vloog de KLM vrij ge regeld tussen Cuba en Curasao, zij het niet in een geregelde lijndienst, doch uitsluitend voor chartervervoer. Voor elke vlucht werd apa rt vergun ning verleend. Dit besluit schijnt samen te han gen met het feit dat de Antilliaan se Luchtvaartmaatschappij (ALM) .op 1 januari jJ. een onafhankelijke maatschappij is geworden, aldus de KLM-persdienst die het mogelijk acht dat in het vervolg de ALM de vluchten tussen Havanna en Wil lemstad zal gaan uitvoeren. De ALM was tot 1 januari toe een volledige dochteronderneming van de KLM. De Antilliaanse regering heeft de maatschappij echter overgeno men. De ALM is nu voor 96 procent eigendom van de Antillen en nog slechts voor vier procent van de KLM. De maatschappij beschikt over j twee Fokker Friendships en over twee van de KLM overgenomen DC- Tegen de politie had de student gezegd haar te hebben willen doden, omdat zij de verkering had uitge maakt. Na de moordpoging met de auto was hij weggereden, maar wat later kwam hy terug om een steen door de ruiten van de woning van het meisje te gooien. Er volgde toen een wilde achtervolging door de po litie van Breda naar Tilburg en pas in Moergestel kon de verdachte wor den aangehouden. Hy was door het dolle heen geweest. Voor de rechtbank ontkende hy de opzet te hebben gehad het meisje te doden. Volgens een psychiatrisch rapport was verdachte verminderd toerekeningsvatbaar te achten. Raadsman mr. W. Meyer uit Leur kwam op grond van het psychia trisch rapport tot een minder ern stige kfjk op deze wat hy noemde „trieste zaak", en vroeg dan ook uiterste clementie. Uitspraak op 10 februari. Dr. J. P. van Heest, emeritus-pre dikant van de Evangelisch Lutherse Kerk, die na een langdurige ziekte op negenenzeventigjarige leeftyd in Amsterdam is overleden, is zaterdag middag in alle stilte begraven. Dr. Van Heest nam indertyd in de Evangelisch Lutherse Kerk een voor aanstaande plaats in. Zo maakte hy ongeveer twintig jaar deel uit van de synode van de Evangelisch Lutherse Kerk eerst ongeveer vier jaar als gewoon lid, daarna onge veer drie jaar als secretaris en ten slotte was hy tot 1959 dertien jaar praeses van de Evangelisch Luther se synode. Tijdens zyn praesidiaat zyn in de Evangelisch Luther se Kerk belangrijke dingen gebeurd, j In 1952 vond de hereniging plaats i van de voormalige Hersteld Evan- i gelisch Lutherse Kerk met de Evan gelisch Lutherse Kerk. Verder wer den Internationale banden gelegd en in de jaren 1956 en 1958 kwam de consensus over Doop en Avondmaal met de Ned. Herv. Kerk tot stand. or kleinste LAREN (GPD) Een oud bouwvallig atelier, al jaren geleden voor de sloop be stemd. van onder tot boven volgestampt met kranten, tijdschriften, oude meubelen: een onbeschrijfelijke bende. Sinds drie jaar heeft er geen kachel meer gebrand. hangt een zware ammonialucht. Alles is nat, alles is spinneweb, alles is schimmel. Als je je langs het paadje door de rommel een weg hebt gebaand zie je een bed met klamme vodden en daarop een 78-jarige vrouw, blauw van de kou, maar ze is op het oog kern gezond. Ze woont al vyf jaar zo. zon der keuken, met een afgrijselijk tollet en mèt haar zes prach tige katten. Tot voor kort trok ze er nog elke dag op uit om te werken in de huishouding by anderen, van wie er één de oude vrouw nog wel eens een pannetje eten brengt. De buurvrouw brengt wel eens een kop koffie, maar dat is alles. De heer K A. van Laar van de Gemeen teUjke Sociale Dienst zegt zeer betrokken te zyn by het geval. „We tobben al jaren De oude vrome die zich thuis voelt temidden van Ij haar lompen, oud papier en zes katten. met haar", zegt hy. „Ze had in derdaad al lang in een verzor gingstehuis moeten zitten, maar dat heeft ze nooit gewild Wy mogen mensen niet dwingen. Het is trouwens ontzettend moeilyk haar ergens onder te brengen. Vyf jaar geleden moest ze uit haar eigen huisje en dit atelier was een noodoplossing. U weet hoe het met noodoplos singen gaat. We hebben nog ge probeerd haar onder te brengen in de Godelindesticht. in Bussum De directie daar schynt nogal strikte eisen te stellen. Dus dat zal wel nooit gebeuren". De heer Van Laar vertelt, dat de bode van het ziekenfonds hem begin deze week vertelde, dat do bejaarde vrouw ziek lag en nu toch uit het huis wilde. Hy weet wel, dat zy in Bussum familie heeft. „Altyd zag ik haar naar Bussum gaan. Ik weet van haar, dat ze veel geld spaarde om de kleinkinderen te laten studeren. Ik zal overigens de dag prijzen waarop deze zaak is opgelost. Misschien kunnen we nu wat meer doen, nu ze wed weg wil". SN HAAG (GPD) De Stich- Regionale Organen Gasvoorzie- (S R O G) is niet bereid de gas- ibutiebedryven te adviseren tot ging van de tarieven voor de iste verbruikscategorie over te SROG acht dit niet mogelijk, at er. ondanks het relatief sty- I verbruik van aardgas voor iteverwarming. nog geenszins by bedryven van een sluitende of (gevende exploitatie kan worden roken t deelt minister De Block van Jomische Zaken mede in een aan de Tweede Kamer, naar tiding van een desbetreffende g tydens de begrotingsbehande- gesteld door mevr. G. Brauti- (PvdA). reden voor de niet-verlaging v de minister aan. dat de kosten, het distributiebedrijf maakt voor evering van aardgas aan de ie verbruikers nauwelyks wor- gedekt door de ontvangsten. De- 06ten moeten worden gesteld op 80 gulden per aansluiting. Van alle tentoonstellingen, die fcn het nieuwe RAI-gebouw in Amster- dam wordt gehouden, trekt de twee jaarlijkse personenautoshow toch w j de meeste belangstelling. Dit jaar UTRECHT (GPD) Het optreden van de Nederlandse strijdkrachten tijdens de twee politionele acties in Indië, waar van de psycholoog dr. J. E. Hueting voor de VARA-televisie bezwarend materiaal aandroeg, heeft een enorme publiciteit tot gevolg gehad. In nog geen week tijd is een hoeveelheid in formatie beschikbaar gekomen, zijn er in alle kranten en tijd schriften artikelen verschenen en heeft het VAR A-team van de rubriek „Achter het nieuws" zoveel nieuws verzameld dat het twee extra uitzendingen aan dit onderwerp wijdt. In een twee tal artikelen brengt het Leidsch Dagblad van de discussie in de Tweede Kamer over deze zaak een samenvatting. trgenomen uit andere kranten) boren: Naftalie. d. v. Herschler- filde, Diemen: Ruth. d. v. Prins- Krimpen a. d. IJssel: Adriaan erik. z. v. De Vries-van Doorn, erdam ïtrouwd: D K Verburgh en E. 'jjting, Zwolle. 'erleden: A. J. D. van Oo6ten De Steeg: A W. de Koningh Den Haag; mevr. wed. E. M. ilbrachtLycklama k Nyehoit Rotterdam; mr. A. E J. Ny- i (72). Den Haag. J. J. Homoet Renkum: J. B. Schippefelt 64), Schippefelt '64i. Amsterdam: Nolten <45>. Müllheim. Duits- J. Ruig 177), Amsterdam. De meningsvorming is nu zo ver, dat we een min of meer „algemene opvatting" kunnen ontdekken. Deze komt daar op neer dat men er zich van bewust is voorzover dat niet (reeds lang het geval was!) dat in een oorlog ook in een Nederlands leger oorlogsmisdaden gepleegd worden, dat wy er van overtuigd zyn dat die misdaden niet met op zet voortvloeien uit een misdadig systeem en tenslotte dat wy riet bang moeten zyn om te onderzoeken om een zuiver en ongekleurd his torisch beeld te krygen wat er op dit gebied aan misdryven is ge pleegd. Natuuriyk is er scherpslypery aan weerskanten van die opvatting. Er zyn er die nog ex-mtlltatren voor de rechter willen brengen en het gehe le Nederlandse militaire apparaat van die tyd mede-schuldig willen verklaren. Er zyn er ook die diep veront waardigd iedere beschuldiging van de hand wyzen als een kwaadaardi ge en opzetteiyke aantasting van de eer en goede naam van de Neder landse militair. Er zyn niet zo veel bronnen be schikbaar voor de buitenstaander, die inzicht zouden geven in wat er twintig jaar geleden over deze za ken bekend was. Maar er is wel wat. Zo zyn de „Handelingen van de Tweede Kamer" (het letteriyk ste nografische verslag van wat in de Kamer wordt gesproken) uit februa ri 1949 bepaald nuttige literatuur om te helpen de meningen van thans te vormen. Ook al omdat thans enkele malen het Tweede-kamerlid Frans Goed hart naar voren is geschoven, als de man die al in 1949 met een motie de regering vroeg een onderzoek in te stellen naar misdadige handelingen De heer Goedhart, lid van de PvdA, zei woensdagavond in een fo rum dat het voorkomen van misda dig optreden van Nederlandse mili tairen voor de toenmalige regering een hoogst pynlyke zaak was en daarom nooit uit de doeken is ge daan. INDONESISCHE KWESTIE Als wy in gedachten nu terug gaan naar 8 februari 1949, dan staat op de agenda voor de Tweede Ka mer de behandeling van begroting voor het departement van Overzee se Gebiedsdelen. Voor de zoveelste maal buigt de Kamer zich over de Indonesische kwestie, die in die ja ren de politiek volkomen beheerste. Want er was, na oorlog, bezetting, Japanse capitulatie en uitroeping van de Republiek Indonesia een voor Nederland langdurige en ver nederende periode van gedwongen onderhandelingen, concessies, inter nationaal verlies aan prestige, opge drongen bemiddelaars en voortdu rende provocatie (althans zo werd dat toen aangevoeld) van de zyde der republiek gevolgd. Het is niet doeniyk om hier dieper op deze hoogst ingewikkelde en com plexe historie in te gaan. Nederland had een conceptie van een „Verenig de Staten van Indonesië" voor ogen, die met het moederland één ryks- eenheid zouden vormen en de Repu bliek Indonesia zou een deel van die Verenigde Staten worden. Tegen de R.I. voerden wy twee po litiële acties: van 21 juli tot 4 augus tus 1947 en van 18 december tot 31 december 1948. De Veiligheids raad van de VN. bemoeide zich er mee, de VN. zond een speciale com missie naar Indonesië. Nederland wilde nog deze zomer 'n ronde ta fel conferentie en voor het eind van het jaar de overdracht van de sou- vereiniteit.is het een wonder dat er enorme belangstelling bestaat voor dit kamerdebat? EERSTE PROTEST In dit debat dan vinden wy de eer ste protesten tegen optreden van Nederlandse militairen in Indië. De eerste protesten zyn inderdaad van Frans Goedhart geweest: „Een woord van bijzondere waardering voor de wyze waarop de Nederlandse soldaat zich daar in het algemeen van zyn uiterst zware plicht kwyt. Het optreden van onze jongens is menseiyk en fat- soenlyk .Helaas kan ik de inlichtingen dienst en de militaire veiligheids dienst niet in deze lof betrekken. Er komen uit Indonesië brieven, die over het optreden van deze diensten tegen gevangen genomen Indo- nesiers by zonderheden meedelen. die byna niet te geloven zyn. Daar- by is sprake van afschuweiyke mis handelingen en zelfs van neerschie ten van weerloze gevangenen „Ik zou de minister willen verzoe ken de kamer mee te delen welke instructies het Nederlandse opper bevel heeft gegeven ter zake van het treffen van represaillemaatrege len. Tot zover in de eerste ronde de heer Goedhart. Niet alleen hy zou dit onderwerp ter sprake brengen, ook het toenmalige communistische ka merlid Henk Gortzak had brieven uit Indonesië ontvangen. Hy citeer de vry uitvoerig drie brieven, die een beschryving bevatten van een represaille-actie en van mishandelin gen tydens verhoren en besloot Is het te veel gevraagd wan neer ik aan de minister vraag of er naar dergeiyke schanddaden, die in naam van ons volk bedreven wor den, een streng onderzoek zal wor den ingesteld en of er een eind aan zaï worden gemaakt?". Maar Minister Sassen, aan wie de ze vragen waren gesteld, antwoordde niet. Hy trad twee dagen later als bewindsman van Overzeese Gebieds delen af en verliet 't kabinet Drees- een sensatie! De reden was dat hy het met de meerderheid van het ka binet niet eens kon worden over het beleid. Toch kwam er een antwoord op de beschouwingen in de kamer, en wel van de minister van Overzeese Ge biedsdelen ad Interim, mr. v. Maar- seveen (die in het kabinet de porte feuille van Binnenlandse Zaken be heerde). Dit gebeurde op 16 februari 1949. De passage, waarin hy de heren Goedhart en Gortzak beantwoordt, is belangwekkend. Eerst geeft hy vol gens het gebruik van die dagen, de communist Gortzak een standje, „die getracht heeft een smet te wer pen op de eer van onze soldaten", j Hy zegt duideiyk dat de regering I onderzoek zal doen naar dergelyke gedragingen en dat zy zich telkens getracht heeft „te laten verwittigen van het optreden van de troepen, wanneer daarop uit welke bron dan ook, kritiek werd uitgeoefend". VONNISSEN „In het algemeen kan worden mee gedeeld dat de legercommandant in verscheidene dagorders en aanschrij vingen by de troep met ernst het be sef heeft ingescherpt, dat zy by hun optreden tegenover leven en eigen dommen van de Indonesische bevol king de grootst mogelijke zorg in acht hebben te nemen en zich in het byzonder hebben te onthouden van enige vorm van mishandeling. In de ze aanschryvingen worden stringen te aanwyzigingen gegeven om. in zake 't optreden van patrouilles en wordt troepencommandanten uitdrukkelijk opgedragen gebeuriyke overtredingen met gestrengheid te corrigeren. Dat het de legercomman dant ernst ls. wandaden krachtig te bestrijden moge hieruit biyken dat dergelyke daden steeds strafrechte lijk worden vervolgd en met ge strengheid worden gestraft, waarvan de vonnissen van de krijgsraad mo gen getuigen". Dit is een duideiyk antwoord van de minister en de genoemde vonnis sen van de krygsraad kunnen ma teriaal leveren voor het onderzoek, waarop thans zo sterk wordt aange drongen. De bewindsman zei voorts dat van mishandelingen tydens ver horen van de militaire lnllchtingen- en veiligheidsdienst tot dusver niet was gebleken. kan autominnend Nederland (en dat wordt steeds groter) het hart weer ophalen van donderdag 13 tot en met zondag 23 februari. In alle hallen van het grote RAI- complex kan men in maar liefst 190 stands auto's, accessoires en on derdelen bewonderen. Er zullen niet minder dan zeventig merken perso nenauto's uit elf landen te zien zijn. Van glanzende statussymbolen tot nuttige - vervoersmiddelen - zonder meer. Wagens met enkele tientallen of honderden paardekrachten. Het volledig scala van de hedendaagse automobielindustrie staat te pron ken op de tentoonstelling, die don derdagmorgen, 13 februari wordt ge opend door minister W. F. 8chut van Volkshuisvesting en Ruimteiyk ordening. Uit ons gebied zyn de volgende firma's vertegenwoordigd op deze. de 58ste RAI-tentoonstelling. Lancia Import Nederland-Wassenaar, Hol landse Auto Importmy-Leiden, Dat- sim Nederland-Sassenht-im, H. En- glebert-Voorschoten, Delfteche Moto- renhandel-Voorschoten, Stichting VAM-Voorschoten, Hart Nibbrig en Greeve-Sassenheim, Cropland Filters Holland-Woerdense Verlaat, Sik ken® Lakfabrieken - Sassemhelm, Handelsmy Imecon-Wassenaar, FA. B.-Hazerswoude Ryndyk. Von Thadden dreigt Von Thad- den, leider van de uiterst rechtse NPD in West-Duits land heeft in een vraaggesprek met het Westdultse tydschrift „Der 8piegel" gedreigd een UJst te zullen bekendmaken van politici van andere partyen met een nazistische of communistische ach tergrond. als de Westduitae regering zou proberen de NPD te laten ver bieden. Ambassade bezet Ongeveer hon derd Perzische studenten hebben gis teren de ambassade van hun land in Rome bezet uit protest tegen wat zy noemden ..het onwettige proces te gen 14 van hun collega's" dat op 3 Januari in Teheran is gevoerd. De bezetting verliep zonder wanordeiyk- heden. Na zes uur werd het gebouw ontruimd.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7