Vietnam-over leg op dreef extra slaat alles Koninklijk bezoek aan plantage en kathedraal Edward Heath (leider oppositie) en Powell zaten op één podium Samen naar de planeten? Trein staat op railsmaar nog vele stations (met zovéél hazelnoten) „Laster-taktiek" IN PAKISTAN GESPANNEN TOESTAND ARRESTATIES IN SPANJE Deining over immigratie INCIDENT IN GOLF VAN SUEZ J0HNS0IN CISPT DE GAIILLE Rectificatie PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 27 JANUARI fy - PARIJS (GPD» Na diverse mislukte aanlopen en een nog langduriger pas-op-de-plaats is zaterdag dan eindelijk de Viet- nam-conferentie in Parijs daad werkelijk begonnen. Voor het be gin van deze eerste voltallige zit ting sedert maanden was er een grote belangstelling van de zijde van het publiek, dat door de po litie op afstand en in bedwang moest worden gehouden om de zestig gedelegeerden, vijftien per delegatie, gelegenheid te geven zonder kleerscheuren de confe rentiezaal te bereiken. De vorige vergaderingen, waaraan de delegatieleiders nog niet hadden deelgenomen en die uitsluitend aan procedure-kwesties waren gewijd ge weest, hadden nog geen agenda opge steld en zo kon, om toerbeurt, ieder zeggen en vragen was hij op het hart had. Door die zegjes en vragen was zeker een hoge dosis propaganda ge mengd en als de conferentie op deze weg voortgaat, dan kan het zeker nog wel enkele maanden duren voor de eerste tastbare resultaten worden ge boekt. Onder de wensen van het Weste lijke kamp van Amerikanen en Zuid- vietnamezen drong Cabot Lodge in het bijzonder aan op een onmiddel lijke wapenstilstand, die dan weer gepaard zou moeten gaan met de te rugtrekking van de communistische troepen achter de 17de breedtegraad. Daarentegen onderstreepten de woordvoerders van het andere kamp weer. dat in hun ogen eerst de Ame rikanen en ook de Australiërs en de Thailanders Vietnam moesten verlaten om een politiek akkoord tus sen noord en zuid mogelijk te kunnen maken. Waarop de Zuidvietnamezen de indruk wekten zich te willen ex cuseren voor het feit dat ze zich nu toch samen met de leden van het Be vrijdingsfront om dezelfde tafel had den geschaard. Een geste waaruit, volgens hen, vooral niet geconclu deerd moest worden, dat zy de Viet- cong nu ook officieel hadden erkend. In diezelfde stijl en op die toon is zaterdag de discussie zeseneenhalf uur voortgegaan zonder dat men na afloop veel nieuws had gehoord of wfjzer was geworden. De trein, die naar het paradijs van de vrede zal voeren, staat in Parijs nu op de rails. Maar hoeveel stations en tussenhal- tes nog gepasseerd moeten worden is een vraag, waarop geen enkele diplo matieke stationschef vandaag het antwoord zou kunnen geven. Want die vraag wordt vooral wel bepaald dooi- de politiek die de nieu we president van de Verenigde Sta ten. Richard Nixon, in dit deel van de wereld zal voeren en van de posi ties der overige grote landen, van China en de Sow jet-Unie in het bij zonder. die in 1954 eveneens de ak koorden van Genève hebben gete-j ATHENE (AP) Het Griekse be wind heeft ontkend, dat politieke ge vangenen worden gemarteld in ge vangenkampen. In een officieel communiqué worden het internatio nale communisme en zijn aanhan gers ervan beschuldigd in steeds sterkere mate de bekende taktiek van de geleide laster te gebruiken. In de bekendmaking van de Griek- j se regering wordt niet gezegd, waar de beschuldiging over martelingen is geuit. Maar radio-Moskou heeft on langs zijn aanvallen op het Griekse bewind hervat. De beschuldigingen worden geuit,1 aldus de bekendmaking, om een an- tie-Griekse atmosfeer te scheppen voor de opening van de consultatieve j vergadering van de Raad van Euro- pa. Deze vergadering zal binnenkort bijeenkomen om te spreken over de behandeling van de 1500 politieke gevangenen op het eiland Leros en in verschillende gevangenissen op het vasteland De raad zal moeten beslissen of Griekenland lid van de Raad van Europa zal kunnen blijven. KARATSJI (Reuter» In Pa kistan heerst een gespannen toe stand na nieuwe betogingen tegen het bewind van president Ayoeb Chan, waarbij in drie dagen zeker vijftien personen zijn gedood in botsingen met de politie. In de Oostpa kistaanse hoofdstad Dacca negeerden zondag ongeveer 4.000 personen een uitgaansverbod. Vol gens een officiële verklaring werden hier drie personen gedood door scho ten van de politie die de menigte -wilde ver ja een. In West-Pakistan heeft het oppo- ritiefront, waartoe acht partijen be horen, een staking uitgeroepen die vandaag in Karatsji en Lahore zal worden gehouden. Ook elders zullen proteststakingen van 24 uur plaats vinden. De agitatie tegen president Ajoeb Chan begon in november vorig jaar, vooral na de arrestatie van de voor malige minister Bhoetto. een linkse tegenstander van het staatshoofd. De actie ging uit van militante linksse studenten. Andere groepe ringen. waaronder politieke partijen, sloten zich hierbij aan met de e;s tot politieke hervormingen. Ajoeb Ohan kwam tier, jaar geleden, na een staatsgreep die zonder bloed vergieten verliep, aan de macht. MADRID (AP) De Spaanse po litie is een grote actie begonnen tegen oproerige studenten en heeft een aantal hunner gearresteerd. Van de zyde van de politie wilde men niet zeggen hoeveel, maar wel werd gezegd, dat de arrestaties agi tators onder de studenten betrof, die bovenaan de lijsten van de poli tie stonden. De regering van Franco heeft, zoals bekend, vrijdagavond de uitzonderingstoestand afgekondigd, vijf grondrechten opgeheven en cen suur ingesteld. De communistische ondergrondse beweging heeft pamfletten op het terrein van de universiteit in Ma drid aangeplakt, waarin wordt op geroepen tot gewapend verzet tegen de regering. kend. En tenslotte van de militaire i De Amerikaanse ambassadeur Lod- ontwikkelingen in Vietnam zelf. die. ge zei na de vergadering dat hy geen met of zonder vredesberaad in Parijs. I reactie had gekregen van de andere helaas evenmin zijn te voorzien. partij op zijn concrete voorstellen in zake terugtrekken van troepen. Maar de Noordvietnamese ambassadeur Xoean Thioei zei zonder verder com mentaar dat zijn party „het slecht bedoelde plan" van de Verenigde Staten had verworpen. De vier partijen zullen donderdag opnieuw bijeenkomen en daarna zul len de data voor de bijeenkomsten op elke vergadering worden vastgesteld. Brand in Canadees hotel Men vreest dat zestien personen öm het leven zijn gekomen bij een brand, waardoor zondag een hotel in Dunn- ville, in de Canadese provincie On tario in as is gelegd. Volgens een ooggetuige volgde op de brand een zware ontploffing waardoor het dak in de lucht vloog MAANDAG Kon. Schouwburg. 20 15 uur: Haag se Comedie. ..Een vlo in 't oor" van Georges Feydeau. Kurzaal. 20.15 uur Orkestvereniging Musica mmv. Dick en Christ laan Bor. DINSDAG Kon. Schouwburg, 20 15 uur Ned Comedie: ..De Spaanse Brabander" van Breder Studio 2000 Congresgebouw, 19.00 en 21.15 uur: popfilm „Tonight let'l all make love in London" van Peter Whi tehead. WOENSDAG Kon. Schouwburg. 20 15 uur: Nieuw Rotterdams Toneél: „Caesar en Cleo patra" van G. B. Shaw. Kurzaal, 20.15 uur: Radio Filh. Or kest o.l.v. Zdenek Macal met werken van Heppencr, Mozart, Smetana. Circustheater. 20.00 uur: Ned. Ope ra Studlu: „Cosi fan tutte" van W. A Mozart. DONDERDAG Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Haagse Comedie: „Het wijde land" van Ar thur Schnitzler. Congresgebouw. 20.14 uur: Ned. Stu denten Orkest met werk van Haydn en Mendelssohn Circustheater. 20.00 uur: Ned. Opera "t cllo: „Cosi fan tutte" van W. A. Mo zart. De Amerikaanse delegatie leider in Parijs, Cabot Lodge, heelt zaterdag voorgesteld de ge demilitariseerde zone tussen Zuid en Noord-Vietnam onmiddellijk te herstellen, een voorstel, dat echter door de tegenpartij als on aanvaardbaar werd afgewezen. LONDEN (GPD) Oppositie leider Edward Heath heeft grote politieke deining veroorzaakt door een felle speech, waarin hij van de regering eiste nog vóór j augustus het einde van de par lementaire zitting nieuwe wet- j ten uit te vaardigen om de ge kleurde immigratie uit het Ge menebest op de scherpste wijze aan banden te leggen. De maatregelen die Heath wil, heeft hij reeds herhaaldelijk uiteen gezet. Het nieuwe is echter, dat hü I dit nu op spectaculaire wyze deed in (Van onze speciale verslaggever. Ewout Janse) ADDIS ABBEBA (GPDl Za terdag bezocht keizer Haille Selassie met de koninklijke familie de HVA- suikerplantage in Wonji. 150 km ten z.w. van Addis Abeba. De auto's had den op de heenweg enig oponthoud toen de wagen van Prinses Beatrix en Prins Claus een directe treffer plaatsten op een koe. veelvuldig ver schijnsel op Ethiopische wegen. (ADVERTENTIE) In het anders tropische Wonji zorgde regen voor een vertrouwd weerbeeld. De Koningin, rondgeleid door HVA-directeur A. M. Kluit toon de veel belangstelling voor de kin deren in het hospitaal en voor de met doordringende melasse-geuren omgeven suikerfabriek. Langs de wegen stonden veel van de 6000 Ethiopische employé's, die met ritmisch handgeklap en geklak van de tong (in Ethiopië beter be kend als you you. het wordt alleen door vrouwen bedreven) de gas ten bijval betuigden. Opvallend was het onmetelijk aan tal veiligheidsdienaren. in de rietsuikervelden, op het dak van het ziekenhuis en zelfs tot in de bomen. Het gedrag van veel Ethiopische persfotografen noopte de Nederland se collega's tot een korte staking. Het bezoek duurde ruim anderhalf uur. Da<ama ging het gezelschap voor de lunch naar het 1001-nacht achtige buitenverblijf van de Keizer, I TEL AVIV KAIRO (AFP) Egyptische kustbatterijen hebben zaterdag het vuur geopend op twee vaartuigen van de Israëlische mari ne, die in het noordelijke deel van j de Golf van Suez patrouilleerden. Een Israëlische woordvoerder maakte bekend, dat geen van de vaartuigen is getroffen. Hij legde er de nadruk op. dat de vaartuigen hun sinds 1967 gebruikelijke patrouilleroute voeren. Een Egyptisch communiqué meldt dat de schepen probeerden het Suez- I kanaal te benaderen, maar dat zij idoor het vuur van de kustbatterijen i de vlucht moesten nemen. Ook aan Egyptische zijde zijn geen verliezen geleden. Israël heeft zaterdag een klacht I ingediend bij de Veiligheidsraad v aarin wordt gezegd, dat de steun van Egypte aan de Arabische guer rilla-organisatie „een bedreiging is voor de bestandsresolutie van de j Veiligheidsraad", die in juni 1967 i I werd aangenomen. In een telegram aan de voorzit- i ter van de Veiligheidsraad levert de minister van Buitenlandse Zaken van Israel, Eban, scherpe kritiek op de politieke verklaring, die president I Nasser vorige week aflegde. Deze verklaring laat volgens Israël zien dat de „aanvaarding" van de resolu tie van de Veiligheedsraad inzake het Midden-Oosten van november 1967 in feite „een fundamentele loochening" is. De Israëlische nota haalt gedeelten van Nassers toe spraak aan. waarin Egypte steun be- looft aan organisaties als El Fatah, het Volksfront, de Palestijnse Be- vrfjdingsbeweging en de Arabische Sinal-organisatie. de villa Beteselihon. Per helikopter keerden de Koningin terug naar Ad dis Abeba. De keizer en de koninklijke fami lie woonden zondagochtend een spe ciale dienst van de Ethiopische Or thodoxe kerk bij in de hoofdstad. Het was een kleurrijk oosters ge beuren in een kerk, die een menge ling vormt van barok, gothiek en byzantijns. Zy geldt ook als een mo nument ter ere van veel onder Ita liaanse overheersing gevallen Ethiopische verzetshelden. In de voorhof waren Koningin en Prinses rechts, de keizer en de bei de prinsen links gezeten. De dienst, een liturgie met veel nasale koor zang. liep van het geprogrammeer de half uur uit tot bijna een uur. Vervallen Het „Nationale Bevrijdingsfront voor Eritrea" is er de oorzaak van, dat een deel van het aanvanke lijke programma van het koninklijk staatsbezoek Is komen te vervallen. In de oorspronkelijke opzet was er plaats ingeruimd voor bezoeken, ge deeltelijk over dé weg, aan Gondar en Massawa in noord-Ethiopië. Inge wijden weten echter te melden, dat van dit onderdeel is afgezien omdat men acties vreest van het Nationa le Bevrijdingsfront voor Eritrea. Dit mohammedaanse gebied, voormalig Italiaanse kolonie. Is in de jaren-'50 bij Ethiopië gevoegd. Een verzetsbeweging, waarvan de om vang niet bekend is, tracht echter te bewerkstelligen dat Eritrea we derom van Ethiopië wordt losge maakt. Ofschoon het er thans rustig is, maakten berichten van enkele ja ren geleden melding van verzetsac tiviteiten door Eritreanen en het platbranden van enkele Eritreese dorpen in het grensgebied door Ethiopische troepen. een door de televisie uitgezonden speech in Walsall in de Midlands, een stad, die oververzadigd is van immigranten, terwijl Enoch Powell (die, omdat hij nog verder wil gaan dan de conservatieve party door Heath uit het schaduwkabinet is ge zet) vrolijk naast de oppositieleider op 't podium zat en aan het eind van de rede blijk van grote geestdrift gaf voor de doer Heath gesproken woor den. Bovendien bracht de zaal Po well een ovatie. Heath wordt er nu dan ook van beschuldigd, dat hy zich door Powell op sleeptouw heeft laten nemen. Dit heeft de conservatieve partijleider gisteren echter ten stelligste ontkend. Heath weigert namelijk Powell's re cept te onderschrijven, dat algemene stopzetting van de immigratie inclu sief een verbod voor gezinsleden om zich by hun kostwinnaars te voegen en repatriatie van immigranten op grote schaal inhoudt. Heath wil, dat de toekomstige im migranten in hun geboorteland zorg vuldig worden gezift, voordat ze toe stemming krijgen naar Engeland te vertrekken. Bovendien zal hun ver blijf svergunning van jaar op jaar moeten worden verlengd en dienen ze op precies dezelfde voet als ge wone buitenlanders te worden be handeld. Wat dit betreft blijft er van het Gemenebestideaal, dat vroeger immigranten als vanzelfsprekend een tehuis in Engeland bood, niets meer I over. Er bestaat in Engeland nog steeds geen instrument, dat een gelijkmati ge verspreiding van de immigranten I over het land kan bewerkstelligen. Het immigratieprobleem kan over twee jaar de inzet van de verkiezin gen vormen. Het is echter onwaar schijnlijk dat de regering zich door Heath die in zijn eigen party nauwelijks meer aan de druk van l Powell kan ontkomen zal laten beïnvloeden. De regering laat thans per jaar 5000 hoofdzakelijk geschool de immigranten plus hun gezinsle den overkomen en geeft als nieuwste maatregel financiële steun aan ge meenten met een grote toevloed van immigranten. Bovendien is er een raad voor rassenbetrekkingen ge ïnstalleerd, die moet toezien op de uitvoering van de wet tegen rassen discriminatie. NEW YORK (Reuter) Lyndon B. Johnson heeft in zijn eerste ar- t.kel sinds zijn aftreden als presi dent van de Ver. Staten generaal De Gaulle verweten het struikelblok te zyn op de weg naar eenheid in West - Europa. De oud-president spreekt er zijn spyt over uit dat tijdens zijn ambtsperiode de Europese een heid geen voortgang maakte. „De reden hiervan was heel eenvoudig de Franse regeringspolitiek". aldus het artikel, dat verschijnt in het februa rinummer van „Readers Digest". MOSKOU (AP» Het hoofd van de Russische Akad. van Wetenschap pen prof. Keldisj heeft verklaard dat de Sowjet-Unie „in het algemeen geen bezwaren" heeft tegen een ge- i zameiyk AmerikaanseRussisch j ruimte-avontuur. Keldisj zei dat gezamenlijke pro jecten in de toekomst „vluchten naar de planeten" zouden kunnen bevat- ten. Op een vraag of de Sowjet-Unie be- zig met een wedloop met de Ame rikanen naar de maan. zei Keldisj „Binnen de komende twee of drie we ken zijn wy niet van plan naar de maan te vliegen." Komplot in Jemen Premier Eliriani van Jemen heeft zaterdag in een radiotoespraak meegedeeld dat een komplot is ontdekt om hem en de bevelhebber van de strijdkrachten te vermoorden. Spaans consulaat vernield On geveer 150 betogers merendeels Spaanse gastarbeiders, zyn zondag middag binnengedrongen in het Spaanse consulaat in Frankfort en hebben grote verwoestingen aan het interieur aangericht. Schrijfmachi nes werden naar buiten gegooid en de ruiten gingen aan scherven. Het gebouw werd onder politiebewaking gesteld. Toen de politie arriveerde vluchtten de demonstranten in een park. MAANDAG Hotel Centraal Openbare vergaderl® Politieke Party Radicalen. 8 uur nan Rest De Doelen. Leldse Amateur!» tografenvereniglng Spr. Joop Pleëte. uur nam. Oegstgeest (Gemeentecentrum) K. «i O. Spr Harry Mulisch over Cuba 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer) K. en Causerie met films over natuurreserv» ten ln Indonesië 8 uur nam. DINSDAG Zijlsingel 2 Volle Evangelie-zendlfl Spr. dhr. J. Zeegers 8 uur nam. Stadsgehoorzaal Radio Philh. Orkes o.l.v. Zdenek Macal (soliste Eva Ber nalthrova, plano) 8 uur nam. Diamantplein 27 Bahai-gespreksavon 8 uur nam. Stadshuis (wachtkamer trouwzaal Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten 8 uur nam. WOENSDAG Rest. v. d. Heijden. A. R. en C.HE Prot. Chr. raadsfractie over de meentepolitiek 8 uur nam. Stadsgehoorzaal K. en O. meester serie. Rotterd. Philharmonisch Orkes o.l.v. F. Foumet. solist Michel Blo (piano) 8 uur nam. DONDERDAG Micro-theater (Vestestr 40) Imp rlum met „Vuile handen" 8 uur nam. Den Burcht K.VJP.-kring Lelden 8 uur nam. BIOSCOPEN Camera: „Een maagd voor de Prins 18 Jr. Dag. (beh. wo.mid.) 2.30. 7 e 9.15. Zondag 4.45, 7 en 9.15. Nacht voorstelling vr. en zat.: „Orfeu ne gro", 18 jr. 23.30. Zo. en wo.: „D avonturen van Pietje Bell". 14.30, a. Lido: „Hang 'em high", 18 Jr. Da( 2.30. 7 en 9.15. Zond. ook 4.45. Luxor: „Dieven carnaval", a.l. Daj 2.30, 7.00, 9.15. Zond. ook 4.45. Studio: „Sex en society", 18 Jr. Dat 2.30,'7 en 9.15. Zond. ook 4.45. Rex: „Naakt om te leven". 18 Jr. Da gelijks 2.30, 7 en 9.15. Zond. ook 4.3t Nachtvoorstelling vr. en zat. „Het mei Je Ariane". 18 jr., 23.30. Trianon: „Dokter ZJivago", 14 Jaa-, Dag. 2 en 8 uur. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal Tentoonstelling Pat Mtroen als verzamelaar 10 uur voorm. 4 uur nam. (t.e.m. 2 febr. (Zonda gesloten Ut buxenhalDag. 106 uur. zona i —6 uur Ryksmuseum van OudhedeD i Ra pen burg 28): Werkd 10 uur voorm. o uur nam.: zond 1-5 uur nam Ryksmuseun. voor VoikenJrund (Steenstraat 1) dag 10—6 u.: zoi dags 1 -6 uur nam Ryksmuseum voor de geechieaeo] der natuurwetenschappen: Dag 10- uur zond 1-4 uur Ned.-Legermuseum. Ueopena maancu tot en met vrydag 9 uur voorm. 6 i nam zon.- eD feestdagen 1-5 uur nat Kunstzaal Heuff (Wassenaar): Expo sltle Joop van Dam (aquarellen e hout plastieken) en Kees Hoogendai (keramiek en etsen) 's maandags t/i 's-zaterdags 10-5 uur (dinsdag ook va 8-10 uur) Tot en met 5 februari. Avond- en nachtdienst der apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Centraal Apotheek. Breestraat 74, te 20652. Apc4lheek R. van Breest Smallenbuii te Leiderdorp is de gehele week g« opend. vai gei gei zy Arrestaties in Tokio In Tokio zy: zondag 29 Japanse linkse studenten leiders gearresteerd. Dat gebeurd tydens de razzia in de universiteiti wijk waarvoor 4000 politiemanne in actie kwamen. Er werd een grot hoeveelheid knuppels, stalen buizei en vlugschriften in beslag genomen Met dit materiaal wil de politie be wyzen dat de ongeregeldheden vai 18 en 19 januari waren voorbereid Linkse studenten hadden toen universiteitsgebouwen bezet. Minister afgetreden De Noord Ierse minister van Gezondheid et Sociale Zaken Morgan heeft zondag bij premier O'Neill zijn ontslag inge diend wegens zoals rij het noemde dl zich verdiepende kloof in de regering Hy is de tweede Noordierse minisW in drie dagen die aftreedt, vrijdai diende minister van Handel FaulJi ner zyn ontslag in. Vorige maaw werd de Noordierse minister vai Binnenlandse Zaken Craig wegen extremistische politiek ontslagen. „Mao kerngezond" Communis tisch China heeft zondag gemeld dal Mao Tse-toeng zaterdag een grou bijeenkomst heeft bygewoond deelde mee dat hy „kerngezond ea zeer vrolijk" was. Voor het eerst sind 28 november werd iets gemeld ovei het in het openbaar verschynen val de 75-jarige Mao. Het ontbreken over berichten heeft sinds die tyd geleid tot een reeks berichten als zou hj ernstig ziek of dood zyn. In de vierde kolom van „In vogel vlucht" in het nummer van zaterdag jj. is een passage verminkt afge drukt. De zin in de vijfde regel dient als volgt te luidem:„Wie een situatie van onvrijheid, zoals die in Tsj.-Slo wakije thans weer bestaat, wenst te bestrijden, moet dat óf doen door een massale opstand met buitenland militaire hulp, óf zich beperken tot de methode van speldeprikken-in- guerrilla-styl, die de vijand zoveel afbreuk doet, dat deze zich gaat be denken". Een ongetwijfeld heroiscb enz.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 2