Veertig marters één vrouw in bont Wilhelmina de eerste vrije vrouw Zichzelf zijn is ook belangrijk Met Mary Quant naar de wassalon AMERIKAANS HUWELIJK VROUWELIJKE AUTOCOUREUR 99 99 Nieuwe kapsels in Parijs Jong trouwen «AT8RDAO H AA Kt'AH J lflfl» LD EXTRA I Steeds weer is de vrouwelijke schoonheid oorzaak van kleine drama's. Bijvoorbeeld', bestaat er iets mooiers dan een vrouw, gehuld in een mantel van marterbont? Nee. Maar ondertussen moeten voor één mantel veertig van die charmante diertjes Amerikaanse marters het leven laten. Het bont van deze dieren Is sinds een jaar zeer aantrekkelijk in prijs geworden. Dat komt, omdat de Amerikaanse marter niet langer alleen een wild dier is, waarvoor men lange tochten door het woud moet maken, men is er inmiddels in ge slaagd het diertje op grote schaal te fokken. De Amerikaanse marter komt oorspronkelijk uit het gebied van de Canadese grote meren. Op dit ogenblik wordt hy gefokt in Frankrijk, met name in Bretagne. waar de omstandigheden uit stekend zijn. Het kleine Bretonse stadje Priziac in de Morbihan is het centrum van de Franse mar terfokkerij geworden. Daar woont ook de heer Francis le Charpentier die een specialist is in het onderzoeken van de mogelijkheden om door middel van verschillende fokmethoden. in het, bont van de marter een grote verscheidenheid van kleuren te brengen. Op dit ogenblik fokt de heer Le Charpentier 3500 marters. Hy hoopt er in 1970 ongeveer 6000 t» hebben. De dieren eten elke dag tussen een en anderhalve ton aan voedsel: „vis. dat ik in Lo- rient en verder vleesafval dat ik hier en daar be machtig". Het voedsel wordt in een speciaal daar voor gebouwde koelcel bewaard, waarin een con stante temperatuur van dertig graden onder het nulpunt heerst. Het grootste deel van zyn fokkery heeft de heer Le Charpentier met eigen handen opgebouwd. Het terrein wordt tegen indringers en eventuele ontsnappingen van de dieren beschermd door een traliehek. Afdaken van gegalvaniseerd plaatijzer beschermen de kooien. Deze zyn van hout en in lichte en luchtige gaanderyen gebouwd. „De grootste problemen", aldus Le Charpentier, „doen zich in maart in de paringstyd voor. Het vrouwtje is maar twee maal 46 uur loops. Het is dus zaak haar in die periode in het hok van het mannetje te zetten". De jonge martertjes worden meestal in juni ge boren. Ieder vrouwtje brengt per keer drie tot vier jongen ter wereld. Bij de geboorte zyn de dier tjes byzonder klein. Maar ze groeien ontzettend snel. Na twee maanden zyn ze al even groot als de moeder. Het meest boeiende van de gehele fokkery vindt de heer Le Charpentier zyn genetische onderzoe kingen. die hem in staat stellen de meest uit eenlopende kleuren bont te verkrygen. Uitgaand van de natuurlijke kastanjebruine kleur, is het mogelijk alle mogelijke kleur schakeringen te krijgen: van grys en beige tot zelfs parelgrys en pasteltinten. Dat i6 een voort durend wonder by deze Amerikaanse marter". Br komt in het leven van de kleine diertjes ech ter een onprettig ogenblik: de huid is alleen maar te gebruiken wanneer deze van de rest van het lichaam is gescheiden. Deze operatie geschiedt geheel pynloos. Voordat ze worden gevild, worden de marters geëlectrocuteerd. Gevoelige geesten worden misschien by de ge dachte aan zo'n dood van het diertje van de aan koop van een mantel weerhouden Tot grote vreugde van opgeluchte echtgenoten dan, die daarmee een aardig bedrag uitsparen. tri Elle een interview met de 24-jarige Da- niele Bancel, de enige vrouwelijke autocou reur van Frankrijk. Vier maanden geleden heeft ze voor het eerst op het circuit van Montlhery gereden, met tweehonderd kilome ter per uur, in een door een vriend gebouwde racewagen. Ze heeft om te beginnen haar hele bruidsschat in haar dure liefhebberij ge stoken Verder wil ze haar hobby bekostigen door van dag tot dag te werken: als (zeer goed betaalde) gastvrouw op de Salon de l'auto, als mannequin en als fotomodel. Over de houding van haar mannelijke collega's in de autosport zegt ze„De Engelsen en de Duitsers zijn wel aardig. De Fransen heke- maal niet. Ze gaan weg zonder me te groe ten. Ik word blijkbaar beschouwd als een indringster op een terrein dat voor mannen is gereserveerd". Bijna tachtig jaar geledenin oktober 1889, gebeurde er in Amsterdam iets, dat voor die tijd hoogst ongebruikelijk ivas. lil een hotel in de Kalverstraat hield een gezelschap van alleen maar vrouwen een vergadering. Sterker nog: zij richtten tijdens die vergadering een zelfstandige socialistische vrouwenvereniging op, de „Vrije vrouwenvereniging" De vrije vrouwen wensten dezelfden rech ten en mogelykheden als de man, zy wens ten bovendien niet langer als „marionet" te worden behandeld. Initiatiefneemster tot de oprichting was Wil helmina („Mina") Drucker, een vrouw die de historie van de Nederlandse vrouwenbe weging is ingegaan als onvermoeibaar stryd- ster tegen elke vorm van discriminatie ten opzichte van de Nederlandse vrouw. Mina Drucker, in 1847 als kind van een on gehuwde moeder in Amsterdam geboren, werd tegen haar veertigste jaar actief in de socialistische beweging, publiceerde verschei dene artikelen met haar ideeën over de vrou wenemancipatie, sprak op demonstraties voor algemeen stem- en kiesrecht en werd hoofd redactrice van een vrouwenweekblad dat „klankbord en spreekbuis voor en van de vrouwen" wilde zyn. Als vertegenwoordigster van de Nationale Vrouwenraad in Nederland bezocht Mina Drucker conferenties en fe ministencongressen in het buitenland. Over het leven van deze „eerste vrye vrouw" heeft Deanna te Winkel-van Hall een klein boekje samengesteld dat uitgegeven wordt door het I A.V, de Stichting internationaal archief voor de vrouwenbeweging. Het bevat, min of meer chronologisch gerangschikt, de belangrijkste activiteiten en gebeurtenissen uit het leven van Mina Drucker die in de cember 1925 overleed. Veel feiten en feitjes, maar geen markant „portret" van deze pio nierster uit de Nederlandse vrouwenbeweging. Aan de lezeres dus de taak om, tussen de regels door, een beeld op te bouwen van deze vrouw die soms beschreven werd als „een klein, heel eenvoudig maar uiterst gesoig neerd vrouwtje". Ze maakte eerder de in druk verlegen te zyn, plaatste zich niet op de voorgrond, maar kon met grote nadruk en felheid voor haar mening opkomen. Mina Drucker is ook wel beschreven als „een heftige sterke vrouw die nooit een steek on beantwoord liet en wier slagen altyd raak zyn". Een collega uit de toenmalige vrou wenraad noemde haar een .flinke Amster damse" die fel sprak, intelligent en eenzy- dig, met een onbeschaafde uitspraak: „In al haar eenzydigheid was zy een vrouw uit één stuk, zeer intelligent, belezen en overtuigd, met een natuurlijk redenaarstalent". Ande ren leerden haar in de persoonlyke omgang kennen als „zacht, verdraagzaam en goed". Het boekje over „De eerste vrye vrouw" is in de boekhandel te koop. maar kan ook besteld worden bij het Internationaal archief voor de vrouwenbeweging. Halmaheirastraat 30, Am sterdam. De prijs is f 3,50. De beroemde Parijse coiffeur Molinarie heeft zijn ligne printemps-été 1969" geïntroduceerd. Deze lente- en zomerkapsels zijn kort gehouden, soms zijn ze a-symmetrisch, bol in de nek vallend. Hoe ziet de vrouw er in 1990 uit? Maandblad Marie Claire heeft deze vraag voorgelegd aan een aantal kopstukken op modegebied. Volgens Mary Quant zal vooral de properheid van het lichaam een ware cultus worden. „Was salons voor mensen" lyken haar omstreeks 1990 een heel reëel beeld: men stapt gekleed en wel in een machine, gooit er een muntje in en als men eruit komt is men (inclusief kleding) van top tot teen schoon. Wat de mode betreft ver wacht Mary dat de vrouw anno 1990 de lichaams huid op allerlei manieren zal maquilleren en over dit schilderwerk kleurige transparante gewaden zal dragen. Courrèges verwacht omstreeks die tyd twee rich tingen in de mode: een tendens die, brutaal, kei hard, metalig" zal zyn, en een zachte iyn die de natuurlijke vormen van het lichaam volgt. Naar zyn mening zal die zachte lyn in de mode domineren. Kleren zullen een „tweede huid" zyn, gemaakt van soepele warme stoffen die vóór al les grote bewegingsvryheid garanderen. Pierre Cardin voorziet .„radicale veranderingen": kleren die met behulp van infra-rode stralen worden gemodelleerd en. nog later, kleren die schitteren door afwezigheid. Hy gelooft namelyk dat de mens op zekere dag geen kleding meer zal willen dragen, als reactie op alles wat gefabri ceerd en kunstmatig is. Omdat in de toekomst niet alleen huizen, maar ook tuinen en hele ste den verwarmd zullen zyn. zal dit allemaal kun* nen zonder dat we voortdurend in de kou a'aan. Het is niet waar (zegt Marie France) dat de mo derne meisjes zoveel jonger trouwen dan hun moeders en grootmoeders. Van de ruim drie mil joen Franse jonge vrouwen tussen twintig en vierentwintig jaar trouwt het merendeel als ze eenentwintig zyn. Dat is niet vroeger en ook niet later dan de moeders en grootmoeders deden. Met de gemiddelde leeftyd van de bruidegom ligt het wel anders dan vroeger. Die lag voorheen tussen de zesentwintig en de dertig, maar nu rondom da tweeëntwintig jaar. ADVERTENTIE Per jaar wordt in Amerika meer dan zeven bil joen dollar aan huwelykskosten uitgegeven. Dat komt neer op ruim zestienhonderd dollar per bruid, aldus Ladies' Home Journal dat nog enke le saillante bijzonderheden omtrent het Ameri kaanse huwelyk onthult. Volgens de statistieken in de Ver. Staten leveren huwelijken die in de maanden januari, februari en maart gesloten zijn, het hoog6te aantal echtscheidingen op- Ju- ni-huwelijken daarentegen hebben het laagste echtscheidingspercentage. En ook dit schynt door statistieken gestaafd te worden: wanneer bruid en bruidegom allebei uit een „gebroken ge zin" komen, hebben ze toch nog zestig procent kans om hun eigen huwelyk tot een succes te maken. Wanneer een der partners gescheiden ouders heeft, is de kans vyfenzeventig procent en wanneer dit by geen van beide partners het ge val is, heeft het nieuwbakken paar vyfentachtig procent kans op een duurzame echtverbintenis. Teddybeerr Marlon Brando. Gregory Peck en Paul Newman behoren tot het soort mannen van wie (zegt Nova) de meeste vrouwen dromen. Actrice Joan ne Woodward liet het niet by dromen alleen. maar trouwde met Paul Newman. Haar visie op haar echtgenoot: „Ik kan Paul niet als sex-sym- bool zien. Voor my is hij een grote teddybeer die graag over Volkswagens praat en met de kinderen rondsjouwt". Joanne Woodward speelt de hoofdrol in „Rachel, Rachel", de historie van een gefrus treerde v ij ender tig jarige ongetrouwde lerares. Het is de eerste rolprent die door haar man wordt geregisseerd. Hardwerkende huisvrouw Huisvrouwen werken veel te lang. dat wil zeg gen: zij besteden aan het huishoudelyk werk veel meer tyd dan nodig is. Volgens maandblad Marie France is dit gebleken uit een in Frankrijk gehou den enquête. Daarom is nu in Parijs het „Centre d'études des travaux feminius" opgericht, een in stituut dat in twintig cursusuren van elke ver moeide en overwerkte huisvrouw een efficiënte ..maitresse de maison" maakt. De kosten van zo'n cursus bedragen ongeveer honderdvyftig Franse francs. Een koopje, als het beoogde doel bereikt wordt. ~yAT wil jij later wordenvroeg de on- wijzer aan 'n zesjarig jongetje, en dit antwoordde zonder aarzelen: Ivanhoe De meeste knaapjes die van hun geboorte af naar de televisie hebben gekeken, zeggen iets dergelijks: Cowboy. Of: Ruimtevaarder. Of: Autocoureur. En allemaal bedoelen ze: „Ik wil een held worden, die een gevaarlijk leven leidt, die voor niemand bang is, die er on regelmatige werktijden op na houdt en die niet altijd even schoon hoeft te zijn". Nog nooit heb ik een kleine jongen horen zeggen: „Mijn grote ideaal is: een keurige mijnheer worden". Zodra de knapen wat groter worden en ver nomen hebben, dat de cowboys vijftig jaar geleden zijn uitgestorven, dat goudzoekers gelijk staan aan mijnwerkers, dat ruimte vaarders keien in iviskunde moeten zijn en dat autocoureurs zelden ouder dan dertig jaar worden, verliezen ze voor dit soort be roepen hun belangstelling en grijpen naar een gitaar. Op de vraag: „Wat wil je wor den?" antwoorden ze: „Ik studeer voor mon teur, maar mijn ideaal is: „soulzanger"." In feite is er niet veel verschil tussen deze wensdroom en de vorige. Nog altijd centraal staat 't idee: „Als held gevierd wordenon regelmatige werktijden, en alsjeblieft niet altijd even schoon zijn". Nog steeds zeggen ze niet: „Ik wil een keurige mijnheer worden". Maar op een dag zijn ze twintig, oefenen een ander beroep uit dan waarvoor ze werden opgeleid maar dat hun evenmin aanstaat, en dan vraag je: „Is dit nu wat je hoopte te worden Als ze eerlijk zijn zeggen ze: „Eigenlijk niet. Ik zie er nu wel netjes uit, ik heb een geregeld leven, en over vijf jaar kom ik in aanmerking voor een peperduur flatje, maar erg gelukkig ben ik er niet mee. Het is echter onvermijdelijk: een mens moet leren zich aan te passen". Het gekste echter vind ik dit: als brave huis moeders zitten we 's avonds voor het flikker- schermpje en kijken ademloos naar autocou reurs, ruimtevaarders en ander gevaarlijk spul; we voelen 'n warme vertedering op stijgen bij de bizarre verschijning van wéér een nieuwe soulzanger en draaien snel de knop om als vier keurige heren zich om de discussietafel scharen om onder elkaar uit te maken hoe wij behoren te denken. Toch zijn we zeer gelukkig als we ons realiseren dat onze grote kinderen meer op die keurige mijnheren lijken, dan op de zo gretig bekt* ken helden. Dat onze zonen er aanvankelijk niet over dachten om mijnheren te worden, vervulde ons eertijds met grote bezorgdheid: we hiel den lange vertogen om hen hun onverstand uit het hoofd te praten, we wezen op 't nut van goed-je-best-doen-op-school, we bewe zen de onmisbaarheid van diploma's en ge tuigschriften, we bezwoeren hen dat aan passen de enige weg naar geluk ivas. We za gen met grote voldoening, dat de wijze les sen vruchten afwierpen, dat de kinders zin delijk en keurig werden, carrière gingen ma ken en 'n echte mijnheer of mevrouw wer den. Precies zo'n mijnheer of mevrouw als degenen wier aanblik op de beeldbuis ons tegen de haren instrijkt, omdat we gruwen van hun ernst en van de verveling die zij ver spreiden. Geeft het tweede net niet iets spannenders? Adriaan, die consequent is blijven weigeren 'n mijnheer te worden, die zich daarom niet druk hoeft te maken over een aktetas, een driekamer flatje of een carrière, en die des wegen 'n zeer gelukkig jongmens is, kan op de enkele avonden dat hij er tijd voor heeft met een verwonderde blik dat heren- en- dames-gedoe op het flikker schermpje gade slaan. Voor hem is het wel interessant, want hij kijkt van zijn hippe wereld uit in een an dere wereld, waartoe hij nooit zal behoren. Wat die mensen daar voorstellen is voor hem even onbereikbaar geworden als de cowboys en precies even onwerkelijk. ..Wat had jouw zoon eigenlijk moeten wor den?" vroeg iemand, die kennelijk medelijden met mij had (het zal je zoon maar zijn!). ..Niets", zei ik. „Adriaan heeft nooit iets wil len worden hij is zijn leven lang al ie mand geweest: zichzelf'. THEA BECK MAN

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9