„Franstalige" berghonden hielden een „congres Redders van mensen Jt ffe# 1 I '-'-'jit-' i ft j&T:;' Winkelen in de Sowjet-unie een war beproeving RIJKE MUIS ZATERDAG 25 JANUARI 1969 De .Franstalige" berghonden hebben hun eigen congresgehouden in Verbier in Zwitserland. Hoe vreemd het ook mag lijken, de honden worden inderdaad „Frans talig" genoemd omdat zij alleen bevelen in het Frans verstaan. Vandaar deze reünie, waaraan 53 honden uit Zwitserland, Frankrijk en België deelnamen. De Zwitserse alpinistische club had deze ontmoeting georganiseerd. Het „congres" was niet alleen een goede gelegenheid om contacten te leggen, maar het was vooral een proeve van perfectie en classificatie. De lawinehonden zijn in categorieën ingedeeld naar sterkte: in categorie A vindt men de begin nelingen, in categorie B de honden van gemid delde sterkte en honden die gevorderd zijn in het reddingswerk in de bergen in categorie C. Alle berghonden hebben een gids die „conducteur" of geleider wordt genoemd. Deze geleiders moeten uitstekende skiërs zijn: zy moeten ook ervaring hebben in het reddingswerk. Bovendien moeten zy hun hond kunnen laten gehoorzamen, maar hem tegeiykertyd een grote vryheid van hande len laten. Een slachtoffer wordt uitgegraven uit de sneeuw, nadat de berghond de plaats had aangegeven. In stryd met een hardnekkige legende zijn de berghonden niet uitsluitend Sint Bernhards. Deze grote hond. met de lange haren en het vaatje rum om de hals. berust voor een groot deel op folklore. De beste berghonden, verzekert de voorzitter van de Zwitserse alpinistenclub, zyn de Duitse en Als bij een echt congres werden de honden en hun ge leiders met een toe spraakje verwei- komd. Belgische herders. De Belgische herders zyn het meest doelmatig, het zekerst en het sneflst. Maar zy zyn snel vermoeid, in tegenstelling tot de Duitse herders, die een groot uithoudingsvermogen hebben. Wachthonden Op een leeftyd van zes maanden worden de hon den reeds aan een training onderworpen. Zy le ren de eerste beginselen van de redding van mensen die onder een lawine zyn gekomen of in een spelonk zyn gevallen. De kwaliteiten van een lawinehond moeten ve lerlei zyn: in de eerste plaats moet hy zeer ge hoorzaam zyn en alle aanwyzingen van zyn ge leider tot de letter volgen. Bovendien moet hy een goede „wacht" over zich hebben. De „wacht" is het vermogen van honden om stil te biyven staan, terwyl hun reuk hen op een spoor brengt. Het reukvermogen van een lawinehond is 250 maal sterker dan dat van een mens. T raining De lawinehonden gedragen zich als „wachthon den" als zy erop uit gaan: neus vooruit en als zy een spoor vinden: stilstaan. Dan krabben zy met hun poten in de sneeuw, precies op de plaats waar de gezochte man of het voorwerp zich be vindt. Op dat moment komt de geleider helpen om het slachtoffer te bevryden. Het werkritme is een half uur werken en een kwartier rust. Onze fotograaf heeft de kampioen-redder van alle categorieën ontmoet. Het is een Belgische her der die het geluk heeft niet meer dan 25 kilo te wegen, zodat bij een reddingsactie zyn geleider hem op zyn rug kan dragen. Dank zij de inspanning van de organisatoren van deze reünie worden de technieken, die worden aangewend door de bergredders. hoe langer hoe doeltreffender. Ieder jaar redt men een groot aantal slachtoffers van lawines, mensen die een val heb ben gemaakt en een groot aantal vermiste berg beklimmers of vermiste skiërs. n /-f- vAwmmm '7 Iedere dag trok ken de honden met hun geleiders rop uit voor oefeningen. Foor de huisvrouw in de Sowjet- Unie met haar ongeveer 238 miljoen zielen, is winkelen een beproeving. Daar zij geen koelkast heeft, moet de ge middelde huisvrouw elke dag levensmid delen kopen en daar de meeste vrouwen betrekkingen hebben, moet dit winkelen na het werk in de avonduren gebeuren, waardoor de reeds overvolle winkels in het „spitsuur" van zes uur in de middag worden bestormd. Daar bovendien vele levensmiddelen schaars en de verkoopsters doodmoe zyn, ontstaan onvermy- delyke lange ryen kopers, die zich luide bekla gen over de kostbare tyd die zy in de winkels moeten verdoen. Het orgaan van de vakbeweging in de Sowjet- Unie „Troed" (Arbeid) heeft een aantal onder zoekers uitgezonden om de toestanden in de stad Iwaowo een stad van 450.000 inwoners ten noord-oosten van Moskou aan het licht te brengen. In een der winkels zei hen de ontevreden textiel- arbeidster Vera Sorokina, terwyl zy in de ry stond: „Ze maken zich hier niet erg druk om ons. „Let u zelf maar op de tyd". „Dat hebben we gedaan" berichtte het blad. „We moesten 40 minuten in de ry staan vóór we by de toonbank waren". Toen de verslaggevers de bedryfsleidster van de zaak hierover ondervroegen, antwoordde zy dat het niets betekende als mensen een half uur moesten wachten op een kilo worst. De Sowjetrussische pers klaagt herhaaldelyk over het verouderde systeem dat kopers op elke afde ling van een levensmiddelenbedryf in drie ryen moeten wachten eerst om by de toonbank te komen teneinde te zien wat zy willen hebben en de prys te vragen, dan by de kassa en dan nog weer eens by de toonbank om tegen overhandi ging van hun betaalbon hun aankoop in ont vangst te nemen. De oplossing is, naar „Troed" en andere bladen in een recente artikelenreeks hebben betoogd, su permarkten in te richten en oude winkels te ver anderen in zelfbedieninyszaken. Het orgaan van de communistische party in de Sowjet-Unie „Prawda" heeft er. na melding te hebben gemaakt van de bevindingen van een groep deskundigen, op gewezen dat ondanks 15 jaar van plannen maken en beloften slechts 10 pro cent van alle levensmiddelenzaken zelfbe ningswinkels zyn. „Het afgelopen jaar zyn er weinig meer dan geopend in plaats van de 1000, die op de nomi tie stonden", aldus „Prawda"- Het blad beschuldigt functionarissen van „vn achtigheid en traagheid" omdat zy er niet in geslaagd de bouw van de nieuwe winkels door zetten. De Iwaowo zyn volgens „Troed" slechts levensmiddelenzaken met zelfbediening en b< zyn verre van volmaakt. In Moskou, een stad van 6,6 miljoen inwon zyn slechts enkele supermarkten. Het stads stuur heeft in het begin van deze maand ge viseerd tot de bouw van vyf grote superma ben, elk voor 10.000 klanten, die uit een oogpi van tydbesparing uitsluitend verpakte levensm delen zullen verkopen. De bestaande zelfbedieningszaken zyn ciaal gebouwd om zulke verpakte levensmidda te verkopen, maar volgens de „Prawda" heeft ministerie belast met de produktie van de i pakkingsmachines, de nodige machines niet tyd geleverd. Inmiddels wil de regering om de noodzakelykt van het dagelyks te winkelen te verminderen produktie van koelkasten van 3 4 miljoen van afgelopen jaar vergroten tot op zyn minst miljoen in 1970. Negen jaar geleden bedroeg produktie slechts een half miljoen. Mickey is veertig jaar en hij is een zaki man", aldus Elle in een „levensbeschrijf over Mickey Mouse, nog altijd vedette nv mer één in de Walt Disney-produkties. Ri veertig jaar geleden werd „de rijkste c ter wereld" voor het eerst getekend dooi toen zesentwintigjarige Disney, naar w beeld van een grijs muisje dat in een kooi in zijn geïmproviseerde studio woonde. A/id Mouse met zijn korte broekje, te grote sck nen en viervingerige handschoenen mod een weergaloze carrière. Elke minuut vtf ergens ter wereld wel een Mickey Mo» filmpje gedraaid. Ook buiten de filmwen heeft de beroemde muis commerciële sued sen geboekt. Vierhonderd kranten helft (voor bijna vijftigmiljoen lezerszijn ato turen gepubliceerd. Vorig jaar stonden i naam en afbeelding op de verpakking t* zo'n vijfduizend verschillende produkten, bruidsjaponnen toe. Foto beneden: De wereldkampioeneen Belgische herder van 25 kilo.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 8