Aanslag bij Kremlin op vier kosmonauten De Block dreigt met een prijsstop in 5 branches Praag vreest rellen Verkeerde auto? .V. Jaarsma vraagt itstel van betaling E N KANTOORKLERK VERDACHT VAN AANSLAG OP MUNITIEDEPOT (9uc/ Pr JAMIN jgefitlit 1 maart 1860 DONDERDAG 23 JANUARI 1969 No. 32695 LEIDSCH jrteur: E. A. E. van Dishoeck fdredacteur: Drs: J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetalingilosse nummen f 0J25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Deze foto vaii de intocht van de vier kosmonauten moet even voor de aanslag zijn genomen. De ruimte vaarders (v.l.n.r.) Sjatalow. Jelisejew, Chroenow en Wo- linow staan hier in de open auto, waarin zij slechts de I laatste kilometer naar het Kremlin aflegden. Voordien waren zij met het oog op de vorst van 25 graden in een gesloten auto van het vlieg veld naar het centrum van Moskou gereden. 'E iel MOSKOU (AFP) By het Kremlin is gisteren een aanslag gepleegd op de vier Russische ruimtevaarders, die de Sojoez IV en V hebben bemand tijdens de ruimte-experimenten van vorige week. De kosmonauten maakten hun zegevierende entree in de Russische hoofdstad in een open auto. Bij de ingang van het Kremlin stapte een man uit de menigte, die de ruimtevaarders verwelkomde. Hij loste met een revolver verscheidene schoten op de met slingers versierde wagen. De ruimtevaarders bleven ongedeerd. Dit heeft het Franse persbureau AFP hedenochtend van „doorgaans welingelichte zijde in Moskou" vernomen. Enige tijd later heeft het Russische ministerie van Binnenlandse Za ken bevestigd dat woensdag schoten zijn gelost op de rij auto's waarmee de vier Sojoez-kosmonauten en de Russische leiders bij het Kremlin arriveerden". N'GKONG (AP) In commu- ch-China doet het gerucht de dat de 75-jarige leider Man oeng levensgevaarlijk ziek Is. ns de ..Hong Kong Star" is J een groep van veertien perso- gekozen, die het bewind zal emen als hy sterft. Voor een beoordeling van dit bericht j men overigens wel te weten. I llao de hoofdstad Peking in de ste wintermaanden pleegt to ten om in een milder klimaat an rusten en te schrijven. On derlijk leidt dit elk jaar tot een n geruchten over ziekte of dood gens genoemd blad staat da van veertien onder leiding van inister van Defensie Lin Piao Igemeen wordt beschouwd al« keuze voor een opvolger. Ver- fbben in deze groep o.a. zit- premler Tsjoe En-lai, de par- •eticus Tsjen Po-ta en Mao'3 tote Tsjang Tsjing. Mao zou zijn geworden in Hangtsjou, hij Peking wegens de kouae 'eriaten. Een van Mao's lijf- is per vliegtuig naar Hang- gereisd om Mao bij te staan, bleek niet mogelijk een beves- van de gerudhten van andere i te verkrijgen. Door de schoten werd de chauffeur van de open Zils waarmee de kos monauten hun intocht deden levens gevaarlijk gewond. Zijn toestand zou hopeloos zijn. De vier in de auto staande ruimtevaarders bleven onge deerd. evenals de achter hen zittende ruimtevaarder Beregowoi die in ok tober piloot was van de Sojoez-III. Beregowoi werd echter overdekt door scherven van de door de schoten bre kende autoruiten. De man. die de aanslag pleegde en omtrent identiteit niets bekend is geworden, werd onmiddellijk door omstanders en begeleidende politie overmeesterd. Over zijn motieven is niets bekend gemaakt. Direct achter de auto met de kos monauten reed de wagen van party leider Brezjnew en president Podgor- nl, die het viertal van het vliegveld Wnoekowo-II hadden afgehaald. M iVERSUM (ANP) De N.V. ïklijke haardenfabriek E. M. ma zal surséance aanvragen, iding voor de moeilijkheden der meer de noodzakelijke ""Thakeling op de fabricage van rïjiarden. Dit vereiste hoge in- rlngen. Bovendien is in 1968 .Özet belangrijk gedaald. De lag in dat jaar twaalf pro- lager dan ln 1967. niet te worden gedwongen de den tegen zeer lage prijzen Ie hand te doen. heeft de di van Jaarsma gemeend in over- et de financierende banken tot ivraag van uitstel van betaling gaan. directie van de haardenfabriek lanks de bestaande problemen :omst niet helemaal donker f, ad: .5[k' - idstlchter Een 20-jarige 1 P itische dichter is gisteren ver- I eld tot vier jaar gevangenisstraf f Ék hij op 13 oktober 1968 brand gesticht in het keizerlijk oorlogs- i in Londen. De man, die wil 1 bekende, zei, dat hij de brand [esticht omdat hij had gezien kinderen in het museum kwa ll hy van mening was, dat de ngestelde voorwerpen een Invloed op hen zouden heb- 'laatselijk mist py&ilt meldt van heden tot vrij- fondoverwegend droog weer tselyk mist. vooral vanavond --jacht ook opklaringen. Zwakke itige wind uit west tot noord- Iets lagere, maar in het wad- bied ongeveer dezelfde tempera- rit (Opgemaakt te 12.40 uur) 24 JANUARI 8.32 uur; onder 17.13 uur op: 10.54 uur: onder: 0.16 uur tater te KatwUk te 7.36 en uur, laagwater te 3.23 en 15.48 - ln. De aanwezige voorraad haarden van ongeveer 10.000 stuks bestaat geheel uit typen van het jaar 1968. De hoop is bovendien gevestigd op de afzet van de nieuwe modellen - reeks haarden en op een gunstige toekomst van de afdeling centrale verwarming. Een aanvraag voor uitstel van be taling is reeds ingediend bij de Am sterdamse rechtbank. De schulden van de haardenfabriek lopen in elk geval in de miljoenen guldens. De vorige week zijn reeds 35 personeels leden afgevloeid, zodat er nu nog 430 over zyn. De banken hebben inmiddels mee gedeeld de haardenfabriek finan cieel te zullen blijven steunen, voor zover de kredietvoorsehriften dat al thans toelaten. Het Hilversumse be drijf is al lang bezig zijn voelhorens uit te steken naar mogelijkheden om zijn basis te verbreden, maar dat blykt nog niet erg te lukken. - Men vraagt zich af of de kogels niet voor hen bedoeld waren Premier Kosigin ontbrak voor het eerst bij een dergelyke gelegenheid aan hun zijde. Hij is volgens officiële mededelingen met vakantie. De aanslag werd volgens de eerder genoemde bron tegen twee uur 's middags plaatselijke tijd (12 uur Ned. tud) gepleegd. De bijeenkomst, die later in het Congrespaleis van het Kremlin werd gehouden begon byna drie kwartier te laat. De Rus sische leiders maakten bij hun ver schijning op het podium een ernstige en bezorgde indruk, aldus AFP MOSKOU (Reuter) Na de offi ciële bevestiging door de Russische autoriteiten dat schoten zijn gelost op de rij auto's waarmee de kosmo nauten in Moskou werden ingehaald, zijn er meer details over de gang van zaken vernomen waaruit men zou kunnen afleiden, dat de aanslag niet ls gepleegd op de kosmonauten maar op personen d;e gezeten wa ren in een verder achterin de stoet rijdende auto. Volgens Reuter reed de auto van Brezjnew en Podgorni niet direct achter de auto van de ruimtevaar ders. De kogels zouden niet de auto van de kosmonauten hebben getrof fen maar de tweede en derde wa gen waarin familieleden en collega kosmonauten gezeten waren. De rijtoer werd gadegeslagen door miljoenen tevisiekijkers in Rusland en elders in Oost-Europa, die zich niet hebben gerealiseerd dat zij van een aanslag getuige waren. De ca mera's waren uitsluitend op de voor ste auto met ruimtevaarders gericht. Achteraf herinnert men zich dat de kosmonauten op het moment, dat de schietpartij moet zijn gebeurd (bij het indraaien van het Kremlin) ach terom keken, al bleven zy de me nigte toezwaaien. Tydens de huldiging in het Con grespaleis wisselden de partijleiders verscheidene malen briefjes uit. Uitgeleide gedaan door vice-minister-president Wit- 2 teveen zijn de Koningin, x Prinses Beatrix en Prins Z; Claus vanmorgen per KLM naar Ethiopië vertrokken. Het staatsiebezoek zal een week duren. Prins Bernhard zal zich in Khartoem bij het gezelschap voegen. g Televisie en radio zullen uitgebreide reportages van rl dit koninklijk bezoek aan het b' land van Keizer Haile Selas- sie brengen. PRAAG (AP) De Tsjechoslowaaks® regering ia bang voor ernstige orde verstoringen by de begrafenis van de student Jan Palach. Minister van Defensie Dzoer heeft vandaag een beroep gedaan op het Tsjecho- slowaakse leger voor steun aan de party en regering. De regering heeft gisteren studenten gewaarschuwd voor ongeregeldhe den zaterdag tydens de teraardebe stelling van Jan Palach, die als eer ste zichzelf in brand stak uit verzet tegen de Russische bezetting van Ts jecho-Slowakije en de geheime po litiek van de Tsjechoslowaakse lei ders. De regeling stelde de studenten ver antwoordelijk voor een ordeiyk ver loop van de begrafenis. De pers werd verzocht om de nodige zelf-di- cipline in acht te nemen ..daar Jon ge levens op het spel staan". Hoog leraren en leraren is gevraagd hun invloed aan te wenden voor handha ving van gezag, rust en orde. Zie ook pagina 1 Dagboek van student Uit het onderzoek naar de dood van de Ma- drileenee student in de rechten Ca sanova, die maandag uit het raam van de zevende etage van het ge bouw sprong waarin hy woonde, is volgens de Spaanse politie gebleken, dat hij met zelfmoordplannen rond liep. By huiszoeking ls een dagboek gevonden waaruit dit blykt, aldus de Spaanse politie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister De Block (Economische Za ken) zal geen algemene prijsstop afkondigen. Wel denkt hij aan een prijsstop voor vijf afzonderlijke branches. Welke dat zijn wilde de minister gisteravond nog niet bekendmaken, toen hij door de Tweede Kamer onder vuur werd genomen over de re cente prijsstijgingen. Dc Economische Controledienst (ECD) onderzoekt nu of de verho gingen in deze vyf branches terecht zijn Vertegenwoordigers van de vyf bedryfstakken zullen op het matje worden geroepen. Indien by het on derzoek de prijsverhogingen te hoog blyken te zyn en de betrokken bran ches niet vrywillig de prys willen terugbrengen tot het geoorloofd peil de prysstop worden afgekondigd. Harde hand De minister bestrydt dat hy ope- reeil met een zachte corrigerende hand zoals mevr. Brautigam hem had verweten. „Er is een scherp con trolerende hand", zei hy. „De 250 man van de Economische Controle dienst kyken scherp of de consument wordt afgezet of niet." 1940 lunmi er bestaat uit 16 pagina's De minister wees er by herhaling op dat hy niet de bevoegdheid heeft om een algemene prijsstop af te kon digen. De kamer kreeg een uitvoe rig overzicht van alle klachten die duizenden consumenten sinds begin januari by het ministerie hebben in- diend. Het overzicht beslaat byna 3001) klachten- Verreweg het grootste aantal klachten had betrekking op prys verhogingen in de sector levens middelen (451 klachten). Heel hoog uit de bus kwamen ook de horeca bedrijven en de textielbedryven. De minister zei nog niet te kun nen zeggen welk deel van deze klach ten terecht is. Hy maakte in dit op zicht echter één uitzonderingde prijsverhogingen die voor kousen en panties zyn gemeld waren naar zyn mening in veel gevallen inderdaad te hoog. In antwoord op een vraag van mevr. BrauUigam deelde de be windsman mee dat hy van plan is de voorlichting aan de consumenten ne schaarde zich zeer duidelyk ach ter de minister. Hy had bezwaar te gen het etaleren van de klachten, waardoor naar zyn mening een psy chose was ontstaan. De voorlichting noemde hy eenzydig en daardoor was de onrust onnodig vergroot Aan het slot van het debat zei de minister nog steeds te geloven dat de prysstyglng tengevolge van de b.t.w. niet meer zal bedragen dan ongeveer 1.3 procent. Verdere verho gingen, voor zover toegestaan, zouden het gevolg zyn van gestegen invoerprijzen en gestegen grondstof- fenpryzen. BONN (AP) De Westduitse po litie heeft gisteravond een 30-jarige kantoorklerk uit Keulen in hechtenis genomen, die ervan verdacht wordt betrokken te zyin geweest bij de nachtelijke aanval op een munitie depot van het leger, waarbij vier soldaten werden gedood Volgens de politie zou dit wel eens de eerste van een serie arrestaties kunnen zijn De aanhouding geschiedde in S egen. dat in de buurt van Bonn ligt De man werd gepakt op aan- wyzing van een aantal cafébezoe kers. die hem herkend hadden van een tekening in de dagbladen, die gemaakt was op basis van de be schrijving door de enige over levende. De verdachte heeft in tussen bekend een aantal auto's te hebben gestolen en betrokken te zyn geweest by 'n aantal onopgpi- 'derde misdaden Verder wilde de politie niets nif-' «eler zoiing het onder zoek nog voortduurt. Minister De Block maatregelen I voort te zetten. Ook zal hy eind fe- bruari weer een overzicht verstrek ken van de binnengekomen klach ten omtrent prijsstijgingen en de activiteiten van de economische con troledienst. Mevr. Brautigam. die gisteravond als eerste het woord in het pryzen- debat. voerde, zei dat er grote on rust in het land is ontstaan. .iaat de minister gebruik maken van het middel dat hem ten dienste staat: het hanteren van de prijzen wet en het afkondigen van prijsstop- pen. Het afkondigen van dergeiyke maatregelen geeft overigens een stevige basis aan het werk van de economische controledienst", zo merkte zy op. By gebrek aan concrete gegevens over de pryssttfgingen en over de maatregelen die de minister denkt te nemen, eindigde het debat gister avond onbeslist. Als op 6 februari de regeringsno ta over de belastingen en de lonen in de kamer in discussie komt zullen de volksvertegenwoordigers zeker ook nog over de pry zen praten Leraren staking In Suriname la een conflict ontstaan tussen de mi nister >an Onderwijs en Volksont wikkeling en de by de federatie aan gesloten vereniging van leraren. De leraren zyn in staking gegaan en ook een deel van de leerlingen sym- pathiseert met de stakers. In Para- maribo zyn rond de staking diverse relletjes uitgebroken en tientallen ar- I reetaties verricht. ijs psyc hose Duidelyk werd gisteravond, dat de minister de steun heeft van de re- geringspartyen. De liberaal Porthei- ADVERTENTIE morgen gesorteerde roomboterkoekjes 2S0 gram van 129 'voor ||5 hiet te gelovén voor die prijst Uit het Leidsch Dagblad van 22 Januari 1S69: P De sedert een drietal ja- J ren hier ter stede bestaande Zangvereeniging „Caecilia" gaf gisterenavond in de Stadsgehoorzaal voor een talrijk en uitgelezen publiek har vierde openbare uitvoe- P rsnn 't Sc^n"V tint ff" uitvoeringen menigen vroe- geren bezoeker goed voldaan hadden, althans we ontmoet- ten er menig bekend gezicht en met genoegen onzen ge- achten burgemeester. De provincie Groningen is het land van het goudgeel koolzaad en als gevolg daar- van der gouden oorijzers. De mannen verdienen dan 75 cents a f 1, de vrouwen 50 cents en de kost per dag. Je- never en bier drinkt ieder den geheelen dag zooveel hij wil. Het avondmaal bestaat o.a. uit aardappelen met ham en schapenvleesch. AdvertentieTheatre de J Leiden. Vendredi 22 Jan. 4 1869 Le Trouvère. Opera in 4 actes Prix des placesLo- ge f 2. Baignoires fl.50. Par- 3 terre f 1.20. Galerie f 0.60. aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1