AFBETALING President Nixon: samen voorwaarts r K/ppu fwPP Q Tl rl 1 Tl (VPH OEILIJK^E Vissers in arrest verdacht van moord Swoboda roept op tot kalmte Massale betogingen in heel Tsjecho-Slowakije Vandaag nog meer zelfmoorden Regering: ingrijpende maatregelen VAN HEUST VERLEDEN a Merenwijk oopavond in eidse raad KOELHUIS- BOTER IS VRIJWEL OP OPKLARINGEN verlaging gaat door Op kosten zaak naar Benfica (Sue/ Qtieutvs richt 1 maart 1860 DINSDAG 21 JANUARI 1969 No. 32693 EIDSCH DAGBLAD acteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteurDrs: J. R. Soebenhonst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57058 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 WW W yl y I W WW 1 yl y W W I III 1 1 I I I m y DEN HAAG (GPD) De mi- jnilllllllllllllllllllllHIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIHIHIIHIIIflllllBIIIHIIIIIIIIHIjjl| nisters Witteveen (Financiën), De 1 Stl 11** PRAAG (DPA, AP, AFP, Reuter) Twee nieuwe zelfver- andingen hebben gisteren weer de aandacht gevestigd op het rzet tegen de Russische bezetting van Tsjjecho-Slowakije. De zelfverbranding vond gistermiddag plaats in de Hongaarse ofdstad Boedapest, de andere in de Tsjechoslowaakse stad Een. Blgens schaarse berichten uit de igaarse hoofdstad is de toestand de 17-jarige student, die zich gis- aiddag op 'de trappen van het cgaarse nationale museum in Boe- est met benzine overgoot en in id stak minder goed. De jon' ui is opgenomen in een militair 4 litaal. D verbranding vond plaats it de Hongaarse pers voor de eer- ma al melding had gemaakt van laad en dood van Jan Palach tweede poging tot zelfverbran- in Tsjecho-Slowakije werd niet evoerd door een student maar een 25-jarige arbeider van een iwerij in Pilzen: de gescheiden t van twee kinderen, Jozef Hla- Hlawati is met een tweede- dsverbranding opgenomen in ziekenhuis. Hij zou volgens de sn niet direct in levensgevaar eren. verbranding van Hlawati werd 1 bekendgemaakt door president Swo boda zelf. die gisteravond een dra matische oproep richtte tot de Tsje- choslowaken om zich te beheersen en levensgevaarlijke activiteiten te staken. ..Een vonk is genoeg om een grote brand te ontketenen. Laat dus niet toe dat de tragedie van twee jonge mensen uitmondt in een na tionale tragedie", aldus Swoboda. die daarmee op niet mis te verstane wij ze wees op de consequenties die de Tsjechoslowaakse actie van de zij de van de Russen oproepen. Verband Volgens welingelichte Tsjechoslo- waken houdt de zelfmoordpoging van Hiawati op geen enkele manier ver band met de door Jan Palach in zijn afscheidsbrief aangekondigde acties. Hlawati had geen contact met Pa lach noch met vrienden van Palach die zich bereid hebben verklaard zijn voorbeeld te volgen. Volgens Palachs brief zou vandaag weer één van zijn vri nden zich in brand steken. Met indrukwekkende demonstraties (alleen in Praag waren dertigdui zend personen op de been) hebben de Tsjechoslowaken in alle grote ste den gisteren hun solidariteit met het offer van Jan Palach tot uitdrukking gebracht. Er waren echter geen anti- Russische excessen zoals zondag avond. Hoe ernstig men de zelfmoor den en de politieke gevolgen in Praag beoordeelt blijkt uit het feit dat de Tsjechische regering van gis termorgen töt diep in de nacht ver gaderd heeft met studentenverte genwoordigers en journalisten om de eisen van Palach en zyn vrienden te bespreken. Het ziet er naar uit dat de regering tot concessies bereid is omdat er haar alles aan gelegen is. massale acties, waarin zich alle fru- staties van de laatste maanden zou den ontladen, te vermijden. Jozef Hlawati ROBBENDONK (GPD) In het ische plaatsje Grobbendonk is 3-jarige leeftijd de Haagse fa- ant J. van Heüst overleden aan gevolgen van een hartkwaal, raan hij reeds enige tijd leed. heer Van Heijst is rond de wisseling '67-'68 in het nieuws eest in verband met de moeilijk en van zyn radiatorenfabrieken. heeft zich toen teruggetrokken iet landelijke Grobbendonk, waar is gaan wonen in hotel Maryland, zijn eigendom was. et stoffelijk overschot zal in Ne land ter aarde worden besteld. EIDEN De gemeenteraad is eravond gereed gekomen met de andeling van het bestemmings- n voor de Merenwijk. Een goed stte publieke tribune heeft gedu- 4e de twee maandagavonden de aadslagingen gevolgd, e verwachten is, dat voor een lend punt de belangstelling ook at zal zijn. Naar wij vernemen it een voorstel inzake de instelling Teen koopavond in Leiden in fe- lari in de raad, in de vergadering maandag 3 of maandag 24 niari. Ongerust De menigte betogers in Praag aan de voet van het standbeeld voor de heilige koning Wenceslaus waar kaarsen branden en kran sen zijn neergelegd ter nagedach tenis van Jan Palach. het radiogebouw een tweedaagse hon gerstaking zijn begonnen. In heel Tsjecho-Slowakije worden deze week rouwdiensten gehouden voor Jan Palach. Albanië heeft de Tsjechoslowaken gisteren opgeroepen tot een gewa pende opstand. Secretaris-generaal Oe Thant van de VN heeft gisteren zijn droefenis uitgesproken over de dood van Jan Palach. Block (Economische Zaken) en Roolvink (Sociale Zaken en Volks gezondheid) hebben in een brief aan de Tweede Kamer uiteenge- zet. welke financiële maatregelen de regering denkt te nemen om J het economisch evenwicht te handhaven, nu het middel van de i geleide loonpolitiek niet meer ge- I bruikt kan worden. Om de extra defensie-uitgaven te dekken, die eerst betaald zouden worden uit de inmiddels wegge vallen opbrengst van de huurder - b ij dragen, zal de regering reeds in de komende zomer een verhoging van de motorrijtuigenbelasting en de accijnzen voorstellen In het kader van de belastingplan nen van de regering zouden die aan vankelijk, in verband met de stijging van het prijsniveau per 1 januari 1970 worden doorgevoerd. Uit de brief van de ministers mag wel wor den afgeleid, dat de voorgenomen belastingverlaging doorgaat. De bepalingen bij het kopen op af betaling worden verscherpt. De eer ste aanbetaling wordt verhoogd van 20 tot 25 procent. De maximale loop tijd wordt beperkt tot 18 a 22 maan den. Dit alles volgende op de door de Nederlandse Bank genomen maatregelen om de krediet-expansie af te remmen door een verhoging De onverwachte komst van een Russische delegatie in Praag heeft echter gisteren in Praag opnieuw ongerustheid gewekt. In een commu niqué werd gezegd, dat de Russen slechts komen praten over de statio nering van troepen in Tsjecho-Slowa kije Ook in officiële kringen in Praag steekt men echter de mening niet onder stoelen of banken, dat de Russen zich fel zullen keren tegen de gebeurtenissen van de laatste dagen. In dat verband is het tekenend dat de Russische propagandazender in Tsjecho-Slowakije „Wlatana" in een commentaar op Palachs daad heeft verklaard dat deze te wijten is aan een ontoereikende marxistisch - lenin - istische opvoeding door het falen van het Tsjechoslowaake systeem. Het bestuur van de door de pro- Russische realist Hoesak geleide Slo waakse communistische partij heeft gisteren een aantal veiligheidsmaat regelen aangenomen die moeten voor. komen dat extremisten gebruik ma ken van de crisissituatie die is ont staan door de dood van Jan Palach. Dertig man van de buitenland-re dactie van radio-Praag zouden in DEN HAAG (GPD) De goedko pe koelhuisboter is vrijwel op. In de laatste week van december kwam drieduizend ton van deze boter op de markt met toestemming van de Europese commissie. In sommige zaken is de prijs van koelhuisboter dan ook al weer enigs zins verhoogd. Of er nog eens bij de Europese commissie een verzoek zal warden ingediend om koelhuisbo ter goedkoop in de winkels te mogen brengen staat nog niet vast Het Produktschap voor Zuivel staat er bepaald niet afwijzend te genover. Het produktschap had in december verzocht een partij van 6000 ton goedkope koelhuisboter op de markt te brengen. Bilt verwacht van heden- tot ensdagavond ^klaringen en op de meeste atsen droog weer. Overwegend tige wind tussen zuid en zuidoost. Klfde temperaturen als vandaag Iets lagere, in de nacht en ochtend het binnenland plaatselijk om het tepunt. 22 JANUARI 1969 op: 08.34; onder: 17.10. Mop: 10.33; onder: 22.58. "tëwater in Katwijk" 6.12 en 18.29: «Water* 2.06 en 14.25 1 nummer bestaat uit 14 pagina's DEN HAAG (ANP> De Haagse politie heeft twee Scheveningers. een 34-jarige matroos en een 36-jarige schipper opnieuw aangehouden. Zij worden ervan verdacht de 55-jarige machinist Jacobus Pronk uit Scheve- ningen te hebben mishandeld, zodat deze aan een dubbele schedelbreuk en een hersenbloeding bezweek. De machinist werd zaterdag ochtend dood aangetroffen in WASHINGTON (GPD, AP, Reu ter) Richard Milhouse Nixon is gisteren geïnstalleerd als de 37-ste president van de Ver. Staten. Om kwart over zes Ned. tijd legde hij de ambtseed af in handen van opperrechter Warren, waarbij zijn linkerhand rustte op twee fami liebijbels, beide opengeslagen op een passage uit Jesaja: „Zij zul len hun zwaarden slaan tot spa den en hun spiesen tot sikkels". Tijdens de eenvoudige plechtig heid op het bordes van het Capi- tool zei Nixon vervolgens in zijn inaugurele rede, zich te zullen wijden aan de zaak van de vrede in de wereld en de beëindiging van de verdeeldheid in Amerika zelf. Nixons eerste oproep was gericht tot de communisten, die hij opriep tot ..vreedzame wedijver, niet in de verovering" van gebied of uitbreiding van heerschappij, maar bij de verrij king van het leven van de mens". Voorts deed de nieuwe president een beroep op alle lagen der bevolking zich op elk gebied in te spannen „om de grote kathedraal van de geest op te bouwen, waarbij ieder van ons telkens één steen aanbrengt als hij de hand uitstrekt naar zijn buurman helpend en verzorgend" Zijn motto „Forward together" (samen voor waarts) aanhalend, zei Nixon: „Als we leren thuis tezamen voorwaarts te gaan, laten we dan ook trachten tezamen met, de gehele mensheid voorwaarts te gaan". Voor het Capitool had zich een menigte van achttienduizend perso nen verzameld, terwijl een politie macht van tweeduizend man het ter rein bewaakte. Nixon sprak van ach ter een drie centimeter dikke kogel vrije glasplaat. Op de tribune zat ook de eenzame figuur van Hubert Humphrey, die met 300.000 stem men van Nixon had verloren. Hy leek voortdurend in gedachten ver zonken te zijn. President John son daarentegen was goed gemutst, kennelijk verheugd als hij was, dat de zeer zware verantwoordelijkheid op dat ogenblik van zijn schouders werd genomen. Een van de gebeden werd uitgesproken door de bekende evangelist Billy Graham, een huis vriend van de Nixons. Graham liet kritiek op Johnson doorschemeren toen hij zei: „De pi laren van moraal en geloof, waarop dit land is gegrondvest, zijn onder mijnd door toenemende toegeeflijk heid". Hij bad voor herstel van deze waarden en voor de bescherming van de familie Nixon voor „lijfelijk ge vaar". Tijdens de rit van het Capitool naai- president Nixons zetel, het Wit te Huis, deed zich een kleine scher mutseling voor tussen samengedrom- De inzichten van de regering omtrent de aangekondigde aan- passing van de tarieven van de inkomstenbelasting hebben geen wijziging ondergaan. In de toe- §j lichting bij de op het belasting- plan voor 1970 betrekking heb- M bende wetsontwerpen, die zij g tijdig in dit parlementaire jaar hoopt in te dienen zal zij de g structurele en conjuncturele as- pecten van dit plan nader uit- g eenzetten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin van het disconto met een half pro cent. Afrem de anti-oorlogsdemonstranten die ook in Chicago tijdens het Democrati sche partijcongres een rol speelden, en soldaten die te hulp waren geroe pen om hen te blokkeren. Er werd met rode verf en een stoelpoot ge gooid, terwijl een wig van politie agenten de presidentiële auto on middellijk omringde. In totaal wer den langs de route 90 personen ge arresteerd wegens ordeverstoring. President Nixon heeft gisteravond zes huldigingsbals bezocht. Met duizenden mede-Republikeinen vier de hij het begin van zijD nieuwe ambt met een dansje en een toast. Mevrouw Pat Nixon. de dochters Pa tricia en Julie alsmede schoonzoon David Eisenhouwer vergezelden de president. Overal was de drukte ao groot, dat over de hoofden kon wor den' gelopen. Nergens werd dan ook gedanst. Op het bal in het Sheraten hotel verwekte ceremoniemeester Art Linkletter een daverend gelach toen hij Nixon introduceerde als de schoonvader van de kleinzoon van president Eisenhouwer. President Nixon tijdens de eedsaflegging voor het Capitool. Van links naar rechtsde schei dende president Johnson, de nieuwe vice-president Agnew, president Nixon en, achter hem gedeeltelijk zichtbaar, de schei dende vice-president Humnhrey. men Op fiscaal gebied wordt een maat- ïgel getroffen om de investeringen af te remmen door de investerings aftrek te verlagen van twee maal 5 procent tot 2 maal 2,5 procent. Dit betekent een vervroeging van deze beperking die volgens plan op 1 ja nuari 1970 zou worden ingevoerd De regering wil bovendien de op 1 januari 1971 voorgenomen verdere beperking eveneens een jaar ver vroegen. Naar de mening van de drie ministers zal de belastingop brengst door deze maatregelen, in 1969 toenemen met 90 miljoen en in 1971 met 260 miljoen gulden Met betrekking tot het budgettaire beleid in 1969 zal het kabinet met kracht proberen het totaa'l van de uitgaven binnen de begrotingsra ming te houden. Zou een overschrij ding echter onvermijdelijk zijn, dan zal men proberen hiervoor compen satie te vinden binnen de begroting. Minister Witteveen deelt in de brief mee, dat hij de Staten Gene raal een overzicht zal doen toeko men, zodra liet beeld van de begro ting duidelijk is. Daarin zal hij een samenvatting gevein van de onver mijdelijk geachte overschrijdingen en de verlaging van andere posten, die als compensatie zullen moeten dienen. Eerlijke kans De regering heeft bot deze maat regelen besloten, omdat de onder handelingen en de afsluiting van looncontracten zoals deze tot nu toe hebben plaatsgevonden een duidelij ke aanwijzing geven, dat de loon stijging de arbeidsproduktiviteit be langrijk zal overtreffen. Er is echter niet ingegrepen, om dat de vrije loonpolitiek nu haar eer ste fase doormaakt en men van me ning is, dat deze nieuwe vorm van loonpolitiek een eerlijke kans dient te hebben om zijn bruikbaarheid te bewijzen. De regering betreurt hef echter wel, dat in de tot nu toe afgesloten cao's het spaarloon niet of nauwe lijks is ingevoerd. ROTTERDAM (GPD» Het las- en constructiebedrijf HUGRO in Rotterdam gaat rond de 19de februari drie dagen dicht. Het gehele personeel zeven man sterk, gaat dan n.l naar Portugal om de Europacup-voetbal wedstrijd Benfica-Ajax te zien. Deze reis wordt hun door de directip aan geboden. Frappante bijzonderheid: de Rotterdammers zijn eigenlijk Feij- enoord-supporters. het ruim van de botter UK 110, die in de tweede binnenhaven van Sche- veningen lag afgemeerd, tegenover de visrokerij, waar de machinist nachtdienst vervulde. Zaterdag werd het tweetal aangehouden Na verhoor werden zij heengezonden. Sectie heeft uitgewezen, dat de ma chinist een gewelddadige dood is ge storven. Gisteren werden de man nen. die op de UK 110 werkten, op nieuw aangehouden en nu in verze kerde bewaring gesteld Het verhoor verloopt moeilijk en beide verdach ten ontkennen. Zij zouden in de nacht van vrijdag op zaterdag dronken zijn geweest. De UK 110 is inmiddels zonder het tweetal weer uitgevaren. Uraniumvelden in Australië -De olie-exploratiemaatsohappij Ex Oil heeft enorme afzettingen van ura niumerts ontdekt in het Mount Pain ter district van Zuid-Australië. Dit gebied ligt ongeveer 320 km ten noordoosten van Adelaide. Volgens de voorlopige resultaten van het on derzoek wordt de totale voorraad uraniumerts geschat op meer dan vijf miljoen ton. ADVERTENTIE OPRUIMING MEUBELEN Ribcorde - en draion fauteuils 25—40% KORTING KARPETTEN hoogpool Smyrna kwaliteit 200 x 300 van 465,- voor 348, 230 x 315 van 535,- voor 428, exclusieve Interieurs BULTHUIS Verkoop alleen: Botermarkt 23 - Leiden Uit het Leidsch Dagblad van 20 Januari 1869: Alex. Dumas heeft in den kleinen Moniteur van Parijs een artikel geplaatst over het varken. Men vindt daar- in dit zonderlinge feit: „Het varken is met het konijn, het vruchtbaarste dier ter wereld. Hij had uitgerekend dat een enkele zeug 6, 434, 838 afstammelingen gehad had in den tijd van 11 jaren. Te Londen is dezer dagen een zeldzame Hebreeuwsche bijbel in 1491-1492 te Napels op perkament gedrukt, bij opbod tegen 160 pd. st r (f 1920 verkocht r a AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1