Speurhonden voor ïacht op verdovende middelen Protest tegen prijsstijging CBS let op de „kleintjes" o ia luchtvervuiling door auto's Grafici eerste cao met spaarloon Rijkspolitie bezig met opleiding Nieuwe Onderzoek cursus i Onrust bij consumenten Turk reed met auto in op exvriendin Ambtenaren weer op de schoolbank Staking voor duurtetoeslag 122.700 woningen gereed in 1968 Portretten en partituren van WebernBerg en Schönberg MET AUTO OP VERKEERS AGENT INGEREDEN OVERVAL OP BEJAARDE ZUSTERS Gevluchte psychopaat weer terug Eis: 8 maanden Raad voor de Arbeidsmarkt samengesteld PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 18 JANUARI 1969 (Van onze correspondent DEN HAAG (GPD) Bij het bestrijden van de handel in verdovende middelen gaat de politie nog dit jaar gebruik ma ken van honden, die speciaal zijn afgericht voor het opsporen van marihuana en hasjiesj. Het 1» voor het eerst dat in Ne derland voor dit doel honden ge bruikt zullen worden. De dieren zijn nu in opleiding op de speurhonden- school van de Rijkspolitie, in de duinen in Den Haag. Dag in dag uit is het hoofd van de school, de adjudant P. Driesprong, bezig twee jonge labradors vertrouwd te maken met de scherpe specerijen- lucht van de verschillende soorten hasjiesj en met de lucht van mari huana. een geurtje dat het midden houdt tussen de geur van tabak en het aroma van Ceylon-thee. Hij verwacht dat de eerst op „soft-drugs" gespecialiseerde speur hond over een half jaar aan 't w<erk zal kunnen gaan Beide hon den zijn bestemd voor de randstad, vermoedelijk een voor het Jiasjiesch- team" van de hoofdstedelijke re cherche. en een voor het ..team ver dovende middelen'' van de Haagse po litie ..Voor dit werk geen herders", zegt de adjudant. ..Een herder is te groot •n veelal te onbesuisd om bijvoor beeld huiszoeking te doen. In dit geval kozen we ln navol ging van Scotland Yard de in Nederland tamelijk onbekende La brador. Een gevoelige, vriendelijke hond wiens voorkomen bovendien niet meteen al te veel ontzag inboe zemt. Het zou de hond van uw buur' man kunnen zijn" De Engelse politie gebruikt de La bradors al twee jaar bij de bestrij ding van de „soft drugs" en heeft met de dieren al spectaculaire sue cessen geboekt. Hoewel pas halverwege in de op leiding, doen de honden het uitste kend. Bijvoorbeeld tijdens een prak tijkoefening, een dezer dagen in een goederenloods op Schiphol. Een van de dieren snuffelde tussen de lorries met postzakken, en vond de zak waarin een pakje met zuivere marihuana was verstopt. Het is de bedoeling dat de honden straks worden toevertrouwd aan een politieman, die specialist is in de be strijding van verdovende middelen. Dat is anders dan met de „gewone" speurhonden, die -nooit anders dan met een in honden gespecialiseerde politieman werken D* verdovende middelen-specia list zal dan ook ter züner tijd op de speur hondenschool eerst een korte cui sus moeten volgen en met de hond moeten leren werken, precies zoals dat nu gebeurt met de toekom stige eigenaars van op een honden school afgerichte blindengeleidehon den. AMSTERDAM Gisteren werd overeenstemming bereikt over een drietal nieuwe arbeidsover eenkomsten. Het betreft de cao voor het grafisch bedrijf, de cao voor de schoenindustrie en de cao voor de sigarenindustrie. Het grafisch bedrijf ls de eerste be drijfstak ln Nederland waar overeenstemming ls bereikt over de invoering van een spaarloon. Het centraal bureau voor de gra fische bedrijven deelde gisteren mee dat de nieuwe zogenaamde techni sche cao in zal gaan op 27 januari a s. Overeengekomen werd een loons verhoging van zesenhalf procent en Ingaande juli een spaarloon van een procent. Enkele andere punten uit de nieu we grafische cao zijn dat de vakantie wordt uitgebreid met een dag en dat er een minimum vakantietoeslag van 540 gulden komt voor 23-jarigen en ouder. Een afspraak is gemaakt over ar beidstijdverkorting van een kwartier per dag per 1 februari 1970. Bij de grafische cao zijn ongeveer 40.000 werknemers betrokken Het akkoord over de cao voor de sigarenindustrie omvat een aanzien lijke verbetering van de pensioenen, een belangrijke optrekking van de basis-uurlonen van de Jeugdigen die in tarief werken, een loonsverhoging met 24 cent per uur voor alle werk nemers «hetgeen een verbetering van gemiddeld 6.5 procent betekent en een extra-vakantiedag voor werkne mers van 55 Jaar en ouder. Bij deze cao zijn 8000 werknemers betrokken. De nieuwe cao voor de schoenin dustrie omvat onder andere de vol gende verbeteringen: loonsverhoging van gemiddeld 6.5 procent, verhoging overwerktoeslag, uitbreiding van de vakantie met een dag en verbetering van de pensioenregeling. In het kader van de driejarige cao bij Philips N.V. zal met ingang van l Januari een toeslag van anderhalve procent op het salaris worden gege ven ter gedeeltelijke compensatie van de stijging van de kosten van levensonderhoud. Deze toeslag zal per 1 juli 1969 in de salarissen wor den verwerkt. ENSCHEDE (GPD) Een groep Enschedese hogere ambtenaren gaat weer naar i school. Gistermiddag scho- ven die ambtenaren die daar- c j voor waren uitgezocht naast <j i elkaar om samen hun eerste - Nederlandse les te krijgen. Docent was drs. W. Die- j i mer, leraar Nederlands aan de gemeentelijke hbs. uitge- 1 ver, directeur van een all- i round service-bureau en van nog wat andere door hem in i 1 het leven geroepen instellin- gen. Drs. Diemer zal. dat ligt 1 tenminste in zijn bedoeling, die ambtenaren bijbrengen, dat onze taal niet door de c ambtelijke mangel verpul- j verd mag worden. Hij wil proberen die ambtenaren er. 1 toe te bewegen weer normaal i 1 Nederlands te schrijven. DEN HAAG (GPD) Kennelijk geïnspireerd door het succes van vo rige successen over land- en tuin bouw begint de Stichting Televisie- Academie (Teleac) volgende maand ENSCHEDE (ANP) Binnenkort 80 pet te reduceren, indien ln de wa rnet een cursus „Het tuinbouwbedrijf wordt gestart met een enkele jaren gens speciale apparatuur wordt aan. als onderneming". Deze cursus is in durend landelijk wetenschappelijk gebracht, de eerste plaats bestemd voor onder- onderzoek naar de mogelijkheden die nemers in het tuinbouwbedrijf die een oplossing moeten brengen in de groenten onder glas verbouwen. Verder is de cursus ook van belang voor degenen die in de tuinbouw werkzaam zijn of er belangstelling voor hebben. In twaalf tv-lessen worden de laat ste ontwikkelingen op tuinbouwgebied toegelicht, waarbij vooral de nieuw ste technieken en methoden worden uiteengezet. Er wordt aandacht be steed aan teelttechnieken, aan be- drijfsuitrusting, aan economische fac toren, aan de arbeid op het bedrijf, kortom aan alles wat met het tuin bouwbedrijf samenhangt. Er komen ook minder courante onderwerpen aan de orde zoals ziektebestrijding, waterhuishouding, bedrijfsopvolging en arbeids boekhouding De cursus wordt op het scherm ge bracht van 1 februari t.m. 1 mei elke zaterdag van 23.00 tot 23.30 uur. toenemende luchtvervuiling door automobielen. Het onderzoek, waarvan men hoopt dajt het tot een oplossing zal leiden om verdere luchtverontreiniging te gen te gaan, wordt ondernomen door het instituut TNO wat betreft de mo torische aspecten, en een team van de Technische Hogeschool Twente onder leiding van ir. H. Peters, lector in de chemische gezondheidstechniek en chemisch technoloog, zal de chemi sche factoren van het onderzoek voor zijn rekening nemen. Het zyn vooral de westeuropese auto's die bij het onderzoek worden betrokken, want men heeft reeds de nodige gegevens uit onderzoeken in de VS wat betreft in Amerika gefabri ceerde auto's. Het zal mogelijk zijn de luchtver vuiling door auto's in ons land met Een van de honden bij de flesjes met marihuana en hasjiesj, de .fioft drug8", die het dier straks zelf zal moeten opsporen. DEN HAAG «ANP» In het jaar 1968 kwamen, volgens voorlopige ge gevens van het Centraal Bureau voor de 8tatistiek. 122.700 nieuwe wonin gen gereed. In het Jaar 1967 werden 127.433 woningen opgeleverd. Het Jaargemiddelde van de periode 1962 t/m 1966 bedraagt 99.120 gereedge komen woningen. In Zuid-Holland kwamen ln 1968 24.904 woningen ge reed. Op Haagse expositie DEN HAAG «ANP» Van 1 maart tot en met 27 april wordt in het Ge- meentemuseum in Den Haag een ex- i positie gehouden van portretten.1 partituren en documenten van de componisten Schönberg. Webern en Berg. In mei en juni is de tentoon stelling tijdens de Wiener Festwochen in het Museum des 20. Jahrhunderts in Wenen. brieven te zien, om. aan Mengelberg en Diepenbrock. De tentoonstelling zal voorts onge veer 45 schilderijen, tekeningen en grafische bladen omvatten. Daarbij zijn ook de originele decorontwerpen voor de opera's Wozzeck en Lulu van Berg. De samensteller van de tentoon- »Van onze correspondent» DEN HAAG «GPD» Aan het werk met zyn verkeersbord op de hoek van de Rijnstraat en de Be- w zuidenhoutseweg in Den Haag is gis- stelling, dr. C. C J von Gleich. hoofd tochtend om tien de 48-jarige van de muziekafdeling van het Haags hoofdagent W A M. Wytenburg Gemeentemuseum, bracht daarvoor j aangereden d00r een vrouw ln een ook ongeveer twintig schilderijen van auto In zeer zorgwekkende toestand Schönberg b«een uit Amerika Het werd hy met een zware schedelbreuk ls voor het eerst, dat deze collectie.naar de Ursulakliniek in Wassenaar waaronder vele zelfportretten, ln Europa is te zien De schilderijen worden beheerd door Schönbergs zoon uit Los Ange les. Rond 1910 werden schilderijen van de componist onder meer ge- ex poseer d bij de groep van .Der Blaue Reiter" in München Van Schönberg zyn op de expositie ook I gebracht. De auto kwam aan de andere kant van het kruispunt pas tot stilstand. Het verkeersbord was door de voor ruit geschoten en stak door het dak. De politie vermoedt dat de vrouw inplaats van op de rem. met kracht op het gaspedaal heeft gedrukt. VLAARDINGEN (ANP) Ah ge- Yolg van de prijsstijgingen door de b.t.w. hebben vrijdag ongeveer 300 werknemers van de Eerste Neder landse Coöperatieve Kunstmestfa- briek in Vlaardingen (ENCK) enige uren het werk neergelegd. Zy eisten een extra vergoeding In de kosten stijging tot 1 april. Op die datum zal de cao worden vernieuwd. De gehele dagploeg. bestaande uit 800 arbeiders, legde na enige discus sies 's morgens om negen uur het werk neer. In overleg met vakbonden, werkgeversorganisatie en onder nemingsraad besloot de directie na langdurig overleg de eisen van sta kers in te willigen. De directie van de ENCK kwam met de stakingsleiders overeen niet de aanvankelijk geëista 4 pet. loonsver hoging. maar het bedrag van fl 25 per maand uit te keren. Na het bereikte akkoord hebben de werknemers in de middaguren het werk hervat. De betrokken vakorga nisaties die zich hadden neergelegd bij het afwijzen van hun verzoek, hebben hoewel zy de staking con tractueel afwezen, bemiddeld om de staking niet te laten ontaarden. Daarvoor hadden de vertegenwoor digers van de vakbonden getracht de stakers te bewegen het werk te her vatten. Zy waren daarin niet ge slaagd. HORECA Het Amsterdamse horeca-wezen gaat protesteren tegen de btw. Volgende week dinsdag wordt een demonstra tie gehouden. Het initiatief is geno men door de vroegere stuntman Wim Wagenaar. die enkele eetgelegen- heden exploiteert. De demonstranten zullen worden voorafgegaan door een lykkoets met twintig dragers en drie volgkoetsen. Wij gaan de gezelligheid van Am sterdam begraven, die vermoord is door de b.t.w., aldus Wagenaax. ENSCHEDE (ANP) De Ensche dese recherche is nog steeds bezig met een grootscheepse jacht op twee tot nu toe onbekende mannen, die gistermorgen onherkenbaar door dat zy een nylonkous over hun hoof den hadden getrokken een roof overval hebben gepleegd op de alleen wonende bejaarde zusters Liena (72) en Gerritdiena (79) Rossink in de Ypelenmeulenstraat bi Enschede. De daders zijn aan de achterzijde het huis binnengeslopen nadat zy een ruit hadden vernield. In de slaapka mer rukten ze de beide slapende zus ters uit bed. De bejaarde vrouwen gilden van angst en vluchtten het bed weer in, maar zy werden er opnieuw uitgesleurd. De mannen bedreigden de dames, dat zy onmiddellijk al het geld. dat zy in huis hadden, moesten afdragen. De zusters vertelden, dat er een tabaks doos met geld in de linnenkast lag. Die namen de beide overvallers mee. evenals een portemonnee die in de slaapkamer lag. De totale buit was slechts f 102—, IJlings vertrokken de daders, waar op de hevig geschrokken dames de buren waarschuwden, die onmiddel- lyk contact zochten met de politie. Doordat de daders vermomd waren konden de zusters slechts een zeer summier signalement opgeven. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA DEN HAAG «GPD) Wat is er eind vo rig jaar met de prijzen gebeurd? Wat was er aan de hand ln november, toen velen meenden dat er fabrikanten en winkels wa ren. die vooruit liepen op de b.t.w. en alvast hun prijzen verhoogden? Het is nooit helemaal duideiyk geworden By een deel van het publiek is de nasmaak blijven hangen dat men werd afgezet in die tyd. Die gedachte werkt irriterend, nu er weer prijzen door de b.t.w. omhoog gaan Het enige dat de consument van de mi nister van Economische Zaken te horen kreeg was dit: by een grootscheepse prijs controle door de Economische Controle Dienst is niets van een fout prysgedrag gebleken, een enkel geval daargelaten. Pas nu is het zover dat we kunnen over zien wat voor prijsverhogingen we in november, globaal gesproken, hebben kunnen ondervinden. Dat biykt uit de gege vens over de index van het levensonderhoud, die worden by gehouden door het Centraal Bureau voor de Statistiek Als men daar de artikelen uitlicht, die. na een duidelijk lager prijsverloop in 1968. ineens in de maand november in prys om hoog gingen, dan ontstaat in ruwe percen tages het volgende beeld Hoestsiroop, vitamine, chemisch reinigen kostuum, meubelwas, schuurpoeder, gewone zeeppoeder. Jongens-blouse, overall, colbert, babyvoeding, limonadegazeuse. bessenjene ver. wijn. bouillonblokjes, drop. koekjes Prijsverhogingen van 1—2 procent: Doorsm eerbeurt auto, fiets. spel. boek styfsel, wasmiddel, toiletzeep, kostuum, olie- haard, zalm in blik, pepermunt. Prysverhogingen van 23 procent: Wasserij, sc heerapparaat. af wasmiddel. Jongenspyjama, kindersokken, meisjesrokken, beha. badhanddoek. entree zwembad, vruchtensnoepjes. Prijsverhoging van 5 procent: Speelgoedauto. Prijsverhoging van 9 procent. Fietsenstalling. Kaas en verscheidene soorten vlees en vleeswaren zyn ook een paar procent in prijs gestegen. maar daarbij spelen de marktprysbewegingen sterk mee. vraag naar is. Ln totaal houden zy de kle- dingprijzen by in circa tweehonderd ver schillende winkels, die zo zyn uitgekozen dat Je wel kan zeggen dat wat Je daar ziet, over al te zien is. VAN HER EN DER De prijsgegevens komen by het CBS bin nen. dat er het gemiddelde over het hele land van uitrekent. Het CBS geeft dan een „prijsindexcyfer", dat een soort thermome terstand is van de prys vergeleken met een aantal jaren geleden. Daaruit blykt bUvoor- VERWARRING BETEKENIS W at betekenen nu de percentages prijs stijging? Omdat te beoordelen moet men iets weten van de werkwijze van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat de prysveranderingen byhoudt. Het CBS noteert elke maand in vyfenze- ventig grote en kleine plaatsen in het land de prijzen van vele honderden artike len. van een rolletje drop tot een oliehaard. Dat doen huisvrouwen, die in dienst staan van het CBS. Zy kyken telkens in dezelfde winkels naar precies dezelfde artikelen. Ook als dat door modeveranderingen moeilyk is. Voor kleding byvoorbeeld letten zy nauw keurig op weefsel en gewicht van de stof en bovendien op de soorten waar de meeste beeld dat een kostuum ln november 2 pro cent duurder is geworden. Maar omdat de gegevens van her en der zyn gekomen, kan het zyn dat, om by het kostuum te blyven, de prys ergens 10 pro cent ls verhoogd, ergens anders helemaal niet omhoog is gegaan, ergens anders weer 1 procent, ergens iets is verlaagd, enzovoort. Dit maakt duideiyk wat er in november is gebeurd. In bepaalde zaken of by bepaal de merken zyn prijsverhogingen toegepast, in veel andere zaken en by veel andere merken is dat niet gedaan. Een kamerlid (de heer De Goede van D'66> viel minister De Block van Economische Zaken aan op geconstateerde prysverhogingen Maar de minister wimpelde dat af en zei dat hem niets van ..een foutief prysgedrpg" was ge bleken, een enkel geval daargelaten. Q e minister dreef daarmee de verwarring ten top. Want hij deed alsof prysver hogingen die de mensen gewoon met eigen hogingen die de mensen gewoon met eigen ogen zagen, er niet waren. Toch was zyn ministerie wel van meer op de hoogte dan hy liet biyken. Op rechtstreekse vragen over de in prys gestegen artikelen blykt het ministerie vry snel enige antwoorden te hebben: „De pry- zen van boeken mochten op grond van een afspraak die in september met de uitgevers is gemaakt, in verband met bepaalde kosten stijgingen met 4.5 pet. omhoog. De prijsverhoging van beha's was fout. daar zyn wy tegen opgetreden. Een bepaald merk toiletzeep mocht duurder worden omdat de fabrikant een kwaliteitsverbetering kon aan tonen". Maar van minister De Block, die wel over ..pryspsychose" spreekt, hoor je nooit van zelf iets over die dingen. Misschien zyn de andere prysverhogingen ook wel rechtvaar dig geweest. Het ministerie zegt dat het niet de gewoonte is te publiceren wat er allemaal met het bedryfsleven wordt overeen geko men. Dat wordt meestal alleen gedaan over brood, melk en kolen. De rest. zegt het mi nisterie. komt voor het publiek wel tot uiting in het cyfer van de kosten van levenson derhoud. Maai- dat is dan weer het gemid delde van alle prijsbewegingen in het hele land. Zodat de onrust blyft. (Van onze correspondent) VENLO (GPD) De dader van de moord op de 26-jarige verpleegster Hermine van der Vorst uit Venray is nog steeds op vrye voeten. Een 24- Jarige psychopaat uit Venray, die maandag was ontsnapt uit „St.-Ser- vat-ius" blijkt niets uitstaande te heb ben met de moord. Hy is gisteren in Nijmegen aange houden, in Venray „doorgelicht" en weer naar „St.-Servatius" overge bracht. Het onderzoek onder de pa- tienten. die gerechtigd waren om bui ten de poorten te wandelen, heeft evenmin resultaten opgeleverd. De telefoon op het groepsbureau van de rijkspolitie in Venray heeft gisteren geen moment stil gestaan. Een lawine tips kwam af. Zy zullen alle worden nagetrokken door een speciaal team van zes personen, die daartoe hun intrek hebben genomen in een oud leegstaand belastingkan toor. AMSTERDAM (ANP) Tegen een 34-jarige Turkse fabrieks arbeider uit Utrecht heeft de officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank vrijdagmid dag wegens poging tot toebren ging van zwaar lichamelijk let sel aan zijn ex-vriendin uit Hil versum, acht maanden gevange nisstraf met aftrek van voor arrest geëist. De 22-jarige buffetjuffrouw had enige tyd omgang met de Turk ge had. maar het uitgemaakt, omdat ze „geen zin meer in hem had". Toen zij op een zondagmorgen in oktober vorig jaar per fiets naar haar werk reed, was de Turk haar in de auto achterop gekomen. Hy had haar aan gereden. Toen het meisje, dat een wraakneming vreesde, een garage inrit opreed om de Turk te ontwij ken reed deze haar achterop. Met haar fiets werd het meisje tegen het trottoir opgedrukt, waarby zy tegen een paaltje terecht kwam. De Turk ontkende echter en zei dat hy by het achteruitrijden tegen de fiets van zijn ex-vriendin was ge komen, maar niet tegen het meisje zelf. .Het is een vrouw, hoe kan ik wraak nemen", zei de Turk, wiens woorden weinig geloof vonden bij de president. Drs. De Pous voorzitter DEN HAAG (ANP) Er wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan de samenstelling van een com missie van de Sociaal Economische Raad die zal optreden als Raad voor de Arbeidsmarkt. Voorzitter van deze commissie wordt de voorzitter van de Sociaal Economische Raad, drs. J. W. de Pous- De commissie is ingesteld op grond van artikel 43 van de wet op de bedrijfsorganisatie. Dat artikel bepaalt o m. dat de SER op verzoek van betreffende ministers commis sies instelt ter behandeling van be paalde onderwerpen. De samenstelling van zulke com missies, waarin ook personen buiten de raad zitting kunnen hebben, ge schiedt in overleg met die ministers. De Raad voor de Arbeidsmarkt zal by zyn werk nauw contact hou den met commissies van de raad. zoals met die op het gebied van het sociaal-economisch beleid op langere termyn. Het ziet er naar uit dat de Raad voor de Arbeidsmarkt een om vangrijke commissie zal worden. Niet alleen de centrale organisa ties van ondernemers en van werk nemers zullen er in zyn verte genwoordigd, maar ook organisaties van ondernemers en van werkne mers van belangryke bedrUfstakken. De Raad voor de Arbeidsmarkt zal ziel by zyn werk kunnen laten bystaan door subcommissies werkgroepen die hij zal kunnen in stellen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6