Leidse jeugd krijgt vinger in de pap Leiden onder landelijk cijfer Nog korte aanvoeren op de Leidse veemarkt Leids Kon. Instituut naar Indonesië „Veranderingen van onderwijs en jeugd" Oude veemarkt reeds in afbraak H IJ V en LJA samengevoegd Uitzending van twee medewerkers J. Belt 40 jaar bij Raad van Arbeid Duits toneel voor Leidse scholieren OPHALEN GROF VUIL Leegstaande woningen Wereldgebedsweek Bijeenkomst ,In de rechte straat' ZATERDAG 18 JANUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Met de bestuursinstallatie door wethouder me vrouw Den HaanGroen heeft de nieuwe stichting Leidse Jeugd Actie gisteravond haar min of meer officiële beslag reüj gekregen. De LJA is een samensmelting van twee instellingen: van de oude, particuliere stichting Leidse Jeugd Actie en de gemeentelijke stichting Leidse Jeugd verblijven. De fusie is tot stand gekomen op initiatief van de vroegere LJA met in stemming van de Leidse Jeugd verblijven. dia Ir. ln De redenen voor de nieuwe con stellatie liggen voornamelijk in de verouderde beginselen van de LJA sinds de oprichting in 1950. Het bestuur vertoonde een sterke vergrij zing. De besluitvorming was boven dien zó door regels ingekapseld dat een strikte naleving daarvan een be> [hoorlijke wijze van werken in de weg i stond. Een ander argument was dat I de belangen van de LJA vaak pa rallel liepen met die van de Jeugd- verblijven. Po Het belangrijkste gevolg van het samengaan is dat nu ook de jeugd N een vinger in de pap krijgt. Dit komt in de opbouw van het nieuwe bestuur tot uiting: 7 ongebonden le den, waarvan er 2 tussen de 18 en 25 jaar moeten zijn, 8 georganiseer de leden, van wie er 3 een leeftijd tussen de 18 en 30 jaar dienen te hebben, 2 wethouders (Sannes en Harmsen) en 3 gemeentelijke spe cialisten. De maximum leeftijd van het be- x.jx» stuurslidmaatschap is gesteld op 65 ngs: jaar. In het algemeen blijft de zit tingsduur beperkt tot twee aanslui tende perioden van 4 jaar. Overleg Voorheen kon de LJA worden be schouwd als een overkoepelend or gaan van de plaatselijke jeugdwerk instellingen. De gemeente ziet de stichting LJA als een lichaam voor samenwerking en overleg tussen het gemeentebestuur en het particulier initiatief. Door het gemeentelijk ka rakter wordt het stichtingspersoneel een betere rechtspositie gegaran deerd. De LJV was al een gemeente lijke instelling, belast met het be heer van de voor het jeugdwerk be stemde gemeente-eigendommen en wordt als zodanig gewoon opgeno men in de stichting. Het ligt in de bedoeling dat er sec ties en commissies gevormd worden, bv. per wijk, waarin naast de afge vaardigden van de erkende jeugdbe wegingen iedere belangstellende zit ting kan nemen (zoals sympathisan ten van Leefbaar Leiden). Het be stuur van de stichting benoemt de le den van die commissies, en kiest uit eigen kring de voorzitter daarvan, zodat de afdelinkjes voeling houden met het stichtingsbestuur. Belang stellenden voor een functie in zo'n sectie die moet gaan bepalen waar de betreffende wijk behoefte aan heeft: speeeltuin, creatief centrum enz. kunnen zich aanmelden by het bureau van de stichting LJA, stadhuis. Bestuursvoorzitter drs. Ackermans zei te hopen, dat ieder een die wat heeft op te merken over de recreatie-mogeiy klieden voor de Leidse jeugd, deze kans zal aangrij- Concreet Een aantal concrete zaken waar onder de stichting haar schouders gaat zetten: de huisvesting en de ac commodatie van het jeugdwerk (speeltuinen, clubhuizen): het sub- sidie-beleid mede bepalen door B. en W. van advies te dienen: het hel pen en stimuleren van informele groepen (waarby het vrye creatieve centrum weer om de hoek komt ky- ken); het coördineren en verwezen - ïyken van het clubhuiswerk, met na me in de nieuwbouwwijken. Het dagelijks bestuur, dat zich gisteren gepresenteerd heeft, staat onder voorzitterschap van de jonge drs. E. Ackermans. Mej. mr. A. Kappeyne van de Copello is vice- voorzitster, de heer J P. van der Kamp is secretaris. Alle drie beho ren tot het niet-georganiseerde deel van het bestuur, in tegenstelling tot de penningmeester, de heer J. F. van der Blom. (van onze correspondent) spreiding van de wetenschappeiyke litteratuur, die het Koninklijk Insti tuut over Indonesië bezit. Als vertegenwoordigers van het instituut zyn aangewezen dr. J. J. Ras, wetenschappeiyk hoofdmede werker by de sectie Indonesische LEIDEN DEN HAAG (GPD) taal- en letterkunde aan de Leidse LEIDEN Dinsdag 21 januari is de heer J. Belt uit de Van Bemme- lenstr. 3 veertig jaar in dienst by de Raad van Arbeid. Hy trad als schrij ver in dienst en kwam in 1935 in de buitendienst, waarin hij sindsdien onafgebroken werkzaam is geweest, Djakarta worden gestationeerd. Zy nu in de rang van adjunct-inspec- moeten onder meer zorgen voor een I intensiever contact met de Indone- teur A. Het jubileum wordt in beslo- I sische wetenschappeiyke en officie ten kring gevierd. I le instanties en voor een betere ver- Het in Leiden gevestigde Koninklijk Instituut voor taal-, land- en volken kunde zal binnenkort een wetenschap pelijke vertegenwoordiging in Dja karta vestigen. Het instituut houdt zich sinds 1851 bezig met de sociale en geesteswetenschappen in Indone sië en de omliggende landen. De vestiging, die gefinancierd wordt door het Ministerie van On derwys en Wetenschappen, is moge- lyk geworden door het vorig jaar tussen Nederland en Indonesië ge sloten cultureel akkoord. Er zullen in eerste instantie twee wetenschappelijke medewerkers universiteit, en drs. A. C- M. Peters, die speciaal is belast met het opspo ren van Indonesische publikaties en wetenschappeiyke documenten. Met hun uitzending is een bedrag van f 500.000 gemoeid. De oude veemarkt loopt op zijn laatste benen en is al gedeeltelijk door de knieën gegaan. De bezoe kers van de markt van gisteren zagen, dat reeds afbraak is ge pleegd, terivijl de nieuwe vee markt/sporthal, de gigantische Groenoordhal aan de Willem de Zwijgerlaan, nog in aanbouio is en in het najaar gereed komt. Het overdekte deel is wegens bouwvalligheid en het daaraan verbonden gevaar gedeeltelijk af gebroken. Overgebleven zijn een stuk muur en de oude kapspan- ten als beschutting van de ko nijnen- en kippenmarkt en niet te vergeten de geitenverkoop, die in verband met de hier wonende Marokkanen de laatste tijd op bloeit. LEIDEN Alle afdelingen kwa men gisteren op de Leidse Veemarkt met tamelyk korte aanvoeren voor de dag. Alleen de aanvoer in de afde ling wolvee mocht er voor de tyd van het jaar wel zyn en ook de handel in deze afdeling bleef goed en duur. By de hoge pry zen voor slachtvarkens gaf ook de handel in de sector var kens voor fok- en mestery een vlot te gang van zaken te zien. Behalve in deze afdelingen was het met de handel een matige bedoening. In de gebruiksvee-afdeling bleef het nog rustig, terwyl het in de slacht vee afdeling matig tot slepend toe ging met onder druk staande pryzen. De totale aanvoer bedroeg 152 die ren. De aanvoer van gebruiksvee bleef tamelyk gering. Ook de animo was in een goede conditie kunnen hou den .waardoor de kwaliteiten goed bleven. Het is voornamelyk hierdoor, dat de handel weinig concurrentie ondervond van de in grotere aantal len naar het continent ingevoerde Ierse lammeren. Aanvankelyk werd de handel hierdoor wel even afge remd omdat men minder wilde be talen. De export vraag bleef echter on verminderd goed en gericht op de Hollandse kwaliteiten, waardoor de handel toch een goed en duur prys- houdend verloop kreeg. Notering: vette schapen van f 110.- tot f125,- en f140,-; vette lammeren van f 130,- tot f 150,- en f 190,-. Varkens Ook by de varkens voor fok nog niet groot. Het is nog te vroeg j mestery geen grote aanvoer In ver in de tyd van het jaar. De handel band echter met de goede pryzen van had een rustige tot matig verloop, j de slachtvarkens leefde de belang- waarbij de pryzen voor melkkoeien goed pryshoudend bleven. De vare koeien waren moeilyk pryshoudend. Notering: melk- en kalfkoeien van f975,- tot f 1250,- en f 1675.-. Vare koeien van f 700.- tot f 1000.-. en f1400.-, fokstieren van f800.- tot f 1200,-. Vet rundvee Ook in de afdeling vette koeien geen grote aanvoer. De vleeshandel heeft een tamelyk kalme week ach ter de rug en hoewel by de vermin derde vraag ook het binnenlandse stelling voor de fok en mestery weer behoorlyk op en konden eindelyk weer eens gesproken worden van een vlotte goed pryshoudende handel met iets styvere pryzen voor de biggen. Notering: drachtige zeugen van f400,- tot f450,- en 500.-schram men van f 100,- tot 110,- en 125,-; biggen van f 77,- tot 82.- en 87,-. De export gaf nog steeds een goede vraag te zien en werden er weer veel slachtvarkens door het buitenland afgenomen. De pryzen liepen iets op en bereikten een ongekende hoogte. Algemeen kon men wel beluisteren dat de handel zich er op instelde, dat aanbod niet groot was. werd dit toch j de topprijzen zyn bereikt en men wel overtroffen door meer import. De goede kwaliteiten bleven duur en ge zocht en konden ook goed en vlot worden verkocht. De handel voor de mindere soorten had een matig tot slepend verloop met onder druk staande pryzen. Voor de slachtstie- ren was de handel zelfs uitgespro ken lui. Notering per kg geslacht gewicht: vette koeien van f 3.60 tot f 4.25 en f4.80: extra kwaliteiten boven note ring tot pl.m. f5.10; slachtstieren van f 4.50 tot f 4.85; worstkoeien van f 3.40 tot f3.55. By een geringe aanvoer was ook de belangstelling voor vette kalveren maar matig. De export was van wei nig betekenis en lag voor Duitsland zelfs nagenoeg stil terwyl het kalfs vlees voor de binnenlandse consump tie een erg duur artikel is. De handel had een slepend tot stroperig karak ter met iets gedrukte pryzen. Notering per kg levend gewicht: van f 4,- tot f 4.30 en f 4.50. Voor de tyd van het jaar kwam het wolvee met een goede aanvoer voor de dag. Door de tot dusver nog zachte winter en het byvoederen hebben de schapenhouders de dieren voor de komende week enige terug houdendheid in de handel verwacht. Pryzen per kg levend gewicht: vet te slechtvarkens van pl.m. f 2.65 tot f 2.68: slachtzeugen van f 2.10 tot 2.20. By de geiten is weinig aanvoer, ver minderde belangstelling en een ma tige handel. Notering van f25,- tot 50,- en 85,-. LEIDEN Onder auspiciën van de commissie jeugdvoorstellingen van K en O en de LJA verzorgt het Kleines Theater Bad Godesberg dins dagmiddag een voorstelling van „Bürger Schippel" voor leerlingen van het VHMO. Bürgar Schippel ls een in 1913 door Oarl Stenheim ge schreven parodie op het burgerle ven Stenheim heeft om die banaliteit van het alledaagse leven schril in het licht te stellen, veelvuldig ge bruikgemaakt van het Verfrem- dungs-effect. Het stuk wordt opge voerd in de Leidse Schouwburg om half drie. 'Foto LD Holvast) MAANDAG: LEIDEN In Leiden staan procentsgewijs minder bewoon bare woningen leeg dan in ons land, zo leert een vergelijking van de Leidse cijfers met het re sultaat van een door het Centraal Bureau voor de Statistiek inge steld onderzoek naar het leeg staan van woningen. Landelijk is het percentage leegstaande hui zen 1.4 en in onze stad komt het nog niet aan 1,2. Op 1 oktober vorig jaar waren landelijk gezien 61.870 van de 3.539.825 huizen onbewoond. De reeële woningreserve bedroeg 48.823, omdat 13.047 niet meer geschikt wa ren voor bewoning. De reserve valt uiteen in 41.113 oude d.w.z. be woond geweest zijnde woningen en '710 nieuwe, die nog nimmer bewo ners hebben gehad. Voor Leiden waren deze cijfers op dezelfde datum: 29.020 woningen waarvan totaal leeg 455. Hiervan zijn ongeschikt voor bewoning, met een ander woord: krotten, 114 hui zen, zodat er 341 overblyven. Dit aan tal kan worden verdeeld in 256 oude en 85 nieuwe huizen. Het aantal leeg staande bewoonbare huizen bedraagt dus 1,18 pot van de totale woning voorraad. Het CBS heeft een vergelijking ge maakt met de cyfers van 1 april van vorig jaar en heeft daaruit de con clusie getrokken, adt de reële woning- reserve in ons land met ruim 2100 is toegenomen. De toeneming ligt in het vlak van de oude huizen. De ontruiming van onbewoonbaar verklaarde woningen, die in Leiden een flink deel vormen van de voor raad leegstaande, ging landeiyk ge zien in 1968 langzamer dan in 1967. Het afgelopen jaar kwam aan eeri gemiddelde van 200 per maand te- Maresingel (van Julianastraat tot Zwarte Pad», Prins Frederikstraat, Koningstraat. Bronkhorststraat. Wil- en j lemstraat, Prins Hendrikstraat en plein, Mauritsstraat, Louise de Co- lignystraat, Waldeck Pyrmontstraat, Marnixstraat (van Maresingel tot Willem de Zwygerlaan). Amaliastr. Johan Willem Frisostraat. Van Ho- gendorpstraat. Van Limburg Sti- rumstraat. v. d. Duinstraat, Falck- straat, Anna van Saksenstraat, Kemperstraat, Molenstraat, Maresin gel (van Zwarte Pad tot Haarlem mertrekvaart) Pasteurstraat. Han senstraat en Korte Hansenstraat, Leeuwenhoekstraat. Groenoordstraat en plein, Mussenbroekstraat. Lucas j van Leydenstraat, Bakker Korffstr., Jan Lievenstraat, Frans van Mieris straat. Gabriël Metzustraat, Broek- weg, Stadspolderweg, Haarlemmer weg, Raampoort. Raamstraat, Mare- dyk, Piet Heinstraat, Vendelstraat, Poelgeesterstraat, Schutterstraat, Maredykhofje, Vaartkade, Aloëlaan, Rynsburgersingel, Marislaan. DINSDAG: Ter Haarkade. Boshuizerlaan. Bos- huizerkade, 5 Meilaan, 5 Meiplein, Bevrijdingsplein, Gerrit v. d. Veen- straat. Titus Brandsmalaan. Mont- gomerystraat. Joh. Poststraat, Wal raven van Halstraat. Wiardi Beck- manstraat, v. d. Helmlaan, Arent Brunsstraat. Liven de Keystraat, Zocherstraat, Van Banchemhof, De Bazelstraat, Jac. Romanstraat, Jan Keldermanstraat, V ingboonshof Jacob van Campenlaan, Voorscho- terweg, Stalpaerthof, Van 's-Gra- vensandestraat, Berlagestraat, Vei lingkade, Lammenschansweg tot Lammenshcansplein straat, Leeuwkenstraat, Valdezstraat, Stadhouderslaan, Magdalena Moons- straat, Drie Octoberstraat, Duiven- bodestraat, Staalwykstraat, Buiten ruststraat, Kastanjekade, Mei doornstraat, Hyacinthenstraat, Se- ringenstraat, Daliastraat. Anjelierstr., Herenstraat, Prinses Wilhelminastr., Bloemistenlaan, Leliestraat, Pioen- straat. Pioenhof, Lindestraat, Rese dastraat, Pieter de la Courtstraat, Koninginnelaan, Acaciastraat. Tul penstraat, Zoeterwoudsesingel (van Herenstraat tot Lammenschansweg). Na 45 jaar voor-de-klas zegt mej. Van Doorn bij afscheid: LEIDEN De kerken van Chris tus in Leiden nodigen U uit. voor het bijwonen van drie oecumenische sa menkomsten welke in het kader van de gebedsweek voor de eenheid van de christenen zullen worden gehou den op: maandag 20 januari, woens dag 22 januari, vrijdag 24 januari, telkens om half acht in de Antonius- kerk in Leiden zuid-west. De We reldraad van Kerken in Genève en het Centrum van Christelyke Een heid in Lyon hebben voor deze sa- menkosten gebedsdiensten samen gesteld, welke gezamenlyk zullen wor den voorgegaan door geestehjken en leken van de nog verdeelde kerk van Christus. In elk van deze diensten zullen steeds weer andere kerken worden vertegenwoordigd. Willen wy het gebod van de een heid werkelijk ernstig nemen, dan kunnen wy nu uiting geven aan: onze spyt over de verdeeldheid, ons verlangen naar de eenheid en onze vreugde over wat reeds samen kan. Één van de 341 „bloemen" in de Leidse tuin van leegstaande huizen: de „Narcis" aan de Rijnsburgerwegivaar het drukke verkeer er oorzaak van schijnt te zijn, dat geregeld borden „te koop" ver schijnen. (Foto LD/Holvast) genover 250 in 1967. In den lande zyn er nog 5000 krotten bewoond. Ruim 4500 huizen werden door andere oor zaken aan de woningvoorraad ont trokken. Daaraan toegevoegd wer den in de eerste negen maanden van het jaar 84.000 nieuwe huizen ge bouwd. Geeft U getuigenis van erkenning Zoeterwoudse- jPn waardering van en voor elkaar weg. Meloenstraat. Appelstraat, To- door deze samenkomsten bij te wo- matenstraat, Druivenstraat, Ker- nen senstraat, Carbutreweg, Planteynstr., I Kanaalweg (van Lammebrug tot spoorlyn), Vlietweg, Vrouwenweg, Cronestein woonschepen) DONDERDAG: Rynsbuj gerweg, Terweepark, Boer- haavelaau, Mariënpoelstraat, Kager- straat, Zweilandlaan, Van Swieten- straat, Faljerilstraat, Houtlaan. An- tonie Duyuklaan, Van Beuningenln., Van Slingelandtlaan, Johan de Witt- straat, Johan van Oldenbarneveldt- Comité Wereldgebedsweek. I LEIDEN SASSENHEIM Het I streekcomité Leiden en omgeving I van de stichting „In de rechte straat" hield gisteravond in „Ont- j moeting" te Sassenheim een byeen- i komst. Ex-priester, ds. H. J. Hegger stiaat, FageLsti aat, Ledenberch- i geref. predikant te Velp. sprak over straat, Hogerbeetsstraat, Warmon- I „Rome-Reformatie'" anno 1969 Hy derweg, Nachtegaallaan. Mezen- i zei, dat door Gods genade de refor- straat, Vlnkenstraat, Lysterstraat, matie was gekomen, waarin een- braai staat het „door geloof alleen", j Roodborststraat, Merelstraat. Wasse- naarseweg, Leeuwerikstraat. Sta tionsweg. Paviljoenshof, Stations plein, Morssingel, Pesthuislaan, Piet Paaltjenspad, Morsweg (van Mors- poort tot Lage Morsweg), Paul Kru- gerstraat, Pres. Steynstraat. Trans- vaalkade en hof, Joubertstraat, Wol- maranstraat, v. d. Tasstraat, Lop- senstraat, Rynzichtstraat. De Wett- straat, Reitzstraat, De la Reystraat, Pretoriusstraat. VRIJDAG: Schelpenkade. Andries Schotkade, Leuvenstraat, Gerrit v. d. Laan- „door genade alleen" en het „ge- i rechtvaardigd worden door de toere- j kening van Christus werk". De Ne- i derlandse bisschoppen, aldus spre- j ker, denken over het Avondmaal on- geveer hetzelfe als de reformatieg Van de RFC. theologen gelooft ze- j ker 70 niet meer in de gedaante- verwisseling van brood en wyn. Hoewel ds. Hegger voorstander is van een ernstig gesprek met rooms- 1 katholieken, maakt hy zich zorgen over de vele gesprekskringen. Naar zyn mening wordt hier teveel het re- i formatorisoh getuigenis gemist. LEIDEN Als je er een poosje bij bent, zie je wel dat rijtjes opdreunen het niet is", zegt mej. H. P. L. van Doorn over het onderwijs. En zij is er een poosje bij, meer dan 45 jaar namelijk. Daarvan stond ze tot '62 voor klassen op de lagere school, de laat ste jaren is ze als lerares Frans verbonden geweest aan de christelijke Oranje Nassau-school. Nog juist voor haar pensionering (vrij dag 31 januari) werd mej. Van Doorn betrokken bij de totaal veranderende didac tische methode, die een ge volg is van de binnenstap pende Mammoet. De gretig heid, waarmee ze over de nieuwe wijze van onderricht praat, tekent de bijna 65-jarige. ..Ja inderdaad, speciaal door die Mammoetwet ls er een ont zettend verschil tussen vroeger en nu in het les geven. Vooral met Frans is dat het geval. Wy «yn hier op school begonnen met een systeem waarby in de klas geen woord Hollands meer wordt gewisseld". Juffrouw Van Doorn doelt op het audio-visue le methode die voorlopig alleen nog in de brugklas wordt toe gepast. Op een soort tv- «chermpje verschynt een plaatje, waarby een Frans zin netje hoort dat de leerlingen één voor één na moeten zeg gen. „Inslypen noemen we dat", zegt de lerares. „Het is ?oor my erg vermoeiend, maar ik ben er wel enthousiast voor. Na tuurlijk moeten we het eind van het jaar afwachten om te zien hoe de resultaten zyn". Veranderingen Is er, afgezien van de omme zwaai die Cals op z'n geweten heeft, veel veranderd in de structuur van het onderwys? „Ja, vlak na de oorlog hebben we de vernieuwing in het lager onderwys meegemaakt. Er werd toen veel meer gemikt op de zelfwerkzaamheid van de scholier". Juffrouw Van Doorn aarzelt met het geven van haar mening over het werkelyke ef fect hiervan, temeer daar door de grootte van de klassen op de lagere school vaak over de 50 kinderen van individue le aandacht niet zo gek veel kwam. Vindt ze haar pupillen ver anderd, vergeleken by een aan tal decennia terug? „Ja, vooral by het voortgezet onderwys. Volgens my is dat begonnen toen ae Beatles opkwamen. En ook de studentenbewegingen hebben inviloed. Ze willen wat meer te zeggen hebben, maar als het van geen van belde kan ten (leerkrachten en leerlingen) overdreven wordt, biyft die ver standhouding wel goed". Mej. Van Doorn kreeg haar kweek-opleiding in Utrecht. Ze heeft voor het zwarte bord ge staan in Veenendaal, Renswou- de. Den Haag, maar de langste tyd toch ln onze stad. De schel dende lerares is, voordat ze op de middelbare school terecht kwam, verbonden geweest aan de Prins Bern hard - en de Prinses Irene-school. Ze trekt zich nog niet helemaal uit de onderwyszaken terug: eerst wil ze de cursus die ze op de chris telyke Nyverheidsschool geeft, afmaken. Maar daarna is het voor haar „flnl". (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3