Alsof men .rustig thuis un een luie toel zit KOUDE START: MOORD- 4ANSLAG Verbeteringen brommotoren Computers stellen autogebreken vast Van wegen. wagens. wielen en wui - er - zo - bij - komt HENK VAN ZALINGES PRETTIGE ER VARINGEN MET ÜE MERCEDES BEN'Z 280 SE Eerste geheel polyester radiaalband fllJDAG 17 JANUARI 1969 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 11 modellen is de 7,7 L V-8-motor den garanderen, dat ooit een gaspedaal dient te worden ge- van 375 pk, die een koppel van Cadillac heeft geboden". bruikt, thans door vacuum be- 72,6 mkg heeft. De 1969 Cadillacs I Op de Eldorado is de met bij- diend. kregen een verbeterde voorwiel- betaling leverbare snelheidsrege- ophanging waardoor zij, aldus dc i laar die een vooraf gekozen snel- Over de prijzen zullen we maar constructeur het soepelste rij- I heid aanhoudt, zonder dat het zwijgen (Door Henk van Zalinge) Gillende achterwielen, door banden geschuurde klinkers, de Mercedes j BO SE spuit weg. Snelheid tachtig, we drukken af 7,2 seconden. Snel- eid honderd: 11,1 seconden. Snelheid 120: 16 seconden geeft de stop- atch aan. Dat is niet mis, zo'n acceleratie. En dan te bedenken dat motor zo'n 1500 (om precies te zijn 1485) kilo moet wegsleuren. En geruisloos. Men hoort de motor nauwelijks lopen. We rijden 160. Niets te horen, het lijkt wel of men thuis rustig in een grote fauteuil zit in plaats van over een lelweg te razen. De laatste jaren hebben de bromfietsfabrikanten grote aan dacht besteed aan het rijwielge deelte van de brommer, omdat de motoren ingrijpende wijzi gingen en moderniseï-ingen niet zo zeer nodig hadden. Een le vensduur van acht tot tien jaar van een bromfiets is geen uit zondering, om welke reden het comfort van de nieuwe model len als belangrijkste verkoopar gument wordt aangewend. Vrijwel alle stadsbrommers b.v. hebben een automatische koppeling, zijn slank gebouwd en handelbaar als een fiets wan neer men er naast loopt. Deze zijn vooral praktisch, zonder showallures. Toch is het niet zo, dat de motor geen research vraagt. Honda beproeft thans een tran- sistoromtsteking op racemotoren en Motobecane (Kaptein Moby- lette) bracht zelfs een brom- tlets, de Electronic, in de han del met een elektronische ont steking. Op het moment wordt de elektronische ontsteking niet meer toegepast op Motobecane- brommers, behalve in Frank rijk. De reden hiervoor is, dat deze methode nog te duur is. Dat de transistorontsteking er zal komen lijdt geen twijfel. Daarvoor zijn de voordelen te belangrijk en te talrijk. Ten eerste is de levensduur Praktisch ongelimiteerd, omdat dit type ontsteking geen bewe gende delen kent. Het systeem Is verder ongevoelig voor vocht. Het kan zelfs onder water func tioneren, wat Kaptein Mobylet- te op een tweewieler-RAI ten toonstelling dan ook trots de monstreerde. De bougie is door de elektro nische ontsteking ook een lan gere levensduur beschoren. Een ander belangrijk voordeel is dat Olympisch zwemkampioene Ada Kok als foto model bij de nieuwe Zündapp C 50 sportbrommer met drie versnellingen. de vonk van de bougie bij alle toerentallen constant is. Over slaan komt niet voor, waardoor het motortje stationair veel be ter draait. Het vermogen wordt bij hoge toerentallen ook gun stig beïnvloed en er treedt geen ontstekingsvertraging op bij een snel draaiend motortje. Voor de bromfietsfabrikanten zijn dit redenen genoeg om in de laboratoria een grote activi teit ontwikkelen. De kunst is om de elektronische ontsteking voor een acceptabele prijs te vervaardigen. Dat lukt vandaag of morgen beslist. Dunlop fabriceerde de eerste ge- j heel van polyester vervaardigde ra- I diaalband voor personenauto's. De ze band zal echter nog een uitge- i breid testprogramma ondergaan voor hij op de markt komt. De koordlaag bestaat uit een sa menstel van dikke draden van poly- ester. De stevigheid van die band, I alsmede de levensduur, gaan vol gens de fabrikant boven alles uit I wat men met andere bandweefsels I heeft kunnen bereiken. Zijn speciale kenmerken zouden j vooral bij snelheden onder de 65 km/ I u tot hun recht komen. Dit gigantische kasteel op wielen is het model 1969 van de Cadillac Fleetioood Broughan, een van de wagens uit de „vlag- gevloot" van General Motors. Krachtbron voor alle Cadillac Een „gewone" foto van een „gewone" autobotsing? Ja en neen. De plaat werd gemaakt na wat men zou kunnen noemen een dure klap in Watford (En geland). Een kettingbotsing, waarbij ivaren betrokken o.a. een Rolls Royce, een Bentley. een Humber Sceptre en een Aston Martin Eindelijk het bewijs, dat een Rolls ook stuk kan! Steeds meer wordt in de Ver. Sta ten van computers gebruik gemaakt om onvolkomenheden bij auto's vast te stellen. De ontwikkeling van dergelijke Auto -diagnosecentra" is in een der gelijk stadium gekomen, dat ook de grote oliemaatschappijen, met Mo bil Oil voorop, voor deze keurings methode grote intertresse vertonen. Men wil deze keuringsmethode kop pelen aan de tankstations. Mobil Oil heeft de eerste combinatie's van diagnose centrum plus tankstation reeds in gebruik genomen. De auto wordt in zo'n centrum aan 110 diagnoses onderworpen, waarvan 40 elektrotechnisch. Zo'n onderzoek vergt 25 minuten en-binnen 20 secon den geeft de computer alle gebreken aan, die de auto heeft, maar tevens de noodzakelijke reparaties en de kosten daarvan. Dat alles kost de automobilist 15 dollar, welke kosten verlaagd worden als de reparaties door het bedrijf zelf mogen worden uitgevoerd. Ieder centrum kan per dag 30 wa gens testen. Mobil Oil overweegt zelfs al haar belangrijkste benzine stations met een dergelijk diagnose- centrum uit te rusen. Momenteel wordt het aantal grote diagnose-centra in de Ver. Staten op 250 geschat en voor 1975 wordt het aantal op 3500 geraamd. Ook Shell en General Motors ma ken diepgaande studie van deze keu ringsmethode. Over het algemeen verwacht men een grote opbloei van dergelijke centra als de garages het onderhoud door gebrek aan mon teurs niet meer naar behoren kun nen verrichten. Op het ogenblik is er maar één monteur beschikbaar voor elke 129 auto's. In 1950 bedroe gen deze cijfers 1 op 73. Als normaal wordt in Amerika 1 op 80 beschouwd. Door dit computerwerk bij de auto controle hoopt men het personeels tekort in de garagebedrijven te kun nen opvangen. De apparatuur voor zo'n diagnose centrum kost 8000 dollar zonder en 12000 dollar met computer. De Zweedse fabrieken Saab (per sonenwagens) Scania-Vabis (vracht wagens) hebben besloten een fusie aan te gaan. Saab maakt behalve auto's ook vliegtuigen. De verenig- de bedrijven hebben als nieuwe naam Saab-Scania gekozen. De fusie kwam tot stand door een i aandelenruil. De voormalige aan deelhouders van Scainia-Vatis heb ben thans 62 pet van de aandelen in bezit. Het aandelen-kapitaal van Saab-Scania bedraagt 300 miljoen gulden Het personeel van gefusioneerde bedrijven is ruim 23000 man. Buurman van zeshoog-schuin-rechto- achter is de trotse bezitter van een automobiel, die toch al zo'n jaar of zes oud moet zijn. Elke morgen slaagt buurman er na heel veel moeite in zijn wagen aan de gang te krijgen. Als het eenmaal zover is stapt h(j uit en laat de motor een minuut of twintig met de choke uitgetrok ken warm lopen. In die twintig minuten nuttigt hij zijn ontbijt. Het is onbegrijpelijk, dat zo'n ver woed zaterdagmiddagsleutelaar elke dag zo'n moordaanslagop zijn auto pleegt. Want de opvatting, dat het wann- draaien van een motor door sta tionair lopen dient te geschieden is uit de lucht gegrep>en. Het is bij zondei- slecht een motor langere tijd onbelast te laten draaien. Bo vendien krijgt de motor na enige tijd (omdat de choke nog steeds openstaat) te veel benzine, dóe langzaam maar zeker de bescher mende oliefilm van de cilinderwan- den .afwast". In een later stadium kan de benzine langs de zuigerve ren het carter binnendringen en zich vermengen met de smeerolie- Van smeren komt dan niet veel meer. Over het algemeen levert 's winters het starten nog wel eens proble men op, dde voornamelijk veroor zaakt worden door onkunde van de autobezitter. Is de motor erg koud. dan is het haast onmogelijk om zonder choke te starten. Dat komt, omdat bij het starten de uit de sproeier gezogen benzine on middellijk op het koude metaal condenseert in plaats van te ver dampen tot een gasmengsel. De choke komt ons dan te hulp. Hij zorgt ervoor, dat er meer benzine komt, waardoor er toch een min of meer juist mengsel ontstaat, dat wél ontbrandt. Start uw auto daarom op de volgen de manier. Choke uittrekken, het gaspedaal éénmaal ver intrappen, contactsleutel omdraaien en niet langer dan tien tellen starten. Slaat de motor niet aan, wacht dan even en probeer het opnieuw. Kom dan niet meer aan het gas pedaal, anders loopt u de kans dat de motor „verzuipt". Des noods kunt u 't koppelingspedaal intrappen. Daardoor ontlast u de startmotor, omdat de transmissie van de motor is gescheiden en de koude smeerolie rond de tandwie len niet als een taaie, remmende massa werkt. Bij een automatische choke over het algemeen éénmaal intrappen tot op de plank en dan starten. Als de motor loopt, dan de choke- knop zover indrukken, dat de mo tor met iets hoger toerental dan normaal stationair blijft lopen. Even met het gas spelen (dan krijgt ook de olie in de carter ge legenheid te airculeren) en als u hoort dat de motor wil „pakken" choke helemaal indrukken en voor zichtig wegrijden. Geef niet te veel gas als de motor nog koud is, maat houdt hem „aan de praat" blijf een paar straten met niet al te ho ge snelheid in een lage versnel ling rijden en d'e motor komt snel op bedrijfstemeperatuur. En denkt u ook nog even aan uw ac cu, die het in deze winterse tijd hard te verduren heeft. Spaar hem zoveel mogelijk en start zonder licht, zonder werkende ruitenwis sers of radio. Toyota passeerde miljoen per jaar In de maand december liep met passend ceremonieel in de Toyota- fabrieken in Tokio de 1 miljoenste wagen van 1968 van de band. Het was voor het eerst dat een Japanse autofabriek een dergelijk produktie- rekord bereikte. Toyota's jaarlijkse produktie over schreed in 1962 voor het eerst de 100.000. In 1964 werden er meer dan 300.000 wagens geproduceerd en in 1966 werd de 500.000-grens bereikt. Deze cijfers illustreren duidelijk het snelle tempo waarin de Japan se auto-industrie - die na de Ver. Staten op de tweede plaats der we reldranglijst staat -zich ontwikkelt. enti Voor ons in de auto een fraai en jal* jrdacht dasbbord. 2 mooie ronde l—1 ikken, de één snelheidsmeter, de der met benzine-, oliedruk- en Jnperatuurmeter en allerlei ver- 43H üterlichtjes. Tussen de twee klok- n kan men zien hoe laat het is. En es voortreffelijk afleesbaar, ook a nachts. Drie in één icbtbn de knop van de handel voor de t p btingaanwijzer (aan de stuurko- i) zit behalve de schakelaar voor 't it, ook nog die voor de ruitenwis- met twee snelheden. Drie ineen, handig. gtpet klinkt wat eentonig steeds zul- lovende woorden te gebruiken, het kan niet anders. De weg- is fantastisch. Het is natuur- wel even wennen met een wagen 4.90 meter bij 1.81 meter snel inwerk te doen. Maar een er- automobilist heeft er snel niet Wajminste moeite meer mee. een blok" is een tamelijk uitdrukking voor deze wa- De wagen blijft bij de meest stuurbe wegingen op de weg Pemlelassen r*d e 280 is uitgerust met de bekende rcedes-achterasconstructie met idelassen. Niet te verwarren met constructie, die bij andere typen dt toegepast. wegligging is door de constructie t pendelassen zo geperfectioneerd, men zich afvraagt of er nog iets afs te wensen zou kunnen zijn- vering doet voor de wegligging onder: op alle soorten wegen vol hij uitstekend. watergekoelde zescilinder mo rnet benzine-inspuiting heeft een van 2778 cc en levert vermogen van 180 sae-pk. Onze is uitgerust met een au- vierversnellingsbak, met de mogelijkheid twee, drie of vier versnellingen te kiezen met een fraai pookje op de middlentunnel. De bak werkt goed, overschakelen naar een versnelling is nauwelijks merk baar. Het benzineverbruik is gemid deld 1 op 6,5. De bekrachtigde remmen, voldoen in deze testwagen uitstekend en zijn prima doseerbaar. Het rempedaal is licht te bedienen. Een goede rem is een prettig ding en geeft op hoge snelheid (de 280 SE loopt top 187) het veilige gewoel, dat hij het brullend geweld ook dan in toom kan houden. fortabel in de auto zit, als men de portieren als brandkastdeuran achter zich in het slot hoort vallen, en men denkt aan al die veiligheidsmaatre- gelen (energie absorberende carros serie en stijf passagierscomparti ment), dan is dat alles een heleboel waard, onbetaalbaar eigenlijk. Dat wij de buitenspiegel op deze wagen I een onding vinden en de ruiten in de voorportieren liever zonder tocht- ruitjes hadden gezien, heeft daarbij natuurlijk niets te betekenen. De 280 SE is een wagen vol attenties aan zijn berijder, zoals de 's avonds roomkleurig verlichte aanduidingen bij de keuzeschakelaar van de auto matische bak. Het is allemaal af. Comfortabel Comfortabel is de 280 bij uitstek. De stoelen zijn in grote mate ver stelbaar. De bestuurdersstoel is in een aantal standen hoger en lager te zetten. De rugleuning is traploos in elke gewenste stand te zetten. De stoelen zijn bijzonder fijn. Ze ge ven overal steun en ze zijn niet zacht Juist deze mate van hardheid draagt zoveel bij tot het comfort. In zachte stoelen wordt men op den duur be slist moe. Kachel en ventilatie geven via regelbare toevoerkanalen warme en frisse lucht in alle gewenste hoe veelheden. Listig weggewerkte afvoer kanalen staan borg voor het rijden met gesloten ramen zonder het be nauwd te krijgen. Welstand Alleen, de 280 SE is wel een wa gen voor mensen boven een bepaal de weistandsgrens. De gewone man komt er niet aan, want men moet er 24.000 gulden voor kunnen betalen (et automaat 1490 gulden extra) Maai- als men een paar dagen in zo'n auto rijdt, moeiteloos manoeu vrerend met het bekrachtigde exact werkende stuur, nog moeitelozer op lange trajecten, bij zeer hoge snelhe- oen zonder last te hebben van zij- wmdgevoeligheid en zonder proble men met 5 man plus alle bagage con- Al mm* I.-

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11