Eis: 4 jaar tegen man die dodelijk schot loste voor u en voor u... Maasvlakte sloeg hard toe Integrale vergoeding studiekosten bepleit Bioscopen krijgen 10 miljoen Prins der Nederlanden (I) A.C.-wegrestaurant Leiderdorp geopend EX-GIJZELAAR Aanvraag van faillissement aangehouden Paus bang voor een tweede reformatie? Ex-docenten in Warschau opnieuw veroordeeld f2000,- 18 maanden f123,17 p.m. aflossen of f5000,-* 24 maanden f234,12 p.m. aflossen de bank waar ook zich thuis voelt Familieberichten TWEE MILJOEN VOOR HULP IN NIGERIË PONDERDAG 16 JANUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) De drie mannen, die op vrijdagavond 5 juli 1968 bordeelhouder Karei de J. tijdens de laatste momen ten van diens leven vergezelden in de Haagse Elandstraat, kwamen wel degelijk om „bonje" te maken in de homofielen- bar „La France", zo betoogde gisteren advocaat mr. J. Pruim ter zitting van het Haagse gerechtshof. Mr. Pruim deed een klemmend be- roep op noodweer-exces voor zyn cliënt, een 20-jarige portier die op 5| juli met een pistoolschot door het hart een einde maakte aan het leven van de bordeelhouder. De advocaat-generaal bij het hof. mr. baron Van Voorst tot Voorst, had dinsdag geëist, dat de portier terzake j van doodslag zal worden veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met af- j trek, in plaats van de twee en een half jaar, die hem op 24 oktober door de Haagse rechtbank waren opge- legd. ADVERTENTIE Angstig De jeugdige portier bleef gisteren by zyn verklaring dat hij uit angst voor de bedreiging van Karei de J een pistool had gekocht, maar dat het fatale schot onopzettelijk was af gegaan. Op 5 juli zou de bordeelhouder voor de zoveelste keer hebben gedreigd de MIDDELBURG (GPD) Tijdens de zitting van de civiele raadkamer van de rechtbank in Middelburg heeft de tegenpartij van de ex-gijze laar Jan Koole uit Vlissingen ge vraagd de aanvraag van het faillisse ment aan te houden tot 19 februari. (Dit om het mogelijk te maken, dat beide partijen nog tot een overeen komst kunnen komen die een fail lissement niet noodzakelijk maakt. Zoals bekend is Jan Koole de kop pige Zeeuw die weigert om een hand tekening te zetten onder een ver koopcontract dat de verkoop van een strook recreatiegrond bij Domburg moet regelen. VATICAANSTAD (Reuter) Paus Paulus heeft gisteren voor het eerst laten doorschemeren dat hij bevreesd is voor een tweede reformatie. In zijn toespraak tot pelgrims op zijn wekelijkse audiëntie zei hij, dat vele rooms-katholieken, die de kerk willen hervormen, de geest en de praktijk hadden aanvaard van de reformatie, die ruim 400 jaar gele den tot een scheuring in de kerk leid de. Waarnemers in het Vaticaan kun nen zich niet herinneren, dat de Paus de r.k. „rebellen" ooit eerder nadruk kelijk met protestanten heeft verge leken. Dit is echter wel vaak gedaan door de conservatieve leden van de kerkelijke hiërarchie. De Paus verwees naai- de reforma tie toen hij in zijn toespraak een fel le aanval deed op de rooms-katho lieken die de traditionele sttuur en leer van de kerk aan een nader onderzoek willen onderwerpen De huidige generatie aldus de Paus, is bezeten van de zucht naar verandering. In naam van de voor uitgang wordt het verleden vergeten,- de traditie op zij gezet en de gewoon ten opgegeven. Vernieuwing, ver nieuwing is de kreet. Alles woidt in twijfel getrokken, alles moet in een crisistoestand geraken. bevolking van de homofielenbar te zullen „opknappen". „Vanavond zal het gebeuren", hoorden getuigen hem die middag zeggen. Om kwart over elf Stopte een auto voor de bar. Karei de J. en drie man nen stapten uit. Karei de J. liep naar de ingang van de bar. Portier Leo draaide zich een kwart slag om en j haalde zijn pistool te voorschijn. On opgemerkt. Hij zette het op scherp. Waarom? „Uit angst. Ik was niet van plan te schieten", zei de jongeman ter zit ting. President dr. Vliegenthart hield de jonge verdachte herhaaldelijk een van diens eigen verklaringen voor: „Als hij bonje maakt, dan schiet ik hem in z'n flikker". „Wanneer u daarna een pistool op scherp zet. richt, en de trekker over- haalt, dan gebeurt dat toch niet on- willekeurig", meende de president. DEN HAAG (ANP) De geza- len daarbij eisen gesteld moeten wor- nenlijke studentendecanen hebben den-net betrekking tot de te leveren Dreiging Gezien de herhaalde en ernstige dreigementen waarmee de bordeel-1 houder zyn komst had aangekondigd, j leverden zyn gedragingen in de ogen van de portier een dergelijk onmid dellijk dreigend gevaar op. zei ver dediger mr. Pruim, die uitvoerig ci teerde uit de door Karei de J. vaak verkondigde dreigementen tegen de bevolking van de homofielenbar, j welks eigenaar hij aansprakelijk stel de voor de politie-inval in zijn bor-1 deel. Mr. Pruim bepleitte dat het ge-1 rechtshof de door de rechtbank op- j gelegde straf niet zou verzwaren. Het! vonnis volgt op 29 januari. zich uitgesproken voor integrale ver goeding van ail? ^udiekosten. Ze moet een sociale zekerheid bieden, die aan de huidige regeling ontbreekt De huidige regeling gaat uit van het principe, dat de ouders de studiekos ten betalen, eventueel aangevuld door ryksstudie toelagen. Dit blijkt uit de brief, die de stu dentendecanen aan de commissie studiefinanciering wetenschappelijk onderwijs 'commissie Andriessen) hebben gestuurd. De decanen was ge- Vt aagd hun zienswijze kenbaar te ma ken op het huidige rijksstudietoela- genstelsel. Een integraal vergoedingssysteem kan verantwoord worden geacht, al dus de decanen, omdat daarmee niet alleen een vorm van sociale ze kerheid wordt gegeven: het zal ook de gerichtheid op de studie bevorde ren en mede de democratisering van het wetenschappelijk onderwijs kun nen stimuleren. Vanzelfsprekend zul- studieprestaties WARSCHAU (AP) Twee voor malige docenten van de Universiteit I van Warschau zijn gisteren voor de tweede maal in minder dan vier jaar veroordeeld voor het bedrijven van activiteiten tegen de staat. Ku- ron en Modzelewski. de laatste de zoor. van een voormalige Poolse mi nister van Buitenlandse Zaken, kre gen ieder 31? jaar. na schuldig be vonden te zijn aan het behoren tol I een illegale organisatie die de stu- j j dentendemonstraties van verleden I I jaar ontketend zou hebben. Een I tweede beschuldiging, waarbij zij ge- I koppeld werden aan een internatio- nale trotskistische organisatie, waar- op een minimum van vijf jaai staat, werd geseponeerd. LEIDERDORP Drs. J. F. H. Wijsen, directeur-generaal van de afdeling midden, en kleinbedrijf en toerisme van het ministerie van Economi sche Zaken, heeft gistermid dag in tegenwoordigheid van vele genodigden het fraaie A.C.-wegrestaurant in Lei derdorp geopend. Dit restau rant is gelegen vlak bij de uitritten van rijksweg 4a naar Leiderdorp en Hoog- made. Namens het Leiderdorpse gemeentebestuur sprak wet houder J. Nievaart, omdat loco-burgemeester C. Meer burg aan het ziekbed was gekluisterd. Ook oud-burge meester mr. R. M. Gallas en Leiderdorps nieuwe burge meester, de heer M. A. van der Have, gaven van hun be langstelling blijk. Een leuk moment was het, toen de Leiderdorpse tiener Mignon-Astrid Graafland, die vorige week werd gekozen tot leukste tiener van Neder land, met een sierlijk opge tuigde pony het restaurant binnenkwam. De bezoekers kunnen naar de naam van het paardje raden met de kans op eigendom. Op de fo to: drs. Wijsen geeft de pony een suikerklontje. Rechts de heer A. Heijn jr. 'Foto LD/Holvast) 2000; 5000; de heer J. W. Hoogeveen beheerder bijkantoor Amstelveen Contant geld nodig voor privé-doel- einden? Neem een persoonlijke le ning bij de NMB. Dat gaat prettig en snel. Bijvoorbeeld: 3000,- in han- J den, betaling in 18 x 183,15. Of: f 10.000,- in handen, betaling in 36 x 332,67. Loop eens binnen bij het dichtstbijzijnde NMB-kantoor. Men geeft u er graag alle inlichtingen over de persoonlijke lening. U zult zien, dat bij de NMB de persoonlijke lening samengaat met persoonlijke service. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Leiden: Breestraat 61-63. Katwijk aan Zee: Voorstraat 39. Noordwtyk aan Zee: Palaceplein. Sasseuheim: Postwijkkade 1. Alphen a/d Rijn: Julianaatraat 65. (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Amélie, d. v. Semeyns do van Doesburgh-Molttke. Ko penhagen: Diana. d. v. Robbers-van der Borg, Den Haag; Matthew Law rence, z .v. Elliot-de Zwart van Koo- ten. Melbourne. Australië. Overleden: mevr. wed. Speerstra- Yetsinga (82). Leeuwarden: J. van Reyn (66). Rotterdam; M. J. Vlug (86), Schiedam. Voetbal De eerste wedstrijd tus sen het Schotse Dunfirmline Athle tic en het Engelse West Bromwich Albion, voor de kwartfinales van de Europese voatbalbeker voor beker houders, is geëindigd in een doel puntloos gelijk spel. Zelden heeft een scheepsramp Nederland zo geschokt als het vergaan van de Hoekse stoom- reddingboot Prins der Neder landen, op 16 januari veertig jaar geleden. Uitgevaren in een noordoos ter sneeuwstorm om de beman ning van het op de Maasvlakte gestrande Letlandse stoomschip Valka te redden, kapseisde de boot In een grondzee. De acht opvarenden hadden geen kans op redding, wat er ook direct werd ondernomen om hen te hulp te komen. In het verlammend-Ijskoude water moet hun laatste strijd kort zyn geweest. Diep geschokt was heel Ne derland. En 't toonde de wil om in elk geval de nagelaten be trekkingen van de omgekomen redders te behoeden voor ge brek. Het was een actie die uit groeide tot een groots gebeu ren de stichting van het Helden der Zee-fonds ..Prins der Nederlanden". Nederland toonde zich In die dagen op zijn best Onze correspondent Kees Borstlap maakte deze ramp als Jong verslaggever van nabij mee. HU trok met een reddings ploeg mee naar het onherberg zame. verlaten strand van de Beer en stond een dag later by het wrak van de reddingboot, aangespoeld op het strand van Rockanje. Vandaag brengt het Leidsch Dagblad de eerste van de twee afleveringen. ROTTERDAM (GPD) Het was op die woensdag 16 januari 1929 koud en guur. Een harde noordooster joeg langs de kust. De temperatuur was even beneden het vriespunt. Sneeuw buien maakten het zicht slecht. Er stond vooral op de beruchte Maasvlakte een helse bran ding. Een gevaarlijke toestand voor de scheepvaart, vooral voor schepen met minder krachtige machines. Toch voeren heel wat schepen nog het zeegat uit ondanks de waarschuwing van de loodsen. Het Letlandse ss „Valka'' kwam direct buiten de pieren in de ban van de noordooster. Wanhopig poogde het schip vrij te blijven van de Maasvlakte, waarheen het door de harde wind werd gedrongen. Grondzeeën sloegen over de deklast op het achterschip. Tot overmaat van ramp brak de stuurketting en daarmee was het lot van het schip bezegeld Het kon geen koers meer hou den. dreef snel af naar het zuid westen en liep omstreeks 10 uur op de uiterste rand van de Maasvlakte aan die grond. In de zware branding werd het direct overspoeld. Moeizaam Op de Hoekse seinpost, waar men de Valka door de kijk:: had gevolgd, was de stranding waargenomen Hoewel het schip nog geen noodsein gaf. greep men in. De reddingmaatschappij werd gewaarschuwd en de Hoekse loodscommissaris liet de be manning van de stoomredding- boot Prins der Nederlanden alarmeren. Direct werd stoom gestookt wat snel kon gebeuren, omdat de boot steeds met „op- gebankte" vuren gereed lag. Om 11 uur 20 stuurde schip per Van der Klooster de Prins der Nederlanden de berghaven uit. Met hem waren nog aan boord zeven bemanningsleden o.w. een opstapper die inviel voor een matroos, die buiten Hoek van Holland aan het werk was. Op de seinpost volgde men de reddingboot door de kijker. In de felle sneeuwjachten die re gelmatig uit zee kwamen opzet ten. verloor men de boot dik wijls uit het zicht maar als een bui over was, kon men de „prins" weer waarnemen, moeizaam zijn weg nemend rond de Maasvlakte om later vanuit zee de gestrande Valka te kunnen naderen. Na een uur verloor men de reddingboot uit het oog. De af stand was te groot geworden. Verongelukt Het was 2 uur in de middag toen van Scheveningen Radio de onheilsboodschap in de Hoek binnenkwam. De Valka had ge seind: „Lifeboat capsized. Men sinking" .Reddingboot gekap seisd. Mannen verdrinken."). De marconist van Schevenin gen Radio seinde terug: „Can you lower your own boat?" 'Kunt u uw eigen boot strij ken?). Hy wilde de Letten aanzet ten alles te proberen om de be manning van de reddingboot te hulp te komen. Even was het stil in de ether Toen kwam het korte antwoord van de Letten dat het lot van de redders bezegelde: „Impos sible" (Onmogelijk). Dan zelf doen. werd in de Hoek besloten. Naar Stellendam ging het te lefonische alarm: „Onze boot is omgeslagen. Stuur direct jullie boot uit." Een half uur later joeg schipper Willem de Jager de motorreddingboot Koningin Wilhelmina de haven uit, het 4v Goereese gat in, koers op de Maasvlakte. De Hoekse medicus, dr. Knip. leider van de reddingbrigade, alarmeerde zijn mannen en een motorvlet bracht hen met draagbaren, zuurstofapparaat en medicamenten naar de stei ger van Rozenburg. De expeditie trok door het duinterrein naar het strand, dwars door half onderge sneeuwde moerassen heen tot aij de kustlijn bereikten. Maasvlakte op Intussen bleef de Hoek niet afwachten. Schipper Slis. wiens reddingboot President Van Heel in reparatie lag. bemande di rect een kleine roeivlet die door een motorboot door het kanaal tje van Rozenburg naar de Brielse Maas werd gesleept. Hij wilde trachten de mond van de Oude Maas uit te roei en. de Maasvlakte op. Een po ging die weinig kans van sla gen had. Maar het gebeurde. Niets wilde men nalaten om de mannen van de Prins der Nederlanden te hulp te komen Het was al donker toen de vlet van Slis het. Brielse Gat uitroei de. met hem de vrifwilligers H. Benard. A Benard. A. van der Ster. A. Verwey en J. v. d. Vlies. Wat dit dappere ploegje te doorstaan kreeg was zwaar Het bleek al spoedig dat het on begonnen werk was in de sneeuwstormen de Maasvlakte op te roeien. In de loop van de avond keer de de vlet naar de kust terug en landde bij Oostvoome. Schipper Slis ging op informatie uit of er iets bekend was van aanspoelen van slachtoffers. Met zijn mannen zocht hij de hele nacht het strand van Voor- De mannen zochten de hele nacht, maar vonden niets. De volgende ochtend kwam de melding dat de red dingboot ondersteboven op het strand van Rockanje lag. ne af maar zy vonden niets. Toen zy de volgende morgen in de Hoek terugkeerden, kwam het bericht dat op het strand van Rockanje vijf lichamen wa ren gevonden, nl. dat van schipper Van der Klooster en dat van de matrozen P. van As- peren. R. de Groot, A. Meuldijk en C. Starrenburg. Vermist werden nog de beide machinisten Meyboom en Tim- mers en de matroos Verwey Korte tijd later dreef ook de reddingboot ondersteboven op het strand van Rockanje aan. (wordt vervolgd) DEN HAAG (GPD) De rege ring heeft besloten op de begroting I van het ministerie van CRM over 1969 een bedrag van 10 miljoen gul den uit te trekken als „passende te gemoetkoming" aan de bioscoopon dernemers. De uitkering wordt gedaan, omdat j het niet mogelijk is geweest de ge- meentelyke bevoegdheid tot het hef fen van vermakelijkheidsbelasting j van bioscoopondernemers met in- 1 gang van 1 januari 1969 te be- j eindigen. Een desbetreffende wijziging van haar begroting heeft minister Klom- pé thans bij de Tweede Kamer in- I gediend. In haar memorie van toe lichting zegt minister Klompe. dat de tegemoetkoming dient te worden ver leend over de periode die ligt tussen 1 Januari 1969 en het tijdstip waar op het wetsontwerp ten aanzien van de afschaffing van de vermakelijk- hedenbelasting van bioscooponderne- i mers van kracht wordt. DEN HAAG (ANP) De Neder landse regering heeft nit fondsen voor ontwikkelingshulp opnieuw twee miljoen gulden ter beschikking gesteld voor de noodlijdende bevol king van Nigerië. Het bedrag wordt overgemaakt aan vier organisaties, die zich met hulp verlening ln dit land bezighouden. De nieuwe schenking zal met name worden aangewend ter bestrijding van de hoge kosten van vervoer waar- by speciaal wordt gedacht aan de in standhouding van de luchtbiug en voor de aankoop van voedsel en ge- i neesmiddelen Minister Udink hoopt hiermee an dermaal ertoe bij te dragen, dat de basis van de ontwikkeling van Nige- rië zo min mogelijk wordt aangetast, zo deelt het ministerie van Buiten landse Zaken mee. Tot nu toe heeft de Nederlandse regering al ruim 12 miljoen gulden voor de slachtoffers van de oorlog in Nigerlë uitgetrok» ken.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7