IUSSEN GEKOPPELD Studenten van Westduitse universiteiten onrustig elevisie toonde „eerste ruimtestation" Musici worden onderbetaald «f VERLEG [ETNAM EER OP ANG VERPLEEGSTER IN BOS GEWURGD Inbraak hij Leidse juwelier Radio Plein 16 Radio Plein 16 Westduits weekblad braelit Koninklijk Huis in opspraak Bossche officier bedreigd (Sue/ Qfceuwo NKELE BUIEN Lugubere Oud-studenten discussiëren op Leidse diës vondst in enray „Ik steek ie kapot" bitterkoekjes JAMIN gericht 1 maart 1860 DONDERDAG 16 JANUARI 1969 No. 32689 „EIDSCH keur: E. A. E. van Dishoeck facteur: Drs: J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 OSKOU (Tass, AFP, AP) De twee Russische ruimte- pen Sojoez IV en V zijn door handbesturing aan elkaar ge leld, aldus berichtte het Sowjetrussische persbureau Tass ichtend. Het was voor het eerst, dat bemande Russische iteschepen een koppelingsmanoeuvre uitvoerden. Tass Bide de twee gekoppelde ruimteschepen „het eerste expe- ntele ruimtestation ter wereld". De manoeuvre „waar- t de vervulling van een groot aantal experimenten in het •r van het Russische ruimteprogramma" (In het Ameri- jse Gemini-programma werden eerder een bemand en een tniand ruimtevaartuig gekoppeld. Red. L.D.) Later werd bekend, dat Chroenow en Jelisjew uit de V in de IV van ilow zijn overgestapt. Het overstappen geschiedde buiten- Nivellering van bandopnamen werden de leting van de Sojoez IV en V daarop volgende koppeling op getoond. Men zag hoe de So- V langzaam de twee camera's rde. die aan de buitenkant van joez V zijn bevestigd. Even la AI Moskouse televisie volgde de pen zich boven het grondgebied van tkelingen op de voet. Aan de de Sowjet-Unie bevonden. De ma noeuvre duurde drie kwartier. Gisteren is de Soioez V door hand besturing in een nieuwe baan om de aarde gebracht. De omlooptijd be draagt thans 88.92 minuten. Het ver ste punt in de nieuwe baan is 253 km van de aarde verwijderd, het lgde een dubbelopname van de I dichtste punt 211 km. Vanochtend is V, beelden die werden uitge- ook de baan van de Sojoez IV gewij- 11 door beide camera's afzon- zigd, maximum- en minimum-af- De „V" leek op het televisie. standen zyn thans 235 en 201 km. nog het meest op een mecha- Volgens niet-officiële berichten zou vogel. De uitgespreide op- de vlucht van de ruimteschepen vyf (laten voor zonne-energie leken tot zeven dagen kunnen duren, ge vleugels. De vlucht van de ruimtevaartui gen wordt gecontroleerd door een netwerk van aardstations. dat het gehele gebied van de Sowjet-Unie bestrijkt, van de westelijke grenzen tot aan de Stille Oceaan, aldus het Russische persbureau. Ook drie Rus sische schepen, de Morjovetz. de Nvel en de Wladimir Komarow, ne men deel aan het werk van de Rus sische grondstations. De eerste twee bevinden zich in de Golf van Guinea en de derde in het noordwesten van de Atlantische Oceaan. Haiidbesturiiig ens het Amerikaanse persbu- AP werd de koppeling zelf via •sturing uitgevoerd door Sja- die alleen in de Sojoez IV zit. Russen was het de eerste hand bestuurde koppeling, at door de Amerikanen ook gepresteerd. Twee eerdere che koppelingen werden van- grond geleid en betroffen on- ide ruimteschepen. Over de rol andere kosmonauten bij de ingsmanoeuvre deelde Tass nee. Het gekoppelde ruim testa - estaat nu uit vier afdelingen, ktriciteitsnetten zijn op elkaar loten. lier beschreven koppeling vol- sich vanochtend om 11.20 uur luse tijd, terwijl de ruimtesche- RIJS (AP. Reuter» De Ver- Sta ten en Noord-Vietnam volledige overeenstemming t over een voortzetting van het (overleg over Vietnam in het lalige Hotel Majestic in Pa- het overleg zullen behalve de ities van de VS en Hanoi nu ook Vietnam en het Nationale Be- ngsfront (de politieke arm van letcong) deelnemen Zaterdag de eerste besprekingen plaats- L delegaties hebben overeenstem- bereikt over de vorm van de rentietafel Men is het eens ■den over een ronde tafel. Men daaraan gaan zitten zoals men tonder dat daaruit een be- e prioriteit van een delegatie unnen worden afgeleid. De be toger. zullen zaterdag om halfelf den. Naar wordt vernomen zou ïrVKJbverleg voornamelijk gewijd zijn (rocedure-kwesties grote doorbraak in de impasse i overleg is bereikt tijdens het tek gisteren tussen Vance en Ha laoe. an Amerikaanse zijde We men de doorbraak toe te iven aan concessies van welke dan ook. Zuid-Vietnam had r als eis gesteld dat de tafel dui- in twee helften verdeeld zou len. Bilt meldt van heden tot vrij- fond: ilend bewolkt met plaatselijk le buien. Matige tot krachtige, k kustgebieden tijdelijk harde tussen zuidwest en west. Iets e temperaturen dan vandaag, toemaakt te 12.40 uur). 17 JANUARI °p: 8.40 uur; onder: 17.01 uur. 10 op: 8.50 uur. onder: 15.35 uur te Katwijk te 2.01 en 14.24 fcagwater te 10.20 en 22.44 uur nummer bestaat uit 20 pagina's DEN HAAG (GPD> •ir De musici in de Nederlandse symfonie-orkesten worden forsin meerderheid gaan de onder- onderbetaald. Zij moeten een vraagde musici ook akkoord met een honorering krijgen, die zeker nivellering van de salarisgroepen. Li plaats van de vyf tegenwoordige op het niveau ligt van leraren ^,|ari^hai.n moeten a sala. middelbaar onderwijs; ■ir de problemen van de orkest musici zijn bij publiek en over heid onvoldoende bekend; de programma's voor de jeugd- niet geschikt geacht. nsproepen komen 1. de tweede concertmeester (s), aa invoerders van strykarsgroepen, eerste blazers, eerste harp, pauke- nist en eerste slagwerker. 2. de overige musici. De honore- concerten, van groot belang 1 ring van de eerste groep moet begm- voor het .kweken" van een pu- nen bij f14.500 opklimmend in zes- bliek voor de orkesten, worden "en 'aar tot de groep moet een beginsalaris kry- door de meeste orkestmusici gen van rutm 12 300. opkUmmend tot byna f 23.800.- Dat zyn enkel markante punten uit een rapport over de materiële J positie van de musici in de Neder landse symfonie-orkesten, samenge steld door drs. André Leiske. trombo nist in het Residentie Orkest en mu- j sicoloog Om deze studie mogelijk te maken hebben de leden van het Re- sidentie- Orkest vrijwillig een be drag van vyf mille bijeengebracht, een unieke situatie. Ten behoeve van de studie is een 1 enquête onder de rond 1450 Neder landse orkestmusici gehouden. In de inleiding stelt Willem van Otterloo. dat de financiële beloning van de musicus niet meer overeen- komt met die van vergelijkbare be- j roepen. Er zijn maatregelen nodig om het Nederlandse muziekleven in stand te houden. Met zorg maakt hjj gewag van een tekort aan ver jonging. Over de honorering wordt gezegd, dat de orkestmusicus aan hoge eisen van kennis, vaardigheid, creativi teit en verantwoordelyhkeid moet voldoen. Zy wettigen een salariè- Morgen proces in Hamburg Prijises Margaret van Engeland knoopte gisteravond na de wereldpremière van ..Funny Girl" in Londen een gesprekje aan met Barbara Streisand en Omar Sjarif die de twee hoofdrollen spe len in deze musicalfilm. De ontmoeting werd met de gebruikelijke glimlachjes en handdrukjes afgerond. DEN HAAG (GPD) Morgen ochtend half elf begint voor het Hamburgse Landesgericht een ci viele procedure, die Prins Bern- hard en Prinses Irene hebben aangespannen tegen het West- duitse weekblad „Neue Welt". Sonnabend". Zij hebben het blad aangeklaagd, oiodat men een half jaar geleden bad geschreven, dat Prinses Irene voor haar huwelijk met Prins Carel Hugo zwanger was. De aanklacht is op 21 oktober in gediend Door deze „unterlassungs- klage" eist de koninklijke familie stopzetting van een dergelijke be richtgeving en schadevergoeding voor de aantasting van eer en goede naam. Herroeping van het artikel door htt blad is niet geëist, omdat in dat geval het gewraakte artikel nogmaals zou worden gepubliceerd. Die moge lijkheid bestaat nu niet. omdat hel hof Neue Welt reeds bij het begin van het proces heeft verboden der gelijke publikaties over Prinses Irene te herhalen. Inmiddels is de voor de publikatie v trant woordelijke hoofdredacteur. Jiirgen Köpke, een paar weken gele den op staanoe voet ontslagen naar aanleiding van deze affaire. Hij heeft nu op zijn beurt ook een proces aan gespannen tegen het blad. Köpke zou morgen in Hamburg een poging wil len doen de Pressekammer de getut (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In de diesviering voor de oudstudenten van de Leidse uni versiteit op zaterdag 8 februari is ook plaats ingeruimd voor een soort teach-in. De oudstudenten kunnen discussiëren over het verschijnsel ..Kritische Universiteit". Uitganspun- ten voor de discussie zijn de nota van prof. Posthumus en artikelen over de Raden-Universiteit, zoals voorgesteld in Nymegen De student J C. G. Wierenga zal de bijeenkomst met de oudstudenten leiden. Hij was ook ge spreksleider by het debat tussen mi i-1 J 1 DEN BOSCH (GPD) Rijks- en gemeentepolitie in oost-Brabant speuren naar de man, die gedreigd heeft de Bossche officier van justitie, uir J. Booster, met een mes te zullen doodsteken. Mr. Booster heeft In de afgelopen maanden enkele malen telefoontjes gekregen van een man. die in een ring, die minstens op het niveau van j Brabants accent zei ..dat hy hem ka- I pot zou steken". J Aanvankelijk nam men op het Bossche paleis van justitie de be- j dreigingen niet serieus, maar toen ze I bleven aanhouden, kreeg de politie j opdracht uit tf zien naar een man. die wrok koestert tegen mr. Booster. I Men neemt aan. dat de bedreigin gen verband houden met enkele moordzaken cue door mr. Booster de laatste tijd ziin geleid. Door taai vol- I h ouden kon mr. Booster onder meer i de Schijndelse moordzaak en de dub bele moord in Kerkdriel geheel oplos leraren m.o. dient te liggen. sen te laten horen, die de Juistheid «!stf ,Ve™ga ,de Nederlandse van z«n beweringen kunnen aanto- ftudenten Raad, dat vorig jaar sep- rf.n j tember in Leiden is gehouden. Voorts zijn er twee inleiders die ieder een kwartier spreektijd hebben De uitgever van Neue Welt heeft in reactie daarop aangeboden tot een De diesviering heeft, nog een ,.pri- cmipromis te komen, vooral om te meur" Het toneelstuk dat bij deze afkomstig bleken van het Jasje van verhinderen dat deze getuigen wor- gelegenheid wordt opgevoerd is dit- de verpleegster Hieruit kan worden den gehoord Het is onwaarschijnlijk maal geschreven door de Leidse stu- afgeleid, dat er zich tussen het dat de advocaten van prins en prin- dent Kees Holierhoek. Het is een meisje en de aanvaller een hevige scs daarop ingaan. I spel in vyf taferelen „Guerrilla" worsteling heeft afgespeeld. VENRAY (GPD, ANP) In de dichte bossen bij Venray is gis teravond tegen half twaalf het lichaam gevonden van de 26- jarige verpleegster Hermine van der Vorst. Het meisje is een ge welddadige dood gestorven, ver moedelijk is zij gewurgd. De pa tholoog-anatoom dr. J. Zelden- iust zal vandaag sectie verrich ten. De vemleegster. die bij haar ouders in Venray woonde, is dinsdag avond voor het laatst gezien. Zij eing haar hondje uitlaten, maar on geveer een uur later keerde het hondje, zonder bandje, alleen te rug. Haar ouders dachten aanvanke lijk. dat de dochter by kennissen of familie op bezoek was. maar toen Hermine gistermiddag om half een n'et. kwam eten werd er alarm ge slagen. Aan de lugubere vondst ging een grootscheepse opsporings actie vooraf Tegen het vallen van de avond vond een speurhondgeleider op een bospad twee koperen knopen, die Het bospad werd afgesloten en met i schijnwerpers werden de bosranden I afgezocht. Om half twaalf werd het I bebloede lichaam van het meisje ge- vonden. Het was ongeveer twaalf J meter het bos ingesleept. Het slacht offer, dat negen jaar als verpleeg ster werkzaam was in een psychia trische inrichting stond volgens de politie als een rustig meisje bekend. BONN (GPD) Aan de Duitse universiteiten neemt de onrust weer toe. Voor het eerst na de oorlog is in West-Be r lijn aan de Vrije Uni versiteit een gehele faculteit de juridische gesloten. De docenten hebben besloten een weck lang niet op hun post te verschijnen, omdat de studenten hen verhinderen de universiteit te betreden. Het was in het gebouw van de ju ridische faculteit tot een handge meen gekomen, nadat studenten de hoofdingang hadden gebarricadeerd met stoelen die zij uit de collegeza len hadden gehaald Een vyfde van alle colleges aan de Vrije Univer siteit werd dinsdag niet gegeven, nadat op dezelfde manier de toegan gen tot de economische en sociaal wetenschappelijke gebarricadeerd. Het hoogtepunt van de studenten onrust doet zich op het ogenblik voor aan de universiteit van Hei delberg .Vandaag zal de rec tor besluiten of de universiteit vöor onbepaalde tijd gesloten zal wor den. De studenten houden daar het Instituut voor politieke wetenschap pen. dat zy in ..Rosa Luxemburg-in stituut" omdoopten, bezet Uit de vensters hangen rode vlag gen Afgelopen vrydag kwam het tot. een ware stormloop van de politie op de burelen van de studentenbond waarin twaalf door de justitie ge zochte studenten zich hadden ver schanst. Een ander bolwerk van de opstand bevindt zich in Tübingen. Hier drongen 2000 studenten onuitgeno- instituten waren digd de aula binnen, waar een voor- bondsregering op. De studenten I dracht aan de gang was. Later trok- i verwijten hem o.a dat hy samen ken ze naar het dichtbij gelegen zou werken met de Westduitse bin- politieke seminarium. Alle kamers nenlandse veiligheidsdienst. werden bezet, met uitzondering van dat van de befaamde hoogleraar in het staatsrecht, prof Eschenburg, maar alleen omdat de deur stand hield onder het geweld. De studen ten maakten foto-kopieën van brie- In Preiburg braken honderd studenten merendeels aanhangers van de SDS 'Socialistische Duitse Studentenbond), in het administra tiegebouw van de rector in. Enige deuren werden met breekijzers uit ven, die de hoogleraren met elkan- voegen gelicht. Het was voor I der hadden uitgewisseld en die ze in I het eerst dat in Fïeiburg geweld de bureauladen aantroffen De poli- werd aangewend. Terwyl de studen ha irarramoldo 7ipn hmran )iat tro_ 1 tie verzamelde zich buiten het ge bouw. maar greep niet in. In de loop deili trok het ambtelijk personeel van de avond wwd het gehouw vry- Zjcb jn een bureauruimte terug willig verlaten. Toen ook kon prof De minister-president van Baden- Eschenburg vertiekken. die tydenswürttemberg in welke deelstaat de de bezetting in zyn kamer gebleven universlteiten van Heidelberg. Prei was. Eschenburg is een bekend pu blicist over staatsrechtkwesties. HU treedt ook als adviseur van de LEIDEN By een inbraak In een Leidse juwelierszaak aan het Be vrijdingsplein is in de afgelopen nacht voor enkele tienduizenden guldens aan horloges en sieraden buitgemaakt. Volgens de eigenaar van de zaak. de heer F. W. Plessen. is er voor een bedrag van vijftig- a zestigduizend gulden gestolen. De schade is groter dan vorig jaar omstreeks deze tijd toen er even eens bij de Leidse juwelier een aanzienlyke hoeveelheid sieraden werd ontvreemd. Bij de inbraak van de afgelopen nacht zijn onder meer uit de etalage weggegrist gouden armbanden van zes a ze venhonderd gulden per stuk. bril- jantringen van drie a vierhonderd gulden, een uitgebreide collectie verlovingsringen, een aantal heren- fantasieringen en enkele horloges. De alarminstallatie waarmee de ju welierszaak beveiligd is, moet op vakkundige wijze buiten werking zijn gesteld. De dader is volgens de heer Plessen binnengekomdi na verwijdering van een ruitje naast de voordeur. Trein verkeer gestremd DEN HAAG (ANP) Het trein verkeer tussen Delft en Den Haag (Hollandse Spoor) is sedert half elf vanmorgen gestremd De bovenlei ding werd op een overweg in Rijs wijk over een afstand van enkele honderden meters vernield uoor een passerende kraan op een vrachtauto Er moet ernstig rekening mee wor- burg en Tübingen gelegen zfjn, heeft den gehouden, dat het treinverkeer een reis naar de Verenigde Staten j tussen Delft en Den Haag eerst te- opgeschort. I gen de avond weer mogelijk zal zyn. (ADVERTENTIE) streelt Uw beurs. Itho ventilatorkachels f 27.50 AEG lichtgewicht strijkijzers f 19,95 Draaitop stofzuigers f 109, Luxor wasautomaat f 375,— Indesit volautom.wasmaehine f 398,— Grootbeeld Aristona t.v. type 1969 met Philips garantie f 499 10.000 grote en kleine platen klassiek en populair tegen ram prijzen. 5 MEIPLEIN 1—16 - LEIDEN „FOON 25100—43631 ten zich over het gebouw verspreid- ADVERTENTIE morgen 2S0 gram van 92 voor 82 niet te geloven voor die prijst Uit het Leidsch Dagblad van 15 Januari 1869: Door Z M. den koning is benoemd tot conservator bij r het archeologisch kabi- net alhier de heer W. Pleyte. Advertentie I Vanille, prima kwaliteit, gekristalli- p. seerd, bij het masje van 50 stokjes, ter lengte van 33V2 nederl. duim, in een blokken p. busje, voor drie gulden. Gem- ber, puike kwaliteit, kort en zacht, niet gesuikerd, in ori- ginele potten van 5 ponden. voor vier gulden. Brieven bij M. Cléban en Co., Amster- dam, Heiligenweg 321. In het paardenspel van Loisset, thans te Amsterdam debuteert eene paardrijdstc. die volgens het affiche de dochter is van een koning H.K.H. is in Nubiè geboren en wordt genoemd de Gazelle der Woestijn.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1