Massaal ontslag bij brandweer afvloeiings regeling goed Vakbond keurt Belastingbetaler voor verrassing !5 jaar Politie arresteert vermoedelijke dader Voor heffing ook op vakantiegelden Ruim 600 man in Rotterdam leggen het bijltje erbij neer I eynolds rijf Leger: 10.000 man teveel BABY ZAT VAST IN CLOSETPOT Roofoverval Dodewaard DRIE JAAR SMOKKELAARS AANGEHOUDEN GEEN NIEUWE BENOEMING LEERKRACHTEN Discriminatie in Aardenburg? Hekel aan PTT INTERPOL OP SPOOR VAN BENDE UIT AMERIKA WOENSDAG 15 JANUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 [OTTERDAM (GPD, ANP) De bom is gebarsten. Na deloze onderhandelingen, waarbij slechts één keer succes leek, hebben vandaag ruim zeshonderd vrijwilligers van Rotterdamse brandweer hun ontslag ingediend. Op papier taat het vrijwillig gedeelte uit ongeveer 720 man. verwachting is, dat er nog meer zullen volgen. Dit betreft voor. ielijk brandweerlieden, die in militaire dienst zijn of door ziekte jormulier nog niet hebben kunnen tekenen. Al met al kan wor- gezegd, dat Rotterdam nu nog uitsluitend over beroepskorpsen om en nabij 280 man beschikt. O vrijwilligers tot en met de rang hoofdbrandmeester hebben hun lag per 1 april gevraagd. Hoofd- c per 30 juni. Met ingang van laag wensen zij echter niet lan- klein alarm te worden ge lieerd. Alleen in geval van wer- calamiteiten willen zij nog hken. Vol emoties [besluit viel gisteravond na een val emoties op een vergadering onderhandelingscommissie de vrijwilligers met de besturen de diverse organisaties. Met al oe stemmen werd tot deze ver- je stap besloten, die mogelijk omdat men vorige week vrij [aat had gekregen, ontslagaanvragen waren reeds i week getekend. De vertrou- jian van de vrijwilligers, de W. J. de Korte, had 's avonds contact gehad met de leden van mmissie voor economische aan- nheden uit de gemeenteraad, dit contact leverde niets op, je ontslagaanvragen nog had en tegenhouden. eraard zijn door deze gebeurte- gal wat consequenties ge en. Zo hebben ook de bluseen- in de periferie het bijltje er eergelegd en wijken zoals Per- lejjplaat en Schiebroek zijn op grote afstand van de dichtsbij- brandweerpost gelegen. Bespreking De Rotterdamse wethouder J. Worst, steeds nauw betrokken bij de moeilijkheden rond de Maasstedely- ke brandweer, verklaarde gisteravond laat de beslissing van de vrij willigers om massaal het korps te verlaten ernstig te betreuren. „Ik geloof dat het besluit te emotioneel genomen is en bovendien prematuur is", aldus de wethouder. De drie samenwerkende bonden van overheidspersoneel hebben zich dinsdag in een brief aan de leden van de Rotterdamse gemeenteraad una niem achter het beleid gesteld van wethouder J. Worst inzake de nogal wat deining veroorzakende reorga nisatieplannen bij de Rotterdamse brandweer. Klein alarm Met name op het punt „klein alarm", een vraagstuk dat voor een belang rijk deel verantwoordelijk moet wor den gesteld voor de moeilijkheden. Men is het met de wethouder eens dat de vrijwilligers alleen 's' avonds, 's nachts en in het weekeinde voor klein alarm moeten worden ingescha keld. De vrijwilligers zelf willen niet van een beperking voor klein alarm weten. De drie bonden hebben tenslotte een saneringsplan uitgewerkt, dat moei leiden tot een sterke verminde ring van het aantal vrijwilligers bij de Rotterdamse brandweer. Men wil het aantal vrijwilligers van 750 verminderen tot 400. leravond zouden de blusvoer- reeds met meer beroepsper- bemand zijn geweest. Vrijdag- d zullen burgmeester en wet- is de situatie bespreken. trace Reynoldsbrein. ®EN/ Reuter, DPA, AFP Zon- sr veel ophef is gisteren in de leine plaats Aylesbury het laat- k hoofdstuk in de zaak van de pote treinroof" afgehandeld. 38-jarige Bruce Reynolds, die tók ten onrechte het brein an deze stoutmoedige operatie is cnoemd, werd als laatste van de jjttien verdachten in deze zaak °t 25 jaar gevangenisstraf veroor- eeld. de 2,6 miljoen pond die op 8 au- "stus 1963 bij de overval op de osttrein van Glasgow naar Lon- werd geroofd, is niet meer dan pond achterhaald, molds had zich ruim vijf jaar aan Prestatie weten te onttrekken, toen hy op 8 november van het 'odge jaar tenslotte werd aange- «ouden, toonde hij zich opgelucht. 2ijn voortdurende vlucht door tal tón landen had hem tot de slot en gebracht dat „wie gelooft dat •k misdaad wordt beloond, krank- ÖDnig moet zijn". Deze uitspraak ,n het feit, dat hij verklaarde khuldig te zijn aan het ten laste Wegde, brachten de rechtbank er t0{ hem vijf jaar minder gevan genisstraf te geven dan degenen die tófder voor een zelfde aandeel in r roof waren veroordeeld. Zeven lovers kregen toen 30 jaar- Van is Ronald Biggs spoorloos •tads hy in 1965 uit de gevange- j"5 van Wandworth in Londen wist ^ontsnappen. Reynolds kan, als "■Ji zich goed gedraagt, over ruim jaar op vrije voeten komen, jdi hoorde het vonnis onbewogen an Zyn vrouw op de publieke tri- #un« barstte in snikken uit. De Stichting Studenten huisvesting van de Rijksuni versiteit in Utrecht toil over ongeveer een half jaar be ginnen met de bouw van een groot complex studentenflats in het stadsdeel Tuindorp- West in Utrecht. Het geheel bestaat uit drie woontorens van achttien verdiepingen met in totaal 900 kamers, en daartussen lagere bouw. De nieuwe studentenflats krij gen vaste wastafels en cen trale verwarming en zullen begin 1971 worden opgele verd. Arts redt VLISSINGEN (GPD) Een pasgeboren baby heeft naar eerst nu bekend is geworden maandag ongeveer drie kwartier vast gezeten in de afvoer van een closet in een Vlissingse woning, voordat het kind daaruit werd gered. De (ongehuwde) moeder, die niet op de bevalling was voorbereid en in haar radeloosheid het kind in de w.c. stopte, kreeg spijt toen haar po gingen zonder resultaat bleven en de baby bleef huilen. Ze zocht hulp van kind een buurvrouw om haar kind eruit te halen wat niet lukte. Ook de ge waarschuwde politie kon de baby niet lostrekken. De daarna erbij gehaalde gemeen tearts slaagde er wel in de baby uit de afvoer te krijgen. Het kind zou er toen al drie kwartier hebben in gezeten. De baby is overgebracht naar een ziekenhuis en daar in een couveuse gelegd. Het kind dat enkele weken te vroeg kwam heeft waarschijniyk geen na delige gevolgen van het avontuur overgehouden. De politie stelt een onderzoek in. DFN HAAG (GPD) Staatsse cretaris van Defensie voor de Ko ninklijke Landmacht, J. C. E. Haex, heeft met de vakbonden en de mili taire belangenverenigingen overeen stemming bereikt over de af- vloeiïngsvoorwaarden voor de onge veer 10.000 man personeel, die het leger op basis van de in het najaar aangekondigde herstructurering te veel heeft. De uitkomst van deze regeling zal niet zyn, dat het hele overschot in de naaste toekomst kan worden afgestoten. Voor de burgers, in welke sector feitelijk de meeste ontslagen zouden moeten vallen, is overeenge komen dat zy slechts zullen verdwij nen door het natuurlyke verloop, dat vyf a zes procent per jaar bedraagt. Voor de overtollige militairen komt er geen gouden handdruk. Een dergelijke regeling zou te grote financiële consequenties met zich mee brengen. Afgesproken is, dat voor degenen die bereid zyn voortij dig de dienst te verlaten een royaal gebruik zal worden gemaakt van de mogelykheden tot het verlenen van buitengewoon verlof. normale pensionering. Dit kost geen extra geld. doch betekent, hoewel dit doel niet voorop staat, zelfs een on middellijke besparing De studies, die in het kader van de herstructureringsplannen worden gemaakt, hebben namelijk uitgewe zen, dat een militair de staatskas ge middeld 140 procent van diens wed de kost (voor een onderofficier is dit zelfs 200 procent). Tydens de duur van het buitenge woon verlof, gaat de salarisuitkering aan de betrokkenen gewoon door, maar de „overhead"-kosten kleding, legering, verzorging e.d.) worden be spaard. Maximaal omvat dit een periode van drie jaar, voorafgaand aan de ARNHEM (GPD) De politie heeft de vermoedlyke dader gearres teerd van de roofoverval op de kan toorhouder van de Staatsloterij in Dodewaard. Op het politiebureau in de Betuwse plaats Zetten is een 36- jarige rijschoolhouder uit het Land van Maas en Waal ingesloten. Hoewel de politie veel belastend bewijsmateriaal tegen hem heeft ver zameld, blijft de man hardnekkig ontkennen. Een woordvoerder van de districtsrecherche in Nijmegen ver klaarde vanmorgen dat stille en an dere getuigen anders doen vermoe den, evenals het laboratoriumonder zoek. Vrijdag wordt de arrestant voorge leid aan de officier van justitie in Arnhem. De politie vermoedt dat de rijschoolhouder de roofoverval alleen heeft gepleegd. Over sporen diel tot andere arrestaties zouden kunnen lei den beschikt men op het ogenblik nog niet. Van de buit ongeveer 1370 gulden is nog niets teruggevonden. De roofoverval werd maandag 7 januari gepleegd. By een worsteling met de 75-jarige kantoorhouder D. G. van Eldik en zyn bejaarde vrouw verloor de overvaller, die zijn muts half over zijn gezicht had getrokken, zijn das en muts. Hij maakte bij zijn overval geen gebruik van een wapen. 160.000 sigaren VLISSINGEN (GPD) Een in Vlissingen begonnen smokkelarij van J60.000 sigaren met bestemming En- geland is in de monding van de Theems verijdeld door de Engelse douane. De Engelsen hadden in Vlis singen al assistentie gekregen bij een opsporingsonderzoek van de Vlis singse douaniers. De smokkelzaak werd uitgevoerd met het Engelse jachtje Dunlin, dat met de sigaren in Engeland in be slag is genomen. De waarde van de sigaren is ongeveer f 100.000.De opvarenden van het jachtje zijn goe de bekenden van de Engelse politie. Tegen hen is proces-verbaal opge maakt. Na sex-enquête: DORDRECHT (GPD) —De lera res en de twee leraren van het ge meentelijk lyceum in Dordrecht, die eind september van het gemeentebe stuur een schriftelijke berisping kre gen, omdat zy zonder toestemming van de rector onder de leerlingen van de hoogste klassen een enquête hadden gehouden over „ervaringen op seksueel gebied" komen niet voor een herbenoeming in aanmerking. Dit heeft wethouder B. C. van Leeuwen (Onderwijst gistermiddag in die raadsvergadering meegedeeld. Tijdens het gesprek tussen de drie con-rectoren van a-e school en de wethouder, zijn zoveel belastende fei ten naar voren gekomen, dat B. en W. unaniem besloten de leraren, die in tijdelijke dienst aan het lyceum zijn verbonden, niet meer voor her benoeming in aanmerking t* laten komen. Wethouder Van Leeuwen wilde zich over de belastende feiten niet verder uitlaten. „De klachten zijn zo ernstig, dat ik ze in een openbare vergadering niet kan weergeven". AARDENBURG (GPD) „Het college van B. en W. maakt zich schuldig aan discriminatie voor be paalde geloofsovertuigingen bij het toewyzen van woningen. Het college houdt rekening met de godsdienstige opvattingen van toekomstige inge zetenen". Deze beschuldigende woorden uitte de heer L. J. de Clerck (PvdA) tij dens de raadsvergadering van Aar denburg. „Voor bepaalde personen", aldus de heer De Clerck „is de herberg hier in Aardenburg gesloten". De burgemeester toonde zich zeer ver ontwaardigd over de beschuldigingen en eiste hiervan de bewijzen. De twee voorbeelden, die de heer De Clerck hiervan gaf, werden door wethouder E. J. F. Lansu zeer ver bolgen van tafel geveegd. „Deze ge vallen zijn op de gewone, fatsoenlijke wijze afgehandeld", zei de wethou der. Hij noemde de beschuldiging van de heer De Clerck .gemeen en las terlijk". UTRECHT (GPD) Het wantrouioen, dat de belastingbetaler van nature koes tert tegen de machtige belastingdienst en diens hoogste baas, de minister van Financiën, is pas weer hoog opgelaaid. De berichten, dat de loonbelasting is aangepast aan de tarieven van de in- komstenbelasting en dat vakantiegeld, tantième of gratificatie nu ook onder die tarieven vallen en voortaan zwaar be last zijn, komen hard aan. Was is ge beurd? vraagt menigeen zich af. Is de minister erin geslaagd via een achter deur de belastingschroef aan te draai en? En wat zegt het parlement hier wel van? Gaat dat allemaal maar geruis loos? Natuurlijk kan dat niet zomaar en wie even in de parlementaire stukken snuffelt, komt al gauw tegen wat er precies aan de hand is. Op 25 september vorig jaar diende mi nister Witteveen (Financiën) met staatsse cretaris Grapperhaus 'n wetsontwerp in, dat heette „Maatregelen met betrekking tot het tarief van de inkomstenbelasting en de loon belasting" (wetsontwerp 9823). 't Is dit wets ontwerp dat ons nu bezig houdt. De minister stelde twee maatregelen voor: 1. Verlaging van de belasting voor lage in komens. Dit hield in een optrekken van de zogenaamde belastingvrije voet met f 600, waarmee tevens werd bereikt dat zij, die uit sluitend van de AOW-uitkeringen moeten rondkomen, buiten de inkomstenbelasting vallen. 2. Aanpassing van de loonbelastangtarieven voor inkomens boven de f 26.400 tot aan f 39.000 per jaar. Dit was een technisch voor stel; de tot nu toe gehanteerde loonbelasting- tabellen gaan tot het inkomen van f 26.400 en over het hogere salaris wordt een procen tueel tarief berekend. Dit betekent enerzijds dat de belastingbe talers slechts met moeite uit de tabellen kun nen berekenen hoeveel loonbelasting van hen moet worden ingehouden, anderzijds is dit procentueel tarief duideiyk te laag. Het wordt later wel weer rechtgetrokekn in de afrekening volgens de inkomstenbelasting, maar dat betekent dat die aanslag hoog uitvalt en in 'n half jaar moet worden vol daan. terwijl bij 'n verbeterde loonbelasting- houding over een heel jaar, wordt gespreid. IN PARLEMENT Tot zo ver ging alles goed. De Tweede Ka mer behandelde het wetsontwerp op 13 no vember in samenhang met nog drie andere fiscale wetten (een wijziging van de inkom stenbelasting, een verhoging van de accijns op sigaretten en tabak, verlenging van de regeling voor aftrek buitengewone lasten in de inkomstenbelasting). De meeste belangstelling in het debat, dat vrij uitvoerig is geweest, ging naar de ta baksaccijns (de duurdere sigaretten) en de verlaging van de belasting op de lage inko mens. De aanpassing van de loonbelasting tarieven voor de inkomens f 26.400 tot aan f 39.00 kwam slechts zijdelings ter sprake. De kamerleden vonden het een goede maatregelen van de kant van de PvdA en van D'66 kwam het verzoek ook een dergelij ke regeling te maken voor inkomens hoger dan f 39.000. Het wetsontwerp 9823 werd zon der stemming aangenomen. Er was dus nie mand in de Kamer tegen. Op 17 december volgde de behandeling in de Eerste Kamer, die ongeveer parallel liep met die in de Tweede. Ook hier een aan vaarding zonder stemming en op 20 december langrijke en algemene)het vakantiegeld. Laten we ons bepalen tot het vakantiegeld. Dat hoort by het Inkomen en er moet dus belasting over worden betaald. Hoe gaat dat nu voor hen, die niet vallen in de inkomstenbelasting? Die grens lag vorig jaar bij een inkomen van f15.000. Voor de bijzondere beloningen is er een tabel, die aangeeft welk percentage loonbelasting gehe ven moet worden. De heffing is afgeleid van de loonbelastingtabel. Voor wie wel in de inkomstenbelasting viel (dus meer verdiende dan f 15.000) -werd tot niu toe eveneens de tabel toegepast. Maar omdat die slechts liep tot f 15.000 was het heffingspercentage te laag. De eindafreke ning kwam later bij de aanslag inkomsten belasting. Een voorbeeld ter verduidelykingA.. ge trouwd, 2 kinderen, inkomen f 15.000, moet /olgens de tabel 26 procent heffing loonbelas ting van zyn vakantiegeld betalen. Dat is de definitieve belasting voor hem. B., getrouwd, 2 kinderen, inkomen tussen jl. stond wetsontwerp 9823 als wet in het Staatsblad. Zij trad in werking op 1 januari 1969 en nauwelijks een week na die da tum is zij in opspraak. Heeft er een addertje onder het gras gezeten? Wij vinden de reden van de verontrusting in de memox-ie van toelichting op het wets ontwerp en wel bovenaan pagina 15. Daar schrijft de minister: „Het is duidelyk dat het beter afstemmen van de gewone loonbelastingtabellen op het tarief van de inkomstenbelasting slechts ten dele effect sorteert indien die maatregel niet wordt aangevuld met een wijziging van de zg. loonbelastingtabel voor bijzondere belo ningen En veiwolgens legt de bewindsman uit op welke manier hij de loonbelasting op bij zondere beloningen wil heffen en stelt een tabel samen, die als bijlage by het wets ontwerp is gevoegd. VAKANTIEGELD Bijzondere beloningen.dat zyn dus gra tificaties, tantièmes en (zeker de meest be- f21.000 en f30.000, moest volgens dezelfde tabel 16.9 procent heffing van zijn va kantiegeld betalen. Dat was echter niet het uiteindelijke bedrag: dat lag veel hoger en werd in de definitieve aanslag inkomstenbe lasting geïnd. Het voorstel van de minister was nu de tabel ook door te trekken voor die werkne mers. die meer vei-dienen dat f 15.000. Het al of niet vallen in de inkomstenbelasting speelt geen rol meer: de werknemers met een inko men boven de f 15.000 worden gelyk behan deld als zij met een inkomen beneden de f 15.000. Met dien verstande dat door het progres sieve tarief de loonbelastingheffing op het vakantiegeld voor de eerste categoi'ie niet onaanzienlijk hoger wordt dan zij tot nu toe gewend waren. In ons vooi'beeld moet B. nu 34% gaan betalen. Als hij tussen de f 30.000 en de f 39.000 verdient zelf 45 Het is begrijpe lijk dat hy daar straks onaangenaam getrof fen van opkijkt. De troost, dat zyn aanslag inkomstenbelasting overeenkomstig lager uit valt, is op dat moment maar schraal, want het zou best zo kunnen zijn dat B., die op meer vakantietoelage had gerekend, het geld nodig heeft om reiskosten of andere vakan tiekosten vooruit te voldoen. Het is daarom wel nuttig dat de ingegane maatregelen op het ogenblik een flinke publiciteit krijgen, want velen zullen er zeker rekening mee moe ten houden. Zoals gezegd, het parlement heeft aan de ze zaak nauwelijks een woord besteed. Het is niet aan te nemen, dat de kamerleden er overheid hebben gelezen; fiscale kwesties krijgen in Tweede en Eerste Kamer zeer nauwkeurige aandacht en elke fractie heeft een fiscale deskundige. Neen, de volksverte genwoordigers hebben het duidelyk opgevat als een technische zaak van het innen der belastingen. De belastingen worden niet ho ger, alleen op doelmatiger wyze binnen gehaald. Bovendien geldt dat voortaan alle werknemers op gelijke wijze door de fiscus worden behandeld. Samenvatting: voor de salarissen en lonen tot f 15.000 per jaar verandert er niets. De salarissen tussen f 26.400 tot f 39.000 gaan wat meer loonbelasting betalen, wat minder in komstenbelasting. De heffing op bijzondere beloningen wordt voor hen, die meer dan f 15.000 verdienen, aanzienlijk verhoogd in mindering van de inkomstenbelasting. De totale belasting wordt niet hoger, alleen wat soepeler en sneller geïnd. In 1969 vloeit zo naar schatting f 175 miljoen méér naar de schatkist, maar in twee jaar is dat effect weer verdwenen want die 175 miljoen komt dan in mindering op de ontvangsten van de inkomstenbelasting. De snellere inning is ook geen argument van de minister; hij wyst ei- alleen op, dat het systeem op den duur pret tiger werkt voor de belastingbetaler eir ge makkelijker voor de belastingdienst. Toch, als alles gezegd en aangetoond is, blijft de maatregel irritant voor diegenen, die in de hogere inkomensklas zitten en gewend zijn hun vakantiegeld zonder veel fiscale schade in handen te krygen. Er is een gevoel dat er aan het vakantiegeld is gemor reld het wantrouwen van de belastingbe taler slaapt zelden. Het is behalve een tech nische toch ook een emotionele zaak. Wat meer duidelijkheid bij de behandeling van het wetsontwerp en meer voorlichting aan het publiek bij inwerkingtreding van het ontwei*p, was zeker nuttig geweest. VLISSINGEN (GPD) Na anderhalf jaar kunnen de employés van de technische dienst van de PTT in Zierik- zee weer rustig achter hun bureaus zitten. De politie heeft namelijk de vrouw ge arresteerd, die gedurende die anderhalf jaar met onregel matige tussenpozen grote stenen door de ruiten van het kantoor wierp. Vanaf de binnenplaats van het gebouw heeft deze vrouw op die manier voor honder den guldens schade aange richt. Als reden gaf zij op een hartgrondige hekel te heb ben aan techniek in het al gemeen en aan de PTT in het bijzonder. De radio speel de beroerd, de pick-up kras te. elektrische apparatuur werkte niet naar behoren. De vrouw dacht, dat de PTT hieraan schuld had en dit was steeds weer een reden voor een wraakoefening met een grote keisteen. Arrestatie in Venlo VENLO (GPD) Interpol is een Amerikaanse bende op het spoor, die via Europese banken valse en gestolen cheques probeert te innen. In samenwerking met Interpol, de Duitse Kripo en de gemeentepolitie van Venlo is een recente poging ver ijdeld met de arrestatie van een 40- Jarige tot Amerikaanse staatsburger genaturaliseerde Duitse koopman uit Miami. De koopman liep vrydag in een politiële fuik, toen hy op de AMRO-bank in Venlo een bankre kening wilde opnemen met dollars, die de Schweizex*ische Volksbank (SVB) in Zürich, voor hem zou heb ben moeten Incasseren op vier in New York gestolen cheques Deze cheques die getrokken bleken op de Chase Manhattan Bank in de Ame rikaanse hoofdstad hadden een ge zamenlijke waarde van ruim één miljoen dollar. De man had de Zwit serse bank opdracht gegeven hiervan 137.000 dollar (ruim 500.000 gulden) over te maken op rekening van een Venlose koopman, met wie hij zaken wilde doen. Deze had van de groot scheepse zwendelaffalrp geen weet Doordat de Venlose koopman door de politie in vertrouwen werd geno men en de Zwitserse en Amro-bank het spel met de politie wilden mee spelen kon de Amerikaan zonder slag of stoot worden ingerekend Op het politiebureau in Venlo is hij in verzekerde bewaring gesteld Justi tiële autoriteiten in Zürich hebben reeds om zyn uitlevering gevraagd.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7