Nieuwbouw nu: gaten vullen Leicis eredoctoraat voor Noorse anatoom Parkaanleg begonnen in Leiden-Zuidwest A. J. van Haasteren 25 Jaar L.OJ. Taalmoeilijkheden in Belgische leger OPRUIMING KARPETTEN BULTHUIS Gastcolleges Russische astrofysicus Leids hoogleraar eredoctor in Aixen Provence Kerkelijk Leven Hoe velen hebben minimumloon? V erdraagzaamheid en Leefbaar Leiden Afscheidscollege prof. dr. Verhaart Bedrijfsproblemen in de Rijnstreek Deken Haring met emeritaat WOENSDAG 15 JANUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 t (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Grote nieuwbouw- x 81 complexen kent Leiden momen- Dnd, teel niet. Overal ook in het nuJ Morskwartier, dat we vorige week onder de loep namen betekent 1 nieuwbouw gaten vullen. Dat ge- beurt o.a. in Zuidwest, waar de bouwactiviteit zich voornamelijk J1'concentreert aan de rand van de wijk langs de Voorschoterweg. De grote stadswijk krijgt hier een 7l) groene long in de vorm van een nd\ park langs deze weg, een stuk groen, dat Zuidwest als „aankle- me? ding" best kan gebruiken. De Ne derlandse Heide Mij. is zojuist begonnen met de werkzaamheden aa't voor de parkaanleg op het braak- 8 i liggende en vol met vuil liggende terrein en het mes snijdt dus aan twee kanten, id De Voorschoterweg op zich heeft het laatste jaar een gedaantewisse- iüng ondergaan en de werkzaamheden Bpelen zich nu af langs de weg en er onder. Het tunneltje onder de Voor schoterweg in het verlengde van de Churchill laan, één van de hoofdaders van Zuidwest, krijgt vorm. Op ver- zoek van Leidens gemeentebestuur wordt deze verbinding onder de pro- vincialeweg gemaakt als enige „over steek" van de drukke verkeersweg. Vooral in de zomer zal er een druk gebruik van worden gemaakt, omdat aan de andere kant van de weg sportvelden liggen en als trekpleis ter het zwembad De Viet. ADVERTENTIE Smyrna kwaliteit: 140 x 200 van 168,— voor 116,50 170 x 240 van 215,— voor 158,— 200 x 300 van 325,— voor 228,— 230 x 315 van 384,— voor 278,— Cripper Axminster kwaliteit: 200 x 300 van 388,— voor 259,— 225 x 315 van 445,— voor 319,— Extra grote maten: 250 x 350 van 625,voor 468, 270 x 360 van 690,voor 538, Zéér voordelige aanbiedingen in Fauteuils en Banken. exclusieve interieurs Verkoop alleen: Botermarkt 23, Leiden. I LEIDEN Vrijdag wordt in be- j sloten kring het feit gevierd, dat de heer A. J. van Haasteren uit Voor schoten, 25 jaar in dienst is van de Leidsche Onderwijsinstellingen, die hij bijna al die tijd dient als direc teur. De heer Van Haasteren is geboren in Leiden op 6 augustus 1919. In 1938 behaalde hij het diploma h.b.s-B aan het Bon aventura- lyceum. Daarna volgde hij een studie economie te Rotterdam. Op 17 januari 1944 trad hij in dienst bij de LOI. Zijn eerste opdracht was een on derzoek instellen naar de mogèlykhe- Onvoorstelbaar veel viezigheid I (links gereed gekomen laagbouw i dicht bij nieuwe woningenen rechts flats in aanbouwop een terrein, dat de aanzet vormt i van het park in Zuidwest. (Foto LD/Holvast) Koopflats Ook de woningbouw, die er nog is lln Zuidwest, speelt zich af in de pe riferie van de Voorschoterweg. Op Inog lege plekken verrijzen flats met drie. vier en vijf kamers, alle be stemd voor de verkoop. Bewoond zijn reeds de koop-ééngezinswoningen, !die de Leidse bebouwing aan deze zij de een speels effect geven. Jammer j&lleen, dat er transformatorhuisjes i&ls lelijke blokken tussen staan en verheugend daarom, dat in de ge meenteraad is gevraagd deze „vorm geving" in de Merenwijk te voorko men. Tot zover over de nieuwbouw in dit stadsdeel, met 6300 woningen en ruim 23.000 bewoners wel Leidens grootste. Laten we ophouden met <«ij uperlatieven, want ze zijn verder in mineur. Je kunt immers moeilijk etellen, dat Zuidwest het mooiste is, dat stedebouwers Leiden konden ge ven. Het is er kaal en koud, ongezel lig en winderig. Lang, saai, kaal De straten zijn er onvoorstelbaar lang - heb er maar eens tegenwind op de fiets! -, de flats zijn saaie woonblokken, de open plekken zijn kaal. Laagbouw staat er onvoorstel baar „in de schaduw" van hoog bouw, kortom Zuidwest is een voor beeld - en ook het stadhuis heeft dat wel eens gezegd - van hoe we het nooit meer moeten doen. Is een opzet als van de Merenwijk dan het paradijs? Natuurlijk niet, maar de ideeën zijn fris. Eén van de principes is de laagbouw, de middel hoge en de hoogbouw niet willekeu rig door elkaar heen te zetten. Een ander principe is aanleg van korte en weinig rechte straten, waarbij doorgaand verkeer uit de woonwijken wordt geweerd. In enkele woorden is daarmee aangetoond, dat de plannenmakers Eo ongeveer het tegenovergestelde nastreven van wat Zuidwest is ge worden. Besjeslaan Weg uit Zuidwest, waar de bouw activiteit langzaam voortgaat met dit jaar zo'n 130 woningen in de pre- miesector en iets minder in de vrije sector en volgend jaar een bijna ge lijk aantal. Het opvullen van kleine I gaatjes als de bouw van een dozijn I koopwoningen (laagbouw) aan de j Morslaan slaan we over, maar wel dient even de schijnwerper gericht j op de Besjeslaan. I Hier langs de Hoge Rijndijk tegen- I over de Leiderdorpse brug worden j in het weiland en langs een tuinbouw kassencomplex straten aangelegd. I Het is de laatste fase van het bouw rijp maken van dit terrein, waar voor volgend jaar de bouw van 46 woningwetwoningen etagebouw is ge pland. Het wijkje op de vroegere grens Leiden en Zoeterwoude krijgt geen eigen aansluiting op de Hoge Rijn dijk uit verkeerstechnische overwe gingen, maar krijgt een verbinding met de smalle Besjeslaan. Er is een plan voor de aanleg van een weg dwars loor de reereatiestrook die langs het Rijn- en Schiekanaal is aangegeven. LEIDEN Tjjdens een op vrijdag 7 februari in de Stadsgehoorzaal te houden bijeenkomst ter viering van de 394ste dies natalis van de Leidse Universiteit zullen aan dr. J. B. Jan sen, emeritus hoogleraar in de ana tomie en voormalig hoofd van het Anatomisch Instituut te Oslo. de bul en de kappa, behorende by het hem door de Senaat verleende eredocto raat in de geneeskunde, worden uit gereikt. Erepromotor is prof. dr. W. J. C. Verhaart. Dr. Jan Birger Jansen, die op 25 september 1898 werd geboren en in 1924 aan de Universiteit van Oslo voor zjjn artsexamen slaagde, was van 1925 tot 1945 prosector van de anatomie in Oslo. In 1945 werd dr. Jansen, die in 1931 op een publicatie, getiteld „The brain of Myxin gluti- nosa", de titel Ph.D. aan de univer siteit van Oslo kreeg, benoemd tot hoogleraar, welke functie hij vervul de tot zijn emeritaat in 1966. Daartoe in staat gesteld door een Rockefeller Fellowship, bestudeerde dr. Jansen van 1926 tot 1928 onder prof. C. Judson Herrick aan de uni versiteit van Chicago en vervolgens enkele maanden met prof. dr. C. U Ariëns Kappers van het Centraal Ne derlands Instituut voor hersenonder zoek te Amsterdam vergelijkende neuroanatomie. In 1931 werd hem andermaal een Rockefeller Fellow ship toegekend. Hij bestudeerde toen gedurende enkele maanden neuroana tomie en neurpathologie te Berlijn, München en Oxford. Dr. Jansen, die in 1948 redacteur voor Europa van The Journal of Comparative Neurology werd, is lid van de Noorse academie van weten schappen, lid van het Koninklijk fy- siografisoh genootschap van Lund in Zweden, erelid van de American Neu rological Association, doctor honoris causa van de Christian-Albrecht- universiteit te Kiel en lid van de Deutsche Akademie der Naturfor- oher Leopoldine te Halle. Zijn talrijke publikaties zjjn gecon centreerd op het centrale zenuw stelsel en speciaal op het cerebellum. Wegaanleg bij de Besjeslaan, een zijweggetje van de Hoge Rijn dijk. Er komen hier in aanslui ting op de 2 flats (op achter grond) nieuwe etagewoningen. (Foto LD/Holvast) LEIDEN Op vier maandagen in deze en de volgende maand zal prof. V. L. Ginzburg uit Moskou als gast hoogleraar in de astrofysica in het Instituut Lorentz van de Leidse Uni versiteit college geven over .As trophysics of cosmic rays". Prof. Ginzburg, die van midden januari tot eind februari in Leiden verblijft, zal verder een aantal collo quia en werkbesprekingen houden over diverse onderwerpen uit de theo retische astrofysica en natuurkunde. Prof. Ginzburg is een van de beste theoretische fysici, die aan plasma- fysische problemen in de astronomie werken. Tevens is hij een van de grootste autoriteiten op het gebied van de theorie der kosmische stralen en de theorie van radiobronnen. Zijn boeken op dit gebied zijn standaard werken geworden. Bovendien heeft prof. Ginzburg uiterst belangrijk werk gedaan aan de theorie van kris talstructuur. LEIDEN De Universiteit van Aix en Provence heeft het eredoc toraat in de rechten verleend aan prof. mr. D. Goedhuis, buitengewoon hoogleraar in het lucht- en ruimte recht aan de Leidse universiteit. De bul en de onderscheidingstekenen zullen prof. Goedhuis in de eerste helft van februari worden uitgereikt. BRUSSEL (GPD) De Belgische luitenant-kolonel Guy Weber, een van de speciale assistenten van ge neraal Lemnitzer, opperbevelhebber van de NAVO-strydkrachten in Europa, is door generaal Vivario, stafchef van het Belgische leger, van zijn functie ontheven en tijdelijk op non-actief gesteld. Hjj zal waar schijnlijk worden overgeplaatst naar een van de Belgische legereenheden in Duitsland. Overste Weber is binnen korte tijd de tweede Belgische hoofdofficier die van zich doet spreken. De eerste was generaal Lucien Champignon, ad junct-inspecteur-generaal van de Belgische landmacht, die had gepro- NED. HERV. KERK Beroepen te Waddinxveen T. Lan- gerak te Venendaal; te Ede dr. H. Goedhart te Rotterdam-Delfshaven Aangenomen naar Baarn W. van Waasbergen te Vaals-Gulpen. Bedankt voor Ens (Noorddostpol- der) J. L. Keizer te Nieuw-Vennep-' Abbenes; voor Vlaardingen C. J. P Lam te Putten. GEREF. KERKEN Beroepen te Westerlee kandidaat W. A. van den Berg te Sassenheim. Aangenomen naar Sneek J. H. van Halsema te Gorinohem: naar Oost en West-Soeburg D. Passchier te Ho- gezand - Sappem eer GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Aangenomen naar Bruchtervelfi J. de Wal te Mildam, d>ie bedankt voor Noordbergum. Bedankt voor Berkum A, Kuiper te Axel. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Opheusden C. van den Poel te Yerseke; voor Hoogvliet] en Oostkapelle J. C. Weststraten te j Meliskerke. testeerd tegen een door de minister van Defensie genomen maatregel te genover onder Champignon werkza me officieren. Hij meende dat deze hot slachtoffer waren geworden van taalmaatregelen in het Belgische le ger. Het ging daarbij om twee Frans-talige officieren die ter be schikking werden gesteld en vervan gen door Nederlands-talige. Om zich solidair met hen te verklaren had de generaal voorlopig ontheffing uit zijn functie gevraagd en die ook ge kregen. Daarna heeft luitenant-kolonel Weber in het Brusselse dagblad irLe Soir" een brief gepubliceerd. Hij ver klaarde zich daarin solidair met zijn collega's en hij getuigde van zijn be wondering voor generaal Cham pignon. Deze, zowel als overste We ber, hebben tijdens de Kongolese on afhankelijkheidsopstand van zich doen spreken. Weber heeft in zijn brief aan „Le Soir" vermeld dat het generaal Champignon is geweest die indertijd de provincie Katanga zonder bloedvergieten en schade aan de Verenigde Naties heeft overgedra gen. Weber verweet de minister van Landsverdediging dat deze vooruit liep op een mogelijke grondwetswij ziging waarbij de zogeheten taaipa riteit in het leger wordt geregeld. België, zo schreef de overste, is nog steeds geen federalistische staat en zolang de grondwet niet is gewijzigd mogen dei-gelijke discriminerende maatregelen niet worden genomen zolang zij alleen op taalpolitiek ge fundeerd zijn. Hij had verder kri tiek op de politieke leiding van het land die „thans voor de keuze staat België een leger op federalistische basis te verschaffen of twee afzon derlijke legers, een Vlaams en een Waals, te bezorgen". Hij meende uit de recente ter beschikkingstel ling van de twee officieren te moe ten afleiden dat men reeds thans had besloten twee legers te gaan vor men. Sgèzerd óckrljven Het comité Leefbaar Leiden zegt, dat- er in Leiden velen wonen met een minimum inkomen van f 140 per week. Was het maar waar! Hoeveel Leidenaars verdienen f 140 bruto? Mi. zyn het er velen. En daarmee moet men wonen in een flat met CV van f200 per maand. Hoe kan dat? Ook een arbeider heeft recht op een goede woning en die werknemer kan onmogelijk zo'n huishuur beta len. Hij heeft het al moeilijk genoeg door de BTW en stiekeme prijsver hogingen. Van de vakorganisaties kan men niet te veel eisen, omdat de werkgevers zeggen, dat er een fikse loonsverhoging komt. Ik vind het al met al bedroevend gesteld met de sooiale rechtvaardigheid. A. W. van der Leek. Verdistraat 53 LEIDEN. De heer M. van Heten stelt In zijn ingezonden stuk. dat leefbaar Leiden pas wordt bereikt door een goede houding jegens elkaar, het elkaar verdragen, prettig en behulpzaam zijn jegens elkaar, enz. Verder schrijft hij, dat de comitéleden van „Leefbaar Leiden" met zo weinig mogelijk inspanning zoveel mogelijk willen verdienen en natuurlijk met een auto naar het werk gaan. Ook heeft hy het over auto's, die in de wyken van de zgn. minstdraag- krachtigen staan te roesten. Ik vind dit denigrerende en insi nuerende opmerkingen. De heer Van Heten geeft hiermee mri. wel een bij - zonder slecht voorbeeld van de verdraagzaamheid, die hij in de aan hef van zyn artikel zo vurig propa geert. J. de Koning Lor entekade 71 LEIDEN Archeologische lezingen LEIDEN Samengesteld ls het voorjaarsprogramma van archeolog; sohe avond lezingen van het Ryks- j museum van Oudheden te Leiden. I Op 21 januari spreekt prof. dr. M S. Ipsiroglu uit Istanboel over het Perzische landsohap, op 18 februari dr. M. S. H. G. Heerma van Voss over de geïllustreerde dodenboeken uit de mus umverzameling, op 4 maart mevr. M. Th. Ullens de Schon- I ten uit Brussel over de ruïnes van Pasargade (met film), op 18 maar; prof. dr. A. Kromer uit Innsbruck j over de Oostenrijkse ervaringen in i Egypte en op 1 april prof. dr. W. Glasbergen over Zwammerdam. LEIDEN Op vrijdag 24 januari zal prof. dr. W. J. C. Verhaart, hoog leraar in de neurologische weten schappen aan de Leidse Universiteit, in verband met zyn emeritaat zyn afscheiidscollege geven. De by een- komst, die wordt gehouden in de collegezaal van het Anatomisch embryologisch laboratorium. Wasse- naarseweg 62, te Leiden, begint om twee uur. den voor een aantal nieuwe cursus sen. waaruit de afdeling vakopleiding en ontwikkeling voortvloeiden, die later transformeerde in de afdeling staatsexamens en politie-opleidingen. Op 1 augustus 1944 werd hy benoemd tot directeur met als taak hoofd van de wetenschappeiyke afdeling. De heer Van Haasteren is o.a. pen ningmeester van de stichtingen LOI- studiefonds, Leids Opleidingsinstituut voor analisten, Leidse avond-HJBB.. Leidse opleidingen voor de midden stand, Leidse scholen voor de detail handel en van het opleidingsinstituut voor apothekersassistenten, secreta ris van de Stichting Burgerschaps kunde, bestuurslid van de nationale schildersschool etal eursschool en van het asthmacentrum te Leiden, secre taris van de Vereniging van scholen voor de detailhandel, penningmeester Stichting buitenlandse contacten de- tailhandelsonderwys, hoofdbestuurs lid Alg. bond ter bevordering van het beroepsonderwijs en lid der staats commissie opleiding leraren beroeps onderwijs. Adviescommissie ivetenschapsbeleid LEIDEN Het praesidium van de senaat van de Leidse universiteit heeft een adviescommissie intern wetenschapsbeleid ingesteld. Tot le den van deze commissie zyn be noemd prof. mr. A. van Oven na mens de faculteit der rechtsgeleerd heid, prof. dr. A. A. Kassenaar na mens de faculteit der geneeskunde, prof. dr. J. J M. Beenakker en dr. J. G. H. Wessels namens de facul teit der wiskunde en natuurweten schappen, dr. C. J. M. Sicking en dr. F. F. J. Drykoningen namens de fa culteit der letteren, prof. dr. J. P. van die Geer en als plaatsvervanger dr. J. M. F. Jaspars namens de fa culteit der sociale wetenschappen, prof. dr. C. C. de Bruin namens de faculteit der godgeleerdheid en dr. J. Loenen namens de oentrale in terfaculteit. LEIDEN Dinsdag 21 Januari om 10 uur is er in „De Burcht" te Leiden een gecombineerde by een komst van de Hollandse Maatschap- py van landbouw, de Chr. boeren- en tuindersbond en de Kath. land en tuinbouw bond in de kringen Lei den. Rynstreek, Duinstreek en Ryn- land. Ir. A. Louwes uit Wageningen spreekt over ,3edryfsproblemen in de Rynstreek." Deken W. P. M. Haring LEIDEN Deken W. P. M. Ha ring, die 26 mei 65 jaar wordt en in 1956 de huidige bisschop van Rot terdam, mgr. M. A. Jansen, als de ken en pastoor van de St. Lodewyks parochie opvolgde, zal dit jaar met emeritaat gaan. Deken Haring, die in Rotterdam werd geboren en voor zyn komst naar de Sleutelstad bouwpastoor van de Ol. Vrouweparochie in Dor drecht was, studeerde aan de semi naria in Voorhout en Warmond. Op zijn 22ste verjaardag werd hy pries ter gewyd. De deken, die openstaat voor oecumenische contacten, was achtereenvolgens werkzaam in Heemskerk, Rotterdam (St. Theresia- parochie), Amsterdam (St. Willi- brordkerk) en Dordrecht.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3