brengen vrij hard usement Theater' met twee eenakters „Ophouden met roken is als kappen of knippen van een hondestaart Leonce 3 Lena" Blote Mia door Britse censuur weggeknipt PRINS OVER THEATER TERZIJDE: Belasting grijpt Britse voetballers in de kraag Geverval in Zaamslag Problemen rond 'Rosemary's Baby' BOTA TREKT VOLLE ZAAL IN LEIDEN Kerkelijk Leven Politiek café in Doelenliuisje lterview met én en Yoko Familieberichten I lijQH 14 JANUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA <,9 (GPD) Vanavond geeft Theater Terzijde van ,,Leonce en Lena", geschreven door Georg in de eerste helft van de vorige eeuw. In de koorts laatste repetitiedagen stelde ik Annemarie Prins, aan- van de toneelgroep, een paar vragen. van het gesprek: het splinternieuwe Instituut-theater Universiteit aan de Nieuwe Doelenstraat bij de de kleedkamers wordt (door de groep) aan de dia's ge- het toneel zijn drie actrices bezig het geluidsbeeld van te verrijken met spontaan geïmproviseerde melodieën. An- zelf is met haar technicus bezig de geluidsband te voltooien, hetzelfde vertrek een defect aan het lichtorgel wordt her- behulp van Engelse deskundigen. Als de band wordt terug- of op „snel vooruit" geschakeld, komt de geïnterviewde e hurken, kijkt een van de schriftelijke vragen in en ant- ïeftig en terzake. dat vonden de scholieren ook. Het moest één doorlopend fenomeen worden. W e kwamen tot robot-ach - tige fragmenten, maar dat bleek weer teveel één ding, het werd te hoekig, al was het wel beter. Wat we nu hebben, dat is uit de groep voortgekomen. Het lichaam komt er niet mooi in uit, het is zo maar een setje vormen, waai- je v-an alles mee kunt doen. Dat sluit aan bij het stuk van Büchner: hij begint met es thetiek, die esthetiek gaat lelijk doen maar komt vervolgens weer op zijn uitgangspunt terug". U staat een toneelvorm voor die van de groep uitgaat. Wat is uw eigen rol by de opbouw van de pro- duktie? „Ik ben een katalysator. We wroe ten samen, dan zie ik het ook niet van buiten af, maar uiteindelijk heb ik wat meer overzicht, probeer ik het een beetje sluitend te maken. En dan doe ik die geluidsbanden." •wf I en Lena is tot nu toe be- i en gespeeld als een blijspel jitige tegenhanger van Woz- iacj maakt er een tragische toe- Vf* n'e* ln jorg? moet ontzettend hard gela- hprden. Mensen die met reë- hep bezig zijn lachen veel har- ,jj anderen. Het is geen amu- n J geen ontspannnig wat we Het werkt als prikkeling, jden. Het past niet in het lach - ernst. Ik heb gezien Vis Ivens Ho Tsji-minh inter- B Dat was toch een ernstige je zeggen. Maai- Ho Tsji- it zich rot te lachen, die van plezier- op de schou- J" ]de realiteit lopen die dingen e ^nar. Het blijspel, dat is een stand. Büchner bedoelde ist-blijspel. Boven zijn stuk la fama?/e la fame? ui dat het met de roem? hoe >,4t met de honger? Die twee ve» zijn voor ons de reden om at «oen. Verder is het Beckett- gaat over de leegte door «xjte te gebruiken. Eindeloze pe»ep, zinloze spelletjes. Bec- 1 Büchner hebben het over de- verschijnse- zitten er bij Büchner nog in". bedoelingen moralistisch? de mensen er iets van mee ïïfcr. raafurlijk. Het is niet nodig ;en<PP de hand te zijn, maar je ntfard zijn, nu eens ophouden tt flauwe amusement. Wij i vrij hard amusement", meijekstregie doet erg muzikaal ebben jullie bewust aanslui- tocht bij de moderne muziek? is een hobby van mij. Thea- leweging. ruimte en klank. Ik t van die drie dingen te wei- izei bruik wordt gemaakt. Er mijmaar wat psychologie gereb- het toneel. Voor het theater andere dingen belangrijker moorden, omdat ze andere 1st ansnyden dan het begrip, be- 20,- eer lagen". de rol van de masker-achti- ke-up en de onpersoonlijke Zijn dat geen modieuze ele- Welke rol denkt u aan het pu bliek toe bij de voorstelling? „Het gaat er niet om dat de men sen mee moeten gaan rennen. Waar ik tegen ben is, dat ze het dagelijks leven ontvluchten om een avondje bezig te zijn met toneelproblemen, die ze weer inleveren bij de garde robe als ze hun jas gaan halen. Ze moeten op alle niveaus geprikkeld worden. Losgemaakt worden. De co de waarin ze vast zitten moet wor den weggahaald. Laat ze maar woe dend worden dan hebben ze na af loop materiaal om mee te werken". Wat is de invloed van de scho- lireen geweest op het uiteindelijk resultaat? „Ze hebben drie maanden meege daan. daarna zijn velen van hen op de repetities blijven komen. Ze heb ben een grote invloed gehad. Het bleek vaak dat ze minder vast zaten aan de gangbare toneelcode dan wij. Van alles wat er sinds september gebeurd is, heb ik trouwens een nauwkeurig dagboek bijgehouden. We kunnen in het hele land work shops houden over wat er toen los gekomen is." Uitspraken van bij de produktie betrokken scholieren ,De tekst van Büchner is als materiaal gebruikt. Hoe die oor spronkelijk was, kan me niet sche len. In het begin was het een war boel. Die werd door de spelers ont ward. Dat vindt ook in de uiteinde lijke voorstelling plaats." Een van de figuren uit Büch- ners „Leonce en Lena". „Onze ouders zullen wel erg schrikken van de obsceniteit, van het banale dat in wezen helemaal niet banaal is". Een klacht: „de jeugd krijgt niet genoeg kans om mee te werken. Het moet worden ingepast in het leerschema. De school gaat teveel uit van wat de leerlingen later moe ten gaan doen. Daar maken ze een uittreksel uit en dat moet je dan le ren D. J. Lukkenaar. LONDEN (AP) De Engelse Voetbalbond (FA) heeft vandaag ge weigerd de sterren van de Wereld beker te stenen in een gevecht te gen de belastingen. De spelers uit het Engelse elftal, die elk een bonus van 1000 pond (toen nog ruim 10.000 gulden) kre gen omdat zij in 1966 de wereldbe ker wonnen, is meegedeeld, dat zij elk tussen de 300 en 400 pond belas ting hierover moeten betalen. De belastingen komen hiermee aan 2% jaar nadat de bonus werd uitge keerd. De spelers zijn van plan gezamen lijk te protesteren. Maar Dennis Fol lows, secretaris van de FA zei: „Er zijn nooit tekenen geweest dat het geld belastingvrij was". Ik wens de spelers geluk met hun voorgenomen actie maar de FA kan bij de belas tingen niets voor hen doen". ZAAMSLAG (GPD) Voor de dijk van de Eendragtpolder by Zaam slag heeft een oeverval een gat van 150 bij 80 meter in de buitendijkse slikken veroorzaakt. Ongeveer 70 m. strandhoofd verdween in de diepte. Bij het waterschap Axelerambacht schat men dat bij deze oeverval, die veroorzaakt werd door onstabiliteit van de ondergrond, niet minder dan 50 60.000 kubieke meter grond is geplaatst. 'Eris' en 'Ruzzante zwaait af' ARNHEM (GPD) Toneelgroep „Theater" heeft haar programma van eenakters in het Arnhemse Rijn theater voortgezet met twee pre mières. Eerst een modern stuk van de Amerikaan Lee Falk. „Eris", dat een gesprek in beeld brengt van twee. elkaar bij toeval ontmoetende, mannen. Een musicus die zijn hond 's nachts op een Newyorkse brug uitlaat en een ambtenaar, verbon den aan de administratie van een ziekenhuis. De ambtenaar slaagt er in de in labiel evenwicht verkerende musicus zo agressief in een vraag-en-ant- woordspel te betrekken, dat deze het geloof in de zin van zijn leven ver liest en met een sprong over de brugleuning zelfmoord wil plegen Zijn hond keert op dat moment blaffend bij hem terug zodat hij zijn plan laat varen en als een gebroken man zijn weg vervolgt. De ambtenaar, die zelf wordt ge kweld door zelfmoordgedachten blijft als een normaal uitziend man achter en begint hetzelfde spel met een nieuwe voorbijganger. Lee Falk volgt in deze éénakter het voetspoor van Albee. Het stuk brengt de toeschouwer tot de door eenzaamheid en schuldbesef uit het geestelijk evenwicht gebrachte in dividuen, die een wereldstad bevol ken. Bernard Droog en Rene Lobo spe len deze éénakter onder regie van Albert Abspoel intens gespannen en met grote overtuigingskracht. De tweede eenakter is van de 16de eeuwse Commedia dell'Arte ac teur en - auteur- Angelo Bealco (1502 -1542). die onder de schuilnaam Ruz zante (de schalk) een dozijn stukken schreef en daarin poogde de al te volkse improvisaties van het gang bare repertoire opnieuw vol te bren gen. In „Ruzzante zwaait af" gaat het om de boer (type van de zannd, dik wijls de schijnbaar domme maar in werkelijkheid sluwe knecht van een waanzinnige meester), die fortuin wil maken door dienst te nemen in het leger, maar hoewel berooid, op gewekt in Venetië terugkeert in het vooruitzicht zijn liefje aan zijn hart te drukken. De ex-soldaat ontmoet zijn vriend, tegen wie hy de allures van de op schepperige capitano aanneemt en deze van zijn heldendaden vertelt. Maar als hij geen littekens kan to nen van de strijd en geen rykdom aan buit wordt hij noch door de vriend, noch door het door de wol geverfde liefje aanvaard. Bernard Droog, de soldaat en Al- bert Abspoel, de vriend, spelen met verve hun potsierlijke rollen onder regie van Rene Lobo. LONDEN (AP) Er zyn moei lijkheden met de Britse censuur over de Amerikaanse film „Rose mary's baby" omdat er hekserij- scènes in voorkomen. Dit heeft Ro man Polanski, de producent van de film, in Londen meegedeeld. Eén van de hoofdrollen wordt ge speeld door Mia Farrow, de voor malige en derde vrouw van Frank Sinatra (en onder meer bekend door haar optreden in de televisieserie „Peyton Place"). De Britse censor heeft een scène weggeknipt waarop de naakte mejuffrouw Farrow droomt dat zij een kind krijgt dat verwekt is door de duivel. In een Interview in de Londense „Evening Standard" zegt Polanski, dat de censors bezwaar hadden ge maakt tegen „de elementen van exentrieke sex die aan zwarte magie verwant zijn" en dat zij bezorgd wa ren. „omdat er op het ogenblik een hoop van dit soort hekserij gaande is in Engeland." Eén van de censors, John Trevel- yan, verklaarde: „Wij wilden maar een klein stukje uit de film knippen. Ik vind Polanski een groot filmer, maar knippen is soms nodig. Po lanski die ook het draaiboek van de film heeft geschreven, heeft meegedeeld dat de ongecensureerde versie in privékring maar alleen op uitnodiging kan worden gezien en wel een week voordat de gekuiste versie in Londen in roulatie gaat. kan me niet schelen of iets jajis •is als het maar goed is. stuums zijn langzamerhand ri. Eerst hadden we kos- die bij de aparte rollen hoor- fat bond ons teveel. Het werd meer een groepsstuk. Toen e de kleren gaan vereenvou- tot ze nog maar door een en- p ken aan de rollen deden i. Daardoor werd het alleen erger. Op een gegeven mo- kwamen we er achter, dat je lort kostuum moest hebben, zowel ontzettend mooi als kon doen. Geen verkleding, ast rolglen. :sei dii isenpt it sta dl ets NED. IIERV. KERK Aangenomen naar Rotterdam als Jeugdpredikant B. J. Blaauwen- draad te Etten en Leur. Bedankt voor Gender en en Doeveren, A. Tromp te Goudriaan. Beroepen te Hoogeveen toezeg ging: H. K. de Wilde te Harem (Gr.), Hollandsche veld: A. W. Lindenburg te Ter Aar: Ederveen: P. Alblas te Boven-Hardinxveld; Wierden: T. Langerak te Veenendaal; Zoutelan- de: L. A. Altena te Koudekerke. Aangenomen naar Wanneperveen toezegging P. Kamstra te Woudri- chem. Bedankt voor Eist (Gelderland) r E. H. Kalkman te Maassluis; Lem mer: G. J. Rebel te Waspik. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Arapoti (Brazi lië): W. E. Hoekstra te Oegstgeest. Beroepen te Winterswijk, H. D. de Wit te Wijckel. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Middelhamis, J. van Haaren te Amersfoort. Bedankt voor Hoogvlieti J. O. Westraten te Meliskerke. LEIDEN Langdurige voorberei dingen zijn voorafgegaan aan de opening van het politiek café Leideu op dinsdag 21 januari om 8 uur in het Doelemhuisje aan de Doelen steeg. De burgemeester is uitgeno digd de opening te verrichten van dit centrum, zoals er met succes be staan in Amsterdam, Den Haag. Zwolle, Amstelveen, Delft en Gouda. Het initiatief is ook hier uitgegaan van D'66, maar ook jongeren van andere partijen hebben zich ingezet. LEIDEN „Het is net als met een dobberman pincher, zo'n dier, dat met een korte staart een kordate hond wordt. U kunt er steeds een stukje afknippen, denkend: dan doet het niet zo'n pijn, maar u kunt hem ook plotseling afhakken". De welsprekende secretaris van de Zuidhollandse afdeling van de BOTA, de heer NKoor en, slingert deze treffende vergelijking de afgeladen zaal in, die gelaten alles over zich heen laat komen. Even tevoren was zelfs de minst teer gevoelige compleet knock down geslagen, toen de commentator tij dens een filmvertoning van een bloederige long-verwijdering losjes opmerkte: „en moet u eens kijken hoe die er zwart van de nicotine uitkomt". Shakespeare benoemd De geko zen president Richard Nixon heeft Frank Shakespeare (44), een van de voornaamste adviseurs tijdens zijn verkiezingscampagne en bestuurslid van Columbia Broadcasting systeem benoemd tot directeur van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst. India en Perzië India en Perzië zijn overeengekomen een commissie onder leiding van ministers van beide landen in het leven te roepen om de samenwerking op techn., industrieel en handelsgebied nader uit te werken en te ontwikkelen. Dit staat in 'n com muniqué, dat gisteren is uitgegeven aan het einde van een bezoek van twaalf dagen dat de sjah van Perzië aan India heeft gebracht. j de tv tie John Lennon en zijn Japan- endin Yoko Ono zullen morgen veertig minuten lang te zien horen zijn in VARA"s jonge- t'ogramma „Rood Wit Blauw" via i, journalist Abram de Swaan, 1b negevoegd is aan het redactie- van „Rood Wit Blauw" en die nst, lantal maanden in de Verenigde n is geweest, was in de gelegen- een gefilmd interview met de is mde Beatle en zijn vriendin te in de wachtkamer van een üslkrts. Gisteravond om half elf werd al duidelijk, dat niet iedereen de ko mende dagen die absoluut noodzake lijke wilskracht kan opbrengen om met roken te stoppen. Bij de garde robe keek menigeen z'n buurman eens aan, om te verzuchten„Ik zie me al, zes glazen water per dag' En toch zal dat moeten, als men met behulp van het vijf-dagen-plan een eind wil maken aan deze neuro- musculaire gewoonte- Trainen Johan Willem Friso-kapel uit bestaat deze maand 150 jaar. Jubileum wordt vrijdagavond 24 ari in Assen gevierd met mede- 'nS van het Metropole-orkest Dolf van der Linden. conceit wordt opgenomen be AVRO om te zijner tijd te 'en worden uitgezonden. „Sigaar?" „Nee man, hou op!" (Foto LD/Holvast) De BOTA, ter verduidelijking, is de Bond van onthouders van tabak en alcohol, die in het hele lano groepscursussen organiseert om de deelnemers te trainen op het afwen nen van roken. Deze week is de BOTA present in de Leidse Stads gehoorzaal. waar op de eerste avond tientallen niet verder kwamen dan de hal, omdat in één van de boven zalen geen plaats onbezet was. Voor die pechvogels komt de BOTA ge garandeerd terug. Zy die zich wel naai- binnen had den weten te werken, kregen een flinke hoeveelheid voorlichtend ma teriaal in de handen gedrukt. Pa piertjes, waarop aangekruist kan worden waar men na twee dagen niet gerookt te hebben pijn voelt, en Alarm, het bondsorgaan van de BOTA, dat lezenswaardige artikeltjes bevat als „Wat voel ik me kip de laatste tijd" en „Een stervend acteur waarschuwt". Al beweerde hij in zyn openings woord dat geenszins te beogen, ds. D. Vink. de landelyk secretaris, schepte met zyn inleidend praatje In een volle, niet rokerige zaal lezen in „Alarm" wel degelijk een sfeer van nerveuze verwachting. „We gaan echt geen magische kunst toepassen", zei hy. „Wat wy hier toepassen is een be proefd plan, dat al zeven jaar lang werkt in het buitenland. En vrien den, ik verzeker het u, als u zich stipt houdt aan de adviezen, dan zal het ook u zeker lukken". Ds. Vink kondigde vervolgens de vertoning van een oud Amerikaans voorlichtingsfilmpje uit '53 aan, ge titeld „1 op de 20.000". „Daarmee wordit bedoeld", aldus ds. Vink, „dat in '53 één op de 20.000 rokende Ame rikanen aan longkanker stierf. Nu zou dit zeker één op de 65.000 zijn" voegde hij er dusdanig indrukwek kend aan toe, dat niemand de drog- berekening in de gater heeft Na de film een tragi-komedie I van de slechtste soort was er nauwelyks gelegenheid om op adem te komen na het kijkje in de opeD borstholte van de geopereerde. De heer Koorn beklauterde energiek het podium en probeerde een band van saamhorigheid te smeden, door de zaal te vragen wie het roken op doktersadvies moest laten, en wie dit uit eigen beweging deed. De laatste categorie bleek, gezien het aantal armen dat de lucht inging ver in de meerderheid. De heer Kooren: „Onze ervaring heeft geleerd, dat u het beste op eens de sigaretten kunt laten lig gen". Hij kwam toen tot de in het begin aangehaalde uitspraak over de Dobberman. „U gaat een moeilijke tijd tegemoet", waarschuwde hij „Vooral de tweede dag om drie uur we zeggen het u eerlijk krygt u een harde dobber". (Foto LD/Holvast) Na deze mentale voorbereiding was het de beurt aan de dokter, die een, na de pakkende toespraak van zijn voorganger, dor verhaal afstak over de gevolgen van nicotinevergiftiging op de hersenfuncties. Halverwege zijn betoog verscheen de heer Koo ren nog een keer ten tonele, om voor het front ademhalingsoefenin gen voor te doen. De dokter gaf ten slotte de voorschriften, die de eerste dag in acht moesten worden geno men. De deelnemers aan het plan mogen niet roken, ze dienen zoveel mogelijk water te drinken, en wat het vaste voedsel betreft, alleen maar fruit tot zich te nemen. Voordat iedereen de zaal verliet, wordt neg één keer hardop de leus herhaald, che men zioh deze week voor moet houden: „Ik-kies-met- meer-te-ro-ken". Het klinkt nog niet erg standvastig (Overgenomenuit andere bladen) j Geboren: Oscar, zoon v. Merkx- Meijer, Pynacker; Albert Edgar, zoon v. Westendorp-Kauffmann, I Geldrop: Niels Christiaan Erik, zoon v. Christern-Raymakers, Laag Kep- pel. I Overleden: M. Lagerwerf (80), I Rotterdam; J. Bosman (64), Putten; |j C. Wisse (64), Bergen op Zoom; mr. E. E. V .Brouwer (76). Velp; P. A. H. M. Breijs (50), Rotterdam; M. L. ardeman-Graafland (59), (59), Den Haag; dr. Yap Kie Tiong (53). Jogjakarta, Indonesië; mevr. wed. S. J. de Beer-Dentz (74), Amersfoort; J. M. Floor (76), Am sterdam. Het Filharmonisch Orkest van Boekarest speelt als gast van het Re- siaentie-Orkest op zaterdag 18 januari in de Scheveningse Kurzaal. Het orkest staat onder leiding van zyn vaste dirigent Mircea Basarab. De Roemeense pianist Valentin Gheorgiu is solist in het Pianoconcert nr. 1 van Liszt. Het Boekarester orkest voert voorts uit de Suite nr. 1. van George Enescu en de Vierde Symfo nie van Tsjaikowsky. Het Roemeense orkest concerteert in de serie van het Residentie- Or kest. dat op het ogenblik zyn derde tournee door de Verenigde Staten maakt.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9