ieuwe verbindingsschakel tussen Randstad en Zeeland Referendum einde van bestuurscrisis OBV Onderzoek naar reclamevlucht HEEL WINSUM PRAAT NU MEE OVER BELEID feshonderd meter tunnel kost vijftig miljoen Over een half jaar gereed Brief met regermgs- plannen op stapel POGING TOT CHANTAGE MISLUKT Leids student ramde REM-mast Maansteen op Expo 1970? Uniek Gronings experiment Heerlen koopt nu Vascomy-huizen DAF neemt proeven met middenklasse Onderzoek na vechtpartij in Den Haag LEDEN BESLISSEN WIE ER BLIJFT De AOW is een verplichte verzeke ring. De AOW kent geen loongrens. Op 65.jarige leeftijd krijgt men recht op het pensioenv.d.AOW De gehuwde vrouw heeft in het algemeen geen zelfstandig recht op het pensioen Haar man ontvangt het pensioen. De premiegrens voor het betalen a.d. AOW ligt thans bij een inkomen van f 16.200 per jaar. De jaarlijkse uitkeringen AOW bedragen thans Ongehuwdenf3528 Gehuwden sf50l0 IdINSDAG 14 JANUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ROTTERDAM (GPD) Over een half jaar zal een auto maar een uur nodig hebben om van Vlissingen naar Rotter- te rijden. Halverwege dit jaar zal de laatste schakel in de «•binding tussen Walcheren en de Randstad Holland gereed i. Voor vijftigmiljoen gulden zal zeshonderd meter tunnel laatste barrière, de Barendrechtse brug, werkloos maken. De tunnel ligt onder de Oude jas. Een naam voor het bouwsel staat nog niet. Gemeenten aan >erszijden van de rivier: Baren- echt en Heinenoord. maken er on- rling nog ruzie over. Rijkswater- jat houdt zich op de vlakte. Voor i ambtenaren is het „De timnel on- >r de Oude Maas". De ruzie over de naam gaat echter er de hoofden van de bouwers en. Zij storen zich er niet aan. IJs weder diendende is de tunnel een pdf jaar te vroeg klaar. Dat spaart mderdduizenden guldens. „Het is allemaal heel gladjes ge in. W e hebben geen stagnatie ge- id. Alle winters zijn de laatste tijd nder al te lange vorstperioden orbijgegaan. Misschien komt het wel doordat de hele uitvoering het werk in één hand gehouden Alles is door de Nestum ge- zegt technisch hoofdambte- D. Cuiper, die de directie over bouw heeft. De Nestum is een combinatie van aantal grote aannemers. Ze heb- samen ook de Velzer tunnel, de 5 in het Haringvliet bij Hellevoet- p en de Beneluxtunnel tussen Serdam en Vlaardingen gemaakt. VAST WERK Door de tunnel jaagt de koude interwind In een van de buizen [t een strook beton onder een plas- deken met hete lucht te harden, jrige week is een ploeg mannen igonnen op de ruwe tunnelvloer a rijbaan te leggen. Het wordt a weg van wit beton. De strepen die de rijbanen moeten arkeren, zullen waarschijnlijk ;art moeten zijn. De inrijbuizen illen niet als zwarte gaten voor st verkeer opdoemen. Over meer m honderd meter zijn de wegen rerdekt met een zonwerend rooster. Op de wintel-morgen spreekt het •obleem de arbeiders nog niet erg an. Voor hen is de tunnel een mooi stuk werkgelegenheid dat halverwe ge het jaar zal wegvallen. Sedert het werk in november 1965 begon heb ben er maximaal zo'n driehonderd mannen gewerkt. Over een half jaar is de breedste riviertunnel, van het land klaar. In beide tunnelbuizen komen drie rij stroken: twee voor snelverkeer en achter een vangrail een voor lang zaam verkeer. Fietsers hoeven niet op hun pe dalen te gaan staan om de steile uit rit af te rijden. Voor hen is er per manent een fietsenlift in bedrijf. Voor vrachtverkeer is er bovendien op de uitrit een „kruipspoor", zodat het verkeer met een minimum aan stagnatie de tunnel kan „nemen". Het. enige wat nog met hoge spoed in orde gemaakt zal moeten worden, zijn de aan- en afvoerende wegen aan de noordzijde. Op de Hoeksche Waard zijn die wegen al in orde. Tussen de Oude Maas en het Hellegatsplein, bij Flak- kee, hoeft geen vertraging te ont staan. Rotterdam heeft zijn wegen too aan de gemeentegrens ook al in gereedheid. Het zijn de wegenbouwers van Rijkswaterstaat zelf, die zich zullen moeten inspannen om niet het ge vaar te lopen de tunnel aan de noor delijke zijde te doen uitmonden op een secundaire weg. Als de wegenbouwers wel op tijd klaar zijn, dan zal het echter altijd nog een aantal jaren duren voordat de „Rotterdamse ruit", de rondweg om de hele stad, voltooid is. DEN BOSCH (GPD) De Bosche politie heeft een 21-jarige bouwvak ker uit de Brabantse hoofdstad gear resteerd, omdat hij de afgelopen week heeft geprobeerd een Vughtse zaken man tweeduizend gulden afhandig te maken. De bouwvakker stal uit de auto van de Vughtenaar een tas met een por tefeuille met autopapieren. De vol- 1 gende ochtend al belde hij de zaken- man op met de mededeling, dat hij zijn papieren voor 2000 gulden terug kon krijgen. Aanvankelijk ging de gedupeerde niet op het aanbod in, maar toen de bouwvakker dreigde dat de kinderen van de Vughtenaar de gevolgen zou den ondervinden van zijn weigering, begon de zakenman te onderhande len met als resultaat, dat het losgeld op 500 gulden werd bepaald. De Vughtenaar kende de politie in de zaak en hield de man tenslotte aan. *1 Onder de Oude Maas ligt de nieuwe tunnel, die straks de moderne verbindingsschakel zal vormen tussen Zeeland en de Randstad Holland. DE A OW IN 1969 De ouderdomswet per 1-1-1969 De charmante 20-jarige Ameri kaanse straatkomediante Susan Keeley, zal op 29 januari in de Londense Albert Hall deelnemen aan het internationale komedi antenconcert. DEN HAAG (ANP) De Raad voor de Luchtvaart heeft zich gister middag onder leiding van zijn voor zitter mr. R. P. Clcveringa, langdu rig bezig gehouden met het instel- j len van een nader onderzoek naar drie ongelukken die in juni en juli vorig jaar zijn gebeurd met drie sleepvliegtuigen die reclamenetten j meevoerden. I Uit dat nadere onderzoek bleek dat in twee gevallen de oorzaak resp. I brandstofgebrek en motorstoring was geweest. De oorzaak van het derde ongeval, tengevolge waarvan de bestuurder aan de opgelopen brandwonden ls overleden, heeft de raad in dit nadere onderzoek niet kunnen achterhalen. Een 25-jarige student in de psy chologie uit Leiden kwam als free lance-vlieger op 5 juli jl. met een door hem bestuurde „Tiger Moth" in de Noordzee terecht, naoat zijn sleep net zich aan de zendmast van het voormalige REM-eiland had gehaakt. De directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst constateerde, dat het defect raken van een der magneten de oorzaak van de motor storing is geweest. Het herstel van dat defect had vanachter de tafel nu gezegd gemakkelijk kunnen ge- beuren, maar de vlieger had nage- j noeg geen tijd en daarom kan men hem moeilijk iets verwijten. De raad zal op 24 februari uitspraak doen. DEN HAAG (GPD) De rege ring zal spoedig een brief aan de rweede Kamer zenden over de regeringsvoornemens ten aanzien van het sociaal-economisch en financieel beleid. Dit antwoordt minister-president De Jong op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer drs. J. M. den Uyl (PvdA). De socialistische fractieleider had vorige week dinsdag aan de minis ter-president gevraagd of de regering bereid is zo tijdig de Kamer een nota te verstrekken over de die dag bekend gemaakte regeringsvoomemens ten sanzien van het sociaal-economisch en financiële beleid, dat de Kamer in de gelegenheid is. desgewenst, hierover onmiddellijk na het reces riet de regering van gedachten te Wisselen. Drs. Den Uyl vroeg of de regering tn deze nota met name wilde aange ven: a. welke beperkingen van de be stedingen zij nastreeft; b. in hoe ver bij ongewijzigd beleid een over schrijding van de begroting voor 1969 te verwachten is; c. welke nieu we lastenverhoging de regering wil voorstellen en d. welke inzichten de legering in de huidige situatie heeft omtrent de aangekondigde verlaging van de inkomstenbelasting met in gang van 1 januari 1970. De minister-president zegt in zijn antwoord, dat in de brief van de re gering, voorzover dit aan de hand Van de beschikbare gegevens mogelijk 's. op deze punten zal worden inge gaan. AMSTERDAM (GPD) Een stuk steen van de maan moet één van de grote at tracties worden van de we reldtentoonstelling, die vol gend jaar in de Japanse stad Osaka wordt geopend. De Japanners hebben offi ciële verzoeken gericht tot de Amerikaanse en Russische regeringen, in de hoop, dat de astronauten, die het eerst voet op de maan zetten, een stuk steen ten behoeve van de Expo '70 zullen mee nemen. De Japanse luchtvaart maatschappij Japan Air Li nes (JAL) zal met ingang van 15 maart aan alle JAL- kantoren in de wereld toe- gangsbewijzen voor de we reldtentoonstelling verkopen. Het Amsterdamse kantoor zal de kaarten beschikbaar stellen voor acht gulden, jeugdkaarten voor zes gul den en kinderkaartjes voor vier gulden. De pensioenen wor. den verhoogd in ver. houding tot de algemene lonen WINSUM (GPD) „Je be hoeft de raad niet te be schermen tegen het publiek. De raadsleden behoren ver antwoording af te leggen van het door hen gevoerde beleid. Dat is democratisch", meent burgemeester mr. J. P. Miedema van de gemeente Winsum. Als de raad van zijn ge meente ermee akkoord gaat, zal dit college, en belang stellende inwoners, zich in februari gezamenlijk uitspre ken over het gemeentelijk beleid. Dat gebeurt dan tij dens de behandeling van de begroting '69. Een uniek ex periment dat men allerminst verwacht in een Noord gronings dorp. Burgemeester Miedema„De traditionele, wat stilstaande maatschappij, zoals die nog be stond in de beginjaren '60, ligt achter ons. of liever: is lang zaam aan het verdwijnen. Er is een nieuw elan ontstaan. Dat kim je zien aan 't aandeel van de jeugd in het maatschappelijk leven. Op de vraag hoe burgemees ter Miedema denkt over inspraak antwoordt hij„Inspraak mislukt zo vaak en leidt vaak nergens toe. Toch moet je elke moge toe. Toch moet je elke moge lijkheid aangrijpen om het weer te proberen. Als een raadslid ste vig in zijn schoenen staat, kan hij het er gemakkelijker door krijgen en je mag van een raadslid verwachten dat hij ste vig in zijn schoenen staat. Bovendien moet iedereen die een functie bekleedt, trachten te voorkomen dat hij vervreemdt van zijn achterban. Voor een parlementariër is die opgave uiteraard veel moeilijker dan voor een raadslid. De laat ste behoeft zich maar inciden teel om te schakelen naar de be- leidssfeer". Hoe wilt u de inspraak bij de begrotingsbehandeling con cretiseren? Burgemeester Miedema„Er zijn twee mogelijkheden. Het publiek zou na de algemene be schouwingen van de raadsleden aan het woord moeten komen en daarna zouden B. en W. in een volgende vergadering moe ten antwoorden, of B. en W. antwoorden direct na de alge mene beschouwingen en luis teren dan naar de mening van het publiek. Persoonlijk voel ik het meest voor het eerste, maar de raad moet zelf beslissen hoe hij het wil doen''. Volgens burgemeester Miede ma staan de beide wethouders en een aantal raadsleden posi tief tegenover het voorstel. Hij hoopt dat de voltallige raad ak koord gaat en dat het een unieke begrotingsbehandeling wordt. HEERLEN (GPD) De gemeen teraad van Heerlem is maandag avond na een uitvoerig debat met een stemmenverhouding van 18 voor 10 tegen akkoord gegaan met de regeling, die de gemeente Heerlen heeft getroffen met de Vascomij. Tegen stemden de PvdA, CPN en de heren Koelman en Savelsbergh (KVP). Dat betekent, dat de gemeente de 1277 Vasco-woningen in Vrieheide en Het Loon ondershands koopt voor een prijs gelijk aan het restant hypothecaire schuld van rond 33 miljoen gulden. Rechtbank akkoord met uitlevering Duitse moordenaar MAASTRICHT (GPD) De Maastrichtse rechtbank heeft gis teren de verzochte uitlevering van een 33-jarige mijnwerker uit Essen aan de Duitse justitie toegestaan. Verdachte, tegen wie in 1968 door de Duitse justitie een arrestatiebevel werd uitgevaardigd en om wiens uit levering was verzocht na zijn aan- houding wordt beschuldigd van een I dubbele roofmoord in Oelde (West- I falen) Het ministerie van Buitenlandse Za- j len zal thans beslissen of de door de rechtbank toelaatbaar geachte uitle- I vering zal plaatsvinden. EINDHOVEN (GPD) De DAF- fabrieken in Eindhoven nemen op het ogenblik proeven met een aan tal prototypen van automobielen, waaruit tezijnertijd de reeds lang verwachte grote DAFzal worden ont wikkeld. Het wordt naar alle waar schijnlijkheid een vierdeurs wagen met een motor van ongeveer 1600 cc. goed voor zo'n 70 80 pk. en een top snelheid van rond de 160 kilometer per uur. De motor zal door DAF zelf worden ontwikkeld en niet ont leend worden aan een of ander bui tenlands fabrikaat. De nieuwe wagen zal de typeaanduiding DAF-66 krij gen. De nieuwe grote DAF wordt even als zijn voorgangers uitgerust met een variomatac, welke wordt ontwik keld uit die welke in de DAF fomu- le-3 racewagens zijn sporen reeds heeft verdiend. Aan de Nederlandse grafisch kun stenaar Tom van Osis is in de bui tenlandse afdeling de tweejaarlijkse prijs toegekend op de internationale grafiektentoonstelling in Florence. De prijs bestaat uit een bedrag van f2.500.—. De grafiektentoonstelling van Flo rence gaat door voor de belangrijk ste internationale tentoonstelling op het gebied van deze zo zeer gespe cialiseerde tak van de beeldende kunst. DEN HAAG Op last van de Haagse officier van justitie stelt de Rijksrecherche een onderzoek in naar het optreden van de Haagse politie bij een vechtpartij In de Van der Spiegelstraat. Het onderzoek gebeurt op verzoek van de werkgever van een 19-jarige monteur, omdat deze jon geman was betrokken bij de vecht partij. Volgens de Haagse politie zou de monteur zich bemoeid hebben met de aanhouding van een 33-jarige Hage naar. die zich na een park eerover treding weigerde te legitimeren. De monteur zou de politieman hebben willen slaan waarop hij een klap met een gummiknuppel in het gezicht kreeg. De werkgever vertelt dat hy teza men met een voorbijganger de mon teur al had vastgepakt voor hij de agent kon aanvallen. Desondanks kreeg hij toch een klap met een knuppel. Ook zou de politie zijn waarschuwing, dat de man zwaar suikerpatiënt is, in de wind hebben geslagen ROTTERDAM (ANP) De le den van de Onafhankelijke Be drijfsorganisatie „Verkeer" (OBV), een bedrijfsgroep van de niet erkende vakorganisatie OVB, zullen zich deze maand nog uit spreken over de bestuurscrisis die enkele maanden geleden bin nen de organisatie is ontstaan. Via een referendum gaan de 1100 leden aangeven of zij voor keur geven aan de groep „Leen van Os" in het bestuur van de bedrijfsgroep, of dat het drie manschap Brehm-Sparreboom- Vos in het bestuur moet komen. Tot het houden van een rederen- dum werd maandag besloten tijdens een kort geding tussen de groep Van Os en de groep Brehm over de vraag welke van beide groeperingen ln het O.B.V. bestuur zitting moeten heb ben. In een aantal ledenvergaderingen legden de twee groeperingen elkaar schorsingen op met als gevolg dat binnen de organisatie grote onenig heid ontstond over de vraag hoe het bestuur nu eigenlijk was samenge steld. Het bestuursconflict kwam in de publiciteit tijdens de Rotterdamse s_eepbootstaking, begin januari, die door Leen van Os werd geleid. Tijdens het kort geding werd ook een oplossing gevonden voor de pro- maandagmiddag tegenover recht bankpresident mr. J. G. L. Reuder bereid het beslag op te heffen. De O.B.V.- leden, die aan de sleepboot staking hebben meegedaan, zullen vrijdag aanstaande uit de dan niet meer geblokkeerde stakingskas hun uitkeringen ontvangen. Volgens de Haarlemse advocaat, was Van Os helemaal niet bevoegd om later beslag te leggen op de weer- standskas van de O.B.V. Wat Van Os heeft gedaan is het einde van alles. Op een binnenkort te houden con gres komt er een voorstel om Van Os te royeren, aldus mr. Van Wijk, Hij voegde daar nog aan toe. dat de overkoepelende organisatie O. VB. niets meer met Van Os te maken wil hebben en dat hij binnenkort uit het pand aan de Mathenesserlaan zal worden gezet. Gelukkig Stakingsleider L. van Os goede hoop blemen die de groep Van Os had ge schapen door tijdens de actie van de sleepbootbemanningen beslag te la ten leggen op de stakingskas van de OBV. De groep Van Os verklaarde zich Stakingsleider Leen van Os toonde zich na afloop van het kort geding duidelijk gelukkig met de afloop. Door zijn populariteit als stakings leider hoopt hij het merendeel van de OB.V.- leden bij het referendum achter zich te krijgen. De tegenpartij heeft al laten we ten dat Van Os bij een verkiezings overwinning toch uit de O.VB.- ge lederen (de overkoepelende vakor ganisatie dus) zal worden ge-'oten. Van Os liet al doorschemeren dat hy in dat geval een nieuwe vakbond denkt op te richten.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7